LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRAS
ĮSAKYMAS
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRO 2010 M. GRUODŽIO 30 D. ĮSAKYMO NR. D1-1055 „DĖL LEIDIMŲ KIRSTI MIŠKĄ IŠDAVIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2024 m. vasario 23 d. Nr. D1-55
Vilnius
1. P a k e i č i u Leidimų kirsti mišką išdavimo tvarkos aprašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2010 m. gruodžio 30 d. įsakymu Nr. D1-1055 „Dėl Leidimų kirsti mišką išdavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“:
1.1. Pakeičiu 2.7 papunktį ir jį išdėstau taip:
„2.7. Kitos sąvokos Apraše suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos elektros energetikos įstatyme, Lietuvos Respublikos miškų įstatyme, Lietuvos Respublikos planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo įstatyme, Lietuvos Respublikos saugomų teritorijų įstatyme, Lietuvos Respublikos nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatyme, Lietuvos Respublikos specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatyme, Lietuvos Respublikos žemės įstatyme, Lietuvos Respublikos saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių įstatyme, Pranešimo ir keitimosi informacija apie įvykį, ekstremalųjį įvykį, ypatingą įvykį, ekstremaliąją situaciją ar krizę tvarkos apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2022 m. gruodžio 29 d. nutarimu Nr. 1317 „Dėl Lietuvos Respublikos krizių valdymo ir civilinės saugos įstatymo įgyvendinimo“, Miško kirtimų taisyklėse, patvirtintose Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2010 m. sausio 27 d. įsakymu Nr. D1-79 „Dėl Miško kirtimų taisyklių patvirtinimo“ (toliau – Miško kirtimų taisyklės), Planų ar programų ir planuojamos ūkinės veiklos įgyvendinimo poveikio įsteigtoms ar potencialioms „Natura 2000“ teritorijoms reikšmingumo nustatymo tvarkos apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2006 m. gegužės 22 d. įsakymu Nr. D1-255 „Dėl Planų ar programų ir planuojamos ūkinės veiklos įgyvendinimo poveikio įsteigtoms ar potencialioms „Natura 2000“ teritorijoms reikšmingumo nustatymo tvarkos aprašo patvirtinimo.“
1.3. Pakeičiu 7 punktą ir jį išdėstau taip:
„7. Leidimus kirsti mišką išduoda ir panaikina, pranešimus derina, registruoja VMT elektroniniu būdu per ALIS. Miško savininko, valdytojo, naudotojo, įskaitant servituto turėtoją, ar jų įgalioto asmens pageidavimu išduoto leidimo, suderinto ar užregistruoto pranešimo kopiją išduoda VMT per 3 darbo dienas gavusi miško savininko, valdytojo, naudotojo, servituto turėtojo ar jų įgalioto asmens prašymą.“
1.4. Pakeičiu 11 punktą ir jį išdėstau taip:
„11. Sprendimas dėl leidimo išdavimo priimamas ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo prašymo jį išduoti ir kitų reikalingų dokumentų pateikimo elektroniniu būdu per ALIS arba ne vėliau kaip per 20 darbo dienų (išskyrus stichines miškų nelaimes, kai tai numatyta Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2015 m. spalio 16 d. įsakyme Nr. D1-747 „Dėl specialiųjų apsaugos ir stichinių nelaimių padarinių šalinimo miškuose priemonių nustatymo“ (toliau – Specialiosios apsaugos ir stichinių nelaimių padarinių šalinimo miškuose priemonės), kai:
11.2. pagrindinį miško kirtimą planuojama vykdyti privačiame žemės sklype, kuriame miško žemė užima iki 3 ha, kai nepatvirtintas vidinės miškotvarkos projektas;
1.5. Papildau 111 punktu:
1.6. Pakeičiu 15.7 papunktį ir jį išdėstau taip:
1.7. Papildau 15.8 papunkčiu:
1.8. Pakeičiu 16 punktą ir jį išdėstau taip:
1.9. Papildau 161 punktu:
„161. Kai miško kirtimas planuojamas Europos ekologinio tinklo „Natura 2000“ teritorijoje ir (ar) jos artimoje aplinkoje, valstybinio miško valdytojas, privataus miško savininkas, naudotojas, servituto turėtojas ar jų įgaliotas asmuo kartu su prašymu išduoti leidimą per ALIS turi pateikti užpildytą Planų ar programų ir planuojamos ūkinės veiklos įgyvendinimo poveikio įsteigtoms ar potencialioms „Natura 2000“ teritorijoms reikšmingumo nustatymo tvarkos apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2006 m. gegužės 22 d. įsakymu Nr. D1-255 „Dėl Planų ar programų ir planuojamos ūkinės veiklos įgyvendinimo poveikio įsteigtoms ar potencialioms „Natura 2000“ teritorijoms reikšmingumo nustatymo tvarkos aprašo patvirtinimo“, nustatytą Planuojamos ūkinės veiklos įgyvendinimo poveikio įsteigtoms ar potencialioms „Natura 2000“ teritorijoms reikšmingumo nustatymo formą, kai tai privaloma.“
1.10. Papildau 162 punktu:
„162. Kai išvadoje dėl reikšmingumo nurodyta, kad miško kirtimų poveikis „Natura 2000“ teritorijai gali būti reikšmingas, turi būti atliekamas numatomų vykdyti miško kirtimų poveikio aplinkai vertinimas (toliau – PAV) Planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo įstatymo nustatyta tvarka ir kartu su prašymu išduoti leidimą pateikiamas galiojantis PAV sprendimas, pagal kurį planuojama ūkinė veikla atitinka teisės aktų reikalavimus ir nedarys reikšmingo neigiamo poveikio aplinkai.“
1.11. Papildau 211 punktu:
1.12. Pakeičiu 22 punktą ir jį išdėstau taip:
„22. Kai miško kirtimas planuojamas teritorijoje, kurioje yra nekilnojamoji kultūros vertybė ar jos apsaugos nuo fizinio poveikio pozonis, VMT, prieš priimdama sprendimą dėl leidimo išdavimo arba pranešimo suderinimo, turi gauti motyvuotą išvadą iš Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos teritorinio skyriaus, kai nekilnojamoji kultūros vertybė saugoma valstybės arba registruota Kultūros vertybių registre ir nepaskelbta saugoma nei valstybės, nei savivaldybės, arba iš savivaldybės administracijos, kai nekilnojamoji kultūros vertybė paskelbta saugoma savivaldybės ar inicijuota skelbti savivaldybės saugoma (išskyrus miško kirtimus, suprojektuotus vidinės miškotvarkos projektuose, arba kai pareiškėjas yra pateikęs VMT šiame punkte nurodytą išvadą). Išvadoje, vadovaujantis nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimais, turi būti įvertinta, ar miško kirtimas užtikrins nekilnojamosios kultūros vertybės autentiškumą ir vertingųjų savybių išsaugojimą.“
1.13. Pakeičiu 23 punktą ir jį išdėstau taip:
„23. Aprašo 22 punkte išvardytos išvadas teikiančios institucijos jas turi pateikti ne vėliau kaip per 10 darbo dienų, jei prašoma išvados dėl sanitarinių miško kirtimų, – per 5 darbo dienas, gavusios VMT arba miško savininko, valdytojo, naudotojo, servituto turėtojo ar jų įgalioto asmens paklausimą (išskyrus miškų stichines nelaimes, kai, vykdant Specialiąsias apsaugos ir stichinių nelaimių padarinių šalinimo miškuose priemones, išvados turi būti pateikiamos per trumpesnį terminą). Gavus teigiamą išvadą, laikoma, kad miško kirtimai suderinti, teisė kirsti mišką gali būti suteikiama VMT sprendimu. Gavusi neigiamą išvadą, VMT priima motyvuotą sprendimą atsisakyti suteikti teisę kirsti mišką ir apie tai informuoja pareiškėją. Dėl objektyvių priežasčių sprendimo priėmimo terminas gali būti pratęstas iki 10 darbo dienų (išskyrus išvadas dėl sanitarinių miško kirtimų), apie tai pareiškėjas informuojamas per ALIS.“
1.14. Pakeičiu 24 punktą ir jį išdėstau taip:
„24. VMT, prieš priimdama sprendimą dėl leidimo išdavimo ar pranešimo suderinimo, privalo patikrinti duomenis Lietuvos Respublikos miškų valstybės kadastre, Lietuvos Respublikos saugomų teritorijų valstybės kadastre, Genetinių miško medžių išteklių informacinėje sistemoje, Lietuvos Respublikos upių, ežerų ir tvenkinių kadastre ir Saugomų rūšių informacinėje sistemoje ir įvertinti, ar galima vykdyti planuojamą miško kirtimą pagal Miškų įstatymo, Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo, Privačių miškų tvarkymo ir naudojimo nuostatų, Miško kirtimų taisyklių, Miško dauginamosios medžiagos nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2003 m. spalio 29 d. įsakymu Nr. 521 „Dėl Miško dauginamosios medžiagos nuostatų patvirtinimo“, saugomos teritorijos, kurioje planuojama vykdyti miško kirtimą, nuostatų ir jos planavimo dokumentų, kai nėra patvirtinti individualūs gamtinių ir kompleksinių draustinių nuostatai – Gamtinių ir kompleksinių draustinių nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2008 m. balandžio 2 d. nutarimu Nr. 318 „Dėl Gamtinių ir kompleksinių draustinių nuostatų patvirtinimo“, reikalavimus.“
1.15. Pakeičiu 25 punktą ir jį išdėstau taip:
1.16. Pakeičiu 31 punktą ir jį išdėstau taip:
„31. Kai miško kirtimas ir medienos ištraukimas ribojami, leidime turi būti nurodomi apribojimai ir jų galiojimas, reikalavimas, kad vykdant miško kirtimą nebūtų sunaikinti saugomų rūšių individai ir būtų išsaugotos saugomų rūšių radavietės ir augavietės, jei nėra galimybės šio poveikio išvengti – kad jis būtų minimalus, o sunaikintos vertybės atkurtos, pateikiama informacija apie taksacinius sklypus, kuriuose leidžiama įrengti valksmus medienai ištraukti ir (ar) miško sandėlį, nurodomi kiti reikalavimai, įrašoma: „Vykdant miško kirtimus, privaloma laikytis leidime nurodytų sąlygų, aplinkos ministro patvirtintų Miško kirtimų taisyklių, Miško sanitarinės apsaugos taisyklių ir kitų miškų valdymo sritį reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų“, leidime, kai gauta išvada dėl reikšmingumo, turi būti įrašytos šioje išvadoje nurodytos priemonės poveikiui išvengti, kurių turi būti laikomasi, kad būtų išvengta reikšmingo neigiamo poveikio Europos ekologinio tinklo „Natura 2000“ teritorijoje saugomoms gamtos vertybėms.“
1.17. Papildau 311 punktu:
1.18. Pakeičiu 34 punktą ir jį išdėstau taip:
1.19. Papildau 44 punktu:
2. N u s t a t a u, kad:
2.1. šis įsakymas įsigalioja 2024 m. kovo 4 d., išskyrus šio įsakymo 1.17, 1.19 ir 1.20 papunkčius, kurie įsigalioja 2024 m. gegužės 1 d.;
2.2. leidimai kirsti mišką, dėl kurių išdavimo kreiptasi iki šio įsakymo įsigaliojimo, išduodami pagal iki šio įsakymo įsigaliojimo galiojusį teisinį reguliavimą. Leidimai kirsti mišką, išduoti iki šio įsakymo įsigaliojimo, tikslinami, pratęsiami ar panaikinami pagal iki šio įsakymo įsigaliojimo galiojusį teisinį reguliavimą. Pranešimai apie ketinimą kirsti mišką, pateikti iki šio įsakymo įsigaliojimo, nagrinėjami ir derinami pagal iki šio įsakymo įsigaliojimo galiojusį teisinį reguliavimą.