LIETUVOS RESPUBLIKOS TEISINGUMO MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL TEISINGUMO MINISTRO 2006 M. GRUODŽIO 28 D. ĮSAKYMO NR. 1R-482 „DĖL NOTARO KVALIFIKACINIO EGZAMINO NUOSTATŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2022 m. liepos 8 d. Nr. 1R-258

Vilnius

 

 

1.Pakeičiu Notaro kvalifikacinio egzamino nuostatus, patvirtintus Lietuvos Respublikos teisingumo ministro 2006 m. gruodžio 28 d. įsakymu Nr. 1R-482 „Dėl Notaro kvalifikacinio egzamino nuostatų patvirtinimo“:

1.1. Pakeičiu 3 punktą ir jį išdėstau taip:

3. Notaro kvalifikacinio egzamino programą rengia Lietuvos Respublikos teisingumo ministerija, įvertinusi gautą Lietuvos notarų rūmų nuomonę. Prie šios programos pridedamas teisės aktų, kuriais leidžiama naudotis sprendžiant notaro kvalifikacinio egzamino raštu praktines užduotis, sąrašas. Notaro kvalifikacinio egzamino programą teisingumo ministras tvirtina įsakymu, kuris skelbiamas ir įsigalioja teisės aktų nustatyta tvarka.“

1.2. Pakeičiu 4 punktą ir jį išdėstau taip:

4. Asmuo, pageidaujantis laikyti notaro kvalifikacinį egzaminą (toliau – pretendentas), Teisingumo ministerijai privalo pateikti:

4.1. prašymą leisti laikyti notaro kvalifikacinį egzaminą, kuriame nurodyti asmens vardas, pavardė, kontaktinis elektroninio pašto adresas ir telefono numeris;

4.2. asmens tapatybę ir pilietybę patvirtinančio dokumento kopiją;

4.3. dokumento, patvirtinančio, kad pretendentas turi trečiąją valstybinės kalbos mokėjimo kategoriją, atitinkančią Europos Tarybos kalbų mokymosi turinio aprašų „Aukštumos“ lygį (išskyrus asmenis, nurodytus Valstybinės kalbos mokėjimo kategorijų nustatymo ir jų taikymo tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. gruodžio 24 d. nutarimu Nr. 1688 „Dėl Valstybinės kalbos mokėjimo kategorijų patvirtinimo ir jų taikymo tvarkos aprašo“, 10 punkte), kopiją;

4.4. Notariato įstatymo 3 straipsnio 2 dalies 3 punkte nustatytą išsilavinimą patvirtinančių dokumentų kopijas;

4.5. dokumento, patvirtinančio ne mažesnį kaip 5 metų teisinio darbo stažą, kopiją arba dokumento, patvirtinančio ne mažesnį kaip 5 metų pedagoginio ar mokslinio darbo stažą, jei pretendentas yra teisės krypties socialinių mokslų daktaras, kopiją ir pareigybių aprašymų, jei asmuo ėjo pareigas, nurodytas teisinių pareigybių sąrašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1998 m. liepos 7 d. nutarimu Nr. 841 „Dėl teisinių pareigybių sąrašo patvirtinimo“, 16 ar (ir)
17 punkte (-uose)
, kopijas;

4.6. kandidato į notarus (asesoriaus) notaro praktikos atlikimo patvirtinimo dokumento kopiją;

4.7. išsamų gyvenimo aprašymą.“

1.3. Pakeičiu 7 punktą ir jį išdėstau taip:

7. Jei pretendentas dokumentus Teisingumo ministerijai pateikia asmeniškai, šių Nuostatų 4.24.6 papunkčiuose nurodytus dokumentus Teisingumo ministerijos valstybės tarnautojas, atsakingas už dokumentų priėmimą, patikrinęs pateiktų kopijų atitiktį dokumentams, grąžina pretendentui dokumentų priėmimo metu. Jei Teisingumo ministerijai dokumentai siunčiami registruotu laišku arba elektroniniu būdu, pateikiamos šių Nuostatų 4 punkte nurodytų dokumentų kopijos.

Kilus abejonių dėl Nuostatų 4.2–4.6 papunkčiuose nurodytų dokumentų kopijų tikrumo, Komisijos sekretorius Komisijos pirmininko pavedimu turi teisę pretendento prašyti ne vėliau kaip iki notaro kvalifikacinio egzamino pradžios pateikti šių dokumentų originalus. Nepateikus dokumentų ar nustačius, kad kopijos neatitinka pateiktų dokumentų originalų, pretendentui neleidžiama dalyvauti notaro kvalifikaciniame egzamine ir tai pažymima Pretendentų, kuriems dėl dokumentų nepateikimo ar pateiktų kopijų neatitikties dokumentams neleista dalyvauti notaro kvalifikaciniame egzamine, lentelėje (Nuostatų 2 priedas). Kopijos, neatitinkančios dokumentų, pridedamos prie užpildytos lentelės.“

1.4. Pakeičiu 9 punktą ir jį išdėstau taip:

9. Komisiją ketveriems metams iš septynių narių sudaro teisingumo ministras. Keturis asmenis (teisininkus) į Komisiją parenka teisingumo ministras, tris – Notarų rūmų prezidiumas. Iš teisingumo ministro parenkamų narių du, o iš Notarų rūmų parenkamų narių vienas asmuo turi būti teisės krypties mokslų daktaras arba teisėjas. Komisijos nariais negali būti Notarų viešo konkurso komisijos nariai.

Komisijos pirmininką ir pirmininko pavaduotoją iš Komisijos narių skiria teisingumo ministras. Teisingumo ministras taip pat paskiria Komisijos sekretorių, kuris nėra Komisijos narys.

Komisijos nariu asmuo gali būti skiriamas ne daugiau kaip dviem kadencijoms iš eilės. Komisijos narys turi atitikti Lietuvos Respublikos valstybės tarnybos įstatyme nustatytus nepriekaištingos reputacijos reikalavimus.

Komisijos nario įgaliojimai pasibaigia suėjus Komisijos sudarymo terminui, Komisijos nariui atsistatydinus savo noru arba Komisijos narį atšaukus į Komisiją jį paskyrusiam subjektui.

Komisijos personalinė sudėtis skelbiama Teisingumo ministerijos interneto svetainės www.tm.lt skiltyje „Teisinės institucijos“.

Kiekvienas Komisijos narys ir Komisijos sekretorius per 5 darbo dienas nuo jo paskyrimo pasirašo Konfidencialumo pasižadėjimą (Nuostatų 5 priedas).“

1.5. Pakeičiu 10 punktą ir jį išdėstau taip:

10. Komisijos posėdis yra teisėtas, jeigu jame dalyvauja ne mažiau kaip keturi Komisijos nariai, išskyrus šių Nuostatų 17 punkte nurodytą atvejį. Komisijos posėdžiui pirmininkauja Komisijos pirmininkas, o jo nesant arba jam nusišalinus (jį nušalinus) – Komisijos pirmininko pavaduotojas. Visus egzamino organizavimo ir vykdymo klausimus sprendžia Komisija. Jei sprendžiamu klausimu nėra Komisijos narių bendro sutarimo, Komisija balsuoja ir priima sprendimą posėdyje dalyvaujančių Komisijos narių balsų dauguma. Komisijai balsuojant Komisijos narys negali susilaikyti. Balsams pasiskirsčius po lygiai, lemia Komisijos pirmininko, o jo nesant arba jam nusišalinus (jį nušalinus) – Komisijos pirmininko pavaduotojo balsas. Komisijos sprendimai įforminami nutarimais ir (ar) protokoliniais sprendimais. Komisijos parengiamieji posėdžiai gali vykti naudojant informacines ir elektroninių ryšių technologijas.“

1.6. Pakeičiu 12 punktą ir jį išdėstau taip:

12. Notaro kvalifikacinis egzaminas organizuojamas Teisingumo ministerijoje gavus ne mažiau kaip 10 pretendentų prašymus laikyti notaro kvalifikacinį egzaminą. Kai yra gauta mažiau kaip 10 pretendentų prašymų, notaro kvalifikacinis egzaminas rengiamas ne rečiau kaip kartą per metus.

Teisingumo ministerija informaciją apie organizuojamą notaro kvalifikacinį egzaminą skelbia interneto svetainės www.tm.lt skiltyje „Teisinės institucijos“. Teisingumo ministerija turi teisę informaciją apie organizuojamą notaro kvalifikacinį egzaminą papildomai paskelbti ir kituose informacijos šaltiniuose. Skelbime nurodomi dokumentai, kuriuos pretendentai turi pateikti, dokumentų pateikimo tvarka, būdai ir terminas, preliminari notaro kvalifikacinio egzamino data, kontaktai, kuriais teikiama išsamesnė informacija, gali būti nurodoma kita papildoma informacija.

Pretendentų prašymai laikyti notaro kvalifikacinį egzaminą ir šių Nuostatų 4 punkte nurodyti dokumentai pateikiami Komisijai, kuri per dvi savaites nuo dokumentų pateikimo organizuoja Komisijos parengiamąjį posėdį. Iki Komisijos parengiamojo posėdžio dienos asmeniškai dokumentus gali pateikti ir kiti pretendentai. Parengiamajame posėdyje Komisija nusprendžia, ar pretendentas atitinka šių Nuostatų 2 punkte nurodytus reikalavimus.

1.7. Pakeičiu 15 punktą ir jį išdėstau taip:

15. Jei Komisijos narys yra pretendento sutuoktinis, artimas giminaitis ar asmuo, susijęs svainystės ryšiais, arba yra kitokių aplinkybių, galinčių kelti abejonių dėl nešališkumo vertinant pretendentus, Komisijos narys turi nusišalinti nuo visų pretendentų vertinimo. Tai pažymima protokole.“

1.8. Pakeičiu 21.4 papunktį ir jį išdėstau taip:

21.4. Atsakant į testo klausimus draudžiama naudotis teisine literatūra, užrašais ar kitomis pagalbinėmis informacinėmis ar ryšio priemonėmis. Pretendentas, pažeidęs šį reikalavimą, šalinamas iš notaro kvalifikacinio egzamino, uždraudžiant jį perlaikyti nepraėjus dvejų metų laikotarpiui. Šis Komisijos sprendimas yra protokoluojamas. Atliekant praktines užduotis leidžiama naudotis teisės aktais, nurodytais Notaro kvalifikacinio egzamino programos priede. Pretendentui draudžiama naudotis teisės aktais, kuriuose yra prirašymų, pabraukimų ar kitokių žymėjimų. Pažeidęs šį reikalavimą, pretendentas šalinamas iš notaro kvalifikacinio egzamino.“

1.9. Papildau 211 punktu:

211. Komisijos sekretorius, Notaro kvalifikacinio egzamino raštu (testo ir praktinių užduočių) suvestinėje lentelėje (protokolo 1 priedas) įrašęs pretendentų testo raštu balą ir praktinių užduočių balų vidurkį, susumuoja ir padalija iš dviejų, išvesdamas bendrą notaro kvalifikacinio egzamino raštu vertinimo balų vidurkį, ir visą pretendentų vertinimo medžiagą perduoda Komisijos pirmininkui. Notaro kvalifikacinio egzamino raštu vertinimo balų vidurkis apvalinamas dviejų skaičių po kablelio tikslumu. Notaro kvalifikacinis egzaminas raštu laikomas išlaikytu, jei pretendentas gavo 7 ar daugiau balų.

Pretendentas, kurio bendras notaro kvalifikacinio egzamino raštu vertinimo balų vidurkis yra mažesnis negu 7 balai, laikomas neišlaikiusiu šio egzamino. Pretendento, neišlaikiusio notaro kvalifikacinio egzamino raštu, gautas balas laikomas notaro kvalifikacinio egzamino galutiniu įvertinimu.

1.10. Papildau 212 punktu:

212. Prieš prasidedant notaro kvalifikaciniam egzaminui žodžiu, visi pretendentai, laikę notaro kvalifikacinį egzaminą raštu, kviečiami į bendrą patalpą. Komisijos sekretorius perskaito testo neišlaikiusių pretendentų šifrus. Šie pretendentai prisistato pasakydami vardą, pavardę ir grąžina šifro korteles. Komisijos sekretorius Notaro kvalifikacinio egzamino raštu (testo ir praktinių užduočių) suvestinėje vertinimo lentelėje įrašo pretendentų vardus ir pavardes. Pretendentai pasirašo šioje lentelėje šalia savo pavardės.“

1.11. Papildau 213 punktu:

213. Notaro kvalifikacinį egzaminą žodžiu gali laikyti tik tie pretendentai, kurie išlaikė notaro kvalifikacinį egzaminą raštu.“

1.12. Pakeičiu 22 punktą ir jį išdėstau taip:

22. Pasibaigus notaro kvalifikaciniam egzaminui raštu, vykdomas notaro kvalifikacinis egzaminas žodžiu:

22.1. Per notaro kvalifikacinį egzaminą žodžiu, siekiant patikrinti, ar pretendento žinios yra pakankamos būti pretendentu į notarus, Komisijos nariai visiems pretendentams pateikia 2 vienodus teorinius klausimus. Komisijos nariai taip pat gali užduoti papildomų tikslinančių klausimų. Klausimai gali būti užduodami tik iš Notaro kvalifikacinio egzamino programos. Notaro kvalifikacinis egzaminas žodžiu vyksta individualiai, kitiems pretendentams nedalyvaujant. Pretendentų eiliškumas nustatomas pagal abėcėlę. Užtikrinama, kad pretendentas, kuriam jau buvo pateiktas klausimas žodžiu, išėjęs iš patalpos, kurioje vyksta notaro kvalifikacinis egzaminas žodžiu, nepatektų į patalpą, kurioje notaro kvalifikacinio egzamino laukia likusieji pretendentai.

22.2. Komisijos nariai individualiai įvertina kiekvieno pretendento žinias žodžiu ir užpildo Notaro kvalifikacinio egzamino žodžiu individualaus vertinimo lentelę (protokolo 4 priedas). Kiekvienam pretendentui skirti balai susumuojami ir dalijami iš dalyvaujančių Komisijos narių skaičiaus. Komisijos sekretorius įrašo kiekvieno pretendento įvertinimo balų vidurkį Notaro kvalifikacinio egzamino žodžiu suvestinėje vertinimo lentelėje (protokolo 5 priedas). Notaro kvalifikacinis egzaminas žodžiu vertinamas 10 (dešimties) balų sistema.

22.3. Komisijos sekretorius, Notaro kvalifikacinio egzamino raštu ir žodžiu suvestinėje vertinimo lentelėje (protokolo 6 priedas) įrašęs pretendentų laikyto egzamino raštu (testo ir praktinių užduočių) ir žodžiu balus, juos susumuoja ir padalija iš dviejų, išvesdamas bendrą vertinimo balų vidurkį, ir visą pretendentų vertinimo medžiagą perduoda Komisijos pirmininkui. Notaro kvalifikacinio egzamino raštu ir žodžiu vertinimo balų vidurkis apvalinamas dviejų skaičių po kablelio tikslumu.

22.4. Dalyvaujant visiems pretendentams, laikiusiems notaro kvalifikacinį egzaminą žodžiu, Komisijos pirmininkas, o jo nesant – Komisijos pirmininko pavaduotojas pretendentams perskaito notaro kvalifikacinio egzamino raštu ir žodžiu rezultatus ir paskelbia kiekvieno pretendento notaro kvalifikacinio egzamino raštu ir žodžiu bendrą gautų balų vidurkį.“

1.13. Pakeičiu 23 punktą ir jį išdėstau taip:

23. Išlaikiusiu notaro kvalifikacinį egzaminą laikomas pretendentas, laikęs notaro kvalifikacinį egzaminą raštu ir žodžiu ir gavęs 7 balus ir didesnį bendrą balą.“

1.14. Pakeičiu 29 punktą ir jį išdėstau taip:

29. Pakartotinai notaro kvalifikacinį egzaminą galima laikyti ne anksčiau kaip po vienų metų nuo egzamino laikymo dienos. Egzamino perlaikymų skaičius neribojamas. Galiojančiu laikomas paskutinio notaro kvalifikacinio egzamino įvertinimas.“

1.15. Pakeičiu 3 priedo 1 priedą ir jį išdėstau nauja redakcija (pridedama).

1.16. Pakeičiu 3 priedo 6 priedą ir jį išdėstau nauja redakcija (pridedama).

2. Nustatau, kad:

2.1. Asmenų, pageidaujančių laikyti notaro kvalifikacinį egzaminą (toliau – pretendentai), prašymams leisti pakartotinai laikyti šį egzaminą, paduotiems iki šio įsakymo įsigaliojimo, taikomos iki šio įsakymo įsigaliojimo galiojusios Notaro kvalifikacinio egzamino nuostatų 29 punkto nuostatos dėl notaro kvalifikacinio egzamino laikymo.

2.2. Notaro kvalifikacinio egzamino nuostatų 29 punkto nuostata dėl notaro kvalifikacinio egzamino rezultatų galiojimo taikoma pretendentams, kurie notaro kvalifikacinį egzaminą laiko (perlaiko) po šio įsakymo įsigaliojimo. Pretendentams, kurie laikė notaro kvalifikacinį egzaminą iki šio įsakymo įsigaliojimo, taikoma iki šio įsakymo įsigaliojimo galiojusi Notaro kvalifikacinio egzamino nuostatų 29 punkto nuostata dėl notaro kvalifikacinio egzamino rezultatų galiojimo.

2.3. Jeigu iki šio įsakymo įsigaliojimo paskirtas Notaro kvalifikacinio egzamino komisijos narys skiriamas naujai kadencijai po šio įsakymo įsigaliojimo, jo nauja kadencija laikoma pirmąja.

 

 

 

Teisingumo ministrė                                                                                            Ewelina Dobrowolska

 


 

Notaro kvalifikacinio egzamino komisijos

posėdžio protokolo

1 priedas

 

(Notaro kvalifikacinio egzamino raštu suvestinės vertinimo lentelės forma)

 

 

NOTARO KVALIFIKACINIO EGZAMINO RAŠTU (TESTO IR PRAKTINIŲ UŽDUOČIŲ) SUVESTINĖ VERTINIMO LENTELĖ

 

Šifras

Notaro kvalifikacinio egzamino (toliau – egzaminas) raštu rezultatai

 

Egzamino raštu

balų vidurkis

((2+3)/2)

 

Asmens, pageidaujančio laikyti egzaminą (toliau – pretendentas), vardas ir pavardė (užpildoma prisistačius pretendentui)

Pretendento parašas

Testo

Praktinių užduočių

1

2

3

4

5

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pretendentų egzamino raštu (testo ir praktinių užduočių) vertinimai suvestinėje lentelėje įrašyti teisingai.

 

Notaro kvalifikacinio egzamino komisijos sekretorius

________

(parašas)

_______________

(vardas ir pavardė)

 

______________

part_35991124c9cb4e43890a55f235654ec9_end


 

Notaro kvalifikacinio egzamino komisijos

posėdžio protokolo

6 priedas

 

(Notaro kvalifikacinio egzamino raštu ir žodžiu suvestinės vertinimo lentelės forma)

 

 

NOTARO KVALIFIKACINIO EGZAMINO RAŠTU (TESTO IR PRAKTINIŲ UŽDUOČIŲ) IR ŽODŽIU SUVESTINĖ VERTINIMO LENTELĖ

 

Asmens, pageidaujančio laikyti egzaminą (toliau –pretendentas), vardas ir pavardė

Šifras

 

Notaro kvalifikacinio egzamino (toliau – egzaminas) raštu rezultatai

Egzamino žodžiu rezultatas

Bendras gautų balų vidurkis ((3+4)/2)

1

2

3

4

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pretendentų egzamino raštu ir žodžiu vertinimai suvestinėje lentelėje įrašyti teisingai.

 

Notaro kvalifikacinio egzamino komisijos sekretorius

_______

(parašas)

_______________

(vardas ir pavardė)

 

______________

part_a9e0538e48374a588e4f71ecb6e4375f_end