VH3BW

\VILNIAUS MIESTO SAVIVALDYBĖS

ADMINISTRACIJOS DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL VILNIAUS MIESTO SAVIVALDYBĖS GYVENTOJŲ TELKIMO VISUOMENEI NAUDINGAI VEIKLAI ATLIKTI TVARKOS APRAŠO TVIRTINIMO

 

2014 m. balandžio 17 d. Nr. 30-840

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymu ir Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2012 m. gegužės 24 d. įsakymu Nr. A1-255 patvirtintu Telkimo visuomenei naudingai veiklai atlikti tvarkos aprašu:

1. T v i r t i n u Vilniaus miesto savivaldybės gyventojų telkimo visuomenei naudingai veiklai atlikti tvarkos aprašą (pridedama).

2. P a v e d u Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Socialinių reikalų ir sveikatos departamento direktoriaus pavaduotojui kontroliuoti, kaip vykdomas 1 punkte patvirtintas tvarkos aprašas.

 

 

 

Administracijos direktorius                                                                               Valdas Klimantavičius


 

PATVIRTINTA

Vilniaus miesto savivaldybės

administracijos direktoriaus

2014 m. balandžio 17 d.

įsakymu Nr. 30-840

 

VILNIAUS MIESTO SAVIVALDYBĖS GYVENTOJŲ TELKIMO VISUOMENEI NAUDINGAI VEIKLAI ATLIKTI TVARKOS APRAŠAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Vilniaus miesto savivaldybės gyventojų telkimo visuomenei naudingai veiklai atlikti tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) parengtas vadovaujantis Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymu ir Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2012 m. gegužės 24 d. įsakymu Nr. A1-255 „Dėl Telkimo visuomenei naudingai veiklai atlikti tvarkos aprašo patvirtinimo“.

2. Aprašas nustato Vilniaus miesto savivaldybės (toliau – Savivaldybė) gyventojų, kuriems teikiama piniginė socialinė parama, telkimo visuomenei naudingai veiklai atlikti tvarką ir sąlygas.

3. Visuomenei naudinga veikla – neatlyginamos nedidelio masto visuomenei naudingos paslaugos, kurias Savivaldybės teritorijos gyventojai, kuriems teikiama piniginė socialinė parama, atlieka Savivaldybės bendruomenės labui.

4. Visuomenei naudingos veiklos tikslas – skatinti piniginės socialinės paramos gavėjus aktyviai prisidėti prie bendruomenės gerovės kūrimo bei didinti jų darbinę motyvaciją.

5. Visuomenei naudinga veikla gali būti:

5.1. aplinkos tvarkymas (šiukšlių rinkimas, piktžolių naikinimas, gėlynų tvarkymas, gyvatvorių karpymas, sniego valymas, smėlio barstymas žiemą, medelių sodinimas, pakelių valymas pavasarį, vasarą ir rudenį, aplinkos prie visuomeninio naudojimo patalpų tvarkymas ir kt.);

5.2. kultūros ir sporto renginių organizavimo pagalbiniai darbai;

5.3. pagalba seniems ir neįgaliems asmenims;

5.4. apleistų kapaviečių tvarkymas;

5.5. kita pavojaus gyvybei ir sveikatai nekelianti ir specialaus pasirengimo bei kvalifikacijos nereikalaujanti veikla bendruomenės labui.

6. Visuomenei naudinga veikla, kuri organizuojama Aprašo nustatyta tvarka, nėra laikoma nelegaliu ar priverstiniu darbu.

7. Visuomenei naudingos veiklos organizatorius yra Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu įgalioti Savivaldybės daliniai, įstaigos bei organizacijos (toliau – organizatorius).

8. Organizatoriaus ir asmens, atliekančio visuomenei naudingą veiklą, santykiai yra civiliniai teisiniai.

9. Savivaldybės administracijos Socialinių reikalų ir sveikatos departamento Socialinių išmokų skyrius (toliau – Socialinių išmokų skyrius) ir organizatorius apskaitą apie asmenis, kurie siunčiami visuomenei naudingos veiklos atlikti, atliekamą veiklą, veiklos trukmę, visuomenei naudingos veiklos poreikį ir kitą informaciją, susijusią su visuomenei naudingos veiklos atlikimu, vykdo visuomenei naudingos veiklos apskaitos informacinėje sistemoje (toliau – VNV informacinė sistema).

10. Aprašo vykdymo kontrolę, tikrindamas kas ketvirtį Socialinių išmokų skyriaus pateiktas ataskaitas, kuriose pateikiami duomenys apie pasitelktus, visuomenei naudingą veiklą atlikusius ir neatlikusius asmenis, atlieka Savivaldybės administracijos Socialinių reikalų ir sveikatos departamentas.

 

II. SĄLYGOS VISUOMENEI NAUDINGAI VEIKLAI ATLIKTI

 

11. Visuomenei naudingai veiklai atlikti pasitelkiami ne jaunesni kaip 18 metų amžiaus fiziniai asmenys, nurodyti šio Aprašo 19 punkte, kurie:

11.1. socialinę pašalpą nepertraukiamai gauna ne trumpiau kaip 3 mėnesius;

11.2. būsto šildymo išlaidų, geriamojo vandens išlaidų ir (ar) karšto vandens išlaidų kompensacijas (toliau – kompensacijos) nepertraukiamai gauna ne trumpiau kaip 3 mėnesius.

12. Visuomenei naudingos veiklos trukmę nustato Socialinių išmokų skyrius. Visuomenei naudingos veiklos trukmė negali viršyti 40 val. per mėnesį ir daugiau kaip 4 val. per vieną darbo dieną.

13. Visuomenei naudingos veiklos trukmė nustatoma už kiekvieną mėnesį, kurį asmuo gavo piniginę socialinę paramą, bet ne daugiau kaip už 3 praėjusius mėnesius:

13.1. 20 val., jeigu gautos socialinės pašalpos ir (ar) kompensacijų dydis yra iki vieno valstybės remiamų pajamų dydžio (toliau – VRP);

13.2. 20 val., jeigu visuomenei naudingai veiklai pasitelkiami asmenys, kuriems nustatytas 45‒55 procentų darbingumo lygis, arba dirbantys asmenys, kuriems nustatyta darbo laiko trukmė ne daugiau kaip 30 val. per savaitę;

13.3. 40 val., jeigu socialinės pašalpos ir (ar) kompensacijų dydis yra 1 VRP ar daugiau.

14. Visuomenei naudingai veiklai asmuo pasitelkiamas atsižvelgiant į organizatoriaus pateiktą veiklos poreikį. Jeigu yra skirtingų veiklų poreikis, asmeniui suteikiama galimybė pasirinkti vieną iš siūlomų veiklų.

15. Asmuo visuomenei naudingai veiklai atlikti pasitelkiamas atsižvelgiant į asmens profesinį pasirengimą, asmeninius gebėjimus, pomėgius, į buvusią darbinę veiklą, jo deklaruotą (faktinę) gyvenamąją vietą ir į visuomenei naudingos veiklos atlikimo vietą, siekiant užtikrinti, kad asmuo patirtų minimalias susisiekimo išlaidas.

16. Asmenims, atliekantiems visuomenei naudingą veiklą, transporto išlaidos, susijusios su atvykimu į visuomenei naudingos veiklos atlikimo vietą, neatlyginamos.

17. Jeigu vienas gyvenantis asmuo atsisako vykdyti, nevykdo pareigos atlikti visuomenei naudingą veiklą, piniginė socialinė parama jam neteikiama, iki pareiga atlikti visuomenei naudingą veiklą bus įvykdyta.

18. Jeigu bent vienas iš bendrai gyvenančių asmenų atsisako vykdyti, nevykdo pareigos atlikti visuomenei naudingą veiklą, socialinė pašalpa skiriama tik vaikui (įvaikiui) ar vaikams (įvaikiams), o kompensacijos neteikiamos ar nutraukiamas jų teikimas, iki pareiga bus įvykdyta.

 

III. ASMENYS, ATLIEKANTYS VISUOMENEI NAUDINGĄ VEIKLĄ

 

19. Visuomenei naudingai veiklai atlikti pasitelkiami:

19.1. darbingi nedirbantys ar nesimokantys ir nedalyvaujantys aktyviose darbo rinkos politikos priemonėse asmenys;

19.2. dirbantys asmenys, kuriems nustatyta darbo laiko trukmė ne daugiau kaip 30 val. per savaitę;

20. Visuomenei naudingai veiklai nepasitelkiami:

20.1. asmenys, sukakę senatvės pensijos amžių;

20.2. nėščios moterys;

20.3. vienas iš tėvų arba globėjas, auginantys ikimokyklinio ir (ar) priešmokyklinio ugdymo įstaigos nelankantį vaiką;

20.4. asmenys, kurie slaugo ar prižiūri globojamą ar rūpinamą šeimoje vaiką, bendrai gyvenantį asmenį, savo ar sutuoktinio artimąjį giminaitį, jeigu jiems yra nustatytas neįgalumas, arba asmenys, įstatymų nustatyta tvarka paskirti neveiksniu pripažinto globojamo ar rūpinamo šeimoje vaiko, bendrai gyvenančio asmens, savo ar sutuoktinio artimojo giminaičio globėju ar rūpintoju;

20.5. neįgalūs asmenys, išskyrus asmenis, kuriems nustatytas 45‒55 procentų darbingumo lygis;

20.6. asmenys, kurie gydosi sveikatos priežiūros įstaigose (jų gydymosi laikotarpiu);

20.7. asmenys, kuriems išduoti elektroniniai nedarbingumo pažymėjimai ar medicininės pažymos (jų galiojimo laikotarpiu);

20.8. asmenys, pateikę medicinos dokumentų išrašą (forma Nr. 027/a) ar gydytojų konsultacinės komisijos išvadą, kurioje nurodoma, kad asmuo nurodytą laikotarpį dėl sveikatos būklės negali atlikti šio Aprašo 5 punkte nurodytos veiklos, kuriai jis pasitelkiamas.

 

IVTELKIMAS VISUOMENEI NAUDINGAI VEIKLAI ATLIKTI

 

21. Socialinių išmokų skyrius pagal VNV informacinėje sistemoje esantį poreikį siunčia šio Aprašo 11 punkte nurodytus asmenis atlikti visuomenei naudingą veiklą:

21.1. supažindina asmenį, pateikusį prašymą-paraišką ir reikiamus dokumentus piniginei socialinei paramai gauti su pareiga dalyvauti visuomenei naudingoje veikloje bei sąlygomis ir veiklos pobūdžiu;

21.2. VNV informacinėje sistemoje užpildo asmens kortelę, nurodydamas asmens vardą, pavardę, asmens kodą, visuomenei naudingos veiklos atlikimo trukmę, veiklos pobūdį, datą, iki kurios asmuo turi nuvykti pas organizatorių;

21.3. iš VNV informacinės sistemos atspausdina Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2012 m. gegužės 24 d. įsakymu Nr. A1-255 „Dėl Telkimo visuomenei naudingai veiklai atlikti tvarkos aprašo patvirtinimo“ patvirtintos formos siuntimą atlikti visuomenei naudingą veiklą (toliau – siuntimas) ir jį išduoda asmeniui, o siuntimo kopiją prideda prie asmens pateikto prašymo-paraiškos piniginei socialinei paramai gauti;

21.4jei asmuo atsisako atlikti visuomenei naudingą veiklą, nurodo tai siuntime, pasirašo, o darbuotojas supažindina asmenį su šio Aprašo 17‒18 punktuose nurodytomis sąlygomis (siuntimo kopija įsegama į piniginės socialinės paramos gavėjo bylą).

22. Asmuo, gavęs siuntimą, per 3 darbo dienas nuo jo išdavimo datos (įskaitant ir siuntimo išdavimo dieną) turi nuvykti pas organizatorių ir pasirašyti visuomenei naudingos veiklos atlikimo sutartį (toliau – sutartis).

23. Organizatorius įsakymu paskiria atsakingą asmenį, kuris:

23.1. savo kontaktinę informaciją (vardą, pavardę, pareigas, telefoną, elektroninio pašto adresą) pateikia Socialinių išmokų skyriui;

23.2. į VNV informacinę sistemą įrašo duomenis ir (ar) informaciją apie asmenų poreikį visuomenei naudingai veiklai atlikti, veiklos pobūdį, pasitelktus ir visuomenei naudingą veiklą atlikusius asmenis ir savo kontaktinius duomenis;

23.3. su pasitelktu visuomenei naudingai veiklai atlikti asmeniu sudaro Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2012 m. gegužės 24 d. įsakymu Nr. A1-255 „Dėl Telkimo visuomenei naudingai veiklai atlikti tvarkos aprašo patvirtinimo“ patvirtintos formos sutartį, kurią atsispausdina iš VNV informacinės sistemos, ir joje nustato visuomenei naudingos veiklos atlikimo sąlygas. Apie sutarties pasirašymo faktą VNV informacinė sistema informuoja siuntimą išdavusį darbuotoją elektroniniu paštu;

23.4. atsako už visuomenei naudingos veiklos koordinavimą laikotarpiu nuo sutarties pasirašymo iki visuomenei naudingos veiklos atlikimo pabaigos arba iki šio Aprašo 24 ir 25 punktuose nurodytų aplinkybių atsiradimo;

23.5. aprūpina visuomenei naudingai veiklai atlikti būtinais darbo įrankiais ir (ar) priemonėmis.

24. Sutartis gali būti nutraukta šalių susitarimu arba vienai iš šalių nevykdant sutarties sąlygų.

25. Visuomenei naudingos veiklos organizatorius, atsižvelgdamas į visuomenei naudingos veiklos pobūdį ir teisės aktų nustatytus reikalavimus, iš asmenų, atliekančių visuomenei naudingą veiklą, gali reikalauti pateikti tokiai veiklai atlikti reikalingą privalomo sveikatos patikrinimo medicininę pažymą arba asmens medicininę knygelę (forma Nr. 047/a arba Nr. 048/a).

26. Organizatorius, prieš pradedant asmeniui atlikti visuomenei naudingą veiklą, privalo informuoti asmenį apie visuomenei naudingos veiklos turinį (pobūdį), eigą ir saugą, nurodydamas apsisaugojimo nuo galimų rizikos veiksnių būdus ir priemones.

27. Jeigu asmuo, susipažinęs su veiklos pobūdžiu, negali jos atlikti dėl sveikatos būklės, Socialinių išmokų skyriui ne vėliau kaip per 1 mėnesį nuo prašymo-paraiškos piniginei socialinei paramai gauti pateikimo dienos, pateikia šio Aprašo 20.8 punkte nurodytą pažymą.

28. Jei asmuo dėl objektyvių priežasčių (pvz.: ligos, santuokos sudarymo, artimo giminaičio mirties ir kt.) nustatytu laiku negali atvykti pas organizatorių, apie tai jis praneša organizatoriui, kuris informaciją elektroniniu paštu sis_vnv@vilnius.lt pateikia Socialinių išmokų skyriui.

29. Jei asmuo nustatytu laiku be pateisinamos priežasties neatvyksta ir nepasirašo sutarties, laikoma, kad jis atsisakė dalyvauti visuomenei naudingoje veikloje.

30. Asmeniui atlikus visuomenei naudingą veiklą, organizatorius VNV informacinėje sistemoje pažymi, kad veikla atlikta. VNV informacinė sistema elektroniniu paštu sis_vnv@vilnius.lt išsiunčia pranešimą apie asmenį, atlikusį visuomenei naudingą veiklą.

31. Organizatorius šio Aprašo 24 ir 25 punktuose nurodytas aplinkybes pažymi VNV informacinėje sistemoje jų atsiradimo dieną. VNV informacinė sistema informuoja siuntimą išdavusį darbuotoją elektroniniu paštu.

32. Socialinių išmokų skyrius, skirdamas piniginę socialinę paramą, patikrina informaciją VNV informacinėje sistemoje (ar asmuo su organizatoriumi sudarė sutartį, ar sutartis nėra nutraukta) ir informaciją pažymi siuntimo kopijoje, esančioje asmens byloje.

 

V. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

33. VNV sistemą administruoja Socialinių išmokų skyrius.

34. Vilniaus miesto savivaldybės administracijos seniūnai kontroliuoja, kaip jų vadovaujamos seniūnijos teritorijoje esantys visuomenei naudingos veiklos organizatoriai organizuoja visuomenei naudingą veiklą ir kaip ji atliekama.

35. Visuomenei naudingos veiklos vykdymo metu visuomenei naudingos veiklos organizatoriams ar asmenims, atliekantiems visuomenei naudingą veiklą, padaryta žala atlyginama Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

36. Už Aprašo pažeidimus atsakingiems valstybės tarnautojams (darbuotojams) taikoma teisės aktų nustatyta atsakomybė.

37. Aprašą įgyvendinančių subjektų veiksmai ir sprendimai gali būti skundžiami teisės aktų nustatyta tvarka.

_________________________