baltos zuvys

ŠVENČIONIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBA

 

 

SPRENDIMAS

 

DĖL ŠVENČIONIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS TĖVŲ GLOBOS NETEKUSIŲ VAIKŲ SOCIALINĖS GLOBOS ŠEIMOJE ORGANIZAVIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2016 m. gruodžio 29 d. Nr. T-254

 

Švenčionys

 

 

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 16 straipsnio 2 dalies 38 punktu, Perėjimo nuo institucinės globos prie šeimoje ir bendruomenėje teikiamų paslaugų neįgaliesiems ir likusiems be tėvų globos vaikams 2014–2020 metų veiksmų planu, patvirtintu Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2014 m. vasario 14 d. įsakymu Nr. A1-83 „Dėl perėjimo nuo institucinės globos prie šeimoje ir bendruomenėje teikiamų paslaugų neįgaliesiems ir likusiems be tėvų globos vaikams 2014–2020 metų veiksmų plano patvirtinimo“, siekdama kurti institucinei globai alternatyvias bendruomenines paslaugas, Švenčionių rajono savivaldybės taryba n u s p r e n d ž i a:

1. Patvirtinti Švenčionių rajono savivaldybės tėvų globos netekusių vaikų socialinės globos šeimoje organizavimo tvarkos aprašą (pridedama).

2. Nustatyti, kad šis sprendimas įsigalioja 2017 m. sausio 1 d.

3. Šis sprendimas skelbiamas Teisės aktų registre.

 

 

 

SAVIVALDYBĖS MERAS                                                                         RIMANTAS KLIPČIUS


 

PATVIRTINTA

Švenčionių rajono savivaldybės tarybos

2016 m. gruodžio 29 d. sprendimu Nr. T-254

 

ŠVENČIONIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS TĖVŲ GLOBOS NETEKUSIŲ VAIKŲ SOCIALINĖS GLOBOS ŠEIMOJE ORGANIZAVIMO TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1.    Švenčionių rajono savivaldybės tėvų globos netekusių vaikų socialinės globos šeimoje organizavimo tvarkos aprašas (toliau – Tvarkos aprašas) nustato tėvų globos netekusių vaikų socialinės globos šeimoje organizavimo principus, įsikūrimo pašalpos ir išmokų už socialinę globą skyrimą bei naudojimą, globėjų pareigas ir atsakomybę.

2.    Tvarkos aprašas parengtas vadovaujantis Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatymu.

3. Šiame Tvarkos apraše vartojamos sąvokos:

Vaikus globojanti šeima sutuoktiniai (ar vienas gyvenantis vyresnis kaip 21 metų asmuo), įstatymų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka prižiūrintys ar globojantys (besirūpinantys) nesusietus giminystės ryšiais likusius be tėvų globos vaikus, socialinės rizikos vaikus, vaikus su negalia. 

Globėjas – tai  įstatymų  nustatyta tvarka paskirtas vaiko globėjas (rūpintojas), kuris tėvų globos netekusiems vaikams socialinę globą šeimoje organizuoja vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Konstitucija, Lietuvos Respublikos Civiliniu kodeksu, Lietuvos Respublikos įstatymais, kitais teisės aktais, reglamentuojančiais socialinės globos teikimą šeimoje ir individualios veiklos vykdymą.

Socialinė globa šeimoje – šio Tvarkos aprašo nustatyta tvarka organizuojama tėvų globos netekusių vaikų socialinė globa (rūpyba) šeimoje vykdant individualią veiklą.

Socialinis globėjas – fizinis asmuo, atitinkantis visus Civiliniame kodekse globėjui (rūpintojui) taikomus reikalavimus ir išklausęs globėjų ir įtėvių mokymus, skirtus globėjams, teisės aktų nustatyta tvarka paskirtas tėvų globos netekusio vaiko, su kuriuo nėra susietas giminystės ryšys, globėjas (rūpintojas), kuris vaikui socialinę globą savo šeimoje organizuoja vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Konstitucija, Lietuvos Respublikos civiliniu kodeksu, Lietuvos Respublikos įstatymais, kitais teisės aktais, reglamentuojančiais globos teikimą.

Vaikas, nesusietas giminystės ryšiais, – tai iki 18 metų vaikas, neturintis su globėjais (rūpintojais) tiesiosios ir šoninės linijos giminystės ar svainystės ryšių.

Išmoka už socialinę globą šeimoje – tai mėnesinė išmoka globėjui, kurio deklaruota ir faktinė gyvenamoji vieta kartu su globotiniais yra Švenčionių rajono savivaldybė.

Vienkartinė išmoka už socialinę globą šeimoje – tai vienkartinė piniginė išmoka socialiniam globėjui, kuri mokama vaiko globos šeimoje teikimo pradžioje globojamo vaiko būtiniausiems poreikiams tenkinti.

Kitos šiame Tvarkos apraše vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos civiliniame kodekse ir Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatyme apibrėžtas sąvokas.

 

II SKYRIUS

SOCIALINĖS GLOBOS STEIGIMAS ŠEIMOJE

 

 

4.  Socialinė globa organizuojama šeimoje, kai šeima pradeda globoti keturis ir daugiau vaikų, nesusietų su globėju giminystės ryšiais. Bendras vaikų skaičius šeimoje kartu su savais vaikais – ne daugiau kaip penki vaikai. Bendras vaikų skaičius gali būti didesnis, negu nurodyta, tais atvejais, kai broliai ir seserys neišskiriami, arba mažesnis, jeigu globojamas vaikas su negalia. Kai vienas iš globojamų vaikų turi vidutinę ar sunkią negalią, būtinas mažiausias globojamų vaikų skaičius − 3. 

5.  Globėjas socialinę globą šeimoje įteisina kaip individualią veiklą, kaip tai reglamentuota Lietuvos Respublikos įstatymuose ir kituose teisės aktuose, ir vykdo visas su šia veikla susijusias pareigas ir mokestines prievoles.

6.  Socialinė globa šeimoje nustatoma Švenčionių rajono savivaldybės administracijos (toliau – Savivaldybės administracija) direktoriaus įsakymu Švenčionių rajono savivaldybės administracijos Socialinių paslaugų asmeniui (šeimai) skyrimo komisijos siūlymu.

7. Dėl socialinio globėjo statuso suteikimo kreipiasi pageidaujantis būti socialiniu globėju asmuo į Švenčionių rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyrių (toliau – Socialinės paramos skyrius) ir pateikia:

7.1. laisvos formos prašymą ir šeimos nario sutikimą;

7.2. asmens dokumentą;

7.3. Vaiko teisių apsaugos skyriaus išvadą apie vieno iš šeimos narių tinkamumą tapti vaikų globėju (rūpintoju);

7.4. individualios veiklos pažymą.

8. Socialinės paramos skyrius, surinkęs visus reikiamus dokumentus, teikia prašymą svarstyti Socialinių paslaugų asmeniui (šeimai) skyrimo komisijai ir jos siūlymu parengia savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymą dėl socialinio globėjo skyrimo (neskyrimo). Socialinė globa šeimoje organizuojama tik toje šeimoje, kuriai tokia teisė suteikta vadovaujantis globėjų (rūpintojų) veiklą reglamentuojančiais teisės aktais ir atitinka visus Civiliniame kodekse vaiko fiziniam globėjui taikomus reikalavimus.

9. Šeimoje apgyvendinami tėvų globos netekę vaikai, kuriems globa (rūpyba) nustatyta pagal vaiko globą reglamentuojančių teisės aktų nuostatas. Socialinė globa šeimoje organizuojama vaikui, iki vaikui sukaks 18 metų.

Jei rūpinamas vaikas, sulaukęs pilnametystės, toliau gyvena ar deklaruoja savo gyvenamąją vietą pas buvusį rūpintoją, ir mokosi pagal bendrojo ugdymo programą, formaliojo profesinio mokymo programą, specialiųjų ugdymosi poreikių programą, ar studijuoja aukštojoje mokykloje pagal dieninės studijų formos nuosekliųjų studijų programą ar nuolatinės studijų formos programą, buvęs rūpintojas gali kreiptis į Savivaldybės administraciją buvęs rūpintojas gali kreiptis į Savivaldybės administraciją dėl socialinės globos pratęsimo buvusio rūpintinio mokymosi laikotarpiu, bet ne ilgiau kaip iki jam sukaks 24 metai. Buvęs rūpintojas Savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriui turi pateikti laisvos formos prašymą leisti tęsti socialinę globą buvusiam rūpintiniui ir pažymą iš ugdymo įstaigos, patvirtinančią, kad buvęs rūpintinis tikrai joje mokosi. Šiuo atveju socialinė globa pratęsiama nuo prašymo Savivaldybės administracijoje gavimo dienos iki einamųjų metų mokslo metų pabaigos (rugpjūčio 31 d.).

10. Socialinė globa šeimoje organizuojama siekiant užtikrinti šeimos globojamų vaikų teisių ir įstatymų ginamų interesų įgyvendinimą ir apsaugą, suteikiant šiems vaikams tokias gyvenimo sąlygas, kokių reikia jų fizinei, protinei, dvasinei, dorovinei bei socialinei raidai, ir tokią šeimos aplinką, kokios reikia jų gerovei, kad tinkamai pasirengtų savarankiškai gyventi šeimoje ir visuomenėje.

11.  Dėl socialinės globos šeimoje organizavimo vienas iš šeimos narių privalo raštu kreiptis į Savivaldybės administraciją ir per 3 mėnesius gauti rašytinį patvirtinimą apgyvendinti šeimoje likusius be tėvų globos vaikus bei užtikrinti jų socialinės globos šeimoje finansavimą. Prašymas turi būti suderintas su globėjo sutuoktiniu pasirašytinai. 

12.  Sumažėjus šeimoje globojamų vaikų skaičiui, Vaiko teisių apsaugos skyrius per 6 mėnesius pasiūlo šeimai atkurti pagal šio Aprašo 4 punkto reikalavimus globojamų vaikų skaičių šeimoje.

13.  Tais atvejais, kai, sumažėjus šeimoje šio Aprašo nustatytam globojamų vaikų skaičiui, šeima dėl susidariusių objektyvių aplinkybių (dėl globėjo amžiaus ar ligos, dėl globėjo sutuoktinio ligos ar kitų aplinkybių) negali būti papildyta kitais tėvų globos netekusiais vaikais, socialinės globos šeimoje veikla tęsiasi tol, kol visi šeimoje globojami vaikai sulaukia pilnametystės.

 

III SKYRIUS

ŠEIMOS TEISĖS, PAREIGOS IR ATSAKOMYBĖ

 

14.  Šeima gali:

14.1.  gauti iš valstybės, savivaldybės ir kitų asmenų finansinę ir materialinę pagalbą šeimos veiklai užtikrinti;

14.2.  gauti teisės aktų nustatyta tvarka finansavimą už vaiko poreikius atitinkančios socialinės globos teikimą;

14.3.  gauti iš valstybės ir savivaldybės institucijų ir įstaigų dokumentus ir informaciją, tiesiogiai susijusius su šeimoje globojamais vaikais;

14.4.  neatlygintinai gauti iš valstybės ir savivaldybės vaiko teisių apsaugos institucijų metodinę pagalbą vaiko globos, o iš socialinę globą organizuojančių institucijų – socialinės globos klausimais;

14.5.  gauti socialines paslaugas teisės aktų nustatyta tvarka nustačius socialinių paslaugų

poreikį (psichologo konsultacijos, „atokvėpio“ paslaugos ir kt.).

15.  Šeimos pareigos:

15.1.  įstatymų nustatyta tvarka rūpintis, auklėti, atstovauti šeimoje globojamiems vaikams ir ginti jų teises ir įstatymų saugomus interesus;

15.2.  užtikrinti šeimoje vaikų globos tinkamą įgyvendinimą;

15.3.  teikti globojamiems vaikams socialinę globą, atitinkančią teisės aktų nustatytus reikalavimus;

15.4.  tinkamai administruoti šeimoje globojamų (rūpinamų) vaikų turtą ir pajamas, siekti gauti tėvų priteistą išlaikymą;

15.5.  sudaryti šeimoje globojamiems vaikams sąlygas bendrauti su savo tėvais, jei tai nekenkia vaikų interesams;

15.6.  bendrauti su šeimoje globojamų vaikų tėvais ar artimaisiais giminaičiais;

15.7.  supažindinti šeimoje globojamus vaikus su jų teisėmis ir pareigomis, informuoti juos apie nuosavybės teise priklausantį turtą ir teikti vaikams kitą jų teisėtus interesus atitinkančią informaciją;

15.8informuoti raštu Savivaldybės administraciją dėl socialinės globos šeimoje sutarties pakeitimų ar nutraukimo ne vėliau kaip prieš 3 mėnesius iki sutarties nutraukimo (pakeitimo);

15.9.  sudaryti sąlygas Vaiko teisių apsaugos skyriui lankytis šeimoje;

15.10.                     teikti informaciją apie gautų lėšų panaudojimą Savivaldybės administracijai Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu nustatyta tvarka.

16.  Šeima įstatymų nustatyta tvarka atsako už:

16.1.  globojamų vaikų padarytą žalą;

16.2.  savo pareigų nevykdymą ar netinkamą jų atlikimą;

16.3.  kitus prisiimtus įsipareigojimus.

 

IV SKYRIUS

IŠMOKŲ UŽ SOCIALINĘ GLOBĄ DYDŽIAI IR MOKĖJIMAS

 

 

17.  Šeimai išmokama vienkartinė 4 bazinių socialinių išmokų dydžio išmoka už kiekvieną globojamą vaiką. Iš šių lėšų turi būti pritaikomos vaikų gyvenimo sąlygos, įsigyjami būtiniausi daiktai, namų apyvokos reikmenys. Vienkartinė išmoka gali būti naudojama ir kitoms einamosioms išlaidoms, susijusioms su globojamo vaiko poreikiais, tenkini. Vienkartinė įsikūrimo pašalpa pervedama į Globėjo sąskaitą per 2 savaites po socialinės globos šeimoje sutarties pasirašymo.

18.  Šeimai kiekvieną mėnesį išmokama piniginė išmoka už tėvų globos netekusių vaikų socialinę globą šeimoje, kuri susideda iš išmokos už socialinę globą globėjui ir išmokos už kiekvieną globojamą vaiką. 

19.  Socialinė išmoka globėjui yra 3 minimalių mėnesinių algų dydžio ir naudojama globėjo individualios veiklos mokestinėms prievolėms vykdyti, asmeninėms reikmėms ir šeimos poreikiams tenkinti.

20.  Socialinė išmoka už kiekvieną vaiką yra 4 bazinių socialinių išmokų dydžio ir naudojama vaiko poreikiams tenkinti:

20.1.  būtiniausiems socialiniams poreikiams (mitybai, aprangai, medikamentams);

20.2.  neformaliam ugdymui (socialiniams įgūdžiams, gebėjimams ugdyti, saviraiškai skatinti, fiziniam lavinimui, įvairiems būreliams, kursams, seminarams ir kt.);

20.3.  laisvalaikiui ir poilsiui organizuoti, stovykloms;

20.4.  sveikatos priežiūrai;

20.5.  prekėms ir kitoms paslaugoms (higienos, slaugos, techninės pagalbos, patalynei ir aprangai, globotiniui transportuoti).

21Už tinkamą socialinės išmokos dalies, skirtos tiesioginiams vaikų poreikiams tenkinti, panaudojimą yra atsakingas globėjas.

22.  Išmokos už socialinę globą šeimoje pervedamos į asmeninę globėjo sąskaitą iki kiekvieno mėnesio 25 d. už praėjusį mėnesį. Išmokos už socialinę globą šeimoje skiriamos nuo globos nustatymo šeimoje dienos. Išmokų dydis ir mokėjimo pradžia nustatoma Savivaldybės administracijos direktoriaus sprendimu sudarius socialinės globos šeimoje sutartį. Išmokų dydis tikslinamas Savivaldybės administracijos direktoriaus sprendimu kiekvienų metų pradžioje.

23.  Sumažėjus šeimoje globojamų vaikų skaičiui, nuo sekančio mėnesio 1 d. proporcingai mažinama socialinės globos šeimoje išmokos dalis. Neatkūrus globojamų vaikų skaičiaus, kaip tai reglamentuota šio Aprašo 11 punkte, arba nesant aplinkybių, nurodytų Aprašo 13 punkte, socialinės globos šeimoje sutartis nutraukiama po 6 mėnesių nuo pasikeitusių aplinkybių pradžios. Sutartis nutraukiama Savivaldybės administracijos direktoriaus sprendimu, Socialinių paslaugų asmeniui (šeimai) komisijos siūlymu ir esant Vaiko teisių apsaugos skyriaus išvadai.

24.  Nutraukus socialinės globos šeimoje sutartį socialinio globėjo iniciatyva per 6 mėnesius nuo socialinės globos šeimoje pradžios arba dėl globėjo nušalinimo, globėjas per 2 mėnesius privalo grąžinti vienkartinę įsikūrimo pašalpą už kiekvieną globojamą vaiką.

25.  Socialinei globai finansuoti skiriamos pajamos įskaitomos į šeimos gaunamas pajamas.

26.  Socialiniams globėjams pagalbos pinigai ir kitos išmokos, patvirtintos kitais Švenčionių rajono savivaldybės tarybos sprendimais, ir mokami fiziniams asmenims už vaikų globą iš savivaldybės biudžeto lėšų, socialinės globos šeimoje teikimo metu nėra mokami.

 

V SKYRIUS

IŠMOKŲ UŽ SOCIALINĘ GLOBĄ NAUDOJIMO KONTROLĖ

 

27. Išmokų už socialinę globą naudojimą pagal paskirtį socialinio globėjo šeimoje prižiūri ir kontroliuoja Vaiko teisių apsaugos skyrius Vaiko globos organizavimo nuostatuose nustatyta tvarka.

28. Vaiko teisių apsaugos skyriaus darbuotojas, gavęs informacijos ar kilus abejonėms, kad išmokų už socialinę globą pinigai naudojami ne vaiko poreikiams tenkinti, aplanko socialinio globėjo šeimą, patikrina, ar užtikrinama vaiko gerovė, ir surašo globojamo (rūpinamo) ar prižiūrimo vaiko aplankymo aktą.

29. Vaiko teisių apsaugos skyriaus darbuotojas turi teisę, atsitiktinės atrankos būdu pasirinkęs socialinio globėjo šeimą, aplankyti ją ir vietoje patikrinti, ar išmokos už socialinę globą yra naudojamos pagal paskirtį ir ar yra užtikrinama vaiko gerovė.

30. Vaiko teisių apsaugos skyriaus darbuotojas, atlikdamas išmokų už socialinę globą naudojimo kontrolę, taiko socialinio globėjo šeimos grupinę ir individualią apklausą, interviu, stebėjimo, anketavimo ir kitus metodus.

31. Vaiko teisių apsaugos skyriaus darbuotojas nustatęs, kad išmokos už socialinę globą yra naudojamos ne pagal paskirtį ir yra neužtikrinama vaiko gerovė, patikrinimo išvadas teikia svarstyti Socialinių paslaugų asmeniui (šeimai) skyrimo komisijai.

 

VI SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

32.  Globėjas sudaro su Savivaldybės administracija patvirtintos formos sutartį (pridedama) dėl socialinės globos šeimoje. Sutartį privalo pasirašyti ir globėjo sutuoktinis. Sutartyje aptariamos socialinės globos finansavimo ir materialinės paramos šeimai skyrimo sąlygos.

33. Socialinė globa šeimoje finansuojama iš savivaldybės biudžeto lėšų. Lėšos planuojamos kiekvienų metų biudžete.

34.  Šeimoje globojamų vaikų turtas, nuosavybės teise priklausantis ar įgytas gyvenant šeimoje, yra šių vaikų nuosavybė. Šeimoje globojamų vaikų turtas turi būti atskirtas nuo šeimos turto ir administruojamas nemokamai. Šeimoje globojamų vaikų turto administratoriumi Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu ar teismo nutartimi gali būti paskirtas ir kitas asmuo.

35. Socialinius globėjus konsultuoja ir teikia įvairiapusę metodinę paramą Vaiko teisių apsaugos skyrius bei globėjų ir įtėvių rengimo specialistai.

36.  Pasikeitus Lietuvos Respublikos šeimynų įstatymui, kuriuo nustatomas mažesnis globojamų vaikų skaičius šeimynoje, socialinės globos sutartis nutraukiama šalių susitarimu ir teisės aktų nustatyta tvarka pertvarkoma į šeimyną.


________________________________