AKMENĖS RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBA
SPRENDIMAS
DĖL AKMENĖS RAJONO SAVIVALDYBĖS VIEŠŲJŲ PASLAUGŲ TEIKIMO VIETINIO SUSISIEKIMO MARŠRUTAIS TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
2023 m. lapkričio 20 d. Nr. T-294
Naujoji Akmenė
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 6 straipsnio 33 punktu, 15 straipsnio 4 dalimi, Lietuvos Respublikos kelių transporto kodekso 11 straipsnio 6 dalimi, 171 straipsnio 2 dalimi, 18 straipsnio 1 dalimi, Akmenės rajono savivaldybės taryba n u s p r e n d ž i a:
1. Patvirtinti Akmenės rajono savivaldybės viešųjų paslaugų teikimo vietinio susisiekimo maršrutais tvarkos aprašą (toliau – Aprašas) (pridedama).
2. Nustatyti, kad šis Aprašas skelbiamas Akmenės rajono savivaldybės interneto svetainėje www.akmene.lt.
Šis sprendimas gali būti skundžiamas Regionų apygardos administracinio teismo Šiaulių rūmams Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.
PATVIRTINTA
Akmenės rajono savivaldybės tarybos
2023 m. lapkričio 20 d. sprendimu Nr. T-294
AKMENĖS RAJONO SAVIVALDYBĖS VIEŠŲJŲ PASLAUGŲ TEIKIMO VIETINIO SUSISIEKIMO MARŠRUTAIS TVARKOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Akmenės rajono savivaldybės viešųjų paslaugų teikimo vietinio susisiekimo maršrutais tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) reglamentuoja vietinio susisiekimo maršrutų poreikio nustatymą, naujų maršrutų nustatymą, esamų keitimą ir (ar) panaikinimą, keleivių, bagažo ir gyvūnų vežimą, keleivių įlaipinimą ir išlaipinimą stotelėse, autobusų stočių steigimą bei kitus ypatumus, susijusius su viešųjų paslaugų vietinio susisiekimo maršrutais teikimu Akmenės rajono savivaldybėje (toliau – Savivaldybė).
2. Vietinis (priemiestinis) reguliarus susisiekimas (toliau – vietinis susisiekimas) organizuojamas tokiais kelias ir gatvėmis, kurių būklė atitinka Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro 2011 m. lapkričio 29 d. įsakymu Nr. 3-747 „Dėl Reikalavimų gatvėms ir keliams, kuriais vyksta reguliarusis keleivinio transporto eismas, patvirtinimo“ patvirtintus Reikalavimus gatvėms ir keliams, kuriais vyksta reguliarus keleivinio transporto eismas.
3. Vežėjas, vežantis keleivius vietinio susisiekimo maršrutais, turi teisę laikinai nutraukti reguliarų transporto priemonių eismą esant neišvažiuojamiems keliams, sunkioms meteorologinėms sąlygoms arba stichinėms nelaimėms, apie tai pranešęs Savivaldybės administracijai.
4. Apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip apibrėžta Lietuvos Respublikos kelių transporto kodekse.
II SKYRIUS
VIETINIO SUSISIEKIMO MARŠRUTŲ POREIKIO NUSTATYMAS
6. Savivaldybės gyventojų susisiekimas tarp kitų aplinkinių vietovių ir Naujosios Akmenės, kaip administracinio vieneto, centro užtikrinamas vietinio susisiekimo maršrutais, atsižvelgiant į gyventojų poreikius ir Savivaldybės finansines galimybes. Vietinio susisiekimo maršrutai nustatomi, keičiami ir (ar) panaikinami Savivaldybės mero potvarkiu. Informaciją apie vietinio susisiekimo maršrutų pasikeitimus skelbia ir atnaujina UAB Naujosios Akmenės autobusų parkas.
7. Nustatant naują vietinio susisiekimo maršrutą, nurodomas jo pavadinimas, stotelių pavadinimai, bendras maršruto trasos ilgis ir atstumai tarp maršruto stotelių.
8. Naujas vietinio susisiekimo maršrutas nustatomas, kai keleivių susisiekimo negalima užtikrinti pakeičiant vežimo sąlygas (trasą, dažnį, laiką, transporto priemonių talpą) esamuose maršrutuose.
9. Autobusų išvykimo dažnumas nustatomas atsižvelgiant į keleivių srautus ir į poreikį atvežti (parvežti) į (iš) švietimo ir mokslo įstaigų mokinius.
10. Esantys vietinio susisiekimo maršrutai keičiami, atsižvelgiant į veiklos efektyvumą, gyventojų poreikius, sezoniškumą ir kitas objektyvias aplinkybes.
III SKYRIUS
STOTYS IR STOTELĖS
12. Savivaldybės teritorijoje autobusų stoties paskirtį atlieka autobusų stotis, esanti V. Kudirkos g. 26A, Naujojoje Akmenėje, veikianti vadovaujantis Lietuvos Respublikos kelių transporto kodeksu, Autobusų stočių veiklos nuostatais, patvirtintais Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro 2003 m. gruodžio 31 d. įsakymu Nr. 3-734 „Dėl autobusų stočių veiklos nuostatų patvirtinimo“, ir kituose teisės aktuose nustatytais reikalavimais.
13. Naujos autobusų stotys Savivaldybės teritorijoje gali būti steigiamos tik Savivaldybės teritorijų planavimo dokumentuose nustatytose vietose, gavus Savivaldybės tarybos pritarimą steigti naują autobusų stotį ir atitinkant šiuos kriterijus ir reikalavimus:
14. Vietinio susisiekimo maršrutuose naujas stotelių vietas, suderinęs su kelio (gatvės) savininku (valdytoju), ir jų pavadinimus nustato Savivaldybės meras, prioritetą teikiant stotelių įrengimui tose vietose, kuriose yra užtikrintas patogus sveikatos, švietimo, mokslo, socialinių, kultūros, geležinkelio stočių ir kitų viešųjų paslaugų teikimas.
15. Vietinio susisiekimo maršrutų stotelėse informaciją pateikia ir atnaujina UAB Naujosios Akmenės autobusų parkas pagal patvirtintą maršruto eismo tvarkaraštį (-ius). Informacijos apie kitų vežėjų eismo tvarkaraštį (-ius) skelbimas apmokamas vežėjų lėšomis pagal su bendrove sudarytas sutartis.
IV SKYRIUS
KELEIVIŲ ĮLAIPINIMAS IR IŠLAIPINIMAS STOTELĖSE
17. Keleiviai įlaipinami ir išlaipinami stotelėse, nurodytose vietinio susisiekimo maršrutų eismo tvarkaraščiuose.
18. Į stotelėje sustojusią viešojo transporto priemonę įlipama pro priekines transporto priemonės duris (asmenys su neįgaliųjų ar vaikiškais vežimėliais gali įlipti ir pro kitas likusias transporto priemonės duris) ir išlipama pro visas transporto priemonės duris.
19. Įlipti į viešojo transporto priemonę pirmumo teisę turi neįgalieji, keleiviai su mažamečiais vaikais, nėščios moterys, senyvo amžiaus keleiviai ir kiti keleiviai, kuriems dėl traumų kyla laikini judėjimo ar kiti nepatogumai.
20. Transporto priemonėmis privalo būti vežami neįgalieji kartu su neįgaliųjų vežimėliais, taip pat vaikai kartu su vaikų vežimėliais, išskyrus atvejus, kai neįgaliojo ar vaiko vežimėlis netelpa į transporto priemonės saloną. Neįgaliojo ir vaiko vežimėlio vežimas neapmokestinamas.
V SKYRIUS
GYVŪNŲ VEŽIMAS
22. Keleivis turi teisę neužimant sėdimos vietos nemokamai vežti gyvūnus krepšiuose, pintinėse, narveliuose ir kitose talpose, kurių matmenys ne didesni kaip 60 cm x 40 cm x 20 cm. Krepšiuose ir pintinėse ar kitose atvirose talpose vežami šunys privalo būti su antsnukiais, išskyrus šunis, kuriems dėl jų veislės antsnukiai nepritaikyti.
23. Vežami gyvūnai neturi trukdyti keleiviams judėti viešojo transporto priemonėje, tepti transporto priemonės saloną, sėdynes ar keleivių drabužius.
VI SKYRIUS
DVIRAČIŲ IR MIKROMOBILUMO TRANSPORTO PRIEMONIŲ VEŽIMAS
25. Viešojo transporto priemonėmis leidžiama vežti dviračius, jei transporto priemonėje yra tam specialiai įrengta vieta ir transporto priemonė pažymėta atitinkamu ženklu, arba vežamas sulankstomas dviratis specialiame dėkle. Jei viešojo transporto priemonėje yra įrengta vieta dviračiams vežti, keleivis privalo pritvirtinti dviratį joje. Jei dviračio tvirtinimo vieta įrengta transporto priemonės salono viduje esančioje aikštelėje, dviratį leidžiama vežti, jei dviračio tvirtinimo vieta ar vieta, skirta neįgaliems asmenims su vežimėliais, yra neužimtos. Dviratį vežantis keleivis atsako už saugų dviračio pritvirtinimą.
26. Paspirtukus, elektrinius paspirtukus, kurio didžiausioji naudingoji galia ne didesnė kaip 1 kW, ir kurio didžiausiasis projektinis greitis ne didesnis kaip 25 km/h, riedžius, riedlentes ir kitas nedideles mikromobilumo priemones (toliau – mikromobilumo priemonė) galima vežti visose viešojo transporto priemonėse netvirtinant specialiu tvirtinimo įtaisu. Keleiviai turi juos vežti sulenktus į transportavimo padėtį, jei tai leidžia priemonės konstrukcija.
27. Bet kokiu atveju dviratį ar mikromobilumo priemonę leidžiama vežti tik įsitikinus, kad vežama priemonė švari ir jos transportavimas netrukdys saugiai ir komfortiškai kitų keleivių kelionei. Jei kelionės metu neužtikrinama aukščiau nurodyta sąlyga, keleivis vežantis šias priemones, privalo išlipti artimiausioje stotelėje, priešingu atveju viešojo transporto priemonės vairuotojas turi teisę juos išlaipinti.
28. Dviratį ar mikromobilumo priemonę vežantis keleivis atsako už išteptus ir(arba) sugadintus kitų keleivių drabužius ir daiktus, taip pat dėl jų vežimo kylančios grėsmės kitų keleivių saugumui ir už transporto priemonės apgadinimą.
VII SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
31. Taikant aprašo nuostatas turi būti vadovaujamasi Lietuvos Respublikos kelių transporto kodeksu, Keleivių ir bagažo vežimo taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro 2011 m. balandžio 13 d. įsakymu Nr. 3-223 „Dėl keleivių ir bagažo vežimo taisyklių patvirtinimo“ bei kitais teisės aktais.