LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTRAS
ĮSAKYMAS
DĖL FINANSŲ MINISTRO 2009 M. GEGUŽĖS 29 D. ĮSAKYMO NR. 1K-173 „DĖL METODINIŲ PAŽEIDIMŲ TYRIMO IR NUSTATYMO REKOMENDACIJŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2021 m. vasario 4 d. Nr. 1K-32
Vilnius
1. P a k e i č i u Metodines pažeidimų tyrimo ir nustatymo rekomendacijas, patvirtintas Lietuvos Respublikos finansų ministro 2009 m. gegužės 29 d. įsakymu Nr. 1K-173 „Dėl Metodinių pažeidimų tyrimo ir nustatymo rekomendacijų patvirtinimo“:
1.1. Pakeičiu 2 punktą ir jį išdėstau taip:
„2. Rekomendacijos parengtos atsižvelgiant į 2006 m. liepos 11 d. Tarybos reglamentą (EB) Nr. 1083/2006, nustatantį bendrąsias nuostatas dėl Europos regioninės plėtros fondo, Europos socialinio fondo ir Sanglaudos fondo bei panaikinantį Reglamentą (EB) Nr. 1260/1999 su visais pakeitimais, 2006 m. gruodžio 8 d. Komisijos reglamentą (EB) Nr. 1828/2006, nustatantį Tarybos reglamento (EB) Nr. 1083/2006, nustatančio bendrąsias nuostatas dėl Europos regioninės plėtros fondo, Europos socialinio fondo ir Sanglaudos fondo, ir Europos Parlamento bei Tarybos reglamento (EB) Nr. 1080/2006 dėl Europos regioninės plėtros fondo, įgyvendinimo taisykles, su visais pakeitimais, Atsakomybės ir funkcijų paskirstymo tarp institucijų, įgyvendinant Lietuvos 2007–2013 metų Europos Sąjungos struktūrinės paramos panaudojimo strategiją ir veiksmų programas, taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2007 m. spalio 17 d. nutarimu Nr. 1139 „Dėl atsakomybės ir funkcijų paskirstymo tarp institucijų, įgyvendinant Lietuvos 2007–2013 metų Europos Sąjungos struktūrinės paramos panaudojimo strategiją ir veiksmų programas“, Projektų administravimo ir finansavimo taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos finansų ministro 2008 m. vasario 20 d. įsakymu Nr. 1K-066 „Dėl Projektų administravimo ir finansavimo taisyklių įgyvendinimo“, Techninės paramos administravimo ir finansavimo taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos finansų ministro 2014 m. spalio 28 d. įsakymu Nr. 1K-337 „Dėl Techninės paramos administravimo ir finansavimo taisyklių patvirtinimo“, Veiksmų programų administravimo ir finansavimo taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2008 m. lapkričio 12 d. nutarimu Nr. 1225 „Dėl Veiksmų programų administravimo ir finansavimo taisyklių patvirtinimo“ (toliau – Veiksmų programų administravimo ir finansavimo taisyklės), Visuotinių dotacijų priemonių administravimo ir finansavimo taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos finansų ministro 2008 m. spalio 31 d. įsakymu Nr. 1K-349 „Dėl Visuotinių dotacijų priemonių administravimo ir finansavimo taisyklių patvirtinimo“, ir Finansų inžinerijos priemonių administravimo ir finansavimo taisykles.“
1.2. Pakeičiu 6 punktą ir jį išdėstau taip:
„6. Jei įtariamas pažeidimas netenkina nors vienos Rekomendacijų 5.1–5.4 papunkčiuose nurodytos sąlygos arba pažeidimas neištaisytas pagal Rekomendacijų IV skyriaus nuostatas, apie pažeidimą yra informuojamas institucijos pažeidimų kontrolierius. Įtaręs tokį pažeidimą, institucijos darbuotojas pažeidimų kontrolieriui pateikia pranešimą apie įtariamą pažeidimą (Rekomendacijų 1 priedas), parengtą pagal pranešimo apie įtariamą pažeidimą formos pildymo instrukciją (Rekomendacijų 3 priedas).“
1.3. Pakeičiu 24 punktą ir jį išdėstau taip:
„24. Jei pažeidimas yra neištaisytas Rekomendacijų 19–20 punkte nustatytais būdais arba institucija nustatė pažeidimą, kuris tenkino visas keturias Rekomendacijų 5.1–5.4 papunkčiuose nurodytas sąlygas, tačiau vėliau atsirado naujų aplinkybių, dėl kurių netenkinama nors viena Rekomendacijų 5.1–5.4 papunkčiuose nurodyta sąlyga, taikomos Rekomendacijų III skyriaus nuostatos.“
1.4. Pakeičiu 262.2 papunktį ir jį išdėstau taip:
1.5. Pakeičiu 263 punktą ir jį išdėstau taip:
„263. Nustačius pažeidimą, susijusį su projekto finansavimo ir administravimo sutartyje nustatytų rodiklių reikšmių nepasiekimu, įgyvendinus projekto veiklas Rekomendacijų 261.1 ir 261.2 papunkčiuose nustatytais atvejais, taikomos finansinės korekcijos:
263.1. Rekomendacijų 261.1 papunktyje nustatytu atveju finansinės korekcijos apskaičiuojamos proporcingai pagal sumažėjusias projekto veiklų apimtis.
263.2. Rekomendacijų 261.2 papunktyje nustatytu atveju finansinės korekcijos apskaičiuojamos vadovaujantis šiais principais:
Rodiklio nepasiekimo procentinė dalis nuo projekto finansavimo ir administravimo sutartyje nustatytos siektinos rodiklio reikšmės |
Finansinė korekcija (procentinė dalis nuo projektui skirtos visų su pažeidimu susijusių tinkamų finansuoti išlaidų sumos) |
Nuo 10 iki 25 procentų |
Nuo 3 iki 5 procentų |
Nuo 26 iki 40 procentų |
Nuo 6 iki 10 procentų |
Nuo 41 iki 50 procentų |
Nuo 11 iki 15 procentų |
Nuo 51 procento |
Nuo 16 iki 20 procentų |
Konkretus finansinės korekcijos dydis pasirenkamas vadovaujantis proporcingumo principu ir įvertinus rodiklio pobūdį (nepasiektas rodiklis yra privalomas ar pasirenkamas pagal projektų finansavimo sąlygų aprašą, ar yra pasiekti minimalūs projektų finansavimo sąlygų apraše nustatyti rodikliai, ar už nepasiektą rodiklį paraiškos vertinimo metu buvo skirta papildomų balų ir ar tai buvo esminis veiksnys, nulėmęs projekto finansavimą), projekto rezultato rodiklių skaičių ir rodiklio nepasiekimo aplinkybes (kokių veiksmų ėmėsi projekto vykdytojas rodikliui pasiekti, projekto vykdytojo veiksmai (neveikimas), dėl kurių nebuvo pasiektas rodiklis). Jei Rekomendacijų 261.2 papunktyje nustatytu atveju daugiau nei vienas rodiklis yra nepasiektas daugiau kaip 10 procentų, bendra pritaikytos finansinės korekcijos suma negali viršyti 20 procentų visų projekto tinkamų finansuoti išlaidų sumos.
263.3. Esant poreikiui už skirtingų rodiklių nepasiekimą įgyvendinus projekto veiklas taikyti kelias skirtingas finansines korekcijas, apskaičiuotas pagal Rekomendacijų 263.1 ir 263.2 papunkčiuose nustatytą tvarką, turi būti taikoma tik viena didžiausia finansinė korekcija, apskaičiuota pagal viename iš minėtų papunkčių nustatytą tvarką.
263.4. Jei pagal Rekomendacijų 263.1 papunktyje nustatytą tvarką jau buvo vieną kartą apskaičiuota ir pritaikyta 20 procentų visų projekto tinkamų finansuoti išlaidų sumos ar didesnė finansinė korekcija, vėliau nebegali būti taikoma papildoma finansinė korekcija, apskaičiuota pagal Rekomendacijų 263.2 papunktyje nustatytą tvarką. Jeigu pagal Rekomendacijų 263.1 papunktyje nustatytą tvarką apskaičiuota ir pritaikyta finansinė korekcija yra mažesnė nei 20 procentų visų projekto tinkamų finansuoti išlaidų sumos, vėliau ji gali būti papildomai padidinta pagal Rekomendacijų 263.2 papunktyje nustatytą tvarką, bet ne daugiau kaip iki 20 procentų visų projekto tinkamų finansuoti išlaidų sumos.“
1.6. Pakeičiu 264.1 papunktį ir jį išdėstau taip:
„264.1. kai turtas, kuriam įsigyti ar sukurti buvo skirtos Europos Sąjungos fondų ir bendrojo finansavimo lėšos, buvo perleistas, perduotas, įkeistas ar kitokiu būdu suvaržytos daiktinės teisės į jį iki pasirašant projekto finansavimo ir administravimo sutartį, netinkamos finansuoti projekto išlaidos apskaičiuojamos taikant 100 procentų netinkamų finansuoti išlaidų apskaičiavimo normą nuo suvaržytam turtui įsigyti panaudotos tinkamų finansuoti projekto išlaidų sumos;“.
1.7. Pakeičiu 264.2 papunktį ir jį išdėstau taip:
„264.2. kai projektas ar jo veikla (-os) nustota (-os) vykdyti ar turtas, kuriam įsigyti ar sukurti buvo skirtos Europos Sąjungos fondų ir bendrojo finansavimo lėšos, buvo perleistas, perduotas, įkeistas ar kitokiu būdu suvaržytos daiktinės teisės į jį projekto įgyvendinimo metu, netinkamos finansuoti projekto išlaidos, atsižvelgiant į pažeidimo pobūdį, apskaičiuojamos taikant 100 procentų netinkamų finansuoti projekto išlaidų apskaičiavimo normą nuo projektui įgyvendinti, veiklai (-oms) vykdyti panaudotos tinkamų finansuoti projekto išlaidų sumos ar minėtam turtui įsigyti panaudotos tinkamų finansuoti projekto išlaidų sumos, įvertinus turto nusidėvėjimą, buvusį turto suvaržymo metu;“.
1.8. Pakeičiu 29 punktą ir jį išdėstau taip:
„29. Institucija ne vėliau kaip per 1 mėnesį nuo kiekvieno ataskaitinio ketvirčio pabaigos teikia tvirtinančiajai institucijai informaciją apie visus per ataskaitinį ketvirtį nustatytus pažeidimus, dėl kurių yra priėmusi Projektų administravimo ir finansavimo taisyklių 197 punkte nurodytą sprendimą, ir atnaujintą informaciją apie anksčiau praneštus nustatytus pažeidimus, naudodama Rekomendacijų 17 punkte nurodytą pranešimo apie pažeidimą formą. Jei naujos informacijos apie anksčiau praneštus nustatytus pažeidimus nėra, pranešimas apie pažeidimą neteikiamas. Jei įtariamas ar nustatytas pažeidimas gali sukelti pasekmių už Lietuvos Respublikos teritorijos ribų ar buvo naudoti nauji pažeidimo būdai ir (ar) įtariamas ar nustatytas sisteminis pažeidimas, apie tokį pažeidimą vadovaujančiajai institucijai ir tvirtinančiajai institucijai pranešama per 3 darbo dienas nuo pažeidimo įtarimo ir (ar) nustatymo dienos, nelaukiant ataskaitinio ketvirčio pabaigos.“
1.9. Pakeičiu 30 punktą ir jį išdėstau taip:
1.10. Pakeičiu 4 priedo skilties „Pildymo instrukcija“ 3.2 papunktį ir jį išdėstau taip:
„3.2. Nurodoma pirminės informacijos, kuri sukėlė įtarimą dėl pažeidimo ir kuria remiantis buvo imtasi veiksmų įtariamam pažeidimui tirti, gavimo data (pvz., rašto iš vadovaujančiosios, tvirtinančiosios, mokėjimus atliekančiosios, audito institucijų, ministerijos ir (ar) kitos valstybės institucijos gavimo data, patikros vietoje atlikimo data, tarnybinio pranešimo data, visuomenės informavimo priemonėse paskelbtos informacijos pastebėjimo data ir pan.).
Jei įtariamo pažeidimo tyrimas pradėtas pagal pažeidimų kontrolieriui pateiktą pranešimą apie įtariamą pažeidimą, pirminės informacijos gavimo data nurodoma tokia, kokia nurodyta pranešimo apie įtariamą pažeidimą 2.1 papunktyje.
Laukas pildomas tiek nustačius pažeidimą, tiek nustačius, kad pažeidimo nėra.“
1.12. Pakeičiu 7 priedo skiltį „Pildymo instrukcija“:
1.12.1. Pakeičiu 3.5.3 papunktį ir jį išdėstau taip:
„3.5.3. „IRQ 3 – įtariamas sukčiavimas“. Paprastai nurodoma, kai pradėtas ikiteisminis tyrimas ir veika turi požymių, leidžiančių ją apibrėžti pagal Konvencijos dėl Europos Bendrijų finansinių interesų apsaugos, parengtos vadovaujantis Europos Sąjungos sutarties K.3 straipsniu, 1 straipsnio 1 dalį (pvz., dokumentų klastojimas ir pan.).“
1.12.2. Pakeičiu 7.1 papunktį ir jį išdėstau taip:
„7.1. Nurodoma informacija, pagrindžianti galimybę Finansinės paramos ir bendrojo finansavimo lėšų grąžinimo į Lietuvos Respublikos valstybės biudžetą taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2005 m. gegužės 30 d. nutarimu Nr. 590 „Dėl Finansinės paramos ir bendrojo finansavimo lėšų grąžinimo į Lietuvos Respublikos valstybės biudžetą taisyklių patvirtinimo“ (toliau – Finansinės paramos grąžinimo taisyklės), nustatyta tvarka susigrąžinti išmokėtas projektui skirto finansavimo lėšas, arba priežastys, kodėl šios lėšos negali būti susigrąžinamos. Taip pat turi būti pateikiama informacija apie atliekamus ir planuojamus atlikti veiksmus, jei yra priimtas sprendimas projekto netinkamas finansuoti išlaidas, jeigu lėšos projekto vykdytojui nebuvo išmokėtos, išskaičiuoti iš sumos, mokėtinos pagal projekto vykdytojo pateiktą ar kitą teikiamą mokėjimo prašymą.
Aprašymas turi būti tiek išsamus, kiek įmanoma.
Kai lėšos jau buvo sugrąžintos, informuojama, kad susigrąžinimas vykdomas nebus ir atitinkamai užpildoma pranešimo apie pažeidimą 6.6 grafa.“
2. N u s t a t a u, kad šio įsakymo 1.5 papunkčiu keičiamame Metodinių pažeidimų tyrimo ir nustatymo rekomendacijų 263.2 papunktyje nustatytas finansinės korekcijos apskaičiavimo principas taikomas ir iki šio įsakymo įsigaliojimo pradėtiems, tačiau neužbaigtiems tyrimams dėl pažeidimų.
Metodinių pažeidimų tyrimo
ir nustatymo rekomendacijų
5 priedas
(Įtariamų pažeidimų registravimo žurnalo forma)
__________________________________________________________________________
(institucijos pavadinimas)
ĮTARIAMŲ PAŽEIDIMŲ REGISTRAVIMO ŽURNALAS
Eil. Nr. |
Veiks-mų progra-ma1 |
Bendrai finansuo-jamo iš Europos Sąjun-gos fondų lėšų projekto (toliau – projek-tas) numeris |
Projek-to vykdyto-jas2 |
Pirminės informaci-jos apie įtariamą pažeidi-mą gavimo data |
Pirminės informaci-jos apie įtariamą pažeidi-mą šaltinis |
Trum-pas su įtaria-mu pažeidi-mu susiju-sios veikos aprašy-mas |
Data, iki kurios pratęstas įtariamo pažeidi-mo tyrimas |
Pažeidi-mo tyrimo išvados data ir nume-ris |
Pažeidi-mo pobūdis3 |
Faktinis pažeidimo poveikis (su pažeidimu susijusios išmokėtos lėšos) |
Potencialus pažeidimo poveikis (su pažeidimu susijusios, bet neišmokėtos lėšos) |
Veiksmai, atlikti šalinant pažeidimą |
Kitų institucijų informavimas apie pažeidimą ir (ar) įtariamą nusikalstamą veiką |
||||
Euro-pos Sąjun-gos fondų lėšos |
Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšos, skirtos projektui bendrai finansuoti |
bendra suma |
Europos Sąjungos fondų lėšos |
Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšos, skirtos projektui bendrai finansuoti |
bendra suma |
||||||||||||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
12 |
13 |
14 |
15 |
16 |
17 |
18 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 Įrašomas Paraiškų dėl projektų finansavimo registravimo numerių ir kodų suteikimo taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos finansų ministro 2008 m. vasario 20 d. įsakymu Nr. 1K-066 „Dėl Projektų administravimo ir finansavimo taisyklių įgyvendinimo“, 3.1 papunktyje nurodytas veiksmų programos atpažinties ženklas.
2 Nurodomas projekto vykdytojas arba projekto vykdytojas, atitinkantis Visuotinių dotacijų priemonių administravimo ir finansavimo taisyklėse, patvirtintose Lietuvos Respublikos finansų ministro 2008 m. spalio 31 d. įsakymu Nr. 1K-349 „Dėl Visuotinių dotacijų priemonių administravimo ir finansavimo taisyklių patvirtinimo“, vartojamą projekto vykdytojo sąvoką, arba nurodomas finansų inžinerijos projekto vykdytojas arba finansų inžinerijos priemonės galutinis naudos gavėjas, kaip jie apibrėžti Finansų inžinerijos priemonių administravimo ir finansavimo taisyklėse, patvirtintose Lietuvos Respublikos finansų ministro 2008 m. spalio 24 d. įsakymu Nr. 1K-334 „Dėl Finansų inžinerijos priemonių administravimo ir finansavimo taisyklių patvirtinimo“.
3 Nurodoma: „pažeidimas nenustatytas“, „pažeidimas nustatytas“, „įtariamas sukčiavimas“, „nustatytas sukčiavimas“.
_____________ (institucijos vadovo arba jo įgalioto asmens pareigų pavadinimas) |
________ (parašas) |
_______________ (vardas ir pavardė) |
_____________ (pažeidimų kontrolieriaus pareigų pavadinimas) |
________ (parašas) |
_______________ (vardas ir pavardė) |