PRIEŠGAISRINĖS APSAUGOS IR GELBĖJIMO DEPARTAMENTO

PRIE VIDAUS REIKALŲ MINISTERIJOS

DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL gyventojų švietimo civilinės saugos klausimais tvarkos aprašo patvirtinimo

 

2024 m. kovo 20 d. Nr. 1-183 /2024 (1.4 E)

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos krizių valdymo ir civilinės saugos įstatymo 12 straipsnio 2 dalies 4 punktu ir 25 straipsnio 4 dalimi:

1. T v i r t i n u Gyventojų švietimo civilinės saugos klausimais tvarkos aprašą (pridedama).

2. P r i p a ž į s t u netekusiu galios Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos direktoriaus 2013 m. rugpjūčio 13 d. įsakymą Nr. 1-210 „Dėl Informacijos apie užterštų likusiais nuo karo sprogmenimis teritorijų keliamą grėsmę civiliams gyventojams teikimo tvarkos aprašo patvirtinimo“.

 

 

 

Direktorius

vidaus tarnybos generolas                                                                                         Saulius Greičius

 

 

 

PATVIRTINTA

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo

departamento prie Vidaus reikalų

ministerijos direktoriaus

2024 m. kovo 20 d. įsakymu

Nr. 1-183 /2024 (1.4 E)

 

 

GYVENTOJŲ ŠVIETIMO CIVILINĖS SAUGOS KLAUSIMAIS TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Gyventojų švietimo civilinės saugos klausimais tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato gyventojų švietimo civilinės saugos klausimais (toliau – gyventojų švietimas) tikslus, organizavimą, vykdymą ir koordinavimą.

2. Apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos krizių valdymo ir civilinės saugos įstatyme.

 

II SKYRIUS

GYVENTOJŲ ŠVIETIMO TIKSLAI

 

3. Gyventojų švietimo tikslai:

3.1. užtikrinti efektyvų ir sistemingą šalies gyventojų švietimą;

3.2. didinti visuomenės pasirengimą ir atsparumą galimiems įvykiams, ekstremaliesiems įvykiams ir (arba) ekstremaliosioms situacijoms bei kitiems pavojams;

3.3. ugdyti gyventojų savisaugos kultūrą ir skatinti prisidėti prie ekstremaliųjų situacijų prevencijos kultūros puoselėjimo, skatinti visuomenės iniciatyvas civilinės saugos srityje;

3.4.  stiprinti gyventojų pasitikėjimą krizių valdymo ir civilinės saugos sistema.

 

III SKYRIUS

GYVENTOJŲ ŠVIETIMO ORGANIZAVIMAS IR VYKDYMAS

 

4. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos (toliau – Departamentas) pagal kompetenciją organizuoja ir vykdo gyventojų švietimą valstybės lygiu:

4.1. nustato gyventojų švietimo kryptis, nukreiptas į galimų pavojų prevenciją, konkrečias tikslines grupes ir (arba) sektorius ir gyventojų švietimo priemonių įgyvendinimo minimalius rodiklius;

4.2. teikia gyventojams aktualią informaciją apie grėsmes, pasirengimą ir saugius veiksmus Lietuvos pasirengimo ekstremaliosioms situacijoms interneto svetainėje LT72.lt;

4.3. inicijuoja gyventojų švietimo priemonių leidybą;

4.4. teikia rekomendacijas ir metodinę pagalbą civilinės saugos klausimais savivaldybės administracijos direktoriui;

4.5. kartu su atsakingomis institucijomis organizuoja ir vykdo respublikinius gyventojų švietimo renginius;

4.6. prisideda prie tarptautiniu lygiu vykdomų gyventojų švietimo iniciatyvų;

4.7. vykdo savivaldybėse organizuojamų gyventojų švietimo renginių gerosios praktikos sklaidą.

5. Departamentui padeda organizuoti ir vykdyti gyventojų švietimą Departamento direktoriaus įsakymu sudaroma nuolatinė patariamoji grupė, į kurią įtraukiami Departamento ir jo teritorinių struktūrinių padalinių (toliau – priešgaisrinė gelbėjimo valdyba), savivaldybių administracijų, asmenų su negalia organizacijų atstovai. Prireikus į patariamąją grupę galima pasitelkti ir kitus atstovus iš nevyriausybinių organizacijų, vietos bendruomenių organizacijų, ūkio subjektų, valstybės institucijų, įstaigų ir organizacijų.

6. Savivaldybės administracijos direktorius organizuoja savivaldybėje gyventojų švietimą.

7. Vykdant gyventojų švietimą savivaldybėse, dalyvauja savivaldybės parengties pareigūnai, kiti valstybės tarnautojai ir darbuotojai, dirbantys pagal darbo sutartis, ir kiti švietimo procesui reikalingų paslaugų teikėjai.

8. Savivaldybės administracija kiekvienais kalendoriniais metais iki einamųjų metų gruodžio
31 d. parengia 1 metų laikotarpiui savivaldybės gyventojų švietimo planą, kuriame numato gyventojų švietimo veiklas, būdus (priemones), atsakingus vykdytojus, įgyvendinimo terminus (laikotarpį) ir stebėsenos rodiklius, pagal kuriuos bus vertinamas gyventojų švietimo vykdymo veiksmingumas.

9. Savivaldybės gyventojų švietimo planas derinamas su priešgaisrine gelbėjimo valdyba, kurios veiklos teritorijoje savivaldybė yra.

10. Gyventojų švietimas organizuojamas ir vykdomas nuolat, teikiant laiku, pagal poreikį atnaujintą informaciją ir atsižvelgiant į civilinės saugos aktualijas:

10.1. Departamento nustatytas gyventojų švietimo kryptis, tikslines grupes ir (arba) sektorius;

10.2. rizikas ir galimus pavojus savivaldybės teritorijoje;

10.3. savivaldybės teritorijoje esančius perspėjimo sirenų, priedangų ir kolektyvinės apsaugos statinių tinklus;

10.4. būdus ir priemones, kaip pasirengti ekstremaliosioms situacijoms ir kaip elgtis kilus pavojams;

10.5. įvykusius ekstremaliuosius įvykius ir ekstremaliąsias situacijas savivaldybės teritorijoje;

10.6. savivaldybėje planuojamus renginius, mokymus ir kitas su civiline sauga susijusias veiklas.

11. Gyventojų švietimas vykdomas per visuomenės informavimo priemones, taip pat vykstant šviečiamiesiems renginiams ir (arba) akcijoms šiais pagrindiniais būdais (priemonėmis):

11.1. savivaldybės interneto svetainėje ir socialiniuose tinkluose;

11.2. per regionines ir vietines visuomenės informavimo priemones (pranešimai spaudai, dalyvaujant televizijos bei radijo laidose ir kt.);

11.3. parengiant ir platinant dalijamąją medžiagą (lankstinukai ir kt.);

11.4. organizuojant akcijas, konkursus, paskaitas, seminarus ir kitus renginius;

11.5. pasitelkiant naujausias švietimo ar informacines technologijas (pvz., mobiliųjų telefonų aplikacijos) ir kitus pažangius gyventojams priimtinus švietimo būdus.

12. Gyventojų švietimas vykdomas:

12.1.  siekiant apimti kuo didesnį gyventojų skaičių, pagal tikslines grupes ir (arba) sektorius ir juos įtraukiant į gyventojų švietimo veiklas (švietimo įstaigas, nevyriausybines organizacijas, bendruomenes, asmenų su negalia organizacijas, ūkio subjektus ir kitas įstaigas ir kt.);

12.2. asmenims su negalia pritaikytais bendravimo būdais (pavyzdžiui, žodiniu, rašytiniu, garsiniu ir (arba) vaizdiniu informacijos perdavimo ir (arba) gavimo būdais, naudojant Brailio raštą, multimedijos priemones, garsines priemones, lengvai suprantamą (paprastą ir aiškiai sustruktūrintą) kalbą, gestų kalbą, taip pat patobulintus ir (arba) alternatyvius bendravimo būdus, priemones ir formas, informacijos ir ryšių technologijas, kuriomis disponuojama).

 

IV SKYRIUS

GYVENTOJŲ ŠVIETIMO VYKDYMO KOORDINAVIMAS

 

13. Savivaldybės administracija, įgyvendindama gyventojų švietimo priemones, atlieka jų nuolatinę stebėseną ir priešgaisrinei gelbėjimo valdybai, kurios veiklos teritorijoje savivaldybė yra, iki einamųjų metų paskutinės ketvirčio darbo dienos teikia ketvirčio informaciją apie įvykdytas gyventojų švietimo priemones (įvykusio gyventojų švietimo renginio temą, datą, renginyje dalyvavusį gyventojų skaičių (atsižvelgiant į įvykusios veiklos pobūdį) bei suplanuotų gyventojų švietimo priemonių įgyvendinimo rodiklius ir siūlymus dėl gyventojų švietimo gerinimo.

14. Priešgaisrinės gelbėjimo valdybos, įvertinusios savivaldybių pateiktą informaciją apie gyventojų švietimo plane įgyvendintas priemones, ne vėliau nei per 10 darbo dienų nuo informacijos gavimo dienos teikia Departamentui:

14.1. siūlymus dėl gyventojų švietimo gerinimo;

14.2. gyventojų švietimo savivaldybėse gerosios praktikos pavyzdžius.

15. Departamentas, koordinuodamas gyventojų švietimą, ne rečiau kaip vieną kartą per metus ir ne vėliau nei iki einamųjų metų gruodžio 1 d. peržiūri nustatytas gyventojų švietimo kryptis, prireikus jas tikslina, įvertina priešgaisrinių gelbėjimo valdybų ir patariamosios grupės pateiktus siūlymus ir teikia rekomendacijas savivaldybių administracijoms dėl gyventojų švietimo vykdymo.

 

V SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

16. Departamentas ir priešgaisrinės gelbėjimo valdybos teikia savivaldybės administracijos direktoriui metodinę pagalbą dėl gyventojų švietimo.

17. Ugniagesių gelbėtojų mokykla pagal galimybes padeda Departamentui rengti mokymo medžiagą, reikiamą gyventojų švietimui vykdyti.

 

_____________