ŠILALĖS RAJONO SAVIVALDYBĖS

TARYBA

 

SPRENDIMAS

DĖL ŠILALĖS RAJONO SAVIVALDYBĖS VISUOMENĖS SVEIKATOS RĖMIMO SPECIALIOSIOS PROGRAMOS TVIRTINIMO

 

2018 m. lapkričio 29 d. Nr. T1-257

Šilalė

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 16 straipsnio 4 dalimi, 18 straipsnio 1 dalimi, Lietuvos Respublikos sveikatos sistemos įstatymo 41 straipsniu, 63 straipsnio 5 punktu, Šilalės rajono savivaldybės taryba nusprendžia:

1. Patvirtinti Šilalės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiąją programą (pridedama).

2. Pripažinti netekusiu galios Šilalės rajono savivaldybės tarybos 2014 m. sausio 31 d. sprendimą Nr. T1-28 „Dėl Šilalės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos patvirtinimo“.

3. Šis sprendimas įsigalioja nuo 2019 m. sausio 1 d.

4. Paskelbti informaciją apie šį sprendimą vietinėje spaudoje, o visą sprendimą – Šilalės rajono savivaldybės interneto svetainėje www.silale.lt ir Teisės aktų registre.

Šis sprendimas gali būti skundžiamas Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka Regionų apygardos administracinio teismo Klaipėdos rūmams (Galinio Pylimo g. 9, 91230 Klaipėda) per vieną mėnesį nuo šio sprendimo paskelbimo dienos.

 

 

 

Savivaldybės meras                                                                                        Jonas Gudauskas


 

PATVIRTINTA

Šilalės rajono savivaldybės tarybos 2018 m. lapkričio 29 d. sprendimu Nr. T1-257

 

 

ŠILALĖS RAJONO SAVIVALDYBĖS VISUOMENĖS SVEIKATOS RĖMIMO SPECIALIOJI PROGRAMA

 

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Šilalės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialioji programa (toliau – Programa) parengta vadovaujantis Lietuvos Respublikos sveikatos sistemos įstatymu, Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymu, Lietuvos Respublikos sveikatos priežiūros įstaigų įstatymu, Lietuvos Respublikos visuomenės sveikatos priežiūros įstatymu ir kitais galiojančiais teisės aktais.

2. Programa parengta siekiant sustiprinti Šilalės rajono savivaldybės ir bendruomenės, visuomenės sveikatos priežiūros įstaigų, asmens sveikatos priežiūros įstaigų, nevyriausybinių organizacijų ir kitų įstaigų ir organizacijų bendradarbiavimą visuomenės sveikatos priežiūros klausimais.

3. Šilalės rajono savivaldybės taryba tvirtina Programą ir Programai skirtų lėšų panaudojimo ataskaitą.

4. Programos lėšų asignavimų valdytojas – Šilalės rajono savivaldybės administracija.

5. Programos lėšų šaltiniai:

5.1. savivaldybės biudžeto lėšos;

5.2. Savivaldybės aplinkos apsaugos specialiosios programos lėšos (ne mažiau 20 procentų);

5.3. savanoriškos fizinių ir juridinių asmenų lėšos;

5.4. kitos teisėtai gautos lėšos;

5.5. praėjusių metų Programos lėšų likutis.

6. Programa yra tęstinė. Programos pradžia 2019 m., pabaiga 2023 metai. Esant reikalui ar gavus pasiūlymų Programa gali būti keičiama, papildoma, koreguojama, gali būti pratęsta.

 

 

II SKYRIUS

SITUACIJOS ANALIZĖ

 

7. Šilalės rajone, 2016 m. Higienos instituto duomenimis, Lietuvos vidurkį ženkliai viršija mirtingumas dėl nukritimų, dėl transporto įvykių ir dėl kūdikių (vaikų iki 1 m. amžiaus) mirtingumo. Šių rodiklių reikšmės patenka į prasčiausių savivaldybių kvintilių grupę (raudonoji zona).

8. Mirtingumas dėl atsitiktinio paskendimo, mirtingumas dėl priežasčių, susijusių su alkoholio vartojimu, mirtingumas nuo kraujotakos sistemos ligų, nuo piktybinių navikų, nuo cerebrovaskulinių ligų atitinka Lietuvos rodiklių vidurkius. Šių Šilalės rajono rodiklių reikšmės patenka į Lietuvos vidurkį atitinkančių kvintilių grupę (geltonoji zona).

9. Šilalės rajone mažesni (geresni) nei Lietuvos rodikliai (patenka į žaliąją zoną) yra mirtingumas dėl savižudybių, mirtingumas dėl išorinių priežasčių, pėsčiųjų mirtingumas dėl transporto įvykių, mirtingumas dėl priežasčių, susijusių su narkotikų vartojimu.

10. Šilalės rajone yra mažas šeimos medicinos paslaugas teikiančių gydytojų skaičius (10000 gyventojų) lyginant su Lietuvos vidurkiu.

11. Atkreiptinas dėmesys, kad sergamumas ŽIV ir lytiškai plintančiomis ligomis bei II tipo cukriniu diabetu panašus į Lietuvos vidurkį.

12. Rajono gyventojai nepakankamai aktyviai pasinaudoja nemokamomis profilaktinėmis programomis.

2016 metais mažesnė nei Lietuvos vidurkis yra tikslinės populiacijos dalis, dalyvavusi gimdos kaklelio piktybinių navikų prevencinių priemonių, apmokamų iš Privalomojo sveikatos draudimo biudžeto lėšų, finansavimo programoje.

Panašus kaip ir visos Lietuvos vidurkis yra Šilalės rajono gyventojų dalyvavimas storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos finansavimo programoje bei vaikų krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis programoje.

Aktyviai Šilalės rajono gyventojai dalyvavo asmenų, priskirtinų širdies ir kraujagyslių ligų didelės rizikos grupei, atrankos ir prevencijos priemonių finansavimo programoje bei atrankinės mamografinės patikros dėl krūties vėžio finansavimo programoje. Šiose patikrose dalyvavo daugiau Šilalės rajono gyventojų nei Lietuvos vidurkis.

13. 2016 m. vidutinė tikėtina gyvenimo trukmė metais Šilalės rajono savivaldybėje buvo 72,4 metų. Lietuvoje šis rodiklis siekė 74,9 metų.

 

 

III SKYRIUS

PROGRAMOS TIKSLAS

 

14. Gerinti Šilalės rajono gyventojų sveikatos rodiklius. Siekti gyventojų ilgesnės vidutinės gyvenimo trukmės. Gerinti sveikatos paslaugų prieinamumą gyventojams, mažinti sveikatos netolygumus.

 

 

IV SKYRIUS

PROGRAMOS UŽDAVINIAI

 

15. Mažinti neigiamų veiksnių, darančių įtaką gyvenimo ir elgsenos įpročiams, poveikį, skatinti racionalios mitybos įpročių formavimąsi, sąmoningą visuomenės narių apsisprendimą atsisakyti žalingų sveikatai įpročių.

16. Aiškinti gyventojams neinfekcinių ligų rizikos veiksnius ir jų poveikį, sudaryti sąlygas gyventojams pažinti savo ligos ankstyvus simptomus.

17. Teikti gyventojams (ypač tikslinėms grupėms) informaciją ir vesti mokymus apie ŽIV/AIDS, kitas lytiškai plintančias infekcijas ir narkomanijos žalą.

18. Vykdyti mokymus apie infekcines, užkrečiamąsias ligas (ypač tuberkuliozę), padėti gyventojams jų išvengti, o esant būtinybei ir remti priemones, padedančias šių ligų išvengti.

19. Vykdyti aplinkos sveikatinimo priemones, užtikrinti aplinkos kokybę, nekeliančią grėsmės žmonių sveikatai.

 

 

V SKYRIUS

PRIORITETAI

 

20. Priemonės, mažinančios sergamumą užkrečiamosiomis ligomis.

21. Aplinkos sveikatinimo veikla.

22. Socialinės atskirties ir sveikatos paslaugų prieinamumo netolygumų mažinimo priemonės.

23. Žalingų įpročių prevencija ir postvencija.

24. Priemonės, skirtos probleminio ir sudėtingo elgesio vaikų užimtumui skatinti.

25. Priemonės, skirtos senjorų ir neįgaliųjų sveikatos stiprinimui.

 

 

 

VI SKYRIUS

PRIORITETŲ ĮGYVENDINIMO PRIEMONĖS

 

26. Prioriteto „Priemonės, mažinančios sergamumą užkrečiamosiomis ligomis“ įgyvendinimo priemonės:

 

Eil.

Nr.

Priemonės pavadinimas

Vykdytojai

Įvykdymo terminas

1. Užkrečiamųjų ligų kontrolės priemonės

1.1

DOTS kabineto veiklos užtikrinimas

ASPĮ

Nuolat

1.2

Informacijos apie diagnozuotas užkrečiamąsias ligas ir išskirtus šių ligų sukėlėjus teikimas atsakingoms institucijoms. Užkrečiamųjų ligų epidemiologinės analizės ir prognozės atlikimas

ASPĮ, VSB, NVSC prie SAM Tauragės departamentas

 

2. Užkrečiamųjų ligų profilaktikos priemonės

2.1.

Gyventojų profilaktinių skiepijimų organizavimo ir vykdymo rėmimas, informacijos apie skiepų svarbą teikimas gyventojams

ASPĮ, VSB

Pagal poreikį

2.2

Ugdyti ir palaikyti socialinius įgūdžius socialinės rizikos asmenų, sergančių tuberkulioze ir kitomis užkrečiamosiomis ligomis

ASPĮ, socialiniai darbuotojai, VSB

Nuolat

2.3

Rajono socialinės rizikos šeimų, socialinę riziką patiriančių asmenų ir privalomuoju sveikatos draudimu nedraustų asmenų profilaktinių patikrinimų dėl sergamumo tuberkulioze bei kitų ypač pavojingų infekcinių ligų organizavimas ir rėmimas ir šios grupės asmenų nukreipimo gydyti organizavimas, vykdymas bei rėmimas

VSB, seniūnijos, ASPĮ, Savivaldybės administracija (Socialinės paramos skyrius)

Nuolat

2.4

Savivaldybės administracijos vadovų, rajono įvairių įstaigų, įmonių ir organizacijų vadovų, kitų suinteresuotų institucijų atstovų mokymas ir informavimas apie užkrečiamųjų ligų įstatymus ir jų įgyvendinimo ypatumus

VSB

1-2 kartus per metus

2.5

AIDS, Tarptautinės tuberkuliozės dienos bei kitų su sveikata susijusių atmintinų dienų paminėjimui skirtų renginių organizavimas

VSB, ASPĮ

Pagal minimas datas

 

27. Prioriteto „Aplinkos sveikatinimo veikla“ įgyvendinimo priemonės:

 

Eil.

Nr.

Priemonės pavadinimas

Vykdytojai

Įvykdymo terminas

1.   Sistemingai stebėti: maudyklų, šachtinių šulinių vandens mikrobiologinę ir cheminę taršą, vandens fizikines savybes, taršos pobūdį, vaikų žaidimų aikštelių smėlio dėžių užterštumą

1.1

Sudaryti maudyklų vandens stebėsenos kalendorinį grafiką, jį skelbti interneto svetainėje ir pateikti Sveikatos apsaugos ministerijos įgaliotai įstaigai

Savivaldybės administracija

(Teisės ir viešosios tvarkos skyriaus vyriausieji specialistai), VSB

Kasmet iki kovo 24 d.

1.2.

Surinkti maudyklų vandens mėginius ir atlikti vandens laboratorinius tyrimus akredituotose/atestuotose laboratorijose pagal Lietuvos higienos normos HN 92:2007 „Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė“ reikalavimus

VSB, Savivaldybės administracija (Teisės ir viešosios tvarkos vyriausieji specialistai)

 

 

Per maudymosi sezoną

1.3.

Organizuoti šachtinių šulinių vandens mėginių ištyrimą laboratorijoje pagal Lietuvos higienos normos HN 24:2003 „Geriamojo vandens saugos ir kokybė“ reikalavimus

Savivaldybės administracija,

NVSC prie SAM Tauragės departamentas

Pagal poreikį ir turimas lėšas

 

1.4.

Surinkti vaikų žaidimų aikštelių smėlio mėginius ir atlikti smėlio laboratorinius tyrimus akredituotoje/atestuotoje laboratorijoje

Savivaldybės administracija, seniūnijos,

ikimokyklinio ir (ar) priešmokyklinio ugdymo įstaigos, mokyklos (gimnazijos)

Pagal poreikį ir turimas lėšas

 

2.   Teikti informaciją valstybės valdžios ir valdymo institucijoms bei informuoti visuomenę apie vandens ir smėlio tyrimų rezultatus, trumpalaikės taršos arba išskirtinių situacijų atvejus

2.1.

Surinkti ir apibendrinti vandens tyrimų ir vaikų žaidimų aikštelių smėlio laboratorinių tyrimų duomenis, juos pateikti internete, informaciniame stende (paplūdimyje), spaudoje ir kt. informaciniuose šaltiniuose

Savivaldybės administracija,

Seniūnijos

VSB

Kasmet

2.2.

Pateikti rekomendacijas gyventojams apie šachtinių šulinių įrengimą, priežiūrą, cheminio ir mikrobiologinio vandens užterštumo pašalinimą

VSB, NVSC prie SAM Tauragės departamentas, Teisės ir viešosios tvarkos skyriaus vyriausiasis specialistas

1 kartą metuose, esant reikalui – pagal situaciją

3.   Vykdyti švietėjišką veiklą, informuojant gyventojus apie aplinkos taršos poveikį sveikatai bei profilaktines priemones

3.1.

Organizuoti paskaitas, pokalbius gyventojams, mokiniams apie aplinkos poveikį sveikatai, užterštumo problemas, helmintozių profilaktiką

VSB

Kasmet

3.2.

Paruošti informacinę medžiagą rajono gyventojams, įstaigoms ir organizacijoms apie aplinkos užterštumo poveikį sveikatai ir helmintozės profilaktiką (skrajutės, lankstinukai, straipsniai)

VSB

Kasmet

 

28. Prioriteto „Socialinės atskirties ir sveikatos paslaugų prieinamumo netolygumų mažinimo priemonės“ įgyvendinimo priemonės:

 

Eil.

Nr.

Priemonės pavadinimas

Vykdytojai

Įvykdymo terminas

1.   Mažinti skirtingoms socialinėms grupėms priklausančių asmenų sveikatos būklės netolygumus bei gerinti sveikatos priežiūros prieinamumą

1.1

Organizuoti ir užtikrinti DOTS kabineto veiklą savivaldybėje

ASPĮ, Savivaldybės administracija

Pastoviai

1.2.

Remti dantų protezavimo paslaugų teikimą neįgaliesiems, pensininkams pagal Teritorinių ligonių kasų nustatytą tvarką

Savivaldybės administracija, ASPĮ

Pagal poreikį

1.3

Remti ir organizuoti valstybinių profilaktinių programų vykdymą (pvz. pavėžėjimas mamografijos tyrimams ir kita)

ASPĮ

Kiekvienais metais

1.4

Esant reikalui remti kitų asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimą rajono gyventojmas

Savivaldybės administracija, ASPĮ

Pagal poreikį

 

29. Prioriteto „Žalingų įpročių prevencija ir postvencija“ įgyvendinimo priemonės:

 

Eil.

Nr.

Priemonės pavadinimas

Vykdytojai

Įvykdymo terminas

1.   Vaikų, jaunimo ir visuomenės švietimas apie alkoholio, tabako, narkomanijos prevenciją

 

1.1

Vykdyti alkoholio, tabako, narkotinių bei psichotropinių medžiagų vartojimo bendrąją ir tikslinę prevenciją švietimo, globos įstaigose, bendruomenėse.

VSB, Švietimo, kultūros ir sporto skyrius, Šilalės rajono policijos komisariatas

Kasmet

1.2

Teikti individualias konsultacijas psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo klausimais tėvams, moksleiviams, pedagogams ir kitiems rajono gyventojams.

VSB, ASPĮ

Pagal poreikį

1.3.

Organizuoti sveikatingumo dienas, fizinio aktyvumo skatinimo bei sporto renginius vaikams, paaugliams ir jaunimui.

Šilalės sporto ir laisvalaikio centras, Švietimo, kultūros ir sporto skyrius, švietimo įstaigos, NVO, jaunimo reikalų koordinatorius, Kultūros centras, Atviras jaunimo centras „Pulsas“

Nuolat

1.4.

Atlikti psichotropinių medžiagų aptikimo tyrimus švietimo (ugdymo) įstaigose ir vertinti jų rezultatus

VSB

Pagal poreikį

1.5.

Organizuoti laboratorinių tyrimų arba vienkartinių testų atlikimą, įtariant asmenis vartojant narkotines medžiagas

VSB, ugdymo įstaigos, ASPĮ

Pagal poreikį

2.   Asmenų, vartojančių alkoholio, tabako gaminius, narkotines ir psichotropines medžiagas, sveikatos priežiūra, reabilitacija ir socialinė reintegracija

 

 

2.1.

Vykdyti gydymo nuo priklausomybės ligų programas, organizuoti specializuotos pagalbos teikimą asmenims, turintiems priklausomybę nuo alkoholio ar kitų psichotropinių medžiagų

VSB, seniūnijos, ASPĮ

 

Nuolat

 

2.2

Remti iniciatyvas nevyriausybinių organizacijų, dirbančių su priklausomais nuo alkoholio ir kt. psichotropinių medžiagų vartojimo asmenimis bei jų šeimos nariais

NVO

Kasmet

 

3. Informacinės sistemos plėtra, seminarų, mokymų organizavimas.

 

 

3.1.

Parengti spaudai straipsnius apie alkoholio, tabako bei narkotikų vartojimo daromą socialinę ir ekonominę žalą sveikatai

VSB

Kasmet

 

3.2.

Pateikti interneto svetainėje www.silale.lt informaciją mokinių tėvams apie psichoaktyvių medžiagų vartojimo prevenciją

VSB

Nuolat

 

3.3

Teikti informaciją visuomenei apie psichoaktyviųjų medžiagų vartojimą, apie patikrinimų, reidų rezultatus

VSB, Šilalės policijos komisariatas

Nuolat

 

 

30. Prioriteto „Priemonės, skirtos probleminio ir sudėtingo elgesio vaikų užimtumui skatinti“ įgyvendinimo priemonės.

 

Eil.

Nr.

Priemonės pavadinimas

Vykdytojai

Įvykdymo terminas

1.   Sudaryti palankias sąlygas vaikams ir jaunimui dalyvauti socializacijos procese ir skatinti jų pačių iniciatyvas ir galimybes

1.1

Skatinti bendrojo ugdymo mokyklų, nevyriausybinių organizacijų bendradarbiavimą, verslumą, pilietiškumą, kūrybiškumo raišką, mokinių įsitraukimą į savanoriškas veiklas

Švietimo, kultūros ir sporto skyrius, švietimo įstaigos

Kasmet

1.2.

Inicijuoti ir organizuoti Vaikų socializacijos projektus,  stovyklas vasaros ir kitų mokinių atostogų metu, prioritetą teikiant sudėtingo elgesio jaunimui         

Švietimo, kultūros ir sporto skyrius, ugdymo įstaigos, Šilalės policijos komisariatas, Šaulių sąjunga, kitos sukarintos institucijos

Kasmet

1.3.

Inicijuoti ir organizuoti ugdymo įstaigose patyčių, savižudybių, saugios ugdymosi aplinkos kūrimo, emocinio atsparumo, pasitikėjimo, gyvenimo įgūdžių mokymo, saugaus eismo, elgesio,  sveikatos ugdymo veiklas, integruojamųjų ir kitų prevencinių programų įgyvendinimą

Švietimo, kultūros ir sporto skyrius, VSB, švietimo įstaigos, Šilalės policijos komisariatas, Teisės ir viešosios tvarkos skyriaus vyriausiasis specialistas

 

Kasmet

 

31. Prioriteto „Priemonės, skirtos senjorų ir neįgaliųjų sveikatos stiprinimui“ įgyvendinimo priemonės.

 

Eil.

Nr.

Priemonės pavadinimas

Vykdytojai

Įvykdymo terminas

1.   Vykdyti griuvimų, sužalojimų bei nelaimingų atsitikimų prevenciją

 

1.1

Organizuoti senjorų, neįgaliųjų bei jų artimųjų mokymus, renginius sužalojimų, nelaimingų atsitikimų, psichologinių traumų prevencijos klausimais

VSB, TAU, bendruomenės

Pagal poreikį

1.2.

Organizuoti pirmos pagalbos mokymus patyrusiam traumą ir kaip elgtis pačiam susižalojus ar esant sveikatos sutrikimams

VSB, ASPĮ, kitos įstaigos

Pagal poreikį

1.3.

Organizuoti pokalbius, mokymus apie saugų ir atsakingą elgesį kelyje, buityje, prie vandens telkinių,  įvairių apsaugos priemonių naudojimą, saugų cheminių medžiagų ir  medikamentų laikymą bei naudojimą

VSB, ASPĮ, kitos įstaigos

Pagal poreikį

1.4.

Organizuoti plaukimo pamokas, vykdant skendimo prevenciją bei kitus fizinio aktyvumo užsiėmimus

Šilalės baseinas,

VSB

Pagal poreikį

2.   Kurti psichologiškai saugią bendruomenę

 

2.1.

Organizuoti psichologų paskaitas, užsiėmimus, mokymus senjorams, neįgaliesiems bei jų artimiesiems

VSB, TAU, „Gilė“, NVO, ASPĮ, bendruomenės

Pagal poreikį

3.   Stiprinti senjorų ir neįgaliųjų sveikatą, vykdyti ligų profilaktiką

 

3.1.

Parengti ir platinti moksliškai pagrįstą informaciją (internete, žiniasklaidoje ir kitur), skatinančią sveiką mitybą ir sveiką gyvenseną (lankstinukų, skrajučių gamyba)

VSB, ASPĮ

Kasmet

 

Sutrumpinimai:

 

ASPĮ – asmens sveikatos priežiūros įstaiga

NVSC prie SAM – Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos

VSB – Visuomenės sveikatos biuras

TB – tuberkuliozė

UAB – uždara akcinė bendrovė

VMVT – Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba

VTAĮT – Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba prie  Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos                                                                                                

ULAC – Užkrečiamų ligų ir AIDS centras

NVO – nevyriausybinės organizacijos

TAU – Trečiojo amžiaus universitetas

 

 

VII SKYRIUS

PROJEKTŲ TEIKIMAS

 

32. Programos projektams (toliau – projektai) parinkti ir finansuoti kasmet yra skelbiamas konkursas, kurį organizuoja Šilalės rajono savivaldybės administracija (toliau – Savivaldybės administracija). Informacija apie konkursą skelbiama vietos spaudoje ir savivaldybės interneto svetainėje. Paraiškų priėmimas gali būti skelbiamas po Savivaldybės biudžeto patvirtinimo, bet gali būti skelbiamas ir iki Savivaldybės biudžeto patvirtinimo (sausio – vasario mėnesiais).

33. Projektus gali rengti ir paraiškas finansinei paramai gauti gali teikti viešosios ir biudžetinės įstaigos, įmonės, nevyriausybinės organizacijos, Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka įregistruotos ne pelno siekiančios asociacijos ir kiti juridiniai asmenys, veikiantys visuomenės sveikatinimo (sveikatos stiprinimo) srityse ir (ar) teikiantys sveikatos priežiūros paslaugas. 

34. Viena organizacija gali pateikti ne daugiau kaip vieną projektą (paraišką).

35. Projektai teikiami užpildžius Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu patvirtintą Visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos konkurso paraiškos formą.

36. Paraiškos priimamos 20 kalendorinių dienų nuo paskelbimo dienos.

37. Norintys dalyvauti paraiškų atrankoje, pateikia:

37.1. tiksliai ir išsamiai užpildytą paraišką;

37.2. programos priemonei (projektui) įgyvendinti reikalingą lėšų sąmatą;

37.3. įstaigos registravimo pažymėjimo nuorašą (kopiją);

37.4. įstaigų (nuostatų, statuto) nuorašą (kopiją);

38. Paraiškos, pateiktos praleidus pateikimo terminus, nevertinamos ir nefinansuojamos. Esant papildomai lėšų (perskirstant biudžetą, paraiškų teikėjams neįsisavinus visų lėšų) galima pakartotinai skelbti paraiškų konkursą.

 

 

VIII SKYRIUS

PROJEKTŲ VERTINIMAS

 

39. Programos projektų finansavimui pateiktas paraiškas vertina Savivaldybės tarybos sudaryta Šilalės rajono savivaldybės bendruomenės sveikatos taryba (toliau – BST).

40. Vieną paraišką privalo vertinti ne mažiau kaip pusė BST narių. BST narys negali vertinti Paraiškos projekto, jei jis yra Paraišką pateikusios institucijos narys ar projekto vadovas arba jį su organizacija sieja ryšiai, neleidžiantys priimti objektyvių sprendimų.

41. Patvirtinus ar patikslinus Savivaldybės biudžetą (jei BST nusprendžia ir prieš Savivaldybės biudžeto tvirtinimą) BST per mėnesį po paraiškų pateikimo organizuoja paraiškų atranką Programai įgyvendinti. BST pirmininkas per 5 darbo dienas nuo paraiškų vertinimo ir sprendimo priėmimo teikia Savivaldybės gydytojui rekomendacijas dėl paraiškų finansavimo. Savivaldybės gydytojas per 5 darbo dienas nuo BST teikimo parengia Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymą dėl Paraiškų finansavimo.

42. BST nariai Projektus vertina individualiai raštu pateikdami pastabas apie Paraiškos tinkamumą finansavimui bei siūlomą skirti lėšų sumą BST pirmininkui.

43. BST turi teisę priimti sprendimą neskirti lėšų Projekto konkrečiai išlaidų eilutei, kuri yra nepagrįsta, apskaičiuota neracionaliai ir kt.

44. BST pirmininkas parengia Paraiškų vertinimo rezultatų suvestinę. Vertinimo rezultatų suvestinėje nurodoma:

44.1. paraišką pateikusios organizacijos pavadinimas;

44.2. projekto pavadinimas;

44.3. įgyvendinamo prioriteto pavadinimas (-ai);

44.4. bendra lėšų, reikalingų Projektui įgyvendinti, suma;

44.5. iš savivaldybės biudžeto prašoma suma;

44.6. pastabos.

45. Informacija apie Konkurso rezultatus (finansuojamų Projektų sąrašas, kuriame nurodomi organizacijų ir jų Projektų pavadinimai bei iš Savivaldybės biudžeto skirta lėšų suma, informacija apie sutarčių pasirašymo terminą ir prie sutarties būtinų pateikti dokumentų sąrašas) skelbiama Savivaldybės interneto svetainėje.

46. Su kiekvienu Paraiškos, kuriai skirtas finansavimas, vykdytoju Savivaldybės administracijos direktorius sudaro lėšų naudojimo sutartį (toliau –  Sutartis). Sutartyje apibrėžiami šalių įsipareigojimai, tarp jų ir atsiskaitymo už įgyvendinant Projektą įvykdytas priemones bei už įgyvendinant Projektą panaudotas lėšas, sąlygos.

47. Paraiškos vykdytojas, pasirašęs Sutartį su Savivaldybės administracijos direktoriumi, atsako už Programos priemonės įgyvendinimą ir tikslinių lėšų naudojimą pagal paskirtį.

48. Įgyvendinant Programą, nukrypimai tarp sąmatoje numatytų išlaidų rūšių galimi ne daugiau kaip 10 procentų.

49. Lėšos gali būti skiriamos šioms išlaidų rūšims: trumpalaikio turto įsigijimui, patalpų ir techninės įrangos nuomai, autoriniams atlyginimams, seminarų ir konferencijų organizavimui, paraiškų ir rezultatų vertinimui, projekto dalyvių maitinimui (jei planuojamų veiklų trukmė ilgesnė kaip 4 valandos), profilaktinėms priemonėms įsigyti ir profilaktinių veiklų vykdymui, infekcinių ligų plitimo mažinimo priemonėms įgyvendinti ir kitoms teisės aktuose leistinoms veikloms. Projekto administravimui galima skirti ne daugiau 10 procentų nuo projekto sąmatos.

 

 

IX SKYRIUS

VERTINIMO KRITERIJAI

 

50. Produkto vertinimo kriterijai:

50.1. asmenų, dalyvavusių profilaktinėse programose skaičius;

50.2. parengtų ir išplatintų vaizdinių priemonių skaičius;

50.3. visuomenės informavimo, sveikatos stiprinimo ir išsaugojimo klausimais organizuotų priemonių skaičius;

50.4. atliktų aplinkos kokybės tyrimų skaičius.

51. Rezultato vertinimo kriterijai:

51.1. gyventojų sergamumo rodiklių mažėjimas;

51.2. sustiprėję gyventojų sveikos gyvensenos įgūdžiai (didėjantis fizinio aktyvumo rodiklis, didėjantis sveikos mitybos rodiklis ir kt.);

51.3. alkoholio, tabako gaminių ir psichotropinių medžiagų vartojimo sumažėjimas.

 

X SKYRIUS

NUMATOMI REZULTATAI

 

52. Šios Programos priemonėmis numatoma pasiekti:

52.1. sumažės sergamumas lėtinėmis neinfekcinėmis ligomis;

52.2. sumažės sergamumas tuberkulioze ir kitomis užkrečiamosiomis ligomis bei pagerės ankstyva šių ligų diagnostika;

52.3. palengvės sergančiųjų tuberkulioze gydymosi kontrolė;

52.4. pagerės sudėtingo ir probleminio elgesio vaikų psichoemocinė būsena;

52.5. sumažės traumų ir avarijų skaičius bei žūstančiųjų ir sužalojimų keliuose ir buityje skaičius;

52.6. sumažės alkoholio, tabako ir kitų psichotropinių medžiagų vartojimas.

 

 

XI SKYRIUS

ATSAKOMYBĖ IR ATSKAITOMYBĖ

 

53. Atsiskaitymas už lėšų panaudojimą reglamentuojamas tarp Savivaldybės administracijos direktoriaus ir Programos (priemonės) vykdytojo sudarytoje Sutartyje.

54. Organizacija, visiškai įvykdžiusi priemonę, per 1 mėnesį, bet ne vėliau kaip iki einamųjų metų gruodžio 20 dienos, pateikia Savivaldybės gydytojui išsamią metinę ataskaitą apie Programos įgyvendinimo metu atliktas priemones ir gautus rezultatus pagal Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu patvirtintą Visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos ataskaitos formą.

55. Konkrečiai Programos priemonei skirtos lėšos negali būti naudojamos kitoms Programos priemonėms ar kitoms programoms įgyvendinti.

56. Kasmet lėšų Programai įgyvendinti panaudojimo ataskaitą tvirtina Savivaldybės taryba. Ataskaitą Savivaldybės tarybai pateikia Savivaldybės gydytojas iki birželio mėnesio.

57. Už Programos projektui skirtų lėšų tikslingą ir teisingą panaudojimą atsako jos vykdytojas (įstaigos ar organizacijos, į kurios sąskaitą pervedami pinigai, vadovas).

58. Nepanaudotos Programos projekto lėšos turi būti grąžintos į Sutartyje nurodytą lėšų sąskaitą ne vėliau kaip iki einamųjų metų gruodžio 20 dienos.

59. Išaiškėjus, kad Programos priemonei įgyvendinti lėšos buvo panaudotos ne pagal paskirtį, Programos priemonės (projekto) vykdytojas privalo lėšas grąžinti į Sutartyje nurodytą sąskaitą.

60. Iškilę ginčai sprendžiami Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

61. Organizacijos, kurioms buvo skirtas finansavimas, gali būti pakviestos priemonės įgyvendinimo eigą ir (ar) rezultatus pristatyti BST.

62. Savivaldybės administracijos Centralizuotas vidaus audito skyrius kontroliuoja Programos, jos priemonių (projektų) lėšų panaudojimą.

 

 

XII SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

63. Teikdama Paraišką konkursui organizacija sutinka, kad Paraiškoje pateikta su konkursu susijusi informacija (išskyrus informaciją, kuri negali būti viešinama teisės aktų nustatyta tvarka) gali būti viešinama.

64. Savivaldybės administracijos, Savivaldybės gydyto elektroniniu paštu siunčiami klausimai ir prašymai, susiję su konkursu ir Priemonės įgyvendinimu, laikomi oficialiais.

65. Savivaldybės administracija neprisiima atsakomybės, jei dėl organizacijos Paraiškoje nurodytų klaidingų ryšiams palaikyti duomenų (adreso, telefono, fakso numerio, el. pašto adreso ir kt.) organizacijos nepasiekia laiškai arba negalima susisiekti su organizacijos atstovais.

66. Organizacija, gavusi finansavimą, įsipareigoja:

66.1. viešinti vykdomą Priemonę naudodama Savivaldybės logotipus visuose su veikla susijusiuose dokumentuose ir leidiniuose, taip pat per renginius, nurodydama finansavimo šaltinį – Savivaldybę;

66.2. visoje teikiamoje informacijoje ir leidiniuose, neatsižvelgiant į jų formą ir pateikimo būdą, turi būti nurodoma, kad už ją atsakingas tik autorius ir Savivaldybė neatsako už toje medžiagoje pateiktos informacijos panaudojimą;

66.3. savo interneto svetainėje ir (ar) socialinių tinklų paskyrose Priemonės vykdymo laikotarpiu nuolat viešinti informaciją, susijusią su Priemonės vykdymu: priemonės aprašymą, organizuojamas veiklas, jų nuotraukas ar vaizdo įrašus, priemonės ataskaitas, pasiektus rezultatus ir kitą Projekto tikslams aktualią informaciją. 

___________________________________

part_7b3898fa89554dd5890a4a80eeeb649c_end