PANEVĖŽIO RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBA
SPRENDIMAS
DĖL PANEVĖŽIO RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBOS 2022 M. RUGSĖJO 29 D. SPRENDIMO NR. T-201 „DĖL SOCIALINIŲ PASLAUGŲ TEIKIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2023 m. sausio 26 d. Nr. T-4
Panevėžys
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 18 straipsnio 1 dalimi, Panevėžio rajono savivaldybės taryba n u s p r e n d ž i a:
Pakeisti Socialinių paslaugų teikimo tvarkos aprašą, patvirtintą Panevėžio rajono savivaldybės tarybos 2022 m. rugsėjo 29 d. sprendimu Nr. T-201 „Dėl Socialinių paslaugų teikimo tvarkos aprašo patvirtinimo“:
1. papildyti 7.8 papunkčiu ir jį išdėstyti taip:
„7.8. kreipiantis dėl socialinės reabilitacijos neįgaliesiems bendruomenėje paslaugos teikimo pateikti prašymo gauti socialinę reabilitaciją neįgaliesiems bendruomenėje formą, patvirtintą Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašu, patvirtinu Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2021 m. sausio 22 d. įsakymu Nr. A1-56.“;
2. pakeisti 14 punktą ir jį išdėstyti taip:
„14. Skyriaus specialistas, gavęs iš specialisto socialiniam darbui visus dokumentus, teisės aktų nustatyta tvarka įvertina Asmens (šeimos) finansines galimybes mokėti už paslaugas (jeigu paslaugos mokamos) (1, 2, 3 ir 7 priedai) ir visus dokumentus teikia Panevėžio rajono savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu sudarytai Socialinių paslaugų skyrimo komisijai (toliau – Komisija), kuri analizuoja gautą medžiagą ir siūlo priimti sprendimą dėl socialinių paslaugų skyrimo. Dokumentai dėl socialinės reabilitacijos neįgaliesiems bendruomenėje, laikino apnakvindinimo ir apgyvendinimo nakvynės namuose Komisijai neteikiami.“;
3. pakeisti 17 punktą ir jį išdėstyti taip:
„17. Prevencinės socialinės paslaugos teikiamos asmenims (šeimoms, bendruomenėms). Prevencinės socialinės paslaugos gali būti inicijuojamos:
4. pakeisti 19.1 papunktį ir jį išdėstyti taip:
„19.1. Kompleksinės paslaugos šeimai – paslaugos, skirtos asmens (šeimos), patyrusio (-ios) sunkumų, gebėjimams savarankiškai spręsti iškilusias problemas stiprinti, siekiant ateityje išvengti galimų didesnių socialinių problemų ir (ar) socialinės rizikos:
19.1.1. Individualių ir (ar) grupinių konsultacijų organizavimas ir teikimas asmenims, patiriantiems sunkumų asmeniniame gyvenime ir (ar) šeimoje;
19.1.2. Savitarpio pagalbos grupių organizavimas ir vedimas asmenims, patyrusiems sunkumų asmeniniame gyvenime ir (ar) šeimoje;
19.1.3. Socialinių įgūdžių grupių vaikams ir paaugliams organizavimas ir vedimas – vaikų ir paauglių gyvenime reikalingų įvairius socialinius įgūdžius, nuostatas ugdančių teminių grupių užsiėmimai;
19.1.4. Tėvystės mokymų organizavimas ir teikimas – paslaugos, teikiamos šeimoms, norinčioms tobulinti ar įgyti tėvystės įgūdžių, siekiant išugdyti geriausias tėvų ir vaikų savybes ir padėti jiems atskleisti savo gebėjimus ir galimybes;
19.1.5. Šeimos mediacija – paslauga, teikiama neteisminiam civilinių ginčų taikinamajam tarpininkavimui, siekiant ginčus, tarpusavio konfliktus spręsti taikiai;
19.1.6. Šeimos konsultavimas asmens (šeimos) namuose – konsultacijos asmens (šeimos) namuose (gyvenamojoje vietoje) gimus kūdikiui, nustačius neįgalumą ir (ar) specialiuosius poreikius asmeniui ir kt.;
19.1.7. Pavėžėjimo paslauga asmenims (šeimoms), gaunantiems kompleksines paslaugas – kai nėra galimybių naudotis viešuoju transportu (viešojo transporto nėra arba jis yra, bet neužtikrinama, kad paslaugų gavėjas laiku atvyks į paslaugų teikimo vietą ir dėl to jam negalės būti suteiktos numatytos apimties paslaugos) ar asmeniniu transportu;
19.1.8. Vaikų priežiūros paslauga teikiama tuo pačiu metu, kai tėvams teikiamos kitos kompleksinės paslaugos, ji gali būti teikiama ne ilgiau kaip 4 val. per dieną visiems tėvams (įtėviams, globėjams).
Gavėjai – Asmenys ir jų šeimos.
Paslaugas teikia Centras.
Paslaugų teikimo trukmė (dažnumas) – pagal poreikį.“;
5. papildyti 19.3 papunkčiu ir jį išdėstyti taip:
19.3. Šeimos konferencija – šeimos ir vaiko (vaikų) įgalinimas ir taikinimas, ieškant šeimos ir vaiko paramos išteklių tarp išplėstinės šeimos ir (ar) kitų šeimai svarbių asmenų, siekiant įtraukti į sprendimo dėl vaiko šeimoje ir kitoje aplinkoje situacijos gerinimo priėmimą patį vaiką, jo šeimą ir išplėstinę šeimą.
Gavėjai – vaikai ir jų šeimos.
Paslaugas teikia Centras.
Paslaugų teikimo trukmė (dažnumas) – viena šeimos konferencija iki 35 val., ne daugiau kaip
2 kartus per kalendorinius metus.“;
7. papildyti 25.13 papunkčiu ir jį išdėstyti:
9. pakeisti 27.10 papunktį ir jį išdėstyti taip:
„27.10. Laikino atokvėpio paslaugų organizavimas.
Laikino atokvėpio paslaugos (socialinė priežiūra) – socialinės priežiūros paslaugos, teikiamos laikino atokvėpio paslaugų gavėjams, siekiant sudaryti sąlygas asmenims, kurie namuose augina, prižiūri, globoja (rūpina) ir (ar) slaugo kartu gyvenančius laikino atokvėpio paslaugų gavėjus, derinti asmeninį gyvenimą ir laikino atokvėpio paslaugų gavėjo priežiūrą, globą (rūpinimą) ir (ar) slaugą, suteikiant jiems galimybę kompensuoti šeimos interesus ir poreikius, pailsėti nuo nuolatinės namuose auginamo, prižiūrimo ir (ar) globojamo (rūpinamo) kartu gyvenančio laikino atokvėpio paslaugų gavėjo priežiūros ir (ar) slaugos.
Gavėjai – vaikai su negalia, suaugę asmenys su negalia, senyvo amžiaus asmenys, kuriems nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis arba specialusis nuolatinės priežiūros (pagalbos) poreikis.
Sprendimas dėl laikino atokvėpio paslaugų Asmeniui skyrimo priimamas ne vėliau kaip per
10 kalendorinių dienų nuo dokumentų pateikimo Skyriui.
Priėmus Sprendimą Asmeniui skirti laikino atokvėpio paslaugas, Skyriaus specialistas ne vėliau kaip per 5 darbo dienas Sprendimą ir visus reikalingus dokumentus pateikia paslaugas teikiančiai įstaigai.
Jei paslaugas teikianti įstaiga, gavusi Sprendimą dėl laikino atokvėpio paslaugų skyrimo, įvertinusi visas galimybes, negali paslaugų teikti iš karto, Asmenį įrašo į laikino atokvėpio paslaugoms gauti eilę.
Laikino atokvėpio paslaugos Asmeniui pradedamos teikti iš karto atsiradus galimybei.
Vaikams su negalia laikino atokvėpio paslaugos perkamos iš kitų savivaldybių įstaigų, nevyriausybinių organizacijų (toliau – NVO).
Suaugusiems asmenims su negalia ir senyvo amžiaus asmenims su negalia laikino atokvėpio paslaugas teikia Centro socialiniai darbuotojai arba paslaugos perkamos iš kitų savivaldybių įstaigų, NVO.
Laikino atokvėpio paslaugų teikimas gali būti nutrauktas paaiškėjus, kad Asmuo, kuris kreipėsi dėl laikino atokvėpio paslaugų skyrimo, sąmoningai pateikė neteisingą informaciją, piktnaudžiavo paslaugomis arba dirbtinai pablogino sąlygas, norėdamas gauti paslaugas.
Laikino atokvėpio paslaugų teikimas nutraukiamas Asmeniui ar jo teisėtam atstovui raštu atsisakius paslaugų teikimo, pasikeitus socialiniam statusui (pasveikus, įsidarbinus ir kt.), išvykus nuolat gyventi į kitą savivaldybę, Asmeniui mirus.
Sprendimą dėl laikino atokvėpio paslaugų nutraukimo priima Skyriaus vedėjas.
Sprendimas dėl laikino atokvėpio paslaugų teikimo Asmeniui nutraukimo priimamas ne vėliau kaip per 5 kalendorines dienas nuo aplinkybių, dėl kurių sutartis nutraukiama, atsiradimo.
Laikino atokvėpio paslaugos teikiamos asmens namuose.
Laikino atokvėpio paslaugų gavėjas ar jo teisėtas atstovas privalo sudaryti galimybę specialistui, teikiančiam laikino atokvėpio paslaugas, naudotis namuose esančiais indais, kitu inventoriumi bei visais patogumais, skirtais žmogaus fiziologiniams ir higienos poreikiams tenkinti.
Laikino atokvėpio paslaugų teikimo trukmė nustatoma pagal poreikį, tačiau bendra abiejų Aprašo 27.10 ir 31.5 papunkčiuose nurodytų socialinių paslaugų trukmė per metus negali viršyti 720 val.
Asmens mokėjimo už teikiamas laikino atokvėpio paslaugas dydis nustatomas vadovaujantis Panevėžio rajono savivaldybės tarybos patvirtintu Mokėjimo už socialines paslaugas tvarkos aprašu.“;
10. pakeisti 27.11 papunktį ir jį išdėstyti taip:
„27.11. Socialinė priežiūra šeimoms.
Socialinė priežiūra šeimoms – paslaugos, teikiamos sunkumų patiriančiai šeimai, turinčiai vaikų (krizė, socialinių įgūdžių stoka, priklausomybės, smurtas, vaikų nepriežiūra ir pan.), siekiant ją įgalinti savarankiškai rūpintis savo vaikais ir tinkamai juos prižiūrėti, savarankiškai spręsti problemas, užtikrinti emocinę ir psichologinę gerovę, palaikyti glaudesnį santykį su socialine aplinka, stiprinti šeimos narių gebėjimus prižiūrėti, pozityviai auklėti ir ugdyti vaikus nuo gimimo, padėti šeimai sukurti vaikų raidai palankią aplinką ir išvengti socialinės atskirties.
Gavėjai – socialinę riziką patiriančios šeimos, kuriose yra vaikų iki 24 mėnesių amžiaus arba vaikų su negalia iki 36 mėnesių amžiaus.
Paslaugas teikia Centro individualios priežiūros darbuotojai.
Paslaugos teikiamos nemokamai.
Teikimo trukmė – iki 10 val. per savaitę.
Socialinė priežiūra šeimoms skiriama vadovaujantis Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu patvirtintu Socialinio darbo su šeimomis, taikant atvejo vadybą Panevėžio rajono savivaldybėje, tvarkos aprašu.“;
11. papildyti 27.13 papunkčiu ir jį išdėstyti taip:
„27.13. Socialinė reabilitacija neįgaliesiems bendruomenėje.
Socialinė reabilitacija neįgaliesiems bendruomenėje – kompleksiškai pagal negalios pobūdį, sunkumą ir specifiką teikiamos socialinių, savarankiško gyvenimo, mokymosi, darbinių įgūdžių ugdymo, palaikymo ar atkūrimo paslaugos, kuriomis siekiama įgalinti asmenis su negalia savarankiškai gyventi bendruomenėje, ugdytis ir dalyvauti darbo rinkoje ar užimtumo veikloje.
Gavėjai – suaugę asmenys su negalia ir jų šeimos (globėjai), vaikai su negalia ir jų šeimos (globėjai).
Sprendimas dėl socialinės reabilitacijos neįgaliesiems bendruomenėje paslaugų Asmeniui skyrimo priimamas ne vėliau kaip per 10 kalendorinių dienų nuo dokumentų pateikimo Skyriui.
Priėmus Sprendimą Asmeniui skirti socialinės reabilitacijos neįgaliesiems bendruomenėje paslaugas Skyriaus specialistas ne vėliau kaip per 5 darbo dienas Sprendimą ir visus reikalingus dokumentus pateikia paslaugas teikiančiai įstaigai.
Socialinės reabilitacijos neįgaliesiems bendruomenėje paslaugų teikimas nutraukiamas Asmeniui ar jo teisėtam atstovui raštu atsisakius paslaugų teikimo, išvykus nuolat gyventi į kitą savivaldybę, Asmeniui mirus.
Sprendimą dėl socialinės reabilitacijos neįgaliesiems bendruomenėje paslaugų nutraukimo priima Skyriaus vedėjas.
Sprendimas dėl socialinės reabilitacijos neįgaliesiems bendruomenėje paslaugų teikimo Asmeniui nutraukimo priimamas ne vėliau kaip per 5 kalendorines dienas nuo aplinkybių, dėl kurių sutartis nutraukiama, atsiradimo.
Paslaugas teikia įstaigos (organizacijos), NVO, kurioms suteikta teisė teikti akredituotą socialinę reabilitaciją neįgaliesiems bendruomenėje.
Teikimo trukmė: paslaugos teikiamos pagal nustatytą poreikį ir sudarytą individualų planą, paslaugų poreikis Asmeniui peržiūrimas kasmet, tačiau jų teikimo trukmė Asmeniui ne ilgesnė nei
3 metai, pagrindinės paslaugos turi būti teikiamos ne mažiau kaip 4 kartus per mėnesį.
Paslaugos teikiamos nemokamai.“;
12. papildyti 27.14 papunkčiu ir jį išdėstyti taip:
„27.14. Laikinas apnakvindinimas.
Laikinas apnakvindinimas – nakvynės ir būtinųjų paslaugų (asmens higienos, buitinių ir kt.) suteikimas asmenims, kurie yra benamiai, smurtautojai, piktnaudžiauja alkoholiu, narkotinėmis, psichotropinėmis ar toksinėmis medžiagomis, esant krizinei situacijai ir pan., jei nesuteikus šių paslaugų kyla grėsmė jų sveikatai ar gyvybei.
Gavėjai – socialinę riziką patiriantys suaugę asmenys, senyvo amžiaus asmenys, smurtautojai, iš pataisos įstaigų paleisti asmenys, nuo kurių paleidimo iš pataisos įstaigos dienos praėjo ne daugiau nei 12 mėn., socialinę riziką patiriančios šeimos.
Sprendimas dėl apgyvendinimo nakvynės namuose paslaugų Asmeniui skyrimo priimamas ne vėliau kaip per 3 kalendorines dienas nuo dokumentų pateikimo Skyriui.
Priėmus sprendimą Asmeniui skirti laikino apnakvindinimo paslaugas Skyriaus specialistas ne vėliau kaip per 2 darbo dienas Sprendimą ir visus dokumentus bei Siuntimą dėl laikino apnakvindinimo paslaugų teikimo pateikia įstaigai.
Paslaugos perkamos iš kitų savivaldybių įstaigų, NVO ir kt.
Teikimo trukmė: teikiama pagal poreikį, bet nepertraukiamai gali būti teikia ne ilgiau kaip
7 paras.
Asmens mokėjimo už teikiamas laikino apnakvindinimo paslaugas dydis nustatomas vadovaujantis paslaugas teikiančios įstaigos priimtais teisės aktais.“;
13. pakeisti 31.5 papunktį ir jį išdėstyti taip:
„31.5. Laikino atokvėpio paslaugų organizavimas.
Laikino atokvėpio paslaugos (globos paslaugos) – trumpalaikės arba dienos socialinės globos paslaugos, teikiamos laikino atokvėpio paslaugų gavėjams, siekiant sudaryti sąlygas asmenims, kurie namuose augina, prižiūri, globoja (rūpina) ir (ar) slaugo kartu gyvenančius laikino atokvėpio paslaugų gavėjus, derinti asmeninį gyvenimą ir laikino atokvėpio paslaugų gavėjo priežiūrą, globą (rūpinimą) ir (ar) slaugą, suteikiant jiems galimybę kompensuoti šeimos interesus ir poreikius, pailsėti nuo nuolatinės namuose auginamo, prižiūrimo ir (ar) globojamo (rūpinamo) kartu gyvenančio laikino atokvėpio paslaugų gavėjo priežiūros ir (ar) slaugos.
Gavėjai – vaikai su negalia, suaugę asmenys su negalia, senyvo amžiaus asmenys, kuriems nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis arba specialusis nuolatinės priežiūros (pagalbos) poreikis.
Sprendimas dėl laikino atokvėpio paslaugų Asmeniui skyrimo priimamas ne vėliau kaip per
10 kalendorinių dienų nuo dokumentų pateikimo Skyriui.
Priėmus Sprendimą Asmeniui skirti laikino atokvėpio paslaugas Skyriaus specialistas ne vėliau kaip per 5 darbo dienas Sprendimą ir visus reikalingus dokumentus pateikia paslaugas teikiančiai įstaigai.
Jei paslaugas teikianti įstaiga, gavusi Sprendimą dėl laikino atokvėpio paslaugų skyrimo, įvertinusi visas galimybes, negali paslaugų teikti iš karto, Asmenį įrašo į laikino atokvėpio paslaugoms gauti eilę.
Laikino atokvėpio paslaugos Asmeniui pradedamos teikti iš karto atsiradus galimybei.
Vaikams su negalia laikino atokvėpio paslaugos perkamos iš kitų savivaldybių įstaigų, nevyriausybinių organizacijų (toliau – NVO).
Suaugusiems asmenims su negalia ir senyvo amžiaus asmenims su negalia laikino atokvėpio paslaugas teikia Centro socialiniai darbuotojai arba paslaugos perkamos iš kitų savivaldybių įstaigų, NVO.
Laikino atokvėpio paslaugų teikimas gali būti nutrauktas paaiškėjus, kad Asmuo, kuris kreipėsi dėl laikino atokvėpio paslaugų skyrimo, sąmoningai pateikė neteisingą informaciją, piktnaudžiavo paslaugomis arba dirbtinai pablogino sąlygas, norėdamas gauti paslaugas.
Laikino atokvėpio paslaugų teikimas nutraukiamas Asmeniui ar jo teisėtam atstovui raštu atsisakius paslaugų teikimo, pasikeitus socialiniam statusui (pasveikus, įsidarbinus ir kt.), išvykus nuolat gyventi į kitą savivaldybę, Asmeniui mirus.
Sprendimą dėl laikino atokvėpio paslaugų nutraukimo priima Skyriaus vedėjas.
Sprendimas dėl laikino atokvėpio paslaugų teikimo Asmeniui nutraukimo priimamas ne vėliau kaip per 5 kalendorines dienas nuo aplinkybių, dėl kurių sutartis nutraukiama, atsiradimo.
Laikino atokvėpio paslaugos gali būti teikiamos asmens namuose ir socialinių paslaugų įstaigoje.
Jeigu laikino atokvėpio paslaugas teikiantis specialistas lieka nakvoti laikino atokvėpio paslaugų gavėjo namuose, jam turi būti užtikrintos tam reikalingos sąlygos – suteiktas visas nakvynės inventorius, sudaryta galimybė naudotis namuose esančiais indais, kitu inventoriumi bei visais patogumais, skirtais žmogaus fiziologiniams ir higienos poreikiams tenkinti.
Laikino atokvėpio paslaugų teikimo trukmė nustatoma pagal poreikį, tačiau bendra abiejų Aprašo 27.10 ir 31.5 papunkčiuose nurodytų socialinių paslaugų trukmė per metus negali viršyti 720 val.
Asmens mokėjimo už teikiamas laikino atokvėpio paslaugas dydis nustatomas vadovaujantis Panevėžio rajono savivaldybės tarybos patvirtintu Mokėjimo už socialines paslaugas tvarkos aprašu.“.