KALVARIJOS SAVIVALDYBĖS TARYBA
SPRENDIMAS
DĖL FINANSAVIMO SKYRIMO UŽ LIKUSIUS BE TĖVŲ GLOBOS KALVARIJOS SAVIVALDYBĖS VAIKUS TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
2024 m. rugpjūčio 29 d. Nr. T-156
Kalvarija
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 6 straipsnio 12 ir 14 punktais, 15 straipsnio 2 dalies 29 ir 30 punktais, 4 dalimi, Socialinių paslaugų įstatymo 11 straipsnio 1 dalimi, 23 straipsnio 9 dalies 2 punktu, 10 ir 11 dalimis, Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2024 m. birželio 11 d. įsakymu Nr. A1-397 „Dėl mokėjimo už socialines paslaugas tvarkos aprašo patvirtinimo“ patvirtinto Mokėjimo už socialines paslaugas tvarkos aprašo 33 ir 34 punktais, Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2018 m. sausio 19 d. įsakymu Nr. A1-28 „Dėl Globos centro veiklos aprašo patvirtinimo“ patvirtinto Globos centro veiklos aprašo 80 punktu, Kalvarijos savivaldybės taryba nusprendžia:
1. Patvirtinti Finansavimo skyrimo už likusius be tėvų globos Kalvarijos savivaldybės vaikus tvarkos aprašą (pridedama).
2. Pripažinti netekusiais galios:
2.1. Kalvarijos savivaldybės tarybos 2018 m. sausio 25 d. sprendimą Nr. T-13 „Dėl socialinio globėjo veiklos organizavimo Kalvarijos savivaldybėje tvarkos aprašo“;
Šis sprendimas per vieną mėnesį nuo įsigaliojimo dienos gali būti skundžiamas pasirinktinai Lietuvos administracinių ginčų komisijos Kauno apygardos skyriui, adresu: Laisvės al. 36, 44240 Kaunas, Lietuvos Respublikos ikiteisminio administracinių ginčų nagrinėjimo tvarkos įstatymo nustatyta tvarka arba Regionų apygardos administracinio teismo Kauno rūmams, adresu: A. Mickevičiaus g. 8A, 44312 Kaunas, Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.
PATVIRTINTA
Kalvarijos savivaldybės tarybos
2024 m. rugpjūčio 29 d.
sprendimu Nr. T-156
FINANSAVIMO SKYRIMO UŽ LIKUSIUS BE TĖVŲ GLOBOS KALVARIJOS SAVIVALDYBĖS VAIKUS TVARKOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Finansavimo skyrimo už likusius be tėvų globos Kalvarijos savivaldybės vaikus tvarkos aprašas reglamentuoja (toliau – Tvarkos aprašas):
1.1. pagalbos pinigų skyrimą ir mokėjimą vaikus globojančiai (rūpinančiai) šeimai, budinčiam globotojui, nuolatiniam globotojui už vaikų priežiūrą ar globą (rūpybą);
1.2. pagalbos pinigų skyrimą ir mokėjimą tėvų globos netekusiems vaikams iki 18 metų arba iki nepilnametis vaikas pripažįstamas emancipuotu ar sudaro santuoką, ir emancipuotam ar susituokusiam nepilnamečiam vaikui arba vyresniam kaip 18 metų asmeniui, jeigu jis mokosi pagal bendrojo ugdymo programą (įskaitant asmenis, kurių mokymą pagal bendrojo ugdymo programą ir pagal bendrojo ugdymo programą kartu su profesinio mokymo programa vykdo profesinio mokymo teikėjai, iki šie asmenys baigs bendrojo ugdymo programą, taip pat akademinių atostogų, profesinio mokymo teikėjų suteiktų dėl ligos, nėštumo ar vaiko priežiūros, laikotarpį), bet ne ilgiau, iki jiems sukaks 23 metai;
2. Globos centro funkcijas Kalvarijos savivaldybėje vykdo Kalvarijos savivaldybės socialinių paslaugų centras.
3. Globos centro funkcijos finansuojamos nesudarant atskirų finansavimo sutarčių. Esant socialinių paslaugų poreikiui, Globos centras sudaro teikimo ir finansavimo sutartį su kitų savivaldybių atitinkamų paslaugų teikėjais, pateikdamas apie tai informaciją Kalvarijos savivaldybės administracijai.
4. Teisės aktų nustatyta tvarka, pagalbos pinigai ir atlygis, nurodyti Tvarkos aprašo 1.1, 1.3 ir 1.4 papunkčiuose, mokami per Globos centrą.
5. Tvarkos aprašas parengtas vadovaujantis Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatymu (toliau – Įstatymas), Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2024 m. birželio 11 d. įsakymu Nr. A1-397 „Dėl mokėjimo už socialines paslaugas tvarkos aprašo patvirtinimo“ patvirtinto Mokėjimo už socialines paslaugas tvarkos aprašo.
6. Šiame Tvarkos apraše vartojamos sąvokos:
Globos centras – Kalvarijos savivaldybės socialinių paslaugų centras, kuris įgyvendindamas vaiko globėjo (rūpintojo) teises ir pareigas, pagal tarpusavio bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartį perduoda likusį be tėvų globos ir (ar) socialinę riziką patiriantį vaiką prižiūrėti budinčiam arba nuolatiniam globotojui, pagal poreikį teikia ir organizuoja socialines paslaugas bei kitą pagalbą vaikui, budinčiam ir nuolatiniam globotojui, globėjui (rūpintojui), įtėviams, socialinių paslaugų įstaigų, dirbančių su vaikais, darbuotojams, taip pat kitokią pagalbą vaiko tėvams, vaiką grąžinant į šeimą.
Pagalbos pinigai – tai piniginė išmoka vaiko globėjui (rūpintojui), budinčiam globotojui, nuolatiniam globotojui ar globotiniui. Pagalbos pinigai nėra globėjo (rūpintojo), budinčio globotojo gaunamos pajamos ir naudojamos tik globotinio poreikiams tenkinti.
Pagalbos pinigų gavėjas – tai įstatymų nustatyta tvarka paskirtas vaiko globėjas (rūpintojas), budintis globotojas, nuolatinis globotojas, globotinis (pilnametis arba visiškai veiksnus (emancipuotas) pripažintas nepilnametis, turintis teisę gauti pagalbos pinigus, asmenys, nurodyti Tvarkos aprašo 1 punkte).
Vienkartinė įsikūrimo išmoka – tai piniginė išmoka budinčiam globotojui, vaiko apgyvendinimo vietai įkurti, sudarius sutartį: vaiko gyvenimo sąlygoms pritaikyti ir būtiniausiems buities reikmenims įsigyti, siekiant tinkamai organizuoti priežiūros paslaugą.
Likęs be tėvų globos vaikas – vaikas, kuriam įstatymų nustatyta tvarka nustatyta laikinoji ar nuolatinė globa (rūpyba).
Vaikus globojanti šeima – sutuoktiniai ar vienas gyvenantis asmuo, ne jaunesnis kaip 21 metų (reikalavimas būti sukakusiam 21 metų amžių netaikomas vaiko artimajam giminaičiui), įstatymų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka prižiūrintys ar globojantys vaikus ar jais besirūpinantys.
Vaiko globėjas (rūpintojas) – fizinis ar juridinis asmuo, kuriam Civilinio kodekso nustatyta tvarka pavesta be tėvų globos likusio vaiko priežiūra, auklėjimas, teisių bei interesų gynimas ir atstovavimas jam arba kuris šias teises ir pareigas įgijo ne Lietuvos Respublikoje, tačiau sprendimą dėl šių teisių ir pareigų suteikimo ir jo vykdymą perėmė Lietuvos Respublikos kompetentinga institucija.
Budintis globotojas – fizinis asmuo, pagal tarpusavio bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartį, sudarytą su globos centru, prireikus laikinai prižiūrintis be tėvų globos likusius (išskyrus vaikus, kuriems įstatymų nustatyta tvarka nustatyta nuolatinė globa (rūpyba) ir kurie atitinka Įstatymo 23 straipsnio 3 dalyje nustatytus požymius) ir (ar) socialinę riziką patiriančius vaikus, su kuriais jis nesusijęs giminystės ryšiais.
Nuolatinis globotojas – fizinis asmuo, pagal tarpusavio bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartį, sudarytą su globos centru, prižiūrintis likusį be tėvų globos vaiką, kuriam įstatymų nustatyta tvarka yra arba turi būti nustatyta nuolatinė globa (rūpyba), su kuriuo nesusijęs giminystės ryšiais ir kuris atitinka bent vieną iš Įstatymo 23 straipsnio 3 dalyje nurodytų požymių.
Kitos šiame Tvarkos apraše vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos civiliniame kodekse ir Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatyme apibrėžtas sąvokas.
II SKYRIUS
PAGALBOS PINIGŲ SKYRIMAS
7. Sprendimą dėl pagalbos pinigų skyrimo / neskyrimo priima Kalvarijos savivaldybės administracijos Socialinių reikalų skyrius, gavęs įstatymų nustatyta tvarka informaciją apie vaiko apgyvendinimą, globos (rūpybos) nustatymą vaikui.
8. Pagalbos pinigai skiriami pateikus užpildytą prašymą socialinėms paslaugoms gauti, patvirtintą Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro.
9. Prašymai skirti pagalbos pinigus priimami Kalvarijos savivaldybės administracijos Socialinių reikalų skyriuje bei kaimiškosiose seniūnijose.
10. Pagalbos pinigų dydis yra 4 bazinių socialinių išmokų (toliau – BSI) dydžio per mėnesį už vieną be tėvų globos likusį vaiką. Už kiekvieną be tėvų globos likusį vaiką iki 3 metų papildomai mokama 1 BSI dydžio išmoka per mėnesį.
11. Pagalbos pinigai skaičiuojami proporcingai dienų skaičiui, kurias be tėvų globos likęs vaikas gyvena globėjo (rūpintojo) šeimoje ar pas budintį / nuolatinį globotoją.
12. Globėjas (rūpintojas) turi teisę atsisakyti pagalbos pinigų, pateikęs Kalvarijos savivaldybės administracijos Socialinių reikalų skyriui prašymą dėl pagalbos pinigų mokėjimo nutraukimo.
13. Globėjas (rūpintojas), budintis / nuolatinis globotojas apie pasikeitusias faktines aplinkybes, turinčias įtakos pagalbos pinigų mokėjimui, privalo pranešti per 1 mėnesį.
III SKYRIUS
PAGALBOS PINIGŲ MOKĖJIMO TVARKA
17. Pagalbos pinigai skaičiuojami ne daugiau kaip už vieną praėjusį mėnesį nuo prašymo ir visų dokumentų, įrodančių vaiko apgyvendinimą, globą (rūpybą), pateikimo dienos.
18. Pagalbos pinigai mokami į sąskaitą globėjo (rūpintojo), pilnamečio arba visiškai veiksnaus (emancipuoto) pripažinto nepilnamečio, turinčio teisę gauti pagalbos pinigus, nurodytiems Tvarkos aprašo 1.1 ir 1.2 papunkčiais.
19. Pagalbos pinigai budinčiam / nuolatiniam globotojui mokami per Globos centrą. Vaikus globojančiam (rūpinančiam) budinčiam / nuolatiniam globotojui ir už vaikų priežiūrą ar globą (rūpybą) skiriamų pagalbos pinigų suma diferencijuojama, atsižvelgiant į globojamų (rūpinamų) ar prižiūrimų vaikų skaičių ir amžių, įsipareigojamus vienu metu prižiūrėti pagal budinčio / nuolatinio globotojo tarpusavio bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartį su Globos centru.
21. Pagalbos pinigai mokami:
IV SKYRIUS
PAGALBOS PINIGŲ NAUDOJIMAS
22. Pagalbos pinigai yra skiriami naudoti kuo geresniam likusių be tėvų globos poreikių ir interesų tenkinimui.
23. Pagalbos pinigais gali būti apmokamos išlaidos, susijusios su be tėvų globos likusio vaiko poreikiais, ir skirtos:
23.1. neformaliajam ugdymui (socialinių įgūdžių, gebėjimų ugdymui, saviraiškos skatinimui, fiziniam lavinimui, įvairiems būreliams, kursams, seminarams ir kt.);
23.4. prekėms ir kitoms paslaugoms (higienos, slaugos, techninės pagalbos, maitinimui, patalynei ir aprangai, globotinio transportavimui ir kt.);
V SKYRIUS
PAGALBOS PINIGŲ MOKĖJIMO NUTRAUKIMAS
25. Pagalbos pinigų mokėjimas nutraukiamas:
25.1. nustačius, kad pagalbos pinigai naudojami ne pagal paskirtį ir neužtikrinama be tėvų globos likusio vaiko gerovė;
25.4. globėjui (rūpintojui) deklaravus savo gyvenamąją vietą atskirai nuo be tėvų globos likusio vaiko kitoje savivaldybėje ar valstybėje;
25.6. kai be tėvų globos likęs vaikas nutraukia mokymąsi pagal bendrojo ugdymo programą, nurodytą Tvarkos aprašo 1.2 papunktyje;
VI SKYRIUS
VIENKARTINĖS ĮSIKŪRIMO IŠMOKOS SKYRIMAS IR MOKĖJIMAS
BUDINČIAM GLOBOTOJUI
27. Vienkartinė įsikūrimo išmoka Kalvarijos savivaldybės budinčiam globotojui mokama iš Kalvarijos savivaldybės biudžeto lėšų.
28. Prašymai skirti vienkartinę įsikūrimo išmoką budinčiam globotojui priimami Kalvarijos savivaldybės administracijos Socialinių reikalų skyriuje.
29. Vienkartinė įsikūrimo išmoka budinčiam globotojui skiriama pateikus:
29.1. užpildytą prašymą socialinėms paslaugoms gauti, patvirtintą Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro;
30. Sprendimą dėl vienkartinės įsikūrimo išmokos budinčiam globotojui skyrimo / neskyrimo priima Kalvarijos savivaldybės administracijos Socialinių reikalų skyrius, gavęs įstatymų nustatyta tvarka informaciją apie Kalvarijos savivaldybės vaiko apgyvendinimą, globos nustatymą vaikui, sudarius sutartį su Globos centru.
31. Vienkartinės įsikūrimo išmokos budinčiam globotojui dydis yra 8 bazinių socialinių išmokų (toliau – BSI) dydžio vaiko apgyvendinimo vietai įkurti.
33. Vienkartinė įsikūrimo išmoka budinčiam globotojui skiriama globotinio gyvenimo sąlygoms pritaikyti ir būtiniausiems buities reikmenims įsigyti, siekiant tinkamai organizuoti priežiūros paslaugą.
VII SKYRIUS
FINANSINĖS PARAMOS, SKIRTOS UŽ LIKUSIUS BE TĖVŲ GLOBOS KALVARIJOS SAVIVALDYBĖS VAIKUS, NAUDOJIMO KONTROLĖ
35. Finansinės paramos naudojimą pagal paskirtį prižiūri ir kontroliuoja Kalvarijos savivaldybės administracijos Socialinių reikalų skyrius, Globos centras.
36. Kalvarijos savivaldybės administracijos Socialinių reikalų skyrius, Globos centras, gavę informaciją ar kilus abejonių, kad finansinė parama naudojama ne pagal paskirtį, aplanko finansinę paramą gaunančius asmenis ir surašo apsilankymo aktą.
37. Kalvarijos savivaldybės administracijos Socialinių reikalų skyriaus, Globos centro darbuotojai turi teisę, atsitiktinės atrankos būdu pasirinkę, finansinę paramą gaunančius asmenis aplankyti ir vietoje patikrinti, ar finansinė parama yra naudojama pagal paskirtį ir yra užtikrinama be tėvų globos likusio vaiko gerovė.
38. Socialinių reikalų skyriaus ar Globos centro darbuotojai, atlikdami finansinės paramos naudojimo kontrolę, naudoja individualią apklausą, interviu, stebėjimo ir kitus metodus.
39. Nustačius, kad finansinė parama yra naudojama ne pagal paskirtį ir yra neužtikrinama be tėvų globos likusio vaiko gerovė, nedelsiant sustabdomas mokėjimas.
VIII SKYRIUS
ATLYGIO MOKĖJIMAS UŽ LIKUSIUS BE TĖVŲ GLOBOS KALVARIJOS
SAVIVALDYBĖS VAIKUS
41. Budinčio ir nuolatinio globotojo veiklos finansavimas organizuojamas ir vykdomas teisės aktų nustatyta tvarka, pagal tarpusavio bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartis su Globos centru.
42. Atlygį budintiems globotojams ir nuolatiniams globotojams už vaikų priežiūrą moka Globos centras, kuris Civilinio kodekso ir Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso nustatyta tvarka skiriamas vaikų atstovu pagal įstatymą.
43. Atlygis budinčiam globotojui sutarties galiojimo laikotarpiu mokamas net ir tuo atveju, kai Globos centras neperduoda budinčiam globotojui prižiūrėti vaiko.
44. Minimalus atlygio, mokamo budinčiam globotojui, dydis, neatsižvelgiant į faktiškai prižiūrimų vaikų skaičių, yra ne mažesnis kaip vienos, Vyriausybės nustatytos minimaliosios mėnesinės algos dydis per mėnesį.
45. Jeigu vaikas (-ai) perduotas (-i) prižiūrėti budinčiam globotojui, jo (jų) priežiūros laikotarpiu atlygis budinčiam globotojui didinamas ne mažiau kaip po 0,5 Vyriausybės nustatytos minimaliosios mėnesinės algos dydžio per mėnesį už kiekvieną faktiškai prižiūrimą vaiką (už vaiką iki 3 metų ar vaiką nuo 12 metų, ar vaiką su negalia – po 0,75 Vyriausybės nustatytos minimaliosios mėnesinės algos dydžio per mėnesį).
46. Jeigu vaikas (-ai) perduotas (-i) prižiūrėti nuolatiniam globotojui, jam mokamo atlygio dydis yra ne mažesnis kaip 2 Vyriausybės nustatytos minimaliosios mėnesinės algos dydžiai per mėnesį už faktiškai prižiūrimą vaiką;
47. Jeigu nuolatinis globotojas prižiūri daugiau kaip vieną vaiką, atlygis jam didinamas už kiekvieną kitą vaiką ne mažiau kaip po 0,75 Vyriausybės nustatytos minimaliosios mėnesinės algos dydžio per mėnesį;
48. Jeigu pasibaigus vaiko globai (rūpybai) dėl pilnametystės asmuo ir toliau yra prižiūrimas budinčio ar nuolatinio globotojo ir mokosi pagal bendrojo ugdymo programą, formaliojo profesinio mokymo programą ar studijuoja aukštojoje mokykloje pagal nuolatinės studijų formos programą, šio asmens mokymosi laikotarpiu budinčiam ir nuolatiniam globotojui mokamas atlygis, bet ne ilgiau, iki asmeniui sukaks 24 metai.
IX SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
50. Permokėtos lėšos asmenims, nurodytiems Tvarkos aprašo 1 punkte, nesutikus jų grąžinti, išieškomos Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka.