Joniškio rajono savivaldybės
TARYBA
SPRENDIMAS
DĖL JONIŠKIO RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBOS 2013 M. GEGUŽĖS 30 D. SPRENDIMO NR. T-84 „DĖL PAGALBOS PINIGŲ SKYRIMO IR MOKĖJIMO JONIŠKIO RAJONO SAVIVALDYBĖJE TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2016 m. gruodžio 15 d. Nr. T-221
Joniškis
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 18 straipsnio 1 dalimi, Mokėjimo už socialines paslaugas tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2006 m. birželio 14 d. nutarimu Nr. 583 „Dėl Mokėjimo už socialines paslaugas tvarkos aprašo patvirtinimo“, 23 ir 24 punktais, Joniškio rajono savivaldybės taryba n u s p r e n d ž i a:
1. Pakeisti Pagalbos pinigų skyrimo ir mokėjimo Joniškio rajono savivaldybėje tvarkos aprašą, patvirtintą Joniškio rajono savivaldybės tarybos 2013 m. gegužės 30 d. sprendimu Nr. T-84 „Dėl Pagalbos pinigų skyrimo ir mokėjimo Joniškio rajono savivaldybėje tvarkos aprašo patvirtinimo“ (su pakeitimais, padarytais 2014 m. spalio 2 d. sprendimu Nr. T-148 ir 2016 m. sausio 28 d. sprendimu T-8 ), ir išdėstyti jį nauja redakcija (pridedama).
Šis sprendimas gali būti skundžiamas Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo ar Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso nustatyta tvarka ir sąlygomis.
PATVIRTINTA
Joniškio rajono savivaldybės tarybos
2016 m. gruodžio 15 d. sprendimu Nr. T-221
PAGALBOS PINIGŲ SKYRIMO IR MOKĖJIMO JONIŠKIO RAJONO SAVIVALDYBĖJE TVARKOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Pagalbos pinigų skyrimo ir mokėjimo Joniškio rajono savivaldybėje tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) reglamentuoja pagalbos pinigų skyrimo ir jų mokėjimo nutraukimo tvarką, mokėjimo dydžius ir sąlygas, pagalbos pinigų naudojimo kontrolę.
2. Pagalbos pinigai skiriami vaikus prižiūrinčiai ar ne mažiau kaip 3 vaikus globojančiai šeimai (asmeniui) ir asmeniui (šeimai), kuriam bendrąsias socialines paslaugas ar socialinę priežiūrą veiksmingiau organizuoti pinigais.
3. Pagalbos pinigai skiriami asmenims, deklaravusiems gyvenamąją vietą ir faktiškai gyvenantiems Joniškio rajono savivaldybėje (toliau – savivaldybė).
4. Pagalbos pinigai mokami iš savivaldybės biudžeto lėšų socialinėms paslaugoms finansuoti. Lėšos planuojamos kiekvienų metų biudžete.
5. Pagalbos pinigai skiriami, neskiriami, jų mokėjimas stabdomas savivaldybės administracijos Socialinės paramos ir sveikatos skyriaus (toliau – skyrius) vedėjo sprendimu.
7. Šiame tvarkos apraše vartojamos sąvokos:
Pagalbos pinigai – tai piniginė išmoka asmeniui (šeimai), kuriam bendrąsias socialines paslaugas ar socialinę priežiūrą veiksmingiau organizuoti pinigais; piniginė išmoka vaikus prižiūrinčiai ar globojančiai šeimai (asmeniui).
Pagalbos pinigų gavėjas – tai bendrųjų socialinių paslaugų ar socialinės priežiūros gavėjas, įstatymu nustatyta tvarka paskirtas vaiko globėjas (rūpintojas) ar vaikus prižiūrinčios šeimos narys, kuriems yra skirti ir į asmeninę sąskaitą banke pervedami pagalbos pinigai.
Globojamas vaikas – likęs be tėvų globos (rūpybos) vaikas, kuriam savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu nustatyta laikinoji globa (rūpyba) arba teismo nutartimi / sprendimu nustatyta nuolatinė globa (rūpyba).
Vaiko globėjas – įstatymų nustatyta tvarka paskirtas ne mažiau kaip 3 vaikų globėjas (rūpintojas), kurio deklaruota ir faktinė gyvenamoji vieta kartu su globotiniais yra savivaldybėje.
Vaiko priežiūra – tai likusiems be tėvų globos vaikams Vaiko laikinosios globos (rūpybos) nuostatų nustatyta tvarka teikiamos socialinės priežiūros paslaugos vaikus prižiūrinčioje šeimoje iki vaikas bus grąžintas į šeimą, kitos savivaldybės administracijos vaiko teisių apsaugos skyriui ar įstatymų nustatyta tvarka jam bus nustatyta globa (rūpyba) ir paskirtas globėjas (rūpintojas).
Vaikus prižiūrinti šeima – sutuoktiniai (ar vienas gyvenantis, vyresnis kaip 21 metų asmuo), išklausė globėjų parengimo kursus, atitinkantys visus globėjams keliamus reikalavimus, sudarę trumpalaikės socialinės globos paslaugų teikimo sutartį su savivaldybe ir prižiūrintys likusius be tėvų globos vaikus ar socialinės rizikos vaikus. Šeima gali prižiūrėti ne daugiau kaip 4 vaikus, išskyrus atvejus, kai negali būti išskiriami vienos šeimos vaikai.
Artimi giminaičiai – vaikai, sutuoktinis, tėvai, broliai ir seserys.
Kitos šiame Apraše vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos civiliniame kodekse ir Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatyme apibrėžtas sąvokas.
II SKYRIUS
PAGALBOS PINIGŲ ASMENIUI (ŠEIMAI), KURIAM BENDRĄSIAS SOCIALINES PASLAUGAS AR SOCIALINĘ PRIEŽIŪRĄ VEIKSMINGIAU ORGANIZUOTI PINIGAIS
SKYRIMO, MOKĖJIMO IR MOKĖJIMO NUTRAUKIMO TVARKA
8. Socialinės paslaugos gali būti keičiamos į pagalbos pinigus, kuriais asmuo (šeima) susimoka už pagalbą pasirinktam asmeniui, išskyrus artimą giminaitį, tik asmens (šeimos) sutikimu.
9. Pagalbos pinigai skiriami asmeniui (šeimai), kuriam bendrąsias socialines paslaugas ar socialinę priežiūrą veiksmingiau organizuoti pinigais ir kurio pajamos mažesnės už 2,5 valstybės remiamų pajamų dydį:
9.1. kai asmeniui (šeimai) ne mažiau kaip 3 mėnesius buvo teikiamos bendrosios ar socialinės priežiūros paslaugos ir paslaugas teikiančios įstaigos socialinis darbuotojas asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio vertinimo išvadoje rekomenduoja bendrąsias socialines paslaugas ir socialinę priežiūrą keisti į pagalbos pinigus;
9.2. kai savivaldybė neturi galimybių teikti socialinės priežiūros ar bendrųjų socialinių paslaugų ir seniūnijos socialinio darbo organizatorius asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio vertinimo išvadoje rekomenduoja bendrąsias socialines paslaugas ir socialinę priežiūrą keisti į pagalbos pinigus;
10. Savivaldybės administracijos direktorius ar jo įgaliotas asmuo ir pagalbos pinigų gavėjas pasirašo nustatytos formos pagalbos pinigų mokėjimo sutartį. Sutarties formą tvirtina savivaldybės administracijos direktorius.
11. Pagalbos pinigų suma asmeniui (šeimai) negali būti didesnė už bendrųjų socialinių ar socialinės priežiūros paslaugų, kurių poreikis nustatytas asmeniui (šeimai), kainą.
12. Pagalbos pinigų dydį nustato skyriaus atsakingas specialistas, įvertinęs asmens (šeimos narių) pajamas.
13. Pagalbos pinigų suma asmeniui (šeimai), kuriam bendrosios socialinės paslaugos ir socialinė priežiūra keičiama į pagalbos pinigus yra:
13.1. 1 bazinės socialinės išmokos (toliau – BSI) dydžio per mėnesį, kai bendrosios socialinės paslaugos ir socialinė priežiūra teikiama iki 4 valandų per savaitę;
13.2. 1,5 BSI dydžio per mėnesį, kai bendrosios socialinės paslaugos ir socialinė priežiūra teikiama nuo 5 iki 7 valandų per savaitę.
14. Pagalbos pinigų mokėjimas sustabdomas, kai asmuo (šeima) laikinai išvyksta ar gydosi gydymo įstaigoje.
15. Pagalbos pinigų mokėjimas nutraukiamas:
15.3. pasikeitus pagalbos pinigų gavėjo socialiniam statusui (materialinei padėčiai, pasveikus, atgavus darbingumą);
III SKYRIUS
PAGALBOS PINIGŲ VAIKUS PRIŽIŪRINČIAI ŠEIMAI IR ŠEIMAI, GLOBOJANČIAI NE MAŽIAU KAIP TRIS VAIKUS, SKYRIMO, MOKĖJIMO IR MOKĖJIMO NUTRAUKIMO TVARKA
16. Pagalbos pinigai gali būti skiriami:
17. Dėl pagalbos pinigų skyrimo vaiko globėjas ar vienas iš vaikus prižiūrinčios šeimos narių privalo raštu kreiptis į skyrių. Prašymas turi būti suderintas su vaiko globėjo sutuoktiniu pasirašytinai. Prašymas turi būti teikiamas kasmet iki sausio 10 dienos.
18. Pagalbos pinigai mokami pagalbos pinigų gavėjui sudarius su savivaldybės administracija sutartį, kurioje aptariamos socialinės priežiūros ar socialinės globos šeimoje finansavimo ir materialinės paramos šeimai skyrimo sąlygos. Sutarties formą tvirtina savivaldybės administracijos direktorius.
19. Vaikus prižiūrinčiai šeimai mokama:
19.1. vienkartinė 40 BSI dydžio pasirengimo vaikų priežiūrai socialinė išmoka, skirta vaikų gyvenimo sąlygoms pritaikyti (patalpų einamajam remontui, baldams, buitinei technikai ir kitiems namų apyvokos reikmenims įsigyti);
19.2. pagalbos pinigai 1 BSI dydžio per parą už kiekvieną laikinai (iki 7 parų) prižiūrimą vaiką, skirti būtiniausiems vaiko socialiniams poreikiams (mitybai, medikamentams, aprangai), prekėms ir kitoms paslaugoms (higienos, slaugos ir kt.) bei šeimos poreikiams tenkinti;
20. Vaiko globėjui, kuris globoja ne mažiau kaip 3 vaikus, kiekvieną mėnesį už kiekvieną globojamą vaiką mokami 2 BSI dydžio pagalbos pinigai skirti globojamų vaikų poreikiams tenkinti.
21. Vaiko globėjui, kuris nuolat globoja 4 ir daugiau vaikų, nesusietų su ja giminystės ryšiais, mokama:
21.1. vienkartinė 48 BSI dydžio įsikūrimo išmoka skirta vaikų gyvenamosioms patalpoms pritaikyti, baldams ir būtiniausiems daiktams įsigyti, buitinei technikai ar kitiems namų apyvokos reikmenims pirkti. Vienkartinė įsikūrimo pašalpa naudojama ir kitoms einamosioms išlaidoms, susijusioms su globotinio poreikių tenkinimu;
22. Pagalbos pinigai, skirti globojamo vaiko poreikiams tenkinti, naudojami:
22.2. neformaliajam ugdymui (socialiniams įgūdžiams, gebėjimams ugdyti, saviraiškai skatinti, fiziniam lavinimui, įvairiems būreliams, kursams, seminarams ir kt.);
23. Pagalbos pinigai vaiko globėjui mokami nuo laikinosios globos (rūpybos) nustatymo savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu ar nuolatinės globos nustatymo teismo sprendimu, vaikus prižiūrinčioms šeimoms – nuo vaiko apgyvendinimo šeimoje dienos, vadovaujantis vaiko laikino apgyvendinimo aktu, tačiau ne daugiau kaip už 6 mėnesius nuo prašymo dėl pagalbos pinigų skyrimo savivaldybėje gavimo dienos.
24. Pagalbos pinigų mokėjimo dydis už ne visą mėnesį teikiamas paslaugas yra nustatomas proporcingai teikiamos socialinės globos ar socialinės priežiūros trukmei.
25. Sumažėjus šio Aprašo 16.3 papunktyje nurodytam globojamų vaikų skaičiui šeimoje, savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyrius pasiūlo šeimai atkurti globojamų vaikų skaičių iki 4.
26. Pagalbos pinigų mokėjimas nutraukiamas, kai:
27. Pagalbos pinigų gavėjas, nutraukęs sutartį per 12 mėnesių nuo jos sudarymo dienos, privalo grąžinti vienkartinę pasirengimo vaikų priežiūrai ar įsikūrimo išmoką į skyriaus nurodytą sąskaitą per 20 darbo dienų. Tais atvejais, kai sumažėjus šeimoje šio Aprašo 16.3 papunktyje nurodytam vaikų skaičiui, šeima dėl susidariusių objektyvių aplinkybių (dėl globėjo amžiaus, ligos ar kitų šeimos aplinkybių) negali būti papildyta kitais tėvų globos netekusiais vaikais vienkartinės socialinės išmokos grąžinimo klausimas svarstomas savivaldybės socialinės paramos teikimo komisijoje.
IV SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
28. Kaip naudojami asmens, kuriam socialinę priežiūrą veiksmingiau organizuoti pinigais, pagalbos pinigai, tikrina savivaldybės administracijos seniūnijos socialinio darbo organizatorius.
29. Socialinio darbo organizatorius kas ketvirtį atsakingam skyriaus darbuotojui pateikia nustatytos formos ataskaitą apie pagalbos pinigų gavėjui suteiktas socialines paslaugas.
30. Vaikų socialinę globą ir socialinę priežiūrą šeimoje prižiūri savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyrius teisės aktų nustatyta tvarka.
31. Sprendimas dėl pagalbos pinigų mokėjimo, pagalbos pinigų mokėjimo sutartis ir kiti dokumentai saugomi paslaugos arba pagalbos pinigų gavėjo byloje, kurią formuoja skyriaus atsakingas specialistas.
32. Sprendimas dėl pagalbos pinigų skyrimo ar neskyrimo, mokėjimo sustabdymo, nutraukimo gali būti skundžiamas savivaldybės administracijos direktoriui.