VALSTYBĖS VAIKO TEISIŲ APSAUGOS IR ĮVAIKINIMO TARNYBOS

PRIE SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTERIJOS

DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL GLOBOS (RŪPYBOS) PRIEŽIŪROS VYKDYMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2022 m. liepos 5 d. Nr. BV-203

Vilnius

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 3.267 straipsniu, Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo 50 straipsnio 1 dalies 12 punktu, Vaiko globos (rūpybos) organizavimo nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. kovo 27 d. nutarimu Nr. 405 „Dėl Vaiko globos organizavimo nuostatų patvirtinimo“, 72 ir 74 punktais ir Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2005 m. spalio 20 d. nutarimu Nr. 1114 „Dėl Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos nuostatų patvirtinimo“, 10.9 papunkčiu, 

t v i r t i n u Globos (rūpybos) priežiūros vykdymo tvarkos aprašą (pridedama).

 

 

 

Direktorė                                                                                             Ilma Skuodienė

 


PATVIRTINTA

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos direktoriaus 2022 m. liepos 5 d.

 įsakymu Nr. BV-203

 

GLOBOS (RŪPYBOS) PRIEŽIŪROS VYKDYMO TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Globos (rūpybos) priežiūros vykdymo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Tarnyba) veiksmus vykdant vaiko globos (rūpybos) priežiūrą.

2. Apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos civiliniame kodekse, Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatyme, Vaiko globos organizavimo nuostatuose, patvirtintuose Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. kovo 27 d. nutarimu Nr. 405 „Dėl Vaiko globos organizavimo nuostatų patvirtinimo“ (toliau – Nuostatai).

 

II SKYRIUS

GLOBOJAMO (RŪPINAMO) VAIKO BYLA

 

3. Tarnybos įgaliotas teritorinis skyrius (toliau – Tarnybos teritorinis skyrius), kurio iniciatyva vaikui nustatyta globa (rūpyba), sudaro ir tvarko vaiko globos (rūpybos) bylą, kurioje turi būti su vaiku, globėju (rūpintoju) ir vaiko globos (rūpybos) nustatymu, vykdymu, priežiūra, pratęsimu ir pasibaigimu susiję dokumentai, taip pat dokumentai ir informacija, susijusi su savivaldybės administracijos ir (ar) globos centro atliekamais veiksmais, organizuojant ir teikiant šeimai bei vaikui pagalbą ir paslaugas vaiko globos (rūpybos) nustatymo, vykdymo, pratęsimo, priežiūros ir pasibaigimo procesuose.

4. Kiekvienam globojamam (rūpinamam) vaikui turi būti vedama atskira byla. 

5. Visi dokumentai į bylą turi būti segami chronologine tvarka pagal jų gavimo Tarnyboje datą. Tarnyboje gauti dokumentai registruojami Tarnybos direktoriaus nustatyta tvarka.

6. Globojamo (rūpinamo) vaiko byloje esantys dokumentai turi būti lietuvių kalba arba su oficialiu vertimu į lietuvių kalbą.

7. Informacija, esanti globojamo (rūpinamo) vaiko byloje ir teisės aktų nustatyta tvarka turinti būti suvesta į Socialinės paramos šeimai informacinę sistemą (toliau – SPIS), turi būti suvedama į SPIS nedelsiant ją gavus, bet ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo jos gavimo Tarnyboje dienos.

8. Globojamo (rūpinamo) vaiko byloje turi būti visi dokumentai, jei tokie dokumentai buvo gauti ir / ar priimti, parengti, atsižvelgiant į individualią vaiko situaciją, nurodyti Nuostatuose. Globojamo (rūpinamo) vaiko byloje esantys dokumentai turi būti sunumeruoti.

9. Priėmus sprendimą dėl globos (rūpybos) pabaigos, atsižvelgiant į konkrečią vaiko situaciją, byloje turi būti saugoma: 

9.1. nurodymo dėl vaiko laikinosios globos (rūpybos) pabaigos, pateikto savivaldybės administracijai, kopija;

9.2. teismo nutarties kopija, jei teismas panaikina vaiko nuolatinę globą (rūpybą);

9.3. Vaiko grąžinimo tėvams aktas;

9.4. teismo sprendimas įvaikinti vaiką, jei vaikas įvaikintas;

9.5. teismo sprendimas, jei vaikas yra emancipuojamas;

9.6. santuokos liudijimo kopija, jei vaikas susituokia;

9.7. mirties liudijimo kopija arba išrašas apie asmens mirtį, jei globojamas (rūpinamas) vaikas miršta;

9.8. kita svarbi informacija ir (ar) dokumentai.

 

III SKYRIUS

GLOBOJAMO (RŪPINAMO) VAIKO GLOBOS (RŪPYBOS) PRIEŽIŪROS VYKDYMAS

 

10. Tarnybos teritorinis skyrius, vykdydamas vaiko laikinosios ar nuolatinės globos (rūpybos) priežiūrą, vadovaujasi Nuostatais.

11. Nuosekli, planinga, visapusiškai ir laiku ir kokybiškai vykdoma globos (rūpybos) priežiūra sudaro prielaidas tinkamai įvertinti globėjo (rūpintojo) sugebėjimą įgyvendinti globėjo (rūpintojo) teises ir atlikti pareigas vaiko atžvilgiu bei užtikrinti vaiko teises ir interesus augti ir vystytis tinkamoje socialinėje aplinkoje.

12. Globojamo (rūpinamo) vaiko globos priežiūrą vykdo tas Tarnybos teritorinis skyrius, kurio veiklos teritorijoje gyvena vaikas:

12.1. Keičiantis globojamo (rūpinamo) šeimoje vaiko globos (rūpybos) vietai Lietuvoje, vaiko globos (rūpybos) byla perduodama Tarnybos teritoriniam skyriui, kurio veiklos teritorijoje gyvena vaikas.

12.2. Vaiko globos (rūpybos) bylos perdavimas vykdomas Tarnybos direktoriaus nustatyta tvarka.

13. Tarnybos teritorinis skyrius globos (rūpybos) priežiūrą vykdo pasirinktinai: teritoriniu principu, pagal globos (rūpybos) rūšį, pagal globos (rūpybos) formą. Tarnybos teritorinio skyriaus vedėjas, bendru sutarimu su patarėjais savivaldybėse, priima sprendimą, kokiu principu (teritoriniu, pagal globos (rūpybos) rūšį ar formą) bus vykdoma globos (rūpybos) priežiūra konkrečioje Tarnybos teritorinio skyriaus veiklos savivaldybėje. Minėtas sprendimas registruojamas Tarnybos dokumentų valdymo sistemoje (toliau – DVS), registre Nr. 1-12SP.

14. Vaiko globos (rūpybos) priežiūra vykdoma laikantis pastovumo ir nuoseklumo principų:

14.1. Tarnybos teritorinio skyriaus vedėjo įgaliotas vyresnysis patarėjas arba patarėjas savivaldybėje, sukurdamas pavedimą DVS, paskiria konkretų valstybės tarnautoją ar darbuotoją, dirbantį pagal darbo sutartį (toliau – darbuotojas) darbui su globojamo (rūpinamo) vaiko byla ir globos (rūpybos) priežiūros vykdymu;

14.2. Tarnybos teritorinio skyriaus vedėjo įgaliotas vyresnysis patarėjas arba patarėjas savivaldybėje užtikrina, kad, nesant objektyvios būtinybės (pavyzdžiui, ilgalaikis darbuotojo nebuvimas darbe), nebūtų keičiamas globos (rūpybos) priežiūrą vykdantis darbuotojas ir (ar) jo turimi vykdyti veiksmai perduodami kitiems darbuotojams;

14.3. Tarnybos teritorinio skyriaus vedėjo įgaliotas vyresnysis patarėjas arba patarėjas savivaldybėje užtikrina, kad pagalbos šeimai plano sudarymo procese ir jo įgyvendinimo peržiūrose, dalyvautų paskirtas darbui su globojamo (rūpinamo) vaiko byla ir globos (rūpybos) priežiūros vykdymu darbuotojas, išskyrus kai dėl objektyvių priežasčių darbuotojas neturi galimybės dalyvauti.

14.3.1. Jei vaiko globos (rūpybos) priežiūrą vykdo kitoje savivaldybėje veikiantis Tarnybos teritorinis skyrius nei šeimai taikoma atvejo vadyba:

14.3.1.1. šeimai plano sudarymo procese ir jo įgyvendinimo peržiūrose dalyvauja Aprašo 14.1 punkte nurodytas darbuotojas nuotoliniu arba kontaktiniu būdu;

14.3.1.2. jei dėl objektyvių priežasčių (pavyzdžiui, darbo krūvio, užimtumo darbe, nesudarytų galimybių dalyvauti posėdyje nuotoliniu būdu ir kt.) šeimai plano sudarymo procese ir (ar) jo įgyvendinimo peržiūrose negali dalyvauti Aprašo 14.1 papunktyje nurodytas darbuotojas, minėtuose procesuose dalyvauja 14.2 papunktyje nurodytas darbuotojas.

14.3.2. Tarnybos teritorinio skyriaus, vykdančio globos (rūpybos) priežiūrą, vedėjo įgaliotas vyresnysis patarėjas arba patarėjas savivaldybėje, įgyvendindamas Aprašo 14.3.1.2. papunktį, Tarnybos teritorinio skyriaus vedėjui per DVS pateikia tarnybinį pranešimą su prašymu dalyvauti pagalbos šeimai plano sudarymo procese ir (ar) jo įgyvendinimo peržiūrose, pateikdamas susistemintą ir reikšmingą informaciją, kuri reikalinga tinkamai ir kokybiškai atstovauti vaiko interesus atvejo vadybos procese.

15. Tarnybos teritorinio skyriaus vedėjo įgaliotas vyresnysis patarėjas arba patarėjas savivaldybėje koordinuoja paskirtojo darbuotojo vykdomą globos (rūpybos) priežiūrą ir užtikrina, kad nustatyti ir (ar) reikalingi veiksmai būtų atliekami teisės aktų nustatyta tvarka ir terminais.

16. Tarnybos teritorinio skyriaus vedėjo įgaliotas vyresnysis patarėjas arba patarėjas savivaldybėje, įgyvendindamas Aprašo 15 punktą:

16.1. užtikrina, kad būtų sudarytas ir nuolat atnaujinamas Tarnybos teritorinio skyriaus arba atitinkamai teritorinio skyriaus savivaldybėje bendras visų globojamų (rūpinamų) vaikų vardinis sąrašas (toliau – sąrašas). Sąrašas turėtų būti saugomas Onedrive debesies saugykloje; 

16.2. kiekvienam globojamam (rūpinamam) vaikui sąraše priskiria konkretų darbuotoją globos (rūpybos) priežiūros vykdymui;

16.3. sąraše prie kiekvieno vaiko turi būti nurodyti šie duomenys:

16.3.1. vaiko vardas, pavardė, gimimo metai;

16.3.2. globos (rūpybos) nustatymo data;

16.3.3. vaiko globėjas (rūpintojas);

16.3.4. globėjo (rūpintojo) keitimo data (-s), nurodant buvusius globėjus (rūpintojus);

16.3.5. globos (rūpybos) rūšis;

16.3.6. globos centras, teikiantis paslaugas globojamam (rūpinamam) vaikui ir globėjui (rūpintojui);

16.3.7. vaiko tėvų vardai, pavardės;

16.3.8. vaiko tėvų valdžios apribojimo sąlygos;

16.3.9. ar vaiko šeimai taikoma atvejo vadyba. Jei šeimai taikoma atvejo vadyba, nurodoma:

16.3.9.1. paskutinio atvejo nagrinėjimo posėdžio data ir informacija, ar posėdyje dalyvavo Tarnybos teritorinio skyriaus atstovas;

16.3.9.2. planuojamo atvejo nagrinėjimo posėdžio data;

16.3.9.3. paskutinio globojamo (rūpinamo) vaiko aplankymo data;

16.3.9.4. planuojamo globojamo (rūpinamo) vaiko aplankymo data;

16.3.9.5. paskutinės globojamo (rūpinamo) vaiko globos (rūpybos) peržiūros data;

16.3.9.6. planuojamos globojamo (rūpinamo) vaiko globos (rūpybos) peržiūros data;

16.3.9.7. ar vaikas įrašytas į Galimų įvaikinti vaikų apskaitą, vadovaujantis Asmenų, norinčių įvaikinti vaikus, ir galimų įvaikinti vaikų apskaitos Lietuvos Respublikoje tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. rugsėjo 10 d. nutarimu Nr. 1422 „Dėl Asmenų, norinčių įvaikinti vaikus, ir galimų įvaikinti vaikų apskaitos Lietuvos Respublikoje tvarkos aprašo patvirtinimo“ nustatyta tvarka, vaiko įrašymo data, ar vykdoma ikiteisminė nacionalinio / tarptautinio įvaikinimo procedūra;

16.3.9.8. ar vaikas laikinai svečiuojasi, vadovaujantis Socialinės globos įstaigoje, šeimynoje ar globos centre globojamo (rūpinamo) vaiko išleidimo laikinai svečiuotis tvarkos aprašo, patvirtinto  Tarnybos direktoriaus 2018 m. rugsėjo 11 d. įsakymu Nr. BV-148 „Dėl Socialinės globos įstaigoje, šeimynoje ar globos centre globojamo (rūpinamo) vaiko išleidimo laikinai svečiuotis tvarkos aprašo patvirtinimo“, nustatyta tvarka;

16.3.9.9. kita globos (rūpybos) priežiūros vykdymui svarbi informacija.

 

IV SKYRIUS

GLOBOJAMO (RŪPINAMO) VAIKO APLANKYMAS

 

17. Nepriklausomai nuo vaiko globos (rūpybos) rūšies ir formos, Tarnybos teritorinis skyrius, vykdydamas vaiko laikinosios ar nuolatinės globos (rūpybos) priežiūrą, privalo aplankyti globojamą (rūpinamą) vaiką bei surašyti globojamo (rūpinamo) vaiko aplankymo aktą (1 priedas).

18. Tarnybos teritorinis skyrius pirmą kartą aplanko globojamą (rūpinamą) vaiką ne vėliau kaip po mėnesio nuo savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymo dėl laikinosios globos (rūpybos) nustatymo priėmimo dienos, kitus kartus – pagal poreikį, bet iš viso ne rečiau kaip 2 kartus per metus. Antrasis ir paskesni laikinai globojamo (rūpinamo) vaiko aplankymai vykdomi kas pusę metų, skaičiuojant nuo laikinosios globos (rūpybos) nustatymo datos.

19. Nustačius vaiko nuolatinę globą (rūpybą), globojamas (rūpinamas) vaikas pirmą kartą aplankomas ne vėliau kaip po mėnesio nuo nuolatinės globos (rūpybos) nustatymo datos, kitus kartus – pagal poreikį, bet ne rečiau kaip 2 kartus per pirmus nuolatinės globos (rūpybos) metus. Antrasis globojamo (rūpinamo) vaiko aplankymas turėtų būti vykdomas praėjus pusei metų po nuolatinės globos (rūpybos) nustatymo datos.

20. Nuolatinės globos (rūpybos) nustatymo data yra teismo nutarties (sprendimo) dėl nuolatinės globos (rūpybos) priėmimo diena. Tais atvejais, kai tėvų globos netekęs vaikas pas nuolatinį globėją (rūpintoją) apgyvendinamas tik įsiteisėjus teismo nutarčiai (sprendimui) dėl nuolatinės globos (rūpybos) nustatymo, pirmasis aplankymas atliekamas ne vėliau kaip po mėnesio nuo vaiko faktinio apsigyvenimo su globėju (rūpintoju) dienos.

21. Tais atvejais, kai teismas pritaiko laikinąsias apsaugos priemones ir nustato vaiko gyvenamąją vietą (ir (ar) kitą) konkrečioje globos (rūpybos) vietoje iki bylos išnagrinėjimo iš esmės, globojamas (rūpinamas) vaikas turi būti aplankomas ne vėliau kaip po mėnesio nuo nutarties dėl laikinųjų apsaugos priemonių taikymo priėmimo dienos.

22. Esant 21 punkte nurodytoms aplinkybėms ir teismui nustačius vaiko nuolatinę globą (rūpybą) toje pačioje, 21 punkte nurodytoje, vietoje, pakartotinai aplankymas per mėnesį nuo nuolatinės globos (rūpybos) nustatymo neorganizuojamas. Tolimesnė globos (rūpybos) priežiūra vykdoma Nuostatų ir Aprašo nustatyta tvarka.

23. Antrais ir paskesniais nuolatinės globos (rūpybos) metais globojamas (rūpinamas) vaikas aplankomas ne rečiau kaip kartą per metus, išlaikant vienodą laiko tarpą tarp aplankymų. Rekomenduojama globojamą (rūpinamą) vaiką aplankyti kas 12 mėnesių.

24. Globojamo (rūpinamo) vaiko aplankymas pagal poreikį vykdomas:

24.1. organizuojant neeilinę vaiko globos (rūpybos) peržiūrą, vadovaujantis Nuostatų nustatyta tvarka;

24.2. pasikeitus vaiko globėjui (rūpintojui). Tokiu atveju globojamo (rūpinamo) vaiko aplankymo terminai skaičiuojami iš naujo, vadovaujantis Aprašo 18-19 punktuose nustatyta tvarka.

25. Tarnybos teritorinio skyriaus darbuotojas, ruošdamasis atlikti globojamo (rūpinamo) vaiko aplankymą, privalo susipažinti su globojamo (rūpinamo) vaiko byla.

26. Tarnybos teritorinis skyriaus darbuotojas, planuodamas atlikti globojamo (rūpinamo) vaiko aplankymą, turi telefonu ar kitomis el. ryšio priemonėmis suderinti aplankymo laiką su vaiko globėju (rūpintoju), atsižvelgiant į vaiko, globėjo (rūpintojo) užimtumą bei Tarnybos teritorinio skyriaus darbuotojo darbo laiką.

27. Tarnybos teritorinis skyriaus darbuotojas, aplankydamas globojamą (rūpinamą) vaiką, turi:

27.1. veikti vadovaudamasis Tarnybos valstybės tarnautojų ir darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis, etikos kodekso, patvirtinto Tarnybos direktoriaus 2019 m. balandžio 2 d. įsakymu Nr. BV-118 „Dėl Valstybės vaiko teisių ir įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos valstybės tarnautojų ir darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis, etikos kodekso patvirtinimo“, nuostatomis;

27.2. paaiškinti apsilankymo tikslą, supažindinti su aplankymo metu planuojamais atlikti veiksmas:

27.2.1. pabendrauti bendrai su vaiku, jo globėju (rūpintoju) ir (ar) kitais kartu gyvenančiais asmenimis pagal galimybes;

27.2.2. pabendrauti atskirai tik su globojamu (rūpinamu) vaiku, paaiškinant, dėl kokių priežasčių tai yra svarbu;

27.2.3. pabendrauti atskirai (be globojamo (rūpinamo) vaiko) tik su globėju (rūpintoju), paaiškinant dėl kokių priežasčių tai yra svarbu;

27.2.4. stengtis sukurti ir palaikyti pozityvų bendravimą su globojamu (rūpinamu) vaiku ir jo globėju (rūpintoju);

27.2.5. atsakyti į globojamo (rūpinamo) vaiko, globėjo (rūpintojo) ir (ar) kitų kartu gyvenančių asmenų klausimus vaiko teisių apsaugos srityje pagal kompetenciją arba suteikti informacijos, kur kreiptis rūpimais klausimais.

28. Tarnybos teritorinis skyriaus darbuotojas, aplankydamas globojamą (rūpinamą) vaiką, turi: 

28.1. išsiaiškinti, kaip vykdomos vaiko globėjo (rūpintojo) pareigos:

28.1.1. ar užtikrinamas vaiko psichinis ir fizinis saugumas;

28.1.2. kaip rūpinamasi vaiko saugumu, jo sveikata ir mokymusi;

28.1.3. kaip, kokiais metodais ir priemonėmis auklėjamas vaikas;

28.1.4. kam naudojama globos (rūpybos) išmoka, kitos gaunamos vaiko išmokos;

28.1.5. ar tinkamai administruojamas vaiko turimas turtas;

28.1.6. ar netrukdoma vaikui bendrauti su tėvais, jei tai nekenkia vaiko interesams;

28.1.7. ar palaikomi ryšiai su vaiko tėvais, ar informuojami vaiko tėvai ir (ar) artimieji giminaičiai, jeigu jie to pageidauja, apie vaiko vystymąsi, sveikatą, mokymąsi ir kituss svarbius klausimus;

28.1.8. ar rūpinamasi vaiko laisvalaikiu, neformaliu ugdymu, atsižvelgiant į jo amžių, sveikatą, išsivystymą bei polinkius;

28.1.9. ar vaikas ruošiamas savarankiškam gyvenimui ir darbui (atsižvelgiant į globojamo (rūpinamo) vaiko amžių);

28.1.10. jei vaikas globojamas (rūpinamas) vaikų globos institucijoje, peržiūrėti ir įvertinti jo individualų socialinės globos planą;

28.1.11. išsiaiškinti kitus reikalingus klausimus pagal aplinkybes;

28.2. susitikti su vaiku, pabendrauti su juo be apribojimų, individualiai, išklausyti jo nuomonę:

28.2.1. apie globos (rūpybos) sąlygas;

28.2.2. apie jo santykius su globėju (rūpintoju);

28.2.3. apie jo santykius su kitais kartu gyvenančiais asmenimis;

28.2.4. apie globėjo (rūpintojo) taikomus auklėjimo metodus ir drausminimo priemones;

28.2.5. apie kišenpinigius, kasdienį aprūpinimą;

28.2.6. apie jo santykius su globos koordinatoriumi ir kitais paslaugas vaikui teikiančiais specialistais;

28.2.7. apie jo santykius su tėvais ir (ar) giminaičiais. Vaiko nuomonė apie jo tėvus, giminaičius turi būti išklausoma ir (ar) klausimai užduodami įvertinus vaiko byloje esančią informaciją, siekiant išvengti netinkamų ir (ar) neigiamai veikiančių klausimų;

28.2.8. kitus reikalingus klausimus pagal aplinkybes; 

28.3. išklausyti vaiko globėjo (rūpintojo) nuomonę:

28.3.1. apie globos (rūpybos) vykdymą;

28.3.2. apie jo santykius su vaiku;

28.3.3. apie taikomas auklėjimo ir drausminimo priemones;

28.3.4. apie jo santykius su vaiko tėvais ir (ar) artimaisiais giminaičiais, kitais giminaičiais, su kuriais globojamas (rūpinamas) vaikas susijęs emociniais ryšiais;

28.3.5. apie vaiko santykius su tėvais ir (ar) artimaisiais giminaičiais, kitais giminaičiais, su kuriais globojamas (rūpinamas) vaikas susijęs emociniais ryšiais;

28.3.6. apie vaiko santykius su kitais kartu gyvenančiais asmenimis;

28.3.7. bendradarbiavimą su atvejo vadybininku, globos koordinatoriumi, išsiaiškinant, kokios pagalbos reikia globėjui (rūpintojui);

28.3.8. kitais klausimais pagal aplinkybes.

28.4. Surašyti globojamo (rūpinamo) vaiko aplankymo aktą. Informacija globojamo (rūpinamo) vaiko aplankymo akte turi būti aprašoma kuo išsamiau, vengiant šabloninių, subjektyvių vertinimų, pažymint ir minimalius pokyčius, kurie gali būti labai aktualūs vaiko interesų užtikrinimo atžvilgiu.

28.4.1. Globojamo (rūpinamo) vaiko aplankymo aktas gali būti surašytas ir užregistruotas DVS globojamo (rūpinamo) vaiko aplankymo dieną arba, siekiant užtikrinti kokybišką bendravimą su vaiku ir jo globėju (rūpintoju) bei išsamių duomenų pateikimą akte, po aplankymo, bet ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo globojamo (rūpinamo) vaiko aplankymo dienos.

28.4.2. Tuo atveju, jei globojamo (rūpinamo) vaiko aplankymo aktas nėra baigiamas pildyti aplankymo metu, siekiant užtikrinti kokybišką bendravimą su vaiku ir jo globėju (rūpintoju) bei išsamių duomenų pateikimą akte, globojamo (rūpinamo) vaiko aplankymą atliekantis darbuotojas turi informuoti globėją (rūpintoją) apie jo teisę susipažinti su surašytu globojamo (rūpinamo) vaiko aplankymo aktu, kuris bus vaiko globos (rūpybos) peržiūros dalis, taip pat supažindinti su Aprašo 28.4.1 papunkčio nuostatomis;

28.4.3. globėjas (rūpintojas) turi raštu nurodyti savo valią dėl susipažinimo su jo globojamo (rūpinamo) vaiko aplankymo aktu po akto užpildymo. Globėjas (rūpintojas) savo valią pateikia raštu (2 priedas).

29. Lankant vaiką, kuris yra globojamas (rūpinamas) globos centre ir prižiūrimas budinčio globotojo šeimoje, globojamo (rūpinamo) vaiko aplankymo aktas surašomas neatskleidžiant perteklinių, nebūtinų budinčio globotojo asmens duomenų (pavardės, adreso, darbovietės ir kt.).

30. Jei, atliekant globojamo (rūpinamo) vaiko aplankymą, nustatomas galimas vaiko teisių pažeidimas, nedelsiant turi būti atliekami veiksmai Vaiko situacijos vertinimo tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2019 m. gruodžio 30 d. įsakymu Nr. A1-803 „Dėl Vaiko situacijos vertinimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ (toliau – Vaiko situacijos vertinimo tvarkos aprašas), nustatyta tvarka.

31. Surašytas globojamo (rūpinamo) vaiko aplankymo aktas turi būti DVS vizuotas aplankymą atlikusio Tarnybos teritorinio skyriaus darbuotojo tiesioginio vadovo, pasirašytas aplankymą atlikusio Tarnybos teritorinio skyriaus darbuotojo bei užregistruotas DVS. Globojamo (rūpinamo) vaiko aplankymo akto gavėjas DVS – Tarnybos teritorinio skyriaus vyresnysis patarėjas arba patarėjas savivaldybėje.

32. Informacija apie globojamo (rūpinamo) vaiko aplankymo datą ir akto registracijos numeris turi būti suvesti į SPIS nedelsiant, bet ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo akto užregistravimo DVS.

 

V SKYRIUS

GLOBOS (RŪPYBOS) PERŽIŪROS ATLIKIMAS

 

33.  Globos (rūpybos) peržiūrą organizuoja ir atlieka Tarnybos teritorinis skyrius, kurio veiklos teritorijoje gyvena vaikas.

34. Tarnybos teritorinis skyrius vaiko laikinosios globos (rūpybos) peržiūras atlieka Nuostatų nustatyta tvarka ir pagrindais:

34.1. vaiko aplankymo metu nustačius, kad yra požymių, jog vaiko globėjas (rūpintojas) galimai netinkamai atlieka pareigas, neužtikrina globojamo (rūpinamo) vaiko teisių ir teisėtų interesų apsaugos, naudojasi savo teisėmis savanaudiškais tikslais;

34.2. laikinasis globėjas (rūpintojas) siūlomas paskirti nuolatiniu vaiko globėju (rūpintoju) atsiradus nuolatinės globos (rūpybos) pagrindams;

34.3. sužinojus, kad vaiko laikinasis globėjas (rūpintojas) ketina keisti gyvenamąją vietą.

35. Tarnybos teritorinis skyrius vaiko nuolatinės globos (rūpybos) peržiūras organizuoja pagal poreikį, bet ne rečiau kaip kartą per metus.

36. Pirmaisiais nuolatinės globos (rūpybos) metais organizuojamos ne mažiau kaip dvi globos (rūpybos) peržiūros.

37. Globojamo (rūpinamo) vaiko peržiūros pagal poreikį organizuojamos:

37.1. esant pagrindui atlikti neeilinę globos (rūpybos) peržiūrą, vadovaujantis Nuostatų nustatyta tvarka;

37.2. pasikeitus vaiko globėjui (rūpintojui).

38. Pasikeitus vaiko laikinajam ar nuolatiniam globėjui (rūpintojui), globojamo (rūpinamo) peržiūros terminai skaičiuojami iš naujo, vadovaujantis Aprašo 1823 punktuose nustatyta tvarka.

39. Organizuodamas vaiko globos (rūpybos) peržiūrą, Tarnybos teritorinis skyrius turi:

39.1. raštu kreiptis į globojamo (rūpinamo) vaiko ugdymo įstaigą dėl informacijos apie vaiką (jo elgesį, pažangumą, lankomumą ir kt.) ir jo atstovą pagal įstatymą (ar aprūpina vaiką reikiamomis priemonėmis, domisi jo pasiekimais, lankomumu, ar jungiasi prie el. dienyno ir kt.) pateikimo;

39.2. raštu kreiptis į globojamo (rūpinamo) vaiko sveikatos priežiūros įstaigą dėl informacijos apie vaiką (jo sveikatos būklę, raidą, nustatytas diagnozes ir kt.) ir jo atstovą pagal įstatymą (ar bendradarbiauja su medikais, vykdo rekomendacijas, ar lydi vaiką į sveikatos priežiūros įstaigą ir kt.) pateikimo;

39.3. raštu kreiptis į globojamam (rūpinamam) vaikui ir globėjui (rūpintojui) paslaugas teikiantį globos centrą dėl informacijos apie globėjo (rūpintojo) bendradarbiavimą su globos centru ir apie globojamam (rūpinamam) vaikui ir globėjui (rūpintojui) teiktų ir teikiamų paslaugų pateikimą;

39.4. jei globojamo (rūpinamo) vaiko tėvams ar vienam iš jų taikoma atvejo vadyba, raštu kreiptis į atvejo vadybininką dėl informacijos apie vaiko tėvus (jų santykius su vaiku, pagalbos plano įgyvendinimą ir kt.) pateikimo;

39.5. raštu kreiptis į kitas įstaigas pagal poreikį ir individualią vaiko situaciją.

40. Aplankius globojamą (rūpinamą) vaiką, surinkus informaciją, nurodytą Aprašo 39.139.5 papunkčiuose, globos (rūpybos) peržiūra, bendradarbiaujant su globos centru, turi būti atlikta ne vėliau kaip per:

40.1. per dešimt darbo dienų, jei vaikui yra nustatyta laikinoji globa (rūpyba) ir yra nustatyti 34.1-34.3 papunkčiuose nurodyti pagrindai;

40.2. kaip per vieną mėnesį, jei vaikui yra nustatyta nuolatinė globa (rūpyba).

41. Rekomenduotina, kad globos (rūpybos) peržiūroje dalyvautų vaiko globėjas (rūpintojas), globos centro, teikiančio paslaugas globojamam (rūpinamam) vaikui ir (ar) globėjui (rūpintojui), atstovas, atvejo vadybininkas, jei globojamo (rūpinamo) vaiko tėvams ar vienam iš jų vykdoma atvejo vadyba, vaiko tėvai ar vienas iš jų, kiti asmenys pagal poreikį. Esant galimybei, globos (rūpybos) peržiūroje turi dalyvauti ir pats globojamas (rūpinamas) vaikas. 

42. Globos (rūpybos) peržiūroje dalyvaujantys asmenys privalo užtikrinti informacijos apie globojamą (rūpinamą) vaiką, jo šeimą ir globėją (rūpintoją) konfidencialumą, pasirašydami Konfidencialumo pasižadėjimą (3 priedas).

43. Globos (rūpybos) peržiūros metu turi būti:

43.1. apibendrinamas vaiko ir jo tėvų ryšys, bendravimas, pokyčiai atvejo vadybos procese;

43.2. apibendrinama vaiko nuomonė apie jo globą (rūpybą) ir globėją (rūpintoją);

43.3. apibendrinama vaiko globėjo (rūpintojo) nuomonė apie globos (rūpybos) kokybę;

43.4. apibendrinamas vaiko ir jo globėjo (rūpintojo) tarpusavio ryšys ir santykiai;

43.5. apibendrinama Tarnybos teritorinio (-ių) skyriaus (-ių) argumentuota nuomonė apie globėjo (rūpintojo) pareigų vykdymą, vertinant vaiko nuomonę ir globėjo (rūpintojo) nuomonę apie globą (rūpybą), taip pat Aprašo 28 punkte nurodytą informaciją ir (ar) kitus turimus duomenis;

43.6. apibendrinama kitų globos (rūpybos) peržiūroje dalyvaujančių asmenų argumentuota nuomonė apie globėjo (rūpintojo) pareigų vykdymą;

43.7. pateikiamos rekomendacijos vaiko globėjui (rūpintojui);

43.8. jei laikinasis globėjas (rūpintojas) ketina keisti gyvenamąją vietą, įvertinama ar tai atitiks geriausius vaiko interesus ir bus užtikrintas laikinosios globos (rūpybos) tikslas.

44. Globos (rūpybos) peržiūros metu nustačius, kad globėjui (rūpintojui) reikalinga pagalba ir (ar) paslaugos, Tarnybos teritorinis skyrius suteikia globėjui (rūpintojui) informaciją apie jo gyvenamosios savivaldybės teritorijoje veikiantį globos centrą ir jame teikiamas paslaugas globėjams (rūpintojams). Tarnybos teritorinis skyrius taip pat raštu informuoja minėtą globos centrą ir (ar) savivaldybės administraciją dėl paslaugų globėjui (rūpintojui) inicijavimo ir (ar) poreikio dėl intensyvesnės pagalbos. 

45. Globos (rūpybos) peržiūros metu nustačius galimą vaiko teisių pažeidimą, nedelsiant turi būti atliekami veiksmai Vaiko situacijos vertinimo tvarkos aprašo nustatyta tvarka.

46. Baigus globos (rūpybos) peržiūrą, surašomas globos (rūpybos) peržiūros aktas (4 priedas). Globos (rūpybos) peržiūros aktas pildomas, aplinkybės ir išvados nurodomos išsamiai ir argumentuotai.

47. Globos (rūpybos) peržiūros aktas turi būti pasirašytas globos (rūpybos) peržiūroje dalyvavusių asmenų.

48. Parengtas ir pasirašytas globos (rūpybos) peržiūroje dalyvavusių asmenų, globos (rūpybos) peržiūros aktas turi būti registruojamas DVS ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo globos (rūpybos) peržiūros atlikimo dienos. Globos (rūpybos) akto gavėjas DVS – Tarnybos teritorinio skyriaus vyresnysis patarėjas arba patarėjas savivaldybėje, kuris koordinuoja tolesnių veiksmų atlikimą.

49. Vaiko globos (rūpybos) peržiūros aktas DVS turi būti susietas su globojamo (rūpinamo) vaiko aplankymo aktu, Aprašo 39.1 – 39.5 papunkčiuose nurodytais dokumentais ir kitais dokumentais, susijusiais su atlikta globos (rūpybos) peržiūra.

50. Jei globos (rūpybos) peržiūroje nedalyvavo vaiko globėjas (rūpintojas), Tarnybos teritorinis skyrius turi užtikrinti, kad globėjas (rūpintojas) būtų supažindintas su globos (rūpybos) peržiūros metu priimtais sprendimais ir globos (rūpybos) peržiūros aktu. Globėjas (rūpintojas) turi pasirašyti patvirtindamas, kad susipažino su globos (rūpybos) peržiūros metu priimtais sprendimais ir globos (rūpybos) peržiūros aktu.

51. Informacija apie globos (rūpybos) peržiūros datą ir akto registracijos numeris turi būti suvesti į SPIS nedelsiant, bet ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo akto užregistravimo DVS.

 

VI SKYRIUS

GLOBĖJO (RŪPINTOJO) IR GLOBOTINIO (RŪPINTINIO) IŠVYKIMAS IŠ LIETUVOS

 

52. Vaikas, kuriam nustatyta laikinoji globa (rūpyba), gali tik laikinai išvykti su globėju (rūpintoju) į užsienio valstybę, pavyzdžiui, atostogų laikotarpiui (ne ilgiau nei 6 mėn.), tačiau išvykimas į užsienio valstybę siekiant ten gyventi yra negalimas, kadangi tai apsunkintų vaiko grąžinimo į šeimą tikslo siekimą laikinosios globos laikotarpiu.

53. Kiekvienu atveju individualiai sprendžiama, ar globojamo (rūpinamo) vaiko išvykimas į užsienio valstybę laikytinas laikinu ar nuolatiniu. Priimant sprendimą turi būti vertinamos faktinės vaiko išvykimo į kitą valstybę aplinkybės:

53.1. išvykimo trukmė. Lietuvos Respublikos gyvenamosios vietos deklaravimo įstatymas numato, kad Lietuvos Respublikos gyventojas privalo deklaruoti savo gyvenamąją vietą kitoje valstybėje, jei jis išvyksta iš Lietuvos Respublikos ilgesniam nei 6 mėn. laikotarpiui;

53.2. išvykimo tikslas. Jei vaikas vyksta į turistinę kelionę, lanko giminaičius atostogų metu ar vyksta gydytis, tačiau neketina toje šalyje įsikurti, laikoma, kad išvykimas yra laikinas;

53.3. kitos aplinkybės. Tuo atveju, kai vaikas išregistruojamas iš ugdymo, gydymo įstaigos nuolatinės gyvenamosios vietos valstybėje arba įrašomas į ugdytinių sąrašus kitoje valstybėje, priregistruojamas gydymo įstaigoje, išvykimas negali būti laikomas laikinu.

54. Keičiantis globojamo (rūpinamo) šeimoje vaiko nuolatinės globos (rūpybos) vietai Lietuvoje arba šeimai persikeliant nuolat gyventi į užsienio valstybę, vaiko globėjas (rūpintojas) privalo, likus ne mažiau kaip 30 kalendorinių dienų iki išvykimo, raštu pranešti savo gyvenamosios vietos savivaldybės administracijai ir globos centrui bei Tarnybos teritoriniam skyriui išvykimo datą ir naujos gyvenamosios vietos adresą bei, likus ne mažiau kaip 7 darbo dienoms iki išvykimo, deklaruoti gyvenamosios vietos pakeitimą.

55. Tarnybos teritoriniai skyriai, gavę informaciją iš globėjų (rūpintojų) apie jų ir jų globotinių (rūpintinių) išvykimą nuolat gyventi į užsienio valstybę, turi priminti globėjams (rūpintojams) jų pareigą laiku pranešti apie savo ir globojamo (rūpinamo) vaiko išvykimą gyvenamosios vietos savivaldybės administracijai.

56. Tarnybos teritoriniai skyriai vaiko globėją (rūpintoją) turi informuoti, kad Lietuvos Respublikos teismo sprendimas, kuriuo asmuo buvo paskirtas vaiko globėju (rūpintoju), užsienio valstybėje neturi teisinės galios, todėl tam, kad Lietuvos Respublikos teismo sprendimas įgytų teisinę galią kitoje valstybėje, reikalinga jį pripažinti. Vaiko globėjas (rūpintojas) su globotiniu (rūpintiniu) išvykęs gyventi į užsienio valstybę turi kreiptis į kompetentingas tos užsienio valstybės institucijas dėl Lietuvos Respublikos teismo sprendimo, kuriuo asmuo buvo paskirtas vaiko globėju (rūpintoju), pripažinimo.

57. Tais atvejais, kai vaiko globėjas (rūpintojas) ir globojamas (rūpinamas) vaikas išvyksta į užsienio valstybę, Tarnybos teritorinis skyrius turi informuoti Tarnybos Pagalbos vaikams ir šeimoms skyrių (toliau – PVŠS), t. y. PVŠS vedėjui Tarnybiniu pranešimu DVS pateikti duomenis apie globėją (rūpintoją) ir globotinį (rūpintinį), nurodyti jų išvykimo į užsienio valstybę datą, pasikeitusios gyvenamosios vietos adresą, taip pat pateikti informaciją apie teismo sprendimus, priimtus globojamo (rūpinamo) vaiko atžvilgiu ir kitą svarbią informaciją apie globėjo (rūpintojo) ir globotinio (rūpintinio) šeimą.

58. PVŠS, gavęs minėtą informaciją, patikrina ar užsienio valstybėje, į kurią išvyko globėjas (rūpintojas) su globotiniu (rūpintiniu) yra taikomos 1996 m. Konvencijos dėl jurisdikcijos, taikytinos teisės, pripažinimo, vykdymo ir bendradarbiavimo tėvų pareigų ir vaikų apsaugos priemonių srityje (toliau – 1996 m. Konvencija) nuostatos.

59. Tais atvejais, kai valstybė, į kurią asmenys išvyko yra prisijungusi prie 1996 m. Konvencijos, PVŠS kreipiasi į tos užsienio valstybės centrinę instituciją, pranešdamas apie nuolatiniam gyvenimui į užsienio valstybę atvykusį globėją (rūpintoją) ir globotinį (rūpintinį) bei prašydamas perimti vaiko globos (rūpybos) priežiūrą bei, prireikus, užtikrinti tinkamą vaiko teisių apsaugą.

60. Tai atvejais, kai globėjas (rūpintojas) su globotiniu (rūpintiniu) išvyksta į valstybę, kuri nėra prisijungusi prie 1996 m. Konvencijos, PVŠS neturi galimybės perduoti informacijos apie asmenų išvykimą bei prašyti perimti vaiko globos, kadangi tam nėra teisinio pagrindo.

61. PVŠS informuoja Tarnybos teritorinį skyrių, kokių veiksmų buvo imtasi gavus informaciją apie globėjo (rūpintojo) ir globotinio (rūpintinio) išvykimą.

62. Tais atvejais, kai PVŠS informuoja Tarnybos teritorinį skyrių, kad globėjas (rūpintojas) su globotiniu (rūpintiniu) išvyko į valstybę, kuri nėra prisijungusi prie 1996 m. Konvencijos, Tarnybos teritorinis skyrius turi informuoti globėją (rūpintoją), kad jis pats turi kreiptis į užsienio valstybės vaiko teisių instituciją ir pranešti apie savo ir globojamo (rūpinamo) vaiko atvykimą.

63. Tarnybos teritoriniai skyriai, gavę informaciją apie globėjo (rūpintojo) ir globotinio (rūpintinio) išvykimą nuolat gyventi į užsienio valstybę, turi nedelsiant, bet ne vėliau kaip per 5 darbo dienas, apie tai pažymėti SPIS.

64. Tarnybos teritoriniams skyriams nėra suteikti įgaliojimai vykdyti į užsienio valstybę gyventi išvykusio globojamo (rūpinamo) vaiko globos (rūpybos) priežiūros.

65. Tarnybos teritoriniai skyriai, gavę informacijos apie galimai netinkamai užsienio valstybėje gyvenančio globėjo (rūpintojo) vykdomas pareigas globotinio (rūpintinio) atžvilgiu (pvz., netinkamą elgesį, alkoholio / narkotinių medžiagų vartojimą ar kt.), apie tai turi pranešti PVŠS, kuris, vadovaudamasis tarptautinių teisės aktų nuostatomis, kreipiasi į užsienio valstybės centrinę instituciją, prašydamas apsilankyti globėjo (rūpintojo) ir jo globotinio (rūpintinio) šeimoje ir įvertinti, kaip globėjas (rūpintojas) užtikrina globotinio (rūpintinio) teises bei geriausius interesus, ar tinkamai vykdo globėjo (rūpintojo) pareigas, spręsti socialinių paslaugų teikimo šeimai poreikį ir kt. 

66. PVŠS informuoja Tarnybos teritorinį skyrių, kokių veiksmų buvo imtasi, gavus informaciją apie galimai netinkamai užsienio valstybėje gyvenančio globėjo (rūpintojo) vykdomas pareigas, bei pateikia informaciją, gautą iš užsienio valstybės centrinės institucijos.

 

VII SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

67. Apraše nurodyti asmens duomenys turi būti tvarkomi vadovaujantis 2016 m. balandžio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) 2016/679 dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo ir kuriuo panaikinama Direktyva 95/46/EB (Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas) (OL 2016 L 119, p. 1) ir Lietuvos Respublikos asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymu.

68. Asmenys, pažeidę globos (rūpybos) priežiūrą reglamentuojančių teisės aktų ir Aprašo nuostatas, atsako teisės aktų nustatyta tvarka.

69. Dokumentai (įskaitant dokumentus, kuriuose yra asmens duomenų) saugomi Lietuvos Respublikos dokumentų ir archyvų įstatymo nustatyta tvarka Lietuvos vyriausiojo archyvaro nustatytais terminais.

_____________________

 

part_c2a82a8e7d7347c9be4cebd244926392_end


Globos (rūpybos) priežiūros vykdymo tvarkos aprašo

1 priedas

 

 

(Globojamo (rūpinamo) vaiko aplankymo akto forma)

 

VALSTYBĖS VAIKO TEISIŲ APSAUGOS IR ĮVAIKINIMO TARNYBOS PRIE SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTERIJOS

 

______________________________________________________________

 

(teritorinio skyriaus pavadinimas)

 

 

 

GLOBOJAMO (RŪPINAMO) VAIKO APLANKYMO AKTAS

 

 

 

20       -        -           Nr.  _______________

 

(registracijos data) (registracijos numeris)

 

 

 

 

 

Vaiko vardas, pavardė:

 

 

Vaiko gimimo data:

                                    

Vaiko globėjas (rūpintojas), jo kontaktiniai duomenys:

 

 

 

Globos (rūpybos) rūšis ir nustatymo data:

 

 

Globojamo (rūpinamo) vaiko gyvenamoji vieta ir aplankymo data (jei vaikas aplankytas ne jo gyvenamojoje vietoje, nurodyti adresą ir to priežastis):

 

 

Globojamo (rūpinamo) vaiko ankstesnio aplankymo data:

1. SAUGI APLINKA IR VAIKO FIZINIAI POREIKIAI (išklausoma globėjo (rūpintojo) ir globojamo (rūpinamo) vaiko nuomonė, nurodomi Tarnybos atstovo pastebėjimai / pastabos):

 

1.1. būstas (būsto saugumas, vaiko buities sąlygos, privati erdvė ir galimybės ja naudotis, poilsio, žaidimų, ugdymo ir kitos sąlygos):

 

Vaiko nuomonė:

 

 

Globėjo (rūpintojo) nuomonė:

 

 

1.2. maistas (vaiko maitinimo sąlygos, mitybos įpročiai, maisto kokybė, papildomas maitinimas ugdymo įstaigoje ir kt.):

 

Vaiko nuomonė:

 

 

Globėjo (rūpintojo) nuomonė:

 

 

1.3. sveikata (vaiko sveikatos priežiūra, sveikatos būklė, nustatytos ligos ir neįgalumo lygis, specialieji poreikiai, paskirtas gydymas, kada paskutinį kartą lankėsi pas bendrosios praktikos gydytoją, kitus specialistus ir kt.):

 

Vaiko nuomonė:

 

 

Globėjo (rūpintojo) nuomonė:

 

 

1.4. aprūpinimas (vaiko apranga, avalynė, patalynė, higienos priemonės, žaislai, ugdymo priemonės, ar atsižvelgiama į vaiko norus dėl aprangos ir būtiniausių priemonių, vaiko dalyvavimas parenkant ir / ar perkant jo aprūpinimo priemones, kišenpinigių skyrimas ir panaudojimas ir kt.):

 

Vaiko nuomonė:

 

 

Globėjo (rūpintojo) nuomonė:

 

 

2. UGDYMAS, EMOCINIAI IR SOCIALINIAI POREIKIAI:

 

2.1. ugdymas (vaiko auklėjimas, elgesys, savikontrolės įgūdžiai, skatinimo ir drausminimo priemonės, ribų nustatymas, savarankiško gyvenimo įgūdžių formavimas (maisto ruošimas, drabužių, avalynės priežiūra, buitinių įgūdžių formavimas, finansų naudojimas ir kt.):

 

Vaiko nuomonė:

 

 

Globėjo (rūpintojo) nuomonė:

 

 

2.2. formalusis ugdymas (vaiko mokymosi pasiekimai ir sunkumai, ugdymo įstaigos lankymas, reikalinga pagalba, globėjo (rūpintojo) dalyvavimas ugdymo įstaigos susirinkimuose, šventėse ir kt.):

 

Vaiko nuomonė:

 

 

Globėjo (rūpintojo) nuomonė:

 

 

2.3. neformalusis ugdymas ir laisvalaikis (vaiko pomėgiai, jo meniniai ir (ar) sportiniai gabumai, saviraiškos galimybės, popamokinė veikla, būreliai ir kt.):

 

Vaiko nuomonė:

 

 

Globėjo (rūpintojo) nuomonė:

 

 

2.4. emocinė aplinka (ar vaikas jaučiasi saugus, reikalingas, su kuriuo iš globėjo (rūpintojo) šeimos arba budinčio globotojo šeimos, šeimynos nariu (-iais) ar socialinės globos įstaigos darbuotoju (-jais) jo ryšys artimiausias, kuo jis gali pasitikėti, aptarti asmeninius klausimus, problemas, tikėtis paramos ir / ar palaikymo ir kt.):

 

Vaiko nuomonė:

 

 

Globėjo (rūpintojo) nuomonė:

 

 

2.5. socialiniai ryšiai (ar vaikas turi draugų, vaiko ryšiai su bendraamžiais, jaunesniais / vyresniais asmenimis, ar jis gali pasikviesti į šeimą, šeimyną ar vaikų globos instituciją draugų, ar gali išeiti pas draugus; bendravimo sunkumai, reikalinga pagalba ir kt.):

 

Vaiko nuomonė:

 

 

Globėjo (rūpintojo) nuomonė:

 

 

3. VAIKO RYŠIAI SU TĖVAIS IR KITAIS GIMINAIČIAIS:

 

3.1. vaiko ryšiai su tėvais (tarpusavio santykiai, bendravimo pobūdis, dažnumas, įtaka vaikui, vaiko emocinė savijauta po bendravimo ir kt.):

 

Vaiko nuomonė:

 

 

Globėjo (rūpintojo) nuomonė:

 

 

3.2. vaiko ryšiai su giminaičiais, kitais asmenimis, su kuriais jis susijęs emociniais ryšiais, bendravimo pobūdis, dažnumas, įtaka vaikui ir kt.:

 

Vaiko nuomonė:

 

 

Globėjo (rūpintojo) nuomonė:

 

 

4. GLOBĖJO (RŪPINTOJO) NUOMONĖ APIE VAIKĄ IR JO GLOBĄ (RŪPYBĄ):

 

4.1. globėjo (rūpintojo) nuomonė apie globojamą (rūpinamą) vaiką (jo santykiai su vaiku, geroji patirtis, kylantys sunkumai, kokios pagalbos reikia jų santykiams gerinti, geroji patirtis, kylantys sunkumai ir galimi jų sprendimo būdai, kiti susirūpinimą keliantys dalykai, gaunamos paslaugos, jų poreikis ir kt.):

 

 

 

 

4.2. globėjo (rūpintojo) požiūris į vaiko biologinę šeimą, sunkumai, padedant vaikui bendrauti su biologine šeima, santykiai su vaiko tėvais, pagalbos poreikis dėl vaiko ir jo tėvų ryšio palaikymo ir / ar gerinimo ir kt.:

 

 

 

 

4.3. globėjo (rūpintojo) bendradarbiavimas su globos centru, socialiniais darbuotojais, vaiko teisių apsaugos specialistais, bendravimas su kitomis vaikus globojančiomis (rūpinančiomis) šeimomis, šeimynomis ir kt.:

 

 

 

5. KITI KARTU GYVENANTYS ASMENYS* (asmens ryšys su vaiku ir (ar) globėju (rūpintoju), jų amžius, įvertinamas kartu su vaiko globėju (rūpintoju) gyvenančių kitų asmenų santykis su globojamu (rūpinamu) vaiku):

 

 

*jei vaikas globojamas (rūpinamas) vaikų globos institucijoje, nepildoma

 

6. VAIKO INDIVIDUALAUS SOCIALINĖS GLOBOS PLANO ĮVERTINIMAS (ISGP) (Jei vaikas globojamas (rūpinamas) vaikų globos institucijoje): ar ISGP yra išsamiai įvertinti individualūs vaiko poreikiai, ar informacija ISGP sutampa su asmens poreikių vertinime pateikta informacija, ar atliekama ISGP pokyčių analizė (analizuojami nepasiekti rezultatai, kokios to priežastys, įvardijamos netinkamos priemonės ir pan.) ar numatyti trumpalaikiai ir ilgalaikiai tikslai ir pan.:

 

 

 

 

7. GLOBOJAMO (RŪPINAMO) VAIKO TURTO ADMINISTRAVIMAS (įvertina vaikui priteisto išlaikymo, gaunamų išmokų naudojimą, iš vaiko turto gaunamų pajamų ir išlaidų valdymas):

 

Vaiko nuomonė:

 

 

Globėjo (rūpintojo) nuomonė:

 

 

8. KITA SVARBI SU VAIKO GLOBA (RŪPYBA) SUSIJUSI INFORMACIJA (gauti pranešimai dėl galimo vaiko teisių pažeidimo, duomenys paskirtą minimalią ar vidutinę priežiūros priemonę ir kt.):

 

 

 

 

9. TARNYBOS ĮGALIOTO TERITORINIO SKYRIAUS ATSTOVO IŠVADOS, PASIŪLYMAI IR REKOMENDACIJOS:

 

 

 

 

10. KITO NUMATOMO APLANKYMO PRELIMINARI DATA: ___________________

 

 

 

 

 

______________________________________________     _______________     _____________________________

 

(Tarnybos įgalioto teritorinio skyriaus atstovo (parašas)                 (vardas ir pavardė)

pareigų pavadinimas)

 

 

 

 

11. VAIKO GLOBĖJO (RŪPINTOJO) PASTEBĖJIMAI / PASTABOS:

 

 

 

 

 

 

 

 

Susipažinau:________________________________________ ___________ ___________

 

(vaiko atstovo pagal įstatymą ar jo įgalioto asmens vardas, pavardė) (parašas) (data)

 

_____________________________

 

part_1ff0ace51ac54818af4d98363884bc9c_end


Globos (rūpybos) priežiūros vykdymo tvarkos aprašo

2 priedas

 

 

(Globėjo (rūpintojo) nuomonė dėl susipažinimo su globojamo (rūpinamo) vaiko aplankymo aktu forma)

GLOBĖJO (RŪPINTOJO) NUOMONĖ DĖL SUSIPAŽINIMO SU GLOBOJAMO (RŪPINAMO) VAIKO APLANKYMO AKTU

 

20__ m._____________ d. Nr. ______
(data, numeris)

_________________

(vieta)

 

 

 

Aš, _______________________________________________________________________ ,

(vardas ir pavardė, pareigų pavadinimas ar kt.)

 

pageidauju / nepageidauju susipažinti ____________________________________________

(globojamo (rūpinamo) vaiko vardas, pavardė)

užpildytu ir registruotu Globojamo (rūpinamo) vaiko aplankymo aktu. Vaiko aplankymo data - ____________________.

 

 

_________________________                                                         ______________________

 

(parašas)                                                                                                                                  (vardas ir pavardė)

 

_____________________________

 

part_edcb512c28464d51bbca11121f55d97a_end


Globos (rūpybos) priežiūros vykdymo tvarkos aprašo

3 priedas

 

 

(Konfidencialumo pasižadėjimo forma)

KONFIDENCIALUMO PASIŽADĖJIMAS

20__ m._____________ d. Nr. ______
(data, numeris)

_________________

(vieta)

 

Aš, _______________________________________________________________________ ,

(vardas ir pavardė, pareigų pavadinimas ar kt.)

 

PASIŽADU:

1) užtikrinti informacijos konfidencialumą, saugoti ir tik teisės aktų nustatytais tikslais ir tvarka naudoti informaciją, kuri man taps žinoma                                                        globos (rūpybos)

(vaiko vardas, pavardė)

peržiūros metu;

2) man pateiktus dokumentus, kuriuose yra konfidencialios informacijos, saugoti tokiu būdu, kad tretieji asmenys neturėtų galimybės su jais susipažinti ir pasinaudoti, išskyrus teisės aktų nustatytus atvejus;

3) savo ir (ar) man artimų asmenų privačių interesų naudai nesinaudoti ir neleisti naudotis informacija, kurią įgysiu dalyvaudamas (-a)                                                                 globos

(vaiko vardas, pavardė)

(rūpybos) peržiūroje.

Esu įspėtas (-a), kad, pažeidęs (-usi) šį pasižadėjimą, turėsiu atsakyti už savo veiklą pagal Lietuvos Respublikos įstatymus bei atlyginti padarytus nuostolius.

Susipažindamas (-a) su pateikta medžiaga ir susipažinęs (-usi) su ja įsipareigoju laikytis Lietuvos Respublikos asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymo nuostatų ir gerbti asmenų teisę į privatų gyvenimą.

Man išaiškinta, kad konfidencialią informaciją sudaro visa su globos (rūpybos) peržiūra susijusi informacija, jeigu jos atskleidimas prieštarauja įstatymams ir daro žalą teisėtiems asmenų interesams.

 

 

 

 

_________________________                                                         ______________________

 

(parašas)                                                                                                                                     (vardas ir pavardė)

 

 

_____________________________

 

part_e0ccf3b9d2e04079b0b5919bb18d473e_end


Globos (rūpybos) priežiūros vykdymo tvarkos aprašo

4 priedas

 

 

(Vaiko globos (rūpybos) peržiūros akto forma)

 

VALSTYBĖS VAIKO TEISIŲ APSAUGOS IR ĮVAIKINIMO TARNYBOS PRIE SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTERIJOS

 

______________________________________________________________

 

(teritorinio skyriaus pavadinimas)

 

 

 

VAIKO GLOBOS (RŪPYBOS) PERŽIŪROS AKTAS

 

 

 

20 - - __Nr. _______

 

(registracijos data) (registracijos numeris)

 

 

 

 

 

Vaiko vardas, pavardė:

 

 

Vaiko gimimo data:

 

 

Vaiko globėjas (rūpintojas), kontaktiniai duomenys:

 

 

Globos (rūpybos) rūšis, nustatymo data:

 

Globos (rūpybos) peržiūros data:

Ankstesnės globos (rūpybos) peržiūros data:

 

 

Globos (rūpybos) peržiūra (reikiamą pabraukti): eilinė / neeilinė

 

 

 

Vadovaujantis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. kovo 27 d. nutarimu Nr. 405 patvirtintų Vaiko globos organizavimo nuostatų 72.2, 74.2, 77 ir 78 punktais, atlikus vaiko globos (rūpybos) peržiūrą nustatytos šios globos (rūpybos) sąlygos:

 

 

1. VAIKO NUOMONĖS APIE GLOBOS (RŪPYBOS) KOKYBĘ APIBENDRINIMAS (apie santykius su globėju (rūpintoju), vaikų globos institucijos darbuotojais, globos (rūpybos) sąlygas ir gaunamas paslaugas, vaiko santykiai su kitais šeimos nariais, jo ryšiai su tėvais, giminaičiais, kitais asmenimis, su kuriais jis susijęs emociniais ryšiais, jo pageidavimai ir kt.):

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Vaiko globėjo (rūpintojo) NUOMONĖS APIE GLOBOS (RŪPYBOS) KOKYBĘ APIBENDRINIMAS (apie globos (rūpybos) vykdymą, jo santykius su vaiku ir jo tėvais ar artimaisiais giminaičiais, kitais giminaičiais, su kuriais globojamas (rūpinamas) vaikas susijęs emociniais ryšiais, atvejo vadybininku, globos centro globos (rūpybos) koordinatoriumi. Išsiaiškinama, kokios pagalbos reikia globėjui (rūpintojui)):

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. TĖVŲ RYŠYS IR ELGESYS SU VAIKU (Nurodoma, ar atvejo vadybos proceso metu stebimi pokyčiai tėvų arba turimo vienintelio iš tėvų šeimoje, jei tėvams apribota tėvų valdžia – ar tėvai kreipėsi dėl tėvų valdžios apribojimo panaikinimo, kokie yra vaiko ir tėvų santykiai, ar bendravimas ir ryšio palaikymas su tėvais, atitinka geriausius vaiko interesus, kitos svarbios aplinkybės):

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4. VAIKO GLOBĖJO (RŪPINTOJO) PAREIGŲ VYKDYMO APIBENDRINIMAS (įvertinama, kaip globėjas (rūpintojas) rūpinasi vaiko poreikių patenkinimu, jo saugumu, sveikata ir ugdymusi, kaip vykdo globėjo (rūpintojo) pareigas, atsižvelgiant į iš kitų įstaigų ir (ar) organizacijų, kurių paslaugos teikiamos vaikui, gautą informaciją ir duomenis):

 

 

5. REKOMENDACIJOS GLOBĖJUI (RŪPINTOJUI) (nustatomos (jeigu reikia) rekomendacijos globėjui (rūpintojui) dėl bendradarbiavimo su specialistais, kurių pagalba reikalinga, globos centru ir / ar kitos rekomendacijos):

 

 

 

 

 

 

 

 

6. KITA SVARBI SU VAIKO GLOBA (RŪPYBA) SUSIJUSI INFORMACIJA:

 

 

 

 

 

 

 

7. APLINKYBĖS, SUDARANČIOS PAGRINDĄ ATLEISTI / NUŠALINTI GLOBĖJĄ (RŪPINTOJĄ)* (pagrindžiama, ar vaiko globėjas (rūpintojas) dėl objektyvių aplinkybių nebegali toliau vykdyti globėjo (rūpintojo) pareigų ar netinkamai atlieka pareigas, neužtikrina globojamo (rūpinamo) vaiko teisių ir geriausių interesų apsaugos, naudojasi savo teisėmis savanaudiškais tikslais ar kt.):

 

 

 

 

 

 

*PASTABA: pildoma vaiko globos (rūpybos) peržiūros metu, nustačius aplinkybes, sudarančias pagrindą atleisti / nušalinti vaiko globėją (rūpintoją) nuo pareigų.

 

 

 

 

 

 

8. IŠVADOS IR PASIŪLYMAI:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9. KITA GLOBOS (RŪPYBOS) PERŽIŪRA NUMATOMA: ____________

 

 

 

 

 

............................................... ............................. ...............................................................

(pareigų pavadinimas)                                                                   (parašas)                                                                          (vardas ir  pavardė)

 

 

Peržiūroje dalyvavę asmenys:

 

............................................... ............................. ...............................................................

(pareigų pavadinimas)                                                                   (parašas)                                                                          (vardas ir  pavardė)

 

 

...............................................             .............................         ...............................................................

(pareigų pavadinimas)                                                                   (parašas)                                                                          (vardas ir  pavardė)

 

 

............................................... ............................. ...............................................................

(pareigų pavadinimas)                                                                   (parašas)                                                                          (vardas ir  pavardė)

 

 

 

 

 

 

 

 

Šis sprendimas gali būti skundžiamas bendrosios kompetencijos teismui Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso nustatyta tvarka.

_____________________________

 

part_4b93ebdc78794936bab4e72d99e77f1a_end