herbas2

 

Molėtų rajono savivaldybės taryba

 

 

 

SPRENDIMAS

 

Dėl MOLĖTŲ RAJONO SAVIVAldybės ŽEldynų ir želdinių apsaugos taisyklių patvirtinimo

2023 m. liepos 27 d. Nr. B1-186

Molėtai

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 6 straipsnio 1 dalies 26 punktu, 15 straipsnio 2 dalies 28 punktu, Lietuvos Respublikos želdynų įstatymo 5 straipsnio 1 dalies 1 punktu,

Molėtų rajono savivaldybės taryba n u s p r e n d ž i a:

1.      Patvirtinti Molėtų rajono savivaldybės želdynų ir želdinių apsaugos taisykles (pridedama).

2.      Pripažinti netekusiu galios Molėtų rajono savivaldybės tarybos 2022 m. balandžio 28 d. sprendimą Nr. B1-108 „Dėl Molėtų rajono savivaldybės želdynų ir želdinių apsaugos taisyklių patvirtinimo“.

 

 

 

Savivaldybės meras                                                                                              Saulius Jauneika


PATVIRTINTA

Molėtų rajono savivaldybės tarybos

2023 m. liepos 27 d. sprendimu Nr. B1-186

 

 

MOLĖTŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS ŽELDYNŲ IR ŽELDINIŲ APSAUGOS TAISYKLĖS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1.  Molėtų rajono savivaldybės želdynų ir želdinių apsaugos taisyklės (toliau – Taisyklės) reglamentuoja Molėtų rajono savivaldybės (toliau – Savivaldybė) teritorijoje, ne miško žemėje esančių želdynų ir želdinių apsaugą, želdynų ir želdinių savininkų ir valdytojų teises ir pareigas, draudimus viešuosiuose želdynuose, atsakomybę už Taisyklių pažeidimą.

2.  Taisyklės yra privalomos visiems Savivaldybės teritorijoje esantiems želdynų ir želdinių savininkams ir valdytojams, želdynus ir želdinius prižiūrinčioms įmonėms, fiziniams ir juridiniams asmenims.

3.  Už želdynų ir želdinių apsaugą, tinkamą jų priežiūrą ir tvarkymą atsako želdynų ir želdinių savininkai ar valdytojai.

4.  Taisyklėse vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos želdynų įstatyme, šio įstatymo įgyvendinamuosiuose ir kituose galiojančiuose teisės aktuose.

 

II SKYRIUS

ŽELDYNŲ IR ŽELDINIŲ APSAUGA

 

5. Saugotinus želdinius, kurie atitinka kriterijus, nurodytus Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2008 m. kovo 12 d. nutarime Nr. 206 „Dėl kriterijų, kuriuos atitinkantys medžiai ir krūmai priskiriami saugotiniems želdiniams, patvirtinimo“, kirsti, kitaip pašalinti iš augimo vietos ar intensyviai genėti galima tik turint Savivaldybės vykdomosios institucijos išduotą leidimą kirsti, kitaip pašalinti iš augimo vietos ar intensyviai genėti saugotinus želdinius (toliau – Leidimas) arba vadovaujantis galiojančiu Savivaldybės vykdomosios institucijos sprendimu kirsti, kitaip pašalinti iš augimo vietos ar intensyviai genėti saugotinus želdinius (toliau – Sprendimas) ir sumokėjus želdinių atkuriamosios vertės kompensaciją:

5.1. Leidimai išduodami ir Sprendimai priimami vadovaujantis Molėtų rajono savivaldybės saugotinų želdinių kirtimo, kitokio pašalinimo iš augimo vietos ar intensyvaus genėjimo leidimų išdavimo ir prašymų dėl želdinių atkuriamosios vertės kompensacijos dydžio perskaičiavimo nagrinėjimo ir sumokėtos želdinių atkuriamosios vertės kompensacijos grąžinimo tvarkos aprašu, patvirtintu Savivaldybės tarybos 2023 m. liepos d. sprendimu Nr. B1- „Dėl Molėtų rajono savivaldybės saugotinų želdinių kirtimo, kitokio pašalinimo iš augimo vietos ar intensyvaus genėjimo leidimų išdavimo ir prašymų dėl želdinių atkuriamosios vertės kompensacijos dydžio perskaičiavimo nagrinėjimo ir sumokėtos želdinių atkuriamosios vertės kompensacijos grąžinimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ (toliau – Aprašas).

5.2. Savivaldybės vykdomoji institucija, vadovaudamasi Želdinių atkuriamosios vertės įkainiais, patvirtintais Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2008 m. birželio 26 d. įsakymu Nr. D1-343 „Dėl Želdinių atkuriamosios vertės įkainių patvirtinimo“, apskaičiuoja Leidime ar Sprendime nurodomos atkuriamosios vertės kompensacijos dydį. :

6.  Asmenys dėl Savivaldybės želdynų ir želdinių teritorijose esančių želdinių, kurie dėl vėjo, sniego, žaibo ar kitų priežasčių išversti, nulaužti ir (ar) kai jie kelia pavojų gyventojams, jų turtui, statiniams ar eismo saugumui, telefonu, raštu ar elektroniniu laišku informuoja atitinkamą Savivaldybės seniūniją (darbo metu) bei užfiksuoja esamą situaciją, padarydami ne mažiau nei tris nuotraukas iš skirtingų pusių. Labai skubiu atveju asmenys gali kviesti pagalbą Skubiosios pagalbos tarnybų telefono numeriu 112.

7.  Medžių persodinimas Savivaldybės želdynų ir želdinių teritorijose vykdomas tais atvejais, kai nėra galimybės jų išsaugoti augimo vietoje – platinant gatves, vykdant statybos ar rekonstravimo darbus, formuojant kraštovaizdį:

7.1.     persodinami sveiki, gerai išsivystę, be mechaninių pažeidimų, šalčio plyšių ir persodinimui paruošti medžiai; 

7.2.     draudžiama persodinti medžius su sausa viršūne, stiebo ir (ar) šaknų puviniu, ligotus, vienašone, nesusiformavusia laja, jų vegetacijos metu;

7.3.     draudžiama persodinti medžius, didesnius nei 20 cm skersmens (1,3 m aukštyje), išskyrus tuos atvejus, kai yra pateikiama 5 metų specializuotos įmonės garantija, kad persodinus želdinį (-ius) nebus pažeistos medžio gyvybinės funkcijos.

8.  Iškertant ar genint medžius ar krūmus, išraunant kelmus, tvarkant gėlynus, vejas, šakas privaloma išvežti medieną, užlyginti duobes, sutvarkyti žaliąsias atliekas.

 

III SKYRIUS

ŽELDYNŲ IR ŽELDINIŲ SAVININKŲ IR VALDYTOJŲ TEISĖS IR PAREIGOS

 

9.  Želdynų ir želdinių savininkai ir valdytojai privalo:

9.1.     saugoti želdynus ir želdinius, tinkamai juos prižiūrėti ir tvarkyti, užtikrinti želdinių gerovę;

9.2.     saugotinus želdinius tvarkyti tik turint Leidimą ar priimtą Sprendimą;

9.3.    leisti želdynus ir želdinius inventorizuojantiems specialistams nustatyta tvarka atlikti želdinių inventorizavimo darbus;

9.4.     nenaudoti invazinių rūšių augalų želdynams įrengti ir nesodinti invazinių rūšių augalų, išskyrus istorinius želdynus;

9.5. kirsti ar genėti želdinius, išvežti kirtimo ar genėjimo atliekas darbo dienomis nuo 7 iki 19 val. (savaitgaliais ir švenčių dienomis nuo 9 iki 19 val.) nekeliant triukšmo, trikdančio kitų asmenų ramybę, poilsį ar darbą.

10.  Želdynų ir želdinių savininkai ir valdytojai turi teisę nustatyti želdynų lankymo sąlygas (laiką, renginių organizavimo tvarką, lankytojų teises ir pareigas).

11.  Viešųjų želdynų savininkai ir (ar) valdytojai turi teisę apriboti ar uždrausti lankymąsi šiuose želdynuose, kai juose vykdomi priežiūros ir tvarkymo darbai. Apie priimtą sprendimą apriboti ar uždrausti viešojo želdyno lankymą viešųjų želdynų savininkai ir (ar) valdytojai privalo paskelbti Savivaldybės interneto svetainėje (kai viešojo želdyno savininkė ir (ar) valdytoja yra Savivaldybė) ir želdynų informaciniuose stenduose ne vėliau kaip prieš 3 darbo dienas iki numatytų apribojimų pradžios.

 

IV SKYRIUS

DRAUDIMAI VIEŠUOSIUOSE ŽELDYNUOSE

12.  Viešuosiuose želdynuose draudžiama:

12.1.   fiziniams ir juridiniams asmenims savavališkai sodinti, persodinti, genėti, kirsti ar kitaip šalinti želdinius;

12.2.   sodinti medžius ir krūmus, kurie gausiai skleidžia teršiančias aplinką ar alergizuojančias žiedadulkes, žiedus ar žiedynus, vaisius, intensyviai plintančius šaknų atžalomis augalus;

12.3.   mindžioti, niokoti gėlynus;

12.4.   kirsti, laužyti ar kitaip žaloti (kalti vinis, tvirtinti reklaminius skydus ir kt.) medžius, krūmus, jų šakas, skinti lapus, žiedus, vaisius, pažeisti šaknis, trypti pomedį;

12.5.   leisti iš medžių sulą, pjaustinėti medžio žievę, daryti kitus mechaninius medžio pažeidimus;

12.6.   kabinti ant medžių sūpuokles, virves kitus daiktus, klijuoti skelbimus arba kitą informaciją;

12.7.   važinėti sportinėmis ir be variklio transporto priemonėmis, išskyrus takus;

12.8.   be leidimo važiuoti motorinėmis transporto priemonėmis, kur neįrengta kieta danga;

12.9.   plauti visų rūšių transporto priemones;

12.10.  statyti motorines transporto priemones ne tam skirtose vietose, ant neuždengtų specialiomis grotelėmis pomedžių, išskyrus aptarnaujančias tarnybas;

12.11.  deginti atliekas, lapus, šakas, kūrenti laužus ne tam skirtose vietose;

12.12.  gaudyti ir naikinti paukščius, žvėris, smulkiąją fauną, ardyti skruzdėlynus;

12.13.  pilti šiukšles, buitines atliekas, pakuotes, sugrėbtus lapus, sniegą (išskyrus neužterštą druskomis ir nukastą nuo želdyne esančių takų) ir kt.;

12.14.  valyti sniegą nuo stogų, neapsaugojus želdinių;

12.15.  sandėliuoti statybines medžiagas, jų laužą, malkas, namų ūkio reikmenis, prekių atsargas, tarą ir kitas medžiagas;

12.16.  kertant ar genint medžius piliakalnių ar pilkapių objekto teritorijoje, darbams naudoti sunkiąją ar kitą techniką, galinčią pažeisti kultūrinį sluoksnį. Draudžiama rauti kelmus;

12.17.  naudoti ir laikyti chemines medžiagas (išskyrus skirtas augalų priežiūrai);

12.18laikyti ant želdinių gatvėms barstyti naudojamą mišinį;

12.19laikyti sniegą, užterštą druska ar jos mišiniu su žvyru, smėliu ar skaldele, mažesniu nei 2 m atstumu nuo želdinių, augančių kietosios dangos plotuose.

 

V SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

13. Taisyklėse nustatytų reikalavimų laikymosi kontrolę užtikrina Savivaldybės vykdomoji institucija. Teisę surašyti administracinių nusižengimų protokolus už Taisyklių nesilaikymą turi tam įgalioti specialistai ir Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekse nurodyti pareigūnai.

14.  Fiziniai ir juridiniai asmenys, padarę žalą želdynų ir želdinių savininkų ar valdytojų želdynams ir želdiniams, teisėtiems interesams ar želdynams ir želdiniams, kaip aplinkos objektams, privalo visiškai ją atlyginti pagal Lietuvos Respublikos teisės aktuose nustatytą nuostolių apskaičiavimo tvarką arba, jeigu yra galimybė, atkurti iki pažeidimo buvusią būklę.

15.  Fiziniai ir juridiniai asmenys, pažeidę šių Taisyklių reikalavimus, atsako teisės aktų nustatyta tvarka.

16Taisyklės gali būti keičiamos, pripažįstamos netekusiomis galios Savivaldybės tarybos sprendimu.

____________________________

 

part_17b9101ecfb6449b819f4abfaa55b77d_end