LIETUVOS BIOETIKOS KOMITETO DIREKTORIUS
ĮSAKYMAS
DĖL LIETUVOS BIOETIKOS KOMITETO KOLEGIJOS NUOSTATŲ PATVIRTINIMO
2015 m. gegužės 28 d. Nr. V- 28
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2015 m. sausio 8 d. įsakymo Nr. V-21 „Dėl Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2009 m. spalio 29 d. įsakymo Nr. V-895 „Dėl Lietuvos bioetikos komiteto nuostatų patvirtinimo“ pakeitimo (TAR, 2015-01-14, Nr. 2015-00599) 19.8 punktu ir įgyvendindamas Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos vidaus audito skyriaus 2014 m. kovo 3 d. Lietuvos bioetikos komiteto veiklos, valdymo ir finansinio vidaus audito ataskaitos Nr. VAA-3 2 rekomendaciją:
2. P r i p a ž į s t u netekusiu galios Lietuvos bioetikos komiteto pirmininko 2003 m. gruodžio 29 d. įsakymą Nr. V-18 „Dėl Lietuvos bioetikos komiteto kolegijos nuostatų patvirtinimo“.
PATVIRTINTA
Lietuvos bioetikos komiteto direktoriaus
2015 m. gegužės 28 d. įsakymu Nr. V-28
LIETUVOS BIOETIKOS KOMITETO KOLEGIJOS
NUOSTATAI
I. Bendrosios nuostatos
1. Lietuvos bioetikos komiteto kolegija (toliau – Kolegija) yra kolegialus Lietuvos bioetikos komiteto (toliau – Komiteto) organas, svarstantis ir teikiantis siūlymus dėl svarbiausių bioetikos klausimų, su bioetika susijusių norminių dokumentų ir Komiteto veiklos planų.
2. Kolegija vadovaujasi Lietuvos Respublikos Konstitucija, Lietuvos Respublikos tarptautinėmis sutartimis, Europos Sąjungos teisės aktais, Lietuvos Respublikos sveikatos sistemos įstatymu, Lietuvos Respublikos sveikatos priežiūros įstaigų įstatymu, Lietuvos Respublikos biomedicininių tyrimų etikos įstatymu, Lietuvos Respublikos farmacijos įstatymu, kitais Lietuvos Respublikos įstatymais, Lietuvos Respublikos Prezidento dekretais, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimais, Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymais, taip pat šiais nuostatais.
4. Kolegijos nuomonės, rekomendacijos ar kita vieša informacija skelbiami Komiteto interneto tinklalapyje (http://bioetika.sam.lt).
II. KOLEGIJOS VEIKLOS TIKSLAI IR FUNKCIJOS
6. Kolegijos tikslai – skatinti ir plėtoti informuotumu pagrįstą visuomenės diskusiją aktualiais biomedicinos mokslų etiniais klausimais, analizuoti su šiuolaikinių biomedicinos technologijų taikymu susijusias sveikatos priežiūroje iškylančias etikos problemas ir teikti siūlymus dėl jų sprendimo.
III. KOLEGIJOS NARIŲ TEISĖS IR PAREIGOS
8. Kolegijos nariai privalo:
8.2. vengti elgesio ir viešų pasisakymų, kurie galėtų diskredituoti Kolegijos nario vardą ir taip silpninti visuomenės pasitikėjimą;
9. Kolegijos nariai turi teisę:
9.2. siūlyti kviesti į posėdžius valstybės ir kitų institucijų bei organizacijų atstovus ir mokslininkus šiems sutikus;
9.3. inicijuoti diskusijas Kolegijoje aktualiais bioetikos klausimais, siūlyti sudaryti darbo grupes atskiriems klausimams spręsti ir nagrinėti;
IV. KOLEGIJOS SUDĖTIS,
KOLEGIJOS NARIŲ SKYRIMO IR ATLEIDIMO TVARKA
11. Kolegijos narių personalinę sudėtį tvirtina Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministras Komiteto direktoriaus teikimu.
13. Dėl kandidatų į Kolegiją siūlymo Komitetas kreipiasi į:
13.1. universitetus, kuriuose vykdomos trijų pakopų medicinos studijos, taip pat universitetus, kuriuose dėstomos studijų programos, susijusios su sveikatos priežiūros socialiniais ir humanitariniais aspektais (sveikatos politika, sveikatos teisė, bioteisė, sveikatos psichologija, sveikatos vadyba);
14. Universitetų prašoma pasiūlyti po 2 kandidatus iš socialinių ir (arba) humanitarinių mokslų srities, sveikatos priežiūros įstaigų – po 2 kandidatus iš biomedicinos mokslų srities, o pacientų organizacijas vienijančias asociacijas – po vieną atstovą.
15. Universitetų ir Sveikatos apsaugos ministerijai pavaldžių sveikatos priežiūros įstaigų į Kolegijos narius siūlomi atstovai turi būti įgiję ne žemesnį kaip magistro arba jam prilyginamą kvalifikacinį laipsnį.
16. Kiti Kolegijos nariams keliami reikalavimai:
17. Kolegijos nariai skiriami vadovaujantis nešališkumo ir skaidrumo kriterijais. Vertinant pretendentus, privalumu laikomas įgytas mokslo laipsnis ir patirtis bioetikos srityje. Taip pat atrenkant pretendentus atsižvelgiama, kad jie reprezentuotų skirtingus šalies regionus ir skirtingas įstaigas bei organizacijas.
18. Kolegijos nario kadencija yra 4 metai. Kolegijos nariu tas pats asmuo gali būti skiriamas ne ilgiau kaip dvi kadencijas iš eilės.
19. Likus ne mažiau kaip 60 dienų iki Kolegijos kadencijos pabaigos, Komitetas kreipiasi į Kolegijos narius skiriančias institucijas ar organizacijas dėl naujų Kolegijos narių skyrimo.
21. Kolegijos nario įgaliojimai nutrūksta pasibaigus jo kadencijai. Kolegijos nario įgaliojimai nutrūksta iki kadencijos pabaigos, kai:
21.2. Kolegijos narys be pateisinamos priežasties daugiau kaip 3 kartus iš eilės nedalyvauja Kolegijos klausimų svarstymuose;
22. Tais atvejais, kai Kolegijos nario įgaliojimai nutrūksta anksčiau laiko šių nuostatų 21 punkte numatytais pagrindais, Kolegija kreipiasi į instituciją ar organizaciją, paskyrusią Kolegijos narį, kurio įgaliojimai nutrūksta anksčiau laiko, prašydama paskirti naują Kolegijos narį iki kadencijos, kuriai buvo paskirtas Kolegijos narys, kurio įgaliojimai nutrūko anksčiau laiko, pabaigos. Informacija apie Kolegijos sudėtį ir jos pasikeitimą skelbiama Komiteto interneto tinklalapyje.
V. KOLEGIJOS VEIKLOS ORGANIZAVIMAS
23. Kolegijos darbo forma yra klausimų svarstymas Kolegijos posėdžiuose arba elektroninėje erdvėje (toliau – klausimų svarstymas).
24. Klausimų svarstymai organizuojami Komiteto direktoriaus iniciatyva arba 2/3 Kolegijos narių prašymu.
25. Kolegija turi sekretorių, kurio funkcijas atlieka Komiteto valstybės tarnautojas arba darbuotojas.
26. Kolegijos sekretorius organizuoja klausimų svarstymus, rengia medžiagą, rašo protokolus, taip pat tvarko Kolegijos dokumentus.
28. Kolegijos sekretorius, vykdydamas Komiteto direktoriaus pavedimą, rengia artimiausio klausimų svarstymo darbotvarkės projektą ir teikia jį tvirtinti Komiteto direktoriui ne vėliau kaip likus 10 darbo dienų iki klausimų svarstymo.
29. Komiteto direktoriui patvirtinus klausimų svarstymo darbotvarkę, Kolegijos sekretorius patvirtintą Kolegijos darbotvarkę pateikia Kolegijos nariams iki klausimų svarstymo likus ne mažiau kaip 5 darbo dienoms.
30. Klausimų svarstymai yra teisėti, jei juose dalyvauja ne mažiau kaip pusė jos narių. Elektroninėje erdvėje vykstančio svarstymo dalyvių skaičius nustatomas pagal atiduotų balsų skaičių. Negalintis dalyvauti klausimų svarstyme Kolegijos narys apie tai turi iš anksto pranešti Komiteto direktoriui ir nurodyti nedalyvavimo priežastis.
31. Klausimų svarstymuose, be Kolegijos narių, Komiteto direktoriaus ir Kolegijos sekretoriaus gali dalyvauti Komiteto valstybės tarnautojai ir darbuotojai. Kitų įstaigų atstovų dalyvavimas Kolegijos klausimų svarstymuose turi būti suderintas su Komiteto direktoriumi ir Kolegijos nariais.
32. Kolegijos sprendimai priimami bendru sutarimu. Jei klausimų svarstymų metu nepavyksta priimti sprendimų bendru sutarimu, dėl sprendimų priėmimo balsuojama (atvirai). Sprendimai priimami posėdyje ar svarstyme elektroninėje erdvėje dalyvavusių Kolegijos narių paprasta balsų dauguma. Kolegijos nariai turi lygias sprendžiamojo balso teises. Esant vienodam balsų skaičiui, sprendžiamąjį balsą turi pirmininkas. Balso teisė negali būti perduota. Kolegijos narys neturi teisės atsisakyti balsuoti.
33. Jei sprendimas priimamas balsuojant, pateikiama argumentuota daugumos ir mažumos pozicija. Taip pat pateikiamos atskirosios nuomonės, jei tokių esama. Narių pozicija yra konfidenciali.
34. Informacija apie svarstytus Kolegijoje klausimus ir sprendimus pateikiama žiniasklaidai per Komiteto direktorių.
35. Klausimų svarstymai yra protokoluojami. Kolegijos sprendimai esant reikalui įforminami protokolo išrašais. Protokole nurodoma data, eilės numeris, dalyviai, svarstomų klausimų pavadinimai (patvirtinta darbotvarkė gali būti pridedama prie protokolo), svarstytas klausimas, išdėstoma trumpa klausimo esmė, sprendimo motyvai, balsavimo rezultatai ir priimtas sprendimas. Jei svarstytu klausimu pasisakė į klausimų svarstymą pakviesti kiti asmenys, protokole nurodomi šių asmenų paaiškinimai dėl sprendimui priimti reikšmingų aplinkybių bei šių asmenų atsakymai į Komisijos narių klausimus. Kolegijos klausimų svarstymų protokolai yra numeruojami didėjimo tvarka iki metų pabaigos.
VI. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS