SPRENDIMAS

DĖL KAZLŲ RŪDOS SAVIVALDYBĖS 2017 METŲ SOCIALINIŲ PASLAUGŲ PLANO PATVIRTINIMO

 

2017 m. balandžio 26 d. Nr. TS V(23)-2826

Kazlų Rūda

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 6 straipsnio 12 punktu, 16 straipsnio 4 dalimi, Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatymo 13 straipsnio 3 dalimi ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2006 m. lapkričio 15 d. nutarimu Nr.1132 patvirtintos Socialinių paslaugų planavimo metodikos 33 punktu ir Kazlų Rūdos savivaldybės tarybos 2017 m. vasario 22 d. sprendimu Nr. TS V(21)-2765 „Dėl Kazlų Rūdos savivaldybės 2017 metų biudžeto tvirtinimo“ Kazlų Rūdos savivaldybės taryba  nusprendžia patvirtinti Kazlų Rūdos savivaldybės 2017 metų socialinių paslaugų planą (pridedama).

Šis sprendimas gali būti skundžiamas Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.

 

 

 

Savivaldybės meras                                                                                              Vytautas Kanevičius


 

PATVIRTINTA

Kazlų Rūdos savivaldybės tarybos

2017 m. balandžio 26 d.

sprendimu Nr. TS V(23)-2826

 

KAZLŲ RŪDOS SAVIVALDYBĖS 2017 M. SOCIALINIŲ PASLAUGŲ PLANAS

 

I. ĮVADAS

 

1. Bendra informacija

 

Kazlų Rūdos savivaldybės (toliau – Savivaldybės) 2017 metų socialinių paslaugų planas (toliau – Socialinių paslaugų planas) parengtas vadovaujantis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2006 m. lapkričio 15 d. nutarimu Nr.1132 patvirtinta Socialinių paslaugų planavimo metodika, Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos 2007 m. balandžio 12 d. ministro įsakymu Nr.A1-104 „Dėl socialinių paslaugų plano formos ir socialinių paslaugų efektyvumo vertinimo kriterijų patvirtinimo“, Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos 2014 m. sausio 20 d. įsakymu Nr. A1-23 „Dėl socialinių paslaugų išvystymo normatyvų patvirtinimo“ ir kitais teisės aktais, reglamentuojančiais socialinių paslaugų organizavimą bei teikimą.

Socialinių paslaugų plano tikslai atitinka Lietuvos Respublikos Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pagrindinį tikslą – siekti efektyvios socialinės apsaugos bei užtikrinti socialiai pažeidžiamų gyventojų grupių socialinę integraciją ir yra orientuotas į žmonių gerovę, šeimos stiprinimą, skurdo ir socialinės atskirties mažinimą.

Kazlų Rūdos savivaldybės 2017 m. socialinių paslaugų planas atitinka Kazlų Rūdos savivaldybės 2013–2020 metų plėtros strateginio plano uždavinius, tikslus, kryptis ir priemones. Jis apima socialinių paslaugų tinklo kūrimą, jo optimizavimą, paslaugų prieinamumo bei kokybės gerinimą, efektyvesnės socialinių paslaugų struktūros kūrimą, jos tobulinimą.

Rengiant socialinių paslaugų planą naudoti duomenys iš Statistikos departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės, Darbo biržos, savivaldybės administracijos struktūrinių padalinių (Socialinės paramos ir sveikatos priežiūros skyriaus, Vaikų teisių apsaugos skyriaus), socialines paslaugas teikiančių įstaigų.

Socialinė veikla Kazlų Rūdos savivaldybėje yra įgyvendinama vadovaujantis šiais teisiniais dokumentais:

1.Lietuvos Respublikos Konstitucija;

2.Lietuvos socialinių darbuotojų etikos kodeksu (Lietuvos socialinių darbuotojų asociacija. Vilnius, 1998);

3.Lietuvos Respublikos įstatymais, Lietuvos Respublikos Vyriausybes nutarimais, Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro įsakymais;

4.Kazlų Rūdos savivaldybės tarybos sprendimais, Kazlų Rūdos savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymais, reglamentuojančiais socialinių paslaugų teikimą Kazlų Rūdos savivaldybėje.

Socialinių paslaugų plane vartojamos sąvokos:

Socialinės paslaugos – paslaugos, kuriomis suteikiama pagalba asmeniui (šeimai), dėl amžiaus, neįgalumo, socialinių problemų iš dalies ar visiškai neturinčiam, neįgijusiam arba praradusiam gebėjimus ar galimybes savarankiškai rūpintis asmeniniu (šeimos) gyvenimu ir dalyvauti visuomenės gyvenime.

bendrosios socialinės paslaugos – atskiros be nuolatinės specialistų priežiūros teikiamos paslaugos.

specialiosios socialinės paslaugos – visuma paslaugų, teikiamų asmeniui (šeimai), kurio gebėjimams savarankiškai rūpintis asmeniniu (šeimos) gyvenimu ir dalyvauti visuomenės gyvenime ugdyti ar kompensuoti bendrųjų socialinių paslaugų nepakanka. Specialiųjų socialinių paslaugų tikslas – grąžinti asmens (šeimos) gebėjimus pasirūpinti savimi ir integruotis į visuomenę ar tenkinti asmens gyvybinius poreikius teikiant kompleksinę pagalbą. Specialiosios socialinės paslaugos teikiamos socialinių paslaugų įstaigose ir asmenims, kuriems įvertintas nesavarankiškumo lygis (iš dalies nesavarankiškas ir visiškai nesavarankiškas), namuose. 

suaugęs asmuo su sunkia negalia – asmuo, kuriam nustatytas visiško nesavarankiškumo lygis, specialusis nuolatinės slaugos poreikis ir kuris pagal Neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymą yra pripažintas nedarbingu.

suaugęs asmuo su negalia – darbingo amžiaus asmuo, kuris dėl neįgalumo yra iš dalies ar visiškai netekęs gebėjimų savarankiškai rūpintis asmeniniu (šeimos) gyvenimu ir dalyvauti visuomenės gyvenime.

senatvės pensijos amžių sukakęs asmuo su sunkia negalia – sukakęs senatvės pensijos amžiaus asmuo, kuriam įstatymų nustatyta tvarka nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis.

senyvo amžiaus asmuo – sukakęs senatvės pensijos amžių asmuo, kuris dėl amžiaus iš dalies ar visiškai yra netekęs gebėjimų savarankiškai rūpintis asmeniniu (šeimos) gyvenimu ir dalyvauti visuomenės gyvenime.

vaikas su sunkia negalia – asmuo, kuriam nustatytas visiško nesavarankiškumo lygis, specialusis nuolatinės slaugos poreikis ir pagal Neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymą pripažintas sunkaus neįgalumo lygis;

vaikas su negalia – vaikas iki 18 metų, kuris dėl neįgalumo yra iš dalies ar visiškai neįgijęs jo amžių atitinkančio savarankiškumo ir kurio galimybės ugdytis bei dalyvauti visuomenės gyvenime yra ribotos;

likęs be tėvų globos vaikas – vaikas iki 18 metų, kuriam įstatymų nustatyta tvarka yra nustatyta laikinoji ar nuolatinė globa (rūpyba);

socialinės rizikos vaikas – vaikas iki 18 metų, kuris valkatauja, elgetauja, nelanko mokyklos ar turi elgesio problemų mokykloje, piktnaudžiauja alkoholiu, narkotinėmis, psichotropinėmis ar toksinėmis medžiagomis, yra priklausomas nuo azartinių lošimų, yra įsitraukęs ar linkęs įsitraukti į nusikalstamą veiklą, yra patyręs ar kuriam kyla pavojus patirti psichologinę, fizinę ar seksualinę prievartą, smurtą šeimoje ir dėl šių priežasčių jo galimybės ugdytis ir dalyvauti visuomenės gyvenime yra ribotos;

socialinės rizikos suaugęs asmuo – darbingo amžiaus asmuo, esantis socialiai atskirtas dėl to, kad elgetauja, valkatauja, piktnaudžiauja alkoholiu, narkotinėmis, psichotropinėmis ar toksinėmis medžiagomis, yra priklausomas nuo azartinių lošimų, yra įsitraukęs ar linkęs įsitraukti į nusikalstamą veiklą, yra patyręs ar kuriam kyla pavojus patirti psichologinę, fizinę ar seksualinę prievartą, smurtą šeimoje ir yra iš dalies ar visiškai netekęs gebėjimų savarankiškai rūpintis asmeniniu (šeimos) gyvenimu ir dalyvauti visuomenės gyvenime;

socialinės rizikos šeima – šeima, kurioje auga vaikų iki 18 metų ir kurioje bent vienas iš tėvų piktnaudžiauja alkoholiu, narkotinėmis, psichotropinėmis ar toksinėmis medžiagomis, yra priklausomas nuo azartinių lošimų, dėl socialinių įgūdžių stokos nemoka ar negali tinkamai prižiūrėti vaikų, naudoja prieš juos psichologinę, fizinę ar seksualinę prievartą, gaunamą valstybės paramą panaudoja ne šeimos interesams ir todėl iškyla pavojus vaikų fiziniam, protiniam, dvasiniam, doroviniam vystymuisi bei saugumui. 

kitos sąvokos – atitinka Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatyme, Socialinių paslaugų kataloge ir kituose teisės aktuose, reglamentuojančiuose socialines paslaugas, apibrėžtas sąvokas.

 

2. Socialinių paslaugų teikimo ir plėtros tikslai

 

Vadovaujantis Savivaldybės 2013–2020 metų strateginiu plėtros planu nustatomi 2017 metų socialinių paslaugų teikimo ir plėtros tikslai:

 

 

Numatomi socialinių paslaugų teikimo ir plėtros tikslai:

1. Plėtoti nestacionarias paslaugas kaip alternatyvą stacionarių socialinių paslaugų įstaigų paslaugoms.

2.Vykdant valstybės ir savivaldybės socialinę politiką, organizuoti socialinių paslaugų teikimą atsižvelgiant į gyventojų poreikį.

3. Gerinti teikiamų socialinių paslaugų kokybę ir aprėptį bei skatinti socialiai pažeidžiamų asmenų integraciją į visuomenę.

 

3. Socialinių paslaugų plano rengėjai

1.

Judita Simonavičienė

Kazlų Rūdos savivaldybės administracijos Socialinės paramos ir sveikatos priežiūros skyrius

skyriaus vedėja

2.

Virginija Radžiūnienė

Kazlų Rūdos savivaldybės administracijos Socialinės paramos ir sveikatos priežiūros skyrius

vyriausioji specialistė

 

II. BŪKLĖS ANALIZĖ

4. Savivaldybės socialinės ekonominės ir demografinės situacijos įvertinimas

 

Kazlų Rūdos savivaldybė - administracinis teritorinis vienetas Lietuvos pietvakarinėje dalyje. Plotas – 555 kv. km (0,8% Lietuvos teritorijos). Centras – Kazlų Rūda. Kazlų Rūdos savivaldybės teritorijoje yra 4 seniūnijos: Kazlų Rūdos seniūnija, Antanavo seniūnija, Plutiškių seniūnija ir Jankų seniūnija. Kazlų Rūdos savivaldybė yra Sūduvos krašto dalis, kurioje sparčiai vystomas verslas, vykdomi Europos Sąjungos remiami projektai, plėtojama socialinė infrastruktūra.

Savivaldybė yra patogioje geografinėje padėtyje: netoli Lenkijos, Rusijos, taip pat arti antras pagal dydį Lietuvos miestas Kaunas. Kazlų Rūdos savivaldybėje išplėtotas automobilių kelių tinklas, teritoriją kerta svarbios automagistralės: A7 (Marijampolė)–(Kybartai), A16 Marijampolė)–(Prienai)–(Vilnius), A5 (Kaunas)–(Marijampolė)–(Kalvarija) ir kitos. Rekonstruojama tarptautinės magistralės E67 – „Via Baltica“ – dalis nuo Kauno iki Lietuvos–Lenkijos sienos. Ši magistralė įeis į transeuropinių greitkelių sistemą, sujungs Šiaurės valstybes su Centrine ir Vakarų Europa. Projektuojamas europinio standarto geležinkelis Lietuvos–Lenkijos siena (Marijampolė) – (Kaunas Via Baltica). Ši magistralė įsijungs į Europos geležinkelių tinklą ir pagerins verslo plėtros infrastruktūrą Savivaldybėje.

Gyventojų skaičius Savivaldybėje nuo 2006 m. mažėja. 2008 m. pradžioje  gyveno 14,5 tūkst. gyventojų. 2010 m. duomenimis gyventojų skaičius siekė 14,2 tūkst. 2011 m. – 13,8 tūkst. 2012m. – 13,03 tūkst. gyventojų, 2013 m. – 12,74 tūkst. gyv. 2014 m. (Statistikos departamento duomenimis ) – 12,63 tūkst. gyv., 2015  metais - 12 494 gyv., 2016 m. – 12 831 gyv.

Kazlų Rūdos savivaldybėje gyventojai pasiskirstę: 49,3 proc. gyvena mieste, 50,6  proc. –kaimuose. Lietuvoje gyventojai pasiskirstę atitinkamai:  mieste – 67,7 proc. ir kaime – 32,3 proc. Kazlų Rūdos savivaldybėje 6108 gyventojų gyvena mieste, o kaimiškoje vietovėje –  6273 gyventojų.

 

4.1. Vidutinis metinis gyventojų skaičius ir sudėtis

1 lentelė

Eil

Nr.

Rodiklis

Gyventojų (šeimų) skaičius

1.

Gyventojų skaičius

12381

 

iš jų:

 

1.1.

mieste

6108

1.2.

kaime

6273

2.

Iš bendro gyventojų skaičiaus:

 

2.1.

pensinio amžiaus gyventojai

2860

2.2.

suaugę asmenys su negalia

1223*

2.3.

vaikai su negalia

79*

3.

Socialinės rizikos šeimos

66

4.

Vaikų skaičius socialinės rizikos šeimose

170

 

* nepatikslintais duomenimis

4.2. Gyventojų socialinių paslaugų poreikius sąlygojantys veiksniai

 

4.2.1. Negalia

 

Kazlų Rūdos savivaldybėje 2016 m. gyveno apie 1223 neįgalių asmenų, iš jų – 79 vaikai. Neįgalūs asmenys savivaldybėje sudarė apie 10 proc. visų gyventojų. Negalia sąlygoja socialinių paslaugų poreikį, tokių kaip dienos socialinės globos ar neįgaliųjų socialinės integracijos paslaugų teikimas.

 

4.2.2. Visuomenės senėjimas

 

2016 metų pabaigoje Kazlų Rūdos savivaldybėje gyveno 2860 pensinio amžiaus asmenys. Tai sudaro 23,3 procentus bendro Kazlų Rūdos gyventojų skaičiaus. Santykinė pensinio amžiaus gyventojų dalis yra didesnė už šalies vidurkį.

 

4.2.3. Alkoholio, narkotinių, psichotropinių ir kitų medžiagų vartojimas

 

Šis veiksnys lemia vaikų, suaugusių asmenų ir šeimų priskyrimą socialinės rizikos grupei. Socialinėmis paslaugomis (tokiomis kaip socialinių įgūdžių ugdymas ir palaikymas, intensyvi krizių įveikimo pagalba ir kt.) galima sumažinti neigiamas socialinių problemų pasekmes vaikams ir šeimoms, socialinės rizikos suaugusiems asmenims bei užkirsti kelią šių problemų atsiradimui.

Asmenims, vartojantiems alkoholį, narkotines, psichotropines ir kitas medžiagas, itin reikalingos nakvynės namų, psichologinės bei socialinės reabilitacijos įstaigų paslaugos, psichosocialinė pagalba. Seniūnijų socialinių darbuotojų duomenimis savivaldybėje 2016 m. buvo dirbama su 15 socialinės rizikos suaugusių asmenų Kazlų Rūdos ir Jankų seniūnijose.

 

4.2.4. Socialinių įgūdžių stoka

 

Didėjantis alkoholio, narkotinių, psichotropinių ir kitų medžiagų vartojimas bei psichologinė, fizinė ar seksualinė prievarta lemia šeimų ir atskirų asmenų priskyrimą socialinės rizikos grupei. Šioms šeimoms ir jų vaikams reikalingos socialinės paslaugos siekiant sumažinti neigiamas socialinių problemų pasekmes vaikams ir šeimoms.  Socialinės rizikos šeimose stokojama socialinių įgūdžių auklėjant vaikus. Vaikai, augę socialinės rizikos šeimose, dažnai mėgdžioja asocialaus elgesio būdus. Socialinės rizikos grupei priskiriamiems suaugusiems asmenims, dažniausiai turintiems įvairių priklausomybių, taip pat trūksta socialinių įgūdžių. Daugelis vaikų, netekusių tėvų globos ir praradusių galimybę gyventi šeimoje, irgi susiduria su šia problema.

 

4.2.5. Smurtas šeimoje

 

Socialinės rizikos šeimos patiria gausybę problemų. Viena iš jų – konfliktai šeimoje, o neretai ir smurtas. Marijampolės AVPK Kazlų Rūdos  policijos komisariato duomenimis, didėja iškvietimų į šeimyninius konfliktus skaičius. Šeimyninių santykių nestabilumas daro įtaką šiose šeimose augantiems vaikams – jie neturi tinkamų sąlygų pozityviai socializacijai. Teikiant socialines paslaugas, prisidedama prie smurto šeimoje mažinimo.

 

4.2.6. Migracija

 

Statistikos departamento duomenimis 2016 metų pradžioje Savivaldybėje gyveno 12381 gyventojai. Gyventojų skaičius nuolat kinta. Pagrindinė priežastis – kasmet didėjantis mirtingumas ir mažas gimstamumas, emigracija iš Savivaldybės.

 

Gyventojų skaičius Kazlų Rūdos savivaldybėje

2 lentelė.

Metai

Gyventojų skaičius

2010

14.189

2011

13.273

2012

13.039

2013

12.738

2014

12.634

2015

12.4

2016

12 381

 

Gyventojų vietinė ir tarptautinė migracija Kazlų Rūdos savivaldybėje pasižymi tokiomis pačiomis neigiamomis tendencijomis kaip Lietuvos Respublikos ar visos Marijampolės apskrities migracija. Kazlų Rūdos savivaldybėje migracijos saldo neigiamas ir nuolat augantis. Neigiamas migracijos saldo yra susijęs su gyventojų išvykimu į didesnius urbanizuotus centrus bei su gyventojų emigracija iš Lietuvos.

 

4.2.7. Nedarbo lygis

 

Nedarbas – viena pagrindinių emigracijos priežasčių. Augant, nemažėjant ar nežymiai mažėjant nedarbui, paprastai auga ir emigracijos mastas. Įvertinus migracijos bei natūralios gyventojų kaitos tendencijas, matoma, kad, mažėjant gyventojų skaičiui, mažėja ir darbingo amžiaus gyventojų skaičius. Tuomet, auga socialinių paslaugų poreikis vyresnio amžiaus savivaldybės gyventojams.

2017 metų pradžioje Kazlų Rūdos savivaldybėje registruota 888 bedarbiai (2016 m. pradžioje registruoti 853 bedarbių). Registruotų bedarbių ir darbingo amžiaus gyventojų santykis sudaro 12 %.

Regionuose, kuriuose didesnis užimtumas žemės ūkio sferoje, atitinkamai aukštesnis nedarbo lygis, silpniau išplėtota pramonė, didesnė gyventojų dalis nedarbingo amžiaus, didesnę gyventojų pajamų dalį sudaro pensijos, kitos įvairios socialinės išmokos. 2016 metais esant nedarbo problemai, šios pajamų rūšys yra svarbios Kazlų Rūdos savivaldybės gyventojams.

 

 

4.3. Gyventojų socialinių paslaugų poreikius sąlygojančių veiksnių rezultatai savivaldybėje

 

Nepalankios demografinės tendencijos – gimstamumo mažėjimas, bendruomenės senėjimas, didėjanti jaunų žmonių emigracija, socialinių problemų gausėjimas, įtakoja trumpalaikės ar ilgalaikės socialinės globos poreikio didėjimą, kitų socialinių paslaugų poreikį ir išlaidas socialinei apsaugai.

2016 metais į Socialinės paramos ir sveikatos priežiūros skyrių dėl socialinių paslaugų kreipėsi 46 asmenys:

— specialiųjų socialinių paslaugų poreikis nustatytas 43 asmenims;

— 4 asmenims nustatyta poreikis trumpalaikės socialinės globos paslaugai;

— 14 asmenų nustatytas ilgalaikės socialinės globos poreikis;

— 14 asmenų nustatyta pagalbos į namus paslauga;

— 2 asmenims socialinių įgūdžių ugdymo paslaugai;

— 3 šeimoms apgyvendinimui krizių centre paslaugai.

— 6 žmonėms globai namuose.

 

Kazlų Rūdos savivaldybės administracijos 2016-07-15 įsakymu Nr. AT-412 sudaryta Socialinių paslaugų skyrimo ir specialiųjų poreikių nustatymo ir skyrimo komisija, vadovaudamasi patvirtintais veiklos nuostatais, kas mėnesį posėdžiuose svarsto prašymus dėl socialinių paslaugų teikimo.

Siekiant sugriežtinti paslaugų teikimo tvarką ir vadovaujantis Konstitucijos 38 str. numatyta vaikų pareiga gerbti tėvus, globoti juos senatvėje ir Civilinio kodekso 3.205 str., kuris numato pilnamečių vaikų pareigą išlaikyti tėvus senatvėje, sprendžiant dėl paslaugų teikimo prioritetai teikiami kai žmogus yra vienišas, neturi artimųjų ir sunku ar negali pats savimi pasirūpinti. Komisija stengiasi tenkinti tik tuos prašymus, kurie yra teikiami dėl esamos tikrai blogos ar kritinės situacijos, bet ne dėl to, kad paslaugų kada nors, pablogėjus sveikatai, gali prireikti.

2017 metams sąraše ilgalaikės soc. globos paslaugai, dalinai finansuojamai savivaldybės biudžeto lėšomis, gauti prašymus yra pateikę 3 asmenys.

Socialinės priežiūros paslaugai pagalba į namus eilės nėra, paslauga teikiama pagal poreikį.

Įgyvendinant Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2007 m. lapkričio 16 d. įsakymą Nr. A1-316 „Dėl specialiųjų poreikių nustatymo ir jų tenkinimo sąlygų bei taisyklių patvirtinimo“ ir kitus teisės aktus, reglamentuojančius asmens specialiųjų poreikių lygio nustatymo ir tenkinimo klausimus, 2016 m. specialiųjų poreikių lygis nustatytas 95 Savivaldybės gyventojams.

 

4.4. 2016 metų finansinė informacija

 

Socialinės paramos sistemą sudaro piniginė socialinė parama ir socialinės paslaugos.

2016 metais socialinėms išmokoms mokėti ir socialinėms paslaugoms organizuoti ir finansuoti panaudota iš viso 3105 tūkst. Eurų.

218 tūkst. Eur -- specialiosios tikslinės dotacijos valstybinėms (perduotoms savivaldybėms) funkcijoms vykdyti;

■   1054  tūkst. Eur – savivaldybės biudžeto lėšų;

■  20,3  tūkst. Eur - specialiosios programos lėšų 4 lentelė

3 lentelė

Piniginės socialinės paramos rūšis/metai/suteikta parama

2015 metai

2016 metai

Gavėjai

Eur, tūkst.

Gavėjai

Eur, tūkst.

Socialinės pašalpos

634

457,2

557

342, 54

Būsto šildymo išlaidų, išlaidų vandeniui kompensavimas

637

175,4

682

151,0

Parama mokinio reikmenims

462

21,9

376

21,4

Mokinių nemokamas maitinimas

460

127,2

451

108,2

Parama maisto produktais

1981

4,0

1525

4,0

 

2016 m. lėšų poreikis piniginei socialinei paramai nepasiturintiems Kazlų Rūdos savivaldybės gyventojams sumažėjo.

Vykdant savarankiškąją socialinių pašalpų ir kompensacijų už šildymą, karštą ir šaltą vandenį  mokėjimo funkciją, nepanaudota 170 900 Eurų savivaldybės biudžeto lėšų.  Tam įtakos turėjo sugriežtinta piniginės socialinės pašalpos mokėjimo tvarka: visuomenei naudingų darbų atlikimas, nuolatinis gyvenimo ir buities sąlygų tikrinimas. Pagal Savivaldybės tarybos patvirtintą tvarkos aprašą 2016 metais vidutiniškai per mėnesį pasitelkta visuomenei naudingai veiklai atlikti 242 darbingo amžiaus asmenys, gaunantys socialinę pašalpą ( 2015 metais – 198 asmenys,  2014 metais 276; 2013 metais – 338). Socialinės pinginės paramos skirstymo komisija ataskaitiniais metais svarstė 340 asmenų, neatlikusių visuomenei naudingos veiklos. Iš jų 117 asmenims socialinės pašalpos mokėjimas buvo sustabdytas, 38 šeimoms paliktas socialinės pašalpos mokėjimas tik vaikams.

Metų pradžioje buvo fiksuoti 625 socialinę pašalpą gaunantys asmenys. Metų pabaigoje socialinės pašalpos mokėtos  453 asmenims. Palyginus su 2015 metų pabaiga, pašalpos gavėjų skaičius 2016 metų pabaigoje sumažėjo apie 17 proc.

Ataskaitiniu laikotarpiu sugriežtinta paramos mokiniams kontrolės tvarka – pagal kurią efektyviau kontroliuojamas nemokamą maitinimą gaunančių mokinių skaičius mokyklose. Taip pat mažėjo paramos mokiniams, būsto išlaidų kompensavimo ir paramos maisto produktais gavėjų ir išmokėtų lėšų skaičius. Įtakos tam turėjo gyventojų skaičiaus mažėjimas savivaldybėje ir, iš dalies, nedarbo lygio mažėjimas, palyginus su 2015 metais tuo pačiu laikotarpiu.

 

5. Esamos socialinių paslaugų infrastruktūros savivaldybėje analizė

4 lentelė

Eil.

Nr.

Socialinių paslaugų įstaigos tipas pagal žmonių socialines grupes

Socialinių paslaugų įstaigos pavadinimas

Pavaldumas

Vietų (gavėjų) skaičius

Iš viso

Iš jų finansuojamų savivaldybės (vietų sk. )

1.

Socialinės globos namai (ilgalaikė globa)

VšĮ Kazlų Rūdos socialinės paramos centras

VšĮ

55

25

2.

Globa asmens namuose

VšĮ Kazlų Rūdos socialinės paramos centras

VšĮ

2

2

3.

Šeimynos

Paslaugos neteikiamos

-

-

-

4.

Laikino apnakvindinimo namai

VšĮ Kazlų Rūdos socialinės paramos centras

(socialinės rizikos asmenims)

VšĮ

3

 

3

 

5.

Dienos socialinės globos centrai

 

Paslaugos neteikiamos

 

-

 

-

 

-

 

 

 

 

 

 

6.

Socialinės priežiūros centrai

Vaikų dienos centrai,

 

 

VšĮ Kazlų Rūdos socialinės paramos centras

(suaugusiems asmenims su negalia)

VšĮ Kazlų Rūdos savivaldybės filialai

KBO, VšĮ

 

215

 

7

 

 

 

 

 

7

 

7.

 

Bendruomeninės įstaigos

 

Kazlų Rūdos savivaldybės bendruomenių asociacija

 

asociacija

70

70

19700, Eur

 

8.

 

 

 

 

 

 

 

Kitos socialinių paslaugų įstaigos

VšĮ Kazlų Rūdos socialinės paramos centras

(bendrosios paslaugos: (transporto ir aprūpinimo techninėmis priemonėmis paslaugos neįgaliesiems, senyvo amžiaus asmenims)

 

(pagalba į namus neįgaliesiems, senyvo amžiaus, vienišiems asmenims)

 

(socialinių įgūdžių ugdymas ir palaikymas socialinės rizikos šeimoms)

 

 

 

 

VšĮ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

141

128

 

40

 

 

69

 

 

 

 

 

3900,- Eur

7350,- Eur

 

40

 

 

69

5 etatai

 

 

 

 

 

 

 

 

Kazlų Rūdos savivaldybės neįgaliųjų draugija

(neįgaliesiems asmenims)

Visuomeninė

organizacija

227

1817, -Eur

 

Kazlų Rūdos savivaldybės astmos klubas „Lengvumas“

(neįgaliesiems)

Visuomeninė

organizacija

30

-

 

Vilkaviškio vyskupijos Kazlų Rūdos „Caritas“

(neįgaliesiems, senyvo amžiaus, vienišiems ir socialinės rizikos asmenims)

Visuomeninė organizacija

40

400, - Eur

 

 

 

VšĮ Kauno ir Marijampolės regionų aklųjų ir silpnaregių centras

VšĮ filialas savivaldybėje

19

415,- Eur

 

 

5.1. Socialinių paslaugų infrastruktūros išsidėstymas ir socialinių paslaugų teikimo savivaldybėje (seniūnijose) nepakankamumo lygis

 

Kazlų Rūdos savivaldybės teritorijoje 2016 m. socialines paslaugas įvairioms klientų grupėms teikia 11 socialinių paslaugų įstaigų, iš jų: trys viešosios socialinių paslaugų įstaigos ar jų filialai, dvi visuomeninės organizacijos, 6 asociacijos (įskaitant ir kaimo bendruomenes).

 

Socialinių paslaugų teikėjai

5 lentelė

Socialinių paslaugų teikėjai

Socialinių paslaugų įstaigų skaičius

1. Valstybinės įstaigos

0

2. Savivaldybių įstaigos

0

3. Visuomeninės organizacijos

2

4. Privačios įstaigos

0

5. Viešosios įstaigos

3

6. Asociacijos (KBO ir kitos)

6

 

Aktyvios veiklos nevykdo VO „Viltis“, Astmos klubas „Lengvumas“, veiklą nustojo vykdyti VšĮ Pagalbos ir informacijos šeimai tarnybos Kazlų Rūdos užimtumo kambarys. Veiklą suaktyvino asociacija „Senjorų klubas“ ir asociacija „Trečiojo amžiaus universitetas“.

 

5.2.Kazlų Rūdos savivaldybės socialinių paslaugų įstaigų išsidėstymas

Dauguma savivaldybės socialinių įstaigų ar paslaugas teikiančių organizacijų yra susitelkusios Kazlų Rūdoje. Kazlų Rūdos savivaldybės vietovėse, kurios yra labiau nutolusios nuo savivaldybės centro dažniausiai veikia vaikų dienos centrai ar jų filialai, bendruomeninės organizacijos teikia tam tikras bendrąsias socialines paslaugas gyventojams.

VšĮ Kazlų Rūdos Socialinės paramos centras (toliau tekste – Centras) – ilgalaikės/trumpalaikės socialinės globos paslaugos teikėja suaugusiems asmenims su negalia ir senyvo amžiaus asmenims, kuriems reikalinga nuolatinė globa, bei kurie dėl negalios negali gyventi savarankiškai. Centre teikiamos bendrosios ir specialiosios paslaugos vienišiems, seniems, neįgaliems, socialinės rizikos asmenims, Kazlų Rūdos savivaldybės gyventojams. Centre teikiamos šios socialinės paslaugos: informavimo, konsultavimo, bendravimo, atstovavimo, laisvalaikio organizavimo, laikino   apnakvindinimo, maitinimo, darbinių įgūdžių ugdymo, tarpininkavimo ir atstovavimo, aprūpinimo būtiniausiais drabužiais ir avalyne, transporto organizavimo, aprūpinimo techninės pagalbos priemonėmis, sociokultūrinės paslaugos, asmeninės higienos, socialinės priežiūros paslaugos pagalbos į namus, apgyvendinimo krizių centre , socialinių įgūdžių ugdymo ir palaikymo suaugusiems asmenims ir socialinių įgūdžių ugdymo ir palaikymo socialinės rizikos šeimoms, auginančioms vaikus paslaugos.

VšĮ Kazlų Rūdos socialinės paramos centre yra vaikų dienos centras „Šypsniukas“, kuris teikia informavimo, konsultavimo, sociokultūrines paslaugas vaikams iš daugiavaikių ir socialinės rizikos šeimų, organizuoja vaikų užimtumą ir ugdymą. Centrą lanko 40 vaikų.

VšĮ Kauno ir Marijampolės apskričių aklųjų ir silpnaregių tarybos filialas Kazlų Rūdos aklųjų ir silpnaregių centras (toliau tekste – Centras). Centras padeda spręsti savo socialines problemas, palaikyti socialinius ryšius su visuomene, padėti įveikti socialinę atskirtį. Centre teikiamos socialinės paslaugos: konsultavimas, informavimas, bendravimas, užimtumas, savišvieta, socialinės ir profesinės reabilitacijos, mobilumo paslaugų teikimas turintiems regėjimo negalią.

Kazlų Rūdos savivaldybės neįgaliųjų draugija vienija 487 narių, turinčių fizinę negalią. Teikiamos informavimo, konsultavimo, tarpininkavimo ir atstovavimo, bendravimo, užimtumo, organizuojamos asmeninės higienos ir priežiūros paslaugos, aprūpinimas būtiniausiais drabužiais ir avalyne, sociakultūrinės ir kitos bendrosios paslaugos.

Vilkaviškio vyskupijos Kazlų Rūdos „Caritas“ remia vargstančius, turinčius socialinių problemų parapijiečius, padeda integruotis į visuomenę. Carite teikiamos informavimo, konsultavimo,  užimtumo, asmens higienos paslaugos, maitinimas, aprūpinimas būtiniausiais drabužiais ir avalyne.

VšĮ Kazlų Rūdos savivaldybės vaikų dienos centro padaliniai Kazlų Rūdoje, Bagotojoje, Jankuose, Plutiškėse teikia informavimo, konsultavimo, sociokultūrines paslaugas vaikams iš daugiavaikių ir socialinės rizikos šeimų, organizuoja vaikų užimtumą ir ugdymą. Centrą ir jo filialus lanko 95 vaikai.

Antanavo bendruomenė teikia informavimo, konsultavimo (įsidarbinimo, laiko planavimo, socialinių įgūdžių klausimais), mokymų organizavimo, tarpininkavimo tarp asmens (šeimos) ir jo aplinkos (kitų institucijų, specialistų, asmenų, maitinimo organizavimo bendruomenės centre, karšto maisto pristatymo į namus, laisvalaikio organizavimo, prausimosi ir skalbimosi paslaugas. Paslaugas gauna 100 asmenų. Antanavo bendruomenės vaikų dienos centras „Draugai“ teikia informavimo, konsultavimo, sociakultūrines paslaugas vaikams iš socialiai remtinų, daugiavaikių ir socialinės rizikos šeimų, organizuoja vaikų užimtumą ir ugdymą. Paslaugos teikiamos 25 vaikams.

Višakio Rūdos bendruomenės vaikų dienos centras  teikia informavimo, konsultavimo, sociokultūrines paslaugas vaikams iš socialiai remtinų, daugiavaikių ir socialinės rizikos šeimų, organizuoja vaikų užimtumą ir ugdymą. Centrą lanko 20 vaikų.

Ąžuolų Būdos bendruomenės vaikų dienos centras teikia informavimo, konsultavimo, sociakultūrines paslaugas vaikams iš socialiai remtinų, daugiavaikių ir socialinės rizikos šeimų, organizuoja vaikų užimtumą ir ugdymą. Centrą lanko 20 vaikų.

Kazlų Rūdos savivaldybės bendruomenių asociacija vienija 13 Kazlų Rūdos savivaldybės bendruomeninių organizacijų, kurios kiekviena vienija vidutiniškai apie 60 narių.  Viso Kazlų Rūdos savivaldybės bendruomenių asociacija vienija 780 narių,  iš kurių 50 proc. narių turi neįgalumą.  Buvo teikiamos šios paslaugos: neįgaliųjų socialinių ir savarankiško gyvenimo įgūdžių ugdymas, palaikymas ar atkūrimas (neįgaliųjų lankymas namuose, mankšta neįgaliesiems, seminarų organizavimas sveikos gyvensenos, homeopatijos temomis, užimtumas rankdarbių būrelyje, stalo žaidimų klube). Paslaugas  2016 metais gavo 86 asmenų.

Kazlų Rūdos Trečiojo amžiaus Universitetas (TAU) ir Kazlų Rūdos senjorų klubas- dvi  asociacijos kurių  pagrindiniai veiklos tikslai: pagyvenusių amžiaus ir neįgaliųjų žmonių socialinė integracija į visuomenę, teikiant organizacijų nariams informavimo, konsultavimo, sociokultūrines, visuomenės sveikatinimo paslaugas. Vienija apie 120 narių.

Savivaldybės administracija įgyvendina Lietuvos Respublikos socialinę politiką, vadovaujantis Lietuvos Respublikos įstatymais, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimais ir kitais teisės aktais, organizuoja piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams,  išmokų, kompensacijų teikimą. Planuoja ir organizuoja socialines paslaugas bei vykdo neįgaliųjų socialinę integraciją.

 

6. Savivaldybės galimybių teikti socialines paslaugas ir socialinių paslaugų poreikio įvertinimas

6 lentelė

 

Eil.

Nr.

Socialinių paslaugų rūšys pagal žmonių socialines grupes

Asmenų (šeimų skaičius, kuriems socialinių paslaugų poreikis)

Iš viso finansavo savivaldybė

Įvertintas

per 2016 m.

nepatenkintas

1

2

3

4

6

1.

Ilgalaikė socialinė globa (be sunkios negalios)

6

2

25*

2.

Trumpalaikė socialinė globa

7 saugę ir 27 vaikai

-

34

3.

Dienos socialinė globa institucijoje

Paslauga neteikta

-

-

4.

Dienos socialinė globa asmens namuose

-

-

-

5.

Apgyvendinimas savarankiško gyvenimo namuose

Paslauga neteikta

-

-

 

Pagalba į namus

16

-

41

7.

Socialinių įgūdžių ugdymas ir palaikymas institucijoje

2

-

7

8.

Laikinas apnakvindinimas

1

-

1

9.

Apgyvendinimas krizių centre

13

-

13

10.

Kitos socialinės priežiūros paslaugos

-

-

-

 

Pastaba. Duomenys pateikti vadovaujantis Socialinės paramos ir sveikatos priežiūros skyriaus socialinių paslaugų specialistų poreikio įvertinimu.

* 80 proc. gaunamų pajamų moka asmuo, kuriam reikalinga socialinė globa, savivaldybė dengia skirtumą paslaugos kainos

 

7. Savivaldybės organizuojamų socialinių paslaugų analizė

 

Savivaldybėje socialinių paslaugų teikimas grindžiamas prieinamumo principu – siekiama užtikrinti socialinių paslaugų prieinamumą asmeniui (šeimai) kuo arčiau jo gyvenamosios vietos. Socialinės paslaugos teikiamos savivaldybės ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pavaldžiose socialinės globos įstaigose, su kuriomis yra sudarytos lėšų kompensavimo sutartys ir asmens namuose.

7 lentelė

Įstaiga

Paslaugų gavėjo socialinė grupė

Socialinė paslauga

Socialinės paslaugos teikimo mastas

Socialinės paslaugos patenkinimas

Galimybės socialinės paslaugos teikimui

VšĮ Kazlų Rūdos socialinės paramos centras

Senyvo amžiaus, neįgaliems (ir su sunkia negalia) asmenims

Ilgalaikė ir trumpalaikė socialinė globa

55 (vietų sk.)

Socialinių paslaugų poreikis yra didesnis

Sąlygų priimti daugiau paslaugų gavėjų nėra dėl riboto vietų skaičiaus, savivaldybės biudžeto lėšų stokos ir dėl valstybės nustatytų normatyvų viršijimo. Savivaldybė finansuoja 25 vietas

VšĮ Kazlų Rūdos socialinės paramos centras

Neįgaliems, senyvo amžiaus, vienišiems asmenims

Socialinė priežiūra (pagalba į namus)

45

Socialinių paslaugų poreikis patenkinamas

Paslaugos poreikis didėja, asmenys pageidauja daugiau paslaugos valandų.

VšĮ Kazlų Rūdos socialinės paramos centras

 

 

 

 

BĮ Kazlų Rūdos savivaldybės administracija

Socialinės rizikos šeimoms

Socialinė priežiūra

(socialinių įgūdžių palaikymo ir ugdymo)

70

 

 

 

Teikiama pagal poreikį

Savivaldybės lėšomis finansuojama vietų išlaikymas

 

Valstybės finansuojami yra 5 soc. darbuotojų etatai.

 

 

VšĮ Kazlų Rūdos socialinės paramos centras

Neįgaliems, senyvo amžiaus asmenims

Bendrosios paslaugos

(aprūpinimas techninės pagalbos priemonėmis, transporto organizavimas)

Pagal poreikį teikiamos paslaugos

Socialinių paslaugų poreikis yra patenkinamas

-

VšĮ Kazlų Rūdos socialinės paramos centras (nakvynės namai)

Socialinės rizikos asmenims

Laikinas apnakvindinimas

Pagal poreikį teikiamos paslaugos

Socialinių paslaugų poreikis yra patenkinamas

-

Bendruomenės vaikų dienos centrai

Socialiniai remiamų šeimų vaikams

Bendrosios paslaugos

Pagal poreikį teikiamos paslaugos

Socialinių paslaugų poreikis yra patenkinamas.

Yra galimybė NVO steigti vaikų dienos centrus, pasinaudojant valstybės parama.

Kazlų Rūdos savivaldybės neįgaliųjų draugija

neįgaliems asmenims

Bendrosios paslaugos

Pagal poreikį teikiamos paslaugos

Socialinių paslaugų poreikis yra patenkinamas

-

VšĮ Kazlų Rūdos savivaldybės vaikų dienos centras

Daugiavaikių ir socialiniai remiamų šeimų vaikams

Bendrosios paslaugos

Pagal poreikį teikiamos paslaugos

Socialinių paslaugų poreikis yra patenkinamas

-

Kazlų Rūdos aklųjų ir silpnaregių centras

neįgaliems

Bendrosios paslaugos

Pagal poreikį teikiamos paslaugos

Socialinių paslaugų poreikis yra patenkinamas

-

Vilkaviškio vyskupijos Kazlų Rūdos „Caritas“

neįgaliems, senyvo amžiaus, vienišiems ir socialinės rizikos asmenims

Bendrosios paslaugos

Pagal poreikį teikiamos paslaugos

Socialinių paslaugų poreikis yra patenkinamas

-

Trečiojo amžiaus universitetas

neįgaliems, senyvo amžiaus, vienišiems asmenims

Bendrosios paslaugos

Pagal poreikį

 

Galimybė pasinaudoti savivaldybės lėšomis ir dalyvauti valstybės finansuojamuose projektuose

Kazlų Rūdos senjorų klubas

neįgaliems, senyvo amžiaus, vienišiems asmenims

Bendrosios paslaugos

Pagal poreikį

 

Galimybė pasinaudoti savivaldybės lėšomis ir dalyvauti valstybės finansuojamuose projektuose

 

7 lentelėje pateikti duomenys rodo, kad socialinių paslaugų poreikis Savivaldybės gyventojams jau yra beveik patenkinamas. Poreikis ilgalaikei ir trumpalaikei globai senyvo amžiaus žmonėms ir žmonėms su negalia, finansuojamai iš valstybės lėšų ataskaitiniais metais buvo patenkintas. Poreikis šiai paslaugai, finansuojamai ir savivaldybės biudžeto patenkinamas ne pilnai dėl lėšų trūkumo. Aktyviau į paslaugų teikimą įsijungia NVO. Pagrindiniai socialinių paslaugų gavėjai yra senyvo amžiaus ir suaugę su negalia asmenys, vieniši ir  kiti asmenys turintys socialinių problemų.

 

7.1. Senyvo amžiaus asmenys, suaugę asmenys su negalia

 

Pensinio amžiaus gyventojų skaičius 2012–2016 metais

8 lentelė

 

Pensinio amžiaus gyventojai Kazlų Rūdos savivaldybėje

 

Pensinio amžiaus gyventojai Lietuvoje

 

Bendras skaičius

proc.

Bendras skaičius

proc.

2013

2982

23,4

667102

22,4

2014

2942*

23,3

713953*

24,3

2015

3120*

25,2

717036*

24,5

2016

2860*

23,3

644710*

22,3

 

*Nepatikslintais duomenimis

Šaltinis: Statistikos departamentas (www.stat.gov.lt)

 

Savivaldybėje neįgaliems asmenims teikiamos stacionarios ir nestacionarios socialinės paslaugos.

Neįgaliesiems Kazlų Rūdos Socialinės paramos ir sveikatos priežiūros skyrius organizuoja būsto ir aplinkos pritaikymą. VšĮ Kazlų Rūdos socialinės paramos centras teikia aprūpinimo techninėmis pagalbos priemonėmis paslaugas (10 lentelė).

 

9 lentelė

 

2014 m.

2015 m.

2016 m.

Aprūpinimas techninėmis pagalbos priemonėmis

130 asmenų

196 vienetai

144 asmenys

213 vienetų

128 asmenys

230 vienetų

Būsto ir aplinkos pritaikymas

1 neįgaliajam įrengtas lauko liftas

2

3

 

Šaltinis: Kazlų Rūdos savivaldybės administracijos Socialinės paramos ir sveikatos priežiūros skyrius

 

Kazlų Rūdos savivaldybėje neįgaliesiems bei senyvo amžiaus asmenims, suaugusiems su negalia asmenims ir vaikams teikiama :          

1.   Specialiosios socialinės paslaugos (socialinė priežiūra):

-     pagalba į namus,

-     socialinių įgūdžių ugdymas ir palaikymas institucijoje,

-     laikinas apnakvindinimas.

-     apgyvendinimas krizių centre.

Šios paslaugos leidžia sumažinti stacionarios globos poreikį, kartu pagerinti asmenų su negalia gyvenimo kokybę bei sumažinti jų socialinę atskirtį. Viena iš ekonomiškiausių socialinių paslaugų rūšių laikoma pagalbos į namus paslauga. Šių paslaugų tikslas – padėti vienišiems, seniems, neįgaliems asmenims, kai jie nebegali pasirūpinti savimi, kuo ilgiau gyventi savo namuose, siekiant išvengti stacionarios ilgalaikės socialinės globos paslaugų, padėti išsaugoti arba atgauti fizines galias, padėti spręsti socialines problemas, siekti, kad klientas gebėtų kiek galima ilgiau būti savarankišku.

2016 m. pagalba į namus buvo teikiama 60 senyvo amžiaus vienišiems ir neįgaliems asmenims. Daugiausia gaunančiųjų pagalbos į namus paslaugas yra Kazlų Rūdos seniūnijoje – 41 (mieste 24, kaime 17 gavėjų), Antanavo seniūnijoje – 10  gavėjų, Jankų seniūnijoje – 7, Plutiškių seniūnijoje – 2. Iš paslaugas namuose gavusių asmenų 58 pensinio amžiaus, 2 darbingo amžiaus asmenys su negalia. Yra asmenų, turinčių specialiuosius poreikius,  kuriems 4 val. per savaitę yra per mažai, todėl  paslaugų poreikis yra  pervertinamas ir skiriamas didesnis valandų skaičius. 2016 m. 11 klientų buvo pervertintas paslaugų poreikis ir 9 iš jų skirta nuo 6-8 val. paslaugų per savaitę, 2- pradėtos teikti kitos paslaugos. Per 2016 m. naujai socialinės paslaugos pagalba į namus buvo suteiktos 16 asmenų.

 

 

Pagalbos į namus paslaugos gavėjai.

1 paveikslas

Šaltinis: Kazlų Rūdos savivaldybės administracijos Socialinės paramos ir sveikatos priežiūros skyrius

 

VšĮ Kazlų Rūdos socialinės paramos centre teikiama socialinių įgūdžių ugdymo ir palaikymo paslauga suaugusiems asmenims su negalia. Šia paslauga  pasinaudojo 7 suaugusieji, turintys negalią, asmenys. 

Laikinai apgyvendinti asmenis grįžusius iš įkalinimo vietos, praradusius gyvenamą būstą, dėl smurto ar kitų priežasčių yra teikiama laikino apnakvindinimo paslauga. Per 2016 m. šia paslauga pasinaudojo 1 asmuo.

Apgyvendinimo krizių centre paslauga buvo suteikta 13 asm.( iš jų 9 vaikams).     

 

2. Specialiosios socialinės paslaugos (socialinė globa): teikiama VšĮ Kazlų Rūdos socialinės paramos centre (paslaugos senelių globos namuose),  Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pavaldžiuose socialinės globos namuose.

Socialinės (ilgalaikės) globos paslaugos 2016 metais buvo teikiamos:

■ Ilgalaikė socialinė globa VšĮ Kazlų Rūdos socialinės paramos centre – 48 asmenims.            

■ Ilgalaikė socialinė globa valstybiniuose socialinės globos namuose – 18 asmenų:

Didvyžių socialinės globos namuose      -                                          8 asm.

Suvalkijos socialinės globos namuose    -                                          6 asm.

Ilguvos socialinės globos namuose         -                                          1 asm.

Vilijampolės socialinės globos namuose -                                         1 asm.

Marijampolės specialiuose socialinės globos namuose -                    1 asm.

Antavilių pensionate  -                                                                       1 asm.

Socialinės globos paslauga asmens namuose  2016 metais buvo teiktos 2 asmenims

Per 2016 m. naujai socialinės paslaugos buvo suteiktos:

♦Ilgalaikė socialinė globa VšĮ Kazlų Rūdos socialinės paramos centre 10 asmenų;

♦Ilgalaikė socialinė globa valstybiniuose socialinės globos namuose 2 asmenims.

 

Socialinės (trumpalaikės) globos paslaugos 2016 metais buvo suteiktos:

■ Trumpalaikė socialinė globa VšĮ socialinės paramos centre 7 asmenims

■ Trumpalaikė socialinė globa Socialinės paramos centre , nestacionarių paslaugų padalinyje „Šilti namai“ – 27 vaikams iš socialinės rizikos šeimų.

23 asmenims, globojantiems be tėvų globos likusius vaikams, buvo išmokėta 14188 Eur pagalbos pinigų.

 

3. Bendrosios socialinės paslaugos: VšĮ Kazlų Rūdos socialinės paramos centre teikiamos bendrosios paslaugos: informavimas, konsultavimas, atstovavimas ir tarpininkavimas, aprūpinimas būtiniausiais daiktais, drabužiais ir avalyne, transporto organizavimas, aprūpinimas techninės pagalbos priemonėmis, sociokultūrinės paslaugos, asmeninės higienos ir priežiūros paslaugos.

Kazlų Rūdos bendruomenių asociacija 6 kaimų bendruomenėms teikia bendrąsias paslaugas (karšo maisto dalijimo, informavimo, tarpininkavimo, atstovavimo, sociokultūrines, asmens higienos, transporto ir kt.) senyvo amžiaus, vienišiems asmenims. Buvo suteikta 5679 val. paslaugų 68 Antanavo, Ąžuolų Būdos, Višakio Rūdos ir Bebruliškės kaimų gyventojams. Savivaldybės administracija iš biudžeto skyrė 19606 Eur. Paslaugos buvo dalinai mokamos, pagal bendruomenių asociacijos patvirtintus įkainius. Vykdant šį projektą buvo sprendžiama ir bedarbystės mažinimo kaimiškoje vietovėje problema. Buvo įdarbinti 8 darbuotojai. Buvo atlikta kaimo gyventojų socialinių paslaugų poreikio analizė. Nustatyta paslaugų, pagalbos poreikis, lankymo periodiškumas

Savivaldybėje teikiama Transporto organizavimo (specialiojo transporto paslauga). Transporto paslauga pagal Savivaldybės tarybos patvirtintą tvarką per 2016 m. pasinaudojo 847 savivaldybės gyventojai: 749 miesto gyventojai, 98  kaimo gyventojai. Šią paslaugą teikia VšĮ Kazlų Rūdos socialinės paramos centras. Paslauga teikiama specialiosios paskirties mikroautobusu.

Per 2016 metus 128 savivaldybėje gyvenantys asmenys buvo aprūpinti techninės pagalbos priemonėmis Jiems išdalinta 230 vnt. techninės pagalbos priemonių.

Neįgaliųjų socialinės integracijos projektai:

Neįgaliuosius atstovaujančios nevyriausybinės organizacijos, socialinių paslaugų, sveikatos, švietimo, kultūros ir sporto įstaigos. Šios įstaigos ir organizacijos teikia profesinės reabilitacijos, socialinių ir savarankiško gyvenimo įgūdžių ugdymo paslaugas, organizuoja kultūrinę ir sportinę neįgaliųjų veiklą. Savivaldybėje šiuo metu veikia 3 organizacijos, atstovaujančios neįgaliesiems, vykdančios neįgaliųjų socialinę integraciją, organizuojančios neįgaliųjų užimtumą, poilsį, sportą, turizmą, kultūrinę veiklą, tarptautinį bendradarbiavimą, teikiančios socialines paslaugas: Kazlų Rūdos neįgaliųjų draugija, VšĮ Kauno ir Marijampolės regiono aklųjų ir silpnaregių centras, bendruomenių asociacija, pagal negalios pobūdį ir jų šeimos narius atstovaujančios organizacijos yra svarbūs savivaldybės partneriai, užtikrinantys sėkmingą neįgaliųjų socialinę integraciją Kazlų Rūdoje. Savivaldybė pagal galimybes remia neįgaliuosius atstovaujančių organizacijų veiklą ir vykdomus projektus.

Vadovaujantis Lietuvos Respublikos Socialinės apsaugos ir darbo ministro 2012 m. liepos 20 d. įsakymu Nr.A1-345 patvirtinto Socialinės reabilitacijos paslaugų neįgaliesiems bendruomenėje projektų finansavimo tvarkos aprašo 31 ir 32 punktais Kazlų Rūdos savivaldybės administracijos direktoriaus 2015-10-26 įsakymu Nr. AT-582 sudaryta Dėl socialinės reabilitacijos paslaugų neįgaliesiems bendruomenėje projektų vertinimo ir atrankos komisija, svarstydama projektų vertinimo rezultatus, atsižvelgė į skirtingas negalias (judėjimo, regėjimo, klausos, sutrikusios intelekto ir kt.) turinčių asmenų specialiųjų poreikio tenkinimo reikalingumą ir prioritetą teikė tiems projektams, kurie labiausiai tenkina savivaldybėje gyvenančių skirtingas negalias turinčių asmenų specialiuosius poreikius, žymiai gerina jų gyvenimo kokybę. Komisija parengė projektams finansuoti skirtų lėšų paskirstymo projektą, kurį pateikė savivaldybės administracijos direktoriui tvirtinti. Kazlų Rūdos savivaldybės administracijos direktoriaus 2015-12-18 įsakymu Nr. AT-697 patvirtintas projektas dėl lėšų paskirstymo 2016 metų projektams finansuoti.

2016 metais įgyvendinant Socialinės reabilitacijos paslaugų neįgaliesiems bendruomenėje projektus paslaugas gavo 332 asmenys.

 

Projektas dėl lėšų paskirstymo Socialinės reabilitacijos paslaugų neįgaliesiems

bendruomenėje projektams įgyvendinti 2016 metams

 

10 lentelė

Eil. Nr.

Pareiškėjo pavadinimas

Suma iš savivaldybės biudžeto lėšų, Eur

Suma iš valstybės biudžeto lėšų, Eur

Suma pagal PVAK rekomendacijas Eur

1.

Kazlų Rūdos savivaldybės neįgaliųjų draugija

1817,20

18172,00

19989,20

2.

VšĮ Kauno ir Marijampolės regionų aklųjų centras

415,00

4150,00

4565,00

3.

Kazlų Rūdos savivaldybės bendruomenių asociacija

885,00

8850,00

9735,00

Iš viso

3117,20

31172,00

34289,20

 

7.2. Socialinės rizikos šeimos

 

2016 m. pradžioje Kazlų Rūdos savivaldybėje buvo 83 socialinės rizikos šeimų, jose augo 179 vaikai. Paslaugos šeimoms teikiamos visoje savivaldybėje: Kazlų Rūdos seniūnijoje -52, Jankų seniūnijoje -11, Plutiškių seniūnijoje - 12

Savivaldybėje socialinės rizikos šeimoms, auginančioms vaikus, teikiama piniginė parama (socialinės pašalpos, būsto šildymo išlaidų, geriamo vandens išlaidų ir karšto vandens išlaidų kompensacijos, išmokos vaikams ir kt.), organizuojamas nemokamas mokinių maitinimas švietimo įstaigose bei aprūpinimas mokyklinėmis prekėmis.

VšĮ Kazlų Rūdos socialinės paramos centras teikia socialinių įgūdžių ugdymo ir palaikymo paslaugas socialinės rizikos šeimoms, auginančioms vaikus. Paramos centre 2016 metais socialinių įgūdžių ugdymo ir palaikymo paslaugos buvo teiktos 83 Kazlų Rūdos savivaldybės šeimų, kurios įrašytos į socialinės rizikos šeimų sąrašą. Tokiu būdu buvo dalinai išspręsta darbuotojų krūvio problema. Šiuo metu vienas socialinis darbuotojas dirba vidutiniškai su ne daugiau kaip 10 rizikos šeimų.

Problemos, su kuriomis susiduria socialinės rizikos šeimos, auginančios vaikus, tai – šeimyninių santykių nestabilumas, konfliktai šeimoje, smurto naudojimas, tėvų girtavimas bei kitų svaiginamųjų medžiagų vartojimas, tėvų socialinių įgūdžių auklėjant vaikus stoka, tėvų nedarbas bei socialinių paslaugų, skirtų socialinės rizikos šeimoms, jose augantiems vaikams, stoka. Šiose šeimose augantys vaikai neturi tinkamų sąlygų pozityviai socializacijai, patiria smurtą, skurdą, tėvų nepriežiūrą.

Krizių įveikimo pagalba Krizių centre buvo suteikta 22 asmenims, iš jų 13 vaikų.

Socialinės rizikos ir mažas pajamas turinčių asmenų šeimose augančių vaikų priežiūros bei užimtumo dienos metu paslaugos šiuo metu teikiamos vaikų dienos centruose: Kazlų Rūdos mieste, Bagotosios, Ąžuolų Būdos, Višakio Rūdos, Antanavo, Jankų ir Plutiškių kaimuose. Kazlų Rūdos mieste veikiantys Vaikų dienos centrai ir jų filialai teikia paslaugas apie 140 vaikų. Bendruomenių įkurtuose vaikų dienos centruose ( Antanavo, Višakio Rūdos ir Ąžuolų Būdos) paslaugas gauna apytiksliai 60 vaikų. Savivaldybėje vien tik socialinės rizikos šeimose auga apie 180 vaikų, todėl šių dienos centrų teikiamų paslaugų poreikis beveik yra patenkinamas. Tokio pobūdžio įstaigų paslaugos yra prevencinė priemonė įvairių šeimos socialinių problemų atsiradimui, todėl vaikų dienos centrų paslaugos turi būti prieinamos taip pat ir socialinei rizikai nepriskiriamų, tačiau sunkioje materialinėje situacijoje esančių šeimų vaikams.

 

7.3. Likę be tėvų globos vaikai

 

Dėl tėvų nepriežiūros ir kt. priežasčių Vaikų teisių apsaugos skyriaus siuntimu laikinai socialinei globai VšĮ Kazlų Rūdos socialinės paramos centre buvo nukreipta 27 vaikai. Savivaldybėje iki 2016 m. gruodžio 31 d. likę be tėvų globos (rūpybos) 62 vaikai. Iš jų:

— globėjų (rūpintojų) šeimose auga – 32 vaikai. Iš jų: Kazlų Rūdos sav. globėjų šeimose 22 vaikai. Kitose savivaldybėse 10.

— Šeimynoje (kitoje sav.) – 1 vaikas;

— Įstaigose – 29 vaikų. Iš jų: Marijampolės specialiuosiuose globos namuose – 3 vaikai, VšĮ Marijampolės vaiko tėviškės globos namuose – 12 vaikų. Vilijampolės soc. globos namuose -2 vaikas, Kazlų Rūdos socialinės paramos centre 12 vaikai

 

14 diagrama. Be tėvų globos likusių vaikų globos struktūra 2016 m.

Šaltinis: Kazlų Rūdos savivaldybės administracijos duomenys

(Palyginimui 2015 metais vaikų globos namuose augo 30 vaikų, šeimose- 30 vaikai ir šeimynose-1)

 

Kazlų Rūdos savivaldybės Vaikų teisių apsaugos skyriaus specialistai informuoja visuomenę apie organizuojamus būsimų globėjų ir įtėvių mokymus, vykdomos šeimų atrankos, teikiama pagalba bei konsultacijos įvaikinusioms ar globojančioms vaikus šeimoms.

 

7.4. Socialinės rizikos suaugę asmenys

 

2016 metais Kazlų Rūdoje užregistruota 2 asmenys paleisti iš įkalinimo vietų. Savivaldybėje socialinės adaptacijos priemonių tinklas socialinės rizikos suaugusių asmenų grupei nėra pakankamai išplėstas, trūksta socialinės adaptacijos priemones įgyvendinančių institucijų. Asmenims, grįžusiems iš įkalinimo įstaigų skiriama piniginė parama – vienkartinė pašalpa grįžus iš laisvės atėmimo vietos.

Seniūnijų socialinių darbuotojų duomenimis savivaldybėje 2016  m. socialinis darbas dirbtas su 15 socialinės rizikos suaugusių asmenų. Besikreipiantiems asmenims seniūnijose buvo teikiamos bendrosios socialinės paslaugos (informavimas, konsultavimas, aprūpinimas būtiniausiais drabužiais, asmens higienos paslaugų organizavimas, maistas iš intervencinių atsargų,  dokumentų sutvarkymas ir kt.)

VšĮ Kazlų Rūdos socialinės paramos centre teikiamos laikino apnakvindinimo ir trumpalaikės socialinės globos paslaugos socialinės rizikos asmenims. 2016 metais 1 rizikos asmeniui buvo suteiktos trumpalaikės socialinės globos paslauga .

Savivaldybėje taip pat nėra specializuotų psichologinės bei socialinės reabilitacijos įstaigų paslaugų socialinės rizikos asmenims turintiems ir kitų socializacijos problemų: priklausomybės nuo alkoholio, narkotinių medžiagų, delinkventiškas elgesys ir pan. Tačiau paslaugų poreikį, jeigu asmuo pageidautų, galėtų patenkinti kitų savivaldybių įstaigos ( pvz. Kauno rajone Šlienavos kaime veikia modernus narkomanų reabilitacijos centras, kuriame nemokamai teikiamos paslaugos asmenims, turintiems priklausomybes). Todėl prioritetinės būtinybės steigti panašų centrą Kazlų Rūdos savivaldybėje nėra.

2016 metais  VšĮ Kazlų Rūdos socialinės paramos centras įgyvendindamas visuomenės sveikatos specialiąją programą ir finansuodamas projektą iš kitų lėšų toliau teikė socialinės rizikos asmenims ir jų šeimos nariams gydymo nuo priklausomybės alkoholiui paslaugą:

-18 asmenų kodavosi (4 atkrito) ir buvo suteikta  konsultacija KPLC (Kaune pas specialistus);

- susitikimuose su AA grupės nariais dalyvavo 45 asmenys;

-16 asmenims suteiktos psichologo konsultacijos.

-74 asmenys dalyvavo grupiniuose užsiėmimuose su psichologu;

Projektas bus tęsiamas ir 2017 metais.

 

7.5.Socialinių darbuotojų ir socialinių darbuotojų padėjėjų skaičius savivaldybėje

11 lentelė

Eil.

Nr.

Įstaigos

Socialinių darbuotojų skaičius

Socialinių darbuotojų padėjėjų skaičius

Iš viso

Iš jų finansuojamų iš savivaldybės biudžeto

1.

Savivaldybės socialinių paslaugų įstaigose:

-

-

-

1.1.

Biudžetinėse

-

-

-

1.2.

viešosiose

16

-

18

2.

Savivaldybės administracijoje

2

2

 

3.

Kitose socialinių paslaugų įstaigose

3

-

 

 

Iš viso

21

2

18

 

8. 2016 metų socialinių paslaugų plano įgyvendinimo rezultatų trumpa apžvalga

 

Visos priemonės, numatytos 2016 metų Socialinių paslaugų plane  buvo įgyvendintos. Buvo teikiamos numatytos socialinės paslaugos savivaldybės gyventojams. Užtikrinama teikiamų socialinių paslaugų kokybė – pagalbos į namus paslaugos, transporto organizavimo paslaugos, socialinių įgūdžių ugdymo ir palaikymo, ilgalaikės trumpalaikės globos bei kitų paslaugų. Pagrindiniai paslaugų gavėjai buvo neįgalūs, senyvo amžiaus asmenys, kuriems buvo teikiamos pagalbos į namus, transporto, aprūpinimo techninės pagalbos priemonėmis, trumpalaikės ir ilgalaikės socialinės globos paslaugos, bei socialinės rizikos šeimoms socialinių įgūdžių ugdymo ir palaikymo, sociokultūrinės bei kitos bendrosios socialinės paslaugos.

Ataskaitiniais metais nebuvo pradėta teikti kitų naujų socialinių paslaugų.

 

III. UŽDAVINIAI IR PRIEMONIŲ PLANAS

9. Prioritetinės socialinių paslaugų plėtros kryptys

 

Remiantis Kazlų Rūdos savivaldybės 2017 metų Socialinės paramos plėtojimo ir visuomenės sveikatinimo programos 1 tikslo „Mažinti socialinę atskirtį vykdant Kazlų Rūdos savivaldybės ir valstybės socialinę politiką” 02 uždaviniu „Mažinti socialinę atskirtį vykdant Kazlų Rūdos savivaldybės ir valstybės socialinę politiką”, šiame socialinių paslaugų plane nustatomos savivaldybės socialinių paslaugų plėtros prioritetinės 2017 metų kryptys:

1. Nestacionarių socialinių paslaugų socialinės rizikos šeimoms, vaikams ir socialinės rizikos suaugusiems asmenims paslaugų teikimas ir plėtra;

2. Socialinės globos ir priežiūros paslaugų suaugusiems asmenims, senatvės pensijos amžių sukakusiems asmenims ir vaikams su negalia paslaugų teikimas ir plėtra;

 

Atsižvelgiant į Kazlų Rūdos savivaldybės socialinę demografinę situaciją, savivaldybėje prioritetinės socialinių paslaugų gavėjų grupės:

 

2)      likę be tėvų globos vaikai;

3)      socialinės rizikos šeimos ir jų vaikai;

4)      vaikai su negalia; 

5)       socialinę atskirtį patiriantys jauni žmonės;                            

6) socialinės rizikos vaikai;

7)      vieniši senyvo amžiaus asmenys;

8)      senyvo amžiaus asmenys su negalia;

9)      suaugę asmenys su negalia.

 

Šios socialinės grupės yra menkiau integruotos į visuomenę, turi mažiau arba visai neturi galimybių dalyvauti visuomenės gyvenime.

 

Vertinant Kazlų Rūdos savivaldybės socialinę demografinę situaciją, prioritetinės socialinių paslaugų rūšys:

1.Nestacionarių socialinių paslaugų teikimas, siekiant sumažinti ilgalaikės socialinės globos institucijoje poreikį:

1.1.socialinės priežiūros paslaugų teikimas, senyvo amžiaus vienišiems asmenims, socialinės rizikos šeimoms ir jose augantiems vaikams bei socialinės rizikos asmenims; 

1.2.dienos socialinės globos (asmens namuose) paslaugos suaugusiems asmenims su negalia, senyvo amžiaus asmenims;

2.Ilgalaikės stacionarios socialinės globos paslaugų apimčių mažinimas be tėvų globos likusiems vaikams, skatinant ir remiant įvaikinimą ir globą (rūpybą) šeimose bei šeimynose.

 

 

10. Priemonių planas

 

Socialinių paslaugų teikimo ir plėtros tikslai (kaip apibrėžta I dalies 2 punkte):

1. Plėtoti nestacionarias paslaugas kaip alternatyvą stacionarių socialinių paslaugų įstaigų paslaugoms.

2.Vykdant valstybės ir savivaldybės socialinę politiką, organizuoti socialinių paslaugų teikimą atsižvelgiant į gyventojų poreikį.

3. Gerinti teikiamų socialinių paslaugų kokybę ir aprėptį bei skatinti socialiai pažeidžiamų asmenų integraciją į visuomenę.

12 lentelė

 

1 tikslas.  Plėtoti nestacionarias socialines paslaugas kaip alternatyvą stacionarių socialinių paslaugų įstaigų paslaugoms.

––––––––––

Uždaviniai

Priemonės

Lėšos (eurais),

finansavimo šaltiniai

Atsakingi vykdytojai

Laukiami rezultatai

1

2

3

4

5

1.1. Išlaikyti senstantį žmogų jam įprastoje aplinkoje - namuose, teikiant socialinės priežiūros paslaugą pagalba į namus

Teikti socialinės priežiūros paslaugas (pagalba į namus) senyvo amžiaus, neįgaliems žmonėms pagal poreikį asmens namuose

30 000 eurų iš savivaldybės biudžeto

Socialinės paramos ir sveikatos priežiūros skyrius,

VšĮ Kazlų Rūdos socialinės paramos centras

Sumažės ilgalaikės socialinės globos poreikis pagyvenusiems ir neįgaliems asmenims. Bus teikiama iki 45 asmenų

pagalbos į namus paslauga.

1.2.Mažinti asmenų socialinę atskirtį

 

Finansuoti transporto organizavimo  paslaugos teikimą VšĮ Kazlų Rūdos socialinės paramos centre

3000 eurų iš savivaldybės biudžeto

Socialinės paramos ir sveikatos priežiūros skyrius,

VšĮ Kazlų Rūdos socialinės paramos centras

Kasmet transporto paslauga pasinaudoja apie 400 asmenų.

 

 

 

Organizuoti paslaugas skurdžiai gyvenančioms šeimoms ir pavieniams asmenims.

 

 

 

 

 

 

Organizuoti paramą maisto produktais labiausiai skurstantiems savivaldybės asmenims (šeimoms)

670 Eur iš savivaldybės biudžeto

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4000 eurų iš savivaldybės biudžeto

Socialinės paramos ir sveikatos priežiūros skyrius,

Vilkaviškio vyskupijos Kazlų Rūdos „Caritas“

 

 

 

 

 

 

 

 

Socialinės paramos ir sveikatos priežiūros skyrius

 

 

Maitinimo paslaugas gautų apie 100 asmenų, paramą drabužiais ir avalyne gautų apie 100 asmenų, asmeninės higienos paslaugas gautų apie 300 asmenų per metus.

 

Paramą maisto produktais gautų labiausiai skurstantys savivaldybės asmenys iki 1700 asmenų.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Užtikrinti socialinių įgūdžių ugdymą ir palaikymą  suaugusiems asmenims su negalia, senyvo amžiaus asmenims

 

8000 Eur iš savivaldybės biudžeto

 

VšĮ Kazlų Rūdos socialinės paramos centras

 

Kompleksinę pagalbą gaus 10 asmenų dienos centre

 

1.3. Suteikti pagal poreikį laikino apnakvindinimo paslaugą socialinės rizikos asmenims

 

 

Finansuoti paslaugą teikiančioje įstaigoje

 

1000,0 Eur iš savivaldybės biudžeto

 

 

VšĮ Kazlų Rūdos socialinės paramos centras

 

 

3 socialinės rizikos, asmenims, neturintiems pastovios gyvenamosios vietos bus užtikrinta nakvynės ir būtinų higienos paslaugų suteikimas

1.4 Skatinti NVO socialinius projektus

Remti NVO socialinius projektus

18700 Eur iš savivaldybės biudžeto

Socialinės paramos ir sveikatos priežiūros skyrius,

NVO

Bus remiamos tam tikras socialines paslaugas teikiančios organizacijos (vaikų dienos centrai, kitos organizacijos)

 

2 tikslas. Vykdant valstybės ir savivaldybės socialinę politiką, organizuoti socialinių paslaugų teikimą atsižvelgiant į gyventojų poreikį.

––––––––––

Uždaviniai

Priemonės

Lėšos , Eur finansavimo šaltiniai

Atsakingi vykdytojai

Laukiami rezultatai

2.1. Suteikti trumpalaikę ar ilgalaikę socialinę globą be tėvų likusiems vaikams.

 

Finansuoti paslaugas  teikiančioje įstaigoje trumpalaikę, ilgalaikę socialinę globą

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skatinti globėjus, skiriant pagalbos pinigus už globojamus vaikus

 

 

 

100 000 Eur iš savivaldybės biudžeto

 

 

 

51000 Eur

 

 

 

 

 

 

 

 

42000 Eur Iš savivaldybės biudžeto

VšĮ Marijampolės vaiko tėviškės namai ir kitos įstaigos

 

 

 

 

 

VšĮ Kazlų Rūdos socialinės paramos centras

 

 

 

 

 

 

 

Socialinės paramos ir sveikatos priežiūros skyrius

 

 

Iki 12 socialinės rizikos vaikų bus užtikrintos ilgalaikės socialinės globos paslaugos.

 

Iki 22 socialinės rizikos vaikų bus užtikrintos trumpalaikės socialinės globos paslaugos

 

 

 

 

 

26 globėjų šeimose augantiems vaikams bus mokami pagalbos pinigai, pagal tarybos patvirtintą tvarką

2.2. Organizuoti ilgalaikės (trumpalaikės) globos paslaugas institucijoje ir asmens namuose

 

Finansuoti paslaugas Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pavaldžiuose socialinės globos namuose ir VšĮ Kazlų Rūdos socialinės paramos centre (asmenims su sunkia negalia)

 

 

 

 

59 100 Eur iš VB TD

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Socialinės paramos ir sveikatos priežiūros skyrius,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Iki 30  asmenų su sunkia negalia bus užtikrinta ilgalaikė ir trumpalaikė socialinė globa institucijose ir asmens namuose

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Finansuoti paslaugas įstaigose teikiančiose (trumpalaikės ar ilgalaikės) socialinės globos paslaugas

196 000 Eur iš savivaldybės biudžeto

 

VšĮ Kazlų Rūdos socialinės paramos centras

28 senyvo amžiaus ir su negalia asmenims bus užtikrinta ilgalaikė socialinė globa institucijoje ir asmens namuose

2..3

Finansuoti paslaugas įstaigoje teikiančioje socialinės globos paslaugas krizės atveju

7000 Eur iš savivaldybės biudžeto

 

VšĮ Kazlų Rūdos socialinės paramos centras

Finansuojamos psichologo paslaugos ir apgyvendinimo krizių centre paslaugos

3. Gerinti teikiamų socialinių paslaugų kokybę ir aprėptį bei skatinti socialiai pažeidžiamų asmenų integraciją į visuomenę.

 

3.1. Didinti socialinių paslaugų prieinamumą ir gerinti jų kokybę

 

Organizuoti ir teikti socialinę priežiūrą seniūnijose socialinės rizikos šeimoms auginančioms vaikus

 

 

 

 

16800   Eur  iš savivaldybės biudžeto ir

 

69 300 Eur iš VD

 

 

 

 

 

 

Socialinės paramos ir sveikatos priežiūros skyrius,

VšĮ Kazlų Rūdos socialinės paramos centras

 

 

 

 

Paslaugos bus teikiamos  70 socialinės rizikos šeimų.

Finansuojami 7 etatai iš VD ir SB lėšų

3.2. Suteikti socialinę pagalbą

suaugusiems asmenims su negalia, suaugusiems asmenims su sunkia negalia, vaikams su negalia, vaikams su sunkia negalia

Aprūpinti techninės pagalbos

priemonėmis

 

7600 Eur iš savivaldybės biudžeto

Socialinės paramos ir sveikatos priežiūros skyrius,

VšĮ Kazlų Rūdos socialinės paramos centras

Apie 200 neįgaliųjų bus aprūpinti techninės pagal-bos priemonėmis

 

3.3. Skatinti ir remti visuomeninių organizacijų veiklą, rūpintis suaugusių, senyvo amžiaus asmenų su negalia, vaikų su negalia integracija į visuomenę

 

Remti savivaldybės visuomenines organizacijas, teikiančias socialinės integracijos paslaugas neįgaliesiems

 

5070 Eur iš savivaldybės biudžeto ir 25370 Eur valstybės biudžeto

 

Socialinės paramos ir sveikatos priežiūros skyrius,

visuomeninės organizacijos

Bus remiamos visuomeninės socialines paslaugas, socialinės reabilitacijos paslaugas neįgaliesiems teikiančios organizacijos

 

 

 

 

 

3.4.Pritaikyti būstą ir aplinką suaugusiems asmenims su negalia, suaugusiems asmenims su sunkia negalia, vaikams su sunkia negalia

 

Pritaikyti būstą ir aplinką

10 000 Eur iš savivaldybės biudžeto.

8 200 Eur iš valstybės

biudžeto

 

Socialinės paramos ir sveikatos priežiūros skyrius,

visuomeninės organizacijos

Bus atlikti būsto ir aplinkos pritaikymo darbai 3 neįgaliems

asm.

 

 

11. Regioninių socialinių paslaugų poreikis 2017 m.

13 lentelė

Eil.

Nr.

Socialinių paslaugų rūšys pagal žmonių socialines grupes

Socialinės globos įstaiga

Mastas (vietų sk.)

1

2

3

4

1.

Ilgalaikė socialinė globa likusiems be tėvų globos vaikams

 

 

 

 

Regioninės ir kitos įstaigos su kuriomis sudarytos lėšų kompensavimo sutartys

 

 

16

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.

Ilgalaikė socialinė globa suaugusiems

 

Įstaigos su kuriomis sudarytos lėšų kompensavimo sutartys (valstybiniai socialinės globos namai asmenims su proto ir psichine negalia)

 

 

18

 

 

 

 

 

 

 

13.1 lentelė

Eil. Nr.

Socialinių paslaugų rūšys pagal žmonių socialines grupes

Socialinės globos įstaiga

Mastas

(vietų sk.)

1

2

3

4

1.

Ilgalaikė socialinė globa suaugusiems

Marijampolės socialinės globos namai

Didvyžių socialinės globos namai

Suvalkijos socialinės globos namai

Vilijampolė socialinės globos namai

Ilguvos valstybiniai globos namai

 

1

8

6

1

1

 

 

IV. FINANSAVIMO PLANAS

 

12. Socialinių paslaugų finansavimo šaltiniai                                   

14 lentelė

Eil.

Nr.

Socialinių paslaugų finansavimo šaltiniai

Pagal faktines išlaidas (Eur)

Pagal planines išlaidas (Eur)

2015 m.

2016 m.

2017 m.

1

2

3

4

7

1.

Savivaldybės biudžeto išlaidos socialinėms paslaugoms

432711  Eur

467 275

497 700

1.1.

Palyginti su bendru savivaldybės biudžetu, proc.

4,6

6,3

6,4

2.

Valstybės biudžeto specialiosios tikslinės dotacijos (su administravimu)

174 233,0 Eur

108 600

130 200

 

Iš jų (be administravimo):

 

 

 

2.1.

Socialinės rizikos šeimų socialinei priežiūrai organizuoti

45 123,0 Eur

52 300

69 300

2.2.

Asmenų su sunkia negalia socialinei globai organizuoti

53 610,0Eur

54700

59 100

3.

Socialinės globos likusiems be tėvų globos vaikams

75 500,0 Eur

206000

193000

4.

ES struktūrinių fondų lėšos

-

-

-

5.

Asmenų mokėjimai už paslaugas

 

152 977 Eur 

202 000

210 000

6.

Kitos lėšos

-

-

-

 

Iš viso:

759 921 Eur

983875

1 030 900

 

13. Socialinių paslaugų finansavimo šaltinių įvertinimas

 

2017 metams palyginus su 2016 metais Savivaldybėje išlaidos socialinėms paslaugoms finansuoti, kaip ir buvo prognozuota, padidėjo. 2017 metais dėl paslaugų kainų kilimo, didėja finansavimas socialines paslaugas teikiančioms valstybės ir savivaldybės įstaigoms, skirti papildomi valstybės finansuojami etatai darbui su rizikos šeimomis, atsiranda didesnis poreikis kitoms paslaugų, pvz. asmens globos namuose, psichologo paslaugoms ir kt. Įvertinus socialinių paslaugų finansavimo šaltinius, galima teigti, kad perspektyvoje Savivaldybės biudžete numatoma daugiau išlaidų socialinėms paslaugoms  ir iš valstybės biudžeto. Valstybės biudžeto specialiosios tikslinės dotacijos lėšų dalis didėja. 

 

14. Socialinių paslaugų finansavimo iš savivaldybės biudžeto būdai

15 lentelė

Eil.

Nr.

Finansavimo būdai

Lėšos (Eur)

 

2015 m.

Eur

2016 m. Eur

2017 m.

1.

Socialinių paslaugų pirkimas:

 

-

 

 

2.

Tiesioginis socialinių paslaugų įstaigų finansavimas:

 

 

 

 

 

Iš jo:

 

 

 

 

2.1.

Savivaldybės pavaldumo įstaigoms

 

-

-

-

2.2.

Ministerijos pavaldumo socialinės globos įstaigoms (pagal lėšų kompensavimo sutartis)

 

40 228

43320

45000

2.3.

Visuomeninių organizacijų įstaigoms pagal lėšų kompensavimo sutartis

 

-

-

-

2.4.

Viešosioms įstaigoms pagal paslaugų finansavimo sutartis

 

283 439

304200

329500

3.

Savivaldybės biudžeto lėšos, skirtos nevyriausybinėms organizacijoms

 

23 558

36 500

13770

 

Iš viso:

 

347 225

387020

388270

 

15. Lėšos, reikalingos žmogiškųjų išteklių plėtrai

 

Siekiant efektyvinti socialinių paslaugų organizavimą, būtina:

1. investuoti į specialistų kvalifikacijos kėlimą. Įvertinus socialinių darbuotojų poreikį ir jų esamą kvalifikaciją, numatoma sudaryti sąlygas tolesniam profesiniam tobulėjimui. Tam reikėtų skirti pakankamai lėšų;

2.įsteigti Plutiškių ir Antanavo seniūnijose socialinio darbo organizatoriaus pareigybę, nes šiuo metu socialinių paslaugų poreikis ir mastas socialinės rizikos asmenims šiose seniūnijose nėra vertinamas.

3. siekti glaudesnio tarpinstitucinio bendradarbiavimo tarp Socialinės paramos ir sveikatos priežiūros skyriaus, Vaikų teisių apsaugos skyriaus, Švietimo skyriaus, VšĮ Kazlų Rūdos savivaldybės socialinės paramos centro, Sveikatos priežiūros įstaigų, Darbo biržos, Migracijos tarnybos, Policijos komisariato, Psichologinės tarnybos, Nevyriausybinių ir Bendruomeninių organizacijų.

 

16. Savivaldybės finansinių galimybių palyginimas su numatytų priemonių finansavimu

 

LR Socialinių paslaugų įstatyme numatoma, kad asmens gaunama priežiūros pagalbos ar slaugos tikslinė kompensacija 100 procentų yra skirta socialinėms paslaugos apmokėti, o nuo likusios asmens pajamų dalies skaičiuojamas dar papildomas 80 procentų mokestis už paslaugą.

Papildomų lėšų tikimybė socialinėms paslaugoms finansuoti ar joms plėtoti yra galima sutaupant lėšas socialinėms pašalpoms ir kompensacijoms mokėti. Šias funkcijas perdavus savarankiškai vykdyti savivaldybėms, savivaldybėms suteikiama daugiau teisių griežčiau kontroliuoti socialinių pašalpų ir kompensacijų gavėjus.  Vadovaujantis LR Piniginės paramos nepasiturintiems įstatymo 4 straipsnio 5 punktu, nepanaudotos savivaldybių biudžetų lėšos piniginei socialinei paramai skaičiuoti ir mokėti, atsižvelgiant į poreikį, pirmiausiai turi būti naudojamos kitai socialinei paramai finansuoti savivaldybės tarybos nustatyta tvarka. Nevyriausybinės organizacijos savo veiklą vykdo naudodamos ir kitus finansavimo šaltinius – organizacijos narių mokestį, iki 2 procentų gyventojo pajamų mokesčio paramai, savanorių darbą, rėmėjų lėšas ir kt.

 

17. Savivaldybės organizuojamų socialinių paslaugų įvertinimas

 

Savivaldybėje gyvena gana daug asmenų, kuriems reikalinga piniginė socialinė parama ir socialinės paslaugos, tačiau Savivaldybės finansinių galimybių nepakanka, kad visiems esantiems ir būsimiems socialinių paslaugų gavėjams galėtų užtikrinti kokybišką socialinių paslaugų teikimą.

Šiuo metu Savivaldybėje teikiamos šios socialinės paslaugos:

1. Bendrosios socialinės paslaugos:

1.1. informavimo;

1.2. konsultavimo;

1.3. tarpininkavimo ir atstovavimo;

1.4. maitinimo organizavimo;

1.5. aprūpinimo drabužiais ir avalyne;

1.6. transporto organizavimo;

1.7. sociokultūrinės;

1.8. asmens higienos ir priežiūros;

1.9. aprūpinimo techninėmis pagalbos priemonėmis.

2. Specialiosios socialinės priežiūros paslaugos:

2.1. pagalbos į namus;

2.2. socialinių įgūdžių ugdymo ir palaikymo socialinės rizikos šeimoms ir suaugusiems asmenims su negalia;

2.3.laikino apnakvindinimo;

2.4. nestacionarios paslaugos Krizių centre ir Paramos šeimai tarnyboje.

3. Specialiosios socialinės globos paslaugos:

3.1. ilgalaikės socialinės globos;

3.2. globos asmens namuose;

3.3. trumpalaikės socialinės globos suaugusiems asmenims;

3.4. trumpalaikės ir ilgalaikės socialinės globos, laikinai be tėvų globos likusiems vaikams.

 

Nepakankamai teikiama socialinės priežiūros paslaugų vaikams su negalia (su proto ir psichine negalia) ir jų šeimos nariams. Neefektyviai dirba šias paslaugas savivaldybėje teikiančios visuomeninės organizacijos.

Nuo 2015 metų VšĮ Kazlų Rūdos  socialinės paramos centro Vaikų laikinos globos padalinyje yra teikiamos trumpalaikės socialinės globos paslaugos vaikams laikinai likusiems be tėvų globos, kol bus nustatyta nuolatinė globa arba vaikas grąžintas į šeimą. Siekiant mažinti institucinės globos poreikį vaikams, likusiems be tėvų globos, nuo 2016 metais buvo skatinami globėjai, kurie  kreipėsi į Savivaldybę dėl Pagalbos pinigų mokėjimo už globojamą vaiką. 2016 metais Savivaldybės Taryba patvirtino pagalbos pinigų už globojamą vaiką tvarką:  iki 3,5 BSI (133 Eur) už vieną vaiką iki 4 BSI (152 Eur) dydžio už du ir daugiau šeimoje globojamų vaikų.

Savivaldybėje veikia Pagalbos šeima tarnyba ir Krizių centras šeimoms. Šiame centre yra teikiama psichologinė pagalba vaikams ir tėvams, tėvų socialinių įgūdžių auginant vaikus, sprendžiant kitas šeimos problemas ugdymas, teisinė pagalba ir kt.

 

V. PLĖTROS VIZIJA IR PROGNOZĖ

 

18. Socialinių paslaugų plėtros vizija -  kokybiškai teikiamos socialinės paslaugos visiems savivaldybės gyventojams pagal jiems nustatytą poreikį

Prognozuojama per 3 metus  plėsti šias socialinių paslaugų rūšis:

1. Nestacionarias paslaugas (iki 30 asmenų per metus);

2. Integralią pagalbą gyventojų namuose (iki 10 asmenų per metus);

3.Socialinę dienos globą asmens namuose (iki 20 asmenų per metus);

4. Kompleksines paslaugas krizes patiriančioms šeimoms (iki 300 asmenų per 3 metus).

5. Laikino atokvėpio paslaugas (iki 5 asmenų per metus);

6. Socialinių globėjų paslaugas (iki 3 globėjų per metus).

 

Planuojama:

1.Gerinti socialinių paslaugų infrastruktūrą, didinant socialinių paslaugų prieinamumą neįgaliesiems, senyvo amžiaus asmenims bei socialinės rizikos asmenims, šeimoms ir jose augantiems vaikams.

2.Didinti socialinių paslaugų prieinamumą Savivaldybės gyventojams, siekiant sudaryti žmogaus orumą nežeminančias gyvenimo ir buities sąlygas tenkinant gyvybiškai svarbius asmens poreikius.

 

19. Prognozuojamos socialinės paslaugos

Savivaldybėje 2017 metais planuojama organizuoti bendrųjų ir specialiųjų socialinių paslaugų teikimą:         

1.Bendrosiosios socialinės paslaugos: transporto organizavimo – 300 asmenų; aprūpinimo techninės pagalbos priemonėmis – 180 asmenų, bendrosios paslaugos (karšto maisto, atstovavimo, tarpininkavimo ir kt.) kaimų gyventojams – iki 30 asmenų, kompleksinės paslaugos šeimai – iki 50 asmenų.

2. Specialiosios socialinės paslaugos: pagalbos į namus – 45 asmenų; socialinių įgūdžių ugdymo ir palaikymo paslauga socialinės rizikos šeimoms - 70 šeimų; socialinių įgūdžių ugdymo ir palaikymo suaugusiems asmenims su negalia – 8 asmenims, integralios paslaugos – 10 asmenų.

3.Socialinės globos paslaugos: trumpalaikės socialinės globos pagyvenusiems, suaugusiems asmenims su negalia , socialinės rizikos asmenims – iki 8 asmenų per metus; ilgalaikės socialinės globos (senelių namuose VšĮ Kazlų Rūdos socialinės paramos centre) – 27 asmenų; laikino apnakvindinimo – 3 asmenims; vaikams iš socialinės rizikos šeimų VšĮ Kazlų Rūdos socialinės paramos centro Laikinos vaikų globos namuose – iki 20 asmenų per metus; socialinės globos suaugusiems  asmenims su sunkia negalia valstybinėse įstaigose – iki 20 asmenų; socialinės globos suaugusiems asmenims su sunkia negalia VšĮ Kazlų Rūdos socialinės paramos centre iki 15 asmenų.

4. 2017 metais Socialinės reabilitacijos paslaugų neįgaliesiems bendruomenėje projektuose numatomas paslaugų gavėjų skaičius – 332 asmenys.

 

2017 metais siekiama užtikrinti, kad socialinės paslaugos Savivaldybėje būtų teikiamos efektyviai, tenkinant būtinus asmens poreikius, asmenys būtų skatinami aktyviai ieškoti būdų padėti sau pačiam išspręsti socialines problemas. Stacionariosios paslaugos gali būti keičiamos efektyvesnėmis ir pigesnėmis paslaugomis namuose bei užimtumo centruose. Reikalinga skatinti socialinio sektoriaus objektų (socialinių paslaugų, sveikatos priežiūros, mokymo, švietimo ir kt. įstaigų, nevyriausybinių organizacijų) glaudų bendradarbiavimą.

Netolygus soc. paslaugų teikėjų išsidėstymas teritorijoje lemia prastesnį paslaugų prieinamumą kaimo gyventojams, todėl būtina plėsti nestacionarių socialinių paslaugų teikimą Kazlų Rūdos savivaldybės kaimo vietovėse išnaudojant renovuotas bendruomenines patalpas ir sudaryti sąlygas kaimų bendruomeninėms ir kitoms nevyriausybinėms organizacijoms teikti socialines paslaugas, pasinaudojant įvairiais finansavimo šaltiniais stiprinti socialinę infrastruktūrą kaimo vietovėse.

Planuojama pradėti nuo 2017 metų teikti Integralios pagalbos paslaugas asmens namuose. 2016 metais buvo atliekamas poreikio vertinimas, planuojamos lėšos. Projektas bus finansuojamas iš valstybės ir savivaldybės lėšų. Projekto tikslas – teikti integralią pagalbą (socialinę globą ir slaugą) neįgaliems vaikams, neįgaliems darbingo amžiau ir senyvo amžiau asmenims jų namuose bei konsultacinę pagalbą jų šeimos nariams. Asmenys, kuriems teikiam integrali pagalba namuose, galės pasinaudoti slaugytojo, kineziterapeuto (masažuotojo), ergoterapeuto, socialinio darbuotojos, psichologo paslaugomis. Projektą vykdys VšĮ Kazlų Rūdos socialinės paramos centras.

2017 metais planuojama, pasinaudojant ES fondų parama, pradėti teikti Kompleksines paslaugas krizę patiriančioms šeimoms, prie VšĮ Kazlų Rūdos vaikų dienos centras bus steigiami Bendruomeniniai šeimoms namai. Šeimoms bus teikiamos psichologo, meditatoriaus paslaugos, bus organizuojami pozityvios tėvystės mokymai, sociakultūrinė veikla šeimoms.

Nuo 2017 metų prie pedagoginės psichologinės tarnybos pradedami organizuoti mokymai būsimiems globėjams. Lėšos skiriamos iš savivaldybės biudžeto.

 

20. Savivaldybės biudžeto augimo perspektyva ir numatomas pokytis

 

Socialinių paslaugų poreikis turėtų nuolat didėti – dėl demografinių ir darbo rinkos veiksnių. Palyginti  Kazlų Rūdos savivaldybės biudžeto asignavimų, skiriamų socialinėms paslaugoms  kiekį šios biudžeto išlaidos kasmet didėja. Biudžeto dalis, tenkanti socialinėms paslaugoms finansuoti, stabiliai auga.  Prognozuojama, kad 2017 metais savivaldybės biudžeto dalis, tenkanti socialinėms paslaugoms finansuoti,  sudarys 6,4 proc.

 

21. Išteklių prognozė ateinantiems 3 metams

 

Socialinių paslaugų teikimui Kazlų Rūdos savivaldybės gyventojams lėšų poreikis per 3 ateinančius metus turėtų didėti. Lėšų didėjimas numatomas dėl kainų pokyčio, paslaugų gavėjų skaičiaus augimo ir naujų paslaugų projektų įgyvendinimo. Lėšos ir toliau turėtų būti skirstomos, atsižvelgiant į kasmet bei ilgalaikiuose  planuose tvirtinamus prioritetus.

 

22. Siūlomos plėsti regioninės socialinės paslaugos, jų rūšys ir prognozuojamas mastas 2017 metais

 

16 lentelė

 

Socialinių paslaugų rūšys (nurodomos pagal žmonių socialines grupes)

Mastas (papildomai vietų skaičius)

Ilgalaikė socialinė globa asmenims su proto negalia

2

 

Laikino atokvėpio paslauga

 

5

Socialinių globėjų paslauga

3

Kita

-

Iš viso:

10

 

VI. PLANO ĮGYVENDINIMO PRIEŽIŪRA

 

23. Socialinių paslaugų plano įgyvendinimo priežiūros vykdytojai

 

Savivaldybės socialinių paslaugų plano įgyvendinimo stebėseną vykdys savivaldybės administracijos Socialinės paramos ir sveikatos priežiūros skyrius.

 

24. Socialinių paslaugų plano įgyvendinimo priežiūros etapai ir įvertinimo rezultatai

 

Savivaldybės Socialinių paslaugų planas bus vertinamas baigiantis kalendoriniams metams, atsižvelgiant į vykdomą Kazlų Rūdos savivaldybės biudžetą. Vertinimo metu bus aptariamos iškilusios kliūtys plano įgyvendinimui, laukiamų rezultatų pasiekimui, bus ieškoma būdų kliūčių šalinimui.

 

25. Pasiektų rezultatų, tikslų ir uždavinių analizė, numatytų vykdyti priemonių efektyvumas

 

Socialinių paslaugų plano įgyvendinimo priežiūros metu bus žiūrima ar pasiekti laukiami rezultatai, ar efektyviai panaudotos skirtos lėšos, reguliariai atliekama pasiektų rezultatų, tikslų bei uždavinių analizė. Vertinant plane numatytas įgyvendinamas priemones vadovaujamasi Socialinės apsaugos ir darbo ministro patvirtintais Socialinių paslaugų efektyvumo vertinimo kriterijais. Socialinių paslaugų plano įgyvendinimo priežiūra bei kontrolė derinama su savivaldybės strateginio plano įgyvendinimo priežiūros procedūra ir tvarka.

 

_____________________