LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS
ĮSAKYMAS
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRO
2002 M. KOVO 8 D. ĮSAKYMO NR. 112 „DĖL RECEPTŲ RAŠYMO IR VAISTŲ BEI KOMPENSUOJAMŲJŲ MEDICINOS PAGALBOS PRIEMONIŲ IŠDAVIMO (PARDAVIMO) GYVENTOJAMS“ PAKEITIMO
2014 m. sausio 2 d. Nr. V-1
Vilnius
1. P a k e i č i u Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2002 m. kovo 8 d. įsakymą Nr. 112 „Dėl receptų rašymo ir vaistų bei kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių išdavimo (pardavimo) gyventojams“ (Žin., 2002, Nr. 28-1013, Nr. 90-3881; 2003, Nr. 12-451; 2004, Nr. 70-2467; 2006, Nr. 81-3219, Nr. 125-4763; 2007, Nr. 68-2691; 2010, Nr. 12-593, Nr. 55-2709, Nr. 157-8003; 2011, Nr. 129-6122; 2012, Nr. 51-2542, Nr. 104-5296; 2013, Nr. 93-4658):
1.2. Nurodytuoju įsakymu patvirtintose Receptų rašymo ir vaistų bei kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių išdavimo (pardavimo) gyventojams taisyklėse:
1.2.1. Išdėstau 8 punktą taip:
„8. Recepto 2 formos, 3 formos ir 3 formos (išimties atvejams) blankai, gydytojo tapatybę patvirtinantis lipdukas bei kompensuojamųjų vaistų paso titulinio puslapio lipdukas yra specialūs, turintys technologinės apsaugos priemonių ir nesikartojančių skaitmenų numerį, pagal kiekį į apskaitą įtraukiami dokumentai. Recepto 3 formos blankas yra išspausdinamas dviejuose 98 x 200 mm formato savaiminio kopijavimo popieriaus lapuose. Kompensuojamųjų vaistų paso titulinio puslapio lipduko blankas (1 priedas) yra išspausdinamas 92 x 200 mm formato lipnaus popieriaus lape. Kompensuojamųjų vaistų pasą sudaro recepto 3 formos blankų komplektai (50 vienetų), metalo kniede susegti į knygelę, ant kurios priekinio viršelio vidinės pusės užklijuotas šių taisyklių 43 punkte nustatyta tvarka užpildytas titulinio puslapio lipdukas. Kompensuojamųjų vaistų paso viršelio formą tvirtina Valstybinė ligonių kasa. Recepto 3 formos (išimties atvejams) blankas išspausdinamas 100 x 210 mm formato popieriaus lape.“
1.2.2. Papildau šiuo 81 punktu:
„81. Receptas, išrašytas 3 formos blanke (toliau – 3 formos receptas) ir 3 formos (išimties atvejams) blanke (toliau – 3 formos (išimties atvejams) receptas), pagal kurį išduotas kompensuojamasis vaistas ar MPP ir kuriame pažymėtas unikalus kasos aparato numeris bei kasos aparato kvito eilės numeris arba prisegtas kasos aparato kvitas, atspausdintas vadovaujantis Kasos aparatų naudojimo taisyklėmis, patvirtintomis Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2003 m. rugsėjo 18 d. įsakymu Nr. V-255 (Žin., 2003, Nr. 90-4096; 2011, Nr. 25-1243), yra apskaitos dokumentas, patvirtinantis ūkinę operaciją − kompensuojamojo vaisto ar MPP pardavimą (išdavimą) bei faktą, kad gydytojas skyrė recepte nurodytą kompensuojamąjį vaistą ar MPP pacientui gydyti. Šis dokumentas naudojamas kompensuojamojo vaisto ar MPP įsigijimo išlaidoms nustatyti ir mokesčiams apskaičiuoti. Gydytojo tapatybę patvirtinantis lipdukas, užklijuotas ant 3 formos recepto ir 3 formos (išimties atvejams) recepto, yra būtina šių dokumentų dalis.“
1.2.3. Išdėstau 13.7 punktą taip:
„13.7. nurodomas vaistų vartojimo dažnumas: kiek kartų per dieną, kas kiek valandų ir pan. Jei skiriami kompensuojamieji vaistai, kurių vartojimo dažnumas priklauso nuo ligos simptomų arba vaisto farmacinės formos (pvz., tepalas, akių lašai, pailginto atpalaidavimo injekcijos, implantai ir kt.), vartojimo būdo ir metodo, nurodoma ir gydymo kurso trukmė (dienomis, savaitėmis, mėnesiais ar metais);“.
1.2.4. Išdėstau 43 punktą taip:
„43. Kompensuojamųjų vaistų paso titulinio puslapio lipduką (2 priedas) užpildo ASPĮ ir, išduodama kompensuojamųjų vaistų pasą apdraustajam, priklijuoja jį minėto paso priekinio viršelio vidinėje pusėje. Apdraustojo vardas ir pavardė rašomi didžiosiomis raidėmis. ASPĮ, kurioje asmuo įregistruotas, pavadinimas ir kodas rašomi tuomet, jei asmuo yra prisirašęs prie pirminės ambulatorinės ASPĮ ir (ar) psichikos sveikatos centro.“
1.2.5. Išdėstau 55 punktą taip:
„55. Kompensuojamosios MPP išrašomos MPP grupės pavadinimu, nurodytu Kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių kainyno skiltyje „Medicinos pagalbos priemonių grupė“, jei reikia, skliaustuose gali būti nurodytas ir tikslus prekės pavadinimas, arba prekės pavadinimu. Išrašant MPP, nurodomi jos matmenys ar kiti duomenys, jei jų yra. Reikiamas kompensuojamųjų MPP kiekis išrašomas atsižvelgiant į C sąraše nustatytus kiekius ir laikotarpius. Visų MPP, kurios gali būti skiriamos pakartotinai, pirmą kartą išrašoma ne ilgesniam kaip vieno mėnesio gydymo kursui. Įsitikinus, kad MPP tinkamos, galima jų skirti pakartotinai ant vieno recepto blanko išrašant iki 3 mėnesių gydymo kursui reikiamą MPP kiekį arba iki 6 mėnesių gydymo kursui reikiamą MPP kiekį šių taisyklių 572 punkte nustatyta tvarka, jeigu C sąraše nenurodyta kitaip. Skiriant tos pačios MPP grupės, bet skirtingo prekės pavadinimo MPP, vienu metu gali būti išrašoma tiek 3 formos receptų, kiek reikia gydymo kursui.“
1.2.6. Išdėstau 56 punktą taip:
„56. Receptuose kompensuojamųjų vaistų dozuočių ir MPP vienetų kiekis nurodomas skaičiais, o skliausteliuose šis kiekis turi būti įrašomas žodžiais. Kompensuojamųjų MPP naudojimo (vartojimo) dažnumas ir (ar) laikotarpis recepte įrašomas dienomis. Jei C sąraše nustatyta MPP vartojimo trukmė nurodyta mėnesiais, recepte įrašomas dienų skaičius laikant, kad vidutiniškai vienas mėnuo trunka 30 dienų. Jei C sąraše nurodyta vartojimo trukmė metais, recepte įrašomas dienų skaičius laikant, kad vieni metai trunka 360 dienų.“
1.2.7. Išdėstau 57 punktą taip:
„57. Kompensuojamųjų vaistų vienu kartu galima išrašyti gydymo kursui, trunkančiam iki vieno mėnesio, išskyrus atvejus, kai viena atitinkamo stiprumo pailginto veikimo farmacinės formos vaisto dozuotė, vadovaujantis vaistinio preparato charakteristikų santrauka, skiriama ilgesniam nei vienas mėnuo gydymo kursui, – šiuo atveju gali būti išrašoma viena mažiausia originali vaisto pakuotė, ūmių ligų atvejais – iki 7 dienų. Iki 3 mėnesių gydymo kursui viename 3 formos recepto blanke arba iki 6 mėnesių gydymo kursui šių taisyklių 572 punkte nustatyta tvarka vaistų išrašoma tik asmenims, sergantiems lėtinėmis ligomis, tačiau ir tokiems asmenims pirmą kartą galima išrašyti vaistų ne ilgesniam kaip 1 mėnesio gydymo kursui, išskyrus atvejus, kai vaisto mažiausia originali pakuotė yra skirta ilgesniam nei vieno mėnesio gydymo kursui ir jos negalima išardyti, atsižvelgiant į šių taisyklių 73 ir 74 punktų reikalavimus. Vėliau, įsitikinus, kad vaistai veiksmingi, jų galima skirti iki 3 ar 6 mėnesių gydymo kursui, išskyrus narkotinius ir psichotropinius vaistus, išrašomus pagal šių taisyklių nustatytus narkotinių ir psichotropinių vaistų išrašymo reikalavimus. Tais atvejais, kai narkotiniai transderminiai pleistrai skiriami kartu su narkotiniais injekciniais ar paprasto atpalaidavimo geriamaisiais vaistais, poliežuvinėmis tabletėmis, žvakutėmis, jų galima išrašyti ne ilgesniam kaip 15 dienų gydymo kursui.“
1.2.8. Išdėstau 572 punktą taip:
„572. Pacientui pageidaujant, kompensuojamųjų vaistų ir MPP gali būti išrašoma iki 6 mėnesių gydymo kursui skirtinguose 3 formos receptų blankuose, kurių numeriai eina paeiliui. Kiekviename atskirame 3 formos recepto blanke išrašomas vaistų ir MPP kiekis ne ilgesniam kaip 3 mėnesių gydymo kursui (atsižvelgiant į vaisto ar MPP originalios pakuotės dydį), nuo antrojo iki trečiojo ar šeštojo 3 formos recepto kiekvieną 3 formos recepto blanką, kurių numeriai eina paeiliui, ties 6 punktu pažymint žyma „gydymui tęsti“ (toliau – receptas „gydymui tęsti“). Kiekvienas receptas „gydymui tęsti“ (nuo antrojo iki šeštojo 3 formos recepto) įsigalioja likus 10 dienų iki prieš tai esančiame recepte „gydymui tęsti“ (pagal kurį buvo išduota vaistų ar MPP) nurodytos dienos, iki kada pakanka išduotų vaistų ar MPP, įskaitant recepto 11 punkte nurodytą dieną. Kiekvienas receptas „gydymui tęsti“ (nuo antrojo iki šeštojo 3 formos recepto) galioja ne ilgiau kaip 40 dienų, t. y. ne ilgiau kaip 30 dienų nuo prieš tai einančio recepto 11 punkte nurodytos dienos. Tokiu atveju gydytojas pirmojo 3 formos recepto 5 punkte nurodo, kad receptas galioja 10 dienų. Kitų receptų „gydymui tęsti“ (pradedant nuo antrojo 3 formos recepto) 5 punkte recepto galiojimo laikotarpis nerašomas. Jei pirmame 3 formos recepte yra nurodytas 1 mėnesio gydymo kursui skirtas vaistų ar MPP kiekis, tai galima išrašyti ne daugiau kaip dar penkis receptus „gydymui tęsti“, jei nurodytas 2 mėnesių gydymo kursui skirtas vaistų ar MPP kiekis, tai galima išrašyti ne daugiau kaip dar du receptus „gydymui tęsti“, jei nurodytas 3 mėnesių gydymo kursui skirtas vaistų ar MPP kiekis, tai galima išrašyti ne daugiau kaip dar vieną receptą „gydymui tęsti“. Receptuose „gydymui tęsti“ 1–4, 6–8 punktai nepildomi, tačiau recepto dalyje – gydytojo kreipimesi (Rp.) įrašomas pirmajame 3 formos recepte nurodytas kompensuojamojo vaisto bendrinis ir (ar) prekinis pavadinimas, vadovaujantis šių taisyklių 13.2 punktu, ar kompensuojamosios MPP grupės pavadinimas, vadovaujantis šių taisyklių 55 punktu, vaisto dozė ir farmacinė forma, reikiamas vaistų ar MPP kiekis (rašomas tik skaičiais) ir gydymo kursas (1, 2 arba 3 mėnesiams); 9 punktas turi būti užpildytas šių taisyklių 49 punkte nustatyta tvarka (gydytojo lipdukas klijuojamas ant kiekvieno originalaus recepto blanko puslapio). Žyma „gydymui tęsti“ reiškia, kad kartojama gydytojo pirmojo 3 formos recepto 1–4 ir 6–8 punktuose nurodyta informacija bei vaisto ar MPP vartojimo būdas ir dažnumas.“
1.2.9. Išdėstau 58 punktą taip:
„58. Prieš pildydamas naują 3 formos receptą, gydytojas pagal įrašus anksčiau išrašytuose 3 formos receptuose ir asmens medicinos dokumentuose privalo patikrinti, kokių vaistų ar MPP buvo išrašyta ir išduota anksčiau. Recepto įsigaliojimo data, jei išrašomi tos pačios farmakoterapinės grupės vaistai ar tos pačios MPP grupės MPP, kurių pagal 3 formos receptą buvo išduota anksčiau, o gydymo kursas dar nesibaigė, nurodoma taip, kad receptas įsigaliotų ne anksčiau kaip likus 2 dienoms iki prieš tai paskirto gydymo kurso pabaigos. Laikotarpis nuo recepto išrašymo datos iki jo įsigaliojimo datos negali būti ilgesnis kaip 2 savaitės, išskyrus receptus „gydymui tęsti“. Jei vaistų ar MPP išrašoma iki 6 mėnesių gydymo kursui, recepto „gydymui tęsti“ nuo antrojo iki šeštojo recepto 5 punkte galiojimo laikotarpio datas skaičiuoja ir įrašo farmacijos specialistas, atsižvelgdamas į šių taisyklių 572 punkte nurodytus reikalavimus. Farmacijos specialistas, išdavęs vaistų ar MPP pagal receptą „gydymui tęsti“, atitinkamai kito recepto „gydymui tęsti“ 5 punkte įrašo jo galiojimo laikotarpio datas. Jei apdraustasis neįsigijo vaistų ar MPP recepto „gydymui tęsti“ 5 punkte įrašytu galiojimo laikotarpiu, laikoma, kad pradėjo galioti kitas receptas „gydymui tęsti“. Šiuo atveju vaistininkas recepto, pagal kurį išduoda vaistų ar MPP, 5 punkte įrašo galiojimo laikotarpio datas, kurias apskaičiuoja skaičiuodamas nuo vaisto ar MPP išdavimo datos. Atitinkamai per 3 ar 6 mėnesių laikotarpį išrašyti likę nepanaudoti receptai „gydymui tęsti“ laikomi negaliojančiais, jei nuo pirmojo 3 formos recepto įsigaliojimo datos praėjo atitinkamai daugiau kaip 3 ar 6 mėnesiai.
PSDF biudžeto išlaidos, susijusios su šio punkto reikalavimų nesilaikymu, laikomos PSDF biudžetui padaryta žala, kuri išskaičiuojama iš ASPĮ, kurioje dirbo minėto reikalavimo nesilaikęs gydytojas, arba vaistinės, kurioje dirbo minėto reikalavimo nesilaikęs farmacijos specialistas, lėšų.“
1.2.10. Išdėstau 63 punktą taip:
„63. Jeigu kompensuojamasis vaistas ar MPP skiriamas kitos ES valstybės piliečiui arba jei apdraustasis neturi kompensuojamųjų vaistų paso, tačiau kompensuojamasis vaistas ar MPP jam būtinas, t. y. neskyrus vaisto ar MPP gali kilti grėsmė jo gyvybei, arba dėl privalomojo sveikatos draudimo informacinės sistemos „Sveidra“ sutrikimų (patvirtintų TLK) ASPĮ negali išduoti kompensuojamųjų vaistų pasų, arba apdraustasis kompensuojamuosius vaistus ar MPP planuoja įsigyti kitoje ES valstybėje, išrašomas 3 formos (išimties atvejams) receptas.
Jeigu apdraustasis neturi kompensuojamųjų vaistų paso, tačiau kompensuojamasis vaistas ar MPP jam būtinas, apdraustajam vienu kartu (naudojant 3 formos (išimties atvejams) receptą) galima skirti kompensuojamųjų vaistų ar MPP ne ilgesniam kaip 7 dienų gydymo kursui, kitų ES valstybių piliečiams – viešnagės Lietuvoje laikotarpiui, tačiau ne ilgesniam kaip 1 mėnesio gydymo kursui. Jei dėl privalomojo sveikatos draudimo informacinės sistemos „Sveidra“ sutrikimų ASPĮ negali išduoti kompensuojamųjų vaistų pasų, naudojant 3 formos (išimties atvejams) receptą apdraustiesiems vienu kartu galima skirti kompensuojamųjų vaistų 57 punkte nurodytam gydymo kursui iki 3 mėnesių. Jeigu apdraustasis kompensuojamuosius vaistus planuoja įsigyti kitoje ES valstybėje, vienu kartu galima išrašyti kompensuojamųjų vaistų gydymo kursui, trunkančiam iki 1 mėnesio, išskyrus atvejus, kai viena atitinkamo stiprumo pailginto veikimo farmacinės formos vaisto dozuotė, vadovaujantis vaistinio preparato charakteristikų santrauka, skiriama ilgesniam nei 1 mėnuo gydymo kursui, – šiuo atveju gali būti išrašoma viena mažiausia originali vaisto pakuotė, o jei pacientas serga lėtine liga ir išrašomi vaistai jau buvo skirti ir vartoti ne trumpiau kaip mėnesį – gali būti išrašoma iki 3 mėnesių gydymo kursui. Jeigu apdraustasis vyksta į kitą ES valstybę, vienu kartu galima skirti MPP 55 punkte nurodytam gydymo kursui iki 3 mėnesių, jeigu C sąraše nenurodyta kitaip.
Naudojant 3 formos (išimties atvejams) blanką receptai „gydymui tęsti“ neišrašomi.“
1.2.11. Išdėstau 97 punktą taip:
„97. Išduodamas kompensuojamuosius vaistus ir MPP farmacijos specialistas ranka užpildo 3 formos recepto blanko 10–16 punktus: 10 punkte nurodo faktiškai išduoto vaisto ar MPP pavadinimą bei vienetų skaičių; 11 punkte – datą, iki kurios pakaks išduoto vaisto ar MPP (t. y. nurodo paskutinę dieną, kurią bus suvartota visa paros dozė ar pakaks MPP), jeigu ją galima apskaičiuoti, ar nustato datą pagal recepte nurodytą vaisto farmacinę formą, vartojimo dažnumą ir gydymo kurso laikotarpį (nurodoma gydymo kurso paskutinė diena). Data skaičiuojama nuo vaisto išdavimo vaistinėje dienos; 12 punkte – galutinę išduoto vaisto ir MPP pardavimo vaistinėje kainą (pritaikius jai visas galimas nuolaidas), nuo kurios skaičiuojamas pridėtinės vertės mokestis; 13 punkte – paciento sumokėtą priemoką; 14 punkte – kompensuojamąją sumą; 15 punkte – išdavimo datą. Ties 16 punktu dedami vaistinės ir vaistus išdavusio farmacijos specialisto spaudai. Spaudais ir parašais tvirtinami abu tuo pačiu eilės numeriu pažymėti receptų blankai. Pirmasis recepto blankas lieka vaistinėje, antrasis – kompensuojamųjų vaistų pase.
Jeigu receptų apskaita vaistinėje kompiuterizuota, įrašai gali būti daromi kitoje recepto pusėje, ant abiejų tuo pačiu eilės numeriu pažymėtų receptų blankų. Vietoj įrašų kompiuteriu gali būti segami kasos aparato kvitai, klijuojami lipdukai arba lapeliai su 10–15 punktuose nurodyta informacija ir dedamas vaistinės spaudas, pažymint lipduką (lapelį) ar kasos aparato kvitą ir recepto blanką.
Asmeniui pageidaujant, kompensuojamieji vaistai ir (ar) MPP užsakomi ir pristatomi šių taisyklių 76 punkte nustatyta tvarka ir terminais. Abu 3 formos recepto blankai lieka kompensuojamųjų vaistų pase, iki vaistai ir (ar) MPP bus išduoti asmeniui.“
1.2.12. Papildau šiuo 971 punktu:
„971. Pagal receptus „gydymui tęsti“ kompensuojamieji vaistai ar MPP išduodami vadovaujantis pirmame 3 formos recepte nurodyta informacija. Farmacijos specialistas turi patikrinti prieš jį išrašyto recepto 11 punkte nurodytą datą, atsižvelgdamas į šių taisyklių 572 punkte nurodytą recepto „gydymui tęsti“ galiojimą ir įrašyti reikiamas datas recepto 5 ir 11 punktuose.“
1.2.13. Papildau šiuo 972 punktu:
„972. Jei farmacijos specialistas išdavė didesnį kompensuojamųjų vaistų kiekį negu leidžiama išrašyti pagal šių taisyklių 31−34, 57 ir 74 punktų reikalavimus, PSDF biudžeto išlaidos, susijusios su šių punkto reikalavimų nesilaikymu, laikomos PSDF biudžetui padaryta žala, kuri išskaičiuojama iš vaistinės, kurioje dirbo minėto reikalavimo nesilaikęs farmacijos specialistas, lėšų.“
2. N u s t a t a u, kad kol baigsis senojo pavyzdžio kompensuojamųjų vaistų paso titulinio puslapio lipdukų atsargos, bet ne ilgiau kaip iki 2015 m. sausio 1 d., išduodant kompensuojamųjų vaistų pasus klijuojami senojo pavyzdžio kompensuojamųjų vaistų paso titulinio puslapio lipdukai.
Receptų rašymo ir vaistų bei kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių išdavimo (pardavimo) gyventojams taisyklių
1 priedas
(Kompensuojamųjų vaistų paso titulinio puslapio lipduko blanko forma)
Receptų rašymo ir vaistų bei kompensuojamųjų
medicinos pagalbos priemonių išdavimo
(pardavimo) gyventojams taisyklių
2 priedas
(Kompensuojamųjų vaistų paso titulinio puslapio lipduko forma)
_______________________________________________________________________ (Vardas) _______________________________________________________________________ (Pavardė)
|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__| Asmens kodas (11 ženklų)
Pildoma, jei nėra asmens kodo |
|
______________________________________________________________________ (Deklaruojamoji gyvenamoji vieta) _______________________________ , savivaldybės kodas ______________________
_____________________________________________________________________ (Asmens sveikatos priežiūros įstaigos (ASPĮ), kurioje įregistruotas asmuo, pavadinimas, kodas) _______________________________________________________________________
Įregistravimo ASPĮ data |__|__|__|__|__|__|__|__| (metai, mėnuo, diena)
Kompensuojamųjų vaistų paso išdavimo data |__|__|__|__|__|__|__|__| (metai, mėnuo, diena) Kompensuojamųjų vaistų pasą išdavusios įstaigos pavadinimas, kodas (arba spaudas) |
Forma patvirtinta
Lietuvos Respublikos sveikatos
apsaugos ministro 2002 m. kovo 8 d. įsakymu Nr. 112
(Lietuvos Respublikos sveikatos
apsaugos ministro 2014 m. sausio 2 d.
įsakymo Nr. V-1 redakcija)
(3 forma)
RECEPTAS Nr. 000000000
|
||||||||
5. Galioja nuo |__|__|__|__|__|__|__|__| iki |__|__|__|__|__|__|__|__| (metai, mėnuo, diena) (metai, mėnuo, diena) 6. Asmens sveikatos priežiūros įstaigos pavadinimas, kodas (arba spaudas) __________________________________________________________________________ Rp.:
7. Išrašymo data |__|__|__|__|__|__|__|__| (metai, mėnuo, diena)
8. Sveikatos apsaugos ministerijos nustatytas gydytojo numeris |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|
9. Gydytojo spaudas, parašas, telefono Nr.
10. ___________________________________________________________________ (išduoto vaisto pavadinimas ir kiekis)
11. Vaisto pakanka iki |__|__|__|__|__|__|__|__| (metai, mėnuo, diena)
12. Mažmeninė kaina 13. Paciento sumokėta suma |__|__|__|__|__|__| Lt |__|__|__|__|__|__| Lt
14. Kompensuojama suma 15. Vaisto išdavimo data |__|__|__|__|__|__| Lt |__|__|__|__|__|__|__|__| (metai, mėnuo, diena) 16. Vaistinės spaudas, vaistus išdavusio asmens vardas, pavardė, parašas
|