ŠIAULIŲ MIESTO SAVIVALDYBĖS TARYBA
SPRENDIMAS
DĖL ŠIAULIŲ MIESTO SAVIVALDYBĖS TERITORIJOJE ESANČIŲ STATINIŲ, KURIE NETURI SAVININKŲ (AR KURIŲ SAVININKAI NEŽINOMI), NUSTATYMO, ĮTRAUKIMO Į APSKAITĄ, DOKUMENTŲ DĖL STATINIŲ PRIPAŽINIMO BEŠEIMININKIAIS PATEIKIMO IR STATINIŲ PERĖMIMO ŠIAULIŲ MIESTO SAVIVALDYBĖS NUOSAVYBĖN TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
2021 m. rugsėjo 2 d. Nr. T-364
Šiauliai
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 16 straipsnio 4 dalimi, Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 4.57 ir 4.58 straipsniais, Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. gegužės 26 d. nutarimu Nr. 634 „Dėl Bešeimininkio, konfiskuoto, valstybės paveldėto, į valstybės pajamas perduoto turto, daiktinių įrodymų ir radinių perdavimo, apskaitymo, saugojimo, realizavimo, grąžinimo ir pripažinimo atliekomis taisyklių patvirtinimo“, Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2016 m. gruodžio 30 d. įsakymu Nr. D1-971 „Dėl statybos techninio reglamento STR 1.07.03:2017 „Statinių techninės ir naudojimo priežiūros tvarka. Naujų nekilnojamojo turto kadastro objektų formavimo tvarka“ patvirtinimo“ ir Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2005 m. rugsėjo 16 d. įsakymu Nr. D1-449 „Dėl Statinių, kurie neturi savininkų (ar kurių savininkai nežinomi), sąrašų, apskaitos aktų, jų registrų (registravimo knygų) ir skelbimų apie siūlymą pripažinti juos bešeimininkiais formų ir jų pildymo tvarkos aprašo patvirtinimo“, Šiaulių miesto savivaldybės taryba nusprendžia:
Patvirtinti Šiaulių miesto savivaldybės teritorijoje esančių statinių, kurie neturi savininkų (ar kurių savininkai nežinomi), nustatymo, įtraukimo į apskaitą, dokumentų dėl statinių pripažinimo bešeimininkiais pateikimo ir statinių perėmimo Šiaulių miesto savivaldybės nuosavybėn tvarkos aprašą (pridedama).
PATVIRTINTA
Šiaulių miesto savivaldybės tarybos
2021 m. rugsėjo 2 d. sprendimu Nr. T-364
ŠIAULIŲ MIESTO SAVIVALDYBĖS TERITORIJOJE ESANČIŲ STATINIŲ, KURIE NETURI SAVININKŲ (AR KURIŲ SAVININKAI NEŽINOMI), NUSTATYMO, ĮTRAUKIMO Į APSKAITĄ, DOKUMENTŲ DĖL STATINIŲ PRIPAŽINIMO BEŠEIMININKIAIS PATEIKIMO IR STATINIŲ PERĖMIMO ŠIAULIŲ MIESTO SAVIVALDYBĖS NUOSAVYBĖN TVARKOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Šiaulių miesto savivaldybės teritorijoje esančių statinių, kurie neturi savininkų (ar kurių savininkai nežinomi), nustatymo, įtraukimo į apskaitą, dokumentų dėl statinių pripažinimo bešeimininkiais pateikimo ir statinių perėmimo Šiaulių miesto savivaldybės nuosavybėn tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) parengtas vadovaujantis Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 4.57, 4.58 straipsniais, Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. gegužės 26 d. nutarimu Nr. 634 „Dėl Bešeimininkio, konfiskuoto, valstybės paveldėto, į valstybės pajamas perduoto turto, daiktinių įrodymų ir radinių perdavimo, apskaitymo, saugojimo, realizavimo, grąžinimo ir pripažinimo atliekomis taisyklių patvirtinimo“, Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2016 m. gruodžio 30 d. įsakymu Nr. D1-971 „Dėl statybos techninio reglamento STR 1.07.03:2017 „Statinių techninės ir naudojimo priežiūros tvarka. Naujų nekilnojamojo turto kadastro objektų formavimo tvarka patvirtinimo“ ir Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2005 m. rugsėjo 16 d. įsakymu Nr. D1-449 „Dėl Statinių, kurie neturi savininkų (ar kurių savininkai nežinomi), sąrašų, apskaitos aktų, jų registrų (registravimo knygų) ir skelbimų apie siūlymą pripažinti juos bešeimininkiais formų ir jų pildymo tvarkos aprašo patvirtinimo“, kitais teisės aktais.
2. Aprašo tikslas yra tinkamai organizuoti Šiaulių miesto savivaldybės (toliau – Savivaldybė) administracijos padalinių darbą, vykdant statinių, kurie neturi savininkų (ar kurių savininkai nežinomi) pripažinimo bešeimininkiais ir perdavimo Savivaldybės nuosavybėn procedūrą, užtikrinti, kad tokie statiniai procedūros vykdymo laikotarpiu nekeltų pavojaus ir nebūtų padaryta žala žmonių gyvybei, sveikatai ar aplinkai.
3. Apraše vartojamos sąvokos yra apibrėžtos Lietuvos Respublikos civiliniame kodekse, Lietuvos Respublikos statybos įstatyme, Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. gegužės 26 d. nutarime Nr. 634 „Dėl Bešeimininkio, konfiskuoto, valstybės paveldėto, į valstybės pajamas perduoto turto, daiktinių įrodymų ir radinių perdavimo, apskaitymo, saugojimo, realizavimo, grąžinimo ir pripažinimo atliekomis taisyklių patvirtinimo“ ir Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2005 m. rugsėjo 16 d. įsakyme Nr. D1-449 „Dėl Statinių, kurie neturi savininkų (ar kurių savininkai nežinomi), sąrašų, apskaitos aktų, jų registrų (registravimo knygų) ir skelbimų apie siūlymą pripažinti juos bešeimininkiais formų ir jų pildymo tvarkos aprašo patvirtinimo“.
II SKYRIUS
STATINIŲ, KURIE NETURI SAVININKŲ (AR KURIŲ SAVININKAI NEŽINOMI), NUSTATYMAS IR ĮTRAUKIMAS Į APSKAITĄ
4. Savivaldybės administracijos Statybos ir renovacijos skyrius (toliau – Statybos ir renovacijos skyrius), gavęs raštišką pranešimą iš Savivaldybės administracijos padalinio, fizinio ar juridinio asmens, kurio žinioje yra statinys ar kuris sužinojo apie tokio statinio buvimą, inicijuoja Šiaulių miesto savivaldybės teritorijoje esančio turto pripažinimo bešeimininkiu ir perėmimo Savivaldybės nuosavybėn procedūrą:
4.1. surenka informaciją apie statinį: statinio identifikavimo duomenis (adresą, žemėlapio planą ar kt.), statinio statybos metus (jei įmanoma nustatyti), statinio naudotoją (jei yra), statinio kadastrinius planus (jei yra), išsiaiškina, ar žinomi buvę statinio savininkai, pateikia užklausą valstybės įmonei Registrų centrui dėl statinio galimos teisinės priklausomybės ir kt.;
4.2. informuoja centralizuotai valdomo valstybės turto valdytoją apie statinio, kuris neturi savininko (ar kurio savininkas nežinomas), nustatymą ir prašo organizuoti minėto statinio apžiūrą, būtiną siekiant nustatyti, ar statinys yra realizuotinas, ar nerealizuotinas;
5. Centralizuotai valdomo valstybės turto valdytojo atstovui nustačius, kad statinys nerealizuotinas, Statybos ir renovacijos skyrius, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 4.58 straipsnio 1 dalies nuostatomis, surašo Statinių, kurie neturi savininkų (ar kurių savininkai nežinomi), apskaitos aktą (toliau – Aktas) ir įtraukia statinį į Statinių, kurie neturi savininkų (ar kurių savininkai nežinomi), sąrašą (toliau – Sąrašas). Aktas registruojamas nustatytos formos Statinių, kurie neturi savininkų (ar kurių savininkai nežinomi), apskaitos aktų registravimo knygoje (toliau – Apskaitos aktų registravimo knyga). Aktas yra pagrindinis juridinis dokumentas, teikiamas teismui prašant pripažinti statinį bešeimininkiu ir jį perduoti Savivaldybės nuosavybėn. Statinio įtraukimo į apskaitą data yra Akto surašymo data.
6. Aktą ir Sąrašą pasirašo jį surašęs Statybos ir renovacijos skyriaus atstovas, Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos (kai statiniai yra kultūros paveldo objekto (nekilnojamosios kultūros vertybės) teritorijoje ar jo apsaugos zonoje) atstovas ir Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos atstovas (statinių, kurių naudojimo priežiūra priskirta jų kompetencijai).
7. Realizuotinus statinius, kurie neturi savininkų (ar kurių savininkai nežinomi), įtraukia į apskaitą ir jų priežiūrą organizuoja centralizuotai valdomo valstybės turto valdytojas. Jeigu realizuotinas statinys reikalingas Savivaldybės funkcijoms vykdyti, centralizuotai valdomo valstybės turto valdytojui pritarus, Savivaldybės administracija gali įtraukti realizuotiną statinį ar jo dalis į savo laikinąją apskaitą (nebalansinę sąskaitą).
8. Jei statinys nerealizuotinas, Statybos ir renovacijos skyrius Akto kopiją perduoda Savivaldybės administracijos Turto valdymo skyriui (toliau – Turto valdymo skyrius), kad jis organizuotų laikinąją nekilnojamojo turto priežiūrą, ir Savivaldybės administracijos Apskaitos skyriui (toliau – Apskaitos skyrius), kad statinį įtrauktų į laikinąją apskaitą (nebalansinę sąskaitą).
9. Turto valdymo skyrius, gavęs Akto, kuriame nurodyta, kad statinio, kuris neturi savininko (ar kurio savininkas nežinomas), būklė bloga (turi galimos avarinės būklės požymių ar kelia pavojų žmonių gyvybei, sveikatai ar aplinkai), kopiją, nedelsdamas organizuoja tokio statinio laikinųjų apsaugos priemonių įrengimo (aptvėrimo, angų užsandarinimo, įspėjamųjų ženklų pastatymo ar pan.) darbus, kad būtų pašalinta žalos atsiradimo žmonėms bei aplinkai grėsmė, ir organizuoja laikinąją nekilnojamojo turto priežiūrą, kuri turi būti vykdoma iki statinio sutvarkymo (esant poreikiui naudoti statinį Savivaldybės reikmėms) ar nugriovimo.
10. Statybos ir renovacijos skyrius parengia nustatytos formos skelbimus apie siūlymą pripažinti statinius, kurie neturi savininkų (ar kurių savininkai nežinomi), bešeimininkiais. Skelbimuose kviečiama atsiliepti savininkus ir asmenis, turinčius šių statinių turtinių teisių. Tokia informacija 6 mėnesius skelbiama Savivaldybės interneto svetainėje, informaciniame stende ir bent vieną kartą – viename iš šalies laikraščių.
11. Jeigu statinio savininkas neatsirado ir praėjo Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. gegužės 26 d. nutarime Nr. 634 „Dėl Bešeimininkio, konfiskuoto, valstybės paveldėto, į valstybės pajamas perduoto turto, daiktinių įrodymų ir radinių perdavimo, apskaitymo, saugojimo, realizavimo, grąžinimo ir pripažinimo atliekomis taisyklių patvirtinimo“ nustatytas terminas nuo tos dienos, kurią statinys buvo įtrauktas į apskaitą (t. y. surašytas ir Apskaitos aktų registravimo knygoje įregistruotas Aktas), Statybos ir renovacijos skyrius nedelsiant visus dokumentus perduoda Savivaldybės administracijos Teisės skyriui (toliau – Teisės skyrius), kurio specialistai parengia procesinį dokumentą ir kreipiasi į teismą dėl statinio pripažinimo bešeimininkiu, jo perdavimo Savivaldybės nuosavybėn ir atstovauja Savivaldybei teisme.
12. Teisės skyrius, gavęs įsiteisėjusį teismo sprendimą, kuriuo statinys, neturintis savininko, pripažintas bešeimininkiu (toliau – Sprendimas), perduoda jį susipažinti Turto valdymo skyriui ir Statybos ir renovacijos skyriui.
13. Turto valdymo skyrius, gavęs įsiteisėjusį teismo sprendimą, kuriuo statinys, neturintis savininko, pripažintas bešeimininkiu turtu, per 20 darbo dienų inicijuoja bešeimininkio statinio perėmimą Savivaldybės nuosavybėn, surašydamas nustatytos formos Turto, pripažinto teismo bešeimininkiu turtu, perėmimo aktą. Turto, teismo pripažinto bešeimininkiu turtu, perėmimo aktą Turto valdymo skyrius perduoda Apskaitos skyriui, kuris statinį įtraukia į apskaitą (balansinę sąskaitą).
III SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
15. Bešeimininkio statinio pripažinimo bešeimininkiu procedūra sustabdoma arba nutraukiama, o statinys išbraukiamas iš Statinių, kurie neturi savininko (arba kurių savininkai nežinomi) sąrašo, kai:
15.1. atsirado turto savininkas ir pateikė nuosavybę patvirtinančius dokumentus. Atsiradus (paaiškėjus) statinio, dėl kurio pripažinimo bešeimininkiu pareikštas pareiškimas teismui, savininkui, Statybos ir renovacijos skyrius ar kitas Savivaldybės administracijos padalinys, kuriam apie tai tapo žinoma, nedelsiant informuoja Teisės skyrių, kuris raštu kreipiasi į teismą, informuodamas apie atsiradusį savininką ir kartu pateikdamas prašymą dėl reikalavimo pripažinti statinį, kurio savininkas atsirado, bešeimininkiu, atsisakymo. Gavęs teismo atsakymą, Teisės skyrius raštu informuoja Statybos ir renovacijos skyrių, Turto valdymo skyrių ir Apskaitos skyrių apie statinio pripažinimo bešeimininkiu ir perėmimo Savivaldybės nuosavybėn procedūros nutraukimą. Pranešimo pagrindu Turto valdymo skyrius statinį perduoda savininkui, o Apskaitos skyrius statinį nedelsiant išregistruoja iš laikinosios apskaitos;
15.3. statinys nugriuvo ar yra nugriautas ir nebegali būti laikomas statiniu teisės aktų nustatyta tvarka, ir neįregistruotas VĮ Registrų centre;
16. Patirtos išlaidos, susijusios su bešeimininkio statinio nustatymu, įtraukimu į apskaitą ir priežiūra, apmokamos iš Šiaulių miesto savivaldybės biudžeto atitinkamoje Savivaldybės veiklos programoje numatytų asignavimų.
17. Jeigu statinio, kuris neturi savininko (ar savininkas nežinomas), priežiūros metu (iki kreipimosi į teismą arba teismo posėdžio metu) atsirado ar buvo nustatytas savininkas, jis, perimdamas statinį, privalo atlyginti Savivaldybės administracijos patirtas išlaidas, nurodytas Aprašo 16 punkte.