LIETUVOS RESPUBLIKOS ŠVIETIMO, MOKSLO IR SPORTO MINISTRAS

 

 

 

ĮSAKYMAS

 

DĖL ŠVIETIMO, MOKSLO IR SPORTO MINISTERIJOS EKSTREMALIŲJŲ SITUACIJŲ OPERACIJŲ CENTRO STEIGIMO IR JO NUOSTATŲ PATVIRTINIMO

 

 

2020 m. kovo 25 d. Nr. V-411

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civilinės saugos įstatymo13 straipsnio 2 ir 3 dalimis, Ekstremaliųjų situacijų operacijų centrų sudarymo ir darbo organizavimo tipinės tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2010 m. rugpjūčio 25 d. nutarimu Nr. 1213 „Dėl Ekstremaliųjų situacijų operacijų centrų sudarymo ir darbo organizavimo tipinės tvarkos aprašo ir Ministerijų ir kitų valstybės institucijų ir įstaigų, kuriose steigiami ekstremaliųjų situacijų operacijų centrai, sąrašo patvirtinimo“, 3 punktu:

 

1. S t e i g i u Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos Ekstremaliųjų situacijų operacijų centrą (toliau – Operacijų centras):

 

1.1. Tomas Daukantas – Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos kancleris, Operacijų centro koordinatorius; 

 

1.2. Aidas Aldakauskas – Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos Švietimo kokybės ir regioninės politikos departamento direktorius, Operacijų centro koordinatoriaus pavaduotojas;

 

1.3. Nomeda Barauskienė  – Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos Komunikacijos skyriaus vedėja, Operacijų centro narė;

 

1.4. Dainius Dzimanavičius – Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos Teisės skyriaus vyriausiasis specialistas, Operacijų centro narys;

 

1.5. Mečislavas Griškevičius – Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos Švietimo kokybės ir regioninės politikos departamento Regioninių mokyklų skyriaus patarėjas, Operacijų centro narys;

 

1.6. Julius Jakučinskas – Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos Mokymosi visą gyvenimą departamento direktorius, Operacijų centro narys;

 

1.7. Edmundas Jonuška – Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos Ekonomikos departamento Investicijų skyriaus vyriausiasis specialistas, Operacijų centro narys-sekretorius;

 

1.8. Onutė Kacevičienė – Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos Personalo skyriaus vedėja, Operacijų centro narė;

 

1.9. Vanda Kerpauskaitė – Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos Informacinių sistemų ir dokumentų valdymo skyriaus vedėja, Operacijų centro narė;

 

1.10. Gintas Nugaras – Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos Bendrųjų reikalų skyriaus vyriausiasis specialistas, atliekantis skyriaus vedėjo funkcijas, Operacijų centro narys;

 

1.11. Audronė Opulskytė – Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos Studijų, mokslo ir technologijų departamento Studijų skyriaus vyriausioji specialistė, Operacijų centro narė.

 

2. T v i r t i n u Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos Ekstremaliųjų situacijų operacijų centro nuostatus (pridedama).

 

3. P r i p a ž į s t u netekusiu galios Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2017 m. vasario 2 d. įsakymą Nr. V-58 „Dėl Švietimo ir mokslo ministerijos ekstremaliųjų situacijų operacijų centro steigimo ir jo nuostatų patvirtinimo“ su visais pakeitimais ir papildymais.

 

 

 

Švietimo, mokslo ir sporto ministras                                       Algirdas Monkevičius

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir

sporto ministro

2020 m. kovo 25 d. įsakymu Nr. V-411

 

 

 

ŠVIETIMO, MOKSLO IR SPORTO MINISTERIJOS EKSTREMALIŲJŲ SITUACIJŲ OPERACIJŲ CENTRO NUOSTATAI

 

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

 

1. Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos Ekstremaliųjų situacijų operacijų centro nuostatai (toliau – Nuostatai) reglamentuoja Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos Ekstremaliųjų situacijų operacijų centro (toliau – Operacijų centras) veiklos tikslus, uždavinius ir vykdomas funkcijas, Operacijų centro sudarymą, darbo organizavimą, sušaukimo tvarką ir veiklą.

2. Operacijų centras  savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos civilinės saugos įstatymu, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimais, Nuostatais, kitais civilinę saugą reglamentuojančiais teisės aktais.

3. Nuostatuose vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos civilinės saugos įstatyme ir kituose civilinę saugą reglamentuojančiuose teisės aktuose.

 

 

II SKYRIUS

OPERACIJŲ CENTRO veiklos TIKSLAI, UŽDAVINIAI ir funkcijos

 

 

4. Operacijų centro veiklos tikslai:

4.1. pagal Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerijos (toliau – Ministerija) kompetenciją vykdyti ekstremaliųjų situacijų prevenciją;

4.2. užtikrinti ekstremalių situacijų komisijos priimtų sprendimų įgyvendinimą;

4.3. pagal Ministerijos kompetenciją organizuoti ir koordinuoti įvykių, ekstremaliųjų įvykių ir ekstremaliųjų situacijų likvidavimą,  padarinių šalinimą, gyventojų ir turto gelbėjimą.

5. Operacijų centro uždaviniai:

5.1. Ministerijos lygmeniu vykdyti ekstremaliųjų situacijų prevenciją;

5.2. užtikrinti ekstremalių situacijų komisijos priimtų sprendimų įgyvendinimą;

5.3. pagal Ministerijos kompetenciją organizuoti ir koordinuoti įvykių, ekstremaliųjų įvykių ar ekstremalių situacijų likvidavimą Ministerijos ir Ministerijai pavaldžių įstaigų veiklos srityse, jų padarinių šalinimą, gyventojų ir turto gelbėjimą.

6. Operacijų centras, vykdydamas pagal kompetenciją jam pavestus uždavinius, atlieka Ekstremaliųjų situacijų centrų sudarymo ir darbo organizavimo tipinės tvarkos apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2010 m. rugpjūčio 25 d. nutarimu Nr. 1213 „Dėl Ekstremaliųjų situacijų operacijų centrų sudarymo ir darbo organizavimo tipinės tvarkos aprašo ir Ministerijų ir kitų valstybės institucijų ir įstaigų, kuriose steigiami ekstremaliųjų situacijų operacijų centrai, sąrašo patvirtinimo“, (toliau – Ekstremaliųjų situacijų centrų sudarymo ir darbo organizavimo tipinės tvarkos aprašas), nustatytas funkcijas, taip pat likvidavus įvykius, ekstremaliuosius įvykius ar ekstremaliąsias situacijas, teikia švietimo, mokslo ir sporto ministrui pasiūlymus dėl Ministerijos ekstremaliųjų situacijų valdymo ar prevencinių priemonių plano keitimo.

 

 

III SKYRIUS

OPERACIJŲ CENTRO sudarymas IR DARBO ORGANIZAVIMAS

 

7. Operacijų centrą sudaro Operacijų centro koordinatorius, jo pavaduotojas ir nariai. Dėl ligos, komandiruotės ar kitų priežasčių laikinai nesant Operacijų centro koordinatoriaus, jo funkcijas atlieka Operacijų centro koordinatoriaus pavaduotojas.

8. Operacijų centro koordinatorius atlieka Ekstremaliųjų situacijų centrų sudarymo ir darbo organizavimo tipinės tvarkos apraše ir Nuostatuose nustatytas funkcijas.

9. Operacijų centro koordinatorius pavaldus ir atskaitingas ekstremaliosios situacijos operacijų vadovui. Operacijų centro nariai pavaldūs Operacijų centro koordinatoriui, o jo laikinai nesant – Operacijų centro koordinatoriaus pavaduotojui.

10. Operacijų centras pagal kompetenciją vykdo kitus Operacijų centro koordinatoriaus sprendimus, būtinus ekstremalių situacijų komisijos ir (ar) ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo priimtiems sprendimams ir (ar) kitiems Operacijų centro uždaviniams įgyvendinti.

11. Atsižvelgiant į teisės aktuose Ministerijos kompetencijai priskirtų įvykių, ekstremaliųjų įvykių ar ekstremaliųjų situacijų pobūdį, gali būti sudaromos šios Operacijų centro grupės:

11.1. operacinio vertinimo ir ekstremaliųjų situacijų prevencijos;

11.2. informacijos valdymo;

11.3. materialinio techninio aprūpinimo;

11.4. visuomenės informavimo;

11.5. administravimo;

11.6. elektroninių ryšių organizavimo ir palaikymo.

12. Nuostatų 11 punkte nurodytos Operacijų centro grupės pagal Ministerijos  kompetenciją vykdo funkcijas, vadovaujantis Ekstremaliųjų situacijų centrų sudarymo ir darbo organizavimo tipinės tvarkos aprašo 12–17 punktais.

13. Į Nuostatų 11 punkte nurodytų grupių sudėtį gali būti įtraukiami Ministerijos struktūrinių padalinių ir Ministerijai pavaldžių įstaigų valstybės tarnautojai ir (arba) darbuotojai.

14. Nuostatų 11 punkte nurodytų grupių funkcijos gali būti pavedamos Ministerijos struktūriniams padaliniams ir (arba) Ministerijai pavaldžioms įstaigoms ir (ar) šių įstaigų struktūriniams padaliniams.

15. Atsižvelgiant į įvykio, ekstremaliojo įvykio ar ekstremaliosios situacijos pobūdį ir mastą, gali būti sudaroma mažiau negu Nuostatų 11 punkte nurodyta Operacijų centro grupių ir (arba) pavedama vienai Operacijų centro grupei atlikti kelių Operacijų centro grupių funkcijas.

16. Operacijų centro grupėms vadovauja Operacijų centro grupių vadovai, kurie yra pavaldūs ir atskaitingi Operacijų centro koordinatoriui, o jo laikinai nesant – Operacijų centro koordinatoriaus pavaduotojui. Dėl ligos, komandiruotės ar kitų priežasčių laikinai nesant Operacijų centro grupės vadovui, jo funkcijas Operacijų centro koordinatorius paskiria atlikti kitam Operacijų centro grupės nariui.

17. Operacijų centro grupės vadovas:

17.1. organizuoja, koordinuoja, kontroliuoja jo vadovaujamai grupei priskirtų funkcijų atlikimą;

17.2. pagal kompetenciją teikia Operacijų centro koordinatoriui, o jo laikinai nesant – Operacijų centro koordinatoriaus pavaduotojui pasiūlymus dėl įvykiams, ekstremaliesiems įvykiams ar ekstremaliosioms situacijoms likviduoti, jų padariniams šalinti, gyventojams ir turtui gelbėti reikalingų priemonių ir veiksmų.

18. Operacijų centras, atlikdamas funkcijas turi teisę gauti iš valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų , kitų įstaigų ir ūkio subjektų išsamią informaciją apie įvykius, ekstremaliuosius įvykius ar ekstremaliąsias situacijas, jų turimas civilinės saugos sistemos pajėgas ir materialinius išteklius, kurie galėtų būti panaudoti gelbėjimo, paieškos ir neatidėliotiniems darbams atlikti, gresiančioms ar susidariusioms ekstremaliosioms situacijoms likviduoti, jų padariniams šalinti.

19. Operacijų centro pasirengimas valdyti ekstremaliąsias situacijas įvertinamas civilinę saugą reglamentuojančių teisės aktų nustatyta tvarka per organizuojamas civilinės saugos pratybas.

 

 

IV SKYRIUS

OPERACIJŲ CENTRO SUŠAUKIMAS IR VEIKLA

 

20. Operacijų centro koordinatorius Operacijų centrą sušaukia:

20.1. gresiant ar susidarius ekstremaliajai situacijai;

20.2. paskelbus trečią (visiškos parengties) civilinės saugos sistemos parengties lygį;

20.3. per civilinės saugos pratybas.

21. Atsižvelgęs į įvykio, ekstremaliojo įvykio ar ekstremaliosios situacijos mastą ir pobūdį, taip pat Operacijų centro sušaukimo tikslus, Operacijų centro koordinatorius:

21.1. šaukia visą Operacijų centrą ar reikiamas Operacijų centro grupes arba kai kuriuos jų narius;

21.2. gali kreiptis į kitas kompetentingas valstybės, savivaldybių institucijas, įstaigas ir ūkio subjektus su prašymu skirti atstovus, kurie padėtų užtikrinti Operacijų centro veiklą.

22. Darbo metu Operacijų centro nariai turi susirinkti nedelsiant, o ne darbo metu, poilsio ir švenčių dienomis – kaip galima greičiau arba per Operacijų centro koordinatoriaus nustatytą laiką.

23. Operacijų centro sprendimai priimami posėdyje dalyvaujančių narių balsų dauguma. Balsams pasiskirsčius po lygiai, lemiamas yra Operacijų centro koordinatoriaus balsas. Operacijų centro sprendimai protokoluojami. Protokolą pasirašo Operacijų centro koordinatorius ir Operacijų centro narys-sekretorius. Posėdžių protokolavimą ir protokolų saugojimą organizuoja Operacijų centro narys-sekretorius.

24. Operacijų centro nariai jiems pavestas funkcijas atlieka iš anksto įrengtoje Ministerijos pastato patalpoje (Kolegijų salėje, A. Volano g. 2, Vilnius). Operacijų centro narių darbui šioje patalpoje turi būti įjungti fakso, kopijavimo, skenavimo aparatai, ne mažiau kaip 5 kompiuteriai su internetiniu ryšiu ir prijungti bent trys (fiksuotojo ar judriojo) telefono aparatai. Ministerijos Bendrųjų reikalų ir Ministerijos Informacinių sistemų ir dokumentų valdymo skyrių vedėjai pagal kompetenciją turi užtikrinti Operacijų centro veiklai skirtos patalpos įrengimą.

25. Kai būtina užtikrinti Operacijų centro narių apsaugą nuo jų gyvybei ar sveikatai pavojingų veiksnių, atsiradusių dėl gresiančios ar susidariusios ekstremaliosios situacijos, Operacijų centro koordinatoriaus priima sprendimą Operacijų centro nariams dirbti slėptuvėse.

 

 

______________________________