neįgaliųjų REIKALų departamentO PRIE socialinės apsaugos ir darbo ministerijos DIREKTORIUS
ĮSAKYMAS
DĖL LENGVŲJŲ AUTOMOBILIŲ, PRITAIKYTŲ NEĮGALIESIEMS VEŽTI IR PERDUOTŲ NEĮGALIŲJŲ NEVYRIAUSYBINĖMS ORGANIZACIJOMS VALSTYBĖS TURTO PANAUDOS PAGRINDAIS, VALDYMO IR NAUDOJIMO REKOMENDACIJŲ PATVIRTINIMO
2017 m. rugsėjo 27 d. Nr. V-40
Vilnius
Įgyvendinant Nacionalinės neįgaliųjų socialinės integracijos 2013–2019 metų programos 2016–2018 metų veiksmų plano, patvirtinto Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2015 m. birželio 25 d. įsakymu Nr. A1-381 „Dėl Nacionalinės neįgaliųjų socialinės integracijos 2013–2019 metų programos įgyvendinimo 2016–2018 metų veiksmų plano patvirtinimo“, 1.1.4 priemonę „Teikti neįgaliesiems pavėžėjimo paslaugas savivaldybių teritorijose“,
tvirtinu Lengvųjų automobilių, pritaikytų neįgaliesiems vežti ir perduotų neįgaliųjų nevyriausybinėms organizacijoms valstybės turto panaudos pagrindais, valdymo ir naudojimo rekomendacijas (pridedamas).
PATVIRTINTA
Neįgaliųjų reikalų departamento prie
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos
direktoriaus
2017 m. rugsėjo 27 d. įsakymu Nr. V-40
LENGVŲJŲ AUTOMOBILIŲ, PRITAIKYTŲ NEĮGALIESIEMS VEŽTI IR PERDUOTŲ NEVYRIAUSYBINĖMS NEĮGALIŲJŲ ORGANIZACIJOMS VALSTYBĖS TURTO PANAUDOS PAGRINDAIS VALDYMO IR NAUDOJIMO REKOMENDACIJOS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Lengvųjų automobilių, pritaikytų neįgaliesiems vežti ir perduotų neįgaliųjų nevyriausybinėms organizacijoms (toliau – organizacija) valstybės turto panaudos pagrindais, valdymo ir naudojimo rekomendacijos (toliau – rekomendacijos) nustato pagrindines valstybės turto - lengvųjų automobilių, pritaikytų neįgaliesiems vežti, perdavimo panaudos pagrindais laikinai neatlygintinai valdyti ir naudotis sąlygas, transporto paslaugų teikėjų ir transporto paslaugos gavėjų, teises ir pareigas, taip pat pagrindinius perduoto valstybės turto valdymo ir naudojimo reikalavimus, susijusius su organizacijos transporto paslaugų teikimu neįgaliesiems.
2. Šios rekomendacijos yra taikomos organizacijoms, valstybės turto panaudos sutarties (toliau –sutartis) pagrindais iš Neįgaliųjų reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos 2016-2018 metais gavusioms lengvuosius automobilius, pritaikytus neįgaliesiems vežti (toliau – automobilis).
3. Rekomendacijos yra parengtos atsižvelgiant į Neįgaliųjų reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos direktoriaus 2016 m. rugpjūčio 30 d. įsakymu Nr. V-35 patvirtintas Lengvųjų automobilių, pritaikytų neįgaliesiems vežti, paskirstymo 2016-2018 metais tvarkos aprašo nuostatas (toliau – Tvarkos aprašas).
4. Automobilio perdavimo tikslas - paskatinti organizacijas teikti transporto paslaugas (vienkartines ar nuolatines) neįgaliesiems.
5. Valstybės turto panaudos pagrindais transporto paslaugų gavėjai – neįgalūs asmenys, juos lydintys asmenys (šeimos nariai – tėvai (įtėviai), sutuoktinis, vaikai (įvaikiai), broliai, seserys, globėjai, rūpintojai).
6. Rekomendacijose vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos civiliniame kodekse, Lietuvos Respublikos neįgaliųjų socialinės integracijos įstatyme, Lietuvos, Lietuvos Respublikos asociacijų įstatyme, Lietuvos Respublikos labdaros ir paramos fondų įstatyme, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarime, dėl Valstybės turto perdavimo panaudos pagrindais laikinai neatlygintinai valdyti ir naudotis tvarkos aprašo patvirtinimo.
II SKYRIUS
TRANSPORTO PASLAUGŲ TEIKIMO REGLAMENTAVIMAS IR VIEŠINIMAS
7. Prieš perduodant automobilį panaudos pagrindais, savivaldybė pateikia Neįgaliųjų reikalų departamentui prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Departamentas) įsipareigojimą padengti perduoto pritaikyto automobilio išlaikymo (draudimo, remonto ir kt.) ir eksploatacijos (kuro, vairuotojo darbo užmokesčio ir kt.) išlaidas arba pati organizacija pateikia garantinį raštą, kad perduoto automobilio išlaikymo ir eksploatacijos išlaidas padengs pati organizacija arba kiti asmenys. Gavus automobilį informacija apie transporto paslaugų plėtrą savivaldybėje turi būti paviešinama savivaldybės administracijos interneto svetainėje, organizacijos interneto svetainėje (jei turi), regioninėje spaudoje ir pan.
8. Organizacija negali jai perduoto automobilio išnuomoti ar kitaip perduoti naudotis tretiesiems asmenims, įskaitant organizacijos filialus, asocijuotus narius, struktūrinius padalinius ir kitus juridinius asmenis.
9. Organizacija, bendradarbiaudama su savivaldybės administracija, turi užtikrinti galimybę, esant poreikiui, pasinaudoti teikiamomis transporto paslaugomis ne tik savo organizacijos nariams, bet ir kitoms savivaldybės teritorijoje veikiančioms organizacijoms ar kitiems savivaldybėje gyvenantiems asmenims, nurodytiems Tvarkos aprašo 5 punkte.
10. Organizacija, prieš gaudamą automobilį, turi parengti transporto paslaugų teikimo tvarką ir ją raštiškai suderinti su savivaldybės administracija. Transporto paslaugų teikimo tvarka, po suderinimo su savivaldybės administracija, turi būti tvirtinama organizacijos vadovo įsakymu, o jos patvirtinta kopija ne vėliau kaip per 5 darbo dienas pateikiama Departamentui, savivaldybės administracijoje veikiančiai Neįgaliųjų reikalų komisijai ir/arba savivaldybės padaliniui, atsakingam už socialinių paslaugų neįgaliesiems teikimo organizavimą ir koordinavimą. Esant poreikiui, transporto paslaugų teikimo tvarka turi būti pakoreguota pagal Departamento pateiktas pastabas.
11. Transporto paslaugų teikimo tvarkoje turi būti nurodyta:
11.1. kokia tvarka yra teikiamos transporto paslaugos organizacijos nariams (kaip vykdomas paslaugos užsakymas, suteikimas ir atsiskaitymas už ją);
11.3. kokia tvarka teikiamos transporto paslaugos kitiems savivaldybėje gyvenantiems asmenims (ne organizacijos nariams), nurodytiems Tvarkos aprašo 5 punkte;
11.4. prioritetai kitų organizacijų narių ar asmenų, nurodytų Tvarkos aprašo 5 punkte transporto paslaugų poreikio tenkinimui, kai teikiamos gyvybiškai svarbios paslaugos (pvz.: asmuo vežamas dializuoti), ar reikalingos transporto paslaugos sutampa su pačios organizacijos narių poreikiu naudotis transporto paslaugomis, ar, kai tuo pačiu metu transporto paslaugų prašo kelios organizacijos;
12. Kartu su parengta transporto paslaugų teikimo tvarka turi būti patvirtinta:
12.1. Vienkartinio individualaus pobūdžio paslaugų (jei paslaugą užsako asmuo) prašymo forma, kurioje numatyta, kokiam asmeniui (vardas, pavardė, duomenys apie neįgalumą, netektą darbingumą, ar specialiuosius poreikius) reikalingos pavėžėjimo paslaugos, kur ir kada reikalinga transporto paslauga. Formą pildo šios paslaugos gavėjas užsakydamas transporto paslaugą;
12.2. Vienkartinio grupinio pobūdžio paslaugų prašymo forma, kurioje numatyta, kokiai organizacijai reikalingos transporto paslaugos, kiek paslaugos gavėjų bus vežama, kokiu maršrutu reikalinga transporto paslauga. Šią formą pildo organizacija (jei paslauga reikalinga kitai organizacijai). Forma pildoma paslaugos užsakymo metu;
12.3. Nuolatinio (indivdualaus ar grupinio) pobūdžio paslaugų poreikio forma, kurioje numatyta, kokiai organizacijai ir (ar) neįgaliam asmeniui (asmenims) reikalingos transporto paslaugos, kokiu periodiškumu, maršrutu ir trukme (dienomis, mėnesiais ir pan.) reikalinga transporto paslauga. Šią formą pildo paslaugos gavėjas, ar jam atstovaujanti organizacija (jei paslauga reikalinga kitai organizacijai). Nuolatinei paslaugai forma pildoma kartą per metus arba pagal poreikį;
12.4. transporto paslaugų suteikimo forma (kelionės lapo forma), kurią pildo organizacijos paskirtas vairuotojas. Šioje formoje turi būti nurodytas paslaugos gavėjas (gavėjai) šių gavėjų parašai, suteiktų transporto paslaugų data, paskirtis, vieta (pravažiuotas maršrutas), pravažiuotas atstumas, kuro sąnaudos ir kt.
13. Organizacija turi saugoti visų paslaugos gavėjų pateiktus prašymus kartu su jų pateiktomis formomis, nurodytomis šių rekomendacijų 12 punkte ne trumpiau kaip 2 kalendorinius metus.
14. Visi apmokėjimai už suteiktas transporto paslaugas, turi būti fiksuojami teisės aktų nustatyta tvarka.
15. Transporto paslaugų teikimo tvarka turi būti viešai skelbiama taip, kad su ja nuolat galėtų susipažinti savivaldybės teritorijoje gyvenantys Tvarkos aprašo 5 punkte nurodyti asmenys, taip pat organizacijos nariai bei kiti asmenys, savivaldybės teritorijoje veikiančios nevyriausybinės neįgaliuosius vienijančios organizacijos (rekomenduojama ją persiusti visoms savivaldybės teritorijoje veikiančioms nevyriausybinėms neįgaliuosius vienijančioms organizacijoms).
III SKYRIUS
AUTOMOBILIŲ VALDYMAS IR NAUDOJIMAS
16. Organizacijos vadovo įsakymu organizacijoje turi būti įdarbintas transporto paslaugas neįgaliesiems teikiantis darbuotojas (toliau – vairuotojas), kuris atsakingas už tinkamą automobilio eksploatavimą, saugojimą, remontą, ridos ir degalų apskaitą ir kt.
17. Už automobilių techninės būklės kontrolę, kasdienę ir periodinę techninę priežiūrą, draudimą turi būti atsakingas organizacijos vadovas bei paskirtas vairuotojas.
18. Organizacija turi naudotis automobiliu pagal tiesioginę paskirtį ir sutartį, tik sprendimo dėl valstybės turto perdavimo panaudos pagrindais laikinai neatlygintinai valdyti ir naudotis priėmimo metu organizacijos įstatuose numatytai veiklai, susijusiai transporto paslaugų teikimu neįgaliesiems.
19. Organizacija eksploatuodama automobilį turi laikytis automobiliui keliamų priešgaisrinės saugos, saugojimo, sanitarinių reikalavimų ir techninių taisyklių, per visą sutarties galiojimo laiką nekeisti automobilio paskirties.
20. Pritaikyto automobilio šoninės durelės iš abiejų pusių turėtų būti pažymėtos (balta/sidabro spalva), nurodant organizacijos pavadinimą didžiosiomis raidėmis, ne žemesnės kaip 75 mm ar mažosiomis raidėmis ne žemesnėmis kaip 50 mm ir ne mažesnėmis, kaip 4 mm storio. Žemiau organziacijos pavadinimo, mažosiomis raidėmis, ne žemesnėmis kaip 20 mm, nurodomas Neįgaliųjų reikalų deparamento prie SADM logotipas ir pavadinimas „Neįgaliųjų reikalų deparamentas prie SADM“. Organizacijos vadovas yra atsakingas už automobilio pažymėjimą.
21. Automobilis turi būti pažymėtas, kaip nurodyta 20 punkte per 30 kalendorinių dienų nuo sutarties pasirašymo dienos.
22. Automobilis turi būti laikomas organizacijos vadovo nustatytoje nuolatinėje laikymo vietoje, išskyrus tuos atvejus, kai yra teikiamos transporto paslaugos.
23. Automobilis turi būti laikomas saugomoje aikštelėje ar teritorijoje (organizacijos, savivaldybės ar kitos įstaigos teritorijoje, garaže ar kt., pasirašant raštišką susitarimą dėl pritaikyto automobilio laikymo sąlygų ir saugojimo, jei pritaikytas automobilis saugomas ne organizacijos teritorijoje).
24. Saugojimo vietoje esančiame automobilyje draudžiama palikti šios transporto priemonės registracijos liudijimo, draudimo liudijimo. Paliekant automobilį saugomoje vietoje turėtų būti įjungta apsaugos sistema, o automobilis užrakintas.
25. Apie įvykusį eismo ir (ar) auto įvykį, kuriame dalyvavo automobilis, vairuotojas nedelsiant turi pranešti organizacijos vadovui.
IV SKYRIUS
RIDOS IR DEGALŲ APSKAITA
27. Automobilio ridos ir degalų sunaudojimo apskaita turi būti tvarkoma įstaigos vadovo nustatyta tvarka.
V SKYRIUS
AUTOMOBILIŲ KONTROLĖ IR ATSISKAITYMAS
29. Organizacijos vadovas turi nuolat kontroliuoti ar tinkamai naudojamas ir eksploatuojamas pritaikytas automobilis.
30. Organizacijos vadovas metams pasibaigus suratyje numatytais terminais turi teikti Departamentui ataskaitas apie suteiktas transporto neįgaliesiems paslaugas pagal sutartyje pridedamą formą. Už Departamentui pateiktos informacijos teisingumą atsako organizacijos vadovas.
31. Departamentas turi teisę tikrinti, ar organizacija naudojasi automobiliu tinkamai pagal paskirtį, vykdo sutartyje ir šiose rekomendacijose nustatytus reikalavimus. Jeigu organizacija nesudaro sąlygų kontroliuoti kaip naudojamas automobilis, arba automobilį naudoja ne pagal paskirtį, neteikia transporto paslaugų neįgaliesiems, ar naudoja automobilį neefektyviai, Neįgaliesiems pritaikytų automobilių paskirstymo komisijos sprendimu Departamentas turi teisę nutraukti sutartį su organizacija.