MUITINĖS DEPARTAMENTO
PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTERIJOS
GENERALINIS DIREKTORIUS
ĮSAKYMAS
DĖL MUITINĖS DEPARTAMENTO PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTERIJOS PETICIJŲ KOMISIJOS NUOSTATŲ PATVIRTINIMO
2023 m. birželio 30 d. Nr. 1BE-487
Vilnius
t v i r t i n u Muitinės departamento prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos peticijų komisijos nuostatus (pridedama).
PATVIRTINTA
Muitinės departamento prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos
generalinio direktoriaus 2023 m. birželio 30 d. įsakymu Nr. 1BE-487
MUITINĖS DEPARTAMENTO PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTERIJOS PETICIJŲ KOMISIJOS NUOSTATAI
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Muitinės departamento prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos peticijų komisijos nuostatai (toliau – Nuostatai) reglamentuoja Muitinės departamento prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos peticijų komisijos (toliau – Peticijų komisija) sudarymo, darbo organizavimo ir veiklos viešinimo tvarką, jos narių teises ir pareigas.
2. Nuostatuose vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos peticijų konstituciniame įstatyme (toliau – Konstitucinis įstatymas) ir Lietuvos Respublikos muitinės įstatyme.
3. Peticijų komisija sprendžia Konstitucinio įstatymo nustatyta tvarka teikiamų kreipimųsi vertinimo, jų pripažinimo peticijomis ir peticijų priėmimo nagrinėti klausimus, nagrinėja peticijas ir teikia Muitinės departamento prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau – Muitinės departamentas) generaliniam direktoriui išvadas dėl jose pateiktų prašymų ar siūlymų tenkinimo.
II SKYRIUS
PETICIJŲ KOMISIJOS SUDARYMAS
5. Peticijų komisija sudaroma Muitinės departamento generalinio direktoriaus įsakymu per 3 darbo dienas nuo Konstitucinio įstatymo nustatyta tvarka pareiškėjo pateikto kreipimosi.
Peticijų komisija sudaroma iš ne mažiau kaip 5 Lietuvos Respublikos muitinės pareigūnų, valstybės tarnautojų ir darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis, kurių veikla susijusi su pareiškėjo kreipimesi nurodytu klausimu. Sudarant Peticijų komisiją paskiriamas jos pirmininkas ir pirmininko pavaduotojas. Peticijų komisiją aptarnauja Muitinės departamento generalinio direktoriaus įsakymu paskirtas Peticijų komisijos sekretorius, kuris nėra Peticijų komisijos narys.
III SKYRIUS
PETICIJŲ KOMISIJOS NARIŲ TEISĖS IR PAREIGOS
7. Peticijų komisijos narys turi teisę:
7.3. iš anksto balsuoti raštu arba elektroniniu paštu dėl siūlomo Peticijų komisijos sprendimo projekto (išskyrus peticijų nagrinėjimą iš esmės);
8. Peticijų komisijos narys privalo:
8.1. dalyvauti Peticijų komisijos posėdžiuose, išskyrus atvejus, kai Peticijų komisijos narys negali dalyvauti dėl pateisinamų priežasčių;
8.2. Nuostatuose nustatytais terminais informuoti Peticijų komisijos sekretorių apie pageidavimą nuotoliniu būdu dalyvauti konkrečiame Peticijų komisijos posėdyje, išankstinį balsavimą raštu arba elektroniniu paštu dėl siūlomo Peticijų komisijos sprendimo projekto;
8.3. nusišalinti nuo konkretaus klausimo svarstymo, jeigu jis yra pareiškėjo sutuoktinis, sugyventinis (partneris), artimasis giminaitis ar asmuo, susijęs su juo svainystės, pavaldumo ar kitais ryšiais, galinčiais sukelti abejonių dėl Peticijų komisijos nario nešališkumo, arba yra kitų aplinkybių, dėl kurių vykdant Peticijų komisijos nario pareigas gali kilti viešųjų ir privačių interesų konfliktas.
IV SKYRIUS
PETICIJŲ KOMISIJOS DARBO ORGANIZAVIMAS
9. Peticijų komisijos veiklos forma yra posėdžiai, kurie šaukiami gavus pareiškėjo kreipimąsi. Peticijų komisijos posėdžiai organizuojami taip, kad būtų laikomasi Konstituciniame įstatyme nustatytų kreipimųsi ir peticijų nagrinėjimo terminų ir peticijų nagrinėjimo principų.
10. Peticijų komisijos posėdžiai gali būti organizuojami ir nuotoliniu bei mišriu būdu realiuoju laiku elektroninių ryšių priemonėmis, užtikrinant posėdyje dalyvaujančių asmenų tapatybės ir balsavimo rezultatų nustatymą. Kai posėdis organizuojamas nuotoliniu ar mišriu būdu, taip pat gavus informaciją apie Peticijų komisijos nario, pareiškėjo ir (ar) jo atstovo arba kitų į posėdį kviečiamų asmenų pageidavimą dalyvauti konkrečiame posėdyje nuotoliniu būdu, Peticijų komisijos sekretorius likus ne mažiau kaip vienai darbo dienai iki to posėdžio dienos išsiunčia posėdyje nuotoliniu būdu dalyvausiantiems asmenims prisijungimo prie posėdžio duomenis.
11. Nesant Peticijų komisijos pirmininko arba jam nusišalinus Nuostatų 8.3 papunktyje nustatytu atveju, jo funkcijas vykdo Peticijų komisijos pirmininko pavaduotojas.
12. Peticijų komisijos sekretorius parengia preliminarią Peticijų komisijos posėdžio darbotvarkę ir Peticijų komisijos sprendimų, kuriuos gali pasiūlyti, projektus (išskyrus peticijos nagrinėjimą iš esmės) ir juos suderina su Peticijų komisijos pirmininku. Preliminarią Peticijų komisijos posėdžio darbotvarkę, siūlomus Peticijų komisijos sprendimų projektus ir kitą posėdžio medžiagą (numatomą nagrinėti pareiškėjo kreipimąsi (peticiją) ir su ja susijusius dokumentus bei Nuostatų 25 punkte nurodytą informaciją) Peticijų komisijos sekretorius Peticijų komisijos nariams pateikia likus ne mažiau kaip 3 darbo dienoms iki posėdžio pradžios.
13. Jei Peticijų komisijos narys, įvertinęs gautą Peticijų komisijos posėdžio medžiagą, gali išreikšti aiškią asmeninę nuomonę tam tikru Peticijų komisijos posėdžio preliminarios darbotvarkės klausimu (išskyrus peticijų nagrinėjimą iš esmės), jis turi teisę iš anksto balsuoti raštu arba elektroniniu paštu dėl siūlomo Peticijų komisijos sprendimo projekto ir informaciją apie tai Peticijų komisijos pirmininkui ir Peticijų komisijos sekretoriui perduoti ne vėliau kaip iki posėdžio pradžios.
14. Peticijų komisijos narys, pageidaujantis nuotoliniu būdu dalyvauti konkrečiame Peticijų komisijos posėdyje arba negalintis dalyvauti Peticijų komisijos posėdyje, likus ne mažiau kaip vienai darbo dienai iki posėdžio pradžios privalo elektroniniu paštu apie tai pranešti Peticijų komisijos sekretoriui ir informuoti, ar pasinaudos savo teise iš anksto balsuoti raštu arba elektroniniu paštu.
15. Jeigu peticiją pateikė asmenų grupė, Peticijų komisijos sekretorius, informuodamas pareiškėją ir (ar) jo atstovą apie peticijos nagrinėjimo būdą, vietą ir laiką, paprašo nurodytu laiku pateikti informaciją apie Peticijų komisijos posėdyje nagrinėjant peticiją dalyvausiantį atstovą (-us), jeigu ši informacija nėra pateikta kreipimesi.
16. Peticijų komisijos posėdžiai yra teisėti, jeigu juose dalyvauja daugiau kaip pusė Peticijų komisijos narių.
18. Peticijų komisijos nariai, nagrinėjant klausimą, dėl kurio jie balsavo iš anksto, laikomi dalyvaujančiais Peticijų komisijos posėdyje ir jų balsai įskaitomi į posėdžio balsavimų rezultatus.
19. Dėl kiekvieno svarstomo klausimo Peticijų komisija sprendžia Peticijų komisijos posėdyje dalyvaujančių Peticijų komisijos narių bendru sutarimu, o nepasiekus bendro susitarimo – posėdyje dalyvaujančių Peticijų komisijos narių balsų dauguma. Balsams pasiskirsčius po lygiai, lemiamas yra Peticijų komisijos posėdžio pirmininko balsas.
20. Peticijų komisijos nariai privalo nusišalinti arba jiems gali būti pareikštas nušalinimas nuo konkretaus klausimo svarstymo Nuostatų 8.3 papunktyje nurodytais pagrindais iki to klausimo svarstymo pradžios. Sprendimą dėl Peticijų komisijos nario nusišalinimo ar nušalinimo priima Peticijų komisija ir tai pažymima posėdžio protokole.
21. Peticijų komisijos posėdyje gali dalyvauti jos iniciatyva arba atsižvelgiant į pareiškėjo ir (ar) jo atstovo siūlymą pakviesti specialistai (ekspertai), valstybės institucijų ar įstaigų atstovai. Pareiškėjas ir (ar) jo atstovas Peticijų komisijos posėdyje gali dalyvauti tik nagrinėjant jo pateiktą peticiją.
22. Priimant sprendimus ar išvadas Peticijų komisijos posėdyje gali dalyvauti tik Peticijų komisijos nariai ir Peticijų komisijos sekretorius.
23. Peticijų komisijos posėdžiai protokoluojami. Posėdžio metu, prieš tai informavus posėdžio dalyvius, gali būti daromas posėdžio garso įrašas, kuris yra protokolo sudėtinė dalis. Peticijų komisijos sekretorius ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo posėdžio dienos surašo posėdžio protokolą, taip pat posėdžio metu priimtus motyvuotus sprendimus ar išvadas, kuriuos prieš tai suderina su konkretų klausimą svarstant dalyvavusiais Peticijų komisijos nariais, ir pateikia pasirašyti. Posėdžio protokolą pasirašo Peticijų komisijos posėdžio pirmininkas ir Peticijų komisijos sekretorius, o Peticijų komisijos sprendimus ir išvadas – Peticijų komisijos pirmininkas.
V SKYRIUS
KREIPIMŲSI VERTINIMAS
25. Peticijų komisijai perduotą kreipimąsi patikrina Peticijų komisijos sekretorius ir parengia apibendrintą informaciją apie tai, ar:
25.2. kreipimąsi padavęs asmuo ar jų grupė atitinka Konstitucinio įstatymo 2 straipsnio 2 dalyje nurodytus pareiškėjui keliamus reikalavimus;
26. Vertindama kreipimąsi ir kartu pridėtus dokumentus bei Peticijų komisijos sekretoriaus parengtą Nuostatų 25 punkte nurodytą informaciją, Peticijų komisija pirmiausia turi apsvarstyti, ar nėra pagrindo palikti kreipimąsi nenagrinėtą arba persiųsti kreipimąsi Konstitucinio įstatymo 8 straipsnio 1 dalyje nurodytai institucijai, kai kreipimesi pateikto prašymo ar siūlymo nagrinėjimas nepriskirtas Peticijų komisijos kompetencijai. Jeigu nepriimamas nė vienas iš šių sprendimų, Peticijų komisija sprendžia dėl kreipimosi pripažinimo peticija ir jos priėmimo nagrinėti.
27. Nepripažinus kreipimosi peticija ir pagal Konstitucinio įstatymo 12 straipsnio 3 dalį nusprendus jį persiųsti (perduoti) valstybės institucijai ar įstaigai nagrinėti kitų teisės aktų nustatyta tvarka, kreipimasis kartu su Peticijų komisijos sprendimu ir susijusia medžiaga ne vėliau kaip per 5 darbo dienas išsiunčiamas (perduodamas) atitinkamai institucijai ar įstaigai.
28. Priėmus peticiją nagrinėti, nustatomas peticijos nagrinėjimo būdas, vieta ir laikas ir poreikis kreiptis į Konstitucinio įstatymo 4 straipsnio 5 dalies 1 ir 2 punktuose nurodytus asmenis, institucijas ar įstaigas su prašymu pateikti nuomonę ar kitą informaciją dėl peticijoje pateikto prašymo ar siūlymo. Taip pat gali būti sprendžiama, kas kviečiami dalyvauti Peticijų komisijos posėdyje nagrinėjant peticiją.
29. Konstitucinio įstatymo 15 straipsnyje nurodytu atveju priėmus sprendimą perduoti peticiją svarstyti kartu su parengtu, pateiktu ar svarstomu norminio teisės akto projektu (kaip siūlymą dėl teisės akto projekto), peticija kartu su Peticijų komisijos sprendimu ir susijusia medžiaga per 5 darbo dienas išsiunčiama institucijai, kurios kompetencijai priskirta tokį teisės aktą priimti arba kuri parengė teisės akto projektą.
30. Skundas dėl Peticijų komisijos sprendimo nepripažinti kreipimosi peticija ar atsisakyti priimti peticiją nagrinėti kartu su medžiaga, susijusia su apskųstu sprendimu, ne vėliau kaip per 2 darbo dienas nuo skundo gavimo dienos perduodamas nagrinėti kompetentingam Muitinės departamento administraciniam padaliniui.
VI SKYRIUS
PETICIJŲ NAGRINĖJIMAS
31. Peticijų komisijos sekretorius, prieš pradedant nagrinėti konkrečią peticiją, patikrina posėdyje dalyvaujančio pareiškėjo ir (ar) jo atstovo bei kitų dalyvaujančių asmenų tapatybę.
32. Konstitucinio įstatymo 17 straipsnio 2 punkte nurodytais atvejais, prieš pradėdama nagrinėti peticiją, Peticijų komisija priima sprendimą dėl peticijos nagrinėjimo neviešame Peticijų komisijos posėdyje.
33. Asmenys, kurie nėra pakviesti dalyvauti Peticijų komisijos posėdyje, peticijų nagrinėjimą viešame posėdyje gali stebėti tik nuotoliniu būdu. Asmuo, pageidaujantis stebėti konkrečios peticijos nagrinėjimą viešame Peticijų komisijos posėdyje, ne vėliau kaip likus vienai darbo dienai iki šio posėdžio dienos apie tai turi pranešti Peticijų komisijos pirmininkui Lietuvos Respublikos muitinės interneto svetainėje adresu www.lrmuitine.lt nurodytu Peticijų komisijos elektroninio pašto adresu, nurodydamas savo vardą, pavardę, elektroninio pašto adresą ir peticiją, kurios nagrinėjimą nori stebėti. Posėdžių sekretorius ne vėliau kaip likus vienai valandai iki posėdžio pradžios šiam asmeniui išsiunčia prisijungimo prie posėdžio duomenis.
34. Nagrinėjant peticiją Peticijų komisijos posėdyje pareiškėjas ir (ar) jo atstovas išdėsto savo pateiktus prašymus ar siūlymus (kiekvienam prašymui ar siūlymui išdėstyti skiriama ne mažiau kaip 5 minutės) ir atsako į Peticijų komisijos narių klausimus. Posėdyje gali būti išklausoma Peticijų komisijos narių, Peticijų komisijos iniciatyva arba atsižvelgiant į pareiškėjo ir (ar) jo atstovo siūlymą pakviestų specialistų (ekspertų), institucijų ar įstaigų atstovų nuomonė ir rengiama diskusija.
35. Išnagrinėjusi peticiją, Peticijų komisija Konstitucinio įstatymo 18 straipsnio 4 dalyje nurodytą išvadą kartu su susijusia medžiaga perduoda Muitinės departamento generaliniam direktoriui. Kartu su išvada Peticijų komisija Muitinės departamento generaliniam direktoriui gali pateikti ir su peticija susijusius siūlymus.
VII SKYRIUS
PETICIJŲ KOMISIJOS VEIKLOS VIEŠINIMAS
37. Muitinės departamento Komunikacijos skyrius Lietuvos Respublikos muitinės interneto svetainėje adresu www.lrmuitine.lt Konstitucinio įstatymo nustatyta tvarka ir terminais skelbia ir atnaujina Konstitucinio įstatymo 5 straipsnio 1 dalyje nurodytą informaciją. Šiame punkte nurodytą informaciją Muitinės departamento Komunikacijos skyriui pateikia Peticijų komisija.
38. Siekiant užtikrinti peticijų nagrinėjimo viešumą ir skaidrumą, viešąjį interesą žinoti teisės akto pradinius iniciatorius, skelbiant Konstitucinio įstatymo 5 straipsnio 1 dalies 3 ir 4 punktuose nurodytą informaciją, nurodomi pareiškėjo ir (ar) jo atstovo vardas ir pavardė, kreipimosi gavimo data, registracijos numeris ir peticijoje pateikto prašymo ar siūlymo pilnas ar apibendrintas dalykas, o skelbiant šios straipsnio dalies 5, 6 ir 7 punktuose nurodytą informaciją – tik kreipimosi gavimo data, registracijos numeris ir peticijoje pateikto prašymo ar siūlymo pilnas ar apibendrintas dalykas.
VIII SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS