herbas-L_spalvotas

LIETUVOS BANKO VALDYBA

 

NUTARIMAS

DĖL LIETUVOS BANKO VALDYBOS 2015 M. GRUODŽIO 22 D. NUTARIMO

NR. 03-204 „DĖL LIETUVOS BANKO MOKĖJIMO SISTEMOS CENTROLINK ADRESUOJAMOJO BIC TURĖTOJO SUTARTIES SUDARYMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2023 m. gegužės 30 d. Nr. 03-102

Vilnius

 

 

Lietuvos banko valdyba n u t a r i a:

1.      Pakeisti Lietuvos banko mokėjimo sistemos CENTROlink adresuojamojo BIC turėtojo sutarties sudarymo taisykles, patvirtintas Lietuvos banko valdybos 2015 m. gruodžio 22 d. nutarimu Nr. 03-204 „Dėl Lietuvos banko mokėjimo sistemos CENTROlink adresuojamojo BIC turėtojo sutarties sudarymo taisyklių patvirtinimo“:

1.1.  Pakeisti 5.1 papunktį ir jį išdėstyti taip:

5.1. adresuojamojo BIC turėtojas (ABIC turėtojas)– Specialiojoje dalyje nurodyta įmonė (mokėjimo paslaugų teikėjas), pageidaujanti prisijungti prie Sistemos per tiesioginį Sistemos dalyvį – Lietuvos banką;“.

1.2.  Pakeisti 8.5 papunktį ir jį išdėstyti taip:

8.5. turėti pakankamas ir efektyvias teisines ir organizacines priemones, skirtas pinigų plovimo, teroristų finansavimo, sukčiavimo prevencijai ir tarptautinių sankcijų įgyvendinimui užtikrinti, taip pat tai pagrindžiančias ir tinkamai dokumentuotas procedūras;“.

1.3.  Pakeisti 8.8 papunktį ir jį išdėstyti taip:

8.8. naudos gavėjai ir vadovai turi būti nepriekaištingos reputacijos. Vadovai ir pinigų plovimo prevencijos atitikties pareigūnai taip pat turi turėti kvalifikaciją ir patirtį, leidžiančią tinkamai eiti pareigas. Vertinant naudos gavėjų ir vadovų nepriekaištingą reputaciją, mutatis mutandis taikomos Lietuvos Respublikos bankų įstatymo 34 straipsnio 12 ir 13 dalių nuostatos;“.

1.4.  Pakeisti 9 punktą ir jį išdėstyti taip:

9. Laikomasi nuostatos, kad mokėjimo paslaugų teikėjas, esantis arba siekiantis tapti ABIC turėtoju, turi pakankamai Taisyklių 8.4 papunktyje nurodytų išteklių ir priemonių, jeigu jam neatimta, nesustabdyta ar neapribota teisė teikti mokėjimo paslaugas arba per paskutinius 12 mėnesių nebuvo nutraukta su juo sudaryta Adresuojamojo BIC turėtojo sutartis, jam, jo vadovams ar naudos gavėjams nebuvo pritaikyta poveikio priemonių dėl netinkamo operacinės rizikos valdymo ir neatliekamą jokių tyrimų, susijusių su potencialiu dalyviu, jo vadovais ar naudos gavėjais.“

1.5.  Pakeisti 11.4 papunktį ir jį išdėstyti taip:

11.4. pateikti užpildytus kliento pažinimo klausimynus ir Lietuvos banko prašymu papildomą informaciją;“.

1.6.  Pakeisti 11.5 papunktį ir jį išdėstyti taip:

11.5. Lietuvos banko prašymu pateikti atlikto nepriklausomo išorinio pinigų plovimo, teroristų finansavimo, sukčiavimo prevencijos ir tarptautinių sankcijų įgyvendinimo audito išvadas, o jei veikla dar nevykdoma, – oficialų raštą, įpareigojantį atlikti tokį auditą, ir šias išvadas pateikti ne vėliau kaip per 6 mėnesius nuo prisijungimo prie Sistemos. Audito įmonės pasirinkimas turi būti suderintas su Lietuvos banku.“

1.7.  Pakeisti 18.4 papunktį ir jį išdėstyti taip:

18.4. jam, jo vadovams arba naudos gavėjams taikomos tarptautinės sankcijos, nustatomos Europos Sąjungos, Jungtinių Tautų ar kitų tarptautinių organizacijų;“.

1.8.  Papildyti 18.5 papunkčiu:

18.5. jis vykdo arba planuoja vykdyti itin mažai mokėjimų arba planuojami mokėjimų kiekiai yra nepagrįsti.“

1.9.  Pakeisti V skyrių ir jį išdėstyti taip:

 

V SKYRIUS

REIKALAVIMAI ADRESUOJAMOJO BIC TURĖTOJAMS, PAGEIDAUJANTIEMS PRISIJUNGTI PRIE SISTEMOS TARGET-LIETUVOS BANKAS, JŲ PRIJUNGIMO IR IŠREGISTRAVIMO TVARKA

 

22.   Adresuojamojo BIC turėtojo statusą Sistemoje turintys mokėjimo paslaugų teikėjai gali gauti prieigą prie sistemos TARGET-LIETUVOS BANKAS, jeigu:

22.1. jie negali tapti tiesioginiais ar netiesioginiais sistemos TARGET dalyviais;

22.2. jie dalyvauja Sistemos SEPA momentinio kredito pervedimo schemoje ir yra pateikę į Sistemą ir gavę iš Sistemos daugiau kaip 1 mln. SCT Inst mokėjimo nurodymų per metus;

22.3. per paskutinius 24 mėnesius jiems, jų vadovams ar naudos gavėjams nebuvo pritaikyta poveikio priemonių dėl netinkamo operacinės rizikos valdymo, netinkamos pinigų plovimo, teroristų finansavimo, sukčiavimo prevencijos ar netinkamo tarptautinių sankcijų įgyvendinimo, šiuo metu jiems nėra pradėta tyrimų ir kaip to įrodymą jie pateikia ne senesnį nei prieš 3 mėnesius išduotą veiklos priežiūrą atliekančių institucijų patvirtinimą;

22.4. jie tinkamai laikosi pinigų plovimo, teroristų finansavimo, sukčiavimo prevencijos ir tarptautinių sankcijų įgyvendinimo reikalavimų, taiko efektyvias šių sričių kontrolės priemones ir pateikia tai įrodančią, ne seniau nei prieš 6 mėnesius nepriklausomų auditorių atlikto audito ataskaitą;

22.5.    jie atitinka visas kitas Taisyklių 8 punkte nustatytas sąlygas.

23.   Lietuvos bankas, gavęs prašymą dėl prieigos prie sistemos TARGET-LIETUVOS BANKAS ir įvertinęs atitiktį reikalavimams, registruoja Sistemos adresuojamojo BIC turėtoją sistemoje TARGET-LIETUVOS BANKAS kaip sistemos TARGET adresuojamojo BIC turėtoją.

24.   Sistemos TARGET adresuojamojo BIC turėtojas mokėjimo nurodymus į sistemą TARGET gali pateikti ir gauti iš jos tomis dienomis, kai veikia sistema TARGET.

25.   Lietuvos bankas turi teisę sistemos TARGET adresuojamojo BIC turėtoją išregistruoti iš sistemos TARGET, jeigu jis nebeatitinka Taisyklių 22 punkte nurodytų sąlygų.

26. Už sistemos TARGET-LIETUVOS BANKAS paslaugas TARGET adresuojamojo BIC turėtojai Lietuvos bankui privalo mokėti Taisyklių 4 priede nustatyta tvarka.“;

1.10.   Buvusius 29–31 punktus laikyti atitinkamai 27–29 punktais.

1.11.   Papildyti 1 priedo 1 punktą 1.6 papunkčiu:

1.6. formalusis dialogasformalus ABIC turėtojo ir Lietuvos banko atstovų susitikimas (susitikimų ciklas), kurio metu aptariamos ABIC turėtojo veikloje kylančios ir įtakos Sistemos stabilumui, patikimumui arba reputacijai turinčios problemos;“.

1.12.   Buvusius 1 priedo 1.6–1.17 papunkčius laikyti atitinkamai 1.7–1.18 papunkčiais.

1.13.   Pakeisti 1 priedo 8 punktą ir jį išdėstyti taip:

8. ABIC turėtojas neturi teisės perleisti kitiems asmenims dėl Sutarties atsirandančių teisių ir (arba) įsipareigojimų, įskaitant FĮK perleidimą trečiajai šaliai, bet tuo neapsiribojant.“

1.14.   Pakeisti 1 priedo 9.3 papunktį ir jį išdėstyti taip:

9.3. gauti informaciją apie ABIC turėtojo naudos gavėjus, patronuojamąsias ir patronuojančiąsias įmones, valdymo organų narius, pinigų plovimo prevencijos pareigūnus, šių subjektų reputaciją ir kitą informaciją, siekdamas įsitikinti, ar ABIC turėtojas nekelia reputacijos rizikos Sistemai ir Lietuvos bankui;“.

1.15.   Pakeisti 1 priedo 9.5.5 papunktį ir jį išdėstyti taip:

9.5.5.   esant įtarimų, kad ABIC turėtojas netinkamai laikosi pinigų plovimo, teroristų finansavimo, sukčiavimo prevencijos ar tarptautinių sankcijų įgyvendinimo reikalavimų arba nepateikia duomenų, pateikia neišsamius duomenis ar kitais būdais vengia pateikti išsamius duomenis, kaip laikomasi šių reikalavimų;“.

1.16.   Papildyti 1 priedo 9 punktą 9.11 papunkčiu;

9.11. kviesti ABIC turėtoją formaliojo dialogo, jeigu ABIC turėtojo veiklą prižiūrinčios institucijos jam taiko ar anksčiau taikė poveikio priemones arba Lietuvos bankas turi pagrindo manyti, kad ABIC turėtojas netinkamai įgyvendina pinigų plovimo, teroristų finansavimo, sukčiavimo prevencijos ar tarptautinių sankcijų įgyvendinimo reikalavimus;“.

1.17.   Buvusį 1 priedo 9.11 papunktį laikyti 9.12 papunkčiu.

1.18.   Pakeisti 1 priedo 10.3 papunktį ir jį išdėstyti taip:

10.3. Lietuvos banko prašymu atnaujinti (patikslinti) kliento pažinimo anketų duomenis, duomenis apie klientų portfelio sandarą ir teikti su mokėjimų nurodymais susijusią papildomą informaciją pagal Lietuvos banko vykdomą Sistemos dalyvių rizikos ir taikomų pinigų plovimo, teroristų finansavimo, sukčiavimo prevencijos ir tarptautinių sankcijų įgyvendinimo priemonių tinkamumo vertinimą;“.

1.19.   Pakeisti 1 priedo 10.7 papunktį ir jį išdėstyti taip:

10.7. nedelsiant, bet ne vėliau kaip per 3 darbo dienas elektroninio pašto adresais centrolink@lb.lt ir ridcompliance@lb.lt informuoti Lietuvos banką apie savo pavadinimo, kodo, patronuojančiųjų įmonių, galutinių naudos gavėjų, vadovo, buveinės rekvizitų, licencijos arba kito priežiūros institucijos išduoto dokumento, įrodančio ABIC turėtojo teisę teikti mokėjimo paslaugas, pasikeitimus, taip pat apie sau, patronuojamosioms ir patronuojančiosioms įmonėms ar vadovams, galutiniams naudos gavėjams pradėtus ikiteisminius tyrimus, teisėsaugos institucijų, teismo ar veiklos priežiūrą atliekančių institucijų skirtą poveikio priemonę, susijusią su finansinių paslaugų teikimu, pinigų plovimo, teroristų finansavimo, sukčiavimo prevencijos ar tarptautinių sankcijų įgyvendinimu, veiklos priežiūrą atliekančių institucijų pradėtus ir dar nebaigtus tyrimus dėl šių reikalavimų įgyvendinimo, verslo plano, rizikos apetito pokyčius ir kitos informacijos, pateiktos Lietuvos bankui siekiant prisijungti prie Sistemos, esminius pasikeitimus;“.

1.20.   Pakeisti 1 priedo 10.15 papunktį ir jį išdėstyti taip:

10.15.  ABIC turėtojui suteiktą FĮK naudoti generuojant tik savo ir savo klientų sąskaitas ir neperleisti FĮK kitiems asmenims;“.

1.21.   Papildyti 1 priedo 10 punktą 10.16 papunkčiu:

10.16.  dalyvauti Lietuvos banko organizuojamuose formaliuosiuose dialoguose gyvai arba naudojantis nuotolinio ryšio priemonėmis;“.

1.22.   Buvusį 10.16 papunktį laikyti 10.17 papunkčiu.

1.23.   Pakeisti 1 priedo 26 punktą ir jį išdėstyti taip:

26. Lietuvos bankas, siekdamas sudaryti sąlygas ABIC turėtojams vykdyti mokėjimo nurodymus laikantis SEPA schemų reikalavimų, įvertinti ABIC turėtojo rizikingumą, taikomų pinigų plovimo, teroristų finansavimo, sukčiavimo prevencijos ir tarptautinių sankcijų įgyvendinimo priemonių tinkamumą, be ABIC turėtojo sutikimo gali stebėti (kaip tai detalizuojama Sistemos taisyklėse) ABIC turėtojo atliekamas operacijas, kad galėtų įvertinti, ar tinkamai laikomasi Sistemos taisyklių ir Sutarties nuostatų. Lietuvos bankas taip pat turi teisę naudoti Sistemoje sukauptus agreguotus ir nuasmenintus duomenis apžvalgoms, tyrimams ir statistikai Lietuvos banko veiklą reglamentuojančių teisės aktų nustatyta tvarka, kaip tai detalizuojama Sistemos taisyklėse.“

1.24.   Pakeisti 1 priedo 32.7 papunktį ir jį išdėstyti taip:

32.7. ABIC turėtojui, jo vadovams arba naudos gavėjams taikomos tarptautinės sankcijos, nustatomos Europos Sąjungos, Jungtinių Tautų ar kitų tarptautinių organizacijų;“.

1.25.   Pakeisti 1 priedo 32.8 papunktį ir jį išdėstyti taip:

32.8.    per paskutinius 12 mėnesių ABIC turėtojui, jo vadovams ar naudos gavėjams buvo pritaikyta poveikio priemonių dėl netinkamo operacinės rizikos valdymo, netinkamos pinigų plovimo, teroristų finansavimo, sukčiavimo prevencijos ar netinkamo tarptautinių sankcijų įgyvendinimo;“.

1.26.   Pakeisti 1 priedo 32.9 papunktį ir jį išdėstyti taip:

32.9. ABIC turėtojo priežiūrą atliekanti institucija priima sprendimą taikyti poveikio priemones ABIC turėtojui dėl netinkamo operacinės rizikos valdymo, netinkamos pinigų plovimo, teroristų finansavimo, sukčiavimo prevencijos ar netinkamo tarptautinių sankcijų įgyvendinimo;“.

1.27.   Pakeisti 1 priedo 32.10 papunktį ir jį išdėstyti taip:

32.10.  Lietuvos bankas turi pagrįstų įtarimų, kad ABIC turėtojas netinkamai įgyvendina operacinę riziką, netinkamai atlieka pinigų plovimo, teroristų finansavimo, sukčiavimo prevenciją ar netinkamai įgyvendina tarptautines sankcijas;“.

1.28.   Papildyti 1 priedo 32 punktą 32.13 papunkčiu:

32.13.  ABIC turėtojo į Sistemą pateikiamų mokėjimo nurodymų kiekiai reikšmingai skiriasi nuo prognozuotų mokėjimų kiekių, nurodytų siekiant tapti ABIC turėtoju.“

1.29.   Papildyti 1 priedo 36 punktą 36.3 papunkčiu:

36.3. FU ir (arba) FU Inst sąskaitoje likusios lėšos turi būti pervedamos per 15 dienų, bet Lietuvos bankas gali pratęsti šį laikotarpi iki 2 mėnesių.“

1.30.   Pakeisti 1 priedo 55.2 papunktį ir jį išdėstyti taip:

55.2. patvirtina, kad jam yra žinomi visi su jo veikla susiję teisės aktuose nustatyti reikalavimai, įskaitant reikalavimus, susijusius su asmens duomenų apsaugos ir pinigų plovimo, terorizmo finansavimo, sukčiavimo prevencijos ir tarptautinių sankcijų įgyvendinimu, bet jais neapsiribojant, ir kad jis laikosi visų su tuo susijusių savo įsipareigojimų;“.

1.31.   Pakeisti 1 priedo 55.4 papunktį ir jį išdėstyti taip:

55.4. patvirtina, kad turi pakankamas ir efektyvias teisines ir organizacines priemones, skirtas pinigų plovimo, teroristų finansavimo, sukčiavimo prevencijai ir tarptautinių sankcijų įgyvendinimui užtikrinti;“.

1.32.   Pakeisti 4 priedą ir jį išdėstyti taip:

„Lietuvos banko mokėjimo sistemos CENTROlink adresuojamojo BIC turėtojo sutarties sudarymo taisyklių

4 priedas

 

SISTEMOS PASLAUGŲ ĮKAINIAI ADRESUOJAMOJO BIC TURĖTOJAMS IR ATSISKAITYMO UŽ SUTEIKTAS PASLAUGAS TVARKOS APRAŠAS

 

1.    Minimalus užmokestis už ABIC turėtojo SCT ir SCT Inst mokėjimo nurodymus 1 000 Eur per mėnesį pagal kiekvieną ABIC turėtojo BIC kodą atskirai.

2.    Minimalus užmokestis už ABIC turėtojo SDD mokėjimo nurodymus 1 000 Eur per mėnesį pagal kiekvieną ABIC turėtojo BIC kodą atskirai.

3.     Už kiekvieną į Sistemą pateiktą ir iš Sistemos gautą mokėjimo nurodymą taikomi šie įkainiai:

 

3.1. SCT ir SCT Inst mokėjimo nurodymai pagal kiekvieną ABIC turėtojo BIC kodą atskirai

Mokėjimų (SCT ir SCT Inst kartu) skaičius per mėnesį

Įkainis

iki 40 000

0,024 Eur

iki 250 000

0,022 Eur

iki 500 000

0,020 Eur

iki 850 000

0,018 Eur

per 850 000

0,010 Eur

3.2. SDD mokėjimo nurodymai pagal kiekvieną ABIC turėtojo BIC kodą atskirai

už visus

0,080 Eur

 

4.    ABIC turėtojams taikomi šie vienkartiniai užmokesčiai:

4.1ABIC turėtojo pateiktos informacijos vertinimo pagal kliento pažinimo ir rizikos vertinimo procesą – 5 000 Eur;

4.2. BIC kodo prijungimo prie Sistemos – 2 000 Eur;

4.3. BIC kodo prijungimo prie papildomos SEPA schemos – 1 000 Eur;

4.4. pavadinimo arba BIC kodo keitimo – 500 Eur.

5.    Metinis ABIC turėtojo dalyvavimo sistemoje užmokestis – 2 000 Eur.

6.    Sistemos TARGET adresuojamojo BIC turėtojams taikomi šie paslaugų įkainiai:

6.1. mėnesinis administravimo užmokestis – 200 Eur;

6.2. už kiekvieną į sistemą TARGET pateiktą ir įvykdytą mokėjimo nurodymą – 1,20 Eur;

6.3. už kiekvieną iš sistemos TARGET gautą ir įvykdytą mokėjimo nurodymą – 0,40 Eur.

7.    Lietuvos bankas, gavęs užklausą atlikti mokėjimo nurodymo įvykdymo tyrimą, pateikia užklausą SWIFT kanalu. ABIC turėtojo prašymu gali būti atliekamas mokėjimo pervedimo tikslinimas, tyrimas ir užklausa SWIFT kanalais. Pirmosios 5 užklausos per mėnesį dėl kiekvieno ABIC turėtojo mokėjimų įvykdomos nemokamai, paslaugos įkainis už kiekvieną kitą įvykdytą užklausą – 40 Eur. ABIC turėtojas, turintis SWIFT prieigą, į užklausas privalo atsakyti pats.

8.    Iki kiekvieno mėnesio 10 darbo dienos Lietuvos bankas ABIC turėtojui elektroniniu paštu išsiunčia PVM sąskaitą faktūrą su ABIC turėtojo praėjusio mėnesio pateiktų ir gautų mokėjimo nurodymų skaičiumi ir už juos mokėtina suma, mokėtinu atlyginimu už lėšų laikymą FU, FU2 ir (arba) FU Inst sąskaitose, mokėjimo nurodymų įvykdymo tyrimus ir nurašymo data.

9.    ABIC turėtojas sutinka, kad Lietuvos bankas kiekvieno mėnesio 15 darbo dieną debeto nurodymais iš jo nuosavų lėšų sąskaitoje esančio užstato nurašytų Lietuvos bankui mokėtinas sumas: užmokestį už Sistemoje ir Lietuvos banko suteiktas paslaugas, palūkanas, netesybas, baudas už Europos Centrinio banko arba Lietuvos banko teisės aktuose nustatytų reikalavimų pažeidimus ir kitas Lietuvos banko teisės aktų nustatyta tvarka mokėtinas sumas.

10.  Jeigu užmokesčio nurašymo dieną ABIC turėtojo nuosavų lėšų sąskaitoje nepakanka finansinio užstato užmokesčiui nurašyti, ABIC turėtojui taikomas 100 Eur papildomas administravimo užmokestis, kuris įtraukiamas į kito mėnesio PVM sąskaitą faktūrą už suteiktas paslaugas.

11.  ABIC turėtojas privalo padengti visas papildomas Lietuvos banko išlaidas, susijusias su ABIC turėtojo dalyvavimu Sistemoje, įskaitant registravimą STEP2-T, RT1, TIPS ar kitose tarpuskaitos sistemose ir jo prisijungimą prie mokėjimų schemų, bet tuo neapsiribojant.

12.  Jeigu ABIC turėtojas nesutinka su apskaičiuotu užmokesčiu, Lietuvos bankas gautą ABIC turėtojo pretenziją išnagrinėja iki kitos darbo dienos pabaigos ir apie priimtą sprendimą informuoja ABIC turėtoją. Jeigu užmokestis buvo apskaičiuotas klaidingai, Lietuvos bankas atitinkamai patikslina kito mėnesio mokėtiną sumą arba tą patį mėnesį inicijuoja papildomą mokėjimą (lėšų nurašymą) šalių susitarimu.

13.  ABIC turėtojas Lietuvos banko iniciatyva gali pateikti mokėjimo nurodymus dėl Sistemos testavimo. Tokie ABIC turėtojo pateikti arba gauti mokėjimo nurodymai neskaičiuojami ir jiems įkainis netaikomas. Įkainis taip pat netaikomas mokėjimo nurodymams, įvykdytiems dėl Sistemos klaidos.“

2.      Nustatyti, kad šis nutarimas įsigalioja 2023 m. liepos 1 d.

3.      Nustatyti, kad Taisyklių 4 priedo 5 punkte nustatytas užmokestis ABIC turėtojams už 2023 metus taikomas 50 proc.

 

 

 

Valdybos pirmininkas                                                                                             Gediminas Šimkus