Mazeikiai

 

Mažeikių rajono SAVIVALDYBĖS taryba

 

 

SPRENDIMAS

DĖL MAŽEIKIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS SKOLŲ IŠIEŠKOJIMO, PRIPAŽINIMO BEVILTIŠKOMIS, JŲ APSKAITOS IR NURAŠYMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2021 m. rugsėjo 24 d. Nr. T1-276

Mažeikiai

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 16 straipsnio 2 dalies 26 punktu, Skolų beviltiškumo bei pastangų susigrąžinti šias skolas įrodymo ir beviltiškų skolų sumų apskaičiavimo taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos finansų ministro 2002 m. vasario 11 d. įsakymu Nr. 40 „Dėl skolų beviltiškumo bei pastangų susigrąžinti šias skolas įrodymo ir beviltiškų skolų sumų apskaičiavimo taisyklių patvirtinimo“, Mažeikių rajono savivaldybės taryba  n u s p r e n d ž i a:

Patvirtinti Mažeikių rajono savivaldybės skolų pripažinimo beviltiškomis, jų apskaitos ir nurašymo tvarkos aprašą (pridedama).

Šis sprendimas gali būti skundžiamas Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka per vieną mėnesį nuo šio sprendimo priėmimo dienos. 

 

 

 

Savivaldybės meras Vidmantas Macevičius

 

PATVIRTINTA

Mažeikių rajono savivaldybės tarybos

2021 m. rugsėjo 24 d. sprendimu Nr. T1-276

 

 

MAŽEIKIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS SKOLŲ IŠIEŠKOJIMO, PRIPAŽINIMO BEVILTIŠKOMIS, JŲ APSKAITOS IR NURAŠYMO

TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1Mažeikių rajono savivaldybės skolų pripažinimo beviltiškomis, jų apskaitos ir nurašymo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) reglamentuoja skolų pripažinimo beviltiškomis procedūras, pastangas susigrąžinti skolas, skolų apskaitą ir nurašymą.

2Šio Aprašo nuostatos taikomos pripažįstant beviltiškomis, apskaitant ir nurašant fizinių ir juridinių asmenų (toliau – Skolininkai) skolas Mažeikių rajono savivaldybės administracijai (toliau – Administracija).

3Beviltiškos skolos – Administracijos apskaitos dokumentuose registruotos gautinos sumos, atitinkančios skolų pripažinimo beviltiškomis kriterijus.

4. Aprašas parengtas vadovaujantis Lietuvos Respublikos civiliniu kodeksu, Lietuvos Respublikos finansų ministro 2002 m. vasario 11 d. įsakymu Nr. 40 „Dėl skolų beviltiškumo bei pastangų susigrąžinti šias skolas įrodymo ir beviltiškų skolų sumų apskaičiavimo taisyklių patvirtinimo“.

 

II SKYRIUS

SKOLŲ PRIPAŽINIMAS BEVILTIŠKOMIS

 

5. Beviltiška skola gali būti pripažinta ta Skolininko skola, jos dalis, delspinigiai, kurių neįmanoma ar netikslinga išieškoti dėl šių priežasčių:

5.1. Suėjęs skolos išieškojimo senaties terminas;

5.2. Numatomos skolos išieškojimo išlaidos didesnės už pačią skolą;

5.3. Nesant Skolininko turto, pajamų, iš kurių gali būti išieškota skola;

5.4. Skolininkas yra miręs ar paskelbtas mirusiu ir nėra įpėdinių, galinčių prisiimti skolinius įsipareigojimus;

5.5. Skolininkas yra bankrutavęs, likviduotas ir išregistruotas iš Juridinių asmenų registro arba daugiau kaip 10 metų turi likviduojamos įmonės, įstaigos statusą;

5.6. Dėl skolos nėra tikslinga kreiptis į teismą, kai skolos suma kartu su delspinigiais neviršija arba lygi 30 Eur, o Skolininkas nebesinaudoja turto nuomos ar kitomis teikiamomis Administracijos mokamomis paslaugomis.

6. Visais šio Aprašo 5.1 - 5.6 punktuose nurodytais atvejais skolų beviltiškumą ir pastangas susigrąžinti tokias skolas įrodo šie dokumentai:

6.1. Įsiteisėjęs Lietuvos Respublikos teismo (arba ginčą nagrinėjusios institucijos) sprendimas arba nutartis (toliau – Sprendimas), vykdomasis dokumentas, kuriais patvirtinama Administracijos teisė susigrąžinti skolas, antstolio surašytas aktas, pagal kurį išieškojimas nebuvo įvykdytas dėl vykdomojo dokumento grąžinimo dėl skolos išieškojimo negalimumo;

6.2. Administracijos vidiniai dokumentai (skolų išklotinės/pažymos, informaciniai pranešimai ir kt.);

6.3. Administracijos išoriniai dokumentai (susirašinėjimas su Skolininku, įrodymai – laiškai, pranešimai, įstaigų pateikta rašytinė informacija, susijusi su Skolininko finansinės būklės įvertinimu ir kt.);

6.4. Aprašo 5.4. punkte nurodytu atveju – dokumentai, patvirtinantys Skolininko mirties faktą, taip pat notaro atsakymas į paklausimą dėl paveldėtojų, nurodant, kad jų nėra ar antstolio patvarkymas dėl vykdomosios bylos nutraukimo, vykdomojo dokumento grąžinimo ir vykdomosios bylos užbaigimo skolininkui mirus;

6.5. Aprašo 5.5. punkte nurodytu atveju – Juridinių asmenų registro duomenys apie juridinio asmens teisinį statusą.

7. Administracija turi turėti dokumentus, įrodančius skolų beviltiškumą ir pastangas atgauti šias skolas. Skolų beviltiškumą ar pastangas susigrąžinti skolas liudijančiais dokumentais yra laikomi dokumentai, kurie leidžia padaryti išvadą, jog atgauti skolų neįmanoma ir Administracija stengėsi skolas susigrąžinti.

8. Tais atvejais, kai dokumentas, kurio pagrindu skolos yra laikomos beviltiškomis, yra surašytas užsienio kalba, Administracija turi turėti tokio dokumento vertimą į lietuvių kalbą.

 

 

III SKYRIUS

SKOLŲ, PRIPAŽINTŲ BEVILTIŠKOMIS, APSKAITA IR NURAŠYMAS

 

9. Turto valdymo ir priežiūros skyriaus atsakingas specialistas parengia nurašytinų beviltiškų skolų sąrašą. Pagal pateiktus įrodymus rengia Mažeikių rajono savivaldybės tarybos sprendimo arba Administracijos direktoriaus įsakymo projektus dėl beviltiškų skolų nurašymo.

10. Dokumentai, kuriais remdamasi Administracija pripažįsta skolas beviltiškomis, turi būti saugomi tokį pat laikotarpį ir tokia pat tvarka, kaip saugomi buhalterinės apskaitos dokumentai pagal galiojančius norminius teisės aktus.

11. Administracijos direktoriaus įsakymu, nurašomos beviltiškos Skolininko mokestinės skolos:

11.1. Kai skola su delspinigiais neviršija arba lygi 100 Eur;

11.2. Suėjus skolos priverstinio išieškojimo senaties terminui;

11.3. Kai Skolininkas yra miręs ar paskelbtas mirusiu ir nėra įpėdinių, galinčių prisiimti skolinius įsipareigojimus.

12. Kitais atvejais skolos nurašomos savivaldybės tarybos sprendimu.

13. Skolininko mokėtojo mokestinės skolos Mažeikių rajono savivaldybės tarybos sprendimu arba Administracijos direktoriaus įsakymu pripažintos beviltiškomis, pasibaigia ir Buhalterinės apskaitos skyrius nurašo jas iš apskaitos dokumentų.

 

 

IV SKYRIUS

SKOLOS IŠIEŠKOJIMO TVARKA

 

14. Skolininkui laiku nesumokėjus įsiskolinimo, skola išieškoma tokia tvarka:

14.1. Kreipiamasi į teismą kai skolos dydis kartu su delspinigiais viršija 30 Eur;

14.2. Prieš pradedant vykdyti priverstinio išieškojimo procedūras Administracijos Turto valdymo ir priežiūros skyrius siunčia priminimą Skolininkui dėl skolos sumokėjimo, o prireikus raginimą siunčia pakartotinai registruotu laišku;

14.3. Nesumokėjus skolos per nustatytą priminime terminą, pradedama priverstinio išieškojimo procedūra, kurią inicijuoja Turto valdymo ir priežiūros skyrius;

14.4. Jei Skolininkui, kuris naudojasi turto nuomos ar kitomis Administracijos teikiamomis paslaugomis, priminimas neįteikiamas paštu, Turto valdymo ir priežiūros skyriaus specialistai vyksta į objektą ir surašo patikrinimo aktą bei įteikia raginimą;

14.5. Skolininkui pateikus prašymą dėl skolos mokėjimo dalimis, sudaromas skolos mokėjimo grafikas, kurį tvirtina Turto valdymo ir priežiūros skyriaus vedėjas. Nevykdant įsipareigojimo ilgiau kaip du mėnesius, grafikas nutraukiamas ir rengiami dokumentai priverstiniam skolos išieškojimui;

14.6. Delspinigių dydis apskaičiuojamas vadovaujantis teisės aktų nustatyta tvarka;

14.7. Nesumokėto įsiskolinimo ir delspinigių išieškojimui taikomas Lietuvos Respublikos civiliniame kodekse nustatytas senaties terminas.

 

V SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

15. Šiame tvarkos apraše aptariami susidariusių skolų pripažinimo beviltiškomis ir jų nurašymo klausimai susiję su:

15.1. Savivaldybės/socialiniais būstais;

15.2. Administracinių patalpų nuomos santykiais;

15.3. Su skolomis, susidariusiomis už komunalines paslaugas;

15.4. Kitomis skolomis, kurias administruoja Turto valdymo ir priežiūros skyrius.

16. Už tinkamą šio Aprašo nuostatų įgyvendinimą atsakingi Turto valdymo ir priežiūros skyrius ir Buhalterinės apskaitos skyrius.

17. Šis Aprašas keičiamas ir papildomas savivaldybės tarybos sprendimu.

 

 

____________________