HERB21

lietuvos standartizacijos departamento direktorius

 

ĮSAKYMAS

DĖL STANDARTŲ RENGIMO, PRIĖMIMO IR TAIKYMO GEROS PRAKTIKOS NUOSTATŲ PATVIRTINIMO

 

2014 m. balandžio 24 d. Nr. V-49

Vilnius

 

Siekdamas, kad būtų įgyvendintos Pasaulio prekybos organizacijos sutarties dėl techninių prekybos kliūčių 3 priedo „Standartų rengimo, priėmimo ir taikymo geros praktikos kodeksas“ nuostatos ir užtikrintas standartizacijos principų laikymasis:

1. T v i r t i n u pridedamus Standartų rengimo, priėmimo ir taikymo geros praktikos nuostatus.

2. P r i p a ž į s t u netekusiais galios:

2.1. Lietuvos standartizacijos departamento direktoriaus 2001 m. sausio 19 d. įsakymą
Nr. 6 „Dėl geros standartų rengimo, priėmimo ir taikymo praktikos nuostatų priėmimo“;

2.2. Lietuvos standartizacijos departamento direktoriaus 2013 m. kovo 1 d. įsakymą
Nr. V-26 „Dėl Lietuvos standartizacijos departamento 2011 m. sausio 19 d. įsakymo Nr. 06 „Dėl geros standartų rengimo, priėmimo ir taikymo praktikos nuostatų priėmimo“ pakeitimo“. 

3. P a v e d u Teisės personalo ir komunikacijos skyriui paskelbti šį įsakymą Teisės aktų registre, o Informacijos skyriui – Lietuvos standartizacijos departamento interneto svetainėje.

 

 

 

Direktorius                                                                                                      Daivis Zabulionis

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PATVIRTINTA

Lietuvos standartizacijos departamento direktoriaus 2014 m. balandžio 24 d.

įsakymu Nr. V-49

 

 

STANDARTŲ RENGIMO, PRIĖMIMO IR TAIKYMO GEROS PRAKTIKOS NUOSTATAI

 

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

1.Standartų rengimo, priėmimo ir taikymo geros praktikos nuostatai (toliau – Nuostatai) nustato nacionalinės standartizacijos organizacijos – Lietuvos standartizacijos departamento (toliau – Departamentas) − veiklos rengiant Lietuvos standartus bendruosius reikalavimus.

2. Nuostatuose vartojamos sąvokos:

2.1. standarto projektas – parengiamasis dokumentas, kuriame pateiktas su tam tikru objektu susijusios techninės specifikacijos tekstas, kurį ketinama priimti pagal standartų priėmimo procedūrą ir kuris teikiamas visuomenei svarstyti;

2.2. kitos Nuostatuose vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos standartizacijos įstatyme.

 

II. LIETUVOS STANDARTŲ RENGIMO, PRIĖMIMO IR TAIKYMO BENDRIEJI REIKALAVIMAI

3. Lietuvos standartai neturi būti rengiami ir priimami tam, kad galima būtų taikyti apribojimus produktams pagal jų kilmės vietą.

4. Departamentas turi užtikrinti, kad Lietuvos standartai nebus rengiami, priimami arba taikomi siekiant sudaryti nereikalingas tarptautinės prekybos kliūtis.

5. Departamentas, rengdamas Lietuvos standartus, turi remtis galiojančiais arba baigiamais rengti tarptautiniais standartais ar jų dalimis, išskyrus tuos atvejus, kai tokie tarptautiniai standartai ar jų dalys yra neveiksmingi ar netinkami, pavyzdžiui, dėl nepakankamo saugos lygio arba esminių klimato ir kitokių geografinių veiksnių ar technologinių problemų.

6. Siekdamas standartus suderinti kiek įmanoma platesniu mastu, Departamentas turi teikti pirmenybę tarptautiniu lygmeniu vykdomai standartizacijos veiklai ir pagal galimybes prisidėti rengiant tarptautinius standartus objektui, kuriam yra priėmęs arba planuoja priimti Lietuvos standartus. Lietuvos delegacijų ir ekspertų dalyvavimas atitinkamų tarptautinių organizacijų veikloje rengiant tarptautinius standartus organizuojamas Departamento nustatyta tvarka.

7. Departamentas turi imtis visų priemonių, kad jo vykdomi darbai iš dalies nesutaptų su atitinkamų tarptautinių ar Europos standartizacijos organizacijų vykdomais darbais arba jų nekartotų. Departamentas turi užtikrinti, kad Lietuvos standartai būtų priimami sutarimu.

8. Kur galima, Departamentas rengiamuose Lietuvos standartuose pateikia reikalavimus eksploatacinėms, o ne dizaino ar aprašomojo pobūdžio charakteristikoms.

 

III. SKAIDRUMO PRINCIPO UŽTIKRINIMAS SKELBIANT LIETUVOS STANDARTŲ PROGRAMĄ

9. Lietuvos standartų programą Departamentas skelbia du kartus per metus: iki sausio 10 d. ir iki liepos 10 d.

10. Lietuvos standartų programoje pateikiama informacija apie tuo metu rengiamus ir per laikotarpį nuo ankstesnės standartų programos paskelbimo priimtus Lietuvos standartus. Joje nurodomas Lietuvos standarto rengimas apima laikotarpį nuo datos, kai priimamas sprendimas jį rengti, iki jo priėmimo datos. Lietuvos standartų programoje prie kiekvieno Lietuvos standarto pateikiama jo antraštė lietuvių ir anglų kalbomis, standartizacijos srities kodas pagal Tarptautinę standartų klasifikaciją, rengimo etapas ir nuorodos į tarptautinius standartus, kurių pagrindu rengiamas Lietuvos standartas.

11. Departamentas pranešimą apie Lietuvos standartų programą skelbia periodiniame leidinyje ir interneto svetainėje.

12. Departamentas apie Lietuvos standartų programos paskelbimą praneša ISO ir IEC Informacijos centrui ne vėliau kaip jos paskelbimo dieną. Pranešime nurodomas Departamento adresas, periodinio leidinio, kuriame informacija apie Lietuvos standartų programą skelbiama, pavadinimas ir numeris, taip pat, kaip ir kur programą galima gauti.

 

III. SKAIDRUMO PRINCIPO UŽTIKRIMAS RENGIANT LIETUVOS STANDARTUS

13. Prieš priimdamas Lietuvos standartą, Departamentas turi suteikti Pasaulio prekybos organizacijos (toliau − PPO) šalių narių suinteresuotosioms šalims ne mažesnį kaip 60 dienų laikotarpį pareikšti pastabas dėl Lietuvos standarto projekto. Šis laikotarpis gali būti sutrumpintas, jeigu iškyla būtinybė priimti Lietuvos standartą greičiau dėl kylančių saugos, sveikatos ar aplinkos apsaugos problemų. Informacija apie viešajai apklausai pateikus Lietuvos standartų projektus, dėl kurių galima pareikšti pastabas, nurodant viešosios apklausos pradžios ir pabaigos laiką, skelbiama Departamento svetainėje ir periodiniame biuletenyje. Skelbiamoje informacijoje, jei reikia, nurodomas Lietuvos standarto projekto atitikties tarptautiniam standartui laipsnis.

14. Bet kurios PPO šalies narės suinteresuotai šaliai paprašius, Departamentas privalo kaip galima greičiau pateikti Lietuvos standarto projekto, kurį pateikė viešajai apklausai, lietuvių kalba elektroninę versiją.

15. Departamentas, rengdamas Lietuvos standartą, per tris mėnesius turi įvertinti viešosios apklausos metu dėl Lietuvos standarto projekto gautas pastabas. Į pastabas, gautas iš „Standartų rengimo, priėmimo ir taikymo geros praktikos kodeksą“ priėmusios standartizacijos institucijos, esant prašymui, turi būti atsakyta kaip galima greičiau. Atsakyme turi būti pateikiamas paaiškinimas, kodėl būtinos nuokrypos nuo atitinkamo tarptautinio standarto.

16. Priimtas Lietuvos standartas išleidžiamas ne vėliau kaip per du mėnesius.

17. Bet kurios PPO šalies narės suinteresuotajai šaliai paprašius, Departamentas kaip galima greičiau turi pateikti naujausios Lietuvos standartų programos elektroninę versiją arba išleisto Lietuvos standarto popierinę ar elektroninę versiją. Už Lietuvos standartus, išskyrus pristatymo mokestį, mokama pagal Departamento nustatytas kainas, kurios yra vienodos Lietuvos ir PPO šalių narių suinteresuotosioms šalims.

 

IV. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

18. Departamentas taiko „geranoriškumo principą“ ir sudaro atitinkamas sąlygas „Standartų rengimo, priėmimo ir taikymo geros praktikos kodeksą“ priėmusias standartizacijos institucijas konsultuotis dėl nusiskundimų, susijusių su šio kodekso taikymu, ir deda visas pastangas objektyviai išnagrinėti visus skundus.

 

_______________