LIETUVOS RESPUBLIKOS
PRIENŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBA
SPRENDIMAS
DĖL PRITARIMO PRIENŲ R. SKRIAUDŽIŲ PAGRINDINĖS MOKYKLOS IKIMOKYKLINIO UGDYMO SKYRIAUS IKIMOKYKLINIO UGDYMO PROGRAMAI
2015 m. gegužės 28 d. Nr. T3-111
Prienai
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos švietimo įstatymo 7 straipsnio 4 dalimi, Ikimokyklinio ugdymo programų kriterijų aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2005 m. balandžio 22 d. įsakymu Nr. ISAK-627 „Dėl Ikimokyklinio ugdymo programų kriterijų aprašo patvirtinimo“, 3 punktu, atsižvelgdama į Lietuvos higienos normą HN 75:2010 „Įstaiga, vykdanti ikimokyklinio ir (ar) priešmokyklinio ugdymo programą. Bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“, patvirtintą Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2010 m. balandžio 22 d. įsakymu Nr. V-313 „Dėl Lietuvos higienos normos HN 75:2010 „Įstaiga, vykdanti ikimokyklinio ir (ar) priešmokyklinio ugdymo programą. Bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“ patvirtinimo“, ir į Prienų r. Skriaudžių pagrindinės mokyklos direktoriaus 2015-04-23 prašymą Nr. P-79 „Dėl papildomos ikimokyklinio ugdymo grupės steigimo“, Prienų rajono savivaldybės taryba nusprendžia:
1. Pritarti Prienų r. Skriaudžių pagrindinės mokyklos ikimokyklinio ugdymo skyriaus ikimokyklinio ugdymo programai (pridedama).
2. Pripažinti netekusiu galios Prienų rajono savivaldybės tarybos 2013 m. rugsėjo 26 d. sprendimo Nr. T3-196 „Dėl pritarimo kai kurių Prienų rajono savivaldybės bendrojo ugdymo mokyklų ikimokyklinio ugdymo programoms“ 1.5 papunktį.
PRITARTA
Prienų rajono savivaldybės tarybos
2015 m. gegužės 28 d.
sprendimu Nr. T3-111
PRIENŲ R. SKRIAUDŽIŲ PAGRINDINĖS MOKYKLOS
IKIMOKYKLINIO UGDYMO SKYRIAUS IKIMOKYKLINIO UGDYMO
PROGRAMA
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Švietimo teikėjas – Prienų r. Skriaudžių pagrindinės mokyklos ikimokyklinio ugdymo skyrius (toliau – Skyrius).
6. Formuojant įstaigos filosofiją, įsigilinama į bendruomenės vertybių sistemą, stengiamasi, kad kiekvienas darbuotojas imtųsi veiksmų savo darbinei veiklai gerinti ir vertybinėms nuostatoms keisti. Aktyvus bendruomenės dalyvavimas planuojant ir įgyvendinant pasikeitimus reiškia, kad keičiasi vertybės ir elgesys. Tikimasi, kad pasirinkta humanistinė, fenomenologinė ugdymo filosofinė kryptis laiduos įstaigos ugdymo programos kokybę bei geriau atskleis pasirinktą ugdymo kryptį (meninio ugdymo kryptį). Ši kryptis pasirinkta nuo 1999 metų, tad sukaupta nemaža meninio ugdymo patirtis. Pasirinktos esminės idėjos atskleis filosofinę ugdymo kryptį: ugdymo programoje pabrėžiama vaiko saviraiškos ir savirealizacijos galimybių svarba, pagarba vaikui, jo asmenybei. Programos ugdymo turinys orientuotas į ugdytinio ir ugdytojo draugišką bendradarbiavimą, sudaromos visos sąlygos mažam vaikui atsiskleisti, atsižvelgiant į jo poreikius, interesus, galimybes.
7. Vaikai ir jų poreikiai:
7.1. Dauguma vaikų – socialiai aktyvūs, drąsūs, komunikabilūs, jiems svarbu išreikšti save, realizuoti aktyvios veiklos poreikį;
8. Įstaigoje dirba kvalifikuoti specialistai, meninio ugdymo pedagogas. Pedagogų vaidmuo ir funkcijos:
8.2. džiaugtis kiekvienu vaiko sumanymu, idėja, judesiu, kiekvienu atėjimu į darželį ir kaip atsako sulaukti vaiko žodžių „Man patinka darželyje“, „Aš labai noriu eiti į darželį“;
8.5. žadinti vaikų norą būti pavyzdžiu kitiems, pratinti pasakyti ką nors malonaus apie tai, ką daro kiti;
9. Prienų r. Skriaudžių pagrindinės mokyklos ikimokyklinio ugdymo skyrių lanko įvairių socialinių sluoksnių šeimų vaikai. Daugumos tėvai yra turintys vidurinį išsilavinimą, dirbantys ir vidutines pajamas gaunantys tėvai.
10. Tėvų pageidavimai įvairiausi: nuo elementarios priežiūros, kultūrinių, higieninių įgūdžių, elementaraus elgesio taisyklių diegimo, akademinio ugdymo iki meninio ugdymo. Pagal galimybes siekiama patenkinti įvairius tėvų ir bendruomenės pageidavimus.
11. Skyriuje sukurta aplinka užtikrina ugdytinių saugumą, rūpinimąsi jų sveikata. Kūrybingai dirbanti, atvira naujai patirčiai, aktyviai bendraujanti ir bendradarbiaujanti bendruomenė sudaro prielaidas sėkmingam vaiko mokymuisi mokykloje ir teikia kokybiškas šiuolaikinės visuomenės poreikius atitinkančias paslaugas.
13. Remiantis pasirinktais humaniškumo, ugdymo(si) prieinamumo ir tęstinumo principais, ugdomasis procesas plėtojamas kryptingai, atsižvelgiant į besiplečiančias vaiko pažintines erdves: savęs pažinimo, tarpusavio santykių, gamtos ir etnokultūros pažinimo.
14. Ikimokyklinio ugdymo(si) grupių veikla yra vientisas procesas. Jis neskaidomas į atskiras sritis (dalykus) ir vyksta integruotai, pabrėžiant įstaigos pasirinktą kryptį. Užsiėmimų pobūdį (žaidimus, veiklą grupėse, išvykas ir kt.) bei trukmę lemia individualūs ugdymo(si) tikslai, grupių vaikų poreikiai.
15. Įstaiga pasižymi savita ugdomojo proceso organizavimo struktūra: grupinė ir individuali vaikų ugdomoji veikla vyksta ryte ir po pietų. Ryte – labiau protinio pobūdžio veikla, lavinanti intelektualines galias, skatinanti vaikų mąstymą, pastabumą, dėmesį. Po pietų – meninio/kūrybinio pobūdžio veikla, sudaranti įvairios meninės raiškos galimybes bei lavinanti kūrybinius įgūdžius.
17. Įstaigoje nuolat rūpinamasi darželio savitumu, siekiama, kad grupėse būtų savita ikimokyklinio ugdymo skyriaus aplinka, kiekvienas pedagogas turėtų individualų darbo stilių, o įstaiga – savo veidą.
18. Skriaudžių pagrindinės mokyklos ikimokyklinio ugdymo skyrius įsikūręs labai gražiame, tvarkingame miestelyje, prie kelio Kaunas – Marijampolė, ir yra apie 20 km nuo Prienų. Skriaudžiai – centrinė kaimo gyvenvietė, kurioje yra biblioteka, liaudies buities muziejus, kalendorių muziejus, Skriaudžių suvalkiečių kultūros centras, garsusis Skriaudžių kanklių ansamblis, kuriame dainuoja ir keletas mūsų darželio vaikų; miestelyje keletas parduotuvių, už miestelio tyvuliuoja net 3 tvenkiniai. Pagal galimybes ikimokyklinio ugdymo skyriaus ugdytiniai lankosi muziejuose, dalyvauja Kultūros centre vykstančiuose renginiuose.
19. Ugdymo įstaiga savo veiklą grindžia Lietuvos Respublikos Konstitucija, Civiliniu kodeksu, Lietuvos Respublikos švietimo, biudžetinių įstaigų, viešųjų įstaigų ir kitais įstatymais, taip pat Darbo kodeksu, Vaiko teisių konvencija, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimais, Švietimo ir mokslo ministerijos teisės aktais, Prienų rajono savivaldybės dokumentais ir Prienų r. Skriaudžių pagrindinės mokyklos nuostatais.
II SKYRIUS
IKIMOKYKLINIO UGDYMO PRINCIPAI
20. Tautiškumo principas – gaivinama kultūra, žadinama meilė tėviškės gamtai. Auginamas geras, doras, kūrybingas žmogus.
21. Humaniškumo principas – vaikas yra asmenybė, jo santykiai su aplinkiniais grindžiami pasitikėjimu, draugišku bendradarbiavimu.
22. Diferencijavimo principas – vaikai ugdomi atsižvelgiant į individualias jų savybes, ugdymo šeimoje tradicijas ir vaikų patirtį.
24. Įvairovės principas – parinkti ugdymo turinį, metodus ir priemones, atitinkančius vaikų amžių, poreikius, patrauklius, įvairius ir skatinančius ugdytinius veiklai.
III SKYRIUS
TIKSLAI IR UŽDAVINIAI
26. Tikslas – atsižvelgiant į pažangiausias mokslo ir visuomenės raidos tendencijas, kurti sąlygas, padedančias vaikui tenkinti prigimtinius, kultūros, taip pat ir etninius, socialinius, pažintinius poreikius.
27. Uždaviniai:
27.4. Bendradarbiauti su tėvais, supažindinant juos su ugdytinių gebėjimais, pasiekimais, problemomis, diegti naujas idėjas.
IV SKYRIUS
UGDYMO TURINYS, METODAI, PRIEMONĖS
Ugdymo turiniu siekiama atskleisti vaikui žinių pasaulį, vystyti jo įvairius gebėjimus bei įgūdžius ir formuoti vertybines nuostatas. Formuojamos vertybės: gailestis ir atjauta, bendradarbiavimas, drąsa, kantrybė, dora, paslaugumas, humoras, savarankiškumas, pagarba ir pasitikėjimas, atsakomybė, kūrybiškumas, tolerancija (1 lentelė). Savo tautos kultūros suvokimas taip pat vertybė, todėl ugdymo turinyje išskiriamos tam tikros svarbios tautai datos, šventės ir kt.
1 lentelė
Vertybės |
Teminiai pašnekesiai |
Gailestis ir atjauta – noras padėti kitam. |
Gailestis ir atjauta žmogui. Gailestis ir atjauta augalui. Gailestis ir atjauta gyvūnui. |
Bendradarbiavimas – visų mūsų pastangos bendram tikslui pasiekti. |
Draugystė. Bendrų žaidimų taisyklės. Visi kartu galim didelius darbus nudirbti. |
Drąsa – savo baimės nugalėjimas, pilnavertiškumas. |
Realios baimės ir pavojai. Įsivaizduojamos baimės ir kaip jų atsikratyti. |
Kantrybė – savo norų ir veiksmų valdymas |
Kai vienas kalba, kiti klauso. Pradėtą darbą reikia pabaigti. Šventės laukimas ir pasiruošimas jai. Rezultato kartais reikia ilgai laukti (pvz., kol duona ant stalo atkeliauja ar iš grūdelio augalas užauga ir pan.). |
Dora – sąžiningas, teisingas elgesys. |
Pažadą tesėk. Apgaulė siekiant naudos. |
Paslaugumas – pagalba kitiems. |
Pagalba draugui. Pagalba jaunesniam vaikui. Pagalba senam žmogui. Pagalba šeimos nariams, darželio darbuotojams. |
Humoras – linksmumas, pasijuokimas iš savęs ar keistų reiškinių, situacijų |
Tikrovė ir fantazija. Pokštai |
Savarankiškumas – aš pasitikiu savimi, jau daug ką galiu padaryti pats. |
Savęs pažinimas. Savitvarka ir asmens higiena. Saugumas gatvėje, buityje, gamtoje. Sveikas gyvenimo būdas: maistas, judėjimas, žalingi įpročiai, pavojai |
Pagarba ir pasididžiavimas – jausti džiaugsmą, pasitenkinimą. |
Mano pasiekimai. Pagarba žmogui ir jo poelgiams. Pagarba šeimai. Pasididžiavimas gimtine. |
Atsakomybė – būti patikimam ir vertam pasitikėjimo. |
Vaiko ir suaugusiojo teisės ir pareigos. Tarptautinė vaikų gynimo diena. Atsakomybė už gyvūną (augintinį) |
Kūrybiškumas – mąstymas kitaip, kūryba |
Išradingas daiktų pritaikymas. Išradingas meninių priemonių pritaikymas. Knygos diena |
Tolerancija – objektyvus kito žmogaus, įsitikinimų, papročių vertinimas |
Žmonių panašumai ir skirtumai. Mano ir kitų jausmai. Šeimos tradicijos. |
Tautinė kultūra – tradicijų, papročių pažinimas ir išgyvenimas. |
Mykolinės, Vėlinės, Adventas, Kalėdos, Trys karaliai, Lietuvos Nepriklausomybės ir atkūrimo dienos, Užgavėnės, Kaziuko mugė, Velykos ir kt. |
Įstaigoje vaiko ugdymas nukreiptas į vaiko poreikius: žaisti, kurti, tyrinėti, judėti bei tenkinti individualius vaiko poreikius. Vaikas veikdamas tai, kas jam įdomu, bendraudamas su bendraamžiais ir suaugusiais, įgyja socialinių, pažintinių, meninių gebėjimų, tampa fiziškai ir emociškai brandesnis, labiau savimi pasitikintis, laisvesnis, kūrybiškesnis, įdomesnis draugams (2 lentelė).
2 lentelė
RUDUO |
|
Temos |
Ugdytinos kompetencijos |
Aš naujoje grupėje. Pažintis su draugais ir grupe. |
Geba pažinti naujus grupės vaikus, su jais susidraugauti, jais domėtis, žino darželyje galiojančias taisykles, geba orientuotis darželio aplinkoje, pažinti savo grupę per žaidimus. |
Mano žaislas |
Geba laisvai naudotis grupėje esančiais žaislais, dalintis jais su kitais, geba paprašyti arba pasiūlyti kitam. |
Judam krutam: aš – katytė, aš – paukštelis, aš – debesėlis |
Geba atkreipti dėmesį į kiekvieną kūno judesį, kurio paprastai gyvenime nemato, geba stebėti, analizuoti savo augintinio judesius, elgesį, charakterį. Žaisdami geba pamėgdžioti gyvūnų judesius, žingsnius. |
Aš pažįstu medį, krūmą ir gėlytę |
Geba skirti ir pasakoti apie medžio, krūmo ir gėlės požymius, geba pastebėti medį, krūmą, gėlę, moka keleto jų pavadinimus. Geba pažinti šiuos augalus per žaidimus. |
Kiek darbelių, kiek darbų? |
Geba tvarkytis ir palaikyti tvarką, suvokti darbo vertę, žino keletą profesijų, jų darbo pobūdį. |
Derliaus šventė |
Geba su auklėtojos pagalba pasiruošti šventei, išmokti eilėraščius, daineles, šokius, skirtus šventei, paruošti dekoracijas ir jomis pasipuošti grupę, geba padaryti kvietimus ir pakviesti savo artimuosius į šventę. |
Mus esi ne sykį skynęs, rovęs ir ragavęs. |
Geba papasakoti apie daržoves ir vaisius, juos skirti pagal įvairius požymius, išraiškingai ir meniškai atlikti daineles ir eilėraštukus, imituoti trumpas pasakėles, jas suvaidinti. |
Keičias laikas – mainos rūbas |
Geba surasti skirtumus vasarą esančios saulės ir rudeninės, išsiaiškinti žieminių augalų pasiruošimą žiemai, kaip žiemai ruošiasi pievos gyventojai, geba atlikti rudens darbus. |
Jaučiu, myliu ir dėkoju |
Geba išmokti atmintinai ir išraiškingai atlikti kūrinėlį, žino gyvūnų teikiamą naudą žmonėms, geba rūpintis gyvūnėliais. |
Kodėl žiba tiek žvakelių? |
Geba suprasti žmonių tarpusavio santykius, žino, kaip elgtis atėjus pagerbti mirusįjį, geba prisiminti, pagerbti, paminėti mirusiuosius, moka tinkamai elgtis kapinėse, išreikšti dailės išraiškos priemonėmis spalvas, kurios būdingos Vėlinių nuotaikoms. |
Vienas ir daug |
Geba pastebėti tuos daiktus, kurių yra daug ir kurių tik po vieną, geba lyginti daiktus, vartoti sąvokas: vienas, daug, mažai, po lygiai, nė vieno, daugiau, mažiau, tiek pat. |
Ką žada oras? |
Geba papasakoti apie orus, kaip jie kasdien keičiasi, įsiminti ir pakartoti žodžius, apibūdinančius orą. Geba suprasti ir įsiminti senolių spėliojimus apie orus pagal tam tikrus reiškinius, perkelti už lango esantį orą į popieriaus lapą. |
Drabužėlių pilna spinta |
Geba įvardinti drabužius, skirti drabužius pagal sezoną, tvarkingai apsirengti drabužėlius, mokosi susagstyti, apsiauti ir užsirišti, užsisegti batus, nupiešti drabužius. |
Aš noriu suprasti kitą |
Geba nusakyti nuotaikas klausydamiesi įrašų, stebėdami žmonių veidus, supranta mimikos, gestų, judesių, piešinėlių kalbą, geba skirti tarmišką kalbėjimą, moka meniškai pamėgdžioti. |
ŽIEMA |
|
Temos |
Ugdytinos kompetencijos |
Kaip tapti gražesniam? |
Geba tyrinėti savo išvaizdą prieš veidrodį, pastebėti kas netvarkinga. Geba tvarkyti ir dailinti savo išvaizdą, išraiškingai ir meniškai save papuošti, išreikšti. |
Vieni auga, kiti sensta |
Geba domėtis įvairaus amžiaus, tautybės žmonėmis, kūrybiškai perteikti, suvaidinti išklausytą kūrinėlį, aktyviai žaisti ir imituoti, moka patarlių ir mįslių apie tam tikrus amžiaus tarpsnius. |
Sušilk prie Kalėdų ugnelės |
Geba pasidalinti su grupės draugais praėjusių metų džiaugsmais, rūpesčiais, nuotykiais, papuošti grupę ir eglę savo pagamintais žaislais, meniškai atlikti daineles, giesmeles, sako eilėraščius. |
Senių Besmegenių šalyje |
Geba iš įvairių medžiagų sukurti įvairius herojus. |
Žiemužė – snaigėm sninga |
Geba papasakoti, kokie džiaugsmai ir kokie rūpesčiai užpuola mus žiemą, nustatyti, koks lauke oras, eksperimentuoti su ledu ir sniegu, moka papasakoti, kas su jais nutinka pasikeitus oro sąlygoms. Geba dirbti grupinį darbą ant vieno didelio bendro popieriaus lapo. Moka žaisti judriuosius, statybinius, vaizduotės žaidimus. |
Aš ir laikas. Rieda metų ratai |
Geba rasti paveikslėliuose keturių metų laikų skirtumus, apibūdina juos, žino pagrindines metų laikų šventes. Geba atrasti skirtumus tarp senesnių daiktų, pastatų, aplinkoje, paaiškina, kodėl jie taip atrodo. |
Noriu žinoti, kas buvo šie žmonės |
Geba sukaupti dėmesį apžiūrinėdami įžymybių portretus, nuotraukas, klausydami jų trumpos autobiografijos, atskirti 2–3 dailininkų darbus, apibūdinti juos. Moka artistiškai atlikti dainas, šokius, vaidinti, groti. |
Pažinimo, tyrinėjimų ir atradimų savaitė |
Geba savarankiškai analizuoti, tyrinėti specialiai tai savaitei parengtą žemėlapį. Moka tarpusavyje pasidalinti tuo, ką vaikai atrado patys ir išmėgina. Geba minti ir užminti mįsles, prieš tai jas ištyrinėję. |
Aš auginu |
Geba skirti kambarinius augalus vienas nuo kito pagal jų lapų formą, spalvą, dydį, susikaupti klausydami deklamuojamo teksto, užduoti keletą klausimų. Moka įsiklausyti ir išgirsti įvairius susikaupimo reikalaujančius veiksmus. |
Rūpesčiu ir meile išaugintas |
Geba su meile prižiūrėti, auginti ir globoti augalus, aktyviai ir noriai veikti kartu su grupės draugais, geba rūpintis augalais, pastebėti jų pakitimo požymius. |
Mano mieli namai. Mano gimtinė |
Geba išmokti atmintinai eilėraštį ir išraiškingai jį padeklamuoti. Geba džiaugtis savo namais, kiemu, gatve, darželiu, savo kraštu. Žino įžymias savo gimto krašto vietas. |
Užgavėnės. Lūžo ledo tiltai |
Geba meniškai pasigaminti Užgavėnių kaukes, atlikti Užgavėnių žaidimus, pokštus, pajuokavimus, burtus, daineles. Geba domėtis šio laiko papročiais ir tradicijomis, juos žino. |
Šeimoje saugūs ir mylimi |
Geba suprasti, jog šeimoje yra ne tik mylimi, bet ir saugūs, kad jais rūpinamasi, moka pasidalinti savo įspūdžiais, patirtais namų aplinkoje, teisingai įvardinti šeimos narius. |
PAVASARIS |
|
Temos |
Ugdytinos kompetencijos |
Aš ir laikas. Mano diena |
Geba papasakoti apie savo dienos ritmą, numatyti, ką veiks būsimą dieną, pastebėti, kokia veikla įvyko, kokia – ne. Žino įvairių žaidimų, aktyviai juos žaidžia. |
Kaziuko mugė. |
Geba įsiminti tradicinius lietuvių amatus, verslus, moka suprasti, užjausti, padėti šalia esančiam žmogui. Geba gaminti darbelius Kaziuko mugei ir ją suruošti. |
Kuo vilioja parduotuvės? |
Geba kūrybiškai veikti drauge su grupės vaikais, žino, jog maistas, žaislai, drabužiai dažniausiai perkami parduotuvėje už pinigus. Geba žaisdami nusipirkti norimą daiktą, pavadinti prekes, jų paprašyti. |
Mus kalbina knygos lapeliai |
Geba gerbti, džiaugtis ir domėtis knygelėmis, supranta, kad knygos – tai informacijos šaltiniai, prižiūrėti ir pataisyti suplyšusias knygeles, kūrybiškai žaisti, meniškai piešti ir kurti pasakojimus. |
Kiek manyje paslapčių |
Geba įdėmiai klausyti ir iš skaitomo kūrinio atrasti vis naujas kūno paslaptis, išmėginti kai kuriuos savo gebėjimus. Geba išreikšti įvairią nuotaiką plaštakomis ir visais pirštais, viena ar abiem rankomis, geba pajusti, kad jų pirštai gali būti vikrūs, miklūs, darnūs neklusnūs. |
Velykos. Gyvybės atbudimas |
Geba pastebėti pavasario požymius, gamtos bei žmonių pasikeitimą, laikytis velykinių papročių ir tradicijų, kūrybiškai ir išraiškingai atlikti velykines daineles ir kiaušiniavimą. Geba papasakoti, kaip kiekvienas margina kiaušinius, kaip tai daro jų artimi žmonės, kokias naudoja priemones. |
Atrask, kas mus sieja |
Geba aplinkoje pastebėti dėsningumus, aiškinasi apie juos, įžvelgti, kam yra skirti tam tikri daiktai, jų savybės, nustato panašumus ir skirtumus. Geba pastebėti daiktų panašumus ir skirtumus, daiktų išskirtines savybes, ryšius, sugrupuoti pagal tam tikrą požymį. |
Tu mane sušildai, tu mane glaudi |
Geba išreikšti jausmus mamytėms. Moka eilėraštukų ir dainelių, geba juos išraiškingai atlikti. |
Spalvos ir spalviukai |
Geba įsiminti ir išraiškingai padeklamuoti, įsiminti spalvų pavadinimus, atrasti tokias pat spalvas grupės aplinkoje. Geba būti pakantūs kitų kūrybinei raiškai, ją gerbti, taip pat būti patys kūrybiški. Moka pastebėti įvairiausias spalvas, taip pat maišydami kelias spalvas atrasti naujas. |
Ir juoksis dantukai, sveikučiai blizgės |
Geba taisyklingai išsivalyti dantukus, moka kūrybiškai sukurti taisykles ir jų laikytis. |
Gyvūnėliai metų karuselėje |
Geba tyrinėti nekenkti gamtai ir vabzdžiams, analizuoti vabzdžių išorę, požymius, lyginti juos, kūrybiškai suvaidinti kūrinėlį, įsijausti į paskirtų personažų vaidmenį. Geba domėtis vabzdžių gyvenimo linija, žino mįslių apie gyvūnus ir geba jas įminti. |
Ekologiniu takeliu |
Geba pastebėti gamtos grožį, augalų pasikeitimą, pastebėti ir tyrinėti augalo gyvenimo etapus. Moka tradicinių muzikinių žaidimų apie gėles, geba juos aktyviai ir kūrybiškai žaisti, pajusti gamtos grožio ekologinę vertę, pastebėti, ką žmogus gauna iš gamtos ir ką pats jai duoda. |
Sodų žydėjimas |
Geba suprasti, koks ryšys sieja žmogų ir augaliją, moka atskirti paukštelius iš balso, lyginti bičių gyvenimą su žmogaus. Geba visa tai, ką matė darželio kieme, perkelti į popieriaus lapą. |
VASARA |
|
Temos |
Ugdytinos kompetencijos |
Šimtai kalbų |
Geba įsiklausyti į skaitomų tekstų, žodžių skambėjimą, nuotaiką, vaizdingumą, pajusti skirtingą meninio ir informacinio teksto stilių, moka kalbėdami vartoti vaizdingus posakius. Geba pajusti, suprasti, kad yra ir kitų susikalbėjimo būdų, ne tik kalbantis. Geba kūrybiškai perteikti, pavaizduoti, gyvūnus, daiktus; geba išreikšti savo mintis įvairiais būdais: mimika, kūnu, judesiu, vaizdu, ženklu, vaidyba. |
Protingi ir išdykę skaičiai |
Geba įsiminti kaip atrodo skaičiai, pastebėti juos grupės aplinkoje. Moka panašius daiktus lyginti, grupuoti pagal atitinkamus požymius, atimti, pridėti. Geba kūrybiškai ir linksmai papuošti skaičius, taip geriau įsimindami, kaip atrodo tam tikras skaičius. |
Žaidimų dienelės |
Geba kūrybiškai veikti. Stengiasi sužinoti, prisiminti, pademonstruoti, aktyviai veikti individualiai ir drauge su kitais vaikais. Moka įsijausti į žaidimą, svajoti, kurti, išbandyti įvairių rūšių žaidimus, sugalvoti savų, prisiminti senolių žaidimus. |
Lik sveikas, darželi |
Geba pasiruošti šventei: mokytis eilėraščius, daineles, šokius. Geba aktyviai veikti individualiai ir drauge su kitais vaikais. |
V SKYRIUS
UGDYMO PASIEKIMAI IR JŲ VERTINIMAS
28. Vaiko pasiekimų vertinimas – neatsiejama kokybiško ugdymo(si) proceso dalis, tai nuolatinis informacijos apie vaiko, jo ugdymo(si) ypatumus bei daromą pažangą atskirais amžiaus tarpsniais kaupimas, interpretavimas ir apibendrinimas.
29. Vertinimo paskirtis – pažinti vaiką, jo individualumą, gebėjimų lygį bei jo paskirtį (kaip kinta vaiko gebėjimai per tam tikrą laiką), numatyti vaiko ugdymo(si) perspektyvas, pritaikyti ugdymo(si) procesą vaiko grupės ir kiekvieno vaiko poreikiams ir galimybėms. Įstaigoje vertinimas planuojamas, numatoma kas, kokiu tikslu ir kaip bus vertinama, jis yra nenutrūkstamas, grįžtamasis.
30. Ugdymo pasiekimų vertinimo būdai ir metodai: stebėjimas, pokalbis su vaiko tėvais, vaiko veiklos analizė.
34. Vaiko pasiekimų dokumentavimas: aplankuose kaupiami vaiko darbeliai, vaikų kūrybos knygelės, „minčių lietus“, klausimai, pasakojimai, samprotavimai, žodinė kūryba, nuotraukos, vaiko veiklos stebėjimo užrašai, aplankai atiduodami tėvams, vaikui išeinant iš darželio.
35. Vertinant vaiko pasiekimus, laikomasi vertinimo ir jų pateikimo etikos reikalavimų, užtikrinamas jų laikymo saugumas.
36. Ugdymo pasiekimų vertinimo rezultatų panaudojimas: vaikų pažinimui, veiklos planavimui, ugdymo proceso individualizavimui, tėvų individualiai informacijai.
NAUDOTA LITERATŪRA
1. Priešmokyklinio ugdymo bendroji programa. Vilnius: Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo aprūpinimo centras, 2014.
3. Metodinės rekomendacijos ikimokyklinio ugdymo programai rengti. Vilnius: Švietimo aprūpinimo centras, 2006.