r_NaujojiAkmene

AKMENĖS RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBA

 

SPRENDIMAS

DĖL AKMENĖS RAJONO SAVIVALDYBĖS ANTIKORUPCIJOS KOMISIJOS

2016 METŲ VEIKLOS ATASKAITOS PATVIRTINIMO

 

2017 m. gegužės 31 d. Nr. T-123(E)

Naujoji Akmenė

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 16 straipsnio 4 dalimi, Akmenės rajono savivaldybės antikorupcijos komisijos nuostatų, patvirtintų Akmenės rajono savivaldybės tarybos 2015 m. birželio 25 d. sprendimu Nr. T-156(E) „Dėl Akmenės rajono savivaldybės antikorupcijos komisijos sudarymo ir veiklos nuostatų patvirtinimo“, 30 punktu, Savivaldybės taryba n u s p r e n d ž i a patvirtinti Akmenės rajono savivaldybės antikorupcijos komisijos 2016 metų veiklos ataskaitą (pridedama).

Šis sprendimas gali būti skundžiamas Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.  

 

 

 

Savivaldybės meras                                                                                        Vitalijus Mitrofanovas


 

PATVIRTINTA

Akmenės rajono savivaldybės tarybos

2017 m. gegužės 31 d. sprendimu Nr. T-123(E)

 

 

AKMENĖS RAJONO SAVIVALDYBĖS ANTIKORUPCIJOS KOMISIJOS 2016 METŲ VEIKLOS ATASKAITA

 

 

Akmenės rajono savivaldybės antikorupcijos komisija (toliau – Komisija) sudaryta 2015 m. birželio 25 d. sprendimu Nr. T-156(E) „Dėl Akmenės rajono savivaldybės antikorupcijos komisijos sudarymo ir veiklos nuostatų patvirtinimo“ Akmenės rajono savivaldybės tarybos 2015–2019 metų kadencijos įgaliojimų laikui.

 

Antikorupcijos komisijos paskirtis

Pagal kompetenciją koordinuoti Savivaldybės politikos įgyvendinimą korupcijos prevencijos srityje, išskirti prioritetines prevencijos ir kontrolės kryptis, nuosekliai įgyvendinti priemones, didinančias korupcijos prevencijos veiksmingumą, skatinti Savivaldybės bendradarbiavimą su visuomene, žiniasklaida, nevyriausybinėmis organizacijomis ir kitais asmenimis korupcijos prevencijos srityje, skatinti švietimo įstaigų dalyvavimą korupcijos prevencijos srityje.

 

Antikorupcijos komisijos struktūra

Antikorupcijos komisija sudaryta iš 6 narių: 4 Savivaldybės tarybos narių ir 2 Akmenės rajono bendruomenių atstovų. Komisijos pirmininkė – Savivaldybės tarybos narė Vitalija Žakienė, nariai: Jadvyga Dunauskaitė, Aplinkosaugos ir kaimo plėtros komiteto pirmininkė, Rima Seniūnienė, Kontrolės komiteto pirmininkė, Pranciškus Zaramba, Sveikatos ir socialinės apsaugos komiteto narys, Regina Juozapavičienė, Naujosios Akmenės kaimiškosios seniūnijos Alkiškių bendruomenės atstovė, Ramūnas Znutas, Naujosios Akmenės miesto seniūnijos Naujamiesčio seniūnaitijos seniūnaitis.

 

Vykdyta veikla ir rezultatai

Antikorupcijos komisija pagal kompetenciją įgyvendino Savivaldybės politiką korupcijos prevencijos srityje, dirbo vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Konstitucija, Lietuvos Respublikos korupcijos prevencijos įstatymu, Lietuvos Respublikos nacionaline kovos su korupcija 2015–2025 metų programa, kitais teisės aktais, reglamentuojančiais korupcijos prevencijos veiklą, Akmenės rajono savivaldybės antikorupcijos komisijos veiklos nuostatais, Akmenės rajono savivaldybės 2015–2019 metų korupcijos prevencijos programa (toliau – Programa), patvirtinta Akmenės rajono savivaldybės tarybos 2015 m. gegužės 28 d. sprendimu Nr. T-129 „Dėl Akmenės rajono savivaldybės korupcijos prevencijos 2015–2019 metų programos ir jos įgyvendinimo priemonių plano patvirtinimo“.

Pagrindinės Programos strateginės korupcijos prevencijos kryptys yra: užtikrinti korupcijos atsiradimo sąlygų šalinimą; didinti savivaldybės veiklos viešumą; tobulinti administracinių ir viešųjų paslaugų teikimo ir administravimo procedūras didinant jų skaidrumą ir efektyvumą; antikorupcinio švietimo sklaida.

 

 

Atsižvelgiant į Programos strateginės korupcijos prevencijos kryptis Komisija siekė:

Sukurti tinkamą ir veiksmingą korupcijos prevencijos organizavimo, įgyvendinimo, priežiūros ir kontrolės mechanizmą.

Komisijos iniciatyva vykdyta programos įgyvendinimo stebėsena. Du kartus per metus siųsta Programos priemonių vykdytojams priminimai apie Programos priemonių įgyvendinimo terminus ir laukiamus rezultatus. Taip pat priminta, kad būtina pateikti Savivaldybės administracijos darbuotojui, atsakingam už korupcijos prevenciją ir kontrolę, informaciją apie Programos priemonių įgyvendinimo veiksmingumą bei pagal numatytus priemonei įgyvendinti terminus, išsamiai aprašyti Programos priemonių įgyvendinimo eigą.

Atsižvelgiant į Programos priemonių įgyvendinimą ir laukiamus rezultatus, teikti pasiūlymai korupcijos rizikos veiksniams valdyti, sumažinti ir pašalinti.

Siekiant išsiaiškinti Akmenės rajono gyventojų požiūrį į korupciją, antikorupcinės aplinkos kūrimą ir nustatyti galimas korupcijos išplitimo priežastis bei labiausiai korupcijos paveiktas sritis Savivaldybėje, Akmenės rajono savivaldybės antikorupcijos komisijos iniciatyva nuo 2016 m. birželio 23 d. iki rugpjūčio 4 d. buvo atlikta anoniminė anketinė gyventojų apklausa.

Gyventojų nuomone, Akmenės rajono savivaldybės institucijose korupcijos problema yra iš dalies rimta. 63,8 proc. respondentų mano, kad Savivaldybės institucijos yra labai ar iš dalies korumpuotos. Korupciją kaip ypač rimtą problemą nurodo 4,8 proc. pakankamai rimtą – 13,0 proc., iš dalies rimtą – 48,2 proc., kad korupcijos problemos nėra nurodo 34,0 proc. respondentų.

 

 

 

 

Gyventojų supratimas, kokią žalą korupcija daro valstybei, ir dalyvavimas antikorupcinėje veikloje yra esminiai dalykai kovoje su korupcija. Nors apklausos duomenys parodė, kad 79,9 proc. visų apklausoje dalyvavusių respondentų supranta korupcijos daromą žalą valstybei ir visuomenei, visgi labai panašus kiekis gyventojų (77,3 proc.) teigia, kad nepraneštų teisėsaugos institucijoms apie tai, kad davė kyšį. Likusi dalis gyventojų (20,3 proc.) pasisakė, kad žalos nėra, jei abi pusės lieka patenkintos. Nepranešimo apie kyšio davimą pagrindinės priežastys: gyventojai mano, kad tie kas praneša, galų gale, nukenčia skaudžiausiai (22,5 proc.); gyventojų nežinojimas, kur kreiptis norint pranešti apie korupciją. Taip pareiškė dauguma dalyvavusių apklausoje (62,8 proc.). Apklausų išvados ir rezultatai paskelbti Savivaldybės interneto svetainėje www.akmene.lt

 

2016 metų III ketvirtyje nustatytos veiklos sritys, kuriose egzistuoja didelė korupcijos pasireiškimo tikimybė ir atliktas korupcijos pasireiškimo tikimybės nustatymas. Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos korupcijos prevencijos įstatymo 6 straipsnio 2 ir 3 dalimis, Korupcijos rizikos analizės atlikimo tvarkos, patvirtintos Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. spalio 8 d. nutarimu Nr. 1601 „Dėl korupcijos rizikos analizės atlikimo tvarkos patvirtinimo“, nuostatomis, Valstybės ar savivaldybės įstaigos veiklos sričių, kuriose egzistuoja didelė korupcijos pasireiškimo tikimybė, nustatymo rekomendacijomis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos direktoriaus 2011 m. gegužės 13 d. įsakymu Nr. 2–170, Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos 2016-06-30 rašte Nr. 4-10-460 pateiktomis rekomendacijomis, nutarta atlikti korupcijos pasireiškimo tikimybės nustatymą ir įvertinimą šiose veiklos srityse:

1.     Paramos teikimas pagal Akmenės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiąją programą.

2.     Paramos teikimas pagal Akmenės rajono savivaldybės kaimo bendruomenių ir visuomeninių organizacijų rėmimo programą.

Analizės uždaviniai:

1. Įvertinti veiklos srities atitiktį Korupcijos prevencijos įstatymo 6 straipsnio 3 dalyje įtvirtintiems kriterijams.

2. Išanalizuoti įstaigos priimtus teisės aktus, sprendimus, atliktus veiksmus, įvertinti, ar pasirinktose įstaigos veiklos srityse yra laikomasi įstatymų, kitų teisės aktų ar sutarčių, turinčių įtakos įstaigos veiklai.

3. Nustatyti rizikos veiksnius, sudarančius galimybę korupcijai atsirasti, ir pateikti pasiūlymus dėl korupcijos rizikos veiksnių neigiamos įtakos panaikinimo ar sumažinimo.

Analizuotas laikotarpis: 2015-07-01 – 2016-06-30.

Nustatant Akmenės rajono savivaldybėje korupcijos pasireiškimo tikimybę, buvo analizuojami Lietuvos Respublikos įstatymai, Akmenės rajono savivaldybės tarybos sprendimai, Akmenės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymai, kiti teisės aktai bei pokalbis su Savivaldybės administracijos darbuotojais.

Išanalizavus vertintinas sritis reglamentuojančius teisės aktus, nustatyti korupcijos rizikos veiksniai ir pateiktos priemonės jiems valdyti ir (ar) sumažinti. Išvada dėl korupcijos pasireiškimo tikimybės parengta ir pateikta Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybai.

Atnaujinta Savivaldybės interneto svetainės skiltis „Korupcijos prevencija“. Joje nuolat atnaujinama aktuali informacija, skelbiami Antikorupcijos komisijos nuostatai ir veiklos ataskaita. Taip pat siekiant didinti gyventojų informuotumą ir galimybes, pateikiama informacija, kur gyventojams reikėtų kreiptis siekiant pranešti apie pastebėtas korupcijos apraiškas.

Siekiant visapusiškai išspręsti Komisijos posėdžių metu iškilusius klausimus, į pagalbą pasitelkti Savivaldybės specialistai įvairiems klausimams nagrinėti.

2016-05-20 Komisijos nariai dalyvavo Specialiųjų tyrimų tarnybos rengtame seminare „Antikorupcijos komisijos: veikla ir problemos“. Seminaro tikslas buvo atkreipti savivaldybių antikorupcijos komisijų dėmesį į priimtus Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo pakeitimus, kurie įgalino savivaldybių tarybas ne tik steigti tokias komisijas, bet ir komisijoms nustatė konkrečias su korupcijos prevencijos priemonių įgyvendinimu susijusias funkcijas.

Įgyvendinant antikorupcinį švietimą 2016 m. gruodžio mėn. bendrojo lavinimo mokyklose Tarptautinei antikorupcijos dienai paminėti, ugdymo įstaigose vyko įvairūs renginiai – diskusijos, akcijos, plakatų konkursai, integruotos etikos, pilietinio ugdymo, tikybos pamokos, kuriose buvo gvildenama ši tema. Įgyvendinant Programos priemonių planą Savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyrius suorganizavo mokinių susitikimą su STT Šiaulių valdybos darbuotojais. Susitikimuose su gimnazijų bendruomenėmis dalyvavo Akmenės rajono savivaldybės antikorupcijos komisijos pirmininkė Vitalija Žakienė bei Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus atstovas. STT atstovai papasakojo apie tarnybos struktūrą, veiklą, ką reikia studijuoti, norint dirbti pareigūnu šioje srityje, kokiomis charakterio savybėmis reikia pasižymėti, kad galėtum dirbti šį atsakingą darbą, padovanojo mokykloms naujai išleistą komiksų knygelę „Grotelės už kyšį“. Antikorupcinis mokinių ugdymas – prasminga veikla, formuojanti sąžiningą visuomenės narį.

Pagrindinė Antikorupcijos komisijos veiklos forma – posėdžiai. Ataskaitiniu laikotarpiu Antikorupcijos komisijos posėdžiai vyko pagal poreikį, Antikorupcijos komisija posėdžiavo tris kartus (2016 m. gegužės 9 d., 2016 m. birželio 16 d., 2016 m. rugsėjo 20 d.).

Komisijos posėdžiuose:

¾   aptarta Akmenės rajono savivaldybės antikorupcijos komisijos 2015 metų veiklos ataskaita;

¾   aptarta Akmenės rajono savivaldybės korupcijos prevencijos programos priemonių plano 2015 metų įgyvendinimo ataskaita;

¾    svarstytas Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos 2016 m. birželio 30 d. raštas Nr. 4-01-5211 „Dėl Lietuvos Respublikos savivaldybių antikorupcijos komisijų“;

¾    svarstytas Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos 2016 m. kovo 9 d. raštas Nr. 4-01-1853 „Dėl Antikorupcijos komisijos veiklos savivaldybėje ir kovos su korupcija programų atnaujinimo“;

¾    priimtas sprendimas organizuoti anoniminę gyventojų apklausą „Korupcijos pasireiškimas Akmenės rajono savivaldybėje“;

¾    aptarta anoniminės gyventojų apklausos „Korupcijos pasireiškimas Akmenės rajono savivaldybėje“ ataskaita, pateikti pasiūlymai korupcijos pasireiškimo rizikai sumažinti;

¾    nustatytos veiklos sritys, kuriose egzistuoja didelė korupcijos pasireiškimo tikimybė ir priimtas sprendimas atlikti šiose srityse korupcijos pasireiškimo tikimybės nustatymą;

¾    atlikta Akmenės rajono savivaldybės 2015–2019 metų korupcijos prevencijos programos įgyvendinimo stebėsena.

 

 

____________________