LOGOnespalv-maz2

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO

MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL PARAMOS TEIKIMO KIAULIŲ LAIKYTOJAMS UŽ KIAULES, PASKERSTAS DĖL AFRIKINIO KIAULIŲ MARO GRĖSMĖS, TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2014 m. spalio 24 d. Nr. 3D-790

Vilnius

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1998 m. rugsėjo 15 d. nutarimu Nr. 1120 „Dėl Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos nuostatų patvirtinimo“, 9.10 papunkčiu,

t v i r t i n u Paramos teikimo kiaulių laikytojams už kiaules, paskerstas dėl afrikinio kiaulių maro grėsmės, taisykles (pridedama).

Žemės ūkio ministrė                                                                                             Virginija Baltraitienė

 

 

 

SUDERINTA

Lietuvos Respublikos konkurencijos tarybos

2014-10-09 raštu Nr. (9.8-35)6V-2129

SUDERINTA

Lietuvos savivaldybių asociacijos

2014-10-22 raštu Nr. (18)-SD-772

 

 


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro

2014 m. spalio 24 d. įsakymu Nr. 3D-790

 

PARAMOS TEIKIMO KIAULIŲ LAIKYTOJAMS UŽ KIAULES, PASKERSTAS dėl AFRIKINIO KIAULIŲ MARO grėsmės, TAISYKLĖS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Paramos teikimo kiaulių laikytojams už kiaules, paskerstas dėl afrikinio kiaulių maro grėsmės, taisyklės (toliau – taisyklės) parengtos vadovaujantis 2013 m. gruodžio 18 d. Komisijos reglamentu (ES) Nr. 1408/2013 dėl Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 107 ir 108 straipsnių taikymo de minimis pagalbai žemės ūkio sektoriuje (OL 2013 L 352, p. 9) (toliau – reglamentas (ES) Nr. 1408/2013), Ūkinių gyvūnų laikymo vietų registravimo ir jose laikomų gyvūnų ženklinimo ir apskaitos tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2003 m. birželio 16 d. įsakymu Nr. 3D-234 „Dėl Ūkinių gyvūnų laikymo vietų registravimo ir jose laikomų ūkinių gyvūnų ženklinimo ir apskaitos tvarkos aprašo patvirtinimo“ (toliau – Registravimo aprašas), bei Valstybės pagalbos žemės ūkiui, maisto ūkiui, žuvininkystei ir kaimo plėtrai ir kitų iš valstybės biudžeto lėšų finansuojamų priemonių bendrosiomis administravimo taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2010 m. lapkričio 8 d. įsakymu Nr. 3D-979 „Dėl Valstybės pagalbos žemės ūkiui, maisto ūkiui, žuvininkystei ir kaimo plėtrai ir kitų iš valstybės biudžeto lėšų finansuojamų priemonių bendrųjų administravimo taisyklių patvirtinimo“ (toliau – Bendrosios administravimo taisyklės).

2. Šios taisyklės reglamentuoja paramos ir nereikšmingos (de minimis) pagalbos, kompensuojant dalį išlaidų kiaulių laikytojams už paskerstas kiaules dėl afrikinio kiaulių maro grėsmės (toliau – parama), teikimą iš valstybės biudžeto lėšų.

3. Šiose taisyklėse vartojama sąvoka kiaulės laikytojas – asmuo, kuris yra kiaulės savininkas ar ją laiko atlygintinai ar neatlygintinai;

4. Kitos sąvokos apibrėžtos Lietuvos Respublikos žemės ūkio, maisto ūkio ir kaimo plėtros įstatyme ir Bendrosiose administravimo taisyklėse.

 

II. REIKALAVIMAI GAUTI PARAMĄ IR PARAMOS DYDIS

 

5. Iki 100 procentų atlyginami nuostoliai, patirti už paskerstas Registravimo aprašo nustatyta tvarka registruotas kiaules dėl afrikinio kiaulių maro grėsmės, kiaulių laikytojams:

5.1. kurie nuo 2014 m. liepos 24 d. iki Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2014 m. rugsėjo 17 d. įsakymo Nr. B1-800 „Dėl buferinės afrikinio kiaulių maro zonos nustatymo“ įsigaliojimo dienos (2014 m. rugsėjo 18 d.) paskerdė savo laikomas kiaules aplink afrikinio kiaulių maro židinį Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (toliau – VMVT) nustatytose apsaugos ir stebėjimo zonose arba rajono savivaldybės teritorijoje, nurodytoje Komisijos įgyvendinimo sprendimo 2014/502/ES priede (OL 2014, L 222, p.20);

5.2. kurių kiaulių laikymo vietos buvo Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2013 m. spalio 10 d. įsakymu Nr. B1-646 „Dėl buferinės zonos nustatymo“ nustatytoje ir kontroliuojamoje teritorijoje, kurie 2013 m. vykdė biologinio saugumo priemones, patvirtintas Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2011 m. liepos 11 d. įsakymu Nr. B1-384 „Dėl Biologinio saugumo priemonių reikalavimų kiaulių laikymo vietose“, ir kurie nuo 2014 m. vasario 17 d. iki 2014 m. balandžio 15 d. paskerdė savo laikomas kiaules.

6. Išmokos kodas abiem 5 punkte numatytais atvejais – 20320.

7. Teisę į paramą turi juridiniai arba fiziniai asmenys, kuriems kiaulės priklausė nuosavybės teise. Teisę į paramą pagal šias taisykles turi asmenys, kurie nėra gavę paramos už tuos pačius nuostolius pagal Nuostolių, kuriuos patyrė gyvūnų savininkai vykdydami gyvūnų užkrečiamųjų ligų židinių likvidavimo ir šių ligų prevencijos priemones, kompensavimo tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2008 m. gruodžio 2 d. įsakymu Nr. 3D-646 „Dėl Nuostolių, kuriuos patyrė gyvūnų savininkai vykdydami gyvūnų užkrečiamųjų ligų židinių likvidavimo ir šių ligų prevencijos priemones, kompensavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, nuostatas.

8. Teikiant paramą atsižvelgiama į tai, kad per praėjusių dvejų mokestinių metų ir einamųjų mokestinių metų laikotarpį vieno ūkio subjekto (t. y. bet kokio ekonominę veiklą vykdančio subjekto, nepaisant jo teisinio statuso ir finansavimo būdų, atitinkančio reglamento (ES) Nr. 1408/2013 2 straipsnio 2 dalyje nustatytus kriterijus) gauta de minimis pagalbos pirminės žemės ūkio gamybos sektoriuje suma (įskaitant paramą, gautą pagal šias taisykles) neviršytų 51 792 litų (nuo 2015 m. sausio 1 d. – 15 000 eurų). Jei kiaulių laikytojui apskaičiavus paramos sumą būtų viršijama bendra nurodyta paramos suma, negali būti teikiama net ta paramos dalis, kuri šios ribos neviršija.

9. Teikiant paramą turi būti laikomasi reglamento (ES) Nr. 1408/2013 3 straipsnio 7, 8 ir 9 dalies ir 5 straipsnio nuostatų.

 

III. PARAMOS PARAIŠKŲ TEIKIMAS IR PARAMOS SKYRIMAS

 

10. Savivaldybėse sudaroma nuolatinė Nuostolių, kuriuos patyrė gyvūnų savininkai vykdydami gyvūnų užkrečiamųjų ligų židinių likvidavimo ir (arba) šių ligų prevencijos priemones, įvertinimo komisija (toliau – savivaldybės komisija), kurią sudaro savivaldybės administracijos specialistai, VMVT specialistai, gyvūnų augintojų asociacijų atstovai, gyvūnų laikytojų atstovai, kitų kompetentingų institucijų specialistai.

11. Kiaulių laikytojai dėl taisyklių 5 punkte nurodytų patirtų nuostolių atlyginimo ne vėliau kaip iki lapkričio 10 d. kreipiasi į savivaldybių komisijas ir pateikia šiuos dokumentus:

11.1. prašymą gauti paramą už kiaules, paskerstas dėl afrikinio kiaulių maro grėsmės (1 priedas) (toliau – prašymas);

11.2. dokumentus, kuriais patvirtinama nuosavybės teisė į turtą;

11.3. dokumentus arba jų kopijas, kuriais patvirtinama, kad mėginiai dėl afrikinio kiaulių maro paimti tirti, kaip numatyta Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2003 m. lapkričio 10 d. įsakyme Nr. B1-892 „Dėl afrikinio kiaulių maro kontrolės reikalavimų patvirtinimo“;

11.4. įsipareigojimą vienus metus nelaikyti užkrečiamajai ligai imlių gyvūnų buferinėje zonoje, (3 priedas).

12. Kiaulių laikytojas, pildydamas prašymą, vadovaujasi Nuostolių, patirtų likviduojant gyvūnų užkrečiamųjų ligų protrūkius, apskaičiavimo metodika, patvirtinta Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2010 m. liepos 16 d. įsakymu Nr. 3D-677„Dėl Nuostolių, kuriuos patyrė gyvūnų savininkai vykdydami gyvūnų užkrečiamųjų ligų židinių likvidavimo ir šių ligų prevencijos priemones, apskaičiavimo metodikos patvirtinimo“.

13. Kiaulių laikytojas, pavėlavęs pateikti prašymą dėl svarbios priežasties, gali pateikti prašymą per 10 darbo dienų, kartu su prašymu pateikdamas pateisinantį dokumentą. Savivaldybės komisija, pripažinusi vėlavimo priežastį pateisinama, priima rašytinį sprendimą dėl pavėluotai pateikto prašymo priėmimo.

14. Savivaldybės komisija patikrina kiaulių laikytojo pateiktus dokumentus, prašyme pateiktus duomenis, ar kiaulės registruotos nustatyta tvarka, nuostolių apskaičiavimą bei kompensacinių išmokų sumas. Jeigu pareiškėjas prašyme nurodo, kad turi susijusių įmonių, kaip tai nustatyta reglamento (ES) Nr. 1408/2013 2 ir 3 straipsniuose, tai patvirtinančių dokumentų kopijas savivaldybė pateikia Nacionalinei mokėjimo agentūrai prie Žemės ūkio ministerijos (toliau – Agentūra) kartu su kitais siunčiamais dokumentais.

15. Savivaldybės komisija per 15 darbo dienų nuo gyvūno laikytojo prašymo pateikimo dienos atlieka taisyklių 14 punkte nurodytus veiksmus ir, jei duomenys teisingi, savivaldybės komisijos pirmininkas tai pažymi rezoliucijoje ir užpildo Paramos už kiaules, paskerstas dėl afrikinio kiaulių maro grėsmės, duomenų suvestinę (2 priedas). Suvestinės duomenys suvedami į Agentūros informacinę sistemą, o užpildyta suvestinė ir patvirtinti kiaulių laikytojų prašymų originalai (siunčiami) pateikiami Agentūrai raštu. Savivaldybėje lieka prašymų kopijos. Informacija, pateikiama suvestinėje ir kiaulių laikytojų prašymuose, turi sutapti. Agentūrai nustačius neatitikčių ir raštu ar elektroniniu paštu paprašius patikslinti pateiktus duomenis, savivaldybės komisija ne vėliau kaip per    5 darbo dienas raštu ar elektroniniu paštu juos patikslina.

16. Agentūra, gavusi taisyklių 15 punkte nurodytus duomenis ir dokumentus:

16.1. vadovaudamasi Suteiktos valstybės pagalbos registro nuostatais, patvirtintais Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2005 m. sausio 19 d. nutarimu Nr. 35 „Dėl suteiktos Valstybės pagalbos registro įsteigimo, jo nuostatų patvirtinimo ir veiklos pradžios nustatymo“ (toliau – Registro nuostatai), ir Suteiktos valstybės pagalbos registravimo taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos konkurencijos tarybos 2005 m. rugsėjo 29 d. nutarimu Nr. 1S-111 „Dėl Suteiktos valstybės pagalbos registravimo taisyklių patvirtinimo“ (toliau – Registravimo taisyklės), bei atsižvelgdama į taisyklių 8 ir 9 punktų nuostatas, patikrina, ar kiaulių laikytojams, įregistravusiems valdą ir (ar) įsiregistravusiems Ūkininkų ūkių registre, ar vykdantiems ekonominę veiklą kitais pagrindais, teikiama parama neviršija leidžiamo de minimis pagalbos dydžio ir reglamento (ES) Nr. 1408/2013 priede nustatytos Lietuvos žemės ūkio produktų gamybos sektoriuje veikiančioms įmonėms skirtos de minimis pagalbos likusios suvestinės sumos;

 

16.2. priima galutinį sprendimą dėl paramos skyrimo;

16.3. vadovaudamasi Registro nuostatais ir Registravimo taisyklėmis, pateikia Suteiktos valstybės pagalbos registrui informaciją apie kiaulių laikytojams, įregistravusiems valdą ir (ar) įsiregistravusiems Ūkininkų ūkių registre, ar vykdantiems ekonominę veiklą kitais pagrindais, skiriamą paramą;

16.4. per 15 darbo dienų nuo visų duomenų iš savivaldybių gavimo dienos apskaičiuoja lėšų poreikį ir informuoja Žemės ūkio ministeriją (toliau – ministerija) apie faktinių nuostolių dydį, pateikdama pažymą apie kompensuojamų lėšų poreikį.

17. Priėmusi sprendimą dėl lėšų skyrimo nuostoliams atlyginti, ministerija apie priimtą sprendimą ne vėliau kaip per 5 darbo dienas informuoja Agentūrą. Agentūra, vadovaudamasi ministerijos sprendimu, užsako ir išmoka lėšas paramos gavėjams Bendrosiose administravimo taisyklėse nustatyta tvarka.

18. Agentūra ataskaitas ministerijai teikia Bendrosiose administravimo taisyklėse nustatyta tvarka.

 

IV. VIEŠINIMAS

 

19. Agentūra skelbia kiaulių laikytojų, gavusių paramą pagal šias taisykles, sąrašus ir sumas.

20. Informacija apie kiaulių laikytojams iš valstybės biudžeto kalendoriniais metais išmokėtas lėšas paskelbiama iki kitų metų balandžio 30 d. Agentūros tinklalapyje.

 

V. ATSAKOMYBĖ IR SKUNDŲ NAGRINĖJIMAS

 

21. Už nuostolius patvirtinančių dokumentų pateikimą savivaldybės komisijai ir dokumentuose esančios informacijos teisingumą atsako kiaulių laikytojai.

22. Už kiaulių laikytojų prašymų patikrinimą atsako duomenis patvirtinusios savivaldybės komisijos.

23. Už teisingą paramos lėšų apskaitą ir paramos išmokėjimą atsako Agentūra.

 

24. Kiaulių laikytojai, gavę paramą neteisėtai, arba asmenys, prisidėję prie neteisėto paramos gavimo (sąmoningai patvirtino klaidingus duomenis), atsako teisės aktų nustatyta tvarka.

25. Savivaldybės ir Agentūra privalo saugoti visą su pagalbos teikimu susijusią informaciją ir dokumentus ne trumpiau kaip 10 metų skaičiuojant nuo dienos, kai pagal šias taisykles buvo skirta paskutinė individuali pagalba.

 

________________