VALSTYBINĖS MAISTO IR VETERINARIJOS TARNYBOS
DIREKTORIUS
ĮSAKYMAS
DĖL TRANSPORTO PRIEMONIŲ, KURIOMIS VEŽAMI GYVŪNAI, VALYMO, PLOVIMO IR DEZINFEKAVIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
2017 m. spalio 20 d. Nr. B1-684
Vilnius
1. T v i r t i n u pridedamą Transporto priemonių, kuriomis vežami gyvūnai, valymo, plovimo ir dezinfekavimo tvarkos aprašą (toliau – Aprašas).
2. P r i p a ž į s t u netekusiu galios Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2011 m. lapkričio 7 d. įsakymą Nr. B1-664 „Dėl transporto priemonių, kuriomis vežami gyvūnai, valymo, plovimo ir dezinfekavimo“ su visais pakeitimais ir papildymais.
3. N u s t a t a u, kad:
4. N u r o d a u Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos teritoriniams padaliniams informuoti šio įsakymo 3.2 papunktyje nurodytas transporto priemonių valymo, plovimo ir dezinfekavimo įmones apie šį įsakymą ir nuo 2018 m. rugsėjo 1 d. iki 2018 m. lapkričio 1 d. įvertinti jų atitiktį Aprašo nuostatoms.
5. P a v e d u:
PATVIRTINTA
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus
2017 m. spalio 20 d. įsakymu Nr. B1-684
TRANSPORTO PRIEMONIŲ, KURIOMIS VEŽAMI GYVŪNAI, VALYMO, PLOVIMO IR DEZINFEKAVIMO TVARKOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Transporto priemonių, kuriomis vežami gyvūnai, valymo, plovimo ir dezinfekavimo tvarkos aprašas (toliau – Tvarkos aprašas) nustato reikalavimus ūkio subjektams, teikiantiems transporto priemonių, kuriomis vežami gyvūnai, valymo, plovimo ir dezinfekavimo paslaugas (toliau – transporto priemonių valymo, plovimo ir dezinfekavimo įmonės), ir specialiųjų transporto priemonių, kuriomis vežami ūkiniai gyvūnai (toliau – transporto priemonė), valymui, plovimui ir dezinfekavimui, ir nustato pareigas gyvūnų vežėjams.
2. Tvarkos apraše vartojamos sąvokos atitinka sąvokas, vartojamas Lietuvos Respublikos veterinarijos įstatyme ir Valstybinės veterinarinės kontrolės subjektų, išskyrus maisto tvarkymo subjektus, veterinarinio patvirtinimo ir įregistravimo tvarkos apraše, patvirtintame Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2005 m. kovo 1 d. įsakymu Nr. B1-146 „Dėl Valstybinės veterinarinės kontrolės subjektų, išskyrus maisto tvarkymo subjektus, veterinarinio patvirtinimo ir įregistravimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ (toliau – Valstybinės veterinarinės kontrolės subjektų, išskyrus maisto tvarkymo subjektus, veterinarinio patvirtinimo ir įregistravimo tvarkos aprašas).
II SKYRIUS
REIKALAVIMAI TRANSPORTO PRIEMONIŲ VALYMO, PLOVIMO IR DEZINFEKAVIMO ĮMONĖMS
3. Transporto priemonių valymo, plovimo ir dezinfekavimo įmonės gali teikti transporto priemonių valymo, plovimo ir dezinfekavimo paslaugas, jeigu joms yra suteiktas veterinarinis patvirtinimas, vadovaujantis Valstybinės veterinarinės kontrolės subjektų, išskyrus maisto tvarkymo subjektus, veterinarinio patvirtinimo ir įregistravimo tvarkos aprašu.
4. Transporto priemonių valymo, plovimo ir dezinfekavimo įmonė, teikdama Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (toliau – VMVT) teritoriniam padaliniui prašymą dėl veterinarinio patvirtinimo, kartu turi pateikti:
4.1. dokumentus, nurodytus Valstybinės veterinarinės kontrolės subjektų, išskyrus maisto tvarkymo subjektus, veterinarinio patvirtinimo ir įregistravimo tvarkos aprašo 9.1, 9.2.1 (kai pareiškėjas fizinis asmuo), 9.2.2, 9.2.3.2, 9.2.3.5, 9.2.4 papunkčiuose;
5. Transporto priemonių valymo, plovimo ir dezinfekavimo įmonėms veterinarinis patvirtinimas suteikiamas, jei, atlikus patikrinimą vietoje, nustatoma, kad jos atitinka Tvarkos aprašo 6 punkto nuostatas. Tuo atveju, kai transporto priemonių valymo, plovimo ir dezinfekavimo įmonė transporto priemonių valymo, plovimo ir dezinfekavimo paslaugas teikia skirtingose veiklos vietose, veterinarinis patvirtinimas suteikiamas visoms veiklos vietoms atskirai.
6. Transporto priemonių valymo, plovimo ir dezinfekavimo įmonė turi:
6.1. turėti vietą ar patalpas transporto priemonėms valyti, plauti ir dezinfekuoti su įrengta vandens tiekimo ir nuotekų surinkimo sistema;
6.5. parengtą transporto priemonių valymo, plovimo ir dezinfekavimo tvarkos aprašą, transporto priemonių valymo, plovimo ir dezinfekavimo kokybės įvertinimo ir dezinfekcijos efektyvumo nustatymo programą, kurioje turi būti aprašyti Tvarkos aprašo 16 punkte nurodyti veiksmai ir korekciniai veiksmai, nustačius nekokybiškai išvalytą, išplautą ir išdezinfekuotą transporto priemonę.
7. Jeigu skerdyklos, prekiautojo gyvūnais, gyvūnų surinkimo centro ar gyvūnų laikymo vietos teritorijoje įrengtoje transporto priemonių valymo, plovimo ir dezinfekavimo vietoje valomos, plaunamos ir dezinfekuojamos transporto priemonės, kuriomis į šį ūkio subjektą buvo atvežti ūkiniai gyvūnai, tokiam ūkio subjektui reikalavimas dėl veterinarinio patvirtinimo netaikomas, tačiau jis turi užtikrinti Tvarkos aprašo 6, 8–17, 21, 22 punktų nuostatų laikymąsi.
III SKYRIUS
REIKALAVIMAI TRANSPORTO PRIEMONIŲ VALYMUI, PLOVIMUI IR DEZINFEKAVIMUI
8. Transporto priemonė po kiekvieno ūkinių gyvūnų vežimo turi būti išvalyta, išplauta ir dezinfekuota kaip galima greičiau, bet ne vėliau kaip per 24 val. po ūkinių gyvūnų iškrovimo.
9. Transporto priemonėms valyti, plauti ir dezinfekuoti turi būti naudojami teisės aktų nustatyta tvarka autorizuoti veterinariniai biocidiniai produktai, kurie veikia daugelio gyvūnų pavojingų užkrečiamųjų ligų (ypač klasikinio kiaulių maro, afrikinio kiaulių maro, kiaulių vezikulinės ligos, snukio ir nagų ligos, paukščių gripo, Niukaslo ligos, mėlynojo liežuvio ligos ir kt.) sukėlėjus (toliau – biocidai), ir riebalus šalinančios medžiagos.
10. Atliekant transporto priemonių valymą, plovimą ir dezinfekavimą turi būti užtikrinamas riebalus šalinančių medžiagų ir biocidų naudojimo sąlygų, nurodytų riebalus šalinančių medžiagų ir biocidų gamintojų pateikiamose instrukcijose (pvz.: spaudimo, minimalios temperatūros ir reikalingo sąlyčio laiko), laikymasis, kad nesumažėtų jų veiksmingumas.
11. Plaunant transporto priemones turi būti atsižvelgiama į oro ir vandens temperatūrą. Vandens temperatūra turi būti tokia, kad purškiant vandenį jis atitirpdytų plaunamos transporto priemonės apledėjusius paviršius.
12. Atlikus transporto priemonės valymą, plovimą ir dezinfekavimą, turi būti surašyti Transporto priemonės, kuria vežami gyvūnai, valymo, plovimo, dezinfekavimo akto (priedas) 2 (du) egzemplioriai, iš kurių vienas paliekamas transporto priemonių valymo, plovimo ir dezinfekavimo įmonėje ir joje saugomas ne trumpiau kaip vienus metus, o kitas įteikiamas transporto priemonės vairuotojui, kuris jį perduoda gyvūnų vežėjui.
13. Asmenys, atliekantys transporto priemonių valymą, plovimą ir dezinfekavimą, turi dėvėti individualias apsaugos priemones, kurias baigę darbą turi sudėti į tam skirtą vietą. Panaudotos individualios nevienkartinės apsaugos priemonės turi būti plaunamos ir dezinfekuojamos, o vienkartinės – tvarkomos Lietuvos Respublikos atliekų tvarkymo įstatyme nustatyta tvarka.
14. Transporto priemonių valymo, plovimo ir dezinfekavimo įmonės turi tvarkyti transporto priemonių valymo, plovimo ir dezinfekavimo žurnalą (elektroninį arba popierinį), kuris transporto priemonių valymo, plovimo ir dezinfekavimo įmonės turi būti saugomas ne trumpiau kaip 3 (trejus) metus. Į transporto priemonių valymo, plovimo ir dezinfekavimo žurnalą turi būti įrašomi šie duomenys:
14.3. naudotų riebalus šalinančių medžiagų ir biocidų pavadinimai, serijos numeriai, tinkamumo naudoti terminai ir sunaudoti kiekiai;
15. Vietoj transporto priemonių valymo, plovimo ir dezinfekavimo žurnalo gali būti tvarkomas Transporto priemonių, kuriomis vežami gyvūnai, valymo, plovimo, dezinfekavimo aktų registracijos žurnalas, jeigu transporto priemonių, kuriomis vežami gyvūnai, valymo, plovimo, dezinfekavimo aktai saugomi 3 (trejus) metus.
16. Transporto priemonių valymą, plovimą ir dezinfekavimą atliekantis asmuo turi vizualiai įvertinti kiekvieną išvalytą, išplautą ir išdezinfektuotą transporto priemonę. Transporto priemonių valymo, plovimo ir dezinfekavimo įmonėje periodiškai turi būti imami nuoplovų mėginiai dezinfekcijos efektyvumui nustatyti (ne mažiau kaip kartą per ketvirtį), taip pat atliekami šių mėginių bakteriologiniai tyrimai, siekiant nustatyti patogeninius mikroorganizmus (patogenines salmoneles, enterobakerijas ir enterokokus), kurių neturi būti ant nuvalytų, nuplautų ir išdezinfekuotų transporto priemonės paviršių. Nuoplovų mėginiai turi būti imami praėjus laikui, per kurį atsiranda biocido poveikis.
17. Transporto priemonių valymo, plovimo ir dezinfekavimo įmonėje nuoplovų mėginių tyrimo protokolai saugomi ne mažiau kaip 3 (trejus) metus. Transporto priemonių valymo, plovimo ir dezinfekavimo įmonė, gavusi nuoplovų mėginių tyrimo protokolus, kuriais patvirtinama, kad nuoplovose rasta patogeninių mikroorganizmų, turi nustatyti priežastis ir jas pašalinti pagal Tvarkos aprašo 6.5 papunktyje nurodytoje programoje aprašytus korekcinius veiksmus.
IV SKYRIUS
GYVŪNŲ VEŽĖJŲ PAREIGOS
18. Gyvūnų vežėjai turi užtikrinti, kad:
18.1. transporto priemonės atitiktų Tvarkos apraše nustatytus transporto priemonių valymo, plovimo ir dezinfekavimo reikalavimus;
18.2. po ūkinių gyvūnų iškrovimo paskirties vietoje Europos Sąjungos valstybėje narėje ar trečiojoje šalyje transporto priemonės bus išvalytos, išplautos ir išdezinfekuotos toje šalyje esančioje transporto priemonių valymo, plovimo ir dezinfekavimo įmonėje, kuri išduoda tai patvirtinantį dokumentą;
18.3. iš trečiųjų šalių atvykstančios transporto priemonės, kuriomis iš Europos Sąjungos buvo vežami ar bus vežami ūkiniai gyvūnai, bus papildomai išvalytos, išplautos ir dezinfekuotos transporto priemonių valymo, plovimo ir dezinfekavimo įmonėse ir joms bus išduotas tai patvirtinantis dokumentas;
19. Gyvūnų vežėjai Tvarkos aprašo 18.2 ir 18.3 papunkčiuose nustatytus dokumentus turi pateikti VMVT teritoriniam padaliniui, kuris išduos veterinarijos sertifikatą eksportui.
V SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
21. Transporto priemonės turi būti valomos, plaunamos ir dezinfekuojamos laikantis Tvarkos aprašo, aplinkos apsaugą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų.
22. Transporto priemonių valymo, plovimo ir dezinfekavimo įmonėje iš transporto priemonių surinktas mėšlas, pakratai tvarkomi vadovaujantis 2009 m. spalio 21 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 1069/2009, kuriuo nustatomos žmonėms vartoti neskirtų šalutinių gyvūninių produktų ir jų gaminių sveikumo taisyklės ir panaikinamas reglamentas (EB) Nr. 1774/2002 (OL 2009 L 300, p. 1), su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2013 m. gruodžio 17 d. Tarybos reglamentu (ES) Nr. 1385/2013 (OL 2013 L 354, p. 86) kaip 2 kategorijos šalutiniai gyvūniniai produktais.
23. Asmenys šiame Tvarkos apraše nurodytus dokumentus VMVT teritoriniam padaliniui gali pateikti tiesiogiai arba per atstumą (pvz., siunčiant registruotu paštu, per kurjerį arba dokumentus, pasirašytus saugiu elektroniniu parašu, sukurtu saugia parašo formavimo įranga ir patvirtintu galiojančiu sertifikatu, siunčiant elektroniniu paštu, kitomis elektroninėmis priemonėmis ir pan.).
25. VMVT teritorinių padalinių sprendimai, kontrolę vykdančių pareigūnų veiksmai gali būti skundžiami Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.
Transporto priemonių, kuriomis vežami gyvūnai, valymo, plovimo ir dezinfekavimo tvarkos aprašo
priedas
(Transporto priemonių, kuriomis vežami gyvūnai, valymo, plovimo, dezinfekavimo akto pavyzdys)
TRANSPORTO PRIEMONĖS, KURIA VEŽAMI GYVŪNAI, VALYMO, PLOVIMO IR DEZINFEKAVIMO
AKTAS
20___-___-___ Nr.____
________________
(sudarymo vieta)
1. Transporto priemonių valymo, plovimo ir dezinfekavimo įmonės: pavadinimas _________________________________________________________________ adresas _____________________________________________________________________ vet. patvirtinimo numeris _______________________________________________________ tel./el. p. _____________________________________________________________________ |
|
2. Gyvūnų vežėjo: pavadinimas ___________________________________________________________________ adresas _______________________________________________________________________ vet. patvirtinimo numeris _________________________________________________________ tel./faks. _______________________________________________________________________ |
|
3. Transporto priemonės: valstybinis numeris ____________________ priekabos numeris _____________________ |
4. Transporto priemonė yra skirta vežti: ________________________________ (nurodyti gyvūno (-ų) rūšį (-is)) |
5. Naudotos riebalus šalinančios medžiagos: pavadinimas __________________________ sunaudotas kiekis (litrais) ________________ |
6. Naudoto veterinarinio biocidinio produkto: pavadinimas___________________________ sunaudotas kiekis _____________________ l laikas, per kurį atsiranda veterinarinio biocidinio produkto poveikis, _____________________ val. |
7. Išvalytos, išplautos ir išdezinfekuotos transporto priemonės plotas:
___________________________________ m2 |
8. Valymo, plovimo ir dezinfekavimo: pradžia _______________________________ (data, laikas) pabaiga _______________________________ (data, laikas) aplinkos temperatūra __________________°C |
9. Papildoma informacija (pildoma prieš pasirašant šį aktą, nustačius transporto priemonės defektus, dėl kurių gali būti nekokybiškai atlikti valymo, plovimo ir dezinfekavimo darbai, ar gyvūnų vežėjui ir (ar) transporto priemonės vairuotojui pastebėjus, kad nekokybiškai buvo atlikti valymo, plovimo ir dezinfekavimo darbai): _____________________________________________________________________________ _____________________________________________________________________________ _____________________________________________________________________________ |
|
10. Asmuo atlikęs transporto priemonės valymą, plovimą ir dezinfekavimą ______________________________ (pareigos) A.V.
__________________ (parašas) ______________________________ (vardas, pavardė) |
11. Transporto priemonės vairuotojas
_________________ (parašas) ________________________________ (vardas, pavardė) |
__________________