LIETUVOS RESPUBLIKOS VIDAUS REIKALŲ MINISTRAS
ĮSAKYMAS
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VIDAUS REIKALŲ MINISTRO 2016 M. SAUSIO 11 D. ĮSAKYMO NR. 1V-13 „DĖL VIDAUS TARNYBOS SISTEMOS PAREIGŪNŲ TARNYBOS ORGANIZAVIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAkeitimo
2017 m. rugpjūčio 28 d. Nr. 1V-603
Vilnius
1. Pakeičiu Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro 2016 m. sausio 11 d. įsakymą Nr. 1V-13 „Dėl Vidaus tarnybos sistemos pareigūnų tarnybos organizavimo taisyklių patvirtinimo“:
1.1. Pakeičiu preambulę ir ją išdėstau taip:
„Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos vidaus tarnybos statuto 17 straipsnio 16 ir 19 dalimis, 19 straipsnio 3 dalimi, 21 straipsnio 6 dalimi, 23 straipsnio 6 dalimi, 25 straipsnio 23 dalimi, 28 straipsnio 8 dalimi, 30 straipsnio 8 ir 9 dalimis, 42 straipsnio 5 dalimi, 54 straipsnio 4 dalimi, 57 straipsnio 3 dalimi, 61 straipsnio 2 dalimi ir 71 straipsniu bei Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. balandžio 8 d. nutarimo Nr. 431 „Dėl Apdovanojimo ginklais taisyklių patvirtinimo“ 2 punktu:“.
1.2. Papildau 3.6 papunkčiu:
„3.6. šio įsakymo 1 punkte patvirtintų Vidaus tarnybos sistemos pareigūnų tarnybos organizavimo taisyklių XII skyriaus nuostatos taikomos tiriant nelaimingus atsitikimus tarnyboje, nelaimingus atsitikimus pakeliui į tarnybą ar iš tarnybos, įvykusius vidaus tarnybos sistemos pareigūnams (toliau – pareigūnai) ar kursantams profesinio ar įvadinio mokymo metu, kai jie vykdo ar vykdė veiklą, kuriai būdingi specifiniai veiklos požymiai. Nelaimingi atsitikimai tarnyboje, nelaimingi atsitikimai pakeliui į tarnybą ar iš tarnybos, įvykę pareigūnams ir kursantams, atliekantiems praktiką sudarius profesinės veiklos sutartį, vykdantiems veiklą ar dirbantiems darbus, nepriskirtus vidaus reikalų įstaigų specifinei veiklai, kurią nustato vidaus reikalų centrinių įstaigų vadovai, tiriami Nelaimingų atsitikimų darbe tyrimo ir apskaitos nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. rugsėjo 2 d. nutarimu Nr. 1118 „Dėl Nelaimingų atsitikimų darbe tyrimo ir apskaitos nuostatų patvirtinimo“, nustatyta tvarka.“
1.3. Papildau 3.7 papunkčiu:
„3.7. šio įsakymo 1 punkte patvirtintų Vidaus tarnybos sistemos pareigūnų tarnybos organizavimo taisyklių XIII skyriaus nuostatos taikomos tiriant profesines ligas pareigūnams ir kursantams, kai jie vykdo ar vykdė veiklą, kuriai būdingi specifiniai veiklos požymiai. Kai pareigūnai ir kursantai, atliekantys praktiką sudarius profesinės veiklos praktikos sutartį, nevykdo ar nevykdė vidaus reikalų įstaigų specifinės veiklos, kurią nustato vidaus reikalų centrinių įstaigų vadovai, profesinės ligos tiriamos Profesinių ligų tyrimo ir apskaitos nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. balandžio 28 d. nutarimu Nr. 487 „Dėl Profesinių ligų tyrimo ir apskaitos nuostatų patvirtinimo“, nustatyta tvarka.“
1.4. Pakeičiu nurodytu įsakymu patvirtintas Vidaus tarnybos sistemos pareigūnų tarnybos organizavimo taisykles:
1.4.1. Pakeičiu 1 punktą ir jį išdėstau taip:
„1. Vidaus tarnybos sistemos pareigūnų tarnybos organizavimo taisyklės (toliau – Taisyklės) reglamentuoja vidaus tarnybos sistemos pareigūnų (toliau – pareigūnai) atrankos į laisvas pareigūno pareigas tvarką, nekarinių pareigūnų laipsnių (toliau – laipsniai) suteikimo, pervardijimo ir grąžinimo tvarką, laipsnių priklausymą nuo pareigūno einamų atitinkamų pareigų, statutinių valstybės tarnautojų specialių pareiginių laipsnių ir rangų atitiktį pareigūnų laipsniams, perkėlimo į kitas pareigas tarnybinio kaitumo būdu tvarką, pareigūnų rotacijos tvarką, pareigūnų tarnybinės veiklos vertinimo kriterijus ir tvarką, Vidaus reikalų ministerijos kadrų rezervo (toliau – kadrų rezervas) sudarymą, pareigūnų skatinimą ir apdovanojimą, mokymosi atostogų pareigūnams suteikimo ir apmokėjimo sąlygas ir tvarką, individualių tarnybinių ginčų nagrinėjimo tvarką, grąžinimo į vidaus tarnybą tvarką, nelaimingų atsitikimų tarnyboje, nelaimingų atsitikimų pakeliui į tarnybą ar iš tarnybos, taip pat nelaimingų atsitikimų profesinio ar įvadinio mokymo metu tyrimo ir apskaitos tvarką, profesinių ligų tyrimo ir apskaitos tvarką.“
1.4.2. Pakeičiu 2 punktą ir jį išdėstau taip:
„2. Taisyklėse vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos vidaus tarnybos statute (toliau – Statutas), Lietuvos Respublikos valstybės tarnybos įstatyme, Lietuvos Respublikos viešojo administravimo įstatyme, Lietuvos Respublikos nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų socialinio draudimo įstatyme ir Lietuvos Respublikos darbuotojų saugos ir sveikatos įstatyme vartojamas sąvokas.“
1.4.3. Papildau XII skyriumi:
„XII SKYRIUS
NELAIMINGŲ ATSITIKIMŲ TARNYBOJE, NELAIMINGŲ ATSITIKIMŲ PAKELIUI Į TARNYBĄ AR IŠ TARNYBOS, TAIP PAT NELAIMINGŲ ATSITIKIMŲ PROFESINIO AR ĮVADINIO MOKYMO METU TYRIMO IR APSKAITOS TVARKA
PIRMASIS SKIRSNIS
BENDROSIOS NUOSTATOS
263. Šiame skyriuje nustatyta tvarka tiriami nelaimingi atsitikimai tarnyboje (toliau – įvykiai tarnyboje), nelaimingi atsitikimai pakeliui į tarnybą ar iš tarnybos (toliau – įvykiai pakeliui į tarnybą ar iš tarnybos), nelaimingi atsitikimai profesinio ar įvadinio mokymo metu (toliau – įvykiai profesinio ar įvadinio mokymo metu), (toliau šiame punkte nurodyti įvykiai kartu – įvykiai).
264. Tiriant įvykius gali būti kviečiami dalyvauti Lietuvos Respublikos valstybinės darbo inspekcijos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Valstybinė darbo inspekcija) atstovai (kvietimą išsiunčiant paštu, elektroniniu paštu ar kitomis ryšio priemonėmis atitinkamam Valstybinės darbo inspekcijos teritoriniam skyriui).
ANTRASIS SKIRSNIS
PRANEŠIMAI APIE ĮVYKIUS
265. Vidaus reikalų įstaiga ir profesinio mokymo įstaiga turi raštu supažindinti kiekvieną darbuotoją, dirbantį pagal darbo sutartį (toliau – darbuotojas), pareigūną, valstybės tarnautoją ir kursantą apie jo pareigą nedelsiant pranešti apie įvykį.
266. Pareigūnas, nukentėjęs dėl įvykio tarnyboje, įvykio pakeliui į tarnybą ar iš tarnybos, jeigu pajėgia, taip pat pareigūnas, valstybės tarnautojas ar darbuotojas, matęs įvykį tarnyboje, įvykį pakeliui į tarnybą ar iš tarnybos arba jo pasekmes, privalo nedelsdamas apie įvykį pranešti nukentėjusio pareigūno tiesioginiam vadovui ar vidaus reikalų įstaigos darbuotojų saugos ir sveikatos specialistui (toliau – darbuotojų saugos ir sveikatos specialistas), o jų nesant – vidaus reikalų įstaigos vadovui.
267. Kursantas, nukentėjęs dėl įvykio profesinio ar įvadinio mokymo metu, išskyrus įvykį profesinio ar įvadinio mokymo metu, įvykusį kursantui jo pratybų metu vidaus reikalų įstaigoje, jeigu pajėgia, taip pat kitas kursantas ar profesinio mokymo įstaigos pareigūnas, valstybės tarnautojas ar darbuotojas, matęs įvykį profesinio ar įvadinio mokymo metu arba jo pasekmes, privalo nedelsdamas apie įvykį pranešti nukentėjusio kursanto dėstytojui ar darbuotojų saugos ir sveikatos specialistui, o jų nesant – profesinio mokymo įstaigos vadovui.
268. Kursantas, nukentėjęs dėl įvykio profesinio ar įvadinio mokymo metu, įvykusio kursanto pratybų vidaus reikalų įstaigoje metu, jeigu pajėgia, taip pat šios įstaigos pareigūnas, valstybės tarnautojas ar darbuotojas, matęs įvykį profesinio ar įvadinio mokymo metu arba jo pasekmes, privalo nedelsdamas apie įvykį pranešti šios vidaus reikalų įstaigos vadovui arba darbuotojų saugos ir sveikatos specialistui. Vidaus reikalų įstaiga apie šiame punkte nurodytą įvykį arba jo pasekmes nedelsdama informuoja vidaus reikalų profesinio mokymo įstaigą.
269. Gavęs pranešimą apie įvykį, nukentėjusio pareigūno tiesioginis vadovas ar darbuotojų saugos ir sveikatos specialistas privalo nedelsdamas apie tai informuoti vidaus reikalų įstaigos vadovą, o nukentėjusio kursanto dėstytojas privalo nedelsdamas apie tai pranešimu informuoti profesinio mokymo įstaigos vadovą.
270. Vidaus reikalų įstaiga ir profesinio mokymo įstaiga (toliau šiame skyriuje kartu – vidaus reikalų įstaiga) dėl įvykio nukentėjusiam pareigūnui ar kursantui privalo suteikti pirmąją medicinos pagalbą, pasirūpinti, kad prireikus būtų iškviesta greitoji medicinos pagalba ir, jei reikia, nugabenti nukentėjusį pareigūną ar kursantą į asmens sveikatos priežiūros įstaigą.
271. Vidaus reikalų įstaiga nedelsdama telefonu ar elektroniniu paštu privalo pranešti Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Fondo valdyba) teritoriniam skyriui arba Karinių ir joms prilygintų struktūrų skyriui, atitinkamai teritorinei prokuratūrai ir vienam iš nukentėjusio pareigūno ar kursanto šeimos narių (tėvui (įtėviui), motinai (įmotei), vaikui (įvaikiui), broliui, seseriai, sutuoktiniui, sugyventiniui (partneriui) (toliau – šeimos atstovas) apie kiekvieną įvykį, dėl kurio pareigūnas ar kursantas mirė arba sunkiai pakenkta pareigūno ar kursanto sveikatai ar manoma, kad sunkiai pakenkta pareigūno ar kursanto sveikatai.
272. Vidaus reikalų įstaiga nedelsdama privalo pranešti apie įvykius, kai pareigūnas ar kursantas patiria žalą sveikatai dėl:
272.1. statinio avarijos – Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai prie Aplinkos ministerijos;
272.2. pavojingojo objekto, kitų objektų ar įrenginių avarijų, gaisro, sprogimo – Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentui prie Vidaus reikalų ministerijos;
272.3. avarijos, įvykusios vežant pavojingus krovinius, – Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentui prie Vidaus reikalų ministerijos ir Valstybinei kelių transporto inspekcijai prie Susisiekimo ministerijos;
272.4. branduolinės energetikos objekto veiklos sutrikimo – Valstybinei atominės energetikos saugos inspekcijai;
273. Asmens sveikatos priežiūros įstaiga, suteikusi asmens sveikatos priežiūros paslaugas pareigūnui ar kursantui, nukentėjusiam dėl įvykio, dėl kurio sunkiai pakenkta pareigūno ar kursanto sveikatai arba pareigūnas ar kursantas mirė, apie įvykį nedelsdama telefonu ar elektroniniu paštu privalo pranešti vidaus reikalų įstaigai, kurioje tarnauja pareigūnas, ar profesinio mokymo įstaigai, kurioje mokosi kursantas, išskyrus tada, kai nukentėjusį pareigūną ar kursantą į asmens sveikatos priežiūros įstaigą pristato vidaus reikalų įstaiga.
TREČIASIS SKIRSNIS
ĮVYKĮ TIRIANTYS SUBJEKTAI
275. Vidaus reikalų įstaigos vadovas, gavęs šio skyriaus antrajame skirsnyje nustatytais atvejais pranešimą apie įvykį arba Taisyklių 282 punkte nurodytą rašytinį prašymą, per 3 darbo dienas nuo nurodyto pranešimo ar prašymo gavimo dienos sudaro komisiją, kuriai paveda tirti įvykį (toliau – Nelaimingų atsitikimų komisija).
276. Nelaimingų atsitikimų komisija sudaroma iš vidaus reikalų įstaigos pareigūnų, valstybės tarnautojų ir darbuotojų. Vienu iš Nelaimingų atsitikimų komisijos narių skiriamas darbuotojų saugos ir sveikatos specialistas. Į Nelaimingų atsitikimų komisiją taip pat gali būti įtrauktas vidaus reikalų įstaigoje veikiančios profesinės sąjungos atstovas, Valstybinės darbo inspekcijos atstovas, kitų valstybės institucijų ar įstaigų atstovai (suderinus su šių institucijų ir įstaigų vadovais), kurie gali padėti tirti įvykį ar pateikti įvykio tyrimui atlikti reikalingas išvadas ar kitą informaciją.
Jei vidaus reikalų įstaigoje veikia kelios profesinės sąjungos, jos per 2 darbo dienas nuo informacijos apie įvykį gavimo iš vidaus reikalų įstaigos dienos susitarimu skiria bendrą atstovą į Nelaimingų atsitikimų komisijos narius. Jei profesinės sąjungos per nustatytą terminą nesusitaria dėl bendro atstovo paskyrimo, profesinių sąjungų atstovas į Nelaimingų atsitikimų komisijos narius neskiriamas.
Atliekant įvykio tyrimą gali dalyvauti nukentėjęs pareigūnas, kursantas arba jo įgaliotas asmuo.
KETVIRTASIS SKIRSNIS
ĮVYKIO TYRIMO TERMINAI
278. Įvykis, išskyrus įvykius, nurodytus Taisyklių 279 ir 280 punktuose, ištiriamas per 20 darbo dienų nuo Nelaimingų atsitikimų komisijos sudarymo dienos.
279. Įvykio, kuriam ištirti būtini duomenys iš ikiteisminio tyrimo įstaigų ar teismo medicinos įstaigų arba Taisyklių 272 punkte nurodytų institucijų, tyrimas turi būti baigtas per 20 darbo dienų nuo duomenų iš šių įstaigų ar institucijų gavimo dienos.
280. Įvykio, įvykusio už Lietuvos Respublikos ribų, tyrimas turi būti baigtas per 20 darbo dienų po to, kai per Lietuvos Respublikos diplomatines atstovybes ar konsulines įstaigas, esančias užsienio valstybėse, ar iš užsienio valstybėse esančių fizinių arba kitų asmenų gaunami įvykio tyrimui baigti būtini dokumentai.
281. Vidaus reikalų įstaigos vadovas, atsižvelgdamas į įvykio tyrimo sudėtingumą ir Nelaimingų atsitikimų komisijos motyvuotą prašymą, gali pratęsti įvykio tyrimo terminą tokiam laikotarpiui, kol išnyks aplinkybės, neleidžiančios įvykio tyrimą baigti per Taisyklių 278–280 ar 282 punktuose nustatytą terminą, tačiau bendras terminas įvykio tyrimui atlikti negali būti ilgesnis kaip 90 kalendorinių dienų nuo pavedimo atlikti įvykio tyrimą davimo dienos. Apie įvykio tyrimo termino pratęsimą ne vėliau kaip per 3 darbo dienas raštu informuojamas nukentėjęs pareigūnas ar kursantas arba jo įgaliotas asmuo ar šeimos atstovas.
282. Įvykis, apie kurį nukentėjęs pareigūnas ar kursantas nepraneša Taisyklių 266–268 punktuose nustatyta tvarka arba dėl kurio nukentėjęs pareigūnas ar kursantas netenka darbingumo ne iš karto, ištiriamas per 20 darbo dienų nuo nukentėjusio pareigūno ar kursanto arba jo įgalioto asmens ar šeimos atstovo rašytinio prašymo vidaus reikalų įstaigai ištirti įvykį gavimo.
PENKTASIS SKIRSNIS
ĮVYKIO TYRIMAS
284. Įvykio tarnyboje, įvykio profesinio ar įvadinio mokymo metu, tyrimo tikslai yra:
284.1. nustatyti įvykio tarnyboje, įvykio profesinio ar įvadinio mokymo metu buvusias ar susidariusias sąlygas, kurios turėjo įtakos šiam įvykiui arba jį lėmė (toliau – aplinkybės);
285. Įvykio pakeliui į tarnybą ar iš tarnybos tyrimo tikslas – nustatyti įvykio pakeliui į tarnybą ar iš tarnybos aplinkybes ir priežastis.
286. Tiriant įvykį privalu nustatyti:
286.1. ar yra priežastinis ryšys tarp įvykio tarnyboje ir tarnybos, įvykio profesinio ar įvadinio mokymo metu ir profesinio ar įvadinio mokymo;
286.2. ar įvykis tarnyboje yra nelaimingas atsitikimas tarnyboje, o įvykis profesinio ar įvadinio mokymo metu yra nelaimingas atsitikimas profesinio ar įvadinio mokymo metu;
286.3. ar įvykį tarnyboje, įvykį profesinio ar įvadinio mokymo metu lėmė pareigūnų, valstybės tarnautojų ir darbuotojų saugą ir sveikatą, tarnybos santykius, profesinį ar įvadinį mokymą reguliuojančių teisės aktų pažeidimai ir, jei lėmė, ar šie pažeidimai yra įvykio tarnyboje, įvykio profesinio ar įvadinio mokymo metu priežastys;
287. Vidaus reikalų įstaiga įvykio vietą ir (ar) aplinką, taip pat įrenginių būklę iki įvykio tyrimo pradžios išsaugo tokius, kokie jie buvo įvykio metu. Būtini įvykio vietos ir (ar) aplinkos ar įrenginių būklės pakeitimai gali būti daromi tik tuo atveju, jeigu, jų nepadarius, kiltų pavojus aplinkinių asmenų gyvybei ir (ar) sveikatai. Įvykio vietą ir (ar) aplinką ar įrenginių būklę vidaus reikalų įstaiga turi raštu ir grafiškai įforminti, nufotografuoti ar nufilmuoti.
288. Vidaus reikalų įstaiga sudaro sąlygas tirti įvykį ir Nelaimingų atsitikimų komisijai pareikalavus privalo:
288.1. pateikti dokumentus apie įvykio vietos ir (ar) aplinkos ar įrenginių būklės pakeitimus arba įrodymus, kad įvykio vieta ir (ar) aplinka ar įrenginių būklė nepakeista;
288.2. užtikrinti, kad būtų parengti ir pateikti kiti dokumentai, vaizdinė (grafinė) medžiaga, kurių reikia įvykiui tirti;
288.3. atlikti (užsakyti) techninius skaičiavimus, laboratorinius tyrimus, bandymus, išspausdinti įvykio tyrimui atlikti reikalingus dokumentus arba juos išversti į valstybinę, prireikus – į užsienio kalbą, parengti reikiamus visos įvykio tyrimo medžiagos egzempliorius, pakviesti specialistus, ekspertus ir atlikti kitus darbus, kurių reikia įvykiui ištirti.
289. Vidaus reikalų įstaiga Nelaimingų atsitikimų komisijai pateikia Taisyklių 288 punkte nurodytų dokumentų originalus arba patvirtintas jų kopijas.
290. Nelaimingų atsitikimų komisija privalo:
290.1. apžiūrėti įvykio vietą ir (ar) aplinką, įrenginių būklę, raštu ir techninėmis priemonėmis užfiksuoti įvykio aplinkybes ir priežastis, sudaryti planus, schemas ar kitą grafinę medžiagą;
290.2. paimti nukentėjusio pareigūno ar kursanto rašytinį ar žodinį (įforminamą raštu) paaiškinimą dėl įvykio aplinkybių ir priežasčių (žodinis paaiškinimas paimamas ir raštu įforminamas tuo atveju, kai nukentėjęs pareigūnas ar kursantas dėl sveikatos sutrikdymo negali pateikti paaiškinimo raštu);
290.3. paimti iš asmenų, tapusių įvykio liudytojais ar kitaip susijusių su įvykiu, rašytinius ir žodinius (įforminamus raštu) paaiškinimus (žodinis paaiškinimas paimamas ir raštu įforminamas tuo atveju, kai asmuo, tapęs įvykio liudytoju ar kitaip susijęs su įvykiu, dėl fizinės negalios ar kitų objektyvių priežasčių negali pateikti paaiškinimo raštu);
291. Nelaimingų atsitikimų komisija turi teisę gauti iš vidaus reikalų įstaigos vadovo ar jo įgalioto asmens, padalinių vadovų, pareigūnų, valstybės tarnautojų, darbuotojų ir kitų asmenų rašytinius ir žodinius paaiškinimus, reikalingus įvykio tyrimui atlikti (žodinis paaiškinimas paimamas ir raštu įforminamas tuo atveju, kai asmuo dėl objektyvių aplinkybių negali pateikti paaiškinimo raštu).
292. Vidaus reikalų įstaiga, gavusi informaciją apie įvykį ir įtarusi, kad įvykio metu pareigūnas ar kursantas buvo neblaivus arba apsvaigęs nuo psichiką veikiančių medžiagų, Transporto priemones vairuojančių ir kitų asmenų neblaivumo ar apsvaigimo nustatymo taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2006 m. gegužės 12 d. nutarimu Nr. 452 „Dėl Transporto priemones vairuojančių ir kitų asmenų neblaivumo ar apsvaigimo nustatymo taisyklių patvirtinimo ir leidžiamos etilo alkoholio koncentracijos darbo metu nustatymo“, nustatyta tvarka imasi veiksmų pareigūno ar kursanto neblaivumui ar apsvaigimui nustatyti.
293. Asmens sveikatos priežiūros įstaiga vidaus reikalų įstaigos rašytiniu prašymu pateikia duomenis apie alkoholio kiekį (promilėmis), psichiką veikiančių medžiagų kiekį dėl įvykio nukentėjusio pareigūno ar kursanto kraujyje ir (arba) kitose biologinėse organizmo terpėse.
294. Įvykio, dėl kurio pareigūnas ar kursantas mirė, atveju, jeigu dėl šio įvykio pradedamas ikiteisminis tyrimas, informaciją apie nukentėjusio pareigūno ar kursanto mirties priežastį, duomenis apie alkoholio kiekį (promilėmis), psichiką veikiančių medžiagų kiekį kraujyje ir (arba) kitose biologinėse organizmo terpėse vidaus reikalų įstaigos rašytiniu prašymu ir ikiteisminio tyrimo pareigūno ar prokuroro sutikimu pateikia įvykį tirianti ikiteisminio tyrimo įstaiga. Jeigu ikiteisminis tyrimas dėl šio įvykio nepradedamas, šiame punkte nurodytus duomenis vidaus reikalų įstaigos rašytiniu prašymu pateikia atitinkama asmens sveikatos priežiūros įstaiga ar teismo medicinos ekspertai.
295. Vidaus reikalų įstaigos, kurioje dėl įvykio žalą sveikatai patiria kursantas ar kitos vidaus reikalų įstaigos pareigūnas, vadovas ar jo įgaliotas asmuo privalo nedelsdamas apie tai pranešti nukentėjusio pareigūno vidaus reikalų įstaigai ar nukentėjusio kursanto vidaus reikalų profesinio mokymo įstaigai, išsaugoti įvykio vietą ir aplinką, sudaryti reikiamas sąlygas tirti įvykį ir paskirti savo atstovą, kuris dalyvaus tiriant tokį įvykį. Šiame punkte nustatytais atvejais įvykio tyrimą organizuoja nukentėjusio pareigūno ar kursanto vidaus reikalų įstaiga.
ŠEŠTASIS SKIRSNIS
ĮVYKIO TYRIMO REZULTATŲ ĮFORMINIMAS
296. Baigusi įvykio tyrimą, Nelaimingų atsitikimų komisija surašo Nelaimingo atsitikimo tyrimo išvadą.
297. Nelaimingo atsitikimo tyrimo išvadoje nurodoma:
297.1. vidaus reikalų įstaigos, atlikusios įvykio tyrimą, pavadinimas, kodas, buveinės adresas, kontaktiniai duomenys, vadovas;
297.2. vidaus reikalų įstaigos vadovo sprendimo, pagal kurį pradėtas įvykio tyrimas, data ir numeris, įvykio tyrimą atlikusios Nelaimingų atsitikimų komisijos narių vardai ir pavardės;
297.3. vidaus reikalų įstaigos struktūrinio padalinio, kuriame pareigūnas tarnauja ar kursantas mokosi, pavadinimas;
297.5. ar įvykis tarnyboje, įvykis profesinio ar įvadinio mokymo metu įvyko vidaus reikalų įstaigos patalpose, susijęs su tarnyba (tarnybinių pareigų vykdymu), profesiniu ar įvadiniu mokymu, ar įvykis pakeliui į tarnybą ar iš tarnybos įvyko Lietuvos Respublikos nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų socialinio draudimo įstatymo 3 straipsnio 11 dalyje nustatytomis sąlygomis;
297.6. ar yra priežastinis ryšys tarp įvykio tarnyboje ir tarnybos, įvykio profesinio ar įvadinio mokymo metu ir profesinio ar įvadinio mokymo;
297.7. nukentėjusio pareigūno ar kursanto vardas, pavardė, deklaruotos gyvenamosios vietos adresas, telefono numeris, išsilavinimas, pareigos vidaus reikalų įstaigoje, amžius, lytis;
297.8. nukentėjusio pareigūno tarnybos vidaus reikalų įstaigoje ar kursanto mokymosi vidaus reikalų profesinio mokymosi įstaigoje pradžia (data) ir tarnybos (mokymosi) trukmė (metais, mėnesiais);
297.9. nukentėjusio pareigūno ar kursanto mokymo ir instruktavimo saugos ir sveikatos klausimais data;
297.12. ligų ir sveikatos sutrikimų kodai, pavadinimai, kurie įrašyti asmens sveikatos priežiūros įstaigos, kurioje buvo suteiktos ar teikiamos asmens sveikatos priežiūros paslaugos nukentėjusiam pareigūnui ar kursantui, išduotuose dokumentuose;
297.13. ar pareigūnas, ar kursantas įvykio metu buvo blaivus ar apsvaigęs nuo psichiką veikiančių medžiagų;
297.14. asmens sveikatos priežiūros įstaiga, kurioje pareigūnui ar kursantui suteiktos asmens sveikatos priežiūros paslaugos;
297.18. kitos Lietuvos Respublikos nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų socialinio draudimo įstatyme nustatytos aplinkybės ir sąlygos, būtinos nelaimingą atsitikimą tarnyboje, nelaimingą atsitikimą pakeliui į tarnybą ar iš tarnybos arba nelaimingą atsitikimą profesinio ar įvadinio mokymo metu pripažinti draudžiamuoju arba nedraudžiamuoju įvykiu;
297.19. pasiūlymas pripažinti arba nepripažinti įvykį nelaimingu atsitikimu tarnyboje, nelaimingu atsitikimu pakeliui į tarnybą ar iš tarnybos ar nelaimingu atsitikimu profesinio ar įvadinio mokymo metu;
298. Nelaimingo atsitikimo tyrimo išvadą pasirašo įvykį tyrusios Nelaimingų atsitikimų komisijos nariai. Nelaimingų atsitikimų komisijos narys, nesutinkantis su Nelaimingo atsitikimo tyrimo išvados turiniu, pasirašo šią išvadą su pastaba ir prie Nelaimingo atsitikimo tyrimo išvados prideda savo atskirą rašytinę nuomonę.
299. Nelaimingų atsitikimų komisija įvykio tyrimo medžiagą kartu su Nelaimingo atsitikimo tyrimo išvada ir Taisyklių 298 punkte nurodyta atskira rašytine nuomone ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo Nelaimingo atsitikimo tyrimo išvados pasirašymo dienos pateikia vidaus reikalų įstaigos vadovui.
300. Vidaus reikalų įstaigos vadovas, gavęs Taisyklių 299 punkte nurodytus dokumentus, ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo jų gavimo dienos priima sprendimą dėl Nelaimingų atsitikimų komisijos pasiūlymo pripažinti arba nepripažinti įvykį nelaimingu atsitikimu tarnyboje, nelaimingu atsitikimu pakeliui į tarnybą ar iš tarnybos ar nelaimingu atsitikimu profesinio ar įvadinio mokymo metu ir parašu bei vidaus reikalų įstaigos antspaudu (arba elektroniniu parašu) patvirtina Nelaimingo atsitikimo tyrimo išvadą arba jos netvirtina ir atlieka Taisyklių 302 punkte nustatytus veiksmus.
301. Nukentėjęs pareigūnas ar kursantas, ar jo įgaliotas asmuo arba šeimos atstovas įvykio tyrimo metu gali susipažinti su įvykio tyrimo metu surinkta medžiaga, o vidaus reikalų įstaigos vadovui patvirtinus Nelaimingo atsitikimo tyrimo išvadą gali susipažinti su šia išvada ir įvykio tyrimo medžiaga.
302. Jeigu vidaus reikalų įstaigos vadovas nustato, kad įvykis ištirtas neišsamiai, ar paaiškėja naujos aplinkybės, kurios nebuvo žinomos įvykio tyrimo metu, jis nedelsdamas paveda Nelaimingų atsitikimų komisijai per 20 darbo dienų atlikti papildomą įvykio tyrimą. Apie papildomo įvykio tyrimo pradėjimą vidaus reikalų įstaigos vadovas per 3 darbo dienas nuo pavedimo atlikti papildomą įvykio tyrimą davimo dienos raštu informuoja nukentėjusį pareigūną ar kursantą, ar jų įgaliotus asmenis arba šeimos atstovus.
304. Nelaimingų atsitikimų komisija, atlikusi papildomą įvykio tyrimą, atlieka vieną iš šių veiksmų:
304.1. patvirtina ankstesnio įvykio tyrimo metu surašytą Nelaimingo atsitikimo tyrimo išvadą ir pakartotinai pateikia ją vidaus reikalų įstaigos vadovui Taisyklių 299 punkte nustatyta tvarka;
305. Vidaus reikalų įstaigos vadovas, gavęs patvirtintą ankstesnio įvykio tyrimo metu surašytą arba parengtą naują Nelaimingo atsitikimo tyrimo išvadą ir Taisyklių 299 punkte nurodytus dokumentus, ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo jų gavimo dienos priima sprendimą dėl Nelaimingų atsitikimų komisijos siūlymo pripažinti arba nepripažinti įvykį nelaimingu atsitikimu tarnyboje, nelaimingu atsitikimu pakeliui į tarnybą ar iš tarnybos ar nelaimingu atsitikimu profesinio ar įvadinio mokymo metu ir parašu bei vidaus reikalų įstaigos antspaudu (arba elektroniniu parašu) patvirtina Nelaimingo atsitikimo tyrimo išvadą.
306. Nelaimingo atsitikimo tyrimo išvados ir įvykio tyrimo medžiagos originalai paliekami vidaus reikalų įstaigoje, po vieną Nelaimingo atsitikimo tyrimo išvados patvirtintą kopiją vidaus reikalų įstaiga ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo šios išvados patvirtinimo įteikia arba išsiunčia paštu, elektroniniu paštu ar kitomis ryšio priemonėmis (laikydamasi Lietuvos Respublikos valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymo ir Lietuvos Respublikos asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymo nuostatų):
306.1. nukentėjusiam pareigūnui ar kursantui arba jo įgaliotam asmeniui ar šeimos atstovui (įteikiama pasirašytinai);
307. Nelaimingo atsitikimo tyrimo išvados patvirtintas kopijas vidaus reikalų įstaiga ne vėliau kaip per 3 darbo dienas įteikia arba išsiunčia kitoms institucijoms ir įstaigoms, nurodytoms Taisyklių 272 punkte, jeigu yra jų rašytinis prašymas, ir laikydamasi Lietuvos Respublikos valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymo ir Lietuvos Respublikos asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymo nuostatų.
308. Jeigu įvykio metu žūva arba žalą sveikatai patiria daugiau negu vienas pareigūnas ar kursantas, Nelaimingo atsitikimo tyrimo išvada surašoma atskirai dėl kiekvieno nukentėjusio pareigūno ar kursanto.
309. Nukentėjęs pareigūnas, nesutinkantis su Nelaimingo atsitikimo tyrimo išvada, gali pateikti skundą vidaus reikalų įstaigoje sudarytai tarnybinių ginčų komisijai Lietuvos Respublikos vidaus tarnybos statuto nustatyta tvarka arba teismui Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.
Jeigu kursantas, jo įgaliotas asmuo ar pareigūno arba kursanto šeimos atstovas nesutinka su Nelaimingo atsitikimo tyrimo išvada, ši išvada gali būti skundžiama Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.
SEPTINTASIS SKIRSNIS
ĮVYKIŲ, NELAIMINGŲ ATSITIKIMŲ TARNYBOJE, NELAIMINGŲ ATSITIKIMŲ PAKELIUI Į TARNYBĄ AR IŠ TARNYBOS, NELAIMINGŲ ATSITIKIMŲ PROFESINIO AR ĮVADINIO MOKYMO METU REGISTRAVIMAS, APSKAITA, ANALIZĖ IR TYRIMO DOKUMENTŲ SAUGOJIMAS
310. Įvykiai registruojami vidaus reikalų įstaigoje Įvykių ir nelaimingų atsitikimų tyrimo išvadų registravimo žurnale (13 priedas).
311. Įvykius Įvykių ir nelaimingų atsitikimų tyrimo išvadų registravimo žurnale taip pat registruoja vidaus reikalų įstaiga, kurioje įvyko įvykis kursanto pratybų vidaus reikalų įstaigoje metu.
312. Nelaimingo atsitikimo tyrimo išvados ir įvykių tyrimo medžiaga saugomos vidaus reikalų įstaigoje, kurioje sudaryta Nelaimingų atsitikimų komisija atliko įvykio tyrimą, o Nelaimingo atsitikimo tyrimo išvados ir įvykių tyrimo medžiagos kopijos saugomos vidaus reikalų įstaigoje, kurioje įvyko įvykis (jei šios įstaigos nesutampa), laikantis Lietuvos vyriausiojo archyvaro nustatytų dokumentų saugojimo terminų.
313. Vidaus reikalų įstaigos personalo tarnyba Nelaimingo atsitikimo tyrimo išvados kopiją įsega į pareigūno tarnybos ar kursanto asmens bylą.
314. Vidaus reikalų įstaiga, nelaimingą atsitikimą tarnyboje, nelaimingą atsitikimą pakeliui į tarnybą ar iš tarnybos užregistravusi Įvykių ir nelaimingų atsitikimų tyrimo išvadų registravimo žurnale, duomenis apie šiuos nelaimingus atsitikimus Vidaus reikalų pareigūnų registro nuostatuose, patvirtintuose Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. lapkričio 18 d. nutarimu Nr. 1426 „Dėl Vidaus reikalų pareigūnų registro įsteigimo ir Vidaus reikalų pareigūnų registro nuostatų patvirtinimo“, nustatyta tvarka įrašo į Vidaus reikalų pareigūnų registro duomenų bazę.
AŠTUNTASIS SKIRSNIS
VIDAUS REIKALŲ ĮSTAIGOS VEIKSMAI IŠTYRUS ĮVYKĮ
316. Jeigu po to, kai ištiriamas įvykis, nukentėjęs pareigūnas ar kursantas dėl patirtų sužalojimų miršta, vidaus reikalų įstaigos vadovo pavedimu Nelaimingų atsitikimų komisija, tyrusi įvykį, arba sudaryta nauja Nelaimingų atsitikimų komisija, vadovaudamasi Taisyklių 302–304 punktuose nustatyta tvarka ir terminais, atlieka papildomą tyrimą ir pateikia Nelaimingo atsitikimo tyrimo išvadą vidaus reikalų įstaigos vadovui. Kai vidaus reikalų įstaigos vadovas patvirtina Nelaimingo atsitikimo tyrimo išvadą, jos patvirtintas kopijas vidaus reikalų įstaiga ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo šios išvados patvirtinimo dienos paštu, elektroniniu paštu ar kitomis ryšio priemonėmis pateikia Taisyklių 306.1 papunktyje nurodytiems asmenims ir atitinkamai teritorinei prokuratūrai.
317. Nelaimingų atsitikimų komisijai atlikus įvykio tyrimą ir nustačius, kad pareigūnas ar kursantas nukentėjo nelaimingo atsitikimo tarnyboje, nelaimingo atsitikimo profesinio ar įvadinio mokymo metu, nelaimingo atsitikimo pakeliui į tarnybą ar iš tarnybos metu, vidaus reikalų įstaigoje:
317.1. pradedamas tarnybinis patikrinimas, siekiant nustatyti, ar pareigūno mirtis, susižalojimas, sužalojimas arba sveikatos sutrikdymas yra susijęs su tarnybinių pareigų atlikimu ar pareigūno statusu, o kursanto – su profesiniu ar įvadiniu mokymu, taip pat, ar tarnybinių pareigų atlikimas, profesinis ar įvadinis mokymas susijęs su didesniu pavojumi ar didesne rizika pareigūno ar kursanto gyvybei ar sveikatai, vadovaujantis Nustatymo, ar vidaus tarnybos sistemos pareigūno mirtis ar sveikatos sutrikdymas susijęs su tarnybinių pareigų atlikimu arba jo tarnyba, o vidaus reikalų profesinio mokymo įstaigos kursanto – su profesiniu ar įvadiniu mokymu, taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro 2004 m. balandžio 23 d. įsakymu Nr. 1V-138 „Dėl Nustatymo, ar vidaus tarnybos sistemos pareigūno mirtis ar sveikatos sutrikdymas susijęs su tarnybinių pareigų atlikimu arba jo tarnyba, o vidaus reikalų profesinio mokymo įstaigos kursanto – su profesiniu ar įvadiniu mokymu, taisyklių patvirtinimo ir vidaus reikalų ministro 2000 m. rugpjūčio 22 d. įsakymo Nr. 366 1.2 punkto pripažinimo netekusiu galios“;
317.2. prireikus atliekamas įvykio tyrimas Įvykio tyrimo tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro 2016 m. birželio 21 d. įsakymu Nr. 1V-447 „Dėl Įvykio tyrimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, nustatyta tvarka;
317.3. prireikus atliekamas kenksmingųjų veiksnių pareigūno tarnybos ar kursanto mokymo aplinkoje vertinimas, veiksnių keliamos rizikos vertinimas vadovaujantis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2016 m. vasario 10 d. nutarimu Nr. 129 „Dėl Kenksmingųjų veiksnių valdymo vidaus tarnybos sistemoje tvarkos aprašo patvirtinimo“.
318. Įvykio tarnyboje, įvykio profesinio ar įvadinio mokymo metu, įvykio pakeliui į tarnybą ar iš tarnybos tyrimo metu nustačius ar gavus tarnybinį pranešimą apie pareigūno ar kursanto tarnybinį nusižengimą ar jo požymius, vidaus reikalų įstaigoje pradedamas atskiras tarnybinis patikrinimas dėl pareigūno ar kursanto tarnybinio nusižengimo. Jis atliekamas vadovaujantis Tarnybinių patikrinimų atlikimo, tarnybinių nuobaudų pareigūnams skyrimo ir panaikinimo, sprendimų dėl pareigūnų, atleistų iš vidaus tarnybos, pripažinimo padariusiais tarnybinį nusižengimą ir dėl tarnybinių nuobaudų, kurios turėtų būti jiems skirtos, priėmimo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro 2003 m. rugpjūčio 27 d. įsakymu Nr. 1V-308 „Dėl Tarnybinių patikrinimų atlikimo, tarnybinių nuobaudų pareigūnams skyrimo ir panaikinimo, sprendimų dėl pareigūnų, atleistų iš vidaus tarnybos, pripažinimo padariusiais tarnybinį nusižengimą ir dėl tarnybinių nuobaudų, kurios turėtų būti jiems skirtos, priėmimo tvarkos aprašo patvirtinimo“.“
1.4.4. Papildau XIII skyriumi:
„XIII SKYRIUS
PROFESINIŲ LIGŲ TYRIMO IR APSKAITOS TVARKA
PIRMASIS SKIRSNIS
PRANEŠIMAI APIE ĮTARIAMAS PROFESINES LIGAS
320. Pareigūnas, įtaręs, kad susirgo ūmia profesine liga, jeigu pajėgia, ar vidaus reikalų įstaigos pareigūnas, valstybės tarnautojas ar darbuotojas, įtaręs, kad pareigūnas susirgo ūmia profesine liga, privalo nedelsdamas apie tai pranešti pareigūno tiesioginiam vadovui arba darbuotojų saugos ir sveikatos specialistui, o jų nesant – vidaus reikalų įstaigos vadovui.
321. Kursantas, įtaręs, kad susirgo ūmia profesine liga, išskyrus ūmią profesinę ligą, kuria kursantas susirgo jo pratybų vidaus reikalų įstaigoje metu, jeigu pajėgia, taip pat kitas kursantas ar profesinio mokymo įstaigos pareigūnas, valstybės tarnautojas ar darbuotojas, įtaręs, kad kursantas susirgo ūmia profesine liga, privalo nedelsdamas apie tai pranešti kursanto dėstytojui arba darbuotojų saugos ir sveikatos specialistui, o jų nesant – profesinio mokymo įstaigos vadovui.
322. Kursantas, jo pratybų vidaus reikalų įstaigoje metu įtaręs, kad susirgo ūmia profesine liga, jeigu pajėgia, taip pat vidaus reikalų įstaigos pareigūnas, valstybės tarnautojas ar darbuotojas, įtaręs, kad kursantas susirgo ūmia profesine liga, privalo nedelsdamas apie tai pranešti šios vidaus reikalų įstaigos vadovui arba darbuotojų saugos ir sveikatos specialistui. Vidaus reikalų įstaiga apie įtarimą, kad kursantas susirgo ūmia profesine liga, nedelsdama informuoja profesinio mokymo įstaigą.
323. Pareigūno tiesioginis vadovas ar kursanto dėstytojas, darbuotojų saugos ir sveikatos specialistas, gavęs pranešimą apie įtarimą, kad pareigūnas ar kursantas susirgo ūmia profesine liga, privalo nedelsdamas apie tai pranešti vidaus reikalų įstaigos ar profesinio mokymo įstaigos (toliau šiame skyriuje kartu – vidaus reikalų įstaiga) vadovui.
324. Vidaus reikalų įstaigos vadovas, pareigūno tiesioginis vadovas ar kursanto dėstytojas, gavęs Taisyklių 320–323 punktuose nurodytus pranešimus apie įtarimus, kad pareigūnas ar kursantas susirgo ūmia profesine liga, ar įtaręs, kad pareigūnas ar kursantas susirgo ūmia profesine liga, nedelsdamas privalo suteikti pareigūnui ar kursantui pirmąją medicinos pagalbą, pasirūpinti, kad prireikus būtų iškviesta greitoji medicinos pagalba, jei reikia, nugabenti nukentėjusį pareigūną ar kursantą į asmens sveikatos priežiūros įstaigą, bei telefonu, paštu ar elektroniniu paštu apie įtariamą ūmią profesinę ligą pranešti Vidaus reikalų ministerijos Medicinos centrui (toliau – Medicinos centras), Fondo valdybos teritoriniam skyriui arba Karinių ir joms prilygintų struktūrų skyriui ir Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – Nacionalinis visuomenės sveikatos centras).
325. Asmens sveikatos priežiūros įstaigos gydytojas, įtaręs, kad pareigūno ar kursanto ūmaus sveikatos sutrikimo priežastis gali būti susijusi su tarnyba ar profesiniu ar įvadiniu mokymu, ne vėliau kaip per vieną darbo dieną, jeigu tai įmanoma atsižvelgiant į jo sveikatos būklę, o įtaręs, kad pareigūno ar kursanto lėtinio sveikatos sutrikimo priežastis gali būti susijusi su tarnyba ar profesiniu arba įvadiniu mokymu, – per 3 darbo dienas siunčia pareigūną ar kursantą ir informaciją, susijusią su pareigūno ar kursanto sveikatos būkle, į Medicinos centrą darbo medicinos gydytojo konsultacijai.
326. Medicinos centro darbo medicinos gydytojas (toliau – darbo medicinos gydytojas), įvertinęs pareigūno ar kursanto sveikatos būklę ir įtaręs ūmią profesinę ligą, ne vėliau kaip per vieną darbo dieną, o įtaręs lėtinę profesinę ligą – ne vėliau kaip per 3 darbo dienas, užpildo ir išsiunčia paštu ar elektroniniu paštu vidaus reikalų įstaigai, Fondo valdybos teritoriniam skyriui arba Karinių ir joms prilygintų struktūrų skyriui ir Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui pranešimą apie įtariamą profesinę ligą (14 priedas).
327. Pareigūnui ar kursantui mirus dėl įtariamos ūmios profesinės ligos, vidaus reikalų įstaigos vadovas nedelsdamas telefonu ar elektroniniu paštu praneša atitinkamai teritorinei prokuratūrai, Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui prie Sveikatos apsaugos ministerijos ir Fondo valdybos teritoriniam skyriui arba Karinių ir joms prilygintų struktūrų skyriui.
ANTRASIS SKIRSNIS
PROFESINIŲ LIGŲ PRIEŽASČIŲ TYRIMAS
328. Vidaus reikalų įstaigos vadovas, gavęs pranešimą apie įtariamą ūmią profesinę ligą, ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo šio pranešimo gavimo dienos, o gavęs pranešimą apie įtariamą lėtinę profesinę ligą, ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo šio pranešimo gavimo dienos sudaro komisiją, kuriai paveda tirti profesinės ligos priežastis (toliau – Profesinių ligų komisija). Profesinių ligų komisija sudaroma iš vidaus reikalų įstaigos pareigūnų, valstybės tarnautojų, darbuotojų ir kitų šiame punkte nurodytų asmenų. Vienu iš Profesinių ligų komisijos narių skiriamas darbuotojų saugos ir sveikatos specialistas. Jeigu vidaus reikalų įstaigos vadovas gavo pranešimą apie įtariamą profesinę ligą pareigūnui, kuris yra tarnavęs keliose vidaus reikalų įstaigose, siekiant išsamiai ištirti įtariamos profesinės ligos priežastis, Profesinių ligų komisija sudaroma iš visų vidaus reikalų įstaigų, kuriose pareigūnas tarnavo, atstovų. Į Profesinių ligų komisiją gali būti įtraukiamas vidaus reikalų įstaigoje veikiančios profesinės sąjungos atstovas, Valstybinės darbo inspekcijos atstovas, kitų valstybės institucijų ar įstaigų atstovai (suderinus su šių institucijų ir įstaigų vadovais), kurie gali padėti atlikti profesinės ligos priežasčių tyrimą.
Jei vidaus reikalų įstaigoje veikia kelios profesinės sąjungos, jos per 2 darbo dienas nuo pranešimo apie įtariamą ūmią profesinę ligą arba per 3 darbo dienas nuo pranešimo apie lėtinę profesinę ligą gavimo iš vidaus reikalų įstaigos dienos susitarimu skiria bendrą atstovą į Profesinių ligų komisijos narius. Jei profesinės sąjungos per nustatytą terminą nesusitaria dėl bendro atstovo paskyrimo, profesinių sąjungų atstovas į komisijos narius neskiriamas.
329. Profesinių ligų komisijos rašytiniu prašymu vidaus reikalų įstaiga, kurioje tarnauja ar tarnavo pareigūnas ar kurioje mokosi kursantas, per 10 darbo dienų pateikia informaciją, pasirašytinai suderintą su darbuotojų saugos ir sveikatos specialistu, apie pareigūno ar kursanto darbo ar mokymosi trukmę ir sąlygas: darbo dienos darbo ir poilsio režimą, atliekamus tarnybos, profesinio ar įvadinio mokymo procesus, kenksmingus vienkartinius arba per tam tikrą laiką pareigūną ar kursantą veikusį pavojingą darbo aplinkos veiksnį (-ius), jo (jų) veikimo trukmę ir dydį, aprūpinimą kolektyvinėmis ir asmeninėmis apsaugos priemonėmis, jų naudojimą, atliktus privalomus sveikatos tikrinimus, vidaus reikalų įstaigos pasirinktos formos darbo vietos, kurioje pareigūnas ar kursantas dirba ar mokosi, kenksmingųjų veiksnių ir jų keliamos rizikos įvertinimo dokumentą.
330. Profesinių ligų komisija ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo pavedimo tirti ūmią profesinę ligą gavimo įvertina Taisyklių 329 punkte nurodytą informaciją, ištiria įtariamos ūmios profesinės ligos priežastis ir parengia Profesinės ligos tyrimo išvadą. Atsižvelgęs į motyvuotą Profesinių ligų komisijos prašymą vidaus reikalų įstaigos vadovas ūmios profesinės ligos priežasčių tyrimo terminą gali pratęsti ne ilgiau kaip 5 darbo dienoms.
331. Profesinių ligų komisija ne vėliau kaip per 30 darbo dienų nuo pavedimo tirti lėtinę profesinę ligą gavimo įvertina Taisyklių 329 ir 332 punktuose nurodytą informaciją, ištiria įtariamos lėtinės profesinės ligos priežastis ir parengia Profesinės ligos tyrimo išvadą. Vidaus reikalų įstaigos vadovas, atsižvelgdamas į lėtinės profesinės ligos priežasčių tyrimo sudėtingumą ir Profesinių ligų komisijos motyvuotą prašymą, lėtinės profesinės ligos priežasčių tyrimo terminą gali pratęsti ne ilgiau kaip 20 darbo dienų.
332. Darbo medicinos gydytojui įtarus lėtinę profesinę ligą, pareigūnas ar kursantas, kuriam įtarta lėtinė profesinė liga, per 10 darbo dienų po to, kai jam įtariama lėtinė profesinė liga, vidaus reikalų įstaigai ar Profesinių ligų komisijai pateikia laisvos formos visos darbinės veiklos ar profesinio ar įvadinio mokymo aprašymą ir turimus dokumentus apie darbinės veiklos ar profesinio ar įvadinio mokymo metu atliktas darbo ar mokymosi funkcijas ir darbo ar mokymosi metu veikusius kenksmingus veiksnius. Jeigu per šį terminą pareigūnas ar kursantas, kuriam įtarta lėtinė profesinė liga, nurodytos informacijos nepateikia, vidaus reikalų įstaigos vadovas, įvertinęs šios informacijos nepateikimo priežastis, jos pateikimo terminą gali pratęsti ne ilgiau kaip 20 darbo dienų. Pareigūnui ar kursantui, per šį terminą nepateikusiam nurodytos informacijos, vidaus reikalų įstaigos vadovas lėtinės profesinės ligos priežasčių tyrimą nutraukia ir apie tai informuoja pareigūną ar kursantą ir darbo medicinos gydytoją. Jei pareigūnas ar kursantas nurodytos informacijos negali pateikti dėl objektyvių priežasčių (pvz., dėl ligos), šiame punkte nurodytą informaciją Profesinių ligų komisijai pateikia vidaus reikalų įstaiga (-os), kurioje (-iose) tarnavo (-auja) pareigūnas ar mokėsi (-osi) kursantas.
333. Tiriant ūmias profesines ligas, dėl kurių mirė 3 ir daugiau pareigūnų ar kursantų, į Profesinių ligų komisiją papildomai gali būti įtraukiamas Nacionalinio visuomenės sveikatos centro atstovas, Valstybinės darbo inspekcijos atstovas (suderinus su šių institucijų vadovais). Šiame punkte nustatytais atvejais atliekant ūmios profesinės ligos priežasčių tyrimą gali dalyvauti pareigūnų profesinių sąjungų atstovai, pareigūno ar kursanto, kurio ūmi profesinė liga tiriama, Taisyklių 271 punkte nurodytas šeimos atstovas.
334. Vidaus reikalų įstaiga sudaro sąlygas atlikti įtariamos profesinės ligos priežasčių tyrimą. Pareigūnas, kursantas ir kiti asmenys, dalyvaujantys ar dalyvavę atliekant profesinės ligos priežasčių tyrimą, šio tyrimo metu ar jam pasibaigus turi teisę susipažinti su profesinės ligos priežasčių tyrimo medžiaga.
335. Profesinių ligų komisija, atlikusi Taisyklių 330 ir 331 punktuose nurodytus veiksmus, ne vėliau kaip kitą darbo dieną pateikia vidaus reikalų įstaigos vadovui Profesinės ligos tyrimo išvadą kartu su profesinės ligos priežasčių tyrimo metu iš pareigūno ar kursanto ir vidaus reikalų įstaigų gauta medžiaga.
336. Profesinės ligos tyrimo išvadoje nurodoma:
336.4. įtariamos profesinės ligos pirminė diagnozė (pagal Tarptautinės statistinės ligų ir susijusių sveikatos sutrikimų klasifikacijos dešimtuoju pataisytu ir papildytu leidimu „Sisteminis ligų sąrašas“ (Australijos modifikacija, TLK-10-AM));
336.5. informacija apie pareigūną ar kursantą, kuriam įtariamos profesinės ligos priežastys tiriamos: vardas, pavardė, asmens kodas, amžius (metais), lytis, išsilavinimas, gyvenamoji vieta, pareigos arba vidaus reikalų profesinio mokymo įstaiga;
336.6. pareigūno ar kursanto darbo veiklos (mokymosi) raida: vidaus reikalų įstaigos pavadinimas, pareigos, darbo (mokymosi) laikas (nuo–iki), darbo (mokymosi) trukmė, bendras tarnybos stažas (metais);
336.8. iš vidaus reikalų įstaigų gauti duomenys dėl pareigūno ar kursanto sveikatos tikrinimų: profesinės rizikos sąlygos, sveikatos tikrinimo data, išvada apie sveikatos būklę, asmens sveikatos priežiūros įstaiga ir gydytojo vardas ir pavardė;
336.10. priežastys, susijusios su įtariamos profesinės ligos diagnoze (pagal Europos profesinių ligų priežasčių klasifikaciją);
336.11. naudojimo kategorijos, susijusios su įtariamos profesinės ligos diagnoze (pagal Europos naudojimo kategorijų klasifikaciją);
336.12. Profesinių ligų komisijos nariai, atlikę profesinės ligos priežasčių tyrimą: vardai, pavardės, pareigos;
337. Vidaus reikalų įstaigos vadovas, gavęs Taisyklių 335 punkte nurodytus dokumentus, ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo šių dokumentų gavimo dienos priima sprendimą pritarti Profesinės ligos tyrimo išvadai ir parašu bei vidaus reikalų įstaigos antspaudu (arba elektroniniu parašu) patvirtina Profesinės ligos tyrimo išvadą arba priima motyvuotą sprendimą nepritarti Profesinės ligos tyrimo išvadai bei nustato ne ilgesnį kaip 20 darbo dienų terminą, per kurį Profesinių ligų komisija turi ištaisyti Profesinės ligos tyrimo išvados trūkumus. Profesinių ligų komisija, ištaisiusi Profesinės ligos tyrimo išvados trūkumus, patikslintą išvadą ne vėliau kaip kitą darbo dieną pateikia vidaus reikalų įstaigos vadovui, kuris ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo jos gavimo priima sprendimą pritarti patikslintai Profesinės ligos tyrimo išvadai, ir parašu bei vidaus reikalų įstaigos antspaudu (arba elektroniniu parašu) patvirtina patikslintą Profesinės ligos tyrimo išvadą.
338. Ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo Profesinės ligos tyrimo išvados patvirtinimo dienos vidaus reikalų įstaigos vadovas ar jo įgaliotas asmuo pasirašytinai supažindina pareigūną ar kursantą su Profesinės ligos tyrimo išvada bei pridedama prie jos medžiaga ir jam pateikia Profesinės ligos tyrimo išvados kopiją. Profesinės ligos tyrimo išvados kopiją vidaus reikalų įstaigos vadovas ar jo įgaliotas asmuo per 5 darbo dienas nuo Profesinės ligos tyrimo išvados patvirtinimo dienos pateikia susipažinti asmenims, dalyvavusiems tiriant profesinės ligos priežastis, taip pat paštu, elektroniniu paštu ar kitomis ryšio priemonėmis išsiunčia Fondo valdybos teritoriniam skyriui arba Karinių ir joms prilygintų struktūrų skyriui.
339. Asmenys, dalyvavę tiriant profesinių ligų priežastis, pareigūnas ar kursantas, nesutikdami su vidaus reikalų įstaigos vadovo patvirtinta Profesinės ligos tyrimo išvada, per 5 darbo dienas po to, kai Taisyklių 338 punkte nustatyta tvarka susipažįsta su Profesinės ligos tyrimo išvada, pateikia vidaus reikalų įstaigos vadovui raštą, kuriame nurodo nesutikimo motyvus.
Pareigūnas, nesutikdamas su Profesinės ligos tyrimo išvada, vidaus reikalų įstaigos vadovo sprendimą pritarti šiai išvadai gali skųsti tarnybinių ginčų komisijai Statuto nustatyta tvarka arba Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka teismui. Kursantas, nesutikdamas su Profesinės ligos tyrimo išvada, vidaus reikalų įstaigos vadovo sprendimą pritarti šiai išvadai gali skųsti Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka teismui.
Jeigu per Statute ar Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatyme nustatytus apskundimo terminus neapskundžiamas vidaus reikalų įstaigos vadovo sprendimas pritarti Profesinės ligos tyrimo išvadai, vidaus reikalų įstaigos vadovas Profesinės ligos tyrimo išvados patvirtintą kopiją įteikia arba išsiunčia paštu darbo medicinos gydytojui.
340. Vidaus reikalų įstaigos vadovas, įvertinęs Taisyklių 339 punkte nurodytame rašte pateiktą informaciją, prireikus paveda Profesinių ligų komisijai pakartotinai atlikti profesinės ligos priežasčių tyrimą vadovaujantis Taisyklių 337 ir 338 punktuose nustatyta tvarka ir terminais, o nustatęs, kad nėra pagrindo pavesti pakartotinai atlikti profesinės ligos priežasčių tyrimą, per 5 darbo dienas apie tai raštu informuoja raštą pateikusį asmenį.
341. Apie pavedimą pakartotinai atlikti profesinės ligos priežasčių tyrimą vidaus reikalų įstaigos vadovas ar jo įgaliotas asmuo per 5 darbo dienas praneša Fondo valdybos teritorinio skyriaus arba Karinių ir joms prilygintų struktūrų skyriaus atstovui ir pareigūnui ar kursantui arba jo įgaliotam asmeniui.
342. Profesinių ligų komisija, pakartotinai atlikusi Taisyklių 340 punkte nurodytą profesinės ligos priežasčių tyrimą, patvirtina ankstesnę Profesinės ligos tyrimo išvadą arba surašo naują Profesinės ligos tyrimo išvadą, kurią pateikia vidaus reikalų įstaigos vadovui.
TREČIASIS SKIRSNIS
PROFESINIŲ LIGŲ NUSTATYMAS
344. Profesinės ligos nustatomos vadovaujantis Profesinių ligų sąrašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1994 m. lapkričio 30 d. nutarimu Nr. 1198 „Dėl Profesinių ligų sąrašo ir Lietuvos Respublikos profesinių ligų valstybės registro bei jo nuostatų“, ir sveikatos apsaugos ministro patvirtintais profesinių ligų nustatymo kriterijais.
345. Darbo medicinos gydytojas, ištyręs ir įvertinęs pareigūno ar kursanto sveikatos būklę ir Profesinės ligos tyrimo išvadoje pateiktus duomenis, nustato profesinės ligos (-ų) diagnozę (-es) arba jos (jų) nenustato.
346. Darbo medicinos gydytojas, gavęs Profesinės ligos tyrimo išvadą, jeigu, jo nuomone, nepakanka duomenų diagnozei nustatyti, gali raštu prašyti vidaus reikalų įstaigos šią išvadą papildyti, nurodydamas išvados papildymo priežastis.
347. Vidaus reikalų įstaigos vadovas per 10 darbo dienų nuo darbo medicinos gydytojo prašymo gavimo vidaus reikalų įstaigoje pateikia papildytą Profesinės ligos tyrimo išvadą ar papildomus duomenis arba nurodo, kodėl negali jų pateikti.
348. Darbo medicinos gydytojas, nustatęs profesinės ligos (-ų) diagnozę (-es) arba jos (jų) nenustatęs, užpildo ir pasirašo Profesinės ligos patvirtinimo aktą (15 priedas), įteikia jį pareigūnui ar kursantui ir per 3 darbo dienas paštu, elektroniniu paštu ar kitomis ryšio priemonėmis išsiunčia vidaus reikalų įstaigai.
349. Vidaus reikalų įstaigos vadovas per 3 darbo dienas nuo Profesinės ligos patvirtinimo akto gavimo vidaus reikalų įstaigoje šio akto ir Profesinės ligos tyrimo išvados kopiją paštu, elektroniniu paštu ar kitomis ryšio priemonėmis išsiunčia Fondo valdybos teritoriniam skyriui arba Karinių ir joms prilygintų struktūrų skyriui ir vidaus reikalų įstaigai (-oms), kurioje (-iose) buvo atliekamas pareigūno ar kursanto darbo ar mokymosi sąlygų tyrimas (jeigu tyrimas buvo atliekamas ir kitoje vidaus reikalų įstaigoje), ir laikydamasis Lietuvos Respublikos valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymo ir Lietuvos Respublikos asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymo nuostatų.
350. Medicinos centras per 3 darbo dienas nuo Profesinės ligos patvirtinimo akto patvirtinimo dienos Lietuvos Respublikos profesinių ligų valstybės registro informacinėje sistemoje užpildo ir Lietuvos Respublikos profesinių ligų valstybės registrui išsiunčia Lietuvos Respublikos profesinių ligų valstybės registro nuostatuose, patvirtintuose Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1994 m. lapkričio 30 d. nutarimu Nr. 1198 „Dėl profesinių ligų sąrašo ir Lietuvos Respublikos profesinių ligų valstybės registro bei jo nuostatų“ (toliau – Lietuvos Respublikos profesinių ligų valstybės registro nuostatai), nustatytos formos profesinės ligos kortelę. Kiekvienai nustatytai profesinės ligos diagnozei pildoma atskira profesinės ligos kortelė.
351. Pareigūnas ar kursantas arba vidaus reikalų įstaiga (-os), kurioje (-iose) buvo atliekamas pareigūno ar kursanto darbo ar mokymosi sąlygų tyrimas, arba Fondo valdyba, nesutinkantys su Profesinės ligos patvirtinimo aktu, ne vėliau kaip per 2 mėnesius nuo Profesinės ligos patvirtinimo akto gavimo gali jį skųsti Centrinei darbo medicinos ekspertų komisijai. Centrinė darbo medicinos ekspertų komisija, išnagrinėjusi skundą, surašo išvadą dėl profesinės ligos pagrįstumo (toliau – Centrinės darbo medicinos ekspertų komisijos išvada) ir priima sprendimą ankstesnio tyrimo metu surašytą Profesinės ligos patvirtinimo aktą palikti galioti ar įpareigoja darbo medicinos gydytoją surašyti naują.
352. Centrinė darbo medicinos ekspertų komisija, išnagrinėjusi skundą, jeigu, jos nuomone, nepakanka duomenų diagnozei nustatyti, gali raštu prašyti vidaus reikalų įstaigos jį papildyti, nurodydama Profesinės ligos patvirtinimo akto papildymo priežastis.
353. Vidaus reikalų įstaiga ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo Taisyklių 352 punkte nurodyto prašymo gavimo vidaus reikalų įstaigoje pateikia papildomai prašomus duomenis arba nurodo, kodėl negali jų pateikti.
354. Ginčytinais atvejais, kai Centrinė darbo medicinos ekspertų komisija nustato, kad pareigūnui ar kursantui turėjo būti nustatyta daugiau profesinių ligų diagnozių, darbo medicinos gydytojas iš naujo surašytame Profesinės ligos patvirtinimo akte nurodo visas profesinių ligų diagnozes, ir šių diagnozių nustatymo data yra diena, nurodyta naikinamame Profesinės ligos patvirtinimo akte.
355. Ginčytinais atvejais, kai Centrinė darbo medicinos ekspertų komisija nustato, kad kai kurios darbo medicinos gydytojo nustatytos profesinės ligos diagnozės turi būti panaikintos, darbo medicinos gydytojas iš naujo surašytame Profesinės ligos patvirtinimo akte nurodo Centrinės darbo medicinos ekspertų komisijos patvirtintas profesinių ligų diagnozes, ir šių diagnozių nustatymo data yra diena, nurodyta naikinamame Profesinės ligos patvirtinimo akte.
356. Centrinė darbo medicinos ekspertų komisija per 3 darbo dienas nuo Centrinės darbo medicinos ekspertų komisijos išvados surašymo paštu, elektroniniu paštu ar kitomis ryšio priemonėmis išsiunčia po vieną jos egzempliorių darbo medicinos gydytojui, nustačiusiam profesinės (-ių) ligos (-ų) diagnozę (-es) ar jos (jų) nenustačiusiam, pareigūnui ar kursantui, vidaus reikalų įstaigai (-oms), kurioje (-iose) buvo atliekamas pareigūno ar kursanto darbo ar mokymosi sąlygų tyrimas, Fondo valdybos teritoriniam skyriui arba Karinių ir joms prilygintų struktūrų skyriui, o jeigu Centrinės darbo medicinos ekspertų komisijos išvada surašyta dėl profesinės ligos nepagrįstumo, panaikinant profesinės ligos diagnozę (-es), vieną jos egzempliorių – ir Profesinių ligų valstybės registro tvarkytojui.
357. Pareigūnas ar kursantas arba vidaus reikalų įstaiga (-os), kurioje (-iose) buvo atliekamas pareigūno ar kursanto darbo ar mokymosi sąlygų tyrimas, arba Fondo valdyba, nesutinkantys su Centrinės darbo medicinos ekspertų komisijos išvada, gali ją skųsti teismui Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.
KETVIRTASIS SKIRSNIS
PROFESINIŲ LIGŲ REGISTRAVIMAS IR APSKAITA
358. Profesinės ligos registruojamos Profesinių ligų valstybės registre Lietuvos Respublikos profesinių ligų valstybės registro nuostatų nustatyta tvarka.
359. Vidaus reikalų įstaigos Profesinės ligos tyrimo išvadas, Profesinės ligos patvirtinimo aktus, Centrinės darbo medicinos ekspertų komisijos išvadas registruoja ir profesines ligas traukia į apskaitą Profesinių ligų priežasčių tyrimų registravimo žurnale (16 priedas).
360. Profesinės ligos tyrimo išvados, Profesinės ligos patvirtinimo aktai su tyrimo medžiaga ir Centrinės darbo medicinos ekspertų komisijos išvados saugomos vidaus reikalų įstaigoje, laikantis Lietuvos vyriausiojo archyvaro nustatytų dokumentų saugojimo terminų.
361. Vidaus reikalų įstaigos struktūrinis padalinys ar valstybės tarnautojas, atliekantis personalo administravimo funkcijas, Profesinės ligos tyrimo išvados, Profesinės ligos patvirtinimo akto kopiją ir Centrinės darbo medicinos ekspertų komisijos išvados kopiją įsega į pareigūno tarnybos ar kursanto asmens bylą.
2. Pripažįstu netekusiu galios Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro 2007 m. lapkričio 30 d. įsakymą Nr. 1V-418 „Dėl Nelaimingų atsitikimų tarnyboje, nelaimingų atsitikimų, susijusių su tarnyba, nelaimingų atsitikimų vykstant į tarnybą ar grįžtant iš jos, taip pat nelaimingų atsitikimų profesinio ar įvadinio mokymo metu tyrimo ir apskaitos tvarkos aprašo patvirtinimo“ su visais pakeitimais ir papildymais.
3. Nustatau, kad nelaimingų atsitikimų tarnyboje, nelaimingų atsitikimų, susijusių su tarnyba, nelaimingų atsitikimų vykstant į tarnybą ar grįžtant iš jos, taip pat nelaimingų atsitikimų profesinio ar įvadinio mokymo metu tyrimo procedūros, pradėtos iki šio įsakymo įsigaliojimo, tęsiamos ir baigiamos pagal iki šio įsakymo įsigaliojimo galiojusią tvarką.
Vidaus tarnybos sistemos pareigūnų tarnybos organizavimo taisyklių
13 priedas
(Įvykių ir nelaimingų atsitikimų tyrimo išvadų registravimo žurnalo forma)
____________________________________________________________________
(vidaus reikalų įstaigos pavadinimas)
ĮVYKIŲ IR NELAIMINGŲ ATSITIKIMŲ TYRIMO IŠVADŲ REGISTRAVIMO ŽURNALAS
Įrašo eil. Nr. |
Įvykio data |
Įvykio rūšis (lengvas, sunkus, mirtinas, grupinis) |
Nelaimingo atsitikimo tyrimo išvados registravimo data |
Nukentėjusiojo vardas, pavardė, asmens kodas, pareigos |
Įvykio atsitikimo vieta |
Įvykio aplinkybės (trumpai) |
Pakenkimo sveikatai diagnozė ir priežastis, dėl kurios įvyko įvykis |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Vidaus tarnybos sistemos pareigūnų tarnybos organizavimo taisyklių
14 priedas
(Pranešimo apie įtariamą profesinę ligą forma)
|
|
|
(asmens sveikatos priežiūros įstaigos pavadinimas) |
||
|
|
|
|
(asmens sveikatos priežiūros įstaigos buveinės adresas, kontaktiniai duomenys) |
|
Adresatai
_________________________________________________________
(vidaus reikalų įstaiga, kurioje pareigūnas tarnauja ar kursantas mokosi)
__________________________________________________________________________________________
(Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos teritorinis skyrius; Karinių ir joms prilygintų struktūrų skyrius)
|
PRANEŠIMAS |
|
|
APIE ĮTARIAMĄ PROFESINĘ LIGĄ |
|
________________Nr. ____________
(data)
|
Liga: ūmi – 1, lėtinė – 2 |
|
|
||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||
1. Pareigūnas ar kursantas
_________________________________________________________ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
(vardas ir pavardė) |
(asmens kodas) |
|
|||||||||||||
2. Pareigūno ar kursanto gyvenamosios vietos adresas, telefono numeris
|
|
3. Pareigūno pareigos (profesija) |
|
|
|
|
|
|
4. Pareigūno ar kursanto socialinė padėtis, pažymėti: pensininkas – 1, bedarbis – 2, neįgalusis – 3, kita − 4 |
|
5. |
Įtariamos profesinės ligos pirminė diagnozė (pagal TLK-10-AM) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||
|
|
|
|
(pagrindinis kodas) |
|
(papildomas kodas) |
||||||||||||
|
|
|
||||||||||||||||
|
|
|
||||||||||||||||
|
|
|
||||||||||||||||
|
(diagnozė žodžiais) |
|
||||||||||||||||
6. Profesinė liga įtarta (pažymėti): 1 – profilaktiškai tikrinant sveikatą, 2 – kreipusis dėl susirgimo |
|
|
||||||||||||||||
į asmens sveikatos priežiūros įstaigą, 3 – gydantis stacionare, 4 – kitais būdais. |
|
|
||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||
(gydytojo pareigos) |
|
(parašas) |
|
(vardas ir pavardė) |
|
|||||||||||||
___________________________
(telefono numeris) |
(asmeninis spaudas) |
Vidaus tarnybos sistemos pareigūnų tarnybos organizavimo taisyklių
15 priedas
|
PROFESINĖS LIGOS PATVIRTINIMO AKTAS _____________ Nr. ___________ (data) ________________________ (surašymo vieta)
|
||||||||||||||||
1. Pareigūnas ar kursantas ________________________________________ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||
(vardas, pavardė) |
(asmens kodas) |
|
|||||||||||||||
2. Asmens sveikatos priežiūros įstaiga, kurioje nustatyta (nenustatyta) profesinė liga _____________________
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
(pavadinimas, adresas, pašto indeksas, telefono, fakso numeriai, kodas) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3. Profesinės ligos diagnozės nustatymo (nenustatymo) data |
|
|
|
|
|
|
|
|
4. Profesinės ligos diagnozė (profesinių ligų diagnozės) pagal TLK-10-AM)*:
4.1. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
(pagrindinis kodas) |
|
(papildomas kodas) |
||||||
|
||||||||||
|
||||||||||
(diagnozė žodžiais) |
A pagal Europos profesinių ligų sąrašą |
|
|
|
|
|
B profesinės ligos priežastis |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
(pagal Europos profesinių ligų priežasčių klasifikaciją)
C naudojimo kategorijos, sukėlusios profesinę ligą |
|
|
|
(pagal Europos naudojimo kategorijų klasifikaciją)
D profesinės ligos eiga, pažymėti: ūmi – 1, lėtinė – 2 |
|
4.2. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
(pagrindinis kodas) |
|
(papildomas kodas) |
||||||
|
||||||||||
|
||||||||||
(diagnozė žodžiais) |
A pagal Europos profesinių ligų sąrašą |
|
|
|
|
|
B profesinės ligos priežastis |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
(pagal Europos profesinių ligų priežasčių klasifikaciją)
C naudojimo kategorijos, sukėlusios profesinę ligą |
|
|
|
(pagal Europos naudojimo kategorijų klasifikaciją)
D profesinės ligos eiga, pažymėti: ūmi – 1, lėtinė – 2 |
|
_____________________________________________ _________________ _____________________
( asmens sveikatos priežiūros įstaiga, gydytojo pareigos) (parašas) (vardas ir pavardė)
5. Aktas surašytas _________ egzemplioriais. (asmeninis spaudas)
Vidaus tarnybos sistemos pareigūnų tarnybos organizavimo taisyklių
16 priedas
(Profesinių ligų priežasčių tyrimų registravimo žurnalo forma)
_____________________________________________________________________________
(vidaus reikalų įstaigos pavadinimas)
PROFESINIŲ LIGŲ PRIEŽASČIŲ TYRIMŲ REGISTRAVIMO ŽURNALAS
Įrašo eil. Nr. |
Dokumento pavadinimas* |
Dokumento data |
Profesinė liga (ūmi ar lėtinė) |
Pareigūnas ar kursantas |
Asmens, kuriam tirta įtariama profesinė liga, vardas, pavardė, asmens kodas, pareigos |
Profesinės ligos diagnozė (-ės) pagal TLK-10-AM |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
* Profesinės ligos tyrimo išvada, Profesinės ligos patvirtinimo aktas, Centrinės darbo medicinos ekspertų komisijos išvada
* Jeigu asmeniui nustatoma 3 ir daugiau profesinių ligų diagnozių, 4 punktas papildomas reikiamu kiekiu papunkčių.