LIETUVOS TRANSPORTO SAUGOS ADMINISTRACIJOS
DIREKTORIUS
ĮSAKYMAS
DĖL VALSTYBINĖS KELIŲ TRANSPORTO INSPEKCIJOS PRIE SUSISIEKIMO MINISTERIJOS VIRŠININKO 2012 M. BALANDŽIO 6 D. ĮSAKYMO NR. 2B-132 „DĖL KELIŲ TRANSPORTO PRIEMONIŲ TECHNINĖS BŪKLĖS KONTROLĖS ATLIKIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO“ pakeitimo
2018 m. vasario 5 d. Nr. 2BE-44
Vilnius
1. P a k e i č i u Valstybinės kelių transporto inspekcijos prie Susisiekimo ministerijos viršininko 2012 m. balandžio 6 d. įsakymą Nr. 2B-132 „Dėl Kelių transporto priemonių techninės būklės kontrolės atlikimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ ir jį išdėstau nauja redakcija:
„LIETUVOS TRANSPORTO SAUGOS ADMINISTRACIJOS
DIREKTORIUS
ĮSAKYMAS
dėl transporto priemonių TECHNINių patikrinimų atlikimo Lietuvos respublikos keliuose TVARKOS APRAŠo patvirtinimo
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2012 m. vasario 29 d. nutarimo Nr. 225 „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2005 m. balandžio 13 d. nutarimo Nr. 403 „Dėl Kelių transporto priemonių techninės būklės kontrolės Lietuvos Respublikos keliuose taisyklių patvirtinimo“ pakeitimo“ 2 punktu ir įgyvendindamas 2014 m. balandžio 3 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2014/47/ES dėl Sąjungoje važinėjančių komercinių transporto priemonių techninio patikrinimo kelyje, kuria panaikinama Direktyva 2000/30/EB, (OL 2014 L 127, p. 134)
3. N u r o d a u, kad šis įsakymas nustatyta tvarka skelbiamas Teisės aktų registre ir Lietuvos transporto saugos administracijos interneto svetainėje.
PATVIRTINTA
Valstybinės kelių transporto inspekcijos
prie Susisiekimo ministerijos viršininko
2012 m. balandžio 6 d. įsakymu Nr. 2B-132
(Lietuvos transporto saugos administracijos direktoriaus 2018 m. vasario 5 d. įsakymo
Nr. 2BE-44 redakcija)
TRANSPORTO PRIEMONIŲ TECHNINIų PATIKRINIMų atlikimo lietuvos respublikos keliuose TVARKOS APRAŠAS
I skyrius
Bendrosios nuostatos
1. Transporto priemonių techninių patikrinimų atlikimo Lietuvos Respublikos keliuose tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato M2, M3, N2, N3, O3, O4 klasių transporto priemonių, T5 kategorijos ratinių traktorių, kurie dažniausiai naudojami viešuosiuose keliuose vežimams už atlygį ir kurių didžiausias projektinis greitis yra didesnis kaip 40 km/h (toliau – transporto priemonės), pradinių techninių patikrinimų kelyje atlikimo tvarką, Pradinio techninio patikrinimo kelyje lapo (1 priedas) ir techninių patikrinimų ataskaitų Europos Komisijai (2 ir 3 priedai) formas, jų pildymo ir saugojimo reikalavimus bei krovinio išdėstymo ir (ar) pritvirtinimo trūkumų vertinimą (4 priedas).
2. Aprašas parengtas vadovaujantis Kelių transporto priemonių techninės būklės kontrolės Lietuvos Respublikos keliuose taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2005 m. balandžio 13 d. nutarimu Nr. 403 „Dėl Kelių transporto priemonių techninės būklės kontrolės Lietuvos Respublikos keliuose patvirtinimo“ (toliau – Taisyklės).
II skyrius
TECHNINIų PATIKRINIMų KELiuose ATLIkIMAS
4. Transporto priemonių techniniai patikrinimai keliuose apima pradinius techninius patikrinimus keliuose ir išsamesnius techninius patikrinimus techninės apžiūros įmonėse. Pradiniai techniniai patikrinimai keliuose atliekami vadovaujantis Taisyklės ir Techniniais motorinių transporto priemonių ir jų priekabų reikalavimais, patvirtintais Valstybinės kelių transporto inspekcijos prie Susisiekimo ministerijos viršininko 2008 m. liepos 29 d. įsakymu Nr. 2B-290 „Dėl Techninių motorinių transporto priemonių ir jų priekabų reikalavimų patvirtinimo“, (toliau – Techniniai reikalavimai).
5. Pareigūnai, atlikdami M2, M3, N2, N3, O3, O4 klasių transporto priemonių, kurios nustatytos Motorinių transporto priemonių ir jų priekabų kategorijų ir klasių pagal konstrukciją reikalavimuose, patvirtintuose Valstybinės kelių transporto inspekcijos prie Susisiekimo ministerijos viršininko 2008 m. gruodžio 2 d. įsakymu Nr. 2B-479 „Dėl Motorinių transporto priemonių ir jų priekabų kategorijų ir klasių pagal konstrukciją reikalavimų patvirtinimo“, (toliau – Transporto priemonių kategorijos) ir T5 kategorijos ratinių traktorių pradinius techninius patikrinimus kelyje, turi:
5.1. pasirinktinai sustabdyti numatomą tikrinti transporto priemonę, nepriklausomai nuo to, kurioje valstybėje ji yra įregistruota ir ją tikrinti, jei:
5.1.1. kyla įtarimų, kad transporto priemonė gali kelti arba kelia pavojų eismo saugumui, žmonėms ar aplinkai, ir (arba)
5.1.2. rizikingumas yra didelis, remiantis Lietuvos transporto saugos administracijos (toliau – Administracija) valdomos Ūkio subjektų, susijusių su kelių transportu, stebėsenos ir informavimo valstybės informacinės sistemos „Vektra“ duomenimis apie Lietuvos Respublikoje ir kitose Europos Sąjungos valstybėse narėse nustatytus vežimo kelių transportu ar su juo susijusią veiklą reglamentuojančių Europos Sąjungos ir (ar) Lietuvos Respublikos teisės aktų reikalavimų pažeidimus;
5.3. pareikalauti ir patikrinti vairuotojo pateiktus Lietuvos Respublikos saugaus eismo automobilių keliais įstatymo 13 straipsnio 5 dalyje nurodytus dokumentus;
5.4. patikrinti, ar transporto priemonės identifikavimo (VIN) numeris atitinka nurodytą dokumentuose;
5.5. patikrinti, ar pašalinti ankstesnio techninio patikrinimo kelyje metu nustatyti trūkumai, jei vairuotojas pateikė paskutinio techninio patikrinimo kelyje lapą;
5.6. patikrinti Pradinio techninio patikrinimo kelyje lapo 10 punkte išvardytas visas tikrinamas sritis, įvertinti transporto priemonės įrengimo ir technines savybes vadovaudamiesi Techniniais reikalavimais;
6. Pradinio techninio patikrinimo metu transporto priemonei nustačius ne mažiau kaip vieną pavojingą arba didelį transporto priemonės trūkumą, arba nustačius ne mažiau kaip du nedidelius transporto priemonės vienos srities trūkumus arba daugiau kaip tris nedidelius transporto priemonės skirtingų sričių trūkumus, pareigūnai patikrintą transporto priemonę siunčia į techninės apžiūros įmonę išsamesniam patikrinimui.
7. Techninės apžiūros įmonės privalo pareigūnų atsiųstai transporto priemonei atlikti išsamų techninį patikrinimą, vadovaudamiesi Taisyklių, Techninių reikalavimų ir Motorinių transporto priemonių ir jų priekabų privalomosios techninės apžiūros atlikimo tvarkos ir Europos ekonominės erdvės šalyse atliktos privalomosios techninės apžiūros pripažinimo sąlygų ir tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro 2008 m. spalio 24 d. įsakymu Nr. 3-406 „Dėl Motorinių transporto priemonių ir jų priekabų privalomosios techninės apžiūros atlikimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ nuostatomis.
III skyrius
pradinių TECHNINių patikrinimų kelyje BŪDAI
8. Pareigūnai, atlikdami transporto priemonių pradinius techninius patikrinimus kelyje, taiko šiuos tikrinimo būdus:
8.1. vizualų apžiūrėjimą, kuris apima objekto vizualų patikrinimą, jei reikia, panaudojant tam skirtus įrankius, jo ar greta esančių elementų apčiuopimą ir (arba) klausymąsi;
8.2. tikrinimą, kuris apima objekto ar greta esančių elementų funkcionavimo ar būklės stebėjimą, kai yra paveikiami atitinkami valdymo įtaisai ir (arba) jungikliai arba kai yra panaudojami tam skirti įrenginiai arba patikrinimo įranga;
8.4. matavimą, kuris apima objekto patikrinimą, kai panaudojamos ilgio ar laiko matavimo priemonės arba šablonai, arba patikrinimo įranga;
9. Pareigūnai pradinio techninio patikrinimo kelyje metu gali naudoti stabdžių bandymo įrangą, išmetamųjų dujų tikrinimo, žibintų tikrinimo, tachografų patikrinimo, padangų protektoriaus gylio matavimo, sukabinimo įtaisų tikrinimo ir kitą įrangą (toliau – patikrinimo įranga).
10. Patikrinimo įranga naudojama tikrinant transporto priemonės:
10.6. tachografų dirbtuvėse nustatytus:
11. Atliekant benzininio variklio išmetamųjų dujinių teršalų patikrinimą, jei transporto priemonėje įrengta diagnostikos sistema (toliau – OBD sistema), vietoj Techniniuose reikalavimuose nustatytų tikrinimo metodų išmetamųjų teršalų kontrolės sistemos veikimą galima patikrinti pagal atitinkamus OBD sistemos rodmenis, kartu patikrinama, ar tinkamai veikia OBD sistema.
IV SKYRIUS
KROVINIO PRITVIRTINIMO PATIKRINIMAS
13. Pareigūnai, atlikdami krovinio pritvirtinimo patikrinimą, vizualiai apžiūri ir įvertina, ar tinkamai panaudotos tinkamos priemonės, ar pakankamas kroviniui pritvirtinti tų priemonių kiekis ir ar teisingai buvo apskaičiuotos įtempimo jėgos, užtikrintas veiksmingumas ir patikrinti sertifikatai.
15. Krovinio pritvirtinimo trūkumai klasifikuojami ir priskiriami vienai iš trūkumų grupių:
15.2. didelis trūkumas, kai krovinys nepakankamai pritvirtintas, todėl jis ar jo dalys gali per daug pasislinkti arba apvirsti veikiant jėgai;
16. Jei nustatomi keli trūkumai, jie priskiriami prie didžiausio nustatyto trūkumo grupės. Jei nustatomi keli trūkumai ir tikėtina, kad dėl bendro tų trūkumų poveikio atskirų trūkumų poveikis padidės, vežimas priskiriamas prie kitos didesnių trūkumų grupės.
18. Aprašo 4 priede nurodytos vertės yra orientacinės ir vertinamos kaip gairės nustatant esamo trūkumo kategoriją atsižvelgiant į konkrečias aplinkybes, krovinio prigimtį ir pareigūno sprendimą.
V skyrius
pradinio TECHNINio PATIKRINIMO KELYJE LAPO PILDYMAS
20. Pradinio techninio patikrinimo kelyje rezultatai surašomi į pradinio techninio patikrinimo kelyje lapą. Pradinio techninio patikrinimo kelyje lapas turi ne mažiau kaip šešių ženklų unikalų numerį ir gali susidėti iš dviejų savaiminio kopijavimo popieriaus lapų.
21. Prieš pradėdamas pradinį transporto priemonės techninį patikrinimą kelyje pareigūnas privalo užpildyti šias techninio patikrinimo kelyje lapo skiltis: „Tikrinimo vieta“, „Data“, „Laikas“, 4-ojoje skiltyje „Transporto priemonės“ įrašyti valstybės, kurioje transporto priemonė registruota, skiriamąjį ženklą, transporto priemonės markę, valstybinį numerį ir, prisistatęs vairuotojui, atlikti transporto priemonės pradinį techninį patikrinimą.
22. Kiekvienai tikrinamai transporto priemonei pildomas atskiras Techninio patikrinimo kelyje lapas. Draudžiama pradėti transporto priemonės techninį patikrinimą kelyje: paimti iš vairuotojo dokumentus, nurodytus Aprašo 6.3 papunktyje, apžiūrėti transporto priemonę, tikrinti transporto priemonės techninę būklę ar duoti bet kokius privalomus nurodymus vairuotojui, neužpildžius Aprašo 22 punkte nurodytų Techninio patikrinimo kelyje lapo skilčių.
23. Atlikęs transporto priemonės pradinį techninį patikrinimą kelyje pareigūnas privalo aiškiai ir įskaitomai:
23.1. 4-ojoje skiltyje „Transporto priemonės“ įrašyti transporto priemonės identifikavimo (VIN) numerį.
23.2. 5-ojoje skiltyje „Priekabos / puspriekabės“ įrašyti valstybės, kurioje transporto priemonė registruota, skiriamąjį ženklą, transporto priemonės markę, valstybinį numerį ir transporto priemonės identifikavimo (VIN) numerį.
23.3. 6-ojoje skiltyje „Transporto priemonės kategorijos“ pasirinkti transporto priemonės klasę atsižvelgiant į Transporto priemonių kategorijų nuostatas ir ją pažymėti ženklu „X“.
23.4. 7-ojoje skiltyje „Ridos skaitiklio rodmenys patikrinimo metu“ įrašyti tikrinamos transporto priemonės ridos skaitiklio rodmenis.
23.5. 8-ojoje skiltyje „ Savininkas (valdytojas)“:
23.5.1. 8.1 dalyje „pavadinimas ir adresas“ įrašyti įmonės pavadinimą, adresą nurodant gatvę, namo numerį, miestą ar gyvenvietę ir valstybę, kurioje registruota transporto priemonė;
23.6. 9-ojoje skiltyje „Vairuotojo vardas ir pavardė“ nurodyti vairuotojo, vairavusio transporto priemonę, vardą ir pavardę.
23.7. 10-ojoje skiltyje „Tikrinamų objektų sąrašas“ pažymėti ženklu „X“:
23.7.1. grafoje „Patikrinta“, kad patikrintas bent vienas ar daugiau skiltyje išvardytų tikrinimo objektų, atsižvelgus į kitoje Techninio patikrinimo kelyje lapo pusėje esantį tikrintinų dalykų sąrašą;
23.8. 11-ojoje skiltyje „Patikrinimo rezultatas“ pažymėti ženklu „X“:
23.8.1. grafoje „Reikalavimus atitiko“, jei 10 skiltyje visur yra pažymėta tik grafoje „Patikrinta“;
23.8.2. grafoje „Neatitiko reikalavimų“, jei 10 skiltyje bent prie vieno tikrinimo objekto pažymėta „Neatitinka reikalavimų“;
23.9. 12-ojoje skiltyje „Kita informacija ir (arba) pastabos“, jeigu buvo nustatytas (-i) techninės būklės trūkumas (-ai), nurodyti iš tikrintinų dalykų sąrašo, esančio kitoje Techninio patikrinimo kelyje lapo pusėje, numerį ir jo pavadinimą, taip pat nurodyti techninės būklės trūkumą (-us) atitinkantį Techninių reikalavimų kodą ir techninės būklės vertinimo kriterijų (-us).
24. Pradinio techninio patikrinimo kelyje lapas gali būti surašomas vienu arba dviem egzemplioriais. Pradinio techninio patikrinimo kelyje lapą pasirašo jį surašęs pareigūnas ir vairuotojas. Vienas Pradinio techninio patikrinimo kelyje lapo egzempliorius įteikiamas transporto priemonės vairuotojui.
VI skyrius
TECHNINIO PATIKRINIMO KELYJE ATASKAITOS PILDYMAS
26. Siekiant Europos Komisijai nustatytais terminais pateikti techninio patikrinimo ataskaitas, institucijos, atliekančios transporto priemonių techninį patikrinimą, kas ketvirtį (iki kito ketvirčio pirmo mėnesio 15 d.) Lietuvos transporto saugos administracijai pateikia M2, M3, N2, N3, O3 ir O4 klasių kelių transporto priemonių ir T5 kategorijos ratinių traktorių techninių patikrinimų ataskaitą (2 priedas) ir M2, M3, N2, N3, O3 ir O4 klasių kelių transporto priemonių ir T5 kategorijos ratinių traktorių išsamesnių techninių patikrinimų ataskaitą (3 priedas) (toliau kartu – techninio patikrinimo ataskaitos).
27. M2, M3, N2, N3, O3 ir O4 klasių kelių transporto priemonių ir T5 kategorijos ratinių traktorių techninio patikrinimo atskaitoje nurodoma:
27.4. grafose „Patikrinimų transporto priemonių skaičius“ nurodomas patikrintų transporto priemonių skaičius pagal patikrintų transporto priemonių registracijos vietą ir transporto priemonės kategoriją.
28. M2, M3, N2, N3, O3 ir O4 klasių kelių transporto priemonių ir T5 kategorijos ratinių traktorių išsamesnių techninių patikrinimų ataskaitoje nurodoma:
28.5. grafose „Patikrinimų transporto priemonių skaičius“ nurodomas patikrintų transporto priemonių skaičius pagal patikrintų transporto priemonių registracijos vietą ir transporto priemonės kategoriją;
28.6. grafose „Netinkamomis pripažintų transporto priemonių skaičius“ nurodomas netinkamomis pripažintų transporto priemonių skaičius pagal patikrintų transporto priemonių registracijos vietą ir transporto priemonės kategoriją;
VII skyrius
pradinio TECHNINIO PATIKRINIMO KELYJE LAPų IR TECHNINIų
PATIKRINIMų ATASKAITŲ SAUGOJIMAS
30. Pradinio techninio patikrinimo kelyje lapų apskaita tvarkoma kiekvienoje transporto priemonių pradinius techninius patikrinimus kelyje atliekančioje institucijoje atskirai juos surašiusios institucijos nustatyta tvarka.
VIII skyrius
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
32. Už transporto priemonės privalomą techninį patikrinimą techninės apžiūros įmonėje, uždraudimą ja važiuoti ar ją eksploatuoti, krovinio perkrovimą ar nukrovimą atsako ir išlaidas padengia transporto priemonės valdytojas ir (ar) vairuotojas.