LIETUVOS RESPUBLIKOS SUSISIEKIMO MINISTRAS
LIETUVOS RESPUBLIKOS ENERGETIKOS MINISTRAS
ĮSAKYMAS
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SUSISIEKIMO MINISTRO IR LIETUVOS RESPUBLIKOS ENERGETIKOS MINISTRO 2022 M. SPALIO 24 D. ĮSAKYMO
NR. 1-334/3-485 „DĖL 2021–2027 M. FINANSINIO LAIKOTARPIO EUROPOS INFRASTRUKTŪROS TINKLŲ PRIEMONĖS PROJEKTŲ ADMINISTRAVIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2023 m. lapkričio 7 d. Nr. 1-339/3-456
Vilnius
P a k e i č i a m e 2021–2027 m. finansinio laikotarpio Europos infrastruktūros tinklų priemonės projektų administravimo taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro ir Lietuvos Respublikos energetikos ministro 2022 m. spalio 24 d. įsakymu Nr. 1-334/3-485 „Dėl 2021–2027 m. finansinio laikotarpio Europos infrastruktūros tinklų priemonės projektų administravimo taisyklių patvirtinimo“:
1. Pakeičiame 19 punktą ir jį išdėstome taip:
„19. Pasirašius dotacijos susitarimą tarp administruojančiosios institucijos ir paramos gavėjo (Lietuvos Respublikoje registruoto juridinio asmens nepriklausomai nuo dotacijos susitarime apibrėžtų funkcijų pobūdžio) arba projekto vykdytojo, jeigu paskirtas, sudaroma projekto įgyvendinimo sutartis, kurioje nustatomos paramos gavėjo (arba projekto vykdytojo, jeigu paskirtas) ir administruojančiosios institucijos teisės ir pareigos vykdant projektą ir išmokant EITP finansavimo lėšas, pirkimų priežiūros, atsiskaitymo už patirtas išlaidas ir įgyvendintas veiklas formos ir jų teikimo periodiškumas, netinkamai panaudotų lėšų susigrąžinimo tvarka ir kitos projekto įgyvendinimo ir administravimo sąlygos. Standartinės projekto įgyvendinimo sutarties sąlygos skelbiamos administruojančiosios institucijos interneto svetainėje.“
2. Pakeičiame 20 punktą ir jį išdėstome taip:
„20. Administruojančioji institucija per 20 darbo dienų nuo pasirašyto dotacijos susitarimo kopijos gavimo dienos parengia projekto įgyvendinimo sutarties projektą ir pateikia jį derinti paramos gavėjui (arba projekto vykdytojui, jeigu paskirtas). Suderinus sutarties projektą, administruojančioji institucija pasirašo įgyvendinimo sutartį ir teikia ją pasirašyti paramos gavėjui (arba projekto vykdytojui, jeigu paskirtas).“
3. Pakeičiame 21 punktą ir jį išdėstome taip:
„21. Paramos gavėjas (arba projekto vykdytojas, jeigu paskirtas), įgyvendindamas projektą, privalo darbo tvarka (elektroniniu paštu) informuoti administruojančiąją instituciją apie galimus projekto įgyvendinimo grafiko ar dotacijos susitarime nurodytų veiksmų, taip pat biudžeto pakeitimus (įskaitant ir biudžeto pakeitimus, dėl kurių nėra reikalingas dotacijos susitarimo keitimas).“
4. Pakeičiame 22 punktą ir jį išdėstome taip:
„22. Paaiškėjus, kad dėl aplinkybių, kurių nebuvo galima numatyti rengiant projektą, negalima pasiekti projekte numatytų tikslų pagal dotacijos susitarime nustatytas sąlygas, dotacijos susitarimas gali būti keičiamas dotacijos susitarime nustatyta tvarka ir sąlygomis. Paramos gavėjas (arba projekto vykdytojas, jeigu paskirtas) informaciniais tikslais nedelsdamas darbo tvarka (elektroniniu paštu) informuoja administruojančiąją instituciją apie inicijuotus dotacijos susitarimo pakeitimus ir jų priežastis, tačiau šių pakeitimų administruojančioji institucija nevertina ir išvados dėl jų nerengia.“
5. Papildome 241 punktu:
„241. Kai EITP projekto įgyvendinimo metu sukuriamas ir (arba) įsigyjamas materialusis turtas, kuris įtraukiamas į turto apskaitą, paramos gavėjas (arba projekto vykdytojas, jeigu paskirtas) dotacijos susitarime nustatytu projekto rezultatų tęstinumo laikotarpiu be administruojančiosios institucijos rašytinio sutikimo negali pakeisti, parduoti ar kitu būdu perleisti turto, kuriam įsigyti ar sukurti, pagerinti skirtos EITP finansavimo lėšos, negali šio turto įkeisti ar kitokiu būdu suvaržyti daiktinių teisių į jį; šį turtą ne trumpiau kaip 5 metus po projekto pabaigos naudoja tikslui, kuriam buvo skirtos EITP finansavimo lėšos.“
6. Pakeičiame 25 punktą ir jį išdėstome taip:
7. Pakeičiame 31 punktą ir jį išdėstome taip:
„31. Paramos gavėjas (arba projekto vykdytojas, jeigu paskirtas) privalo patikrinti kiekvieną rangovo (paslaugų teikėjo ar prekių tiekėjo) pateiktą sąskaitą, jos atitiktį rangos, paslaugų teikimo ar prekių tiekimo sutarties sąlygoms, kitus susijusius dokumentus, patikrinti ir priimti atliktus darbus, suteiktas paslaugas ar pateiktas prekes, taip pat teisės aktų nustatyta tvarka užtikrinti, kad viešojo pirkimo–pardavimo sutartis, pagal kurias patirtos išlaidos yra deklaruojamos, vykdantiems tiekėjams, subtiekėjams, ūkio subjektams, kurių pajėgumais tiekėjai remiasi, prekių (įskaitant jų sudedamąsias dalis, pakuotę) gamintojams netaikomos Lietuvos Respublikoje įgyvendinamos tarptautinės sankcijos, kaip tai apibrėžta Lietuvos Respublikos tarptautinių sankcijų įstatyme. Paramos gavėjas (arba projekto vykdytojas, jeigu paskirtas) yra atsakingas už tinkamų ir netinkamų finansuoti išlaidų atskyrimą, lėšų apmokėjimą sutartyse su tiekėjais ir (ar) rangovais nustatytomis sąlygomis bei visų patirtų išlaidų ir apmokėjimą įrodančių dokumentų saugojimą Taisyklėse bei dotacijos susitarimuose numatyta tvarka. Projekto įgyvendinimo sutarties nustatyta tvarka atsiskaitydamas už patirtas išlaidas ir įgyvendintas veiklas paramos gavėjas (arba projekto vykdytojas, jeigu paskirtas) privalo pateikti visų tinkamas išlaidas pagrindžiančių dokumentų kopijas. Administruojančiosios institucijos prašymu (įskaitant, bet neapsiribojant tais atvejais, kai išlaidos deklaruojamos sąskaitų apmokėjimo būdu) paramos gavėjas (arba projekto vykdytojas, jei paskirtas) privalo raštu (elektroniniu paštu, paštu arba kitomis priemonėmis), taip pat patikros projekto administravimo ar įgyvendinimo vietoje metu pateikti administruojančiajai institucijai apmokėjimą įrodančius dokumentus.“
8. Pakeičiame 47.1 papunktį ir jį išdėstome taip:
„47.1. vykdo transporto, skaitmeninio ir energetikos sektorių projektų, kuriems skirta finansinė parama, įgyvendinimo ir lėšų panaudojimo priežiūrą, pirkimų priežiūrą (išskyrus pirkimus, dėl kurių savo išvadą arba dalinio vertinimo dokumentų išvadą pateikia Viešųjų pirkimų tarnyba ar kita teisės aktų nustatyta tvarka pirkimų priežiūrą atliekanti institucija arba šios institucijos padalinys), tikrina išlaidų tinkamumą bendrai finansuoti EITP lėšomis, vadovaudamasi Reglamente (ES) 2021/1153, Taisyklėse nustatytomis sąlygomis ir kitų teisės aktų, susijusių su projektų, kuriems skirtas EITP finansavimas, įgyvendinimo ir lėšų panaudojimo priežiūra, nuostatomis;“.
9. Pakeičiame 47.3 papunktį ir jį išdėstome taip:
10. Pakeičiame 47.9 papunktį ir jį išdėstome taip:
11. Pakeičiame 48.1 papunktį ir jį išdėstome taip:
„48.1. tvirtinti projekto įgyvendinimo sutarties ir kitų dokumentų, kuriuos paramos gavėjas (arba projekto vykdytojas, jeigu paskirtas) privalo teikti pagal projekto įgyvendinimo sutartį ir (ar) Taisykles (išskyrus atvejus, kai tokių dokumentų formos yra patvirtintos kitų atsakingų institucijų ar EK įstaigos), formas;“.
12. Papildome 50.41 ir 50.42 papunkčiais:
„50.41. kai EITP projekto įgyvendinimo metu sukuriamas ir (arba) įsigyjamas materialusis turtas, kuris įtraukiamas į turto apskaitą, užtikrina projekto rezultatų tęstinumą dotacijos susitarime numatytomis sąlygomis;
13. Papildome priedą 91 punktu:
„91. NPO, vykdydamos visus pirkimus, išskyrus pirkimus, vykdomus žodžiu sudarant pirkimo sutartis, turi mutatis mutandis taikyti žaliųjų pirkimų reikalavimus, nustatytus Aplinkos apsaugos kriterijų taikymo, vykdant žaliuosius pirkimus, tvarkos apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2011 m. birželio 28 d. įsakymu Nr. D1-508 „Dėl Aplinkos apsaugos kriterijų taikymo, vykdant žaliuosius pirkimus, tvarkos aprašo patvirtinimo“, ir Prekių, išskyrus kelių transporto priemones, kurioms viešųjų pirkimų ir perkančiųjų subjektų atliekamų pirkimų metu taikomi energijos vartojimo efektyvumo reikalavimai, sąraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos energetikos ministro 2015 m. birželio 18 d. įsakymu Nr. 1-154 „Dėl Prekių, išskyrus kelių transporto priemones, kurioms viešųjų pirkimų ir perkančiųjų subjektų atliekamų pirkimų metu taikomi energijos vartojimo efektyvumo reikalavimai, sąrašo patvirtinimo“.“