LIETUVOS HERALDIKOS KOMISIJA
SPRENDIMAS
DĖL LIETUVOS HERALDIKOS KOMISIJOS 2022 M. GEGUŽĖS 13 D. SPRENDIMO
NR. 3D-18 „DĖL HERBŲ, HERBINIŲ VĖLIAVŲ, HERBINIŲ ANTSPAUDŲ IR HERBINIŲ ŽENKLŲ KŪRIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2024 m. liepos 8 d. Nr. 3D-36
Vilnius
P a k e i s t i Herbų, herbinių vėliavų, herbinių antspaudų ir herbinių ženklų kūrimo taisykles, patvirtintas Lietuvos heraldikos komisijos 2022 m. gegužės 13 d. sprendimu Nr. 3D-18 „Dėl Herbų, herbinių vėliavų, herbinių antspaudų ir herbinių ženklų kūrimo taisyklių patvirtinimo“:
1. Pakeisti 14 punktą ir jį išdėstyti taip:
„14. Pareiškėjas, teikdamas aprobavimui herbo etalono ir (ar) heraldinio projekto galutinį(-ius) eskizą(-us), Komisijai kartu pateikia:
14.1. Taisyklių 5.1 papunktyje nurodytų subjektų sutikimus dėl herbo etalono ir (ar) heraldinio projekto galutinio eskizo aprobavimo bei, esant poreikiui, pritarimą dėl antspaudo legendos;
14.2. herbo etalono spalvotus piešinius (etnografinio regiono atveju – didžiojo ir mažojo herbo spalvotus piešinius), herbo etalono grafinį piešinį su vietovės pavadinimu, rašomu didžiosiomis raidėmis virš skydo centre (etnografinio regiono atveju – didžiojo ir mažojo herbo grafinius piešinius), herbo etalono linijinį piešinį (etnografinio regiono atveju – didžiojo ir mažojo herbo linijinius piešinius), reprezentacinės ir lauko herbinių vėliavų (aversų ir reversų) ir herbinio antspaudo galutinius eskizus.“
2. Pakeisti 15 punktą ir jį išdėstyti taip:
3. Pakeisti 17 punktą ir jį išdėstyti taip:
4. Pakeisti 18 punktą ir jį išdėstyti taip:
5. Pakeisti 22 punktą ir jį išdėstyti taip:
„22. Komisijai teikiant Taisyklių II skyriuje nurodytą herbo etalono ir (ar) heraldinio projekto galutinį eskizą, pridedama elektroninė laikmena su vietovės simbolikos piešiniais vektoriniu PDF ir JPG formatu. Skaitmeniniais variantais pateikiami:
22.1. herbo galutinio eskizo spalvoti piešiniai, kuriuose:
6. Pakeisti 23 punktą ir jį išdėstyti taip:
„23. Herbo etalono spalvotas piešinys ir reprezentacinės herbinės vėliavos averso heraldinis projektas piešiami ranka arba šilkografijos technika. Herbo etalono spalvotas piešinys, kuriame metalų (aukso ir sidabro) atspalviams išgauti naudojami tonai ir pustoniai (jei toks piešinys buvo kuriamas Pareiškėjo iniciatyva) bei kiti heraldiniai projektai atliekami spaudos technikomis.“
7. Pakeisti 29 punktą ir jį išdėstyti taip:
„29. Herbo etalonui kurti naudojami du metalai: auksas ir sidabras. Pareiškėjo iniciatyva papildomai gali būti sukurtas herbo etalonas, kuriame metalų (aukso ir sidabro) atspalviams išgauti naudojami tonai ir pustoniai. Naudojant herbo etaloną spaudai, gamybai auksas gali būti pakeistas geltona, o sidabras – balta spalvomis. Naudojant herbus interneto svetainėse, socialiniuose tinkluose, prezentacijose ir kt. skaitmeninėje erdvėje, metalai atitinkamai imituojami ochros ir pilka spalvomis. Herbo etalono spalvos yra septynios. Klasikinės keturios grynosios (be atspalvių) – raudona, mėlyna, juoda, žalia (kuriant herbus joms teikiamas prioritetas) ir vėliau atsiradusios – purpurinė ir ruda. Europinėje heraldikoje heraldinis purpurinės spalvos pavadinimas yra Purpure, tačiau Lietuvos heraldikos ypatybė ta, kad purpurinė (Prezidento) spalva atitinka heraldinį Sanguine pavadinimą. Žmogaus kūnas heraldikoje žymimas natūralia kūno spalva (Taisyklių 5 priedas).“
8. Pakeisti 34 punktą ir jį išdėstyti taip:
„34. Vietovės reprezentacinės herbinės vėliavos pločio ir ilgio santykis turi būti 5:6, tačiau, atsižvelgiant į heraldinio simbolio komponavimo vėliavoje ypatybes, galimi ir kiti variantai, o lauko herbinės vėliavos – 3:5. Reprezentacinės herbinės vėliavos heraldinis projektas gali būti be papuošimų (virvelės, kutų juostos ir virvelių su kutais). Koto antgaliai gali būti ietigaliniai arba rutuliniai (pasirinktinai aukso arba sidabro spalvos). Reprezentacinės herbinės vėliavos heraldiniame projekte, kai nėra herbo skydo, naudojamos aukso ir sidabro spalvos (metalai), kai yra herbo skydas, jame naudojamos aukso ir sidabro spalvos (metalai), o vėliavoje – geltona ar balta spalvos. Pareiškėjo iniciatyva papildomai gali būti sukurtas reprezentacinės vėliavos heraldinis projektas, kuriame metalų (aukso ir sidabro) atspalviams išgauti naudojami tonai ir pustoniai. Lauko herbinės vėliavos heraldiniame projekte aukso ir sidabro spalvos (metalai) atitinkamai keičiamos geltona ir balta spalvomis (Taisyklių 10–12 priedai). Kitoje vėliavų heraldinių projektų lapo pusėje dailininkas gali nurodyti vėliavos aukščio ir pločio santykį, kitas jos ypatybes. Komisijos aprobavimui taip pat pateikiami reprezentacinės ir lauko vėliavų heraldinių projektų reversų galutiniai eskizai.“
9. Pakeisti 38 punktą ir jį išdėstyti taip:
„38. Kiti heraldiniai projektai (antpečio žvaigždutės, antsiuvo, emblemos, kokardos, logotipo, medalio, mero grandinės ir jos miniatiūros, rankogalių segtukų, rektoriaus grandinės, sagos, vėliavos, vėluko, ženklo, ženklelio, žiedo, žvaigždės ir kt.) rengiami laikantis šiame skyriuje nustatytų reikalavimų ir Taisyklių 15 priedo pavyzdžio. Turi būti paruošti du heraldinių projektų egzemplioriai ant A4 formato 200–250 g lapų popieriaus. Pareiškėjo iniciatyva papildomai gali būti sukurti herbinių ženklų galutiniai eskizai, kuriuose metalų (aukso ir sidabro) atspalviams išgauti naudojami tonai ir pustoniai. Šie eskizai teikiami Komisijai aprobuoti.“
10. Papildyti 40 punktu: