LIETUVOS RESPUBLIKOS KRAŠTO APSAUGOS
MINISTRAS
ĮSAKYMAS
DĖL FINANSINĖS PARAMOS TREČIOSIOMS ŠALIMS, TEIKIAMOS VADOVAUJANTIS 2021 M. GEGUŽĖS 20 D. EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTU (ES) 2021/887, KURIUO ĮSTEIGIAMAS EUROPOS KIBERNETINIO SAUGUMO PRAMONĖS, TECHNOLOGIJŲ IR MOKSLINIŲ TYRIMŲ KOMPETENCIJOS CENTRAS IR NACIONALINIŲ KOORDINAVIMO CENTRŲ TINKLAS, ADMINISTRAVIMO IR FINANSAVIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO
2024 m. gegužės 7 d. Nr. V-388
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2020 m. lapkričio 25 d. nutarimo Nr. 1322 „Dėl pasirengimo administruoti Europos Sąjungos lėšas ir jų administravimo“ 6 punktu ir siekdamas vykdyti 2021 m. gegužės 20 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 2021/887, kuriuo įsteigiamas Europos kibernetinio saugumo pramonės, technologijų ir mokslinių tyrimų kompetencijos centras ir Nacionalinių koordinavimo centrų tinklas, 7 straipsnio 1 dalies f punkte nustatytas Nacionalinio koordinavimo centro užduotis,
t v i r t i n u Finansinės paramos trečiosioms šalims, teikiamos vadovaujantis 2021 m. gegužės 20 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) 2021/887, kuriuo įsteigiamas Europos kibernetinio saugumo pramonės, technologijų ir mokslinių tyrimų kompetencijos centras ir Nacionalinių koordinavimo centrų tinklas, administravimo ir finansavimo taisykles (pridedama).
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministro
2024 m. gegužės 7 d. įsakymu Nr. V-388
FINANSINĖS PARAMOS TREČIOSIOMS ŠALIMS, TEIKIAMOS VADOVAUJANTIS 2021 M. GEGUŽĖS 20 D. EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTU (ES) 2021/887, KURIUO ĮSTEIGIAMAS EUROPOS KIBERNETINIO SAUGUMO PRAMONĖS, TECHNOLOGIJŲ IR MOKSLINIŲ TYRIMŲ KOMPETENCIJOS CENTRAS IR NACIONALINIŲ KOORDINAVIMO CENTRŲ TINKLAS,
ADMINISTRAVIMO IR FINANSAVIMO TAISYKLĖS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Finansinės paramos trečiosioms šalims, teikiamos vadovaujantis 2021 m. gegužės 20 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) 2021/887, kuriuo įsteigiamas Europos kibernetinio saugumo pramonės, technologijų ir mokslinių tyrimų kompetencijos centras ir Nacionalinių koordinavimo centrų tinklas, administravimo ir finansavimo taisyklės (toliau – Taisyklės) nustato projektų, kuriems finansinės paramos lėšos teikiamos vadovaujantis Reglamento (ES) 2021/887 7 straipsnio 1 dalies f punktu (toliau – projektas), atsižvelgiant į 2021 m. balandžio 29 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (ES) 2021/694, kuriuo nustatoma Skaitmeninės Europos programa ir panaikinamas Sprendimas (ES) 2015/2240, ir 2018 m. liepos 18 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (ES, Euratomas) 2018/1046 dėl Sąjungos bendrajam biudžetui taikomų finansinių taisyklių, kuriuo iš dalies keičiami reglamentai (ES) Nr. 1296/2013, (ES) Nr. 1301/2013, (ES) Nr. 1303/2013, (ES) Nr. 1304/2013, (ES) Nr. 1309/2013, (ES) Nr. 1316/2013, (ES) Nr. 223/2014, (ES) Nr. 283/2014 ir Sprendimas Nr. 541/2014/ES bei panaikinamas Reglamentas (ES, Euratomas) Nr. 966/2012 (toliau – Reglamentas (ES, Euratomas) 2018/1046), vertinimo, atrankos, finansavimo ir įgyvendinimo tvarką.
2. Taisyklėse vartojamos sąvokos:
2.1. Administruojančioji institucija – Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2020 m. lapkričio 25 d. nutarimu Nr. 1322 „Dėl pasirengimo administruoti Europos Sąjungos lėšas ir jų administravimo“ paskirta institucija.
2.2. Dotacijos susitarimas – sutartis, sudaryta tarp Europos Sąjungos, kuriai atstovauja Europos Komisija, ir sutartyje nurodyto koordinatoriaus dėl veiksmų, kuriems Europos Komisija skyrė dotaciją, įgyvendinimo.
2.3. Fizinis veiklos įgyvendinimo rodiklis – kiekybiškai išreiškiamas dydis, kuriuo matuojamas įgyvendinant konkrečią projekto veiklą pasiektas rezultatas.
2.4. Finansinės paramos trečiosioms šalims lėšos (toliau – finansinės paramos lėšos) – projektui skiriama finansavimo suma, kurią sudaro Europos Sąjungos Skaitmeninės Europos programos lėšos ir Lietuvos Respublikos bendrojo finansavimo lėšos.
2.5. Gairės pareiškėjams – vadovaujančios institucijos tvirtinamas dokumentas, kuriame nustatomi projektų atrankos ir įgyvendinimo reikalavimai. Gairių pareiškėjams sąvoka prilyginama projektų finansavimo sąlygų aprašo sąvokai, vartojamai Strateginio valdymo metodikoje, patvirtintoje Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2021 m. balandžio 28 d. nutarimu Nr. 292 „Dėl Strateginio valdymo metodikos patvirtinimo“ .
2.6. Horizontalieji principai – darnaus vystymosi, lygių galimybių ir nediskriminavimo bei inovatyvumo (kūrybingumo) principai, kurie detalizuoti Taisyklių 1 priede.
2.7. Informacijos teikimas raštu – informacijos teikimas popieriuje arba elektroninių ryšių priemonėmis.
2.8. Išlaidų apmokėjimo įrodymo dokumentai – banko arba kitos kredito įstaigos sąskaitos išrašai, kasos pajamų ir išlaidų orderiai ir (ar) kiti dokumentai, kuriais įrodoma, kad pagal išlaidų pagrindimo dokumentus buvo atliktas mokėjimas.
2.9. Išlaidų pagrindimo dokumentai – paslaugų teikėjų ar prekių tiekėjų pateiktos sąskaitos faktūros, perdavimo aktai, darbo užmokesčio apskaitos dokumentai, kelionių ir (ar) kiti dokumentai, kuriais pagrindžiamos patirtos išlaidos.
2.10. Įgaliotoji institucija – institucija, vykdanti 2021 m. gegužės 20 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (ES) Nr. 2021/887 nustatytas nacionalinio koordinavimo centro užduotis, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministro 2013 m. gruodžio 31 d. įsakymu Nr. V-1200 „Dėl Nacionalinio kibernetinio saugumo centro prie Krašto apsaugos ministerijos nuostatų ir struktūros patvirtinimo“.
2.11. Kvietimas teikti paraiškas (toliau – kvietimas) – administruojančiosios institucijos svetainėje www.cpva.lt, vadovaujančiosios institucijos svetainėje www.kam.lt ir įgaliotosios institucijos svetainėje www.nksc.lt, taip pat Europos Komisijos Finansavimo ir konkursų portale ec.europa.eu/info/funding-tenders/opportunities/portal/screen/home paskelbtas siūlymas galimiems pareiškėjams teikti paraiškas jame nurodytomis sąlygomis ir tvarka.
2.12. Paraiška – gairėse pareiškėjams nustatytos formos dokumentas, kuriame kartu su kitais pagal kvietimą pareiškėjo teikiamais dokumentais pateikiama informacija apie planuojamą įgyvendinti projektą ir pagrindžiama atitiktis gairėse pareiškėjams nustatytiems reikalavimams. Paraiškos sąvoka prilyginama projekto įgyvendinimo plano sąvokai, vartojamai Strateginio valdymo metodikoje.
2.13. Pareiškėjas – subjektas, pateikęs paraišką finansinės paramos lėšoms gauti kvietime teikti paraiškas nustatyta tvarka.
2.14. Patikimo finansų valdymo principas – ekonomiškumu, veiksmingumu, orientacija į veiklos rezultatus ir veiksminga biudžeto vykdymo vidaus kontrole grindžiamas finansų valdymo principas, reglamentuojamas Reglamento (ES, Euratomas) 2018/1046 33–36 straipsniuose.
2.15. Pažeidimas – taikytinos teisės pažeidimas, padarytas dėl 2021–2027 m. Skaitmeninės Europos programos 3 konkretaus tikslo „Kibernetinis saugumas ir pasitikėjimas“ ir (ar) nacionalinės teisės įgyvendinimo veikloje dalyvaujančio ekonominės veiklos vykdytojo veiksmų ar neveikimo, kai nepagrįstas išlaidas įtraukus į Lietuvos Respublikos valstybės ir (ar) Europos Sąjungos biudžetą būtų padaroma žala Lietuvos Respublikos valstybės ir (ar) Europos Sąjungos biudžetui.
2.16. Programa – 2021–2027 m. Skaitmeninės Europos programos 3 konkretus tikslas „Kibernetinis saugumas ir pasitikėjimas“, nustatytas Reglamento (ES) 2021/694 6 straipsnyje, kuriam teikiama finansinė parama trečiosioms šalims pagal Reglamentą (ES) 2021/887.
2.17. Projekto dalyvis – tiesioginėse projekto veiklose dalyvaujantis, bet jų neadministruojantis ir nevykdantis, tiesioginę naudą iš projekto gaunantis fizinis asmuo, kurio dalyvavimo projekto veiklose išlaidos numatytos projekto biudžete.
2.18. Projekto įgyvendinimo sutartis – administruojančiosios institucijos ir projekto vykdytojo sudaroma sutartis, kurioje nustatomos projekto įgyvendinimo sąlygos ir terminai, sutartį sudariusių šalių įsipareigojimai ir teisės.
2.19. Projekto vykdytojas – subjektas, gavęs finansinės paramos lėšų Taisyklėse ir gairėse pareiškėjams nustatyta tvarka ir su kuriuo yra sudaryta projekto įgyvendinimo sutartis.
2.20. Stebėsenos rodiklis – gairėse pareiškėjams nustatytas produkto ir (ar) rezultato rodiklis, skirtas projekto įgyvendinimo pažangai stebėti ir pasiektiems programos rezultatams, susijusiems su finansinės paramos lėšų teikimu, kiekybiškai ir (ar) kokybiškai vertinti.
2.21. Tiesioginės projekto išlaidos – tiesiogiai projekto veikloms vykdyti būtinos išlaidos, kai objektyviai pagrindžiamas tiesioginis projekto veiklų ir jų išlaidų ryšys.
2.22. Vadovaujančioji institucija – Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2020 m. lapkričio 25 d. nutarimu Nr. 1322 „Dėl pasirengimo administruoti Europos Sąjungos lėšas ir jų administravimo“ paskirta institucija.
II SKYRIUS
INFORMACIJOS TEIKIMAS IR VALDYMAS
PIRMASIS SKIRSNIS
INFORMACIJAI PERDUOTI NAUDOJAMOS PRIEMONĖS
3. Pareiškėjai, teikdami paraiškas ir su jomis susijusią informaciją, naudojasi Elektronine paraiškų pateikimo ir vertinimo sistema (toliau – Sistema), nurodyta kvietime. Jeigu Sistemos funkcinės galimybės nepakankamos ar laikinai neužtikrinamos, reikalingą informaciją, susijusią su paraiška ir jos vertinimu, pareiškėjas administruojančiajai institucijai ir administruojančioji institucija pareiškėjui teikia raštu ne per Sistemą. Su paraiška ir jos vertinimu susijusią informaciją pareiškėjas teikia pasirašytą popieriuje arba kvalifikuotu elektroniniu parašu, jei taip numatyta Taisyklėse ir (arba) gairėse pareiškėjams.
4. Projekto įgyvendinimo metu, projekto tęstinumo laikotarpį (jei taikoma) ir projektui taikomą dokumentų saugojimo laikotarpį projektų vykdytojai ir administruojančioji institucija teikia vieni kitiems su projektais ir jų įgyvendinimu susijusią informaciją, pasirašytą popieriuje arba kvalifikuotu elektroniniu parašu (pavyzdžiui, projekto įgyvendinimo sutartį, prašymą dėl projekto įgyvendinimo sutarties keitimo, mokėjimo prašymą, išvadą dėl mokėjimo prašymo, patikros vietoje lapą, sprendimą dėl pažeidimo ir kitus dokumentus), išskyrus Taisyklių 5 punkte numatytus atvejus.
5. Susirašinėjimas tarp pareiškėjo ir administruojančiosios institucijos dėl projekto įgyvendinimo sutarties projekto derinimo, taip pat susirašinėjimas tarp projekto vykdytojo ir administruojančiosios institucijos dėl projekto įgyvendinimo (pavyzdžiui, kai prašoma projekto vykdytojo pateikti papildomą informaciją dėl gauto prašymo keisti projekto įgyvendinimo sutartį, dėl tikrinamo mokėjimo prašymo, atliekant (viešųjų) pirkimų priežiūrą ir pan.) vyksta elektroniniais laiškais, t. y. informacija nepasirašoma popieriuje arba kvalifikuotu elektroniniu parašu, išskyrus Taisyklėse numatytus atvejus arba jei administruojančioji institucija, įvertinusi aplinkybes, kad informacija elektroniniais laiškais negali būti pateikta, paprašo projekto vykdytojo informaciją pateikti pasirašytą popieriuje arba kvalifikuotu elektroniniu parašu.
ANTRASIS SKIRSNIS
INFORMACIJOS SKELBIMAS
7. Visa informacija apie finansinės paramos lėšų teikimą, finansinės paramos lėšų gavimo tvarką, gautas paraiškas ir jų vertinimo rezultatus, projektų įgyvendinimo reikalavimus, įgyvendinamus projektus, naujienas ir renginius, Europos Sąjungos (toliau – ES) ir Lietuvos Respublikos teisės aktus, reglamentuojančius finansinės paramos lėšų administravimą, metodinius nurodymus ir rekomendacijas skelbiama administruojančiosios institucijos svetainėje www.cpva.lt. Taisyklių 20, 25, 97 ir 115 punktuose nustatytais atvejais informacija taip pat skelbiama vadovaujančiosios institucijos svetainėje www.kam.lt ir įgaliotosios institucijos svetainėje www.nksc.lt, Taisyklių 116.2 papunktyje nustatytu atveju – įgaliotosios institucijos svetainėje www.nksc.lt.
TREČIASIS SKIRSNIS
PAREIŠKĖJŲ IR PROJEKTŲ VYKDYTOJŲ KONSULTAVIMAS
8. Administruojančioji institucija:
8.1. konsultuoja galimus pareiškėjus (gairėse pareiškėjams nustatyta tvarka), taip pat organizuoja informacinius susitikimus ir (ar) mokymus ir (ar) parengia kitas informavimo ir mokymo priemones, susijusias su projektų atrankos tvarka ir finansinės paramos lėšų teikimo sąlygomis;
III SKYRIUS
PROJEKTŲ ATRANKA
PIRMASIS SKIRSNIS
BENDROSIOS PROJEKTŲ ATRANKOS IR FINANSAVIMO NUOSTATOS
Finansavimo procedūra
11. Finansinės paramos lėšų skyrimo sąlygos pagal kiekvieną kvietimą nurodomos kvietimo dalyvauti projektų konkurse dokumentuose (toliau – kvietimo dokumentai).
12. Finansinės paramos lėšos pareiškėjams skiriamos pagal projektų tinkamumo finansuoti vertinimo ir projektų naudos bei kokybės vertinimo rezultatus.
Projektų atrankos reikalavimai
14. Administruojančioji institucija, vadovaujančioji institucija ir (arba) įgaliotoji institucija turi laikytis šių projektų atrankos principų (toliau – atrankos principai):
14.1. lygiateisiškumo – visoms projektų konkurse pateiktoms paraiškoms turi būti taikomi vienodi vertinimo kriterijai;
14.2. skaidrumo, nešališkumo ir aiškios atsakomybės – Taisyklių 216 punkte nurodytoms institucijoms po vertinimo turi būti sudaromos sąlygos nustatyti vertinimą atlikusius ir sprendimą priėmusius asmenis; visi vertintojai ir projektų atrankos komiteto nariai bei stebėtojai privalo deklaruoti galimą interesų konfliktą; vertintojai turi būti supažindinti su savo funkcijomis ir atsakomybe atliekant vertinimą; vertinimo rezultatai turi būti viešinami Taisyklių 57, 71 ir 83 punktuose nustatyta tvarka;
14.3. profesionalumo ir efektyvumo – vertinimui atlikti turi būti pasitelkiami kompetentingi vertintojai, o vertinimo procesas turi trukti kuo trumpiau;
Kvietimo dokumentai ir jų keitimas, kvietimo skelbimas
16. Projektų konkursai gali būti skelbiami tik pasirašius dotacijos susitarimą ir vadovaujančiajai institucijai parengus ir patvirtinus plėtros programos pažangos priemonės aprašą, kuriame būtų numatyta (-os) veikla (-os) dėl finansinės paramos lėšų skyrimo pagal programą.
18. Gairėse pareiškėjams nurodoma:
18.1. esminė informacija:
18.1.1. kvietimo tikslas (-ai), remiamos veiklos, paraiškoje galima prašyti mažiausia ir didžiausia finansinės paramos lėšų suma, tinkamos pareiškėjų ir partnerių grupės, tinkamos finansuoti išlaidos, galimas finansinės paramos lėšų mokėjimo intensyvumas, stebėsenos rodikliai, projekto atitikties horizontaliesiems principams reikalavimai, projektų įgyvendinimo laikotarpis, su paraiška privalomi pateikti dokumentai, projekto išlaidų apmokėjimo būdai, nustatyti Taisyklių 125.1 ir 125.2 papunkčiuose;
18.2. neesminė informacija:
18.2.1. kvietimo projektams ir kvietimo krypties projektams (jei kvietimo kryptys yra nustatomos gairėse pareiškėjams) įgyvendinti skirta finansinės paramos lėšų suma;
18.2.3. paraiškų registravimo tvarka, informacijos pareiškėjams teikimo tvarka paraiškų teikimo, vertinimo ir atrankos metu, skundų pateikimo tvarka;
19. Gairėse pareiškėjams turi būti užtikrinama, kad:
19.1. būtų prašoma tik tos informacijos, kuri būtina pareiškėjų ir (ar) partnerių tinkamumui, projekto pagrįstumui ir atitikčiai gairėse pareiškėjams nurodytoms sąlygoms įvertinti;
20. Administruojančioji institucija kvietimą skelbia svetainėje www.cpva.lt. Kvietimas taip pat skelbiamas Europos Komisijos Finansavimo ir konkursų portale ec.europa.eu/info/funding-tenders/opportunities/portal/screen/home, vadovaujančiosios institucijos svetainėje www.kam.lt ir įgaliotosios institucijos svetainėje www.nksc.lt. Administruojančioji institucija, atsižvelgdama į vadovaujančiosios ir įgaliotosios institucijos pasiūlymus, gali pasirinkti papildomus kvietimo skelbimo būdus ir priemones, atsižvelgdama į tai, kokiomis iš jų efektyviausiai būtų informuojamos tikslinės pareiškėjų grupės pagal kiekvieną kvietimą.
21. Kvietimo skelbime nurodoma:
21.3. kvietimą skelbiančios administruojančiosios institucijos pavadinimas, buveinė, telefono numeris, elektroninio pašto adresas;
21.5. paraiškų pateikimo terminas, kuris turi būti ne trumpesnis nei 2 mėnesiai nuo kvietimo paskelbimo dienos;
22. Administruojančioji institucija atlieka šiuos veiksmus, jeigu paskelbusi kvietimą ir nepasibaigus paraiškų pateikimo terminui gauna iš vadovaujančiosios institucijos informaciją, kad yra pakeista neesminė gairių pareiškėjams informacija, nurodyta Taisyklių 18.2 papunktyje (kai nekeičiamos paraiškų pateikimo sąlygos), taip pat kai yra keičiamas paraiškų pateikimo terminas:
22.1. ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo informacijos iš vadovaujančiosios institucijos gavimo dienos svetainėje www.cpva.lt paskelbia pakeistus kvietimo dokumentus, taip pat kvietimo skelbimo informacija atnaujinama Europos Komisijos Finansavimo ir konkursų portale ec.europa.eu/info/funding-tenders/opportunities/portal/screen/home (jei keičiasi šiame portale skelbtina informacija);
22.2. ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo pakeistų kvietimo dokumentų paskelbimo dienos apie pakeitimus informuoja pateikusius paraiškas pareiškėjus. Administruojančioji institucija gali paprašyti pareiškėjų per nustatytą terminą pateikti su pakeitimais susijusią papildomą informaciją ir (ar) dokumentus ir (ar) patikslinti paraišką.
23. Jeigu paskelbusi kvietimą ir nepasibaigus paraiškų pateikimo terminui, administruojančioji instituciją gauna iš vadovaujančiosios institucijos informaciją, kad yra planuojama keisti esminę gairių pareiškėjams informaciją, nurodytą Taisyklių 18.1 papunktyje (kai planuojama keisti paraiškų pateikimo sąlygas), ji sustabdo paraiškų priėmimą ir ne vėliau kaip per 2 darbo dienas nuo informacijos iš vadovaujančiosios institucijos gavimo dienos apie paraiškų priėmimo sustabdymą paskelbia svetainėje www.cpva.lt.
24. Administruojančioji institucija atlieka šiuos veiksmus, jeigu paskelbusi kvietimą ir nepasibaigus paraiškų pateikimo terminui gauna iš vadovaujančiosios institucijos informaciją, kad yra pakeista esminė gairių pareiškėjams informacija, nurodyta Taisyklių 18.1 papunktyje (kai keičiamos paraiškų pateikimo sąlygos):
24.1. ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo informacijos iš vadovaujančiosios institucijos gavimo dienos svetainėje www.cpva.lt paskelbia pakeistus kvietimo dokumentus ir, suderinusi su vadovaujančiąją institucija, nustato kitą galutinį paraiškų pateikimo terminą, kuris negali būti trumpesnis nei 1 mėnuo nuo pakeistų kvietimo dokumentų paskelbimo dienos. Informacija apie pakeistą paraiškų pateikimo terminą (taip pat jei keičiasi kita šiame portale skelbtina informacija) atnaujinama Europos Komisijos Finansavimo ir konkursų portale ec.europa.eu/info/funding-tenders/opportunities/portal/screen/home;
24.2. ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo pakeistų kvietimo dokumentų paskelbimo dienos apie pakeitimus informuoja pateikusius paraiškas pareiškėjus. Administruojančioji institucija gali paprašyti pareiškėjų per nustatytą terminą pateikti su pakeitimais susijusią papildomą informaciją ir (ar) dokumentus ir (ar) patikslinti paraišką.
Paraiškų priėmimas
26. Paraiškos teikiamos per Sistemą nurodytu kvietime adresu, gairėse pareiškėjams nustatyta tvarka.
27. Ne per Sistemą pateiktos paraiškos nepriimamos ir nevertinamos, išskyrus atvejus, kai pareiškėjas dėl objektyvių priežasčių negali per Sistemą pateikti paraiškos (pavyzdžiui, Sistema neveikia) ir nedelsdamas (paraiškų teikimo laikotarpiu) apie tai nurodytu kvietime elektroniniu paštu praneša administruojančiajai institucijai.
28. Pagal kvietime nurodytas sąlygas ir terminus gautas paraiškas administruojančioji institucija užregistruoja ir gautai paraiškai suteikia unikalų kodą.
29. Informacija apie pagal kiekvieną kvietimą registruotas paraiškas ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo paraiškų pateikimo termino pabaigos (paskutinės dienos) paskelbiama administruojančiosios institucijos svetainėje www.cpva.lt, nurodant pareiškėjo pavadinimą, projekto pavadinimą, paraiškos unikalų kodą ir prašomą finansinės paramos lėšų sumą.
30. Siekiant užtikrinti paraiškų vertinimo skaidrumą ir pareiškėjų lygiateisiškumą, paraiškų taisyti, tikslinti, pildyti ar teikti papildomų dokumentų pareiškėjų iniciatyva po jų pateikimo negalima, išskyrus atvejus, kai administruojančioji institucija pareiškėjo paprašo patikslinti pateiktą paraišką.
ANTRASIS SKIRSNIS
PARAIŠKŲ VERTINIMAS
Projektų atrankos kriterijai
32. Paraiškos vertinamos pagal:
32.2. gairėse pareiškėjams nustatytus specialiuosius projektų atrankos kriterijus (jei tokie nustatyti gairėse pareiškėjams);
33. Nustatydama specialiuosius projektų atrankos kriterijus ir prioritetinius projektų atrankos kriterijus, vadovaujančioji institucija turi aptarti juos su socialiniais ir ekonominiais partneriais.
34. Bendruosius ir, jei taikoma, specialiuosius projektų atrankos kriterijus turi atitikti visi projektai.
Paraiškų vertinimo organizavimas
36. Paraiškų vertinimą sudaro šie etapai:
37. Paraiškų vertinimą organizuoja ir atlieka administruojančioji institucija Taisyklėse nustatyta tvarka. Paraiškos pradedamos vertinti pasibaigus paraiškų priėmimo terminui. Administruojančioji institucija, atsižvelgdamas į kvietimo specifiką ir gautų paraiškų skaičių, turi teisę nuspręsti, kurį vertinimą (projektų naudos ir kokybės ar projektų tinkamumo finansuoti) atlikti pirma arba atlikti šiuos abu vertinimus vienu metu. Jei pirma atliekamas projektų naudos ir kokybės vertinimas, projektų tinkamumo finansuoti vertinimas pradedamas nuo paraiškų, surinkusių daugiausia balų naudos ir kokybės vertinimo metu. Projekto tinkamumo finansuoti vertinimas atliekamas tol, kol pagal pateiktas paraiškas paskirstoma visa kvietimui (kvietimo krypties projektams, jei taikoma) skirta finansinės paramos lėšų suma (kitų paraiškų tinkamumas finansuoti nevertinamas). Atlikusi projekto tinkamumo finansuoti vertinimą, administruojančioji institucija turi patikrinti, ar projekto tinkamumo finansuoti vertinimo metu nustatytos aplinkybės neturi įtakos naudos ir kokybės vertinimo rezultatams, ir, jeigu reikia, patikslinti naudos ir kokybės vertinimo rezultatus.
38. Paraiškas vertina vertintojai, kurie yra administruojančiosios institucijos darbuotojai ir (ar) šios institucijos pasitelkti ekspertai.
39. Vertintojai, atlikdami paraiškų vertinimą, pildo gairėse pareiškėjams nustatytos formos patikros lapus. Vertintojų įvertinimai vertinimo patikros lapuose turi būti argumentuoti.
40. Vertindama paraiškas, administruojančioji institucija gali kviesti pareiškėjus pokalbio, taip pat siekdama patikrinti, ar paraiškoje pateikta informacija pagrįsta, apsilankyti planuojamoje projekto įgyvendinimo vietoje.
41. Vertindama paraiškas, administruojančioji institucija turi teisę kreiptis į kitas įstaigas ir (ar) organizacijas su prašymu pateikti papildomą informaciją apie pareiškėją ir (ar) paraišką ir naudotis valstybės registruose ar kitose valstybės informacinėse sistemose esančia informacija.
42. Vertinimo metu nustačiusi, kad pareiškėjas paraiškoje pateikė klaidinančią informaciją arba pareiškėjas ar su paraiška (planuojamu įgyvendinti projektu) susiję asmenys siekia gauti informaciją, kurią administruojančioji institucija laiko konfidencialia, arba bando neteisėtai daryti įtaką vertinimo rezultatams ar vertintojams, administruojančioji institucija tokią paraišką atmeta.
43. Administruojančioji institucija paraiškas turi įvertinti per 90 dienų nuo kvietimo teikti paraiškas skelbime nurodytos paskutinės paraiškų pateikimo dienos. Administruojančioji institucija paraiškas gali įvertinti ir per trumpesnį nei 90 dienų terminą. Paraiškų vertinimo pabaiga laikoma rekomenduojamų finansuoti projektų ataskaitos patvirtinimo data.
44. Administruojančioji institucija gali raštu prašyti vadovaujančiosios institucijos (kartu informuodama įgaliotąją instituciją) pratęsti paraiškų vertinimo terminą iki 30 dienų, kai kvietime gautų paraiškų skaičius yra didesnis nei 70.
45. Jei atliekant paraiškų vertinimą dėl tam tikrų vertinimo nuostatų išaiškinimo administruojančioji institucija kreipiasi į vadovaujančiąją instituciją, administruojančioji institucija gali sustabdyti paraiškų vertinimo terminą tokiam terminui, kuris praėjo nuo administruojančiosios institucijos kreipimosi dėl nuostatų išaiškinimo dienos iki atsakymo gavimo dienos.
46. Administruojančioji institucija tvirtina projektų tinkamumo finansuoti vertinimo ataskaitos, projektų naudos ir kokybės vertinimo ataskaitos, rekomenduojamų finansuoti projektų ataskaitos, taip pat paraiškų, atmestų projektų tinkamumo finansuoti vertinimo metu, suvestinės bei paraiškų, atmestų projektų naudos ir kokybės vertinimo metu, suvestinės formas.
Projektų tinkamumo finansuoti vertinimas
47. Projektų tinkamumo finansuoti vertinimo etape nustatoma:
47.1. ar projektas atitinka bendruosius projektų atrankos kriterijus ir, jei taikoma, specialiuosius projektų atrankos kriterijus;
48. Jei vertinant paraišką nustatoma, kad pateikti ne visi reikiami dokumentai, jie yra netinkamos kokybės ir (ar) dėl paraiškoje pateiktos informacijos administruojančioji institucija negali tinkamai įvertinti paraiškos, administruojančioji institucija paprašo pareiškėjo pateikti dokumentus arba papildomą informaciją (jei gairėse pareiškėjams nenustatyta kitaip) per gairėse pareiškėjams nustatytą terminą. Administruojančioji institucija neprašo pareiškėjo pateikti dokumentų arba papildomos informacijos, jei gairėse pareiškėjams nustatyta, kad, pareiškėjui nepateikus tam tikrų dokumentų arba informacijos kartu su paraiška ir (arba) paraiškoje, paraiška atmetama.
49. Jei pareiškėjas per nustatytą terminą prašomų dokumentų ir (ar) papildomos informacijos nepateikia arba pateikia ne visus prašomus dokumentus ir informaciją, administruojančioji institucija turi teisę priimti sprendimą atmesti paraišką. Pagrįstais atvejais administruojančioji institucija gali priimti sprendimą dėl projekto atitikties tinkamumo finansuoti reikalavimams su išlyga, kad reikiami dokumentai ir (ar) informacija bus pateikti iki projekto įgyvendinimo sutarties pasirašymo dienos ar kito projekto įgyvendinimo sutartyje nustatyto termino. Pareiškėjui nepateikus trūkstamų dokumentų ir (ar) papildomos informacijos iki nustatyto termino, projekto įgyvendinimo sutartis nepasirašoma arba pasirašyta projekto įgyvendinimo sutartis nutraukiama. Priimdama sprendimus dėl projekto atitikties tinkamumo finansuoti reikalavimams su išlyga, administruojančioji institucija privalo užtikrinti tinkamą paraiškų vertinimą ir Taisyklių 14 punkte nustatytų atrankos principų laikymąsi.
50. Jei pagal vieną iš bendrųjų projektų atrankos kriterijų arba, jei taikoma, vieną iš specialiųjų projektų atrankos kriterijų priimamas sprendimas paraišką atmesti, pagal kitus bendruosius projektų atrankos kriterijus arba specialiuosius projektų atrankos kriterijus paraiška nebevertinama.
51. Projektų tinkamumo finansuoti vertinimo etape nustatomas didžiausias reikalingų projektui įgyvendinti tinkamų finansuoti išlaidų ir finansinės paramos lėšų dydis šia tvarka:
51.1. jei dalis projekto išlaidų nepagrįstos, nėra akivaizdaus šių išlaidų būtinumo projekto veikloms įgyvendinti, administruojančioji institucija pareiškėjo paprašo per gairėse pareiškėjams nustatytą terminą pagrįsti tokias išlaidas ir (arba) pasiūlo sumažinti dalį projekto išlaidų. Jei per administruojančiosios institucijos nustatytą terminą pareiškėjas nepateikia prašomos informacijos arba jo pateikta informacija nepagrindžia išlaidų būtinumo projekto veiklai įgyvendinti, nepagrįstos išlaidos laikomos netinkamomis finansuoti. Jei projekto išlaidos suskaičiuotos nesinaudojant vidutiniais rinkos įkainiais, vertintojai turi teisę perskaičiuoti projekto biudžetą naudodami vidutinius rinkos įkainius ir turi atitinkamai sumažinti projekto tinkamas finansuoti išlaidas bei apie tai informuoti pareiškėją;
51.2. finansinės paramos lėšų dydis turi būti nustatomas kaip didžiausia projektui įgyvendinti būtina lėšų suma. Finansinės paramos lėšų dalis nustatoma kaip procentinė išraiška, skaičiuojama nuo bendros tinkamų finansuoti išlaidų sumos. Vadovaudamasi matematinėmis taisyklėmis, administruojančioji institucija apvalina finansinės paramos lėšų lyginamąją dalį, jei po kablelio yra daugiau nei du skaičiai, ir naudoja suapvalintą proporciją tvirtindama avanso bei tarpinių mokėjimo prašymų sumas. Su galutiniu mokėjimo prašymu administruojančioji institucija išlygina su ankstesniais mokėjimo prašymais atsiradusią apvalinimo paklaidą;
51.3. jei administruojančiosios institucijos projektų tinkamumo finansuoti vertinimo etape nustatytas projekto tinkamų finansuoti išlaidų dydis ir galimas didžiausias finansinės paramos lėšų dydis skiriasi nuo paraiškoje pateiktų projekto tinkamų finansuoti išlaidų ir prašomų finansinės paramos lėšų dydžių, administruojančioji institucija turi apie tai informuoti pareiškėją ir suderinti su pareiškėju, ar jis sutinka įgyvendinti projektą nustatytomis siūlomomis finansinės paramos lėšomis. Jei pareiškėjas nesutinka su administruojančiosios institucijos nustatytomis didžiausiomis išlaidomis ir finansinės paramos lėšomis, administruojančioji institucija paraišką atmeta.
52. Netinkamas finansuoti projekto išlaidas ir dalį tinkamų finansuoti išlaidų, kurių nepadengia finansinės paramos lėšos, pareiškėjas ir (ar) jo partneris privalo finansuoti nuosavomis lėšomis.
53. Administruojančioji institucija per 5 darbo dienas nuo paraiškos tinkamumo finansuoti vertinimo patikros lapo su išvada atmesti paraišką patvirtinimo dienos informuoja pareiškėją apie sprendimą atmesti paraišką. Sprendime nurodomos paraiškos atmetimo priežastys, paraiškos atmetimo teisinis pagrindas ir šio sprendimo apskundimo tvarka.
54. Administruojančioji institucija įtraukia informaciją apie atmestas paraiškas į paraiškų, atmestų projektų tinkamumo finansuoti vertinimo metu, suvestinę.
55. Administruojančioji institucija tvirtina projektų tinkamumo finansuoti vertinimo rezultatų ataskaitą.
56. Projektų tinkamumo finansuoti vertinimo ataskaitoje nurodomos:
56.1. paraiškos, kurios atlikus tinkamumo finansuoti vertinimą buvo įvertintos teigiamai ar teigiamai su išlyga (nurodant administruojančiosios institucijos nustatytą ir šių Taisyklių 51.3 papunktyje nustatyta tvarka su pareiškėju suderintą didžiausią galimą projekto tinkamų finansuoti išlaidų sumą ir didžiausią galimų skirti projektui finansinės paramos lėšų dydį);
Projektų naudos ir kokybės vertinimas
58. Projektų naudos ir kokybės vertinimo etape projektai vertinami balais pagal gairėse pareiškėjams nustatytus prioritetinius projektų atrankos kriterijus.
59. Gairėse pareiškėjams nustatomas kiekvieno prioritetinio projektų atrankos kriterijaus didžiausias balų skaičius. Didžiausia projektui pagal visus projekto naudos ir kokybės vertinimo kriterijus galima skirti balų suma yra 100 balų. Projektui suteikiamas balas yra balus suteikusių vertintojų balų vidurkis.
61. Jeigu dviejų vertintojų vertinimo balai skiriasi daugiau kaip 30 procentų, administruojančioji institucija paskiria trečią vertintoją ir projektui suteikiamas balas yra artimiausius balus suteikusių dviejų vertintojų balų vidurkis.
62. Gairėse pareiškėjams gali būti nustatyta projektui privaloma surinkti mažiausia balų suma ir (arba) tam tikros balų kriterijų grupės mažiausia balų suma. Paraiškos, kurios projektų naudos ir kokybės vertinimo etape nesurenka nustatytos mažiausios balų sumos (jei tokia nuostata yra taikoma), atmetamos.
63. Jei paraiškoje yra pateikta prieštaraujanti ir (arba) dviprasmiška informacija dėl projekto atitikties prioritetiniams projektų atrankos kriterijams, administruojančioji institucija gali kreiptis į pareiškėją, prašydama per gairėse pareiškėjams nustatytą terminą pateikti paaiškinimus ir (ar) papildomą informaciją.
64. Pareiškėjui per administruojančiosios institucijos nustatytą terminą nepateikus paaiškinimo ir (ar) papildomos informacijos, pakartotinai užklausa nesiunčiama ir vertinama paraiškoje ir kartu su ja pateikta informacija. Jei pareiškėjas nepateikia paaiškinimų ir (ar) papildomos informacijos ar pareiškėjo pateikti paaiškinimai ir (ar) papildoma informacija yra nepakankami ir nepagrindžia paraiškoje nurodytos informacijos, vertinama mažesnį atitinkamo vertinimo kriterijaus balą atitinkanti informacija.
65. Atlikusi projekto naudos ir kokybės vertinimą, administruojančioji institucija pagrįstais atvejais (pavyzdžiui, jei dėl projekto naudos ir kokybės vertinimo metu priimtų sprendimų, susijusių su projekto veiklų optimizavimu, nusprendžiama nefinansuoti dalies projekto veiklų) gali tikslinti projekto tinkamumo finansuoti vertinimo metu nustatytą tinkamų finansuoti išlaidų sumą. Tokiu atveju administruojančioji institucija per 5 darbo dienas nuo paraiškos naudos ir kokybės vertinimo patikros lapo patvirtinimo dienos informuoja pareiškėją apie patikslintus projekto tinkamumo finansuoti vertinimo rezultatus ir Taisyklių 51.3 papunktyje nustatyta tvarka suderina su juo patikslintą projekto tinkamų finansuoti išlaidų sumą.
66. Administruojančioji institucija per 5 darbo dienas nuo paraiškos naudos ir kokybės vertinimo patikros lapų su išvada atmesti paraišką patvirtinimo dienos informuoja pareiškėją apie sprendimą atmesti paraišką. Sprendime nurodomos paraiškos atmetimo priežastys, paraiškos atmetimo teisinis pagrindas ir šio sprendimo apskundimo tvarka.
67. Administruojančioji institucija įtraukia informaciją apie atmestas paraiškas į paraiškų, atmestų projektų naudos ir kokybės vertinimo metu, suvestinę.
68. Administruojančioji institucija tvirtina projektų naudos ir kokybės vertinimo ataskaitą, kurioje nurodomos paraiškos, surinkusios minimalų naudos ir kokybės balų skaičių (jei privaloma surinkti mažiausia balų suma buvo nustatyta gairėse pareiškėjams). Jų eilė sudaroma pagal šio vertinimo metu paraiškoms suteiktų balų skaičių (nuo didžiausio iki mažiausio).
69. Administruojančioji institucija, atlikusi projektų tinkamumo finansuoti vertinimą ir projektų naudos ir kokybės vertinimą, parengia ir patvirtina rekomenduojamų finansuoti projektų ataskaitą, kurioje nurodomos:
69.1. paraiškos, surinkusios minimalų naudos ir kokybės balų skaičių (jei privaloma surinkti mažiausia balų suma buvo nustatyta gairėse pareiškėjams) ir kurioms finansuoti užtenka pagal kvietimą (kvietimo kryptį, jei taikoma) skirtos finansinės paramos lėšų sumos. Jų eilė sudaroma pagal šio vertinimo metu paraiškoms suteiktų balų skaičių (nuo didžiausio iki mažiausio), nurodant didžiausią galimą projekto tinkamų finansuoti išlaidų sumą ir didžiausią galimų skirti projektui finansinės paramos lėšų dydį;
69.2. paraiškos, surinkusios minimalų naudos ir kokybės balų skaičių (jei privaloma surinkti mažiausia balų suma buvo nustatyta gairėse pareiškėjams), tačiau kurioms finansuoti neužtenka pagal kvietimą (kvietimo kryptį, jei taikoma) skirtos finansinės paramos lėšų sumos (rezervinis paraiškų sąrašas). Jų eilė sudaroma pagal šio vertinimo metu paraiškoms suteiktų balų skaičių (nuo didžiausio iki mažiausio).
70. Kai surinkusiems vienodą balų skaičių projektams finansuoti nepakanka skirtos lėšų sumos, pirmenybė suteikiama projektams, surinkusiems daugiau balų pagal pirmąjį gairėse pareiškėjams nustatytą prioritetinį projektų atrankos kriterijų, o jei projektai vienodai įvertinti pagal šį kriterijų, pirmenybė suteikiama projektams, surinkusiems daugiau balų pagal kitą iš eilės nurodytą prioritetinį projektų atrankos kriterijų. Jei pagal visus prioritetinius projektų atrankos kriterijus tokie projektai įvertinti vienodai, pirmenybė teikiama tam projektui, kuriam finansuoti pakanka kvietimui (kvietimo krypčiai, jei taikoma) likusios finansinės paramos lėšų sumos. Jei pagal visus prioritetinius projektų atrankos kriterijus projektai įvertinti vienodai ir sutampa nustatytas šių projektų finansinės paramos lėšų dydis arba jei pagal visus prioritetinius projektų atrankos kriterijus projektai įvertinti vienodai, tačiau likusios finansinės paramos lėšų pakanka tik daliai tokių projektų, pirmenybė teikiama projektui, kurio paraiška buvo gauta anksčiau. Tuo atveju, jei kvietimui (kvietimo krypčiai, jei taikoma) likusios finansinės paramos lėšų sumos nepakanka nė vienam iš vienodai įvertintų projektų, tokie projektai įtraukiami į rezervinį sąrašą. Jei ateityje atsiranda galimybių finansuoti į rezervinį sąrašą įtrauktus projektus, tačiau jeigu skiriamos lėšų sumos neužtenka visiems pagal prioritetinius projektų atrankos kriterijus vienodai įvertintiems projektams, nėra finansuojamas nė vienas iš tų projektų.
71. Projektų naudos ir kokybės vertinimo ataskaita kartu su paraiškų, atmestų projektų naudos ir kokybės vertinimo metu, suvestine skelbiama svetainėje www.cpva.lt per 3 darbo dienas po projektų naudos ir kokybės vertinimo ataskaitos patvirtinimo administruojančiojoje institucijoje dienos.
72. Administruojančioji institucija per 7 darbo dienas po projektų naudos ir kokybės vertinimo ataskaitos patvirtinimo dienos informuoja pareiškėjus, kurių projektai įtraukti į naudos ir kokybės vertinimo ataskaitą, apie paraiškai projekto naudos ir kokybės vertinimo etape skirtus balus ir balų mažinimo priežastis (jei balai buvo mažinti).
73. Administruojančioji institucija per 3 darbo dienas po projektų atrankos komiteto protokolo nutariamosios dalies, kuria buvo patvirtintos paraiškų vertinimo ataskaitos, paskelbimo dienos informuoja pareiškėjus, kurių projektai numatyti Taisyklių 69.2 papunktyje, apie administruojančiosios institucijos sprendimą šiuos projektus įtraukti į rezervinį paraiškų sąrašą.
Projektų atrankos komitetas
74. Vadovaujančioji institucija sudaro projektų atrankos komitetą, o įgaliotoji institucija užtikrina jo techninį aptarnavimą.
75. Vadovaujančioji institucija tvirtina projektų atrankos komiteto personalinę nuolatinių ir pakaitinių narių (kai jie numatomi) sudėtį. Projektų atrankos komiteto nariais skiriami vadovaujančiosios institucijos, įgaliotosios institucijos ir prireikus kitų valstybės institucijų ir (ar) įstaigų, kurių kompetencijos sričiai priskiriami svarstomi projektai, atstovai. Projektų atrankos komiteto pirmininku skiriamas vadovaujančiosios institucijos atstovas, o jo pavaduotoju – įgaliotosios institucijos atstovas.
76. Projektų atrankos komiteto posėdžiuose vadovaujančioji institucija įgaliotosios institucijos motyvuotu teikimu taip pat gali siūlyti stebėtojo teisėmis dalyvauti kitų valstybės institucijų ir (ar) įstaigų, kurių kompetencijos sričiai priskiriami svarstomi projektai, ir (ar) socialinių ekonominių partnerių atstovams ir (ar) ekspertams. Stebėtojai visų komitetų posėdžiuose dalyvauja patariamojo balso teise.
77. Projektų atrankos komiteto nariai, taip pat asmenys, dalyvaujantys projektų atrankos komiteto posėdžiuose stebėtojo teisėmis, turi būti pasirašę nešališkumo deklaraciją ir konfidencialumo pasižadėjimą (Taisyklių 2 priedas).
78. Projektų atrankos komiteto darbas organizuojamas ir sprendimai priimami šio komiteto pasitvirtintame darbo reglamente nustatyta tvarka.
81. Projektų atrankos komiteto posėdžio protokolo nutariamojoje dalyje nurodomas projektų atrankos komiteto priimtas sprendimas, numatytas Taisyklių 86 punkte.
82. Projektų atrankos komiteto posėdžio protokolo dėstomoji dalis parengiama posėdžiui pasibaigus ir derinama su posėdyje dalyvavusiais projektų atrankos komiteto nariais ir stebėtojais projektų atrankos komiteto darbo reglamente nustatyta tvarka ir terminais.
83. Įgaliotoji institucija ne vėliau kaip per 3 darbo dienas po projektų atrankos komiteto protokolo nutariamosios dalies pasirašymo pateikia projektų atrankos protokolo nutariamąją dalį administruojančiajai institucijai. Projektų atrankos komiteto protokolo nutariamoji dalis skelbiama svetainėje www.cpva.lt ne vėliau kaip per 2 darbo dienas nuo jos gavimo administruojančiojoje institucijoje.
Paraiškų vertinimo rezultatų teikimas projektų atrankos komitetui ir paraiškų vertinimo rezultatų tvirtinimas
84. Įvertinusi visas pagal atitinkamą kvietimą pateiktas paraiškas ir patvirtinusi projektų tinkamumo finansuoti vertinimo ataskaitą, projektų naudos ir kokybės vertinimo ataskaitą bei rekomenduojamų finansuoti projektų ataskaitą (toliau – paraiškų vertinimo ataskaitos), administruojančioji institucija paraiškų vertinimo ataskaitas kartu su paraiškų, atmestų projektų tinkamumo finansuoti vertinimo metu, suvestine ir paraiškų, atmestų projektų naudos ir kokybės vertinimo metu, suvestine pateikia vadovaujančiajai institucijai, taip pat įgaliotajai institucijai, o ji ne vėliau kaip per 7 darbo dienas nuo šių dokumentų gavimo dienos teikia pasiūlymą vadovaujančiajai institucijai organizuoti projektų atrankos komiteto posėdį.
85. Projektų atrankos komiteto posėdyje administruojančiosios institucijos atstovai pristato vertinimo ataskaitas bei atsako į projektų atrankos komiteto narių ir stebėtojų pateiktus klausimus.
TREČIASIS SKIRSNIS
SPRENDIMŲ DĖL PROJEKTŲ FINANSAVIMO PRIĖMIMAS
87. Administruojančioji institucija bet kuriame projektų atrankos etape turi teisę priimti sprendimą atmesti paraišką, jei iki sprendimo dėl projekto finansavimo paaiškėja, kad projektas neatitinka gairėse pareiškėjams nustatytų reikalavimų ir negali būti finansuojamas.
88. Projektų atrankos komitetui patvirtinus paraiškų vertinimo ataskaitas, administruojančioji institucija priima sprendimą dėl projekto finansavimo. Apie sprendimą dėl projekto finansavimo pareiškėjas informuojamas ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo projektų atrankos komiteto posėdžio protokolo nutariamosios dalies, kuria buvo patvirtintos paraiškų vertinimo ataskaitos, paskelbimo.
89. Jei pareiškėjas atsisako pasirašyti projekto įgyvendinimo sutartį arba jos nepasirašo per administruojančiosios institucijos nustatytą terminą, arba per nustatytą terminą neįvykdo iki projekto įgyvendinimo sutarties sudarymo numatytų sąlygų (neįvykdo išlygos), sprendimas dėl projekto finansavimo laikomas negaliojančiu. Apie tai administruojančioji institucija per 3 darbo dienas nuo sprendimo dėl projekto finansavimo netekimo galios dienos informuoja pareiškėją, vadovaujančiąją instituciją ir įgaliotąją instituciją raštu.
IV SKYRIUS
PROJEKTŲ ĮGYVENDINIMAS
PIRMASIS SKIRSNIS
PROJEKTO ĮGYVENDINIMO SUTARTIES SUDARYMAS
90. Su pareiškėju, kurio projektą nuspręsta finansuoti finansinės paramos lėšomis, administruojančioji institucija sudaro dvišalę projekto įgyvendinimo sutartį.
92. Jeigu projektas įgyvendinamas kartu su partneriais, projekto vykdytojas atstovauja visiems partneriams projekto įgyvendinimo sutarties vykdymo ir projekto įgyvendinimo klausimais. Jis privalo užtikrinti, kad partneriai būtų tinkamai informuoti apie jų pareigas, susijusias su projekto įgyvendinimo sutarties vykdymu ir projekto įgyvendinimu, taip pat laikytųsi visų su projekto įgyvendinimu susijusių įsipareigojimų, nustatytų projekto įgyvendinimo sutartyje, gairėse pareiškėjams ir Taisyklėse. Iki projekto įgyvendinimo sutarties pasirašymo (išskyrus atvejus, kai gairėse pareiškėjams nustatyta kitaip) projekto vykdytojas su partneriais sudaro partnerystės sutartį, kurioje nustato tarpusavio teises ir pareigas įgyvendinant projektą.
93. Projekto įgyvendinimo sutartį sudaro bendrosios ir specialiosios sąlygos bei priedai. Bendrosios ir specialiosios sąlygos nustatomos gairėse pareiškėjams.
94. Jei paraiškos vertinimo metu pareiškėjui nustatoma išlyga, kurią jis turi įvykdyti iki projekto įgyvendinimo sutarties pasirašymo, administruojančioji institucija iki projekto įgyvendinimo sutarties siuntimo pasirašyti pareiškėjui patikrina minėtos išlygos įvykdymą.
95. Priėmusi sprendimą dėl projekto finansavimo, administruojančioji institucija rengia ir elektroniniu paštu suderina su pareiškėju projekto įgyvendinimo sutarties projektą. Pareiškėjas turi pateikti pastabas dėl projekto įgyvendinimo sutarties projekto arba informuoti administruojančiąją instituciją, kad pritaria projekto įgyvendinimo sutarties projektui, per 3 darbo dienas nuo jo gavimo dienos. Šalių susitarimu šis terminas gali būti pratęstas, bet ne ilgiau nei 10 darbo dienų.
96. Administruojančiosios institucijos įgalioto asmens pasirašyta projekto įgyvendinimo sutartis siunčiama pasirašyti pareiškėjui. Jei projekto įgyvendinimo sutartis pasirašoma popieriuje, pareiškėjui siunčiama registruotoji korespondencijos siunta. Siųsdama projekto įgyvendinimo sutartį pasirašyti, administruojančioji institucija nurodo pasiūlymo pasirašyti projekto įgyvendinimo sutartį galiojimo terminą. Projekto įgyvendinimo sutarties pasirašymo terminas turi būti ne ilgesnis nei 10 darbo dienų. Šalių susitarimu šis terminas gali būti pratęstas, bet ne ilgiau nei 10 darbo dienų.
97. Ne vėliau kaip per 15 darbo dienų nuo paskutinės pagal atitinkamą kvietimą finansuojamo projekto įgyvendinimo sutarties pasirašymo dienos administruojančioji institucija informaciją apie pasirašytas projektų įgyvendinimo sutartis paskelbia svetainėje www.cpva.lt, nurodydama projekto vykdytojo pavadinimą, adresą, projekto pavadinimą, projekto kodą, bendrą tinkamų finansuoti projekto išlaidų sumą, projektui skirtų finansinės paramos lėšų sumą, projekto įgyvendinimo sutarties pasirašymo datą, projekto įgyvendinimo terminą ir trumpą projekto aprašymą bei šią informaciją elektroniniu paštu pateikia vadovaujančiajai institucijai ir įgaliotajai institucijai. Tokia pati informacija taip pat skelbiama vadovaujančiosios institucijos svetainėje www.kam.lt ir įgaliotosios institucijos svetainėje www.nksc.lt.
ANTRASIS SKIRSNIS
PROJEKTO ĮGYVENDINIMO SUTARTIES KEITIMAS IR NUTRAUKIMAS
98. Projekto vykdytojas privalo raštu informuoti administruojančiąją instituciją apie visus įvykusius ar numatomus nukrypimus nuo projekto įgyvendinimo sutarties, dėl kurių keičiasi projekto apimtis, projekto išlaidos, projekto įgyvendinimo laikotarpis ar kitaip keičiasi projektas ar projekto įgyvendinimo sutartyje nustatyti projekto vykdytojo įsipareigojimai.
99. Projekto įgyvendinimo sutarties pakeitimai atliekami šiais būdais:
99.1. projekto įgyvendinimo sutarties šalims apsikeičiant raštais (supaprastintas projekto įgyvendinimo sutarties keitimas) dėl projekto įgyvendinimo sutarties sąlygų keitimo;
100. Supaprastintas projekto įgyvendinimo sutarties keitimas gali būti inicijuojamas abiejų projekto įgyvendinimo sutarties šalių šia tvarka:
100.1. projekto vykdytojas raštu teikia prašymą administruojančiajai institucijai pakeisti projekto įgyvendinimo sutartį, pateikdamas prašymo pagrindimo dokumentus;
101. Gavusi projekto vykdytojo prašymą keisti projekto įgyvendinimo sutartį, administruojančioji institucija įvertina, ar keitimas būtinas ir galimas, ar pateiktas prašymas pagrįstas, ar jame pakanka informacijos. Jei projekto vykdytojo prašymas dėl projekto įgyvendinimo sutarties keitimo yra neišsamus, netikslus ar trūksta informacijos ir dokumentų, administruojančioji institucija per 10 darbo dienų nuo prašymo keisti projekto įgyvendinimo sutartį gavimo dienos paprašo projekto vykdytojo prašymą patikslinti. Papildomos informacijos ir dokumentų pateikimo administruojančiajai institucijai terminas yra ne ilgesnis nei 5 darbo dienos nuo administruojančiosios institucijos kreipimosi dienos, bet šalių susitarimu šis terminas gali būti pratęstas.
102. Inicijuojant supaprastintą projekto įgyvendinimo sutarties keitimą, projekto įgyvendinimo sutarties šalis, gavusi kitos šalies pasiūlymus keisti sutartį, juos įvertina ir atsako kitai šaliai raštu, nurodydama, kad arba pritaria pakeitimams, arba iš dalies pritaria pakeitimams (nurodo kuriems), arba nepritaria pakeitimams. Raštas su atsakymu dėl projekto įgyvendinimo sutarties keitimo turi būti išsiųstas:
102.2. jeigu vadovaujantis Taisyklių 101 punktu prašymą keisti projekto įgyvendinimo sutartį reikia patikslinti, – per 10 darbo dienų nuo tinkamo projekto vykdytojo prašymo keisti projekto įgyvendinimo sutartį pateikimo dienos;
103. Supaprastinto projekto įgyvendinimo sutarties keitimo įsigaliojimo diena yra rašto, kuriame nurodytas pritarimas ar dalinis pritarimas projekto įgyvendinimo sutarties keitimui, data, jei kitaip nenurodyta pačiame rašte.
104. Jeigu atliekant supaprastintą projekto įgyvendinimo sutarties keitimą kita šalis neatsiunčia atsakymo per Taisyklių 102 punkte nurodytą terminą, laikoma, kad ji nesutiko su pasiūlymu keisti projekto įgyvendinimo sutarties.
105. Įgaliotosios institucijos įvertinimas dėl projekto įgyvendinimo sutarties keitimo reikalingas šiais atvejais:
105.1. siekiama sumažinti projekto finansavimo sumą, išskyrus atvejus, kai projekto finansavimo suma mažinama atlikus pažeidimo tyrimą;
105.2. daugiau nei 20 procentų mažinamos pradinėje projekto įgyvendinimo sutartyje nustatytos projekto stebėsenos rodiklių reikšmės;
105.3. keičiasi projekto veiklos ir (ar) sprendimai, turintys esminę įtaką projekto apimčiai, tikslui ir uždaviniams;
106. Įgaliotosios institucijos įvertinimo dėl projekto įgyvendinimo sutarties keitimo tvarka ir administruojančiosios institucijos veiksmai:
106.1. Taisyklių 105 punkte nurodytais atvejais administruojančioji institucija per 10 darbo dienų nuo projekto vykdytojo prašymo dėl projekto įgyvendinimo sutarties keitimo gavimo kreipiasi į įgaliotąją instituciją elektroniniu paštu ir pateikia savo nuomonę dėl projekto vykdytojo inicijuoto projekto įgyvendinimo sutarties keitimo tikslingumo arba pagrindžia projekto įgyvendinimo sutarties keitimo poreikį (kai projekto įgyvendinimo sutarties keitimą inicijuoja administruojančioji institucija). Įgaliotosios institucijos įvertinimo dėl pateikto projekto įgyvendinimo sutarties keitimo pateikimo terminas yra ne ilgesnis kaip 10 darbo dienų nuo administruojančiosios institucijos kreipimosi dienos, bet šalių susitarimu šis terminas gali būti pratęstas ne daugiau kaip 10 darbo dienų;
106.2. įgaliotoji institucija elektroniniu paštu gali pritarti projekto įgyvendinimo sutarties keitimui, pritarti tik daliai keitimo (nurodo kuriai) arba, nurodydama priežastis, keitimui nepritarti;
106.3. jei įgaliotoji institucija nepritaria siūlomam projekto įgyvendinimo sutarties keitimui, administruojančioji institucija nutraukia projekto įgyvendinimo sutarties keitimo procesą ir per 5 darbo dienas informuoja projekto vykdytoją raštu apie nepritarimo motyvus;
107. Jeigu mažėja projekto įgyvendinimo sutartyje nustatytos projekto stebėsenos rodiklių ir (arba) fizinės veiklos įgyvendinimo rodiklių reikšmės (toliau kartu – rodiklių reikšmės), administruojančioji institucija turi įvertinti rodiklių reikšmių mažėjimo priežastis ir projektui skirtų finansinės paramos lėšų pagrįstumą dėl sumažėjusių rodiklių reikšmių. Dėl sumažėjusių rodiklių reikšmių administruojančioji institucija turi teisę vienašališkai keisti projekto įgyvendinimo sutartį, sumažinti projektui skirtų finansinės paramos lėšų dydį ir (ar) inicijuoti išmokėtų finansinės paramos lėšų ar jų dalies susigrąžinimą, vadovaudamasi Taisyklių VIII skyriaus nuostatomis.
108. Administruojančioji institucija turi teisę vienašaliu sprendimu pakeisti projekto įgyvendinimo sutartį, kai:
108.1. projekto vykdytojui pažeidus projekto įgyvendinimo sutartį administruojančiosios institucijos sprendimu mažinama projekto tinkamų finansuoti išlaidų suma;
108.5. projekto vykdytojas nepagrįstai nesutinka su administruojančiosios institucijos inicijuotu projekto įgyvendinimo sutarties keitimu (projekto vykdytojo paaiškinimai neįrodo, kad administruojančiosios institucijos inicijuotas projekto įgyvendinimo sutarties keitimas neatitinka Taisyklių arba projekto įgyvendinimo sutarties nuostatų).
109. Apie sprendimą vienašališkai pakeisti projekto įgyvendinimo sutartį, administruojančioji institucija raštu informuoja projekto vykdytoją:
109.1. Taisyklių 108.1 papunktyje nustatytu atveju – per 10 darbo dienų pasibaigus administruojančiosios institucijos sprendimo dėl pažeidimo apskundimo terminui (taikoma, jei administruojančiosios institucijos sprendimas dėl pažeidimo nebuvo apskųstas) arba įsiteisėjus administracinių ginčų komisijos arba teismo sprendimui dėl administruojančiosios institucijos nustatyto pažeidimo (taikoma, jei administruojančiosios institucijos sprendimas dėl pažeidimo buvo apskųstas);
109.2. Taisyklių 108.2 papunktyje nustatytu atveju – per 10 darbo dienų po teisės akto pasikeitimo įsigaliojimo dienos;
110. Projekto įgyvendinimo sutartis gali būti nutraukiama šiais atvejais:
110.3. yra įsiteisėjusi teismo nutartis dėl bankroto bylos projekto vykdytojui iškėlimo arba projekto vykdytojas tampa likviduojamas (išskyrus atvejus, kai projekto vykdytojo teisės ir pareigos administruojančiosios institucijos ir įgaliotosios institucijos sutikimu perleidžiamos kitam juridiniam asmeniui);
111. Ketindama nutraukti projekto įgyvendinimo sutartį Taisyklių 110.2 papunktyje nustatytu atveju, administruojančioji institucija apie tai raštu informuoja projekto vykdytoją ir nustato 10 darbo dienų terminą, per kurį projekto vykdytojas gali pateikti motyvuotus paaiškinimus. Kai administruojančioji institucija išnagrinėja gautą informaciją ir nusprendžia, kad ji nedaro įtakos sprendimui nutraukti projekto įgyvendinimo sutartį arba kai projekto vykdytojas per nustatytą terminą nepateikia motyvuotų paaiškinimų, administruojančioji institucija priima sprendimą dėl projekto įgyvendinimo sutarties nutraukimo.
112. Administruojančioji institucija apie sprendimą dėl projekto įgyvendinimo sutarties nutraukimo raštu informuoja projekto vykdytoją, vadovaujančiąją instituciją ir įgaliotąją instituciją. Priimdama sprendimą nutraukti projekto įgyvendinimo sutartį, administruojančioji institucija inicijuoja išmokėtų projektui skirtų finansinės paramos lėšų grąžinimą, vadovaudamasi Taisyklių VIII skyriaus nuostatomis.
113. Projekto vykdytojas turi teisę atsisakyti vykdyti projekto įgyvendinimo sutartį apie tai informuodamas administruojančiąją instituciją raštu ne vėliau kaip prieš 10 darbo dienų iki numatomo atsisakymo vykdyti projekto įgyvendinimo sutartį pradžios. Priėmusi sprendimą nutraukti projekto įgyvendinimo sutartį, administruojančioji institucija informuoja apie šį sprendimą projekto vykdytoją raštu, kartu nurodydama projekto įgyvendinimo sutarties nutraukimo sąlygas. Priimdama sprendimą nutraukti projekto įgyvendinimo sutartį, administruojančioji institucija inicijuoja išmokėtų projektui skirtų finansinės paramos lėšų grąžinimą, vadovaudamasi Taisyklių VIII skyriaus nuostatomis (jei projekto vykdytojui buvo išmokėta finansinės paramos lėšų). Administruojančioji institucija apie priimtą sprendimą nutraukti projekto įgyvendinimo sutartį raštu informuoja vadovaujančiąją instituciją ir įgaliotąją instituciją.
114. Projekto įgyvendinimo sutartis gali būti keičiama ir nutraukiama šiame Taisyklių skirsnyje nustatyta tvarka nuo projekto įgyvendinimo sutarties pasirašymo dienos iki šalių įsipareigojimų pagal projekto įgyvendinimo sutartį įvykdymo (projekto įgyvendinimo, projekto tęstinumo (jei taikoma) ir dokumentų saugojimo laikotarpiu).
115. Jei pakeitus projekto įgyvendinimo sutartį keičiasi informacija apie projektą, skelbiama pagal Taisyklių 97 punktą, administruojančioji institucija atnaujina svetainėje www.cpva.lt skelbiamą informaciją apie projektą per 10 darbo dienų po projekto įgyvendinimo sutarties pakeitimo įsigaliojimo dienos ir šią informaciją elektroniniu paštu pateikia vadovaujančiajai institucijai ir įgaliotajai institucijai. Taip pat informacija atnaujinama vadovaujančiosios institucijos svetainėje www.kam.lt ir įgaliotosios institucijos svetainėje www.nksc.lt. Jei projekto įgyvendinimo sutartis nutraukiama, administruojančioji institucija informaciją apie projekto įgyvendinimo sutarties nutraukimą svetainėje www.cpva.lt paskelbia per 10 darbo dienų po sprendimo nutraukti projekto įgyvendinimo sutartį priėmimo dienos.
TREČIASIS SKIRSNIS
VIEŠINIMAS IR INFORMAVIMAS APIE PROJEKTĄ
116. Projekto vykdytojai ir partneriai, įgyvendindami informavimo apie projektą veiklą ar kitas komunikacijos veiklas, visuomenę, žiniasklaidą ir kitas tikslines auditorijas turi informuoti apie finansinės paramos lėšų šaltinius:
116.1. naudoti ES emblemą bei teiginį šalia emblemos taip, kaip nurodyta Europos Komisijos leidinyje „ES emblemos naudojimas vykdant 2021–2027 m. ES programas“ (leidinys skelbiamas adresu https://commission.europa.eu/system/files/2021-05/eu-emblem-rules_lt.pdf);
117. Be Taisyklių 116 punkte nurodytų prievolių, projekto vykdytojas ir partneris apie suteiktos finansinės paramos lėšų šaltinius aiškiai ir matomai informuoja tikslinę auditoriją tokiomis priemonėmis:
117.1. projekto vykdytojo ir partnerio interneto svetainėje (jei tokios nėra – socialiniuose tinkluose) per 20 darbo dienų nuo projekto įgyvendinimo sutarties pasirašymo dienos paskelbiamas trumpas projekto aprašymas, kuriame pristatomos suplanuotos veiklos, nurodomi projekto tikslai bei planuojami rezultatai ir informuojama apie finansinės paramos lėšų šaltinius;
V SKYRIUS
PROJEKTŲ IŠLAIDOS
PIRMASIS SKIRSNIS
BENDROSIOS NUOSTATOS
119. Tinkamos finansuoti projekto išlaidos privalo atitikti šiuos išlaidų tinkamumo finansuoti reikalavimus:
119.1. projekto išlaidos turi būti būtinos projektui įgyvendinti (jomis turi būti prisidedama prie projekto tikslų ir rezultatų pasiekimo, jos turi atitikti patikimo finansų valdymo principą ir turi būti numatytos projekto įgyvendinimo sutartyje);
119.2. projekto išlaidos turi būti patirtos ir apmokėtos projekto įgyvendinimo sutartyje numatytu išlaidų tinkamumo finansuoti laikotarpiu, jų tinkamumo finansuoti pradžia negali būti ankstesnė nei sprendimo dėl projekto finansavimo priėmimo data;
119.4. išlaidos turi būti faktiškai patirtos arba pagal projekto vykdytojo arba partnerio patvirtintus nusidėvėjimo (amortizacijos) normatyvus apskaičiuotos nusidėvėjimo (amortizacijos) sąnaudos. Faktiškai patirtos išlaidos yra:
119.4.1. skirtos sumokėti už gautas prekes, suteiktas paslaugas ar apskaičiuotam darbo užmokesčiui ir kitoms teisės aktuose, reglamentuojančiuose atitinkamų išlaidų apskaičiavimą ir apmokėjimą, nustatytoms išmokoms (pavyzdžiui, dienpinigiams) išmokėti;
119.4.2. skirtos iš anksto sumokėti prekių tiekėjui ar paslaugų teikėjui pagal su juo sudarytą sutartį ir vadovaujantis pateiktomis išankstinio mokėjimo sąskaitomis (arba sutartimi, jeigu joje nustatyta išankstinio mokėjimo galimybė, didžiausias išankstinio mokėjimo dydis ir išmokėjimo terminai), jeigu projekto vykdytojas ar partneris pateikia iš prekių tiekėjo ar paslaugų teikėjo gautą finansų įstaigos ar draudimo įmonės garantiją, laidavimo raštą arba laidavimo draudimo raštą dėl ne mažesnės nei išankstinio mokėjimo lėšų sumos, kuriame naudos gavėjas nurodytas projekto vykdytojas ar partneris. Jeigu prekių tiekėjas ar paslaugų teikėjas yra biudžetinė įstaiga, viešoji įstaiga, kurios savininkė arba viena iš dalininkų yra valstybė ar savivaldybė, valstybės ar savivaldybės įmonė arba labdaros ir paramos fondas, kurio vienintelė dalininkė yra valstybės ar savivaldybės valdoma bendrovė, arba sutartyje nurodyta avanso suma neviršija 3 000 eurų, reikalavimas projekto vykdytojui ar partneriui pateikti prekių tiekėjo ar paslaugų teikėjo gautą finansų įstaigos ar draudimo įmonės išankstinio mokėjimo lėšų grąžinimo garantiją, laidavimo raštą arba laidavimo draudimo raštą netaikomas;
119.5. išlaidos turi būti tinkamai dokumentuotos (visos įgyvendinant projektą patirtos išlaidos turi būti pagrįstos išlaidų pagrindimo ir išlaidų apmokėjimo įrodymo dokumentais, kurių atsekamumas turi būti užtikrintas) ir įtrauktos į projekto vykdytojo arba partnerio finansinę apskaitą vadovaujantis teisės aktuose, reglamentuojančiuose finansinės apskaitos tvarkymą, nustatytais reikalavimais;
119.6. patiriant ir apmokant išlaidas turi būti laikomasi Reglamento (ES, Euratomas) 2018/1046, kitų Taisyklėse nurodytų ES teisės aktų, Taisyklių, gairių pareiškėjams, kitų projektams taikomų nacionalinių teisės aktų reikalavimų, reikalavimų dėl valstybės pagalbos, (viešųjų) pirkimų, laikomasi horizontaliųjų principų.
120. Projekto vykdytojas projekto įgyvendinimo metu privalo užtikrinti tinkamą projekto finansinės apskaitos atskyrimą nuo bendros projekto vykdytojo finansinės apskaitos. Su projektu susiję finansinės apskaitos įrašai turi būti lengvai atskiriami nuo kitų projekto vykdytojo operacijų arba kitų projekto vykdytojo vykdomų projektų operacijų. Šis reikalavimas taikomas ir projekto partneriams, išskyrus, kai partneris yra užsienio subjektas. Projekto operacijų apskaitai tvarkyti rekomenduojama naudoti atskiras sąskaitų plano subsąskaitas arba kitaip jas atskirti.
121. Jei projekto vykdytojui numatoma išmokėti avansą, prieš sudarydamas projekto įgyvendinimo sutartį projekto vykdytojas turi turėti kredito įstaigoje specialiai tam projektui atidarytą sąskaitą.
ANTRASIS SKIRSNIS
TINKAMOS FINANSUOTI PROJEKTO IŠLAIDOS
123. Tinkamos finansuoti yra šios tiesioginės išlaidos, jeigu dotacijos susitarime arba gairėse pareiškėjams nenustatyta kitaip:
123.1. projekto veiklas vykdančių darbuotojų faktiškai dirbto laiko vykdant projekto veiklas darbo užmokesčio išlaidos, jei jos atitinka šiuos reikalavimus:
123.1.1. darbo užmokesčio išlaidų dydis atitinka Lietuvos Respublikos teisės aktus, kolektyvines sutartis ar oficialią statistiką ar nustatytas pagal įprastą projekto vykdytojo ar partnerio darbo užmokesčio praktiką atitinkamos kategorijos pareigoms;
123.1.2. darbo užmokesčio išlaidos apima apskaičiuotą darbuotojo faktiškai dirbto laiko vykdant projekto veiklas darbo užmokestį ir privalomus darbo užmokesčio mokesčius, t. y. gyventojų pajamų mokestį, privalomojo sveikatos draudimo, valstybinio socialinio draudimo įmokas, darbdavio mokamas įmokas į Garantinį fondą ir Ilgalaikio darbo išmokų fondą bei darbdavio mokamas valstybinio socialinio draudimo įmokas;
123.1.3. valstybės ir savivaldybių biudžetinių įstaigų, finansuojamų iš valstybės biudžeto, savivaldybių biudžetų, Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto ir kitų valstybės įsteigtų pinigų fondų lėšų (toliau – biudžetinės įstaigos) darbuotojų darbo užmokesčio išlaidų dalis, susijusi su projekto įgyvendinimo veikla, kurios biudžetinė įstaiga nevykdytų, jeigu toks projektas nebūtų vykdomas;
123.2. projekto dalyvių, projekto veiklas vykdančių darbuotojų kelionių ir komandiruočių išlaidos, įskaitant dienpinigius;
123.3. įrangos ir įrenginių (toliau – įranga) pirkimo išlaidos, jei įranga yra neatskiriama ir būtina projekto įgyvendinimo tikslų ir rezultatų dalis. Įranga laikomas kilnojamasis materialusis ir nematerialusis (kuris yra neatskiriama kilnojamojo materialiojo turto dalis ir būtinas kilnojamojo materialiojo turto funkcinėms galimybėms užtikrinti, pvz., programinė įranga) turtas, kuris naudojamas tiesiogiai veiklai vykdyti, toks kaip kilnojamieji ar stacionarūs daiktai, darbui reikalingi įrankiai, mechanizmai, aparatūra ar prietaisų komplektai, kai tenkinamos šios sąlygos: naudojant pagal paskirtį turto naudingo tarnavimo laikas yra ilgesnis nei 1 metai, naudojamas turtas išlaiko savo pradinę formą ir išvaizdą; turtą sugadinus, jo dalis pametus ar joms susidėvėjus, turtą tikslingiau taisyti, nei keisti nauju; turtas nepraranda savo tapatumo (galimybės atlikti funkcijas) net ir sujungtas į kitą sudėtingesnį vienetą. Jei visa įrangos įsigijimo kaina pripažįstama tinkamomis finansuoti išlaidomis, projekto vykdytojas projekto įgyvendinimo metu turi užtikrinti įrangos draudimą nuo tokių žalų kaip gaisras, vagystė ir kitų įprastai draudžiamų įvykių (šis reikalavimas netaikomas, kai įsigyjama programinė įranga). Jei įrangą įsigyja partneris, projekto vykdytojas privalo užtikrinti, kad šios nuostatos laikysis ir partneris;
123.4. įgyvendinant projektą naudojamos įrangos, kai įranga naudojama kaip priemonė projekto tikslui ir rezultatams pasiekti, nusidėvėjimo (amortizacijos) sąnaudos, kai:
123.4.2. nusidėvėjimo (amortizacijos) sąnaudos apskaičiuotos pagal projekto vykdytojo arba partnerio patvirtintus nusidėvėjimo (amortizacijos) normatyvus, parengtus vadovaujantis projekto vykdytojo arba partnerio veiklai taikomais teisės aktais;
123.4.3. nusidėvėjimo (amortizacijos) sąnaudų dydis pagrindžiamas apskaičiuotos nusidėvėjimo (amortizacijos) sumos patvirtinimo dokumentais;
123.5. prekių ir priemonių, jeigu jos būtinos projektui įgyvendinti ir projekto tikslams bei rodikliams pasiekti, pirkimo išlaidos;
TREČIASIS SKIRSNIS
NETINKAMOS FINANSUOTI PROJEKTO IŠLAIDOS
124. Netinkamomis finansuoti išlaidomis laikoma:
124.9. pridėtinės vertės mokestis (toliau – PVM), kurį pagal Lietuvos Respublikos teisės aktus galima įtraukti į PVM atskaitą, net jeigu toks PVM į atskaitą įtrauktas nebuvo, bei PVM, kurį sumokėjo užsienio apmokestinamasis asmuo (kaip jis apibrėžtas Lietuvos Respublikos pridėtinės vertės mokesčio įstatyme);
124.10. projekto vykdytojo ir (ar) partnerių patirtos išlaidos atlyginimui pagal Lietuvos Respublikos autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymą, kuris gali būti įtraukiamas į atskaitą ir susigrąžinamas;
124.11. išlaidos, kurios anksčiau buvo finansuotos (apmokėtos) iš Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto ir (arba) savivaldybių biudžetų, kitų piniginių išteklių, kuriais disponuoja valstybė ir (arba) savivaldybės, ES fondų, kitų ES finansinės paramos priemonių ar kitos tarptautinės paramos lėšų ir (arba) deklaruotos (arba pripažintos deklaruotinomis) Europos Komisijai arba kitai tarptautinei institucijai ir kurioms apmokėti skyrus ES fondų lėšų jos būtų pripažintos tinkamomis finansuoti ir (arba) apmokėtos, ir (arba) deklaruotos Europos Komisijai arba kitai tarptautinei institucijai daugiau nei vieną kartą;
124.12. kitos nei faktiškai dirbto laiko vykdant projekto veiklas su darbo užmokesčiu susijusios išlaidos (kasmetinių atostogų, tikslinių atostogų, kompensacijų už nepanaudotas atostogas, papildomų poilsio dienų, premijų, pašalpų, išeitinės išmokos) ir kitos išmokos, kurias projekto vykdytojas ar partneris pagal teisės aktus gali mokėti darbuotojui, bet kurios nėra skirtos apmokėti už darbo laiką faktiškai vykdant projekto veiklas;
124.13. projekto administravimo išlaidos (pavyzdžiui, projekto vykdytojo ir (arba) partnerio darbuotojų darbo užmokesčio išlaidos už laiką, dirbtą administruojant projektą, projekto administravimo paslaugų, teisinių ir kitų konsultacijų pirkimo išlaidos, projektą administruojančių darbuotojų kelionių išlaidos, projekto administravimo reikmėms būtinų komunalinių ir ryšio paslaugų išlaidos, bylinėjimosi išlaidos ir kitos su projekto administravimu susijusios išlaidos), finansinių paslaugų pirkimo išlaidos (avanso draudimo išlaidos, kredito įstaigos mokesčiai ir kitos finansinių paslaugų pirkimo išlaidos), turto draudimo išlaidos, Taisyklių 116 ir 117 punktuose nustatytų viešinimo ir informavimo veiksmų išlaidos.
KETVIRTASIS SKIRSNIS
PROJEKTO IŠLAIDŲ APMOKĖJIMO BŪDAI
125. Projekto išlaidos finansinės paramos lėšomis projekto vykdytojams, pateikus mokėjimo prašymus, gali būti apmokamos šiais būdais:
125.1. išlaidų kompensavimo būdu su avansu ar be avanso, kai projekto vykdytojas deklaruoja patirtas ir apmokėtas išlaidas;
125.2. sąskaitų apmokėjimo būdu, kai projekto vykdytojas deklaruoja patirtas, bet dar neapmokėtas išlaidas. Tokiu atveju projekto vykdytojas ar partneris, gavęs lėšas, per 5 darbo dienas išmoka jas ir nuosavo įnašo dalį, jei nuosavas įnašas numatytas projekto įgyvendinimo sutartyje ir dar nebuvo pervestas, paslaugų teikėjui ir (ar) prekių tiekėjui ir projekto vykdytojas administruojančiajai institucijai pateikia informaciją apie patirtų išlaidų apmokėjimą bei prideda išlaidų apmokėjimo įrodymo dokumentus. Kol projekto vykdytojas administruojančiajai institucijai nepateikia informacijos apie patirtų išlaidų apmokėjimą, administruojančioji institucija netvirtina vėliau projekto vykdytojo teikiamo (-ų) mokėjimo prašymo (-ų) arba gali stabdyti jo (jų) tikrinimo terminą. Sąskaitų apmokėjimo būdas netaikomas išlaidas deklaruojant galutiniame mokėjimo prašyme.
126. Išlaidų apmokėjimo būdas (-ai), kuris (-ie) bus taikomas (-i) konkrečiam projektui, nustatomas (-i) projekto įgyvendinimo sutartyje.
127. Projekto vykdytojui viso projekto įgyvendinimo metu gali būti išmokamas avansas projektui įgyvendinti. Didžiausias galimas avanso dydis numatomas projekto įgyvendinimo sutartyje.
128. Didžiausia galima projekto vykdytojui išmokėti avanso suma – 50 procentų projektui įgyvendinti skirtos finansinės paramos lėšų sumos.
PENKTASIS SKIRSNIS
MOKĖJIMO PRAŠYMŲ TEIKIMAS, TIKRINIMAS IR TVIRTINIMAS
130. Projekto vykdytojas teikia administruojančiajai institucijai mokėjimo prašymų teikimo grafiką ir avanso, tarpinius bei galutinį mokėjimo prašymus raštu pagal administruojančiosios institucijos nustatytas formas šia tvarka:
130.1. projekto vykdytojas per 10 darbo dienų po projekto įgyvendinimo sutarties pasirašymo dienos pateikia administruojančiajai institucijai mokėjimo prašymų teikimo grafiką;
130.2. jei projekto įgyvendinimo sutartyje yra numatytas avanso išmokėjimas ir projekto vykdytojas pageidauja gauti avansą, projekto vykdytojas kartu su mokėjimo prašymų teikimo grafiku, kaip numatyta Taisyklių 130.1 papunktyje, gali teikti administruojančiajai institucijai avanso mokėjimo prašymą dėl visos projekto įgyvendinimo sutartyje numatytos avanso sumos arba jos dalies. Jei projekto vykdytojas numato, kad avansą ar jo dalį pageidaus gauti vėliau projekto įgyvendinimo metu, avanso mokėjimo prašymo (-ų) teikimas turi būti suplanuotas mokėjimo prašymų teikimo grafike;
130.3. kartu su avanso mokėjimo prašymu projektų vykdytojai – privatūs juridiniai asmenys, privačių juridinių asmenų filialai ir atstovybės turi pateikti Lietuvos banko prižiūrimos finansų įstaigos ar draudimo įmonės garantiją arba laidavimo raštą, arba laidavimo draudimo raštą dėl avanso dalies, kuri viršija 20 000 eurų. Avanso draudimo dokumente nurodytas naudos gavėjas turi būti vadovaujančioji institucija, o draudėjas – projekto vykdytojas. Avanso draudimo dokumente turi būti nurodyta avanso draudimo suma ir galiojimo terminas, kuris negali būti trumpesnis nei 30 darbo dienų po projekto įgyvendinimo sutartyje numatytos galutinio mokėjimo prašymo pateikimo dienos;
130.4. jeigu per 3 mėnesius nuo avanso gavimo dienos projekto vykdytojas nepateikia mokėjimo prašymo arba pagal pateikto mokėjimo prašymo informaciją projekto vykdytojas nėra pradėjęs vykdyti projekto veiklų, praėjus 3 mėnesiams nuo avanso gavimo dienos administruojančiosios institucijos reikalavimu projekto vykdytojas privalo per 5 darbo dienas grąžinti gautą avansą;
130.5. tarpinių mokėjimo prašymų teikimo tvarka:
130.5.1. projekto vykdytojas pirmąjį tarpinį mokėjimo prašymą turi pateikti ne vėliau kaip per 3 mėnesius nuo projekto įgyvendinimo sutarties pasirašymo dienos;
130.5.2. kiti tarpiniai mokėjimo prašymai teikiami ne rečiau kaip kas 3 mėnesius nuo ankstesnio tarpinio mokėjimo prašymo pateikimo dienos;
130.5.3. jei kiti tarpiniai mokėjimo prašymai teikiami dažniau nei vieną kartą per 3 mėnesius, juose deklaruojamų išlaidų suma negali būti mažesnė nei 3 000 eurų;
130.5.4. administruojančioji institucija, atsižvelgdama į projekto specifiką, projekto išlaidų apmokėjimo būdus ir (arba) projekto vykdytojo pinigų srautų poreikį, projekto įgyvendinimo sutartyje arba mokėjimo prašymų teikimo grafike gali nustatyti kitą tarpinių mokėjimo prašymų teikimo periodiškumą, nei nustatyta Taisyklių 130.5.1–130.5.2 papunkčiuose, taip pat kitą minimalią tarpiniame mokėjimo prašyme deklaruojamą išlaidų sumą, nei nustatyta Taisyklių 130.5.3 papunktyje;
131. Projekto vykdytojas kartu su tarpiniais ir galutiniu mokėjimo prašymais teikia:
132. Administruojančioji institucija patikrina ir patvirtina mokėjimo prašymų teikimo grafiką ir mokėjimo prašymus bei apie tai informuoja projekto vykdytoją:
132.1. mokėjimo prašymų teikimo grafiko atveju – per 5 darbo dienas nuo tinkamo mokėjimo prašymo grafiko gavimo dienos. Jeigu administruojančioji institucija, patikrinusi mokėjimo prašymų teikimo grafiką, nustato, kad jis užpildytas netinkamai, apie tai informuoja projekto vykdytoją ir nurodo ne trumpesnį kaip 3 darbo dienų terminą (jeigu administruojančioji institucija ir projekto vykdytojas bendru sutarimu nenusprendžia kitaip) patikslintam mokėjimo prašymų tekimo grafikui pateikti;
132.2. avanso mokėjimo prašymo atveju – per 5 darbo dienas nuo tinkamo avanso mokėjimo prašymo gavimo dienos;
133. Jeigu administruojančioji institucija, patikrinusi mokėjimo prašymą, nustato, kad jis užpildytas netinkamai ir (ar) reikalinga papildoma informacija ir (ar) dokumentai, apie tai informuoja projekto vykdytoją ir nurodo terminą, per kurį turi būti pateiktas patikslintas mokėjimo prašymas ir (ar) pateikta reikalinga papildoma informacija ir (ar) dokumentai. Šis terminas neturi būti trumpesnis kaip 3 darbo dienos (išskyrus atvejus, kai tikrinamas avanso mokėjimo prašymas arba administruojančioji institucija pastabas dėl mokėjimo prašymo teikia pakartotinai, tokiu atveju terminas negali būti trumpesnis nei 2 darbo dienos). Jeigu administruojančioji institucija negali įvertinti mokėjimo prašyme deklaruojamų išlaidų tinkamumo finansuoti dėl pateiktos ne visos informacijos, patvirtina tik tinkamų finansuoti išlaidų dalį, išskyrus, kai mokėjimo prašymas yra atmetamas Taisyklių 145 punkte nustatytais atvejais.
134. Mokėjimo prašymo tikrinimo terminas gali būti stabdomas, jeigu dėl pagrįstų priežasčių mokėjimo prašymo tikrinimo sustabdymas būtų efektyvesnis ir ekonomiškesnis nei dalies mokėjimo prašymo išlaidų tvirtinimas arba jeigu dalies išlaidų, deklaruotų mokėjimo prašyme, tvirtinimas negalimas (pateiktas galutinis mokėjimo prašymas, galima finansinė pataisa yra didesnė nei likusi mokėti finansinės paramos lėšų suma ir kt.), kai:
134.1. yra registruotas įtariamas pažeidimas ir priimamas sprendimas dėl mokėjimo prašymo tikrinimo stabdymo, iki bus priimtas sprendimas dėl pažeidimo;
134.2. mokėjimo prašymo tikrinimo metu nustatoma, kad reikia atlikti patikrą vietoje, ir priimamas sprendimas dėl mokėjimo prašymo tikrinimo stabdymo, iki bus baigta patikra vietoje;
134.3. patikros vietoje metu užfiksuojama neatitikimų ir priimamas sprendimas dėl mokėjimo prašymo tikrinimo stabdymo, iki bus ištaisyti neatitikimai;
134.4. mokėjimo prašymo tikrinimo metu nustatoma, kad yra reikalingas projekto įgyvendinimo sutarties keitimas, ir priimamas spendimas dėl mokėjimo prašymo tikrinimo stabdymo, iki bus pakeista projekto įgyvendinimo sutartis;
134.5. yra inicijuotas projekto įgyvendinimo sutarties keitimas, kuris turi tiesioginę įtaką mokėjimo prašyme deklaruotoms išlaidoms, iki bus pakeista projekto įgyvendinimo sutartis;
134.6. nepateikti atliktų mokėjimo paslaugų teikėjams ir (ar) prekių tiekėjams patvirtinimo dokumentai, kai išlaidos ankstesniame mokėjimo prašyme buvo deklaruotos sąskaitų apmokėjimo būdu, iki bus pateikti trūkstami dokumentai;
135. Administruojančioji institucija, patvirtinusi mokėjimo prašymą, parengia išvadą dėl išlaidų tinkamumo finansuoti, apie ją informuoja projekto vykdytoją raštu ir nurodo šią informaciją:
135.2. laikinai netinkamomis finansuoti išlaidomis pripažintą mokėjimo prašyme nurodytą išlaidų sumą, išlaidų pripažinimo laikinai netinkamomis finansuoti priežastis, taip pat informaciją, kad laikinai netinkamomis finansuoti pripažintas išlaidas, ištaisius nurodytus trūkumus, galima įtraukti į kitą mokėjimo prašymą;
135.3. netinkamomis finansuoti išlaidomis pripažintą mokėjimo prašyme nurodytą išlaidų sumą, išlaidų pripažinimo netinkamomis finansuoti priežastis;
135.4. įskaitytą avansu išmokėtų lėšų ar jų dalies sumą, kuria mažinama pagal patvirtintą mokėjimo prašymą mokėtina suma;
135.5. pagal patvirtintą mokėjimo prašymą nustatytą mokėtiną projektui skirtų finansinės paramos lėšų sumą pagal finansavimo šaltinius;
135.6. administruojančiosios institucijos sprendimo dėl tinkamomis finansuoti išlaidomis nepripažintų išlaidų apskundimo tvarką;
136. Administruojančioji institucija gali atmesti mokėjimo prašymą, kai:
136.1. su tarpiniu arba galutiniu mokėjimo prašymu, kuriame deklaruojamos pagal faktinį patyrimą apmokamos išlaidos, nėra pateiktas nė vienas išlaidų pagrindimo dokumentas;
136.2. administruojančiajai institucijai informavus projekto vykdytoją, kad mokėjimo prašymas užpildytas netinkamai ir (ar) reikalinga papildoma informacija ir (ar) dokumentai, projekto vykdytojas per administruojančiosios institucijos nustatytą terminą nepateikia patikslinto mokėjimo prašymo ir (ar) papildomos informacijos ir (ar) dokumentų.
137. Projekto vykdytojui sumokėtas avansas pradedamas įskaityti, kai projekto vykdytojui išmokėta finansinės paramos lėšų suma sudaro 90 procentų skirtos finansinės paramos lėšų sumos. Į išmokėtą finansinės paramos lėšų sumą įskaičiuojami sumokėtas avansas, tarpiniai ir galutinis mokėjimai. Administruojančioji institucija avansą gali įskaityti ir kitokia tvarka, jei projekto vykdytojas pagrindžia kitokį avanso įskaitymo poreikį.
ŠEŠTASIS SKIRSNIS
PALŪKANOS
138. Jei projekto vykdytojui buvo išmokėtas avansas, projekto vykdytojas kartu su galutiniu mokėjimo prašymu privalo administruojančiajai institucijai pateikti informaciją apie palūkanas, sukauptas projekto sąskaitoje, kuri nurodyta projekto įgyvendinimo sutartyje, arba apie tai, kad palūkanos nebuvo skaičiuojamos. Projekto sąskaitoje sukauptos palūkanos turi būti grąžinamos vadovaujantis Taisyklių 194 punktu.
139. Kai sukauptų palūkanų suma yra mažesnė nei 15 eurų arba lygi šiai sumai ir pagal patvirtintą mokėjimo prašymą nustatytos mokėtinos projektui skirtų finansinės paramos lėšų sumos dalies nepakanka sukauptų palūkanų sumai ar jos daliai įskaityti su projekto vykdytojo pateiktu galutiniu mokėjimo prašymu, likusi neįskaityta palūkanų suma arba visos sukauptos palūkanos neturi būti grąžinamos.
SEPTINTASIS SKIRSNIS
PROJEKTO IŠLAIDŲ APMOKĖJIMAS
140. Kai pagal patvirtintą mokėjimo prašymą nustatyta mokėtina projektui skirtų finansinės paramos lėšų suma, administruojančioji institucija į Taisyklių 135 punkte nurodytą išvadą dėl išlaidų tinkamumo finansuoti įtraukia duomenis, reikalingus vadovaujančiajai institucijai mokėjimo paraiškai valstybės iždui parengti, ir šią išvadą pateikia vadovaujančiajai institucijai.
141. Vadovaujančioji institucija pagal administruojančios institucijos pateiktus duomenis, reikalingus mokėjimo paraiškai valstybės iždui parengti, Valstybės biudžeto lėšų išdavimo iš valstybės iždo sąskaitos taisyklėse, patvirtintose Lietuvos Respublikos finansų ministro 2000 m. liepos 21 d. įsakymu Nr. 195 „Dėl Valstybės biudžeto lėšų išdavimo iš valstybės iždo sąskaitos taisyklių patvirtinimo“, nustatyta tvarka VBAMS parengia mokėjimo paraišką, ją patvirtina ir pateikia Finansų ministerijos Valstybės iždo departamentui.
142. Kai projekto finansinės paramos lėšos negali būti išmokėtos projekto vykdytojui dėl to, kad valstybės biudžeto lėšų sąmatose numatytos asignavimų sumos yra nepakankamos, vadovaujančioji institucija turi atlikti reikalingus valstybės biudžeto lėšų sąmatų pakeitimus ir apie juos ne vėliau kaip per vieną darbo dieną nuo pakeitimo dienos informuoti administruojančiąją instituciją.
143. Kai projekto finansinės paramos lėšos negali būti išmokėtos projekto vykdytojui dėl neteisingai nurodytų duomenų, reikalingų vadovaujančiajai institucijai mokėjimo paraiškai valstybės iždui parengti, administruojančioji institucija, gavusi informaciją apie atmestas VBAMS mokėjimo paraiškas, ne vėliau kaip per 3 darbo dienas turi patikslinti duomenis, reikalingus vadovaujančiajai institucijai mokėjimo paraiškai valstybės iždui parengti, ir juos pakartotinai pateikti vadovaujančiajai institucijai.
AŠTUNTASIS SKIRSNIS
FINANSINĖS PARAMOS LĖŠŲ PLANAVIMAS
145. Vadovaujančioji institucija finansinės paramos lėšas planuoja vadovaudamasi Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto sudarymą ir vykdymą reglamentuojančiais teisės aktais ir atsižvelgdama į administruojančiosios institucijos pateiktus duomenis apie finansinės paramos lėšas, planuojamas išmokėti projektų vykdytojams visam projektų įgyvendinimo laikotarpiui. Administruojančioji institucija duomenis vadovaujančiajai institucijai teikia gavusi vadovaujančiosios institucijos prašymą.
VI SKYRIUS
PATIKRA VIETOJE
146. Administruojančioji institucija turi teisę atlikti projekto patikrą vietoje:
146.3. kai negali įsitikinti faktiniu projekto veiklų įvykdymu ar pasiektais rezultatais mokėjimo prašymo tikrinimo metu;
147. Patikros vietoje apimtis nustatoma patikros vietoje lape, kurio formą tvirtina administruojančioji institucija. Administruojančioji institucija patikros vietoje apimčiai gali taikyti atranką.
148. Patikra vietoje atliekama vykstant į projekto įgyvendinimo ir (ar) administravimo vietą. Jeigu administruojančioji institucija gali įsitikinti projekto veiklų ar jų rezultatų faktiniu įvykdymu nevykdama į projekto įgyvendinimo ir (ar) administravimo vietą, ji gali atlikti nuotolinę projekto patikrą, naudodama šalims prieinamus nuotolinius įrankius.
149. Administruojančioji institucija gali tikrinti projekto vykdytojo ir partnerio (-ių) ūkinę veiklą tik tiek, kiek ji susijusi su projekto įgyvendinimu. Administruojančioji institucija turi teisę susipažinti su kitais projekto vykdytojo ir partnerio iš kitų finansavimo šaltinių įgyvendinamais (-tais) projektais ir jų rezultatais, dokumentais, kiek tai būtina dvigubo tos pačios veiklos tų pačių išlaidų finansavimo prevencijai ir deklaruotų išlaidų tinkamumui finansuoti užtikrinti.
150. Administruojančioji institucija informuoja projekto vykdytoją apie patikrą vietoje raštu ne mažiau kaip prieš 3 darbo dienas. Jeigu išankstinis projekto vykdytojo informavimas apie planuojamą patikrą vietoje gali turėti neigiamos įtakos patikros vietoje rezultatams, administruojančioji institucija patikrą vietoje gali atlikti iš anksto neinformavusi projekto vykdytojo.
151. Projekto patikrą vietoje atlieka ne mažiau kaip du administruojančiosios institucijos darbuotojai. Vienas administruojančiosios institucijos darbuotojas projekto patikrą vietoje gali atlikti šiais atvejais:
151.2. kai patikros tikslas – patikrinti konkretų renginį (pvz., viešinimo renginį, mokymus ir kt.);
152. Atlikusi patikrą vietoje, administruojančioji institucija pateikia projekto vykdytojui patikros vietoje lapą raštu.
153. Patikros vietoje metu nustačiusi neatitikimų, kurie nepažeidžia projekto įgyvendinimo sutarties ir (ar) teisės aktų ir gali būti ištaisyti projekto vykdytojo, administruojančioji institucija nustato reikalavimus ir terminą šiems reikalavimams įvykdyti. Administruojančioji institucija užtikrina šių reikalavimų įvykdymo priežiūrą.
VII SKYRIUS
PAŽEIDIMŲ ADMINISTRAVIMAS
155. Administruojančioji institucija nustato įtarimus dėl programos lėšų panaudojimo pažeidimų, atlieka įtariamo pažeidimo tyrimus ir priima sprendimus dėl pažeidimų vadovaudamasi Taisyklėse nustatyta tvarka.
156. Programos lėšų panaudojimo pažeidimus gali įtarti kiekvienas administruojančiosios, vadovaujančiosios ir (arba) įgaliotosios institucijos darbuotojas, vykdydamas projektų įgyvendinimo sutarčių priežiūrą, kontrolę arba auditą, gavęs informacijos iš trečiųjų šalių ar ją pastebėjęs visuomenės informavimo priemonėse ir kitais atvejais.
157. Vadovaujančioji institucija ir (arba) įgaliotoji institucija, įtarusi pažeidimą ir (ar) gavusi informacijos apie įtariamą pažeidimą iš kitų šaltinių, šią informaciją raštu per 5 darbo dienas persiunčia administruojančiajai institucijai.
Sprendimas įtarti pažeidimą
158. Administruojančioji institucija, įtarusi pažeidimą Taisyklių 156 punkte nustatytais atvejais, ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo informacijos apie įtariamą pažeidimą sužinojimo ar gavimo administruojančiojoje institucijoje dienos įvertina gautą informaciją ir priima sprendimą įtarti pažeidimą arba neįtarti pažeidimo.
159. Administruojančioji institucija priima sprendimą įtarti pažeidimą, jei įvertintoje informacijoje yra pažeidimo požymių, nurodytų Taisyklių 2.15 papunktyje.
160. Administruojančioji institucija sprendimą įtarti pažeidimą nurodo įtarimo dėl pažeidimo formoje (šią formą tvirtinta administruojančioji institucija).
161. Administruojančioji institucija neregistruoja įtarimo dėl pažeidimo ir neatlieka įtariamo pažeidimo tyrimo, kai:
161.1. administruojančioji institucija Taisyklėse nustatyta tvarka susigrąžina projekto vykdytojui išmokėtas lėšas, kurios buvo išmokėtos pagal su įtariamu pažeidimu susijusią pirkimo sutartį, kurią sudarant ar vykdant nesilaikyta teisės aktuose nustatytos pirkimų tvarkos, ir projekto vykdytojas įsipareigoja atlikti su įtariamu pažeidimu susijusį pirkimą iš naujo;
161.2. administruojančioji institucija pagal gautą mokėjimo prašymą apmokėti ir (ar) kompensuoti išlaidas patvirtina tik tinkamą finansuoti išlaidų sumą, o įtariamas pažeidimas susijęs su išlaidomis, padarytomis pažeidžiant teisės aktų reikalavimus, tačiau lėšos projekto vykdytojui nebuvo išmokėtos arba išmokėta ne daugiau nei 5 000 eurų;
161.3. kai finansinis pažeidimo poveikis (taikytinos finansinės pataisos dydis) yra ne didesnis nei 250 eurų, išskyrus atvejus, kai apmokėtos nepatirtos išlaidos (pavyzdžiui, apmokėtos sutartyje numatytos, bet nepristatytos prekės);
162. Kai Taisyklių 161.1–161.2 papunkčiuose nustatytais įtariamų pažeidimų atvejais administruojančioji institucija susigrąžina lėšas arba išskaičiuoja netinkamų finansuoti išlaidų sumą iš projekto vykdytojo teikiamo mokėjimo prašymo išlaidoms apmokėti ir (ar) kompensuoti, ji netinkamų finansuoti išlaidų sumą arba susigrąžinamų lėšų sumą nurodo išvadoje dėl išlaidų tinkamumo, kurią teikia projekto vykdytojui.
163. Kitais, nei Taisyklių 161 punkte numatytais, atvejais atliekamas įtariamo pažeidimo tyrimas ir priimamas sprendimas dėl pažeidimo, kuris turi atitikti Lietuvos Respublikos viešojo administravimo įstatyme nustatytus individualiam administraciniam aktui taikomus reikalavimus. Sprendime dėl pažeidimo taip pat nurodoma netinkamų finansuoti išlaidų suma, grąžintinų lėšų suma bei jų grąžinimo tvarka.
Įtariamo pažeidimo tyrimas
165. Pažeidimo tyrimo pradžia yra įtarimo dėl pažeidimo patvirtinimo ir užregistravimo administruojančiojoje institucijoje diena.
166. Administruojančioji institucija apie pradėtą įtariamo pažeidimo tyrimą ne vėliau kaip per 5 darbo dienas raštu informuoja vadovaujančiąją instituciją, įgaliotąją instituciją ir projekto vykdytoją. Administruojančioji institucija neinformuoja projekto vykdytojo apie pradėtą pažeidimo tyrimą, jei projekto vykdytojo informavimas galėtų turėti neigiamos įtakos pažeidimo tyrimui.
167. Jei įtariamas pažeidimas gali būti susijęs su nusikalstama veika, administruojančioji institucija:
167.1. per 2 darbo dienas nuo pažeidimo tyrimo pradžios raštu informuoja vadovaujančiąją instituciją ir įgaliotąją instituciją;
167.2. per 7 darbo dienas nuo pažeidimo tyrimo pradžios raštu informuoja Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybą prie Vidaus reikalų ministerijos (toliau – FNTT) (kai įtariamas sukčiavimas) arba Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybą (toliau – STT) (kai įtariama korupcinio pobūdžio nusikalstama veika) ir pateikia visą turimą informaciją apie įtariamą nusikalstamą veiką.
168. Įtariamo pažeidimo tyrimo metu administruojančioji institucija vertina projekto vykdytojo, vadovaujančiosios institucijos, įgaliotosios institucijos ar kitų institucijų ir (ar) įstaigų pateiktą informaciją, duomenis ir dokumentus, taip pat gali atlikti projekto patikras vietoje, prašyti paaiškinti įtariamo pažeidimo aplinkybes, kreiptis į kitas institucijas su prašymu pateikti išvadas, paaiškinimus apie įtariamo pažeidimo aplinkybes ir informaciją, susijusią su atliekamu įtariamo pažeidimo tyrimu, ir atlikti kitus veiksmus, kuriais siekiama ištirti įtariamą pažeidimą.
169. Administruojančioji institucija įtariamo pažeidimo tyrimą turi atlikti ir sprendimą dėl pažeidimo priimti ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo pažeidimo tyrimo pradžios. Kai dėl objektyvių priežasčių per šį terminą pažeidimo tyrimas negali būti baigtas, administruojančioji institucija pažeidimo tyrimo terminą gali pratęsti iki 20 darbo dienų.
170. Administruojančioji institucija ne vėliau kaip per 2 darbo dienas nuo sprendimo pratęsti pažeidimo tyrimą priėmimo dienos raštu apie tai praneša projekto vykdytojui, vadovaujančiajai institucijai ir įgaliotajai institucijai.
171. Kai reikia kreiptis į kitas institucijas ir (ar) projekto vykdytoją dėl papildomos informacijos, prašymas turi būti pateiktas raštu ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo pažeidimo tyrimo pradžios. Įtariamo pažeidimo tyrimas stabdomas iki dienos, kurią bus gauta pažeidimo tyrimui būtina informacija. Pažeidimo tyrimas užbaigiamas ir sprendimas dėl pažeidimo priimamas ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo papildomos informacijos gavimo administruojančiojoje institucijoje dienos.
172. Kai įtariamo pažeidimo tyrimas susijęs su vykstančiu ikiteisminiu tyrimu ar teisminiu procesu dėl nusikalstamos veikos, įtariamo pažeidimo tyrimą administruojančioji institucija atlieka nelaukdama ikiteisminio tyrimo pabaigos ir (ar) teismo nuosprendžio dėl nusikalstamos veikos. Jei atlikusi įtariamo pažeidimo tyrimą ir įvertinusi visas su įtariamu pažeidimu susijusias aplinkybes administruojančioji institucija neturi pagrindo nustatyti pažeidimo, pažeidimo tyrimas baigiamas be pažeidimo nustatymo.
Sprendimas dėl pažeidimo
173. Administruojančioji institucija sprendimą dėl nustatyto pažeidimo nurodo sprendimo dėl pažeidimo formoje (šią formą tvirtina administruojančioji institucija).
174. Apie priimtą sprendimą dėl pažeidimo ne vėliau kaip per 2 darbo dienas nuo jo priėmimo dienos administruojančioji institucija raštu informuoja projekto vykdytoją, vadovaujančiąją instituciją ir įgaliotąją instituciją.
175. Administruojančioji institucija, nustačiusi pažeidimą, nustato dėl pažeidimo taikomą finansinės pataisos dydį, vadovaudamasi Su pažeidimu susijusių netinkamų finansuoti projekto išlaidų apskaičiavimo tvarkos aprašu (Taisyklių 3 priedas).
176. Sprendimą dėl pažeidimo pasirašo administruojančiosios institucijos vadovas arba jo įgaliotas asmuo.
177. Sprendime dėl pažeidimo nurodoma viena iš šių išvadų:
178. Kai administruojančioji institucija nustato ištaisomą pažeidimą, projekto vykdytojui nurodo tokius pažeidimo ištaisymo būdus:
178.1. patikslinti ir papildyti mokėjimo prašymą ir (ar) pateikti papildomus išlaidų pagrindimo dokumentus bei išlaidų apmokėjimo įrodymo arba kitus dokumentus;
179. Kai administruojančioji institucija nustato ištaisomą pažeidimą, ne vėliau kaip per 5 darbo dienas raštu informuoja projekto vykdytoją apie nustatytą pažeidimą ir nustato projekto vykdytojui terminą, per kurį nustatytas pažeidimas turi būti ištaisytas. Šis terminas negali būti trumpesnis kaip 5 darbo dienos ir ne ilgesnis kaip 20 darbo dienų nuo sprendimo dėl pažeidimo gavimo projekto vykdytojo institucijoje dienos, išskyrus atvejus, kai dėl objektyvių aplinkybių (pavyzdžiui, reikia kreiptis į kitas institucijas dėl papildomos informacijos) įtariamas pažeidimas negali būti ištaisytas per 20 darbo dienų. Gavusi pagrįstą projekto vykdytojo prašymą, administruojančioji institucija turi teisę pratęsti pažeidimo ištaisymo terminą, bet ne ilgiau kaip iki 90 darbo dienų nuo sprendimo dėl pažeidimo gavimo dienos.
180. Administruojančioji institucija turi priimti sprendimą dėl pažeidimo ištaisymo per 10 darbo dienų nuo informacijos gavimo dienos.
181. Jei projekto vykdytojas per jam nustatytą terminą pažeidimo neištaiso, administruojančioji institucija priima sprendimą dėl pažeidimo tyrimo atnaujinimo ir atnaujintą įtariamo pažeidimo tyrimą atlieka šiame Taisyklių skyriuje nustatyta tvarka.
182. Kai administruojančioji institucija nustato neištaisomą pažeidimą, ji priima sprendimą:
182.2. nustatyti netinkamų finansuoti išlaidų dydį (procentais), taikomą visoms pagal pirkimo sutartį patirtoms išlaidoms, įtrauktoms į mokėjimo prašymus;
182.3. išskaičiuoti netinkamų finansuoti išlaidų sumą iš projekto vykdytojo teikiamo mokėjimo prašymo išlaidoms apmokėti ir (ar) kompensuoti (kai lėšos dar neišmokėtos). Administruojančioji institucija netinkamų finansuoti išlaidų sumą nurodo išvadoje dėl išlaidų tinkamumo, kurią teikia projekto vykdytojui;
182.4. susigrąžinti su pažeidimu susijusias išmokėtas lėšas Taisyklių VIII skyriuje nustatyta tvarka;
183. Sprendimas dėl pažeidimo laikomas įvykdytu ir pažeidimo administravimo procesas baigiamas šiais atvejais:
183.2. kai administruojančioji institucija netinkamų finansuoti išlaidų sumą išskaičiuoja iš mokėjimo prašymo (taikoma, kai pažeidimas nesusijęs su grąžintinomis lėšomis);
184. Jei nustatomas sisteminis (dažnai pasikartojantis) teisės aktuose nustatytų reikalavimų pažeidimas (toliau – sisteminis pažeidimas), administruojančioji institucija turi pagal kompetenciją imtis vienos ar kelių sisteminio pažeidimo šalinimo priemonių:
184.2. laikinai sustabdyti mokėjimo prašymų nagrinėjimą ir (ar) programos finansinės paramos lėšų išmokėjimą didesnės rizikos projektams, iki sisteminis pažeidimas bus pašalintas, ar inicijuoti šiuos veiksmus;
184.3. padidinti projektų vykdytojų pateikiamų dokumentų priežiūros apimtį arba inicijuoti šiuos veiksmus;
Pažeidimo tyrimo atnaujinimas
186. Paaiškėjus naujoms aplinkybėms, kurios nebuvo įvertintos pažeidimo tyrimo metu, administruojančioji institucija gali atnaujinti pažeidimo tyrimą ir priimti naują sprendimą dėl pažeidimo. Atnaujintas pažeidimo tyrimas atliekamas ir sprendimas dėl pažeidimo priimamas šiame skyriuje nustatyta tvarka.
187. Administruojančioji institucija taip pat atnaujina pažeidimo tyrimą, kai įsiteisėja teismo nuosprendis, kuriuo patvirtinama nusikalstama veika, ir kai projekto vykdytojas neištaiso pažeidimo sprendime dėl pažeidimo nurodytu būdu ir terminais.
VIII SKYRIUS
GRĄŽINTINŲ IR GRĄŽINTŲ LĖŠŲ ADMINISTRAVIMAS
189. Grąžintinomis lėšomis laikomos netinkamos finansuoti projektų išlaidos, kurios anksčiau buvo pripažintos tinkamomis finansuoti ir apmokėtos, ir (ar) kitos pagal teisės aktus ir (ar) projekto įgyvendinimo sutartį reikalaujamos grąžinti lėšos.
190. Kai nustatomas pažeidimas, dėl kurio nustatomos grąžintinos lėšos, pagrindas projekto vykdytojui grąžinti jo gautas arba už jį sumokėtas lėšas yra administruojančiosios institucijos priimtas sprendimas dėl pažeidimo, kuris laikomas ir sprendimu dėl grąžintinų lėšų (atskiras sprendimas dėl lėšų grąžinimo nepriimamas).
191. Kai projekto įgyvendinimo sutartis keičiama arba nutraukiama ir dėl to nustatomos grąžintinos lėšos, pagrindas projekto vykdytojui grąžinti jo gautas arba už jį sumokėtas lėšas yra administruojančiosios institucijos priimtas sprendimas dėl projekto įgyvendinimo sutarties keitimo arba nutraukimo, kuris laikomas ir sprendimu dėl grąžintinų lėšų (atskiras sprendimas dėl lėšų grąžinimo nepriimamas).
192. Kitais, nei Taisyklių 190 ir 191 punktuose numatytais, atvejais pagrindas projekto vykdytojui grąžinti jo gautas arba už jį sumokėtas lėšas yra administruojančiosios institucijos priimtas sprendimas dėl grąžintinų lėšų.
193. Sprendimas dėl grąžintinų lėšų turi atitikti Lietuvos Respublikos viešojo administravimo įstatyme nustatytus individualiam administraciniam aktui taikomus reikalavimus. Sprendime dėl grąžintinų lėšų nurodoma:
193.3. pripažinta netinkama finansuoti ir (arba) grąžintina suma pagal visus projekto finansavimo šaltinius;
193.5. delspinigių, kuriuos privalo mokėti projekto vykdytojas už kiekvieną pavėluotą grąžinti lėšas dieną, dydis;
193.7. vadovaujančiosios institucijos kredito įstaigos sąskaita, į kurią turi būti grąžinamos lėšos;
194. Grąžintinos lėšos gali būti susigrąžinamos vienu iš būdų:
194.1. administruojančiajai institucijai išskaičiuojant jas iš sumos, mokėtinos pagal projekto vykdytojo pateiktą (-us) mokėjimo prašymą (-us);
195. Sprendimo dėl grąžintinų lėšų įsigaliojimo diena yra jo priėmimo diena. Administruojančioji institucija per 3 darbo dienas po sprendimo dėl grąžintinų lėšų įsigaliojimo dienos projekto vykdytojui ir vadovaujančiajai institucijai raštu pateikia sprendimo kopiją.
196. Nustačiusi, kad sprendime dėl lėšų grąžinimo nurodytos grąžintinos lėšos yra tinkamos finansuoti ir neturi ar neturėjo būti grąžintos, administruojančioji institucija per 5 darbo dienas nuo fakto nustatymo dienos panaikina priimtą sprendimą dėl lėšų grąžinimo ir apie tai ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo sprendimo dėl lėšų grąžinimo panaikinimo dienos raštu informuoja projekto vykdytoją ir vadovaujančiąją instituciją.
197. Grąžintinos lėšos tampa grąžintomis, kai pagal sprendimą dėl lėšų grąžinimo jos, priklausomai nuo sprendime nurodyto būdo, išskaičiuojamos iš sumos, mokėtinos pagal projekto vykdytojo pateiktą (-us) mokėjimo prašymą (-us), arba visiškai pervedamos į administruojančiosios institucijos sprendime dėl lėšų grąžinimo nurodytą vadovaujančiosios institucijos kredito įstaigos sąskaitą.
IX SKYRIUS
PROJEKTŲ TĘSTINUMAS
198. Projekto vykdytojas ir partneris (-iai) projekto įgyvendinimo metu be administruojančiosios institucijos sutikimo negali perleisti, parduoti, išnuomoti, įkeisti turto ar kitokiu būdu suvaržyti intelektinių ar daiktinių teisių į turtą, kuriam įsigyti ar sukurti skiriamos finansinės paramos lėšos. Administruojančiosios institucijos sutikimas duodamas projekto vykdytojui ar partneriui pateikus argumentus, įrodančius, kad turto perleidimas ar intelektinių ar daiktinių teisių suvaržymas būtinas projektui sėkmingai įgyvendinti.
X SKYRIUS
PIRKIMŲ VYKDYMAS IR PRIEŽIŪRA
200. Kai pareiškėjas, projekto vykdytojas ar partneris yra perkančioji organizacija, jis pirkimus vykdo pagal Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatymą ir kitus pirkimus reglamentuojančius teisės aktus. Pareiškėjas, projekto vykdytojas ar partneris, kuris nėra perkančioji organizacija pagal Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatymą (toliau – neperkančioji organizacija), pirkimus vykdo vadovaudamasis Neperkančiųjų organizacijų pirkimų vykdymo tvarkos aprašu (Taisyklių 4 priedas).
201. Pareiškėjas ar projekto vykdytojas, vykdydamas (viešuosius) pirkimus, taip pat turi laikytis šių reikalavimų:
201.1. pareiškėjas ar projekto vykdytojas, siekdamas užtikrinti skaidrumą ir tiekėjų lygiateisiškumą, įsipareigoja projektui reikalingų prekių ar paslaugų nepirkti iš projekto partnerio (-ių) ir iš pareiškėjo ar projekto vykdytojo ar projekto partnerio darbuotojų (įskaitant, kai pareiškėjo, projekto vykdytojo ar partnerio darbuotojas yra pirkimo subtiekėjas);
201.2. pareiškėjas ar projekto vykdytojas, vykdydamas projekto (viešuosius) pirkimus ir vadovaudamasis 2021 m. balandžio 29 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2021/694, kuriuo nustatoma Skaitmeninės Europos programa ir panaikinamas Sprendimas (ES) 2015/2240, 12 straipsnio 5 dalimi, įsipareigoja užtikrinti, kad prekių tiekėjai ir paslaugų teikėjai ir (ar) jų subtiekėjai (taikoma, kai pirkimo tikslas yra sudaryti (viešojo) pirkimo sutartį, kuria tiekėjas ir (ar) subtiekėjas (-ai) įgyvendintų dalį projekto veiklų) būtų tik ES valstybėse narėse įsisteigę arba laikomi jose įsisteigusiais teisės subjektai, kuriuos kontroliuoja ES valstybės narės arba ES valstybių narių piliečiai.
202. Projekto vykdytojas turi užtikrinti, kad Taisyklių 201.1 ir 201.2 papunkčių nuostatų laikytųsi ir partneris (-iai).
203. Projekto vykdytojas ar partneris informaciją apie planuojamus, vykdomus ir (ar) atliktus (viešuosius) pirkimus teikia administruojančiajai institucijai, kuri vykdo (viešųjų) pirkimų priežiūrą administruojančiosios institucijos nustatyta tvarka.
XI SKYRIUS
KONKURENCIJOS POLITIKA
205. Administruojančioji institucija, užtikrindama valstybės pagalbos teikimo pagal Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 107 straipsnį sąlygų laikymąsi:
205.1. projekto tinkamumo finansuoti vertinimo metu nustato, ar pagal gaires pareiškėjams pateiktam projektui taikomos Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 107 straipsnio 1 dalies nuostatos ir, jeigu taip, ar tokios valstybės pagalbos priemonės suderinamos arba gali būti suderinamos su ES bendrąja rinka pagal patvirtintas gaires pareiškėjams arba kitą vadovaujantis valstybės pagalbą reglamentuojančiais ES teisės aktais priimtą dokumentą, kuriame nustatomi valstybės pagalbos priemonėms taikomi reikalavimai;
205.2. vertina, ar projekto finansavimas, kuris projekto tinkamumo finansuoti vertinimo metu buvo pripažintas ne valstybės pagalba, projekto įgyvendinimo metu, atliekant projekto įgyvendinimo sutarties pakeitimus, netaps valstybės pagalba;
205.3. vertina, ar projekto finansavimas, kuris projekto tinkamumo finansuoti vertinimo metu buvo pripažintas suderinamu su ES bendrąja rinka, projekto įgyvendinimo metu, atliekant projekto įgyvendinimo sutarties pakeitimus, nepažeis Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 108 straipsnio 3 dalies ir netaps neteisėta ar netinkamai taikoma pagalba, kaip nustatyta 2015 m. liepos 13 d. Tarybos reglamente (ES) 2015/1589, nustatančiame išsamias Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 108 straipsnio taikymo taisykles;
205.4. prireikus kreipiasi į kitus subjektus, kurie gali turėti reikiamos informacijos apie pareiškėjo, projekto vykdytojo ar partnerio gautą ir gaunamą valstybės pagalbą ir nereikšmingą (de minimis) pagalbą;
205.5. bendradarbiauja su Konkurencijos taryba ir valstybės pagalbos bei nereikšmingos (de minimis) pagalbos teikėjais;
205.6. kontroliuoja, kad Europos Komisijai nustačius, kad suteikta neteisėta valstybės pagalba arba kad valstybės pagalba buvo taikoma netinkamai, taip pat pati nustačiusi, kad valstybės pagalba buvo suteikta ir (ar) naudojama netinkamai, lėšos projektui finansuoti būtų grąžinamos kartu su palūkanomis, apskaičiuotomis vadovaujantis Europos Komisijos patvirtintomis palūkanų normomis. Administruojančioji institucija, vykdydama šiame Taisyklių papunktyje nustatytas funkcijas, vadovaujasi Lietuvos Respublikos konkurencijos įstatymo 551 straipsniu ir atlieka Neteisėtos ar nesuderinamos valstybės pagalbos arba nereikšmingos (de minimis) pagalbos grąžinimo procedūros apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. rugsėjo 6 d. nutarimu Nr. 1136 „Dėl Lietuvos Respublikos konkurencijos įstatymo 55 ir 551 straipsnių nuostatų įgyvendinimo“, numatytas procedūras, taikytinas pagalbos teikėjui.
206. Sprendimą projektui suteikti valstybės pagalbą arba nereikšmingą (de minimis) pagalbą priima vadovaujančioji institucija, gavusi iš administruojančiosios institucijos sprendimą skirti projektui finansinės paramos lėšas, kurios pagal administruojančiosios institucijos atliktą vertinimą yra valstybės pagalbos arba nereikšmingos (de minimis) pagalbos teikimas.
207. Administruojančioji institucija teikia duomenis apie suteiktą valstybės pagalbą arba nereikšmingą (de minimis) pagalbą, taip pat apie rezervuotą nereikšmingą (de minimis) pagalbą Suteiktos valstybės pagalbos ir nereikšmingos (de minimis) pagalbos registrui, vadovaudamasi Suteiktos valstybės pagalbos ir nereikšmingos (de minimis) pagalbos registro nuostatuose, patvirtintuose Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2005 m. sausio 19 d. nutarimu Nr. 35 „Dėl Suteiktos valstybės pagalbos ir nereikšmingos (de minimis) pagalbos registro nuostatų patvirtinimo“, nustatyta tvarka.
XII SKYRIUS
DOKUMENTŲ SAUGOJIMAS
Dokumentų saugojimo reikalavimai projekto vykdytojui ir partneriui
208. Projekto vykdytojas ir partneris su projekto įgyvendinimu susijusius dokumentus privalo saugoti:
208.1. ne trumpiau, nei nustatyta projekto įgyvendinimo sutartyje. Projekto įgyvendinimo sutartyje terminas nustatomas atsižvelgiant į dotacijos susitarimo reikalavimus;
208.2. kai projektui valstybės pagalba arba nereikšminga (de minimis) pagalba skirta atsižvelgiant į Europos Komisijos sprendimų arba ES reglamentų, pagal kuriuos teikiama valstybės pagalba arba nereikšminga (de minimis) pagalba, nuostatas, projekto vykdytojas ir partneris dokumentus turi saugoti Europos Komisijos sprendimuose arba ES reglamentuose nurodytą laiką, bet ne trumpiau kaip iki Taisyklių 208.1 papunktyje nurodyto termino.
209. Projekto vykdytojas ir partneris privalo saugoti dokumentus ilgiau, nei nustatyta Taisyklių 208 punkte, jei tokia prievolė nustatyta Lietuvos Respublikos teisės aktuose, reglamentuojančiuose dokumentų saugojimo reikalavimus.
210. Projekto dokumentų saugojimo terminai gali būti pratęsti dėl administracinių ir (ar) teisminių procedūrų arba pareikalavus Europos Komisijai. Administruojančioji institucija informuoja projekto vykdytoją apie pratęstą dokumentų saugojimo terminą.
211. Projekto vykdytojas ir partneris (kai dokumentai susiję su partnerio įgyvendintomis veiklomis) privalo saugoti šiuos dokumentus:
211.2. projekto įgyvendinimo sutartį ir raštų dėl projekto įgyvendinimo sutarties pakeitimo dokumentus;
211.3. išlaidų ir pasiektų rodiklių reikšmių pagrindimo dokumentų originalus, taip pat išlaidų apmokėjimo įrodymo dokumentų kopijas;
212. Projekto vykdytojas ir partneris privalo projekto įgyvendinimo metu, projekto tęstinumo laikotarpiu (jei taikoma) ir projekto dokumentų saugojimo laikotarpiu, nustatytu vadovaujantis Taisyklių 208 punktu:
212.1. užtikrinti su projekto įgyvendinimu susijusių dokumentų (įskaitant elektroninius dokumentus, pateiktus informacinių technologijų priemonėmis ar elektroninėse laikmenose) saugumą ir prieinamumą administruojančiosios institucijos, vadovaujančiosios institucijos, įgaliotosios institucijos, institucijų, atliekančių programos ar projekto auditą, FNTT, STT, Europos Komisijos, Europos prokuratūros, Europos kovos su sukčiavimu tarnybos ir Europos Audito Rūmų atstovams ir (ar) jų įgaliotiems asmenims;
Dokumentų saugojimo reikalavimai administruojančiajai institucijai, vadovaujančiajai institucijai ir įgaliotajai institucijai
213. Administruojančioji institucija, vadovaujančioji institucija ir įgaliotoji institucija saugo gaunamus ir rengiamus dokumentus, susijusius su Taisyklėse nustatytų funkcijų atlikimu, vadovaudamosi Lietuvos Respublikos teisės aktais, reglamentuojančiais dokumentų saugojimą.
214. Administruojančioji institucija, vadovaujančioji institucija ir įgaliotoji institucija dokumentų saugojimą organizuoja užtikrindamos, kad:
214.1. dokumentai būtų saugomi ne trumpiau, nei nustatyta dotacijos susitarime. Vadovaujančioji institucija informuoja administruojančiąją instituciją ir įgaliotąją instituciją apie galutinio mokėjimo iš Europos Komisijos pagal dotacijos susitarimą gavimo datą, nuo kurios yra skaičiuojamas dokumentų pagal dotacijos susitarimą saugojimo terminas;
214.2. su valstybės pagalbos arba nereikšmingos (de minimis) pagalbos, skiriamos atsižvelgiant į Europos Komisijos sprendimų arba ES reglamentų nuostatas, teikimu susiję dokumentai būtų saugojami Europos Komisijos sprendimuose arba ES reglamentuose nurodytą laiką, bet ne trumpiau kaip iki Taisyklių 214.1 papunktyje nurodyto termino.
215. Kai dokumentai elektronine forma rengiami (pavyzdžiui, informacinėse sistemose), gaunami (pavyzdžiui, elektroninėse laikmenose ar elektroniniu paštu), taip pat kai siunčiami ar gaunami elektroniniai laiškai ir gali būti užtikrintas šių dokumentų saugojimas elektronine forma, šių dokumentų popierinių versijų saugoti nereikia.
216. Administruojančioji institucija, vadovaujančioji institucija ir įgaliotoji institucija užtikrina dokumentų saugumą ir prieinamumą FNTT, STT, institucijų, atliekančių programos ar projektų auditą, Europos Komisijos, Europos prokuratūros, Europos kovos su sukčiavimu tarnybos ir Europos Audito Rūmų atstovams ir (ar) jų įgaliotiems asmenims.
XIII SKYRIUS
DUOMENŲ TVARKYMAS
217. Administruojančioji institucija turi teisę rinkti, kaupti ir apdoroti informaciją ir duomenis (taip pat ir asmens duomenis, įskaitant duomenis iš valstybės registrų ir duomenų bazių) apie pareiškėją, partnerį (-ius) ir jo (-ų) veiklą, taip pat duomenis apie pareiškėją ir partnerį (-ius) kontroliuojančius asmenis, būtinus paraiškos vertinimui atlikti ir sprendimui dėl projekto finansavimo priimti.
218. Institucijos, atsakingos už finansinės paramos trečiosioms šalims, kuri teikiama vadovaujantis 2021 m. gegužės 20 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) 2021/887, kuriuo įsteigiamas Europos kibernetinio saugumo pramonės, technologijų ir mokslinių tyrimų kompetencijos centras ir Nacionalinių koordinavimo centrų tinklas, valdymą ir kontrolę, turi teisę rinkti, kaupti ir apdoroti informaciją ir duomenis (taip pat ir asmens duomenis) apie projekto vykdytoją, partnerį (-ius) ir jų veiklą tikslams, susijusiems su projekto įgyvendinimo priežiūra, kontrole bei finansinės paramos lėšų panaudojimo vertinimu, taip pat informaciją ir duomenis (taip pat ir asmens duomenis) apie projekto dalyvius.
219. Asmens duomenys tvarkomi nepažeidžiant 2016 m. balandžio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (ES) 2016/679 dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo ir kuriuo panaikinama Direktyva 95/46/EB (Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas) ir Lietuvos Respublikos asmens duomenų teisinės apsaugos įstatyme nustatytų reikalavimų.
XIV SKYRIUS
SKUNDŲ NAGRINĖJIMAS
220. Pareiškėjai ir projektų vykdytojai administruojančiosios institucijos sprendimus ar veiksmus (neveikimą) gali skųsti Lietuvos administracinių ginčų komisijai, Vilniaus apygardos administraciniam teismui arba administruojančiajai institucijai. Projektų vykdytojai vadovaujančiosios institucijos ir įgaliotosios institucijos sprendimus ar veiksmus (neveikimą) gali skųsti Lietuvos administracinių ginčų komisijai, Vilniaus apygardos administraciniam teismui arba vadovaujančiajai institucijai.
XV SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
Finansinės paramos trečiosioms šalims, teikiamos vadovaujantis 2021 m. gegužės 20 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) 2021/887, kuriuo įsteigiamas Europos kibernetinio saugumo pramonės, technologijų ir mokslinių tyrimų kompetencijos centras ir Nacionalinių koordinavimo centrų tinklas, administravimo ir finansavimo taisyklių
1 priedas
PROJEKTŲ BENDRŲJŲ ATRANKOS KRITERIJŲ SĄRAŠAS
Bendrasis atrankos kriterijus, jo vertinimo aspektas (-ai) |
||
1. |
Pareiškėjas su paraiška pateikė visus gairėse pareiškėjams nurodytus priedus. |
|
1.1. |
Ar kartu su paraiška yra pateikti visi gairėse pareiškėjams nurodyti būtini pateikti priedai? |
|
2. |
Projektu prisidedama prie nacionalinės plėtros programos uždavinių ir konkrečios plėtros programos pažangos priemonės siekiamų rezultatų įgyvendinimo. |
|
2.1. |
Ar projektu prisidedama prie įgyvendinant plėtros programos pažangos priemonę įgyvendinamo (-ų) Nacionalinio pažangos plano uždavinio (-ių)? |
|
2.2. |
Ar projekto veikla (-os) atitinka plėtros programos pažangos priemonės apraše nurodytą (-as) veiklą (-as) ir projektu prisidedama prie priemonės rodiklio (-ių) reikšmės (-ių) pasiekimo? |
|
3. |
Projektu prisidedama prie gairėse pareiškėjams nustatyto tikslo (-ų) pasiekimo ir įgyvendinama (-os) privaloma (-os) gairėse pareiškėjams nustatyta (-os) veikla (-os). |
|
3.1. |
Ar projektu prisidedama prie gairėse pareiškėjams nustatyto tikslo (-ų) pasiekimo? |
|
3.2. |
Ar projektu įgyvendinama (-os) privaloma (-os) gairėse pareiškėjams nustatyta (-os) veikla (-os)? |
|
4. |
Projekto atitiktis stebėsenos rodikliams. |
|
4.1. |
Ar projektas siekia gairėse pareiškėjams nustatyto (-ų) projekto stebėsenos rodiklio (-ių)?
|
|
5. |
Pareiškėjas ir partneris (-iai) organizaciniu ir finansiniu požiūriu yra pajėgūs tinkamai ir laiku įgyvendinti projektą. |
|
5.1. |
Ar pareiškėjas atitinka tinkamų pareiškėjų kriterijus, nurodytus gairėse pareiškėjams? |
|
5.2. |
Ar partneris (-iai) atitinka tinkamų partnerių kriterijus, nurodytus gairėse pareiškėjams? |
|
5.3. |
Ar pareiškėjui ir partneriui (-iams) nėra apribojimų gauti finansinę paramą (administruojančioji institucija, vertindama atitiktį šiam kriterijui, turi teisę pareiškėjo ir partnerio deklaracijose pateiktų teiginių dėl šiame papunktyje nurodytų apribojimų tikrumą tikrinti atrankos būdu)? |
|
5.3.1. |
Ar pareiškėjui ir partneriui (-iams) nėra iškelta byla dėl bankroto arba jis (jie) nėra likviduojamas (-i), nėra priimtas kreditorių susirinkimo nutarimas bankroto procedūras vykdyti ne teismo tvarka?
(Netaikoma biudžetinėms įstaigoms)
|
|
5.3.2. |
Ar nėra pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl pareiškėjo ir partnerio (-ių) vadovo, naudos gavėjo, kaip jis apibrėžtas Lietuvos Respublikos pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatymo 2 straipsnio 14 dalyje (toliau – naudos gavėjas), ar savininko, ūkinės bendrijos tikrojo nario (-ių) ar mažosios bendrijos atstovo (-ų), turinčio (-ių) teisę juridinio asmens vardu sudaryti sandorį, ar finansinę apskaitą (toliau – apskaita) tvarkančio asmens (asmenų), ar kito (kitų) asmens (asmenų), turinčio (-ių) teisę surašyti ir pasirašyti pareiškėjo apskaitos dokumentus, ūkinės ir (arba) ekonominės veiklos?
|
|
5.3.3. |
Ar pareiškėjas ir partneris (-iai) galutiniu teismo sprendimu ar galutiniu administraciniu sprendimu nėra pripažinti nevykdančiais pareigų, susijusių su mokesčių ar socialinio draudimo įmokų mokėjimu pagal Lietuvos Respublikos teisės aktus arba pagal kitos valstybės teisės aktus, jei partneris (-iai) yra užsienyje registruotas (-i) juridinis (-iai) asmuo (-enys)?
(Netaikoma biudžetinėms įstaigoms ir pareiškėjams bei partneriams, kuriems Lietuvos Respublikos teisės aktų ar kitos valstybės teisės aktų nustatyta tvarka yra atidėti mokesčių arba socialinio draudimo įmokų mokėjimo terminai, taip pat kai įsiskolinimo suma neviršija 50 eurų)
|
|
5.3.4. |
Ar pareiškėjas ir partneris (-iai) neturi neišnykusio arba nepanaikinto teistumo arba dėl pareiškėjo ir partnerio (-ių) per pastaruosius 5 metus nebuvo priimtas ir įsiteisėjęs apkaltinamasis teismo nuosprendis dėl neteisėtos veiklos, kenkiančios Lietuvos Respublikos ir (arba) Europos Sąjungos finansiniams interesams, pareiškėjo ir partnerio (-ių) vadovas, naudos gavėjas ar savininkas, ūkinės bendrijos tikrasis narys (-iai) ar mažosios bendrijos atstovas (-ai), turintis (-ys) teisę juridinio asmens vardu sudaryti sandorį, ar apskaitą tvarkantis asmuo (asmenys), ar kitas (kiti) asmuo (asmenys), turintis (-ys) teisę surašyti ir pasirašyti pareiškėjo (partnerio) apskaitos dokumentus, neturi neišnykusio arba nepanaikinto teistumo arba dėl pareiškėjo ir partnerio (-ių) per pastaruosius 5 metus nebuvo priimtas ir įsiteisėjęs apkaltinamasis teismo nuosprendis už dalyvavimą bendrininkų grupėje, organizuotoje grupėje, nusikalstamame susivienijime, jų organizavimą ar vadovavimą jiems, teroristinius ir su teroristine veikla susijusius nusikaltimus ar teroristų finansavimą, vaikų darbą ar kitas su prekyba žmonėmis susijusias nusikalstamas veikas, kyšininkavimą, prekybą poveikiu, papirkimą, piktnaudžiavimą, tarnybos pareigų neatlikimą, sukčiavimą, turto pasisavinimą, turto iššvaistymą, turtinės žalos padarymą apgaule, turto sunaikinimą ar sugadinimą, neteisėtą praturtėjimą, kontrabandą, muitinės apgaulę, neteisėtą disponavimą akcizais apmokestinamomis prekėmis, neteisėtą prekių ar produkcijos neišvežimą iš Lietuvos Respublikos, neteisėtą vertimąsi ūkine, komercine, finansine ar profesine veikla, neteisėtą juridinio asmens veiklą, svetimo prekių ar paslaugų ženklo naudojimą, apgaulingą pareiškimą apie juridinio asmens veiklą, mokesčių nesumokėjimą, kredito, paskolos ar tikslinės paramos panaudojimą ne pagal paskirtį ar nustatytą tvarką, kreditinį sukčiavimą, skolininko nesąžiningumą, nusikalstamą bankrotą, netikros elektroninės mokėjimo priemonės gaminimą, tikros elektroninės mokėjimo priemonės klastojimą ar neteisėtą disponavimą elektronine mokėjimo priemone arba jos duomenimis, neteisėtą elektroninės mokėjimo priemonės ar jos duomenų panaudojimą, neteisingų duomenų apie pajamas, pelną ar turtą pateikimą, deklaracijos, ataskaitos ar kito dokumento nepateikimą, apgaulingą ar aplaidų apskaitos tvarkymą, nusikalstamu būdu gauto turto įgijimą ar realizavimą, nusikalstamu būdu įgytų pinigų ar turto legalizavimą, netikrų pinigų ar vertybinių popierių pagaminimą, laikymą ar realizavimą, dokumento suklastojimą ar disponavimą suklastotu dokumentu, antspaudo, spaudo ar blanko suklastojimą, dalyvavimą kokioje nors kitoje neteisėtoje veikloje, kenkiančioje Lietuvos Respublikos ir (arba) Europos Sąjungos finansiniams interesams?
(Netaikoma biudžetinėms įstaigoms)
|
|
5.3.5. |
Ar pareiškėjas ir partneris (-iai), pareiškėjo ir partnerio (-ių) vadovas, naudos gavėjas ar savininkas, ūkinės bendrijos tikrasis narys (-iai) ar mažosios bendrijos atstovas (-ai), turintis (-ys) teisę juridinio asmens vardu sudaryti sandorį, ar apskaitą tvarkantis asmuo (asmenys), ar kitas (kiti) asmuo (asmenys), turintis (-ys) teisę surašyti ir pasirašyti pareiškėjo (partnerio) apskaitos dokumentus, nėra subjektas, kuriam taikomos sankcijos, kaip jis apibrėžtas Lietuvos Respublikos tarptautinių sankcijų įstatymo 2 straipsnio 2 dalyje?
(Netaikoma biudžetinėms įstaigoms)
|
|
5.3.6. |
Ar pareiškėjui ir partneriui (-iams) nėra taikomas apribojimas gauti finansinę paramą dėl to, kad per sprendime dėl lėšų grąžinimo nustatytą terminą lėšos nebuvo grąžintos arba grąžinta tik dalis lėšų?
(Netaikoma biudžetinėms įstaigoms, taip pat kai negrąžintų lėšų ar jų dalies suma yra ne didesnė nei 250 eurų)
|
|
5.3.7. |
Ar pareiškėjas ir partneris (-iai) nėra negrąžinęs (-ę) anksčiau gautos valstybės pagalbos, kuri Europos Komisijos sprendimu pripažinta neteisėta ir nesuderinama su vidaus rinka? |
|
5.3.8. |
Ar pareiškėjui ir partneriui (-iams) nėra taikomas apribojimas (iki 5 metų) neskirti Europos Sąjungos finansinės paramos dėl trečiųjų šalių piliečių nelegalaus įdarbinimo?
(Netaikoma viešiesiems juridiniams asmenims)
|
|
5.3.9. |
Ar pareiškėjas ir partneris (-iai) Juridinių asmenų registrui yra pateikę metinių finansinių ataskaitų rinkinius, taip pat metinių konsoliduotųjų finansinių ataskaitų rinkinius, kaip nustatyta Juridinių asmenų registro nuostatuose, patvirtintuose Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. lapkričio 12 d. nutarimu Nr. 1407 „Dėl Juridinių asmenų registro įsteigimo ir Juridinių asmenų registro nuostatų patvirtinimo“?
(Netaikoma biudžetinėms įstaigoms. Taikoma, kai finansines ataskaitas būtina rengti pagal įstatymus, taikomus juridiniam asmeniui, užsienio juridiniam asmeniui ar kitai organizacijai arba jų filialui.)
|
|
5.4. |
Ar projektui įgyvendinti sudaryta komanda ir tinkamai paskirstytos jos funkcijos ir atsakomybės? |
|
5.5. |
Ar partnerystė įgyvendinant projektą yra pagrįsta ir teikia naudą?
(Taikoma, jei projektą numatyta įgyvendinti su partneriu (-iais))
|
|
5.6. |
Ar nuosavas įnašas atitinka gairėse pareiškėjams nustatytus reikalavimus ir yra užtikrintas įnašo finansavimas?
(Taikoma, jei toks reikalavimas nustatytas gairėse pareiškėjams)
|
|
5.7. |
Ar užtikrintas netinkamų finansuoti su projektu susijusių išlaidų padengimas?
|
|
6. |
Projekto veiklos yra aiškios, realios, pamatuojamos ir jas įgyvendinus bus pasiekti projekto rezultatai. |
|
6.1. |
Ar išlaikyta nuosekli vidinė projekto logika, t. y. projekto rezultatai yra projekto veiklų padarinys, projekto veiklos sudaro prielaidas įgyvendinti projekto tikslą?
|
|
6.2. |
Ar projekto tikslas pasiekiamas, veiklos yra įvykdomos ir jų rezultatai pamatuojami ir pasiekiami per projekto įgyvendinimo laikotarpį, projekto įgyvendinimo trukmė atitinka gairėse pareiškėjams nurodytus reikalavimus?
|
|
7. |
Prašomos finansinės paramos lėšų sumos dydis. |
|
7.1. |
Ar paraiškoje prašoma finansinės paramos lėšų suma nėra mažesnė nei gairėse pareiškėjams nustatyta minimali suma ir nėra didesnė nei gairėse pareiškėjams nustatyta maksimali suma?
|
|
8. |
Užtikrintas efektyvus projektui įgyvendinti reikalingų lėšų panaudojimas. |
|
8.1. |
Ar numatytos projekto veiklos atitinka tinkamoms finansuoti veikloms ir jų apimtims nustatytus reikalavimus, ar išlaidos atitinka nustatytus reikalavimus ir yra būtinos projektui įgyvendinti? |
|
8.2. |
Ar išlaidos suplanuotos efektyviai ir pagrįstai? |
|
8.3. |
Ar planuojamų įgyvendinti projekto veiklų išlaidos nefinansuojamos pagal kitus pareiškėjo ir (ar) partnerio (-ių) įgyvendintus ir (arba) įgyvendinamus projektus?
|
|
9. |
Projekto atitiktis Europos Sąjungos konkurencijos politikos nuostatoms. |
|
9.1. |
Ar teikiama finansinė parama neviršija nustatytų de minimis pagalbos ribų ir atitinka reikalavimus, taikomus de minimis pagalbai?
(Taikoma, jei projektui teikiama „de minimis“ pagalba)
|
|
9.2. |
Ar projektas finansuojamas pagal suderintas valstybės pagalbos taisykles ar Europos Komisijos sprendimą dėl projekto suderinamumo su vidaus rinka arba pagal 2014 m. birželio 17 d. Komisijos reglamentą (ES) Nr. 651/2014, kuriuo tam tikrų kategorijų pagalba skelbiama suderinama su vidaus rinka taikant Sutarties 107 ir 108 straipsnius, su visais pakeitimais, laikantis ten nustatytų reikalavimų?
(Taikoma, jei projektas finansuojamas pagal suderintą valstybės pagalbos schemą ar Europos Komisijos sprendimą arba pagal Reglamentą (ES) Nr. 651/2014)
|
|
9.3. |
Ar projekto finansavimu nėra teikiama neteisėta valstybės pagalba ar de minimis pagalba?
(Taikoma, jei gairėse pareiškėjams nustatyta, kad valstybės pagalba ir (ar) „de minimis“ pagalba nėra teikiama)
|
|
10. |
Projekto atitiktis horizontaliesiems principams. |
|
10.1. |
Ar projekte nenumatyta veiksmų, kurie turėtų neigiamą poveikį darnaus vystymosi principo įgyvendinimui:
10.1.1. aplinkosaugos srityje (aplinkos kokybė ir gamtos ištekliai, kraštovaizdžio ir biologinės įvairovės apsauga, klimato kaita, aplinkos apsauga ir pan.);
10.1.2. socialinėje srityje (užimtumas, skurdas ir socialinė atskirtis, visuomenės sveikata, švietimas ir mokslas, kultūros savitumo išsaugojimas, tausojantis vartojimas);
10.1.3. ekonomikos srityje (darnus pagrindinių ūkio šakų ir regionų vystymas);
10.1.4. regionų vystymo srityje (aplinkosauginių, socialinių ir ekonominių skirtumų mažinimas)?
|
|
10.2. |
Ar projekte numatyti konkretūs veiksmai (priemonės), skatinantys darnaus vystymosi principo įgyvendinimą?
(Taikoma, kai šis reikalavimas nustatytas gairėse pareiškėjams)
|
|
10.3. |
Ar projektas neturi neigiamo poveikio lygių galimybių ir nediskriminavimo principo įgyvendinimui (projekte nėra numatoma apribojimų, kurie turėtų neigiamą poveikį moterų ir vyrų lygybės, nediskriminavimo dėl lyties, rasės, tautybės, pilietybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, religijos ar įsitikinimų, pažiūrų, amžiaus, negalios, lytinės orientacijos, etninės priklausomybės principo įgyvendinimui)?
|
|
10.4. |
Ar projektu prisidedama ir (arba) skatinamas lygių galimybių ir nediskriminavimo principo įgyvendinimas?
(Taikoma, kai šis reikalavimas nustatytas gairėse pareiškėjams)
|
|
10.5. |
Ar projektu prisidedama prie inovatyvumo (kūrybingumo) principo įgyvendinimo (įgyvendinant projekto veiklas vyksta mokslo ir verslo bendradarbiavimas, taikomos naujos technologijos, kuriami ar diegiami inovatyvūs sprendimai ir pan.)?
(Taikoma, kai šis reikalavimas nustatytas gairėse pareiškėjams)
|
|
11. |
Viešinimo ir informavimo reikalavimai. |
|
11.1 |
Ar paraiškoje numatyta įgyvendinti Taisyklių 116 ir 117 punktuose numatytus viešinimo ir informavimo veiksmus? |
|
12. |
Klaidinančios informacijos nebuvimas. |
|
12.1. |
Ar pareiškėjas ir (ar) jo partneris (-iai) paraiškoje arba jos prieduose nėra pateikęs klaidinančios informacijos? |
|
13. |
Siekio gauti konfidencialios informacijos ir bandymo daryti įtaką vertinimui nebuvimas. |
|
13.1. |
Ar pareiškėjas ir su pareiškėju susiję subjektai, nurodyti Reglamento (ES, Euratomas) 2018/1046 187 straipsnio 1 dalyje, nesiekė gauti konfidencialios informacijos, kuri paraiškos vertinimo metu jam suteiktų nepagrįstą pranašumą, ir (arba) nebandė daryti įtakos paraiškos vertinimo rezultatams ar vertintojams? |
Pastaba. Lentelės 5.3.1–5.3.4 papunkčiuose nurodytų asmenų duomenys tvarkomi vykdant Reglamento (ES, Euratomas) 2018/1046 136 straipsnio 1 dalyje nustatytą pareigą.
Finansinės paramos trečiosioms šalims, teikiamos vadovaujantis 2021 m. gegužės 20 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) 2021/887, kuriuo įsteigiamas Europos kibernetinio saugumo pramonės, technologijų ir mokslinių tyrimų kompetencijos centras ir Nacionalinių koordinavimo centrų tinklas, administravimo ir finansavimo taisyklių
2 priedas
(Nešališkumo deklaracijos ir konfidencialumo pasižadėjimo forma)
2021–2027 M. SKAITMENINĖS EUROPOS PROGRAMOS 3 KONKRETAUS TIKSLO „KIBERNETINIS SAUGUMAS IR PASITIKĖJIMAS“, NUSTATYTO REGLAMENTO (ES) 2021/694 6 STRAIPSNYJE, KURIAM TEIKIAMA FINANSINĖ PARAMA TREČIOSIOMS ŠALIMS PAGAL REGLAMENTĄ (ES) 2021/887,
PROJEKTŲ ATRANKOS KOMITETO NARIO / STEBĖTOJO /palikti tinkamą/
NEŠALIŠKUMO DEKLARACIJA IR KONFIDENCIALUMO PASIŽADĖJIMAS
20___-________________
Vilnius
Aš, ____________________________________, būdamas (-a) 2021–2027 m. Skaitmeninės Europos programos 3 konkretaus tikslo „Kibernetinis saugumas ir pasitikėjimas“, nustatyto Reglamento (ES) 2021/694 6 straipsnyje, kuriam teikiama finansinė parama trečiosioms šalims pagal Reglamentą (ES) 2021/887, projektų atrankos komiteto (toliau – komitetas) narys (-e) / stebėtojas (-a) /palikti tinkamą/, pasižadu:
1. Objektyviai, sąžiningai, dalykiškai, profesionaliai, be išankstinio nusistatymo, vadovaudamasis lygiateisiškumo, nešališkumo ir skaidrumo principais, atlikti savo pareigas ir būti nešališkas pareiškėjui.
2. Raštu informuoti komiteto pirmininką apie esamą interesų konfliktą ir nusišalinti nuo dalyvavimo sprendimų priėmimo procese.
4. Saugoti ir tik įstatymų bei kitų teisės aktų nustatytais tikslais ir tvarka naudoti konfidencialią informaciją, kuri man taps žinoma dalyvaujant komiteto darbe.
5. Man pateiktus dokumentus / duomenis, kuriuose yra konfidenciali informacija, saugoti tokiu būdu, kad tretieji asmenys neturėtų galimybės su jais susipažinti ir jais pasinaudoti.
Man išaiškinta, kad konfidencialią informaciją sudaro paraiškos turinys, pareiškėjų / partnerių duomenys, vertinimo išvados (išskyrus viešai paskelbtose vertinimo ataskaitose nurodytą informaciją) bei kita informacija, susijusi su atliktomis vertinimo procedūromis, jeigu jos atskleidimas prieštarauja teisės aktams, daro nuostolių teisėtiems pareiškėjo interesams arba trukdo užtikrinti sąžiningą konkurenciją.
Esu perspėtas, kad pažeidęs šį pasižadėjimą turėsiu atsakyti už savo veiką pagal
Lietuvos Respublikos įstatymus.
Finansinės paramos trečiosioms šalims, teikiamos vadovaujantis 2021 m. gegužės 20 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) 2021/887, kuriuo įsteigiamas Europos kibernetinio saugumo pramonės, technologijų ir mokslinių tyrimų kompetencijos centras ir Nacionalinių koordinavimo centrų tinklas, administravimo ir finansavimo taisyklių
3 priedas
SU PAŽEIDIMU SUSIJUSIŲ NETINKAMŲ FINANSUOTI PROJEKTO IŠLAIDŲ APSKAIČIAVIMO TVARKOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Su pažeidimu susijusių netinkamų finansuoti projekto išlaidų apskaičiavimo tvarkos apraše (toliau – Aprašas) reglamentuojamas netinkamų finansuoti projekto išlaidų, susijusių su finansinės paramos trečiosioms šalims, teikiamos vadovaujantis 2021 m. gegužės 20 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) 2021/887, apskaičiavimas, kai administruojančioji institucija, atlikusi pažeidimo tyrimą, nustato pažeidimą, dėl kurio pobūdžio nėra galimybių nustatyti tikslios netinkamų finansuoti išlaidų sumos arba, vadovaujantis proporcingumo principu, negalima netinkamomis finansuoti pripažinti visų su pažeidimu susijusių projekto išlaidų, ir dėl to, apskaičiuojant netinkamas finansuoti projekto išlaidas, pritaikoma nustatyto dydžio finansinė pataisa (korekcija).
2. Finansinė pataisa – pažeidimo ištaisymo būdas, kai netinkamos finansuoti projekto išlaidos apskaičiuojamos pritaikius Apraše pateiktą finansinės pataisos dydį.
3. Su pažeidimu susijusių netinkamų finansuoti projekto išlaidų apskaičiavimo tikslas – atkurti situaciją, kurioje visos projekto išlaidos (arba jų dalis) atitinka teisės aktuose, nustatančiuose finansinės paramos trečiosioms šalims, teikiamos vadovaujantis 2021 m. gegužės 20 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) 2021/887, projektų išlaidų ir finansavimo reikalavimus bei išlaidų tinkamumo finansuoti nuostatas.
II SKYRIUS
NETINKAMŲ FINANSUOTI PROJEKTO IŠLAIDŲ APSKAIČIAVIMAS, KAI NUSTATYTAS PAŽEIDIMAS DĖL RODIKLIŲ REIKŠMIŲ NEPASIEKIMO
4. Nustačius pažeidimą dėl projekto įgyvendinimo sutartyje nustatytų rodiklių reikšmių nepasiekimo, netinkamos finansuoti projekto išlaidos apskaičiuojamos:
4.1. kai rodiklių reikšmių nepasiekimas susijęs su konkrečios projekto veiklos vykdymo apimties sumažėjimu ir projekto vykdytojas nepagrindžia patirtų projekto išlaidų atsižvelgdamas į nepasiektą rodiklio reikšmę, – pritaikant finansinės pataisos dydį, kuris apskaičiuojamas proporcingai pagal neįvykdytų projekto veiklų apimtis ir (arba) yra lygus nepagrįstai patirtoms projekto išlaidoms;
4.2. kai rodiklių reikšmių nepasiekimas nesusijęs su konkrečios projekto veiklos vykdymo apimties sumažėjimu, bet yra nulemtas veiksnių, kurių įtaką rodiklių nepasiekimui projekto vykdytojas galėjo sumažinti, – pritaikant 1 lentelėje nurodytus finansinių pataisų dydžius:
1 lentelė. Netinkamų finansuoti išlaidų dydžio apskaičiavimas, kai rodiklių reikšmių nepasiekimas nesusijęs su konkrečios projekto veiklos apimties sumažėjimu
Rodiklio nepasiekimo procentinė dalis (skaičiuojama nuo projekto įgyvendinimo sutartyje nustatytos rodiklio reikšmės) |
Finansinių pataisų dydžiai (procentinė dalis nuo visos projekto išlaidų, pripažintų tinkamomis finansuoti, sumos) |
Daugiau kaip 10 proc. ir iki 25 proc. (imtinai) |
Nuo 3 iki 5 proc. |
Daugiau kaip 25 proc. ir iki 40 proc. (imtinai) |
Nuo 6 iki 10 proc. |
Daugiau kaip 40 proc. ir iki 50 proc. (imtinai) |
Nuo 11 iki 15 proc. |
Daugiau kaip 50 proc. |
Nuo 16 iki 20 proc. |
5. Dėl konkretaus finansinės pataisos dydžio sprendžiama vadovaujantis proporcingumo principu ir įvertinus:
5.1. projekto rodiklio pobūdį (vertinama, ar pasiekta nustatyta minimali rodiklio reikšmė; ar už nepasiektą rodiklį paraiškos vertinimo metu buvo skirta papildomų balų ir ar tai buvo esminis veiksnys, nulėmęs finansavimo projektui skyrimą ir pan.);
6. Kai Aprašo 4.2 papunktyje numatytu atveju daugiau nei vienas projekto rodiklis yra nepasiektas daugiau kaip 10 procentų, finansinės pataisos dydis negali viršyti 20 procentų.
7. Kai už projekto rodiklių nepasiekimą turi būti mažinamas projektui skirtas finansavimas vadovaujantis skirtingomis nuostatomis, nurodytomis Aprašo 4.1 ir 4.2 papunkčiuose, gali būti pritaikomas tik vienas (didžiausias) finansinės pataisos dydis, apskaičiuotas pagal viename iš šių punktų nustatytą tvarką.
8. Kai už rodiklių nepasiekimą jau buvo vieną kartą sumažintas projektui skirtas finansavimas pritaikant 20 proc. finansinės pataisos dydį pagal šio Aprašo 4.1 ar 4.2 papunkčių nuostatas arba daugiau pagal šio Aprašo 4.1 papunkčio nuostatas, tai vėliau nebegali būti papildomai mažinamas projektui skirtas finansavimas pagal šio Aprašo 4.2 papunkčio nuostatas.
9. Kai už rodiklių nepasiekimą buvo sumažintas projektui skirtas finansavimas pritaikant mažesnį nei 20 proc. finansinės pataisos dydį, tai vėliau projektui skirtas finansavimas gali būti papildomai sumažintas pagal Aprašo 4.2 papunkčio nuostatas, bet kartu ne daugiau kaip 20 proc.
10. Projektui skirtas finansavimas negali būti mažinamas, jei yra tenkinama bent viena iš šių sąlygų:
10.1. rodiklis nepasiektas dėl konkrečios projekto veiklos įgyvendinimo mažesne apimtimi, tačiau projekto vykdytojas pagrindžia siekiant šio rodiklio patirtas projekto išlaidas;
III SKYRIUS
NETINKAMŲ FINANSUOTI PROJEKTO IŠLAIDŲ APSKAIČIAVIMAS, KAI NUSTATYTAS PAŽEIDIMAS DĖL VEIKLOS IR TURTO PAKEITIMŲ
11. Nustačius pažeidimą dėl to, kad atsiranda pakeitimų dėl veiklos ir turto (pvz., projekto vykdytojas nutraukia veiklą, kuriai skirtas finansavimas, arba pakeičia šios veiklos pobūdį, tikslą ir (ar) įgyvendinimo sąlygas, arba, negavęs administruojančiosios institucijos leidimo, naudoja įsigytą turtą ne pagal projekto įgyvendinimo sutartyje numatytą paskirtį, arba, negavęs administruojančiosios institucijos leidimo, parduoda, kitu būdu perleidžia, išnuomoja, įkeičia turtą, kuriam įsigyti, sukurti ar atnaujinti skirtas finansavimas, ar kitokiu būdu suvaržo intelektines ar daiktines teises į tokį turtą ir (arba) tampa bankrutuojančiu ar likviduojamu, išskyrus atvejus, kai pakeitimai dėl veiklos ir turto atsiranda dėl nuo projekto vykdytojo nepriklausančių aplinkybių), netinkamos finansuoti projekto išlaidos apskaičiuojamos pritaikant šiuos finansinių pataisų dydžius:
11.1. kai pakeitimai dėl veiklos ir turto padaryti projekto įgyvendinimo metu, taikomas 100 procentų projekto įgyvendinimo sutartyje numatytų išlaidų, susijusių su padarytais pakeitimais dėl veiklos ir turto, finansinės pataisos dydis;
11.2. kai projektui taikomas tęstinumo laikotarpis ir pakeitimai dėl veiklos ir turto padaryti projekto tęstinumo laikotarpiu, finansinės pataisos dydis apskaičiuojamas pagal formulę n = (k – d) * t / k, kur n – projekto netinkamų finansuoti išlaidų suma; k – projekto įgyvendinimo sutartyje nustatytas projekto tęstinumo laikotarpis, apskaičiuotas kalendorinėmis dienomis, d – kalendorinių dienų, kurias projekto tęstinumas buvo užtikrintas, skaičius, t – projekto pripažintos tinkamomis finansuoti išlaidos, susijusios su padarytais pakeitimais dėl veiklos ir turto:
11.2.1. kai nėra galimybės nustatyti tikslios datos, kada buvo padaryti pakeitimai dėl veiklos ir turto, bet žinoma, kad pakeitimai dėl veiklos ir turto buvo padaryti per konkrečią savaitę, mėnesį ar metus, pakeitimų dėl veiklos ir turto padarymo data nustatoma pagal konkrečios savaitės, mėnesio ar metų pabaigą ir atitinkamai apskaičiuojamas kalendorinių dienų, per kurias projekto tęstinumas buvo užtikrintas, skaičius;
IV SKYRIUS
NETINKAMŲ FINANSUOTI PROJEKTO IŠLAIDŲ APSKAIČIAVIMAS, KAI NUSTATYTAS PAŽEIDIMAS DĖL NETINKAMO PIRKIMŲ VYKDYMO
12. Kai nustatytas pažeidimas dėl netinkamo pirkimų vykdymo, netinkamos finansuoti projekto išlaidos apskaičiuojamos vadovaujantis Europos Komisijos 2019 m. gegužės 14 d. sprendimu Nr. C(2019) 3452, kuriuo nustatomos su Sąjungos finansuotomis išlaidomis susijusių finansinių pataisų, kurias reikia atlikti dėl taikytinų viešųjų pirkimų taisyklių nesilaikymo, nustatymo gairės (toliau – Gairės).
13. Nustačius pirkimų pažeidimą, susijusį su pirkimu, įvykdytu pažeidžiant teisės aktų nuostatas, Gairėse nustatytas finansinės pataisos dydis taikomas projekto vykdytojo deklaruotai išlaidų sumai, susijusiai su pirkimo sutartimi arba jos dalimi, kuriai pažeidimas daro poveikį. Tas pats nustatytas pataisos dydis taikomas ir bet kurioms būsimoms išlaidoms, susijusioms su ta pačia pirkimo sutartimi arba jos dalimi, kuriai pažeidimas padarė poveikį, prieš patvirtinant išlaidas.
14. Pirkimo sutarties dalimi, kuriai pažeidimas daro poveikį, laikytina pirkimo sutarties dalis:
14.2. pirkimo sutarties suma be pridėtinės vertės mokesčio (toliau – PVM), jei PVM netinkamas finansuoti;
15. Kai dėl nustatyto pažeidimo pagal Gaires galėtų būti taikomi skirtingi finansinių pataisų dydžiai, dėl atitinkamo finansinės pataisos dydžio taikymo, laikantis proporcingumo principo, sprendžiama atsižvelgiant į pažeidimo pobūdį ir įvertinant su juo susijusias aplinkybes:
15.2. pirkimui taikytiną teisės aktą ir pirkimą atlikusio projekto vykdytojo / partnerio statusą. Aplinkybė, jog pirkimą įvykdė neperkančioji organizacija, yra pagrindas mažinti Gairėse numatytą finansinę pataisą;
15.3. pažeidimo įtaką prekių tiekėjų, paslaugų teikėjų (toliau kartu – tiekėjai) konkurencijai, įvertinant:
15.9. kainą (ar ją vertindama perkančioji / neperkančioji organizacija racionaliai naudojosi visuotinai prieinama informacija, paraiškoje nurodyta informacija, atsižvelgė į pasikeitusias rinkos sąlygas);
15.10. su pažeidimu susijusias pretenzijas, jų nagrinėjimą perkančiojoje / neperkančiojoje organizacijoje, teikusių pretenzijas tiekėjų dalyvavimą pirkime (pretenzijų ir skundų nebuvimas savaime nėra lengvinanti aplinkybė);
15.12. aplinkybę, ar įvykdytas tarptautinis, keliantis tarptautinį susidomėjimą, supaprastintas, mažos vertės, skelbiamas ar neskelbiamas pirkimas (kreiptasi į kelis, du ar vieną tiekėją);
16. Kai dėl to paties pirkimo nustatomi keli pažeidimai, su pirkimu susijusiuose Gairių punktuose nurodyti dėl atitinkamo pažeidimo taikytini finansinių pataisų dydžiai nesumuojami, o taikomas didžiausias iš jų.
17. Jei atliekant atnaujintą pažeidimo tyrimą nustatomi nauji su pirkimu susiję pažeidimai, įvertinus su naujais pažeidimais susijusias aplinkybes sprendime dėl pažeidimo nurodytas finansinės pataisos dydis gali būti padidintas iki Gairėse nurodyto pažeidimui taikomo didžiausio finansinės pataisos dydžio.
18. Nustačius pažeidimą galima taikyti kitus, nei nustatyta Gairėse, finansinių pataisų dydžius, jei juos siūlo taikyti Europos Komisija ar Europos Audito Rūmai.
19. Pažeidimas nenustatomas ir finansinės pataisos netaikomos, kai:
19.2. finansinis pažeidimo poveikis (taikytinos finansinės pataisos dydis) yra ne didesnis nei 250 eurų, išskyrus atvejus, kai apmokėtos nepatirtos išlaidos (pavyzdžiui, apmokėta už sutartyje numatytas, tačiau nepristatytas prekes, šiuo atveju nepatirtos išlaidos yra pripažįstamos netinkamomis finansuoti).
V SKYRIUS
NETINKAMŲ FINANSUOTI PROJEKTO IŠLAIDŲ APSKAIČIAVIMAS, KAI NUSTATYTAS PAŽEIDIMAS DĖL NETINKAMO PIRKIMO SUTARČIŲ VYKDYMO
20. Nustačius pažeidimą, susijusį su netinkamu sudarytos pirkimo sutarties vykdymu, netinkamos finansuoti projekto išlaidos, priklausomai nuo konkretaus pažeidimo pobūdžio, apskaičiuojamos pagal 2 lentelėje pateiktas pažeidimų rūšis. Finansinės pataisos dydis taikomas projekto vykdytojo deklaruotai išlaidų sumai, susijusiai su pirkimo sutartimi arba jos dalimi, kuriai pažeidimas daro poveikį. Tas pats nustatytas pataisos dydis taikomas ir bet kurioms būsimoms išlaidoms, susijusioms su ta pačia pirkimo sutartimi arba jos dalimi, kuriai pažeidimas padarė poveikį, prieš patvirtinant išlaidas.
2 lentelė. Pažeidimų dėl netinkamo pirkimo sutarčių vykdymo rūšys
Pažeidimo rūšis |
Pažeidimo aprašymas |
Finansinės pataisos dydis
|
||
Tarptautinių ir tarptautinį susidomėjimą keliančių pirkimų atvejai |
Supaprastintų pirkimų atvejai |
Mažos vertės ir neperkančiųjų organizacijų pirkimų atvejai |
||
20.1. Direktyvų arba Taisyklių (taikoma neperkančiosioms organizacijoms) neatitinkantys skelbime apie pirkimą arba pirkimo specifikacijose nustatytų sutarties elementų pakeitimai.
|
1) Yra sutarties pakeitimų (įskaitant sutarties apimties sumažinimą), kurie neatitinka Direktyvos 2014/24/ES 72 str. 1 d. ar Direktyvos 2014/25/ES 89 str. 1 d. Sutarties nuostatų pakeitimai nebus laikomi pažeidimais, kuriems taikoma finansinė pataisa, kai laikomasi atitinkamai Direktyvos 2014/24/ES 72 straipsnio 2 dalies ar Direktyvos 2014/25/ES 89 str. 2 dalies sąlygų. 2) Keičiamos esminės sutarties nuostatos (pvz., kaina, darbų pobūdis, atlikimo laikotarpis, mokėjimo sąlygos, naudojamos medžiagos) ir dėl to įgyvendinta sutartis iš esmės skiriasi nuo pasirašytos pradinės sutarties. Bet kokiu atveju toks pakeitimas bus laikomas esminiu, jei atitiks sąlygas, nurodytas atitinkamai Direktyvos 2014/24/ES 72 str. 4 d. ar Direktyvos 2014/25/ES 89 str. 4 d. |
25 % pradinės sutarties vertės ir 100 % naujų dėl pakeitimų atsiradusių darbų / prekių / paslaugų (jei tokių yra) vertės.
|
10 % pradinės sutarties vertės ir 100 % papildomos sutarties vertės, gautos iš esmės pakeitus sutartį.
|
Skelbiamų pirkimų atvejais – 5 % pradinės sutarties vertės ir 100 % papildomos sutarties vertės, gautos iš esmės pakeitus sutartį, neskelbiamų pirkimų atveju – 2 % pradinės sutarties vertės ir 100 % papildomos sutarties vertės, gautos iš esmės pakeitus sutartį. |
Bet koks kainos padidėjimas, viršijantis 50 % pradinės sutarties vertės (kaip tai numatyta Direktyvos 2014/24/ES 72 straipsnio 1 dalies b punkto paskutinėje pastraipoje ir Direktyvos 2014/24/ES 72 straipsnio c punkto iii papunktyje). |
25 % pradinės sutarties vertės ir 100 % susijusių sutarties pakeitimų (kainos padidėjimas). |
10 % pradinės sutarties vertės ir 100 % susijusių sutarties pakeitimų (kainos padidėjimas). |
Skelbiamų pirkimų atvejais – 5 % pradinės sutarties vertės ir 100 % susijusių sutarties pakeitimų (kainos padidėjimas), neskelbiamų pirkimų atveju – 2 % pradinės sutarties vertės ir 100 % susijusių sutarties pakeitimų (kainos padidėjimas). |
|
20.2. Netinkamas pirkimo sutarties įvykdymo užtikrinimas: |
Nepateiktas pirkimo sąlygose nurodyto dydžio ir trukmės pirkimo sutarties įvykdymo užtikrinimas (garantija, laidavimas, užstatas ar kt.).
|
Preliminarus tikslių netinkamų projekto išlaidų skaičiavimas: Pagal pirkimo sutarties įvykdymo užtikrinimo kainą, apskaičiuotą ir pagrįstą perkančiosios / neperkančiosios organizacijos pateiktais duomenimis. Jei neturima pagrįstų duomenų, taikomas palūkanų dydis, nustatytas pažeidimo nustatymo dieną ir apskaičiuotas pagal analogiją taikant Finansinės paramos ir bendrojo finansavimo lėšų grąžinimo į Lietuvos Respublikos valstybės biudžetą taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2005 m. gegužės 30 d. nutarimu Nr. 590 „Dėl Finansinės paramos ir bendrojo finansavimo lėšų grąžinimo į Lietuvos Respublikos valstybės biudžetą taisyklių patvirtinimo“, 11.5 ir 11.7 papunkčių nuostatas. Palūkanų dydis paskelbtas https://finmin.lrv.lt/lt/aktualus-valstybes-finansu-duomenys/palukanos-ir-delspinigiai/delspinigiai-uz-paveluotas-grazinti-es-eee-ir-norvegijos-paramos-lesas. |
||
20.2.1. nepateiktas; |
Pirkimo sutarties įvykdymo užtikrinimas nepateiktas. |
Išskaičiuojamas pirkimo sąlygose nurodytos konkrečios ar procentinės pirkimo sutarties užtikrinimo sumos palūkanų dydis. Skaičiavimo pavyzdys: Pirkimo sąlygose nurodytas pirkimo užtikrinimo dydis 5 % pasiūlymo kainos, kuri yra 1 000 000 Eur 12 mėn. 1 000 000 Eur x 5 % : 100 = 50 000 Eur (procentinis pirkimo sutarties užtikrinimo dydis nustatomas išskaičiuojant sutarties kainos dydį, nurodytą pirkimo sąlygose bei išreikštą procentais); 50 000 Eur x 0,01 % / 100 = 5 Eur (dienos sutarties užtikrinimo kaina); 5 Eur x 365 (dienų skaičius, atsižvelgiant į metinį dienų skaičių) = 1 825 Eur. |
||
20.2.2. pateiktas netinkamo (per mažo) dydžio; |
Pateiktas netinkamo dydžio pirkimo sutarties įvykdymo užtikrinimas. |
Išskaičiuojamas netinkamo dydžio pirkimo sutarties užtikrinimo sumos palūkanų dydis. Užtikrinimo kaina apskaičiuojama iš pagal 20.2.1 papunktį nustatyto užtikrinimo dydžio atėmus tiekėjo pateikto užtikrinimo dydį. Skaičiavimo pavyzdys: Pirkimo sąlygose nurodytas pirkimo užtikrinimo dydis 5 % pasiūlymo kainos, kuri yra 1 000 000 Eur 12 mėn. Tiekėjas pateikė užtikrinimą 20 000 Eur. 1 000 000 Eur x 5 % : 100 – 20 000 = 30 000 Eur; 30 000 Eur x 0,01 % / 100 = 3 Eur (suma dienai); 3 Eur x 365 (dienų skaičius, atsižvelgiant į metinį dienų skaičių) = 1 095 Eur. |
||
20.2.3. pateiktas netinkamam laikotarpiui. |
Pirkimo sutarties įvykdymo užtikrinimas pateiktas pavėluotai, t. y. ne visam pirkimo sąlygose nurodytam laikotarpiui. |
Išskaičiuojamas netinkamo laikotarpio pirkimo sutarties užtikrinimo sumos palūkanų dydis. Užtikrinimo dienos įkainis dauginamas iš nepateikto užtikrinimo dienų skaičiaus. Skaičiavimo pavyzdys: Pirkimo sąlygose nurodytas pirkimo užtikrinimo dydis 50 000 Eur, terminas 365 d. Užtikrinimas pateiktas 200 d. 50 000 Eur x 0,01 % / 100 = 5 Eur (dienos sutarties užtikrinimo kaina); 5 Eur x (365 – 200) (dienų skaičius, atsižvelgiant į metinį dienų skaičių) = 825 Eur. |
||
20.3. Pirkimo sutarties mokėjimo sąlygų nesilaikymas sumokėjus teikėjui anksčiau, nei numatyta sutartyje. |
Pirkimo sąlygose numatytų sutarties mokėjimo sąlygų nesilaikymas sumokėjus teikėjui anksčiau, nei numatyta sutartyje. Taikoma, jei mokėjimo sąlygų nesilaikymas laikytinas esminiu sutarties keitimu. |
Preliminarus tikslių netinkamų projekto išlaidų skaičiavimas: Tiekėjo gauta ekonominė nauda už naudojimąsi neteisėtai suteiktomis lėšomis tam tikrą laikotarpį. Apskaičiuojama taikant palūkanų dydį, nustatytą pažeidimo nustatymo dieną ir apskaičiuotą pagal analogiją taikant Finansinės paramos ir bendrojo finansavimo lėšų grąžinimo į Lietuvos Respublikos valstybės biudžetą taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2005 m. gegužės 30 d. nutarimu Nr. 590 „Dėl Finansinės paramos ir bendrojo finansavimo lėšų grąžinimo į Lietuvos Respublikos valstybės biudžetą taisyklių patvirtinimo“, 11.5 ir 11.7 papunkčių nuostatas. Palūkanų dydis paskelbtas https://finmin.lrv.lt/lt/aktualus-valstybes-finansu-duomenys/palukanos-ir-delspinigiai/delspinigiai-uz-paveluotas-grazinti-es-eee-ir-norvegijos-paramos-lesas. Skaičiavimo pavyzdys: Sutarties kaina 1 000 000 Eur. Sutartyje numatytas mokėjimas suteikus paslaugą, t. y. po 12 mėn. Tiekėjui išmokėtas pirkimo sąlygose nenumatytas avansas 100 000 Eur. Dienų skaičius nuo mokėjimo dienos iki sutartyje numatytos išmokėjimo dienos – 300 d.; 100 000 Eur x 0,01 % : 100 = 10 Eur (suma dienai); 10 Eur x 300 d. = 3 000 Eur. |
||
20.4. Pirkimo sutartyje numatytų tiekėjo įsipareigojimų vykdymo vėlavimas nesilaikant pirkimo sąlygose numatytų terminų. |
|
Preliminarus tikslių netinkamų projekto išlaidų skaičiavimas: Perkančiajai / neperkančiajai organizacijai, netaikančiai pirkimo sutarties užtikrinimo priemonių, taikoma finansinė pataisa lygi pagal pirkimo sutartį tiekėjui turėtos pritaikyti sutarties įvykdymo užtikrinimo priemonės dydžiui (pvz., jei sutartyje numatyti delspinigiai, finansinė pataisa apskaičiuojama sutartyje numatytą delspinigių dydį pritaikant kiekvienai vėlavimo įvykdyti sutartinius įsipareigojimus dienai). Jei pirkimo sutartyje už vėlavimą nėra numatytas konkretus sutarties įvykdymo užtikrinimo dydis, finansinė pataisa apskaičiuojama taikant delspinigių dydį, nustatytą Lietuvos Respublikos finansų ministro įsakyme dėl delspinigių už pavėluotą grąžinti finansinę paramą ir bendrojo finansavimo lėšas bei palūkanų už kiekvieną naudojimosi negrąžintomis lėšomis dieną dydžio nustatymo, pažeidimo nustatymo dieną. Skaičiavimo pavyzdys: 1 – sutarties kaina 1 000 000 Eur; 2 – delspinigių norma 1 dienai 0,03 %; 3 = 1 x 2/100 – vienos dienos kaina 300 Eur; 4 – vėluotų dienų skaičius 150; 5 = 3 x 4 – delspinigių suma 45 000 Eur. |
||
20.5. Neesminis pirkimo sutarties keitimas sumažinant pirkimo objektą nemažinant sutarties vertės. |
Tiekėjo faktiškai pristatytos prekės, suteiktos paslaugos ar atlikti darbai neatitinka pirkimo sąlygose numatytų reikalavimų ar / ir tiekėjo pasiūlymo. |
25 % pradinės sutarties vertės. Pataisa gali būti sumažinta iki 10 arba 5 %, atsižvelgiant į pažeidimo sunkumą. |
10 % pradinės sutarties vertės. Pataisa gali būti sumažinta iki 5 arba 2 %, atsižvelgiant į pažeidimo sunkumą. |
Skelbiamų pirkimų atvejais – 5 % pradinės sutarties vertės, neskelbiamų pirkimų atvejais – 2 % pradinės sutarties vertės. |
Preliminarus tikslių netinkamų projekto išlaidų skaičiavimas: Taikymo srities susiaurinimo (objekto sumažinimo) vertė. |
||||
20.6. Pirkimo sąlygose nustatytų ekonominio naudingumo reikalavimų nesilaikymas pirkimo sutarties įgyvendinimo metu. |
Pirkimo sutarties įgyvendinimo metu nesilaikoma pirkimo sąlygose nustatytų ir laimėjusio tiekėjo nurodytų ekonominio naudingumo kriterijų reikšmių. |
25 % pradinės sutarties vertės. Pataisa gali būti sumažinta iki 10 arba 5 %, atsižvelgiant į pažeidimo sunkumą.
|
10 % pradinės sutarties vertės. Pataisa gali būti sumažinta iki 5 arba 2 %, atsižvelgiant į pažeidimo sunkumą.
|
Skelbiamų pirkimų atvejais – 5 % pradinės sutarties vertės, neskelbiamų pirkimų atveju – 2 % pradinės sutarties vertės. |
Finansinės paramos trečiosioms šalims, teikiamos vadovaujantis 2021 m. gegužės 20 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) 2021/887, kuriuo įsteigiamas Europos kibernetinio saugumo pramonės, technologijų ir mokslinių tyrimų kompetencijos centras ir Nacionalinių koordinavimo centrų tinklas, administravimo ir finansavimo taisyklių
4 priedas
NEPERKANČIŲJŲ ORGANIZACIJŲ PIRKIMŲ VYKDYMO TVARKOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Neperkančiųjų organizacijų pirkimų vykdymo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato reikalavimus projektų, įgyvendinamų pagal Finansinės paramos trečiosioms šalims, teikiamos vadovaujantis 2021 m. gegužės 20 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) 2021/887, kuriuo įsteigiamas Europos kibernetinio saugumo pramonės, technologijų ir mokslinių tyrimų kompetencijos centras ir Nacionalinių koordinavimo centrų tinklas, administravimo ir finansavimo taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministro įsakymu (toliau – Taisyklės), pirkimams ir pirkimų vykdymo tvarką, kai pirkimus vykdo pareiškėjas, projekto vykdytojas ar projekto partneris, kuris nėra perkančioji organizacija pagal Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatymą (toliau – NPO).
2. Apraše vartojamos sąvokos:
3. Projekto vykdytojas ne vėliau kaip per 10 darbo dienų po projekto įgyvendinimo sutarties pasirašymo dienos pateikia administruojančiajai institucijai savo (jei taikoma – ir projekto partnerio (-ių)) NPO statusą pirmaisiais projekto įgyvendinimo finansiniais metais pagrindžiančią informaciją. Teikiamoje informacijoje turi būti pagrįsta, kad NPO neatitinka Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatymo 2 straipsnio 25 dalyje perkančiąją organizaciją apibūdinančių kriterijų.
4. Jei projektas įgyvendinimas ir pirkimai vykdomi per daugiau nei vienerius finansinius metus ir NPO statusas buvo grįstas neatitikimu Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatymo 2 straipsnio 25 dalies 2 punkto a papunktyje nustatytai sąlygai, projekto vykdytojas kartu su pirmuoju mokėjimo prašymu, teikiamu kitais finansiniais metais, pateikia administruojančiai institucijai savo (jei taikoma – ir projekto partnerio (-ių)) NPO statusą atitinkamais finansiniais metais pagrindžiančią informaciją.
5. NPO, nustatydama pagal projektą numatytų vykdyti pirkimų būdus, privalo įvertinti, ar per finansinius metus neatsiranda objektyvių aplinkybių, turinčių įtakos jos, kaip NPO, statuso pakeitimui į perkančiąją organizaciją pagal Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatymą. Projekto vykdytojas apie tokias objektyvias aplinkybes, susijusias su jo ar projekto partnerio (-ių), kaip NPO, statuso pasikeitimu, privalo ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo aplinkybių paaiškėjimo dienos informuoti administruojančiąją instituciją.
II SKYRIUS
REIKALAVIMAI PIRKIMAMS
6. NPO pirkimus vykdo vadovaudamasi Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo principais (laisvo prekių judėjimo, įsisteigimo laisvės, laisvės teikti paslaugas, lygiateisiškumo, nediskriminavimo bei vienodo požiūrio, skaidrumo, proporcingumo, abipusio pripažinimo) ir šiame Apraše nustatytais reikalavimais.
7. NPO pirkimo tikslas – vadovaujantis Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo principais ir Apraše nustatytais reikalavimais įsigyti prekių ar paslaugų, sudarant ekonomiškai pagrįstą pirkimo sutartį, racionaliai naudojant projektui skirtas finansinės paramos lėšas.
8. NPO pirkimo procedūroms konkurso būdu atlikti sudaro pirkimo komisiją (toliau – Komisija). Pirkimo procedūroms apklausos būdu atlikti NPO paskiria pirkimo organizatorių arba sudaro Komisiją. Komisija sudaroma iš ne mažiau nei trijų fizinių asmenų – Komisijos pirmininko ir bent dviejų narių. Komisijos posėdžiai ir priimami sprendimai yra teisėti, kai posėdyje dalyvauja daugiau kaip pusė visų Komisijos narių, o jeigu Komisija sudaryta iš trijų asmenų – kai posėdyje dalyvauja visi Komisijos nariai.
9. Kai pirkimą vykdo Komisija, tiekėjų pasiūlymų vertinimo rezultatai fiksuojami Komisijos protokoluose. Kai pirkimą vykdo pirkimo organizatorius, tiekėjų pasiūlymų vertinimo rezultatai fiksuojami pasiūlymų vertinimo pažymoje. Pasiūlymų vertinimo pažymos neprivaloma pildyti, kai pirkimo sutarties vertė, finansuojama finansinės paramos lėšomis, neviršija 20 000 eurų be pridėtinės vertės mokesčio (toliau – PVM).
10. NPO, vykdydama pirkimą ir siekdama išvengti konkurencijos iškraipymo bei užtikrinti visų prekių tiekėjų ir paslaugų teikėjų (toliau kartu – tiekėjai) lygiateisiškumą, turi imtis veiksmingų ir jai prieinamų priemonių, kad būtų išvengta interesų konfliktų atsiradimo, taip pat priemonių, reikalingų interesų konfliktams nustatyti ir šalinti. Interesų konfliktai apima atvejus, bet jais neapsiriboja, kai NPO vadovas, darbuotojai, Komisijos nariai, ekspertai, stebėtojai, taip pat paslaugų teikėjo, rinkoje siūlančio pagalbines viešųjų pirkimų veiklos paslaugas, atstovai, kurie dalyvauja pirkimo procedūroje arba gali padaryti poveikį šios procedūros rezultatams, turi tiesioginį arba netiesioginį finansinį, ekonominį ar kitokį asmeninį suinteresuotumą, kuris leidžia abejoti jų nešališkumu ir nepriklausomumu atliekant pirkimo procedūrą.
11. NPO, vykdydama visus pirkimus, išskyrus žodžiu vykdomus pirkimus, mutatis mutandis turi taikyti žaliųjų pirkimų reikalavimus, nustatytus Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2011 m. birželio 28 d. įsakyme Nr. D1-508 „Dėl Aplinkos apsaugos kriterijų taikymo, vykdant žaliuosius pirkimus, tvarkos aprašo patvirtinimo“ ir Lietuvos Respublikos energetikos ministro 2015 m. birželio 18 d. įsakyme Nr. 1-154 „Dėl Prekių, išskyrus kelių transporto priemones, kurioms viešųjų pirkimų ir perkančiųjų subjektų atliekamų pirkimų metu taikomi energijos vartojimo efektyvumo reikalavimai, sąrašo patvirtinimo“.
III SKYRIUS
PIRKIMŲ VYKDYMO TVARKA
PIRMASIS SKIRSNIS
PIRKIMŲ BŪDAI
12. NPO pirkimą gali vykdyti vienu iš šių būdų:
13. Pirkimas konkurso būdu:
13.2. privalo būti vykdomas, kai pirkimo sutarties vertė, finansuojama finansinės paramos lėšomis, yra didesnė nei 20 000 eurų be PVM. NPO negali prašyti su pirkimu susijusias išlaidas finansuoti mažesne projekto finansinės paramos lėšų proporcija, jeigu taip galėtų būti išvengta Apraše nustatytos pirkimų tvarkos taikymo.
14. Pirkimas gali būti vykdomas apklausos būdu:
14.1. kai pirkimo sutarties vertė, finansuojama finansinės paramos lėšomis, neviršija 20 000 eurų be PVM;
15. Apklausa gali būti atliekama:
15.1. žodžiu (telefonu, tiesiogiai prekybos vietoje, vertinant internete tiekėjų skelbiamą informaciją apie prekių ar paslaugų kainą);
17. NPO negali dirbtinai skaidyti pirkimo objekto ir su tuo pačiu tiekėju sudaryti daugiau nei vienos pirkimo sutarties dėl to paties objekto, jeigu taip galėtų būti išvengta Apraše nustatytos pirkimų tvarkos taikymo (pavyzdžiui, tą pačią dieną iš to paties tiekėjo apklausos būdu nusipirkti kompiuterių už 40 000 eurų be PVM ir sudaryti kelias pirkimo sutartis, kurių kiekvienos vertė, finansuojama finansinės paramos lėšomis, neviršija 20 000 eurų be PVM).
ANTRASIS SKIRSNIS
KONKURSO VYKDYMO TVARKA
18. Kai pirkimas vykdomas konkurso būdu, NPO informaciją apie pradedamą pirkimą ir pirkimo dokumentus skelbia viešai bent vienoje pirkimų platformoje lietuvių kalba. Kai apie pirkimą paskelbta bent vienoje pirkimų platformoje, NPO tą pačią informaciją apie pirkimą papildomai gali skelbti savo interneto svetainėje, žiniasklaidos priemonėse ir kitais būdais.
19. NPO, vykdydama pirkimą konkurso būdu, pirkimo dokumentuose pateikia (nurodo) pasiūlymams parengti būtiną informaciją:
19.4. kvalifikacijos reikalavimus ir jų įrodymo dokumentus (jei kvalifikacijos reikalavimai keliami);
19.6. kai pirkimo tikslas yra sudaryti pirkimo sutartį, pagal kurią tiekėjas ir (ar) subtiekėjas (-ai) įgyvendintų dalį projekto veiklų, – reikalavimą, kad prekių tiekėjai ir paslaugų teikėjai ir (ar) jų subtiekėjai būtų Europos Sąjungos (toliau – ES) valstybėse narėse įsisteigę arba laikomi jose įsisteigusiais teisės subjektai, kuriuos kontroliuoja ES valstybės narės arba ES valstybių narių piliečiai, ir dokumentus, įrodančius atitiktį šiam reikalavimui (šis reikalavimas gali būti nustatytas kaip pirkimo sutarties įsigaliojimo sąlyga);
19.7. informaciją apie pasiūlymų vertinimą, nurodydama ekonomiškai naudingiausio pasiūlymo vertinimo kriterijus (kainos ar sąnaudų ir kokybės santykis, gyvavimo ciklo sąnaudos, kaina);
19.8. informaciją apie tai, ar pirkimo metu bus deramasi arba kokiais atvejais bus deramasi, informaciją apie derybų sąlygas bei vykdymo tvarką;
19.9. informaciją apie pagrindines pirkimo sutarties sąlygas (prekių tiekimo ar paslaugų suteikimo terminus, kainodaros taisykles, atsiskaitymo terminus ir atsiskaitymo tvarką, pirkimo sutarties įvykdymo užtikrinimo reikalavimus (jei keliami), pirkimo sutarties keitimo sąlygas), jei reikia, – kitas sąlygas;
20. Pirkimo dokumentuose pateikta informacija turi būti tiksli, aiški, be dviprasmybių, kad tiekėjai galėtų pateikti pasiūlymus, o NPO nupirkti tai, ko reikia.
21. Pirkimo dokumentuose nustatyti reikalavimai negali dirbtinai riboti tiekėjų galimybių dalyvauti pirkime ar sudaryti sąlygas dalyvauti tik konkretiems tiekėjams. Minimalūs tiekėjų kvalifikacijos reikalavimai turi būti proporcingi pirkimo objektui. Pirkimo dokumentuose nustatant kvalifikacijos reikalavimus ir jų įrodymo dokumentus, rekomenduojama vadovautis Viešųjų pirkimų tarnybos patvirtinta Tiekėjo kvalifikacijos reikalavimų nustatymo metodika.
22. Apibūdinant pirkimo objektą, negali būti nurodytas konkretus modelis ar tiekimo šaltinis, konkretus procesas, būdingas konkretaus tiekėjo tiekiamoms prekėms ar teikiamoms paslaugoms, ar prekių ženklas, patentas, tipai, konkreti kilmė ar gamyba, dėl kurių tam tikriems subjektams ar tam tikriems produktams būtų sudarytos palankesnės sąlygos arba jie būtų atmesti, išskyrus atvejus, kai pirkimo objekto neįmanoma tiksliai ir suprantamai apibūdinti. Šiuo atveju tiekėjams būtina nurodyti, kad priimtini ir savo savybėmis lygiaverčiai objektai.
23. Pasiūlymų pateikimo terminas turi būti nustatytas toks, kad tiekėjai spėtų susipažinti su pirkimo dokumentais ir parengti pasiūlymus. Vykdant pirkimą konkurso būdu, pasiūlymų pateikimo terminas negali būti trumpesnis kaip 5 darbo dienos nuo paskelbimo bent vienoje iš pirkimų platformų dienos.
24. Jei paskelbus apie pirkimą yra teikiami pirkimo dokumentų paaiškinimai ar patikslinimai, NPO juos paskelbia Aprašo 18 punkte nustatyta tvarka. Jei paaiškinimai ir patikslinimai keičia pirkimo dokumentuose nustatytus pirkimo objektui keliamus reikalavimus, kvalifikacijos reikalavimus tiekėjui ar pasiūlymų rengimo reikalavimus, NPO pratęsia pasiūlymų pateikimo terminą ne trumpesniam nei 5 darbo dienų terminui.
25. Kai pirkimas vykdomas konkurso būdu ir numatoma galimybė vykdyti derybas arba numatoma, kad derybos bus vykdomos, NPO vykdant derybas turi būti laikomasi šių reikalavimų:
25.1. derybomis turi būti siekiama pagerinti pasiūlymus, kad NPO galėtų pirkti prekes ar paslaugas, kurios visiškai atitinka jos konkrečius poreikius. Derybos gali būti vykdomos dėl visų perkamų prekių ar paslaugų charakteristikų, įskaitant, pavyzdžiui, kainą, kokybę, komercines sąlygas ir socialinius, aplinkosaugos, inovacinius aspektus ir kita;
25.2. nesiderama dėl pirkimo dokumentuose nurodytų minimalių reikalavimų, taikomų pirkimo objektui, tiekėjų kvalifikacijai, tiekėjų pasiūlymams, šių pasiūlymų vertinimo kriterijų ir vertinimo tvarkos. NPO gali nusimatyti ir daugiau aspektų, dėl kurių nesiderama (pvz., nurodyti, kurios pirkimo sutarties sąlygos negali būti derybų objektas);
25.3. į derybas kviečiami visi pasiūlymus pateikę tiekėjai, atitinkantys NPO nustatytus minimalius kvalifikacijos ir pasiūlymų pateikimo reikalavimus. Derybų metu tiekėjai neturi būti diskriminuojami jiems pateikiant skirtingą informaciją arba kaip nors kitaip ribojant atskirų tiekėjų galimybes pagerinti savo pasiūlymus;
25.5. tiekėjų galutiniai pasiūlymai vertinami pagal pirkimo dokumentuose nurodytus vertinimo kriterijus. Galutiniais pasiūlymais yra laikomi derybų protokolai (jei derybos vyko surengus tam skirtą susitikimą) arba tiekėjo ir NPO susirašinėjimas (jei derybos vyko nerengiant tam skirtų susitikimų) ir pirminiai tiekėjų pasiūlymai, kiek jie nebuvo pakeisti derybų metu.
26. NPO, vykdydama konkursą ir priėmusi sprendimą atmesti tiekėjo pasiūlymą, raštu informuoja šį tiekėją, o priėmusi sprendimą dėl pirkimo laimėtojo, raštu informuoja visus pasiūlymus pateikusius tiekėjus apie priimtą sprendimą ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo dienos. Ši nuostata netaikoma, jei pirkimo sutartis sudaroma žodžiu.
27. NPO, vykdydama konkursą, pirkimo dokumentuose turi nurodyti, kad tiekėjas turi teisę raštu pateikti pretenziją NPO per 5 darbo dienas nuo NPO pranešimo raštu apie jos priimtą sprendimą išsiuntimo tiekėjui dienos arba per 5 darbo dienas nuo tos dienos, kai tiekėjas sužinojo apie atitinkamus NPO veiksmus.
TREČIASIS SKIRSNIS
VIENO TIEKĖJO APKLAUSA
29. Neatsižvelgdama į pirkimo sutarties vertę, NPO turi teisę pirkimą vykdyti apklausos būdu ir pateikti kvietimą dalyvauti apklausoje vienam tiekėjui arba pasinaudoti vieno tiekėjo viešai skelbiama informacija, kai yra bent viena iš sąlygų:
29.1. paskelbus konkursą nebuvo gauta pasiūlymų arba visi pateikti pasiūlymai yra netinkami, o pirminės pirkimo sąlygos (pirkimo objekto reikalavimai, kvalifikacijos reikalavimai, vertinimo tvarka, pagrindinės pirkimo sutarties vykdymo sąlygos ir pan.) iš esmės nekeičiamos. Netinkamu pasiūlymu pagal šį papunktį laikomas toks pasiūlymas, kuris neatitinka pirkimo objekto ir be esminių pakeitimų negalėtų patenkinti pirkimo dokumentuose nustatytų pirkimo objektui keliamų reikalavimų ir NPO poreikių;
29.2. prekes patiekti ar paslaugas suteikti dėl meninių ar techninių priežasčių gali tik konkretus tiekėjas, turintis išimtines teises gaminti (tiekti) šias prekes ar teikti paslaugas;
29.3. NPO pagal ankstesnę pirkimo sutartį iš kokio nors tiekėjo pirko prekių ir nustatė, kad iš jo verta pirkti papildomai, siekiant iš dalies pakeisti turimas prekes arba padidinti turimų prekių kiekį, kai, pakeitus tiekėją, NPO reikėtų įsigyti medžiagų, turinčių kitokias technines charakteristikas, ir dėl to atsirastų nesuderinamumų arba per didelių techninių eksploatacijos ir priežiūros sunkumų;
29.4. dėl aplinkybių, kurių nebuvo galima numatyti, paaiškėja, kad yra reikalingos papildomos paslaugos, kurios nebuvo įrašytos į sudarytą pirkimo sutartį ir kurių techniškai ar ekonomiškai neįmanoma atskirti nuo pradinės pirkimo sutarties, nesukeliant didelių nepatogumų NPO, arba tokios paslaugos, nors ir gali būti atskirtos nuo pradinės pirkimo sutarties, yra būtinai reikalingos jai baigti įgyvendinti. Tokia papildomų paslaugų pirkimo sutartis gali būti sudaroma tik su tuo tiekėju, su kuriuo buvo sudaryta pradinė pirkimo sutartis;
29.5. perkamos mokslinių tyrimų ir technologinės plėtros paslaugos, medžiagos, reagentai ir panašūs produktai, tiesiogiai susiję su mokslinių tyrimų ir (ar) technologinės plėtros veikla;
29.6. perkamos keleivių pervežimo, nakvynės ir kitos su tarnybine komandiruote susijusios paslaugos, kai šios paslaugos įsigyjamos iš tiesioginio paslaugos teikėjo;
KETVIRTASIS SKIRSNIS
APKLAUSOS VYKDYMO TVARKA
30. Vykdant pirkimą apklausos raštu būdu, pirkimo dokumentuose gali būti teikiama ne visa Aprašo 19 punkte nurodyta informacija, jei manoma, kad kita informacija nereikalinga, išskyrus:
31. Vykdant pirkimą apklausos raštu būdu, taikomos Aprašo 20–22 punktų nuostatos. Jei apklausa raštu vykdoma iš vieno tiekėjo, vadovaujantis Aprašo 29.2–29.4 papunkčiuose numatytais atvejais, Aprašo 21 ir 22 punktų nuostatų taikyti neprivaloma.
32. Vykdant pirkimą apklausos raštu būdu, pirkimo dokumentuose nustatomas toks pasiūlymų pateikimo terminas, kad tiekėjams pakaktų laiko parengti pasiūlymą.
PENKTASIS SKIRSNIS
PIRKIMO SUTARTIES SUDARYMAS
34. Pirkimo sutartis sudaroma su laimėjusį pasiūlymą pateikusiu tiekėju arba su vienintelį pasiūlymą pateikusiu tiekėju, kurio galutinis pasiūlymas atitinka NPO nustatytus reikalavimus. Sudarant pirkimo sutartį, negali būti keičiama laimėjusio tiekėjo galutinio pasiūlymo kaina ir sąlygos, taip pat NPO pirkimo dokumentuose nustatytos pirkimo sąlygos, išskyrus atvejus, kai buvo vykdomos derybos ir derybomis buvo pagerintos sąlygos ir (ar) kaina.
ŠEŠTASIS SKIRSNIS
PIRKIMO SUTARTIES KEITIMAS
36. NPO, vykdydama pirkimo sutartį, negali keisti pirkimo sutarčių sąlygų, jei yra bent viena iš šių aplinkybių:
36.1. pirkimo sutartis pakeičiama numatant naujas sąlygas, kurios, jeigu būtų nustatytos pirkimo dokumentuose, būtų suteikusios galimybę pirkimo procedūrose dalyvauti kitiems, nei dalyvavo, tiekėjams;
36.2. pirkimo sutartis pakeičiama numatant naujas sąlygas, dėl kurių, jeigu jos būtų nustatytos pirkimo dokumentuose, laimėjusiu pasiūlymu galėtų būti pripažintas kito, nei pasirinktas, tiekėjo pasiūlymas;
37. Pirkimo sutartis jos galiojimo laikotarpiu gali būti keičiama pagal Aprašą neatliekant naujos pirkimo procedūros ir nereikalaujant patikrinti, ar nėra Aprašo 36.1–36.3 papunkčiuose nurodytų aplinkybių, šiais atvejais:
37.1. bendra atskirų pakeitimų pagal šį papunktį vertė neviršija 15 procentų pradinės pirkimo sutarties vertės ir pakeitimu iš esmės nepakeičiamas pirkimo sutarties pobūdis;
37.2. dėl aplinkybių, kurių nebuvo galima numatyti iki pirkimo sutarties sudarymo dienos, paaiškėja, kad reikalingos papildomos paslaugos, kurios nebuvo įrašytos į sudarytą pirkimo sutartį ir kurių techniškai ar ekonomiškai neįmanoma atskirti nuo pradinės pirkimo sutarties, nesukeliant didelių nepatogumų NPO, arba kai tokios paslaugos, nors ir gali būti atskirtos nuo pradinės pirkimo sutarties, yra būtinos jai baigti įgyvendinti.
SEPTINTASIS SKIRSNIS
PIRKIMO UŽBAIGIMAS
38. NPO pirkimo (ar atskiros pirkimo dalies) procedūra pasibaigia, kai yra bent viena iš šių aplinkybių:
38.1. sudaroma pirkimo sutartis ir pateikiamas sutarties įvykdymo užtikrinimas, jei jo buvo reikalaujama;
38.5. pasibaigia pasiūlymų galiojimo laikas ir pirkimo sutartis nesudaroma dėl priežasčių, kurios priklauso nuo tiekėjų;