KALĖJIMŲ DEPARTAMENTO

PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS TEISINGUMO MINISTERIJOS

DIREKTORIUS

ĮSAKYMAS

 

DĖL KENKSMINGŲ IR PAVOJINGŲ VEIKSNIŲ PATAISOS PAREIGŪNŲ AR KURSANTŲ VYKDOMAI SPECIFINEI VEIKLAI SĄRAŠO PATVIRTINIMO

 

2021 m. kovo 5 d. Nr. V-70

Vilnius

Vadovaudamasis Kenksmingų ir pavojingų veiksnių valdymo ir priemokos už darbą, kai vidaus tarnybos sistemos pareigūną veikia kenksmingi ir (ar) pavojingi veiksniai, dydžio nustatymo ir jos skyrimo vidaus tarnybos sistemoje tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2018 m. gruodžio 12 d. nutarimu Nr. 1300 „Dėl Lietuvos Respublikos vidaus tarnybos statuto įgyvendinimo“, 8.3 punktu:    

1. T v i r t i n u kenksmingų ir pavojingų veiksnių pataisos pareigūnų ar kursantų vykdomai specifinei veiklai sąrašą (pridedama).

2. Į p a r e i g o j u  Kalėjimų departamentui prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos (toliau – Kalėjimų departamentas) pavaldžių įstaigų vadovus įstaigose atliekant kenksmingų ir pavojingų veiksnių vertinimą identifikavus naujus veiksnius, veikiančius pareigūnus ar kursantus, pateikti Kalėjimų departamentui motyvuotus siūlymus papildyti ar pakeisti veiksnių pareigūnų ar kursantų specifinei veiklai sąrašą.

3. P a v e d u:

3.1. Kalėjimų departamento Veiklos organizavimo skyriui su šiuo įsakymu supažindinti Kalėjimų departamento direktoriaus pavaduotojus, struktūrinių padalinių vadovus, Kalėjimų departamentui pavaldžias įstaigas;

3.2. Kalėjimų departamento Veiklos organizavimo skyriui šį įsakymą teisės aktų nustatyta tvarka teikti skelbti Teisės aktų registre.

 

 

Direktorius                                                                                                          Virginijus Kulikauskas

 


 

PATVIRTINTA

Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos direktoriaus 2021 m. kovo 5 d. įsakymu Nr.  V-70

 

 

KENKSMINGŲ IR PAVOJINGŲ VEIKSNIŲ

PATAISOS PAREIGŪNŲ AR KURSANTŲ VYKDOMAI SPECIFINEI VEIKLAI SĄRAŠAS

 

 

1.      VISOMS VEIKLOMS BŪDINGI VEIKSNIAI

 

 

Eil. Nr.

Kenksmingi ir pavojingi

veiksniai

Galimos priemonės veiksniui pašalinti/sumažinti[1]

1

2

3

1.

VISOMS VEIKLOMS BŪDINGI VEIKSNIAI

1.1

Biologiniai veiksniai:

 

1.1.1 Pavojingų ir ypač pavojingų užkrečiamųjų ligų, plintančių kraujo keliu (ar kitus biologinius žmogaus organizmo skysčius) sukėlėjai (ŽIV, VHC, VHB, VHD, sifilis ir kt.).

Naudoti kolektyvines apsaugos priemones ir (arba), jei biologinių medžiagų poveikio neįmanoma išvengti kitas priemones, asmenines apsaugos priemones.

Naudoti veidą ir nosį dengiančias kaukes, skiepus nuo užkrečiamųjų ligų.

Vykdyti darbuotojų mokymus apie asmens higieną, užkrečiamąsias ligas, jų sukėlėjus, plitimo kelius, užkrečiamųjų ligų profilaktiką.

Laikytis asmens higienos (dažnas rankų plovimas - ne tik prieš/po valgio ar pasinaudojus WC, bet ir po darbo, grįžus iš rėžiminės dalies).

Pagal galimybes naudoti dezinfekciją UV spinduliuote.

Suplanuoti darbo procesus ir numatyti inžinerines kontrolės priemones taip, kad biologiniai veiksniai nepatektų į darbo vietą arba jų patektų kuo mažiau.

1.1.2 Pavojingų ir ypač pavojingų užkrečiamųjų ligų, plintančių oro lašeliniu keliu, sukėlėjai (TB, gripas, Covid 19 ir kt.).

1.1.3 Užkrečiamosios ligos, plintančios kontaktiniu keliu (niežai, helmintozės, grybelinės, pedikuliozė, blakės ir kt.).

 

1.1.4 Pelėsiai ir bakterijos, atsirandančios dėl statybinių medžiagų irimo.

 

1.2

Cheminiai veiksniai:

 

1.2.1 Naudojamos/sandėliuojamos pavojingos cheminės medžiagas (toksiškos, kenksmingos, ėsdinančios, dirginančios, kancerogeninės, mutageninės, sprogstamos, oksiduojančios, ypač degios, labai degios ir degios).

Atlikti patalpų vėdinimą.

Saugoti pavojingų cheminių medžiagų saugos duomenų lapus ir supažindinti darbuotojus su juose esančia saugos informacija.

Užtikrinti tinkamą pavojingų medžiagų paženklinimą.

Užtikrinti asmeninių apsaugos priemonių naudojimą (pirštinių, apsauginių akinių, veido skydelių, puskaukių).

 

1.2.2 Formaldehidas (metanalis).

Užtikrinti cheminių medžiagų sandėliavimo patalpose esančias organizacines ir technines priemones, apsaugančias nuo gaisro.

 

1.3

Ergonominiai veiksniai:

 

1.3.1 Darbo įtampa – įtemptas dėmesio koncentravimas ir / ar regos analizatoriaus įtampa atliekant įvairių veiklos rūšių darbus (ilgalaikis stebėjimas ir darbuotojo dėmesio sutelkimas į atliekamą darbą per visą darbo dieną (pamainą). Taip pat padidėjusi regėjimo įtampa dirbant nakties metu (pvz. budint apsaugos poste).

Subalansuoti darbuotojų fizinį aktyvumą ir fizinių jėgų atstatymą (poilsio ir pertraukų režimus).

Atsižvelgiant į technologinį darbo procesą, esant galimybei stovimą darbo pozą keisti į patogią sėdimą darbo pozą.

Sudaryti darbuotojui galimybę atsipalaiduoti ir pailsėti kas 2 val.

Taikyti technines pažangos priemones įrengiant darbo vietas, parenkant darbo priemones, atitinkančias darbuotojo galimybes.

Teisingai išdėstyti darbo priemones nuolat atliekamo darbo zonoje, informuoti darbuotojus apie darbo vietas ir darbo priemones, keliančias ergonominių veiksnių riziką.

1.3.2 Darbo poza – kaklo, rankų, nugaros, klubų ir kojų padėtis darbo metu (darbo poza dažniausiai būna stovima ir sėdima).

1.3.3 Pasikartojantys darbo judesiai – vienodi, nuolat kartojami rankų judesiai, dalyvaujant plaštakos, pirštų ar rankų ir pečių juostos raumenims.

 

1.3.4 Darbas su video-terminalais (kompiuteriais ir kt.).

 

 

Didelio našumo spausdintuvai, kopijavimo aparatai pagal galimybes turi būti statomi gerai vėdinamose, atskirose patalpose.

Užtikrinti reguliarias pertraukas (5-10 min. per 1 darbo valandą) pailsinti akis (atlikti akių pratimus).

 

1.3.5 Krovos darbai rankomis (kėlimas, nešimas).

Atlikti darbuotojų papildomus instruktavimus.

Neviršyti leistinų svorio kėlimo limitų.

1.3.6 Darbo vieta neatitinkanti fizinių darbuotojo požymių.

Pritaikyti darbo vietą pagal darbuotojo poreikius (požymius).

1.4

Fizikiniai veiksniai: 

 

1.4.1 Elektromagnetinis laukas.

Naudoti įrangą pagal leidžiamus spinduliuojamojo elektromagnetinio lauko lygius. Tikrinti, ar yra naudojamos įrangos Europos Sąjungos CE ženklinimas.

1.4.2 Šiluminė aplinka darbo patalpose.

Palaikyti šiluminį komfortą ir pakankamą šiluminę aplinką darbo patalpose.

1.4.3 Apšvietimas.

Užtikrinti natūralų ir dirbtinį darbo vietų apšvietimą, laikantis apšvietos ribinės vertės ir bendrųjų reikalavimų.

1.4.4 Darbas lauke šaltuoju ir karštuoju metų laiku (budėjimas ne stacionarioje darbo vietoje).

Aprūpinti pareigūnus tarnybine uniforma, atitinkančia metų laikus.

Priklausomai nuo oro temperatūros, darbus organizuoti normuojant darbuotojo praleistą laiką lauke.

Sudaryti galimybę darbuotojams esant poreikiui apsirengti ar nusirengti papildomus drabužius.

1.4.5 Galinti žmogų paveikti elektros srovė, statinė elektra (esant netvarkingai elektros instaliacijai, neįžemintiems prietaisams, trumpam jungimui, srovės nutekėjimui į korpusą ir t.t.). Galimas sąmonės netekimas, raumenų, balso stygų paralyžius, šokas, kvėpavimo, vidaus organų ir širdies veiklos sutrikimai ir/ar net staigi mirtis.

Užtikrinti tvarkingą elektros instaliaciją, ženklinimą ir prevencinę instaliacijos bei įrenginių priežiūrą.

Turėti atsakingą darbuotoją už elektros saugą  ir informuoti darbuotojus į ką galima kreiptis aptikus pažeistą elektros izoliaciją.

Užtikrinti darbuotojų periodinį instruktavimą (jei būtina - atlikti papildomą instruktažą darbo vietoje) elektros saugos klausimais.

 

1.5

Fiziniai veiksniai:

 

1.5.1 Kritimas, paslydimas, griuvimas esant nelygiam, slidžiam, šlapiam pagrindui (nešvarios, slidžios grindys, išmėtyti daiktai, lauke sniegas, ledas, lapai). Dėl šių veiksnių galimos įvairaus sunkumo traumos: kaulų lūžiai, kaulų ir raumenų sistemos sužalojimai.

Užtikrinti tinkamą dangos priežiūrą, valymą. Esant nusidėvėjimui atnaujinti nelygių ar kitaip pavojingų paviršių dangą.

Užtikrinti tinkamą ženklinimą, t. y. įrengti įspėjamuosius ženklus apie pavojingas vietas gerai matomose vietose.

Periodiškai tikrinti evakuacinių išėjimų ženklinimą, evakuacinių kelių ir išėjimų praeinamumą (evakuaciniai keliai ir išėjimai privalo būti be jokių kliūčių).

Periodiškai instruktuoti darbuotojus, pareigūnus kaip greitai ir saugiai evakuotis.

 

1.5.2 Darbo vietos ar evakuacinių išėjimų užkrovimas ir užvertimas pašaliniais daiktais. Keliai bei durys, vedantys į evakuacinius kelius ir išėjimus, privalo būti be kliūčių, kad bet kuriuo metu nekliudomai galima būtų jais naudotis.

1.5.3 Pareigūno tarnybos aplinkos netinkamas įrengimas, darbo priemonių, jų judančių dalių, kėlimo įrangos, keliamo krovinio, transporto priemonių, krentančių daiktų, sprogimo, gaisro fizinis poveikis, taip pat poveikis, kurį sukelia neužtikrintas statinių stabilumas ir tvirtumas.

Esant būtinybei atlikti pakartotinius darbo saugos ir sveikatos instruktažus darbo vietoje.

Periodiškai atlikti įrangos patikrinimą.

Užtikrinti gamintojo instrukcijų laikymąsi.

Užtikrinti darbuotojų instruktavimą pagal darbo priemonių/įrengimų gamintojo nurodytas instrukcijas (jei šių instrukcijų nepakanka – papildyti jas).

1.5.4 Profesinio smurto rizika - darbuotojo kontaktas su neprognozuojamu nuteistuoju/suimtuoju, fizinės traumos.

Galimi agresyviai nusiteikusių proceso dalyvių smurto protrūkiai.

 

Užtikrinti pareigūnų aprūpinimą specialios paskirties apsaugos (savigynos) priemonėmis ir nuolat vykdyti  praktines pratybas, kurių metu pareigūnai būtų apmokomi ir galėtų atnaujinti savo turimus įgūdžius dėl  šių priemonių panaudojimo, kitų veiksmų, susidūrus su agresyviais nuteistaisiais/suimtaisiais, ypatumų.

Atlikti pareigūnų periodinius sveikatos patikrinimus ir užtikrinti jų fizinį pasiruošimą.

Esant galimybei apklausas vykdyti proceso dalyvius uždarius į grotuotą rakinamą patalpą.

Esant būtinybei, aprūpinti darbuotojus mobiliais pavojaus mygtukais.

Atlikti asmens kratas pagal vidaus tvarką (prieš vykdant apklausas).

1.5.5 Gaisro, netikėto sprogimo pavojus.

Atlikti gaisrinės saugos instruktavimus įstaigos darbuotojams.

Reguliariai tikrinti įstaigoje esančias gaisro gesinimo priemones, užtikrinti jų tinkamą priežiūrą.

Užtikrinti pastato priežiūrą bei techninį aptarnavimą.

1.6

Psichosocialiniai veiksniai:

 

1.6.1 Stresas, įtampa darbe.

 

Užtikrinti pakankamą įstaigos darbuotojų kompetenciją jiems pavestų užduočių atlikimui.

Vykdyti įstaigos mikroklimato stebėseną, naudoti ir taikyti visas turimas priemones jam gerinti (pabrėžti darbuotojo atliekamo darbo svarbą įstaigai ir visuomenei).

Palaikyti nuolatinį komunikavimą su darbuotoju, identifikuoti kylančias problemas ir efektyviai jas spręsti, įtraukiant darbuotojus ir įgalinant juos pačius spręsti problemas.

Užtikrinti grįžtamąjį ryšį tarp darbuotojo ir darbdavio (darbdaviui atstovaujančio asmens).

1.6.2 Psichologinis smurtas (įžeidinėjimai, grasinimai, keiksmažodžiai, neverbaliniai gestai).

Vykdyti specialius mokymus, kaip elgtis su agresyviais nuteistaisiais/suimtaisiais.

Organizuoti darbuotojų dalyvavimą kvalifikacijos tobulinimo mokymuose apie agresyvius asmenis.

Supažindinti darbuotojus su teisės aktais ir įstaigos vidaus dokumentais.

Užtikrinti teisės aktų reikalavimų laikymąsi.

 

1.6.3 Naktinis darbas.

Organizuoti darbus pamainomis suteikiant darbuotojams galimybę pailsėti (darbo / poilsio režimas).

1.6.4 Darbo laiko / darbo grafiko netinkamumas darbuotojui.

Suteikti darbuotojui darbo grafiko keitimo galimybę.

1.6.5 Darbuotojų tarpusavio santykiai (konfliktai darbe).

Vykdyti budinčių pamainų rotaciją.

Esant poreikiui suteikti psichologo pagalbą.

Darbo organizavimo metu, atsižvelgti  į darbuotojų tarpasmeninius santykius.

1.6.6 Psichologinė įtampa dėl galimo fizinio smurto (tikimybės būti užpultam / sumuštam; kt.).

 

Aprūpinti darbuotojus  gynybos (savigynos) priemonėmis (antrankiai, guminės lazdos, dujų balionėliai ir kt.) ir nuolat vykdyti  praktines pratybas, kurių metu pareigūnai būtų apmokomi ir galėtų atnaujinti savo turimus įgūdžius dėl spec. priemonių panaudojimo, kitų veiksmų, susidūrus su agresyviais nuteistaisiais/suimtaisiais, ypatumų.

Paisyti reikalavimo būti dviems pareigūnams patalpose su nuteistuoju.

Vykdyti incidentų darbe / įvykių aptarimą su incidento dalyvių ir atidžiai juos išnagrinėti, ir padaryti išvadas, kad būtų galima išvengti panašių incidentų ateityje.

Raštu (ar kitomis priemonėmis: filmavimas) fiksuoti visus incidentus darbe.

Pagal poreikį aprūpinti darbuotojus vaizdo registratoriais ir ryšio priemonėmis.

 

1.6.7 Darbe keliami dideli reikalavimai, prieštaringi nurodymai ir įpareigojimai, laiko stoka užduočių įvykdymui.

Netinkami santykiai kolektyve (pagalbos, palaikymo stoka).

Konkretizuoti darbo užduotis; esant dideliam darbo krūviui - perskirstyti darbus skirtingiems darbuotojams.

Užtikrinti darbuotojų, įskaitant vadovus, kvalifikacijos kėlimą (paskaitos, mokymai, bendros komandinės užduotys).

 

 

2.      ATSKIROMS VEIKLOMS BŪDINGI VEIKSNIAI

 

 

Eil. Nr.

Kenksmingi ir pavojingi

veiksniai

Galimos priemonės veiksniui pašalinti/sumažinti

1

2

3

1.

Specifinė veikla:

 

Įstaigoje laikomų suimtųjų ir nuteistųjų apsauga, priežiūra ir šių asmenų izoliavimo reikalavimų užtikrinimas

 

1.1

Cheminiai veiksniai:

 

1.1.1 Metalo apdirbimo darbai, stalių darbai, skalbimo darbai, fekalinių objektų priežiūra. Cheminiams veiksniams būdingos savybės (cheminės ir toksikologinės) bei jų naudojimo darbo vietoje arba buvimo darbo vietoje, kur jos naudojamos sudaro cheminių veiksnių pavojų, kuris turi potencialą sukelti žalą.

Naudoti asmenines apsaugos priemones.

Atlikti patalpų vėdinimą.

Cheminių medžiagų kortelės ir gamintojo instrukcija turi būti prieinama susipažinimui.

1.2

Fizikiniai veiksniai: 

 

1.2.1 Darbas su bagažo saugumo kontrolės rentgeno prietaisu (introskopu).

Instruktuoti (mokyti, kaip saugiai naudotis aparatu) visus darbuotojus, dirbančius su introskopu, Papildomai instruktuoti apie rentgeno spinduliuotės galimą žalą sveikatai, kuri atsiranda dėl netinkamo aparato naudojimo.

1.3

Fiziniai veiksniai:

 

1.3.1 Krintančių daiktų smūgiai ir atskirų kūno dalių traumavimas.

Naudoti papildomas apsaugos priemones, tiesiogiai kontaktuojant su neprognozuojamais bausmę atliekančiais asmenimis.

 

1.3.2 Pavojus susižeisti aštriomis įrankių dalimis.

Vykdant nuteistųjų ar jų daiktų kratą, naudoti ne tik vienkartines pirštines, bet ir papildomas plaštakas saugančias priemones (kevlaro pirštines).

2.

Specifinė veikla:

Įstaigoje laikomų suimtųjų ir nuteistųjų įskaitos tvarkymas, suimtųjų ir nuteistųjų priėmimo į įstaigą organizavimas, siuntimas į kitas įstaigas ir paleidimas, suimtųjų ir nuteistųjų pristatymas (konvojavimas) į kitas įstaigas

2.1

Fizikiniai veiksniai:

 

2.1.1 Krintančių daiktų smūgiai ir atskirų kūno dalių traumavimas.

Tiesiogiai kontaktuojant su neprognozuojamais bausmę atliekančiais asmenimis naudoti papildomas apsaugos priemones.

 

2.1.2 Pavojus susižeisti aštriomis įrankių dalimis.

Vykdant bausmę atliekančių asmenų ar jų daiktų kratą, naudoti ne tik vienkartines pirštines, bet ir papildomas plaštakas saugančias priemones (kevlaro pirštinės).

3.

Specifinė veikla:

Suimtųjų ir nuteistųjų užimtumo darbu įstaigoje, taip pat nuteistųjų užimtumo darbu už įstaigos teritorijos ribų organizavimas

3.1

Cheminiai veiksniai:

 

3.1.1 Metalo apdirbimo darbai, stalių darbai, skalbimo darbai, fekalinių objektų priežiūra. Cheminiams veiksniams būdingos savybės (cheminės ir toksikologinės) bei jų naudojimo darbo vietoje arba buvimo darbo vietoje, kur jos naudojamos sudaro cheminių veiksnių pavojų, kuris turi potencialą sukelti žalą.

Naudoti asmenines apsaugos priemones.

Atlikti patalpų vėdinimą.

Cheminių medžiagų kortelės ir gamintojo instrukcija turi būti prieinama susipažinimui.

4.

Specifinė veikla:

Įstaigoje laikomų suimtųjų ir nuteistųjų užimtumo naudinga bei tikslinga veikla organizavimas

 

4.1

Cheminiai veiksniai:

 

4.1.1 Metalo apdirbimo darbai, stalių darbai, skalbimo darbai, fekalinių objektų priežiūra. Cheminiams veiksniams būdingos savybės (cheminės ir toksikologinės) bei jų naudojimo darbo vietoje arba buvimo darbo vietoje. kur jos naudojamos sudaro cheminių veiksnių pavojų, kuris turi potencialą sukelti žalą.

Naudoti asmenines apsaugos priemones.

Atlikti patalpų vėdinimą.

Cheminių medžiagų kortelės ir gamintojo instrukcija turi būti prieinama susipažinimui.

5.

Specifinė veikla:

Nusikalstamų veikų ir kitų teisės pažeidimų prevencijos vykdymas

 

5.1

Biologiniai veiksniai:

 

5.1.1 Zoonozių sukėlėjai (pvz. pasiutligė).

 

Aprūpinti darbuotojus būtinomis apsaugos priemonėmis (spec. drabužiais, pirštinėmis ir kt.).

Vykdyti nuolatinę gyvūnų priežiūrą ir vakcinaciją.

Įkandus pasiutlige sergančiam gyvūnui, būtina nedelsiant kreiptis į gydymo įstaigą, kurioje bus skiriamos vakcinų nuo pasiutligės dozės.

5.1.2 Židininių virusinių ligų sukėlėjai (pvz. erkinis encefalitas, Laimo liga).

Aprūpinti darbuotojus būtinomis apsaugos priemonėmis (apsauga nuo vabzdžių, repelentais, lauko rūbais ir kt.). Sutinkančius darbuotojus paskiepyti nuo erkinio encefalito.        

5.1.3 Stabligė.

Esant poreikiui atlikti darbuotojų skiepijimą nuo stabligės.

 

5.2

Cheminiai veiksniai:

 

5.2.1 Metalo apdirbimo darbai, stalių darbai, skalbimo darbai, fekalinių objektų priežiūra. Cheminiams veiksniams būdingos savybės (cheminės ir toksikologinės) bei jų naudojimo darbo vietoje arba buvimo darbo vietoje, kur jos naudojamos sudaro cheminių veiksnių pavojų, kuris turi potencialą sukelti žalą.

Naudoti asmenines apsaugos priemones.

Atlikti patalpų vėdinimą.

Cheminių medžiagų kortelės ir gamintojo instrukcija turi būti prieinama susipažinimui.

6.

Specifinė veikla:

Kriminalinės žvalgybos vykdymas ir ikiteisminių tyrimų atlikimas

6.1

Biologiniai veiksniai:

 

6.1.1 Zoonozių sukėlėjai (pvz. pasiutligė).

 

Aprūpinti darbuotojus būtinomis apsaugos priemonėmis (spec. drabužiai, pirštinės ir kt.).

Vykdyti nuolatinę gyvūnų priežiūrą ir vakcinaciją.

Įkandus pasiutlige sergančiam gyvūnui, būtina nedelsiant kreiptis į gydymo įstaigą, kurioje bus skiriamos vakcinų nuo pasiutligės dozės.

6.1.2 Židininių virusinių ligų sukėlėjai (pvz. erkinis encefalitas, laimo liga).

Aprūpinti darbuotojus būtinomis apsaugos priemonėmis (apsauga nuo vabzdžių, repelentais, lauko rūbais ir kt.). Sutinkančius darbuotojus paskiepyti nuo erkinio encefalito.                             

6.1.3 Stabligė.

Esant poreikiui atlikti darbuotojų skiepijimą nuo stabligės.

 

6.2

Cheminiai veiksniai:

 

6.2.1 Apžiūrint konfiskuotas medžiagas (narkotines, psichotropines, kt.), medžiagų vartojimui skirtus prietaisus, šių medžiagų junginiai ar elementai gali daryti poveikį pareigūno sveikatai (akių ašarojimas, kosulys, sloga ir pan.).

Aprūpinti darbuotojus būtinomis apsaugos priemonėmis (akiniais, pirštinėmis, veido kaukėmis/respiratoriais ir kt.).

Užtikrinti gerą patalpų vėdinimą (ventiliaciją).

Užtikrinti darbuotojų mokymą apie narkotinėms ir psichotropinėms medžiagoms gaminti naudojamas pavojingas sveikatai chemines medžiagas. Supažindinti su šių cheminių medžiagų kortelėmis ir gamintojo saugos lapais.

 

PASTABA: Nepaminėtoms specifinėms veikloms yra taikomi „VISOMS VEIKLOMS BŪDINGI VEIKSNIAI“ (1 lentelė)

 

 

 

 

part_7f856abd4000454cb4bb1e55a5d730bd_end



[1] Pateikiamas nebaigtinis sąrašas galimų taikyti priemonių veiksniams pašalinti arba sumažinti. Konkrečios taikytinos priemonės parenkamos atsižvelgus į atliktą rizikos vertinimą.