VILNIAUS MIESTO SAVIVALDYBĖS

ADMINISTRACIJOS DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL ADMINISTRACIJOS DIREKTORIAUS 2018-12-12 ĮSAKYMO

NR. 30-3799/18(2.1.1E-TD2) „DĖL SOCIALINIO DARBO SU ŠEIMOMIS, TAIKANT ATVEJO VADYBĄ, VILNIAUS MIESTO SAVIVALDYBĖJE TVARKOS APRAŠO TVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2019 m. spalio 24 d.   Nr. 30-2808/19

Vilnius

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 18 straipsnio 1 dalimi ir atsižvelgdama į Vilniaus miesto savivaldybės tarybos 2019 m. gegužės 29 d. sprendimo Nr. 1-52 „Dėl Tarybos 2015-06-17 sprendimo Nr. 1-60 „Dėl Vilniaus miesto savivaldybės valdymo ir Vilniaus miesto savivaldybės administracijos struktūros tvirtinimo“ pakeitimo“ 1 punktą,

k e i č i u Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktoriaus 2018 m. gruodžio 12 d. įsakymu Nr. 30-3799/18(2.1.1E-TD2) „Dėl Socialinio darbo su šeimomis, taikant atvejo vadybą, Vilniaus miesto savivaldybėje tvarkos aprašo tvirtinimo“ patvirtintą Socialinio darbo su šeimomis, taikant atvejo vadybą, Vilniaus miesto savivaldybėje tvarkos aprašą:

1. Išdėstau 4 punktą taip:

4. Savivaldybės administracijos direktorius 2018 m. birželio 18 d. įsakymu

Nr. 30-2157/18(2.1.1E-TD2) „Dėl įgaliojimų vykdyti atvejo vadybos funkcijas ir koordinuoti atvejo vadybos procesus“ suteikė įgaliojimus vykdyti atvejo vadybos funkcijas ir koordinuoti atvejo vadybos procesus šioms socialinių paslaugų įstaigoms: BĮ Vilniaus miesto socialinės paramos centrui (toliau – Socialinės paramos centras), viešajai įstaigai „Vilniaus SOS vaikų kaimas“, viešajai įstaigai Pal. J. Matulaičio šeimos pagalbos centrui, visuomeninei organizacijai „Gelbėkit vaikus“ (toliau – Organizacijos).“

2. Išdėstau 12 punktą taip:

12. Socialinės paramos centras ir Organizacijos, gavę VVTAĮT prašymą paskirti atvejo vadybininką šeimai nustačius vieną iš grėsmės vaikui lygių, jį užregistruoja ir nedelsdami, bet ne vėliau kaip kitą darbo dieną nuo nurodyto prašymo gavimo dienos paskiria atvejo vadybininką ir socialinį darbuotoją, dirbsiantį socialinį darbą su šeima (toliau – socialinis darbuotojas), jei jis iki tol nebuvo paskirtas, ir apie tai raštu ir (ar) elektroninėmis ryšio priemonėmis informuoja VVTAĮT teritorinį skyrių ir Savivaldybės administracijos Socialinių paslaugų skyrių (toliau – Skyrius).“

3. Išdėstau 18 punktą taip:

18. Atvejo nagrinėjimo posėdyje dalyvaujantys asmenys privalo užtikrinti informacijos apie vaiką ir jo šeimą konfidencialumą. Atvejo nagrinėjimo posėdžio metu jame dalyvaujantys asmenys pasirašo konfidencialumo pasižadėjimus, kuriuos atvejo vadybininkas įsega į šeimos bylą. Konfidencialumo reikalavimai netaikomi vaiko tėvams ar kitiems vaiko atstovams pagal įstatymą, jeigu tai neprieštarauja geriausiems vaiko interesams.“

4. Išdėstau 22 punktą taip:

22. Po atvejo nagrinėjimo posėdžio atvejo vadybininkas nedelsdamas, bet ne vėliau kaip kitą darbo dieną po įvykusio posėdžio parengia ir teikia išvadą dėl socialinių paslaugų skyrimo priimti Socialinių paslaugų įstatymo nustatyta tvarka, jeigu nustatomas socialinių paslaugų poreikis. Atvejo vadybininkas, priėmęs sprendimą dėl socialinių paslaugų skyrimo ir užpildęs sprendimo dėl socialinių paslaugų asmeniui (šeimai) skyrimo SP-9 formą, patvirtintą Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2005 m. birželio 27 d. įsakymu Nr. A1-183, jį užregistruoja Sprendimų dėl socialinių paslaugų ir specialiosios pagalbos priemonių asmeniui skyrimo registre.“

5. Išdėstau 23.3 papunktį taip:

23.3. pagalbos planas, protokolas (jeigu šeima neatvyksta į atvejo vadybos posėdį);“.

6. Papildau 23.6 papunkčiu ir išdėstau jį taip:

23.6. kita surinkta informacija iš institucijų ir įstaigų.“

7. Išdėstau 32 punktą taip:

32. Išklausęs šeimos siūlymus ir nuomonę dėl pagalbos plano, atvejo vadybininkas pagalbos plane numato šeimos įsipareigojimus ir jų vykdymo terminus. Pagalbos plano veiksmai ir priemonės turi būti suformuluoti aiškiai ir suprantamai, jame numatomi konkretūs pagalbos plano tikslai ir rezultatai, aiškiai apibrėžiama visų sudarant ir įgyvendinant pagalbos planą dalyvaujančių ir (ar) dalyvausiančių asmenų atsakomybė, užduotys ir konkretūs vykdytojai bei numatomi veiksmų ir priemonių įgyvendinimo terminai ir kita svarbi informacija. Taip pat pagalbos plane įvardijama, kokių veiksmų gali būti ar bus imamasi, jeigu asmenys, dalyvaujantys ir (ar) dalyvausiantys sudarant ir įgyvendinant pagalbos planą, nevykdys savo įsipareigojimų. Pagalbos planą pasirašo atvejo vadybininkas, pilnamečiai šeimos nariai ir kiti specialistai, kurie dalyvauja sudarant ir įgyvendinant pagalbos planą, taip pat posėdyje dalyvaujantys nuo 14 iki 16 metų vaikai.“

8. Išdėstau 34 punktą taip:

34. Jeigu nustatytas antrasis grėsmės vaikui lygis ir vaikui nustatyta laikinoji globa (rūpyba), arba vaikui nustatyta nuolatinė globa (rūpyba), o tėvams yra laikinai arba terminuotai apribota tėvų valdžia, pagalbos plane turi būti numatyti veiksmai ir priemonės, padėsiantys šeimai pakeisti grėsmę keliančius rizikos veiksnius, kad vaikas galėtų kuo greičiau grįžti į šeimą, taip pat pagalbos vaikui veiksmai ir priemonės. Siekiant užtikrinti šeimos ir vaiko santykius, jei tai neprieštarauja vaiko interesams, turi būti numatyti veiksmai ir priemonės, kurie padėtų palaikyti ryšį tarp vaiko ir jo tėvų.“

9. Išdėstau 36 punktą taip:

36. Atvejo vadybininkas organizuoja pagalbos plano peržiūrų posėdžius, vaiko laikinosios globos (rūpybos) peržiūras, atlieka pagalbos plano korekcijas.“

10. Išdėstau 36.3 papunktį taip:

36.3. esant nenustatytam grėsmės vaikui lygiui – pagal poreikį, bet ne rečiau nei kas 12 mėnesių.“

11. Papildau 41¹ punktu ir išdėstau jį taip:

„41¹. Socialinis darbuotojas, vadovaudamasis pagalbos planu, teikia socialinę pagalbą šeimoms jų socialinėje aplinkoje lankydamasis šeimos namuose ne rečiau kaip kas 10 kalendorinių dienų, o susidarius krizinei situacijai šeimoje socialinis darbuotojas bendrauja su šeima (šeimos nariais) ne rečiau kaip 2–3 kartus per savaitę.“

12. Išdėstau 48 punktą taip:

48. Atvejo vadybos procesas užbaigiamas, kai atvejo nagrinėjimo posėdžio metu atvejo vadybininkas ir kiti atvejo vadybos procese dalyvaujantys specialistai, atlikę vaiko ir jo šeimos situacijos vertinimą, nustato, kad:

48.1. šeima pajėgi savarankiškai užtikrinti vaiko teises ir teisėtus interesus;

48.2. pagalbos plane numatyta ir teikta pagalba nepadėjo tėvams pakeisti elgesio su vaiku, todėl tėvams neterminuotai apribota tėvų valdžia ir šeimoje nelieka daugiau nepilnamečių vaikų;

48.3. kai šeima pakeičia gyvenamąją vietą ir išvyksta nuolat gyventi į kitą savivaldybę;

48.4. kai vaikai tampa pilnamečiai, sukuria šeimą arba emancipuojami;

48.5. kai miršta vaiko tėvai ir vaikui nustatoma globa;

48.6. kita.“

13. Išdėstau 49 punktą taip:

49. Priėmus sprendimą užbaigti atvejo vadybos procesą vadovaujantis Tvarkos aprašo 48.1 papunkčiu, šeimai pasiūloma prevencinė pagalba ar bendruomenėje teikiamos paslaugos. Apie priimtą sprendimą užbaigti atvejo vadybą elektroniniu paštu informuojamas VVTAĮT teritorinis skyrius ir Skyrius“.

14. Išdėstau 51 punktą taip:

51. Šeimai pakeitus gyvenamąją vietą, t. y. apsigyvenus kitoje Vilniaus miesto seniūnijoje, socialinis darbuotojas kreipiasi į Organizacijos socialinį darbuotoją dėl gyvenamosios vietos adreso, kuriame galbūt apsigyveno šeima, patikslinimo. Gavęs patvirtinimą apie apsigyvenimo faktą, socialinis darbuotojas rengia informacinį pranešimą atvejo vadybininkui apie šeimos persikėlimą gyventi į kitą seniūniją. Atvejo vadybininkas elektroniniu paštu informuoja VVTAĮT ir Skyrių apie pasikeitusį šeimos adresą ir praneša, kokia Organizacija toliau teiks socialinės priežiūros paslaugas šeimai. Atvejo vadybininkas bylą perduoda minėtos seniūnijos gyventojus aptarnaujančiam atvejo vadybininkui ir pasirašo bylos perdavimo–priėmimo aktą.“

16. Išdėstau 52 punktą taip:

52. Kai atvejo vadybos procesas baigiamas vadovaujantis Tvarkos aprašo 48.3 papunkčiu, kai šeima išsikėlė iš Vilniaus miesto savivaldybės ir joje nebegyvena, atvejo vadybininkas informaciją apie šeimą ir pradėtą jos atvejo vadybos procesą, teiktą ir reikalingą tęsti pagalbą raštu ar elektroninėmis ryšio priemonėmis perduoda VVTAĮT, Skyriui bei savivaldybės, į kurią išsikėlė šeima, administracijai. Kartu su šia informacija perduodama ir šeimos byla. Jeigu šeima išsikėlė gyventi į kitą valstybę, atvejo vadybininkas informuoja VVTAĮT parengdamas raštą ir pridėdamas pagalbos plano kopiją.“

17. Išdėstau 56 punktą taip:

56. Atvejo vadybininkams metodinę pagalbą teikia SADM, VVTAĮT prie SADM.“

18. Išdėstau 62 punktą taip:

62. Duomenis apie šeimoms teikiamą pagalbą, vykdant atvejo vadybą, atvejo vadybininkai ir socialiniai darbuotojai ne vėliau kaip kitą darbo dieną nuo įvykusio pasikeitimo suveda Socialinės paramos šeimai informacinėje sistemoje (toliau – SPIS).“

19. Išdėstau 71.2 papunktį taip:

71.2. jeigu VVTAĮT nedalyvauja atvejo vadybos posėdyje, o yra priimtas sprendimas dėl kreipimosi į teismą dėl tėvų valdžios apribojimo, kai sprendžiamas klausimas dėl vaiko (-ų) globos (rūpybos) nustatymo tikslingumo, kai sprendžiamas klausimas dėl vaiko (-ų) globos (rūpybos) panaikinimo ir jų grąžinimo į šeimą, kai sprendžiamas klausimas dėl naujagimio atidavimo / neatidavimo į šeimą ir kitais nenumatytais atvejais, raštu informuoja VVTAĮT teritorinį skyrių.“

20. Papildau 72¹ punktu ir išdėstau taip:

„72¹. Socialinės paramos centro ir Organizacijų atvejo vadybininkai apie priimtą sprendimą nustatyti laikinąją globą ar gavę informaciją, kad vaikas (-ai) dėl pažeidžiamų teisių šeimoje laikinai paimtas (-i) iš šeimos ir apgyvendinamas (-ami) artimųjų giminaičių šeimose, budinčių globėjų šeimose, kitose įstaigose, kurios įgaliotos priimti vaikus bet kuriuo paros metu, nedelsdami informuoja Skyrių.“

21. Papildau 79 punktu ir jį išdėstau taip:

79. Savivaldybės administracijos direktorius arba jo įgaliotas asmuo, Skyriaus atstovas siekdamas užtikrinti Organizacijose teikiamų paslaugų kokybę turi teisę atlikti planinius ir neplaninius patikrinimus, susipažinti su Organizacijos dokumentacija.“

22. Papildau 80 punktu ir jį išdėstau taip:

80. Valstybės tarnautojai ir darbuotojai, vykdydami šio Tvarkos aprašo nuostatas, privalo asmens duomenis tvarkyti vadovaudamiesi 2016 m. balandžio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2016/679 dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo ir kuriuo panaikinama Direktyva 95/46/EB (Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas) (OL 2016 L 119, p. 1), Lietuvos Respublikos asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymo nuostatomis ir Savivaldybės administracijos direktoriaus patvirtintomis Vilniaus miesto savivaldybės administracijos asmens duomenų tvarkymo taisyklėmis.“

23. Keičiu priedą ir išdėstau jį nauja redakcija (pridedama).

 

 

 

Administracijos direktoriaus pavaduotoja,

pavaduojanti Administracijos direktorių                                                                Danuta Narbut

 

Socialinio darbo su šeimomis,

taikant atvejo vadybą Vilniaus

miesto savivaldybėje, tvarkos

aprašo

priedas

 

(Ataskaitos forma)

 

DUOMENŲ APIE ŠEIMOMS TEIKIAMĄ PAGALBĄ, VYKDANT ATVEJO VADYBĄ, MĖNESIO ATASKAITA

 

Organizacijos pavadinimas _________________________________________________________________

 

2019 m. _________________________ mėnesio ataskaita

 

Eil. nr.

Veiklos pavadinimas

Laikotarpis

Iš viso:

 

Šeimų skaičius

Vaikų skaičius

1.

Atvejo vadybos skaičius (esamos šeimos, naujai gautos ir užbaigti atvejai)

Iš viso per mėnesį

 

Iš viso:

I grėsmės lygis -  

II grėsmės lygis -

Nenustatytas grėsmės lygis  -

2.

Gautų naujų prašymų dėl atvejo vadybininko paskyrimo skaičius, iš jų:

per mėnesį

 

 

Viso:

I grėsmės lygis -

 

II grėsmės lygis -

Nenustatytas grėsmės lygis -

2.1.

netaikyta atvejo vadyba, skaičius

per mėnesį

 

 

 

3.

Užbaigta atvejo vadyba (visoms šeimoms),

kai:

Iš viso:

 

 

3.1.

šeima pajėgi savarankiškai užtikrinti vaiko teises ir teisėtus interesus

per mėnesį

 

 

 

3.2.

pagalbos plane numatyta ir teikta pagalba nepadėjo tėvams pakeisti elgesio su vaiku, jie neužtikrina vaiko teisių ar jas pažeidžia (situacija pablogėjo ir inicijuotas II grėsmės lygis)

per mėnesį

 

 

 

3.3.

šeima išsikėlė (nebegyvena) iš savivaldybės, kurioje pradėtas šeimos atvejo vadybos procesas

per mėnesį

 

 

 

3.4.

kita (kai šeimoje neliko nepilnamečių vaikų, mirė ir pan.)

per mėnesį

 

 

 

4.

Šeimų, kurioms AV taikoma daugiau kaip 12 mėnesių, skaičius

Iš viso

 

 

5.

Atvejo vadybininkų skaičius

 

6.

 

Socialinių darbuotojų skaičius

 

 

 

(Ataskaitą pildžiusio darbuotojo pareigos. vardas, pavardė)