ŠIRVINTŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBA
SPRENDIMAS
DĖL ŠIRVINTŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBOS 2016 M. BIRŽELIO 30 D. SPRENDIMO NR. 1-216 „DĖL ŠIRVINTŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS ATLIEKŲ TVARKYMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ DALINIO PAKEITIMO
2024 m. gruodžio 18 d. Nr. 1-180
Širvintos
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos atliekų tvarkymo įstatymo 31 straipsnio 1 dalimi, Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 15 straipsnio 2 dalies 28 punktu,
1. Pakeisti Širvintų rajono savivaldybės atliekų tvarkymo taisykles, patvirtintas Širvintų rajono savivaldybės tarybos 2016 m. birželio 30 d. sprendimu Nr. 1-216 „Dėl Širvintų rajono savivaldybės atliekų tvarkymo taisyklių patvirtinimo“:
1.1. Pakeisti 2 punktą ir jį išdėstyti taip:
„2. Taisyklių paskirtis – Širvintų rajono savivaldybės teritorijoje (toliau – savivaldybės teritorija) plėtoti komunalinių atliekų tvarkymo sistemą, kuri užtikrintų, kad komunalinių atliekų tvarkymo paslauga būtų visuotinė, geros kokybės, prieinama (įperkama) ir atitiktų aplinkosaugos ir visuomenės sveikatos saugos reikalavimus bei Širvintų rajono savivaldybės (toliau – Savivaldybė) ir Vilniaus regiono atliekų prevencijos ir tvarkymo planų įgyvendinimą nustatančias komunalinių atliekų ir komunalinėms atliekoms nepriskiriamų buityje susidarančių atliekų tvarkymo sąlygas.“
1.2. Papildyti nauju 5.141 papunkčiu ir jį išdėstyti taip:
„5.141. Komunalinėms atliekoms nepriskiriamos buityje susidarančios atliekos – fizinių asmenų kasdienėje buities veikloje (išskyrus jų vykdomą ūkinę komercinę veiklą, verslą ir profesinę veiklą) susidarančios ir Savivaldybės organizuojamoje komunalinių atliekų tvarkymo sistemoje tvarkomos atliekos, neįskaitant buityje susidarančių atliekų, kurios pagal Lietuvos Respublikos atliekų tvarkymo įstatymą priskiriamos komunalinėms atliekoms, ir atliekų, už kurių tvarkymą pagal gamintojo ir importuotojo atsakomybės principą atsakingi gamintojai ir (ar) importuotojai. Komunalinėms atliekoms nepriskiriamos buityje susidarančios atliekos yra gamybos, sveikatos priežiūros veikloje susidarančios atliekos, žemės ūkio, miškininkystės, žvejybos, septikų, taip pat kanalizacijos ir nuotekų valymo atliekos, įskaitant nuotekų dumblą, eksploatuoti netinkamos transporto priemonės.“
1.3. Pakeisti 5.15 papunktį ir jį išdėstyti taip:
„5.15. Komunalinių atliekų tvarkymo paslauga – viešoji paslauga, apimanti komunalinių atliekų ir komunalinėms atliekoms nepriskiriamų buityje susidarančių atliekų surinkimą, vežimą, naudojimą, šalinimą, šių veiklų organizavimą, stebėseną, šalinimo vietų vėlesnę priežiūrą ir gaminių, pakuočių, kurių gamintojams ir (ar) importuotojams taikomas gamintojo ir importuotojo atsakomybės principas, atliekų tvarkymą tokia apimtimi, kiek jį organizuoja Savivaldybė ar komunalinių atliekų tvarkymo sistemos administratorius, o ne gamintojai ir (ar) importuotojai ir (arba) jų organizacijos pagal Lietuvos Respublikos atliekų tvarkymo įstatymą ir (ar) Lietuvos Respublikos pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo įstatymą.“
1.4. Pakeisti 5.16 papunktį ir jį išdėstyti taip:
„5.16. Komunalinių atliekų tvarkymo paslaugos teikimo administravimas – Savivaldybės veikla nustatant komunalinių atliekų tvarkymo paslaugos teikimo taisykles, priimant kitus teisės aktus, reglamentuojančius komunalinių atliekų tvarkymą ir komunalinėms atliekoms nepriskiriamų buityje susidarančių atliekų tvarkymą, taip pat Taisyklių ir kitų teisės aktų reikalavimų vykdymo kontrolė.“
1.5. Pakeisti 5.18 papunktį ir jį išdėstyti taip:
„5.18. Komunalinių atliekų tvarkytojas – atliekų surinkimo ir vežimo veiklą vykdanti ir komunalinių atliekų tvarkymo paslaugą teikianti įmonė, teisės aktų nustatyta tvarka sudariusi komunalinių atliekų tvarkymo paslaugos teikimo ir (ar) komunalinių atliekų sraute susidarančių pakuočių atliekų ir antrinių žaliavų rūšiuojamojo surinkimo Savivaldybės organizuojamoje komunalinių atliekų tvarkymo sistemoje ir šių atliekų vežimo paslaugos sutartį su Širvintų rajono savivaldybės administracija.“
1.6. Pakeisti 5.24 papunktį ir jį išdėstyti taip:
„5.24. Vietinė rinkliava už komunalinių atliekų ir komunalinėms atliekoms nepriskiriamų buityje susidarančių atliekų tvarkymą (vietinė rinkliava) – Savivaldybės tarybos sprendimu nustatyta vietinė rinkliava už komunalinių atliekų ir komunalinėms atliekoms nepriskiriamų buityje susidarančių atliekų tvarkymą, mokama į Savivaldybės biudžetą.“
1.7. Pakeisti 8 punkto pirmąją pastraipą ir ją išdėstyti taip:
„8. Savivaldybės komunalinių atliekų tvarkymo sistema apima šiame punkte išvardintų komunalinių atliekų bei komunalinėms atliekoms nepriskiriamų buityje susidarančių atliekų, už kurių tvarkymo organizavimą pagal atliekų tvarkymą reglamentuojančius teisės aktų reikalavimus atsakinga Savivaldybė, tvarkymą:“
1.8. Pakeisti 12 punktą ir jį išdėstyti taip:
„12. Savivaldybė, organizuodama komunalinių atliekų tvarkymo sistemą, būtiną jos teritorijoje susidarančioms komunalinėms atliekoms ir komunalinėms atliekoms nepriskiriamų buityje susidarančių atliekoms (toliau – kitos buityje susidarančios atliekos) tvarkyti, užtikrina šios sistemos funkcionavimą, organizuoja šiukšlių ir atliekų, kurių turėtojo nustatyti neįmanoma arba kuris neegzistuoja, tvarkymą ir administruoja komunalinių atliekų tvarkymo paslaugos teikimą.“
1.9. Pakeisti 13 punktą ir jį išdėstyti taip:
„13. Administratorius, Savivaldybės pavedimu ir teisės aktuose nustatyta tvarka atlieka šias komunalinių atliekų tvarkymo sistemos organizavimo funkcijas:
13.3. renka vietinę rinkliavą ir vykdo kitą komunalinių atliekų tvarkymo lėšų administravimo veiklą;
13.4. renka, analizuoja informaciją apie komunalinių atliekų tvarkymą savivaldybės teritorijoje, taip pat apie Savivaldybės ir Vilniaus regiono atliekų prevencijos ir tvarkymo planų priemonių, užtikrinančių valstybiniame atliekų prevencijos ir tvarkymo plane nustatytų užduočių įgyvendinimą, vykdymą;
13.5. teikia pasiūlymus Vilniaus regiono plėtros tarybai ir Savivaldybės tarybai dėl komunalinių atliekų tvarkymo sistemos tobulinimo ir plėtojimo;
13.6. įgyvendina visuomenės informavimo, švietimo ir mokymo priemones komunalinių atliekų tvarkymo srityje;
1.10. Pakeisti 20 punktą ir jį išdėstyti taip:
„20. Vietinės rinkliavos dydžio apskaičiavimą, atliekų turėtojų registro sudarymą ir administravimą, rinkliavos mokėjimą, lengvatas ir rinkliavos lėšų panaudojimą reglamentuoja Vyriausybės tvirtinamos rinkliavos ar įmokos dydžio nustatymo taisyklės ir Savivaldybės tarybos sprendimu tvirtinami Vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų ir komunalinėms atliekoms nepriskiriamų buityje susidarančių atliekų tvarkymą nuostatai (toliau – Vietinės rinkliavos nuostatai).“
1.11. Pakeisti 22 punktą ir jį išdėstyti taip:
„22. Už patvirtinto Savivaldybės atliekų prevencijos ir tvarkymo plano priemonių įgyvendinimą, savivaldybės teritorijoje esančių komunalinių atliekų ir kitų buityje susidarančių atliekų, šiukšlių ir atliekų, kurių turėtojo nustatyti neįmanoma arba kuris neegzistuoja, sutvarkymo organizavimą atsakinga Savivaldybės vykdomoji institucija arba Vietos savivaldos įstatyme nustatyta tvarka jos įgaliotas asmuo. Nuostoliai, atsiradę dėl komunalinių atliekų, šiukšlių ir atliekų, kurių turėtojo nustatyti neįmanoma arba kuris neegzistuoja, sutvarkymo neorganizavimo ar netinkamo organizavimo, atlyginami iš Savivaldybės biudžeto.“
1.12. Pakeisti 38.1 papunktį ir jį išdėstyti taip:
„38.1. komunalinių atliekų turėtojai, kurie turi galimybes ir pageidauja biologiškai skaidžias (žaliąsias) atliekas kompostuoti, turi tai daryti kompostavimo dėžėje, savo privačioje valdoje specialiai tam skirtoje vietoje, laikantis šių Taisyklių 39 punkte nustatytų reikalavimų bei aplinkos ministro patvirtintų Biologiškai skaidžių atliekų kompostavimo, anaerobinio apdorojimo aplinkosauginių reikalavimų;“
1.13. Pakeisti 39 punktą ir jį išdėstyti taip:
„39. Asmenys, kompostuojantys buityje susidarančias biologiškai skaidžias atliekas kompostavimo konteineriuose (dėžėse) ar atitinkamai įrengtose kompostinėse, turi laikytis šių reikalavimų:
39.1. kompostavimo vieta turi būti parenkama nuošalioje (kuo toliau nuo gyvenamųjų pastatų) sklypo vietoje ne arčiau kaip 2 metrų atstumu nuo gretimų sklypų ribos. Turint raštišką gretimo sklypo naudotojo sutikimą, kompostavimo vieta gali būti įrengiama mažesniu kaip 2 metrų atstumu nuo gretimo sklypo;
39.2. buitiniam kompostavimui naudoti tinkamas atliekas, pavyzdžiui, vaisius, daržoves, kiaušinių lukštus, arbatos pakelius, kavos, arbatos tirščius, medienos kuro pelenus, anglis, kartoną, kitus popieriaus gaminius (išskyrus popieriaus gaminius, padengtus ne biologiškai skaidžia dengiamąja medžiaga), iš popieriaus ir kartono pagamintus kiaušinių dėklus, naminių graužikų (žiurkėnų, jūrų kiaulyčių) natūralius pakratus, augalų lapus, nupjautą žolę, jaunas piktžoles (be subrendusių sėklų), seną vazonų žemę, ūkinių gyvūnų (pavyzdžiui, vištų, triušių, karvių, arklių) mėšlą, smulkias šakas, senus šiaudus, šieną, velėną;
39.3. buitiniam kompostavimui nenaudoti netinkamų atliekų, pavyzdžiui, mėsos, žuvies, riebalų, kaulų, pieno produktų, plastikinių, sintetinių atliekų, augalų ligomis užkrėstų augalų, šunų, kačių ekskrementų, piktžolių, turinčių subrendusių sėklų, skerdienos atliekų, sauskelnių, laikraščių, žurnalų, kritusių gyvūnų, fekalijų, nuotekų valymo dumblo;
39.4. kompostuojamose atliekose neturi būti pavojingų ir infekuotų medžiagų (pavyzdžiui, radioaktyvių, toksinių medžiagų, dervų, tepalų ar kt.), stiklo, plastiko priemaišų;
39.6. pagamintą kompostą buityje ir viešojo maitinimo įstaigose, namų ūkio virtuvėse ir maisto atliekas, susidarančias viešojo maitinimo įstaigose, specialiuose įrenginiuose, pritaikytuose naudoti patalpų viduje, galima naudoti tik savo reikmėms, pavyzdžiui, mėgėjų daržininkystėje, gėlininkystėje, kambariniams augalams auginti.“
1.14. Pakeisti 68 punktą ir jį išdėstyti taip:
„68. Komunalinių atliekų turėtojai (gyventojai) buityje susidariusias tekstilės atliekas (pvz., senus drabužius, kilimus, patalynę ir pan.) pristato į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelę, kurioje jos priimamos aikštelės operatoriaus nustatyta tvarka, arba talpina į tam skirtas tekstilės atliekų surinkimo priemones (specialius konteinerius, skirtus tekstilės atliekoms surinkti).“
1.15. Papildyti nauju 681 punktu ir jį išdėstyti taip:
„681. Komunalinių atliekų turėtojai (gyventojai) tekstilės atliekas į tekstilės atliekų surinkimo priemones talpina supakuotas taip, kad tekstilės atliekos būtų apsaugotos nuo drėgmės, dulkių ir kitų taršos šaltinių, taip pat laikydamiesi kitų ant šių surinkimo priemonių esančių instrukcijų apie surenkamas tekstilės atliekas. Tekstilės atliekų surinkimo priemonės ženklinamos užrašu „Tekstilės atliekos“ ar kitais Savivaldybės pasirinktais užrašais, informuojančiais atliekų turėtojus apie surenkamas tekstilės atliekas. Tekstilės atliekų surinkimo priemonėms ženklinti gali būti naudojama atliekų ženklinimo (piktogramų) sistema.“
1.16. Pakeisti 69 punktą ir jį išdėstyti taip:
1.17. Pakeisti 122 punktą ir jį išdėstyti taip:
„122. Informacija apie Savivaldybės komunalinių atliekų tvarkymo sistemos organizavimą, komunalinių atliekų tvarkymo paslaugų kokybę, paslaugų teikimo sąlygas ir numatomus sutarčių sąlygų pakeitimus, Savivaldybės komunalinių atliekų tvarkymo sistemos eksploatavimą, modernizavimą, plėtrą, renovaciją, investicijas į komunalinių atliekų tvarkymo sistemos plėtrą ir renovaciją, vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimą iš atliekų turėtojų ir atliekų tvarkymą, dydį, jų struktūrą, vartojimo ginčų neteisminio sprendimo subjektus yra vieša ir skelbiama Savivaldybės ir kitų komunalinių atliekų tvarkymo sistemos dalyvių interneto tinklalapiuose teisės aktų nustatyta tvarka.“
1.18. Pakeisti 123 punktą ir jį išdėstyti taip:
„123. Informacija apie savivaldybės teritorijoje veikiančius komunalinių atliekų tvarkytojus, jiems priskirtas teritorijas, paslaugų kainas teikiama Savivaldybės interneto tinklalapyje ir kitais aplinkos ministro patvirtintuose Minimaliuose komunalinių atliekų tvarkymo paslaugos kokybės reikalavimuose nustatytais būdais ir priemonėmis.“
1.19. Papildyti nauju 1231 punktu ir jį išdėstyti taip:
„1231. Informacija apie komunalinių atliekų tvarkymo paslaugą ir buityje susidarančių atliekų surinkimo ir vežimo būdus skelbiama Savivaldybės, surinkimo ir vežimo paslaugų teikėjo interneto svetainėse (dalijamasi ta pačia informacija arba nuoroda į pagrindinį Savivaldybės teikiamą informacijos šaltinį ar nuoroda į informacijos pateikimo platformą, jei tokia naudojamasi), atsižvelgiant į Savivaldybės gyventojų individualius poreikius ir asmenims su negalia prieinamu bendravimo būdu, vadovaujantis socialinės apsaugos ir darbo ministro patvirtintomis Informacijos teikimo asmenims su negalia jų pasirinktais prieinamais bendravimo būdais rekomendacijomis, taip pat kitais atliekų turėtojus asmeniškai pasiekiančiais informavimo būdais – paštu ar elektroniniu paštu su atliekų turėtojams teikiamais mokėjimo pranešimais arba kitais Savivaldybės pasirinktais informavimo būdais (pavyzdžiui, kabinama daugiabučių ar seniūnijų skelbimų lentose, šalia konteinerių aikštelių pastatomuose stenduose ar priklijuojamuose lipdukuose), laikantis aplinkos ministro tvirtinamų Minimalių komunalinių atliekų tvarkymo paslaugos kokybės reikalavimų.“
Šis sprendimas gali būti skundžiamas Regionų administraciniam teismui per 1 (vieną) mėnesį nuo jo paskelbimo dienos Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.