Lietuvos Respublikos Vyriausybė
nutarimas
Dėl LIETUVOS RESPUBLIKOS BAUDŽIAMOJO PROCESO KODEKSO 801 IR 149 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO IR KODEKSO PAPILDYMO 1501 STRAIPSNIU ĮSTATYMO PROJEKTO NR. XIIP-1211
2014 m. sausio 22 d. Nr. 72
Vilnius
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Seimo statuto 138 straipsnio 3 dalimi ir atsižvelgdama į Lietuvos Respublikos Seimo valdybos 2013 m. lapkričio 22 d. sprendimo Nr. SV-S-452 „Dėl įstatymų projektų išvadų“ 4 punktą, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:
Iš esmės pritarti Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso 801 ir 149 straipsnių pakeitimo ir Kodekso papildymo 1501 straipsniu įstatymo projektui Nr. XIIP-1211 (toliau – Įstatymo projektas Nr. XIIP-1211), tačiau siūlyti jį tobulinti pagal šias pastabas ir pasiūlymus:
1. Atkreiptinas dėmesys, kad kartu pateiktu Lietuvos Respublikos visuomenės informavimo įstatymo 8 straipsnio pakeitimo įstatymo projektu Nr. XIIP-1210 (toliau – Įstatymo projektas Nr. XIIP-1210) siūlomo keisti Lietuvos Respublikos visuomenės informavimo įstatymo (toliau – Visuomenės informavimo įstatymas) 8 straipsnio 2 dalies 2 punkte nustatyta tokia būtina sąlyga priimant sprendimus atskleisti informacijos šaltinio paslaptį: „buvo išnaudotos visos kitos informacijos šaltinio atskleidimo priemonės“. Su šia sąlyga nesutampa Įstatymo projektu Nr. XIIP-1211 siūlomo keisti Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso (toliau – Baudžiamojo proceso kodeksas) 801 straipsnio 3 dalies 4 punkto nuostata, kad nutartyje turi būti nurodyti „duomenys ir argumentai apie tai, kad kitomis priemonėmis atskleisti informacijos šaltinio nėra galimybės arba jos jau yra išnaudotos“. Siūlytina minėtas nuostatas suderinti.
2. Atsižvelgiant į Įstatymo projektu Nr. XIIP-1211 siūlomo keisti Baudžiamojo proceso kodekso 801 straipsnio 3 dalies 4 punkto ir Įstatymo projektu Nr. XIIP-1210 siūlomo keisti Visuomenės informavimo įstatymo 8 straipsnio 2 dalies 2 punkto nuostatas, atitinkamai turėtų būti keičiamas ir galiojančio Baudžiamojo proceso kodekso 80 straipsnio 5 punktas. Šiame punkte turėtų būti papildomai nustatyta, jog teismas sprendimą atskleisti informacijos šaltinio paslaptį priima ne tik dėl gyvybiškai svarbių ar kitų ypač reikšmingų visuomenės interesų, taip pat siekdamas užtikrinti, kad būtų apgintos asmenų konstitucinės teisės ir laisvės ir vykdomas teisingumas, bet ir kai panaudotos visos kitos informacijos šaltinio atskleidimo priemonės arba kitomis priemonėmis atskleisti informacijos šaltinio nėra galimybės, t. y. turi būti visos šios aplinkybės.
3. Atsižvelgiant į Įstatymo projektu Nr. XIIP-1211 siūlomo keisti Baudžiamojo proceso kodekso 801 straipsnio 5 dalies antrojo sakinio nuostatas, kuriose atskirtas ikiteisminio tyrimo teisėjo ir teismo nutarčių apskundimas, 801 straipsnio 5 dalies pirmajame sakinyje prieš žodį „teismo“ reikėtų įrašyti praleistus žodžius „ikiteisminio tyrimo teisėjo ar“.
4. Įstatymo projektu Nr. XIIP-1211 siūlomo keisti Baudžiamojo proceso kodekso 149 straipsnio 9 dalyje nustatoma pareiga kratos ar poėmio metu visuomet daryti garso ir vaizdo įrašus. Tokia pareiga gali apsunkinti ikiteisminio tyrimo įstaigų pareigūnų darbą atkleidžiant ir tiriant nusikalstamas veikas, nes, darant kratą ar poėmį, kiekvienu atveju papildomai turėtų dalyvauti pareigūnas, darantis garso ir vaizdo įrašą. Be to, kai kuriais atvejais ikiteisminio tyrimo pareigūnai vienu metu atlieka 50 ir daugiau kratų ar poėmių, todėl garso ir vaizdo įrašams daryti reikėtų daug techninių priemonių, kurioms įsigyti prireiktų papildomų valstybės biudžeto lėšų. Atsižvelgiant į tai, siūlytina Įstatymo projekte nurodyti, kad, pavyzdžiui, kratos ir poėmio metu „paprastai daromas garso ir vaizdo įrašas“, arba numatyti vėlesnę įstatymo įsigaliojimo datą, kad ikiteisminio tyrimo įstaigos galėtų įsigyti reikiamą kiekį techninių priemonių, arba pareigą daryti garso ir vaizdo įrašą nustatyti tik Baudžiamojo proceso kodekso 1501 straipsnyje numatytais atvejais.
5. Pritarti Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarijos Teisės departamento 2013 m. lapkričio 18 d. išvadoje Nr. XIIP-1211 „Dėl Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso 801 ir 149 straipsnių pakeitimo ir Kodekso papildymo 1501 straipsniu įstatymo projekto“ išdėstytoms pastaboms.