LIETUVOS RESPUBLIKOS

SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL ATSAKOMYBĖS IR FUNKCIJŲ PASISKIRSTYMO TARP INSTITUCIJŲ, ĮGYVENDINANT 2014–2020 METŲ EUROPOS PAGALBOS LABIAUSIAI SKURSTANTIEMS ASMENIMS FONDO VEIKSMŲ PROGRAMĄ, TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2014 m. rugpjūčio 27 d. Nr. A1-426

Vilnius

 

 

Vadovaudamasi 2014 m. kovo 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 223/2014 dėl Europos pagalbos labiausiai skurstantiems asmenims fondo 28 straipsniu ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2014 m. sausio 22 d. nutarimo Nr. 55 „Dėl institucijų, atsakingų už Europos pagalbos labiausiai skurstantiems asmenims fondo administravimą Lietuvoje, paskyrimo“ 2 punktu:

1. T v i r t i n u Atsakomybės ir funkcijų pasiskirstymo tarp institucijų, įgyvendinant 2014−2020 metų Europos pagalbos labiausiai skurstantiems asmenims fondo veiksmų programą, taisykles (pridedama).

2. P a v e d u šio įsakymo vykdymo kontrolę viceministrui pagal veiklos sritį. 

 

 

 

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė                                                         Algimanta Pabedinskienė


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos

ir darbo ministro 2014 m. rugpjūčio 27 d.

įsakymu Nr. A1- 426

 

 

ATSAKOMYBĖS IR FUNKCIJŲ PASISKIRSTYMO TARP INSTITUCIJŲ, ĮGYVENDINANT 2014–2020 METŲ EUROPOS pagalbos labiausiai skurstantiems asmenims fondo veiksmų programĄ, TAISYKLĖS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Atsakomybės ir funkcijų pasiskirstymo tarp institucijų, įgyvendinant 2014–2020 metų Europos pagalbos labiausiai skurstantiems asmenims fondo (toliau – Fondas) veiksmų programą (toliau – Veiksmų programa), taisyklės (toliau – Taisyklės) reglamentuoja institucijų, Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2014 m. sausio 22 d. nutarimu Nr. 55 „Dėl institucijų, atsakingų už Europos pagalbos labiausiai skurstantiems asmenims fondo administravimą Lietuvoje, paskyrimo“ (toliau – Vyriausybės nutarimas) paskirtų atsakingomis už Fondo administravimą Lietuvoje, funkcijas ir teises įgyvendinant Veiksmų programą.

2. Taisyklėse vartojamos sąvokos:

Audito institucija – institucija, pagal Vyriausybės nutarimo 1.1 papunktį paskirta vykdyti audito institucijos funkcijas. Audito institucija yra Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Vidaus audito skyrius.

Bendrojo finansavimo lėšos – projektui finansuoti skirtos lėšos, papildančios Europos Sąjungos (toliau – ES) finansavimą pagal ES teisės aktų nustatytą tvarką. Šias bendrojo finansavimo lėšas sudaro Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšos, skiriamos kaip parama projektui.

Išlaidų deklaracija – pagal Europos Komisijos nustatytą formą vadovaujančios institucijos parengtas ir tvirtinančios institucijos patvirtintas dokumentas, patvirtinantis, kad visos ataskaitiniu laikotarpiu deklaruotos išlaidos yra tinkamos finansuoti; išlaidų deklaracijoje yra nurodomi duomenys, kurių reikia rengiant Europos Komisijai teikiamą mokėjimo prašymą.

Iš Fondo lėšų bendrai finansuojamas valstybės projektas (toliau – valstybės projektas) – vadovaujantis Lietuvos Respublikos teisės aktais ir strateginio planavimo dokumentu (-ais) planuojamas ir vadovaujančios institucijos atrinktas projektas.

Kvietimas teikti paraiškas dėl projektų finansavimo valstybės projektų planavimo būdu (toliau – kvietimas teikti paraiškas) – tarpinės institucijos siūlymas pareiškėjams nustatytomis sąlygomis per nustatytą laiką teikti paraiškas dėl projektų finansavimo.

Mokėjimo prašymas – pagal vadovaujančios institucijos nustatytą formą projekto vykdytojo užpildytas dokumentas, teikiamas tarpinei institucijai kartu su dokumentų, įrodančių projekto, dėl kurio buvo sudaryta projekto sutartis, įgyvendinimo išlaidas, kopijomis.

Nacionalinės taisyklės – Lietuvos Respublikos teisės aktų nuostatos, nustatančios reikalavimus vadovaujančiai, tvirtinančiai, tarpinei, audito institucijoms, pareiškėjams ir projektų vykdytojams dėl paraiškų teikimo, vertinimo ir atrankos, projektų įgyvendinimo priežiūros, išlaidų apmokėjimo, techninės paramos lėšų naudojimo, paramos viešinimo ir kt.

Paraiška dėl projekto finansavimo (toliau – paraiška) – vadovaujančios institucijos nustatytos formos dokumentas, kurį pildo pareiškėjas, siekiantis gauti Fondo ir bendrojo finansavimo lėšų projektui finansuoti.

Paraiška vadovaujančiai institucijai dėl lėšų pervedimo projektų vykdytojams – pagal vadovaujančios institucijos nustatytą formą tarpinės institucijos parengtas ir patvirtintas dokumentas, kuriuo remiantis yra rengiama mokėjimo paraiška Lietuvos Respublikos finansų ministerijos Valstybės iždo departamentui.

Pareiškėjas – viešasis ar privatusis juridinis asmuo, teikiantis paraišką dėl projekto finansavimo.

Pažeidimas – Lietuvos Respublikos ir (ar) ES teisės aktų nuostatų pažeidimas, padarytas veikimu ar neveikimu, dėl kurio atsirado ar galėjo atsirasti valstybės ir (ar) ES biudžeto nuostolių.

Priežiūros komitetas (toliau – komitetas) – patariamojo pobūdžio vadovaujančios institucijos iniciatyva iš įvairių kompetentingų institucijų atstovų ir socialinių partnerių sudarytas komitetas, kurio sudėtis tvirtinama ir funkcijos apibrėžiamos Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro įsakymu. Komitete stebėtojo teisėmis gali būti kviečiami dalyvauti Europos Komisijos atstovai, atsakingi už Fondo įgyvendinimą ir koordinavimą Lietuvoje.

Projekto sutartis (toliau – sutartis) – vadovaujančios institucijos, tarpinės institucijos ir pareiškėjo pasirašomas susitarimas dėl skiriamų Fondo ir bendrojo finansavimo lėšų panaudojimo, projekto įgyvendinimo, atskaitomybės ir kitų sąlygų.

Projekto vykdytojas – viešasis ar privatusis juridinis asmuo, atsakingas už projekto įgyvendinimą.

Projektų finansavimo sąlygų aprašas – vadovaujančios institucijos parengtas ir Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro patvirtintas dokumentas, nustatantis reikalavimus ir sąlygas pareiškėjams ir projektams, finansuojamiems iš Fondo lėšų bei planuojamų bendrai finansuoti projektų, kuriuos numatoma įgyvendinti pagal Fondo veiksmų programą, atrankos ir sprendimų dėl jų finansavimo priėmimo tvarką.

Socialiniai partneriai – viešojo sektoriaus institucijos, ne pelno siekiančios organizacijos ir (ar) kitos socialinę veiklą vykdančios įstaigos, kurių veikla yra susijusi su socialinės atskirties mažinimu ir (ar) labiausiai skurstančių asmenų integracija į visuomenę, darbo rinką ir pan.

Tarpinė institucija – institucija, pagal Vyriausybės nutarimo 1.2 papunktį paskirta vykdyti tarpinės institucijos funkcijas. Tarpinė institucija yra viešosios įstaigos Europos socialinio fondo agentūros Projektų valdymo skyrius (EPF/EIF) kartu su Finansų ir apskaitos skyriumi. 

Tinkamos finansuoti projekto išlaidos – projekto išlaidos (arba jų dalis), kurios atitinka ES ir nacionalinius išlaidų atitikties reikalavimus bei gali būti deklaruojamos Europos Komisijai.

Tvirtinanti institucija – institucija, pagal Vyriausybės nutarimo 1.2 papunktį paskirta vykdyti tvirtinančios institucijos funkcijas. Tvirtinanti institucija yra viešosios įstaigos Europos socialinio fondo agentūros Kokybės užtikrinimo ir kontrolės skyrius.

Vadovaujanti institucija – institucija, pagal Vyriausybės nutarimo 1.1 papunktį paskirta vykdyti vadovaujančios institucijos funkcijas. Vadovaujanti institucija yra Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos ES struktūrinės paramos departamento Struktūrinės paramos valdymo skyrius kartu su Apskaitos ir atskaitomybės departamentu.

Valdymo ir kontrolės sistema – vadovaujančios, tvirtinančios, tarpinės ir audito institucijų pagal kompetenciją atliekamų Fondo lėšų valdymo ir kontrolės funkcijų ir procedūrų visuma, užtikrinanti ES ir nacionalinių teisės aktų ir principų laikymąsi.

Valstybės projektų atrankos tvarkos aprašas – dokumentas, kuriuo nustatoma valstybės projektų atrankos, siūlomų finansuoti valstybės projektų sąrašų sudarymo ir keitimo tvarka.

Valstybės projektų planavimas ir atranka – vadovaujančios institucijos parengti nacionaliniai teisės aktai, kuriuose tiksliai nurodytos procedūros, kaip sudaromi valstybės projektų sąrašai, teikiamos paraiškos ir pan. 

 

II SKYRIUS

vadovaujanČIOS institucijOS FUNKCIJOS IR TEISĖS

 

3. Vadovaujanti institucija – ES struktūrinės paramos departamento Struktūrinės paramos valdymo skyrius – atlieka šias funkcijas:

3.1. konsultuojasi su socialiniais partneriais rengiant Veiksmų programos projektą;

3.2. teikia derinti ir tvirtinti Veiksmų programos projektą Europos Komisijai, prieš tai pristačiusi jį socialiniams partneriams ir komiteto nariams, prireikus vykdo Veiksmų programos keitimus;

3.3. administruoja Veiksmų programą, laikydamasi patikimo finansų valdymo principo, nustatyto 2012 m. spalio 25 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (ES, Euratomas) Nr. 966/2012 dėl Sąjungos bendrajam biudžetui taikomų finansinių taisyklių ir kuriuo panaikinamas Tarybos reglamentas (EB, Euratomas) Nr. 1605/2002 (toliau – Finansinis reglamentas):

3.3.1. paveda tarpinei institucijai vykdyti užduotis, susijusias su vadovaujančios institucijos funkcijų atlikimu, ir užtikrina pavestų užduočių vykdymo priežiūrą ir kontrolę:

3.3.1.1. nustato pavestų užduočių vykdymo reikalavimus;

3.3.1.2. vadovaudamasi rizikos analize, atlieka nuolatinę pavestų užduočių vykdymo priežiūrą ir kontrolę;

3.3.2. teikia tvirtinančiai institucijai informaciją apie panaikintą Fondo lėšų ir (ar) bendrojo finansavimo lėšų dalį arba visas projektui skirtas lėšas;

3.3.3. atlieka kitas Veiksmų programos administravimo funkcijas;

3.4. kuria valdymo ir kontrolės sistemą, prižiūri jos veikimą ir tobulina ją, t. y. rengia ir tvirtina teisės aktus, reglamentuojančius Veiksmų programos administravimą ir finansavimą, teikia paaiškinimus dėl jų taikymo;

3.5. siekdama užtikrinti tinkamą valstybės projektų finansavimą:

3.5.1. nustato projektų atrankos kriterijus;

3.5.2. kartu su tarpine institucija organizuoja kvietimus teikti paraiškas;

3.5.3. teisės aktų nustatyta tvarka vertina planuojamus įtraukti į valstybės projektų sąrašą projektus;

3.5.4. sudaro ir tvirtina valstybės projektų sąrašus;

3.5.5. priima ir panaikina sprendimus dėl valstybės projektų finansavimo;

3.6. kartu su tarpine institucija sudaro trišales sutartis su pareiškėjais;

3.7. teisės aktų nustatytais atvejais ir tvarka teikia tarpinei institucijai pasiūlymus dėl sutarčių pakeitimų, taip pat teikia pritarimą tarpinės institucijos pateiktiems derinti sutarčių pakeitimams arba sutarčių nutraukimui, jeigu nepritaria sutarčių pakeitimams arba nutraukimui teikia pastabas ir pasiūlymus dėl pateiktų derinti sutarčių pakeitimų arba nutraukimo;

3.8. atlieka teisės aktuose nustatytus veiksmus, susijusius su lėšų išmokėjimu;

3.9. pagal kompetenciją užtikrina, kad projektai visą jų įgyvendinimo laikotarpį atitiktų galiojančius ES teisės aktų ir nacionalinių taisyklių reikalavimus;

3.10. įtarusi pažeidimą, praneša apie tai tarpinei institucijai;

3.11. įtarusi nusikalstamą veiką, susijusią su ES ir (ar) bendrojo finansavimo lėšų gavimu ar panaudojimu, nedelsdama praneša Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai prie Vidaus reikalų ministerijos (toliau – FNTT), kartu pateikdama visą su įtariama nusikalstama veika susijusią informaciją bei informuoja tarpinę instituciją;

3.12. planuoja lėšų poreikį Veiksmų programai Lietuvoje įgyvendinti;

3.13. pagal kompetenciją vykdo dvigubo finansavimo rizikos prevenciją;

3.14. nagrinėja pareiškėjų skundus, kuriuose skundžiami tarpinės institucijos sprendimai dėl paraiškos atmetimo;

3.15. administruoja Veiksmų programos techninę paramą;

3.16. užtikrina bendrojo finansavimo ir ES finansinių priemonių nuoseklumą ir papildomumą;

3.17. stebi bendrai finansuojamų produktų bei paslaugų teikimą ir įsitikina, kad už veiksmus deklaruotos išlaidos yra patirtos ir atitinka ES bei nacionalines taisykles;

3.18. užtikrina, kad projektų vykdytojai ir kitos įstaigos, įgyvendinančios Veiksmų programos finansuojamus veiksmus, turėtų atskiras apskaitos sistemas arba atitinkamus apskaitos kodeksus visiems su veiksmu susijusiems sandoriams, nepažeidžiant nacionalinių apskaitos taisyklių;

3.19. nustato procedūras, užtikrinančias, kad visi su išlaidomis ir auditu susiję dokumentai, reikalingi tinkamai audito sekai garantuoti, būtų saugomi laikantis reikalavimų, nurodytų 2014 m. kovo 13 d. Komisijos deleguotame reglamente (ES) Nr. 532/2014, kuriuo papildomas Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 223/2014 dėl Europos pagalbos labiausiai skurstantiems asmenims fondo;

3.20. užtikrina, kad numatytam auditui atlikti audito institucija gautų visą reikiamą informaciją apie naudojamas valdymo procedūras ir pagal Veiksmų programą bendrai finansuojamus projektus;

3.21. užtikrina, kad tvirtinanti institucija gautų visą būtiną informaciją apie tvirtinimo tikslu atliktas su išlaidomis susijusias procedūras ir patikrinimus;

3.22. rengia ir teikia Europos Komisijai metines ir galutinę ataskaitas dėl Veiksmų programos įgyvendinimo, tvirtinančios institucijos patvirtintas išlaidų deklaracijas ir mokėjimų prašymus arba, atitinkamais atvejais, grąžinamų išlaidų deklaracijas bei kitą Europos Komisijos prašomą informaciją;

3.23. teisės aktų nustatyta tvarka vykdo projektų patikras vietoje ir atrankinius patikrinimus tarpinėje institucijoje;

3.24. užtikrina, kad Veiksmų programos nepriklausomi vertinimai būtų atliekami laikantis nustatytų terminų ir atitiktų kokybės standartus, kuriuos kartu nustato Europos Komisija ir valstybė narė;

3.25. vykdo Fondo paramos viešinimo veiklą;

3.26. bendradarbiauja su Europos Komisija ir kitų valstybių narių institucijomis, atsakingomis už Fondo administravimą;

3.27. jei būtina, sudaro komisijas ir (ar) darbo grupes, skirtas padėti vadovaujančiai institucijai užtikrinti Veiksmų programos įgyvendinimą;

3.28. teikia Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministrui tvirtinti komiteto sudėtį, organizuoja komiteto darbą, jam vadovauja, atlieka sekretoriato funkcijas;

3.29. supažindina komiteto narius su Veiksmų programos metinėmis ir galutine įgyvendinimo ataskaitomis, prieš siunčiant jas Europos Komisijai;

3.30. vykdo pažeidimų prevenciją: sistemina informaciją, susijusią su aptiktais pažeidimais, analizuoja ją, inicijuoja Veiksmų programos valdymo ir kontrolės sistemos bei jos reglamentavimo tobulinimą, atlieka kitus pažeidimų prevencijos veiksmus;

3.31. tikrina, pildo, pasirašo ir teikia tvirtinti tarpinės institucijos parengtas ir patvirtintas Fondo mokėjimo paraiškas vadovaujančiai institucijai dėl lėšų pervedimo projekto vykdytojui;

3.32. pagal patvirtintus reikalavimus rengia Veiksmų programos finansines ataskaitas ir išlaidų deklaracijas;

3.33. užtikrina, kad būtų įdiegta kompiuterizuota apskaitos įrašų apie kiekvieną Veiksmų programos vykdomą veiksmą registravimo bei saugojimo sistema;

3.34. atlieka kitas teisės aktuose nustatytas funkcijas.

4. Vadovaujanti institucija – Apskaitos ir atskaitomybės departamentas – atlieka šias funkcijas:

4.1. tikrina Europos Sąjungos struktūrinės paramos departamento Struktūrinės paramos valdymo skyriaus parengtas ir patvirtintas mokėjimo paraiškas dėl lėšų pervedimo projekto vykdytojui;

4.2. teikia atsakingiems asmenims išlaidas pagrindžiančius dokumentus, skirtus formuoti mokėjimo paraiškas MOK-01;

4.3. vykdo lėšų išmokėjimą projektų vykdytojams, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų sudarymo ir vykdymo taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. gegužės 14 d. nutarimu Nr. 543 „Dėl Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų sudarymo ir vykdymo taisyklių patvirtinimo“ ir Valstybės biudžeto lėšų išdavimo iš valstybės iždo sąskaitos taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos finansų ministro 2000 m. liepos 21 d. įsakymu Nr. 195 „Dėl Valstybės biudžeto lėšų išdavimo iš valstybės iždo sąskaitos taisyklių patvirtinimo“;

4.4. vykdo Fondo lėšų apskaitą;

4.5. registruoja kompiuterizuotoje apskaitos sistemoje ūkines operacijas;

4.6. tvarko su pažeidimu susijusių grąžintinų lėšų, grąžintinų ir grąžintų Fondo lėšų apskaitą;

4.7. kontroliuoja piniginių lėšų atsiskaitymus, kad būtų užtikrintas savalaikis įsipareigojimų vykdymas;

4.8. rengia finansines ataskaitas pagal nacionalinius apskaitos reikalavimus;

4.9. rengia biudžeto ir programų sąmatų vykdymo ataskaitas pagal patvirtintus reikalavimus ir kitas ataskaitas, teikia jas jų reikalaujančioms institucijoms;

4.10. vykdo sutartinių įsipareigojimų lėšų kontrolę;

4.11. tvarko Fondo lėšų techninės paramos apskaitą bei turto, atsiskaitymų (ir atsiskaitymų su ministerijos darbuotojais) buhalterinę apskaitą;

4.12. tikrina tarpinės institucijos techninės paramos išlaidų deklaracijas;

4.13. teisės aktų nustatyta tvarka teikia dokumentus audito institucijai, tvirtinančiai institucijai ir Valstybės kontrolei;

4.14. užtikrina, kad pagal kompetenciją rengiami ir gaunami dokumentai, kurių reikia audito sekai užtikrinti, būtų tinkamai saugomi;

4.15. atlieka kitas teisės aktuose nustatytas funkcijas.

5. Vadovaujančios institucijos teisės:

5.1. laikinai, kol bus pašalinti nurodyti trūkumai, stabdyti tarpinės institucijos sprendimus, priimamus atliekant vadovaujančios institucijos pavestas užduotis, kai, jos manymu, jie prieštarauja ES ir (ar) Lietuvos Respublikos teisės aktų nuostatoms;

5.2. pagal kompetenciją teisės aktų nustatyta tvarka gauti iš institucijų ir jų administruojamų duomenų bazių, komiteto, pareiškėjų ir projektų vykdytojų informaciją, kurios reikia jos funkcijoms atlikti;

5.3. kreiptis į Viešųjų pirkimų tarnybą (toliau – VPT) dėl projektų vykdytojų (perkančiųjų organizacijų) viešųjų pirkimų atitikties Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatymo reikalavimams;

5.4. kreiptis į Lietuvos Respublikos konkurencijos tarybą (toliau – KT) dėl valstybės pagalbos ir de minimis taisyklių nuostatų taikymo finansuojamoms Fondo veikloms;

5.5. naudotis kitomis teisės aktų suteiktomis teisėmis.

 

III SKYRIUS

TARPINĖS INSTITUCIJOS FUNKCIJOS IR TEISĖS

 

6. Tarpinė institucija, vadovaujančios institucijos atsakomybe, atlieka šias vadovaujančios institucijos jai pavestas funkcijas:

6.1. pagal kompetenciją dalyvauja rengiant ir atnaujinant teisės aktus, reglamentuojančius Veiksmų programos administravimą ir finansavimą, jų detalizavimo dokumentus ir teikia vadovaujančiai institucijai pasiūlymus dėl jų keitimo;

6.2. siunčia kvietimus teikti paraiškas (vykdomas tik valstybės projektų planavimas);

6.3. pagal kompetenciją užtikrina, kad projektai būtų atrinkti vadovaujantis Fondui taikytinais vadovaujančios institucijos patvirtintais projektų atrankos kriterijais ir kad visą jų įgyvendinimo laikotarpį jie atitiktų galiojančias ES ir nacionalines taisykles;

6.4. pagal kompetenciją atlieka projektų, atrinktų valstybės projektų planavimo būdu, tinkamumo finansuoti vertinimą ir patvirtina, kad projektai atitinka taikytinus vadovaujančios institucijos patvirtintus projektų atrankos kriterijus ir (ar) kitas nustatytas projektų finansavimo sąlygas;

6.5. pagal kompetenciją teikia pareiškėjams ir projektų vykdytojams informaciją apie projektų rengimo, paraiškų rengimo ir teikimo, projektų įgyvendinimo reikalavimus;

6.6. nustato didžiausią leistiną skirti projektui Fondo ir bendrojo finansavimo lėšų dydį ir kartu su atlikto vertinimo išvada teikia vadovaujančiai institucijai pasiūlymus dėl projekto finansavimo;

6.7. gavusi sprendimą dėl finansavimo projektui skyrimo, inicijuoja trišalės sutarties pasirašymą ir prižiūri, kaip laikomasi sutarties nuostatų;

6.8. teisės aktų nustatyta tvarka sutarčių pakeitimus teikia derinti vadovaujančiai institucijai;

6.9. įsitikina, kad pagal sutartį finansuojami produktai ir (ar) prekės yra įsigyti, paslaugos suteiktos, kad projektų vykdytojų deklaruotos su projektų įgyvendinimu susijusios išlaidos buvo patirtos nepažeidžiant ES bei Lietuvos Respublikos teisės aktų nuostatų ir:

6.9.1. tikrina projektų vykdytojų teikiamus mokėjimo prašymus, nustato mokėjimo prašymuose nurodytų išlaidų tinkamumą finansuoti ir deklaruoti Europos Komisijai;

6.9.2. rengia ir teikia paraiškas vadovaujančiai institucijai dėl lėšų išmokėjimo projektų vykdytojams;

6.9.3. teisės aktų nustatyta tvarka atlieka projektų patikras vietose;

6.9.4. teisės aktų nustatyta tvarka atlieka projektų vykdytojų vykdomų viešųjų pirkimų priežiūrą;

6.9.5. atlieka įtariamų pažeidimų tyrimus, nustato pažeidimus, teisės aktų nustatyta tvarka priima sprendimą dėl tolesnių veiksmų, susijusių su nustatytu pažeidimu, ir praneša apie pažeidimus atitinkamoms institucijoms bei projekto vykdytojui;

6.9.6. įtarusi nusikalstamą veiką, susijusią su Fondo lėšų gavimu ir panaudojimu, apie tai praneša FNTT ir vadovaujančiai institucijai;

6.9.7. pagal kompetenciją vykdo dvigubo finansavimo rizikos prevenciją;

6.9.8. rengia planuojamų išmokėti projektų vykdytojams Fondo ir bendrojo finansavimo lėšų prognozes ir teikia jas vadovaujančiai institucijai;

6.10. pagal kompetenciją teikia vadovaujančiai institucijai informaciją, kurios reikia Veiksmų programos įgyvendinimo metinėms ir galutinei ataskaitoms rengti;

6.11. pagal kompetenciją dalyvauja Fondo paramos viešinimo veikloje ir užtikrina, kad projektų vykdytojai laikytųsi informavimo ir viešinimo reikalavimų;

6.12. teisės aktų nustatyta tvarka teikia vadovaujančiai institucijai pasiūlymus dėl lėšų susigrąžinimo;

6.13. užtikrina vadovaujančios institucijos vykdomų teisės aktuose nustatytų funkcijų įgyvendinimą; įgyvendina vadovaujančios institucijos nustatytus vykdomų funkcijų įgyvendinimo reikalavimus ir teikiamas vadovaujančios institucijos vykdomų funkcijų įgyvendinimo ir tarpinės institucijos vidaus sistemos tobulinimo rekomendacijas;

6.14. pagal kompetenciją dalyvauja komiteto ir (ar) kitų komitetų, darbo grupių veikloje;

6.15. saugo pagal kompetenciją gaunamus ir rengiamus dokumentus, kurių reikia audito sekai užtikrinti;

6.16. planuoja tarpinės institucijos techninės paramos lėšų poreikį ir teikia informaciją vadovaujančiai institucijai;

6.17. vykdo skiriamų techninės paramos lėšų apskaitą ir jų naudojimo kontrolę;

6.18. rengia išlaidų deklaracijas išlaidoms, patirtoms iš techninės paramos lėšų;

6.19. vykdo kitas teisės aktuose nustatytas vadovaujančios institucijos pavestas funkcijas, susijusias su Veiksmų programos įgyvendinimu.

7. Tarpinė institucija turi teisę:

7.1. kreiptis į VPT dėl projektų vykdytojų (perkančiųjų organizacijų) viešųjų pirkimų atitikties Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatymo reikalavimams;

7.2. kreiptis į KT dėl pareiškėjų planuojamų įgyvendinti ir projektų vykdytojų įgyvendinamų projektų atitikties valstybės pagalbos ir de minimis taisyklėms;

7.3. gauti iš vadovaujančios institucijos institucijų ir įstaigų, kitų institucijų ir įstaigų administruojamų duomenų bazių, komiteto, pareiškėjų ir projektų vykdytojų informaciją, kurios reikia jos funkcijoms atlikti;

7.4. naudotis kitomis teisės aktų suteiktomis teisėmis.

 

IV SKYRIUS

TVIRTINANČIOS INSTITUCIJOS FUNKCIJOS IR TEISĖS

 

8. Tvirtinanti institucija atlieka šias funkcijas:

8.1. pagal kompetenciją dalyvauja rengiant ir atnaujinant teisės aktus, reglamentuojančius Veiksmų programos administravimą ir finansavimą, jų detalizavimo dokumentus ir teikia vadovaujančiai institucijai pasiūlymus dėl jų keitimo;

8.2. pagal kompetenciją tvirtina, kad mokėjimo prašymai, teikiami Europos Komisijai, parengti naudojant patikimas apskaitos sistemas, pagrįsti patvirtinamais dokumentais ir deklaruotos išlaidos atitinka taikytinus ES teisės aktų ir nacionalinių taisyklių reikalavimus;

8.3. rengia Finansinio reglamento 59 straipsnio 5 dalies a punkte nurodytas metines ataskaitas;

8.4. patvirtina, kad metinės sąskaitos yra išsamios, tikslios ir teisingos ir kad į sąskaitas įtrauktos išlaidos atitinka taikytinus ES teisės aktų ir nacionalinių taisyklių reikalavimus, taip pat buvo patirtos vykdant veiksmus, atrinktus finansuoti pagal Veiksmų programai taikytinus kriterijus;

8.5. užtikrina, kad veiktų kompiuterizuota sistema, kurioje būtų registruojami ir saugomi kiekvieno veiksmo apskaitos duomenys, saugomi mokėjimo paraiškoms ir metinėms sąskaitoms parengti reikalingi duomenys, įskaitant duomenis apie susigrąžintinas, susigrąžintas ir anuliuotas sumas, panaikinus dalį veiksmui arba Veiksmų programai skirto įnašo arba visą įnašą;

8.6. užtikrina, kad iš vadovaujančios institucijos gauta tinkama informacija apie įvykdytas su išlaidomis susijusias procedūras ir patikrinimus;

8.7. užtikrina, kad rengiant ir teikiant mokėjimo paraiškas būtų atsižvelgta į visų auditų, kuriuos atliko audito institucija arba kurie buvo atlikti jai už tai prisiimant atsakomybę, rezultatus;

8.8. saugo Europos Komisijai deklaruotų išlaidų ir atitinkamo viešojo paramos gavėjams skirto įnašo apskaitos įrašus kompiuterinėse laikmenose;

8.9. atsako už susigrąžintinų sumų ir anuliuotų sumų apskaitą panaikinus dalį veiksmui skirto įnašo arba visą įnašą. Susigrąžintos sumos iki Veiksmų programos užbaigimo turi būti grąžintos į ES bendrąjį biudžetą išskaitant jas iš kitos išlaidų ataskaitos;

8.10. pagal kompetenciją teikia vadovaujančiajai institucijai informaciją, kurios reikia Veiksmų programos metinėms ir galutinei įgyvendinimo ataskaitoms rengti;

8.11. užtikrina, kad pagal kompetenciją rengiami ar gaunami dokumentai, kurių reikia audito sekai užtikrinti, būtų tinkamai saugomi;

8.12. vykdo kitas funkcijas, susijusias su Veiksmų programos įgyvendinimu.

9. Tvirtinanti institucija turi teisę:

9.1. atlikti vadovaujančios ir tarpinės institucijų patikrinimus, susijusius su Fondo lėšų ir (ar) bendrojo finansavimo lėšų panaudojimu;

9.2. tikrinti projektus jų įgyvendinimo arba administravimo vietose;

9.3. pagal kompetenciją teisės aktų nustatyta tvarka gauti iš institucijų ir įstaigų bei jų administruojamų duomenų bazių, pareiškėjų ir projektų vykdytojų informaciją, kurios reikia jos funkcijoms atlikti;

9.4. naudotis kitomis teisės aktų suteiktomis teisėmis.

 

V SKYRIUS

AUDITO INSTITUCIJOS FUNKCIJOS IR TEISĖS

 

10. Audito institucija vykdo šias funkcijas:

10.1. užtikrina, kad būtų atliekamas valdymo ir kontrolės sistemų, tinkamos veiksmų imties ir metinių sąskaitų auditas;

10.2. užtikrina, kad atliekant auditą būtų atsižvelgiama į tarptautiniu mastu pripažintus audito standartus;

10.3. per aštuonis mėnesius nuo veiksmų programos patvirtinimo parengia Veiksmų programos audito strategiją (toliau – audito strategija). Audito strategijoje išdėstoma audito metodika, veiksmų atrankos auditui metodai ir audito planavimas per einamuosius ir kitus dvejus ataskaitinius metus. Audito strategija nuo 2016 m. iki 2024 m. imtinai kasmet atnaujinama. Audito institucija, gavusi prašymą, audito strategiją pateikia Europos Komisijai;

10.4. rengia audito nuomonę pagal Finansinio reglamento 59 straipsnio 5 dalies b punktą;

10.5. rengia metinę kontrolės ataskaitą, kurioje išdėstomi per praėjusiais ataskaitiniais metais atliktą auditą nustatyti faktai;

10.6. vykdo tolesnę priežiūrą dėl nustatytų pažeidimų, lėšų susigrąžinimų eigos ir pan.;

10.7. tikrina 100 procentų finansavimo intensyvumo Fondo techninės paramos išlaidas;

10.8. pagal kompetenciją dalyvauja rengiant Veiksmų programą ir kitas nacionalines taisykles ir teikia vadovaujančiai institucijai pasiūlymus dėl jų keitimo;

10.9. užtikrina, kad dokumentai, susiję su atliktais auditais, būtų saugomi ir prieinami juos tikrinti teisę turintiems asmenims;

10.10. vykdo kitas funkcijas, susijusias su Veiksmų programos įgyvendinimu.

11. Audito institucija turi teisę:

11.1. atlikti vadovaujančios, tarpinės ir tvirtinančios institucijų patikrinimus, susijusius su Fondo lėšų ir (ar) bendrojo finansavimo lėšų panaudojimu;

11.2. tikrinti projektus jų įgyvendinimo arba administravimo vietose;

11.3. pagal kompetenciją teisės aktų nustatyta tvarka gauti iš institucijų ir įstaigų bei jų administruojamų duomenų bazių, pareiškėjų ir projektų vykdytojų informaciją, kurios reikia jos funkcijoms atlikti;

11.4. turi kitas teisės aktų numatytas teises.

 

VI SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

12. Institucijos, dalyvaujančios administruojant Fondą, turi užtikrinti joms priskirtų funkcijų tinkamą vykdymą.

 

_____________________