herbas

JAUNIMO REIKALŲ DEPARTAMENTO

prie socialinės apsaugos ir darbo ministerijos

DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL JAUNIMO REIKALŲ DEPARTAMENTO PRIE SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTERIJOS ĮGYVENDINAMŲ JAUNIMO GARANTIJŲ INICIATYVOS VEIKLŲ TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2014 m. spalio 1 d. Nr. 2V- 134 -(1.4)  

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2014 m. rugpjūčio 19 d. įsakymu Nr. A1-416 „Dėl jaunimo garantijų iniciatyvos įgyvendinimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, siekdamas tinkamai įgyvendinti Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2013 m. gruodžio 16 d. įsakymu Nr. A1-692 „Dėl jaunimo garantijų iniciatyvos įgyvendinimo plano patvirtinimo“

t v i r t i n u Jaunimo reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos įgyvendinamų jaunimo garantijų iniciatyvos veiklų tvarkos aprašą (pridedamas, 11 lapų).

 

 

 

Direktorius                                                                                                         Mindaugas Kuliavas

 

PATVIRTINTA

Jaunimo reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos direktoriaus

2014 m. spalio 1 d.

įsakymu Nr. 2V-134-(1.4)

 

 

JAUNIMO REIKALŲ DEPARTAMENTO PRIE SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTERIJOS ĮGYVENDINAMŲ JAUNIMO GARANTIJŲ INICIATYVOS VEIKLŲ TVARKOS APRAŠAS

 

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Jaunimo reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Departamentas) įgyvendinamų jaunimo garantijų iniciatyvos veiklų tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato Jaunimo garantijų iniciatyvos (toliau – JGI) veiklų, už kurias yra atsakingas Departamentas, skirtų neaktyvių jaunų žmonių ankstyvajai intervencijai, aktyvumo skatinimui ir (re)integracijai į švietimo sistemą ir / arba darbo rinką įgyvendinimo tvarką.

2. Aprašas parengtas įgyvendinant Europos Sąjungos Tarybos 2013 m. balandžio 22 d. rekomendaciją dėl JGI nustatymo, vadovaujantis Europos Komisijos reikalavimais dėl JGI įgyvendinimo bei JGI įgyvendinimo tvarkos aprašu, patvirtintu Socialinės apsaugos ir darbo ministro 2014 m. rugpjūčio 19 d. įsakymu Nr. A1-416.

3. Šiame apraše vartojamos sąvokos:

3.1. Paslaugų teikėjai - Jaunimo organizacijos (toliau – JO), atvirieji jaunimo centrai (toliau – AJC), atvirosios jaunimo erdvės (toliau – AJE), kitos su jaunimu dirbančios organizacijos (toliau – SJDO), iš kurių yra perkamos kompleksinės ar atskiros paslaugos neaktyvių jaunų žmonių ankstyvajai intervencijai, aktyvumo skatinimui ir integracijai į švietimo sistemą ir / arba darbo rinką. Šios paslaugos numatytos Paslaugų apraše.

4. Kitos šiame Apraše naudojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos užimtumo rėmimo įstatyme, Lietuvos Respublikos profesinio mokymo įstatyme, Lietuvos Respublikos vaiko minimalios ir vidutinės priežiūros įstatyme, Lietuvos Respublikos jaunimo politikos pagrindų įstatyme, Lietuvos Respublikos savanoriškos veiklos įstatyme, Aktyvios darbo rinkos politikos priemonių įgyvendinimo sąlygų ir tvarkos apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2009 m. rugpjūčio 13 d. įsakymu Nr. A1-499 „Dėl Aktyvios darbo rinkos politikos priemonių įgyvendinimo sąlygų ir tvarkos aprašo patvirtinimo“, Darbo rinkos paslaugų teikimo sąlygų ir tvarkos apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2009 m. rugpjūčio 4 d. įsakymu Nr. A1-476 „Dėl Darbo rinkos paslaugų teikimo sąlygų ir tvarkos aprašo patvirtinimo“, Darbo rinkos stebėsenos sąlygų ir tvarkos apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2009 m. rugpjūčio 4 d. įsakymu Nr. A1-473 „Dėl Darbo rinkos stebėsenos sąlygų ir tvarkos aprašo patvirtinimo“ (toliau – Darbo rinkos stebėsenos sąlygų ir tvarkos aprašas), Atvirų jaunimo centrų veiklos apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2012 m. gruodžio 11 d. įsakymu Nr. A1-570 „Dėl Atvirų jaunimo centrų veiklos aprašo patvirtinimo“, Jaunimo darbuotojų veiklos apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2013 m. gegužės 14 d. įsakymu Nr. A1-208 „Dėl Jaunimo darbuotojų veiklos aprašo patvirtinimo“, Socialinės apsaugos ir darbo ministro 2014 m. rugpjūčio 19 d. įsakymu Nr. A1-416 patvirtintame Jaunimo garantijų iniciatyvos įgyvendinimo tvarkos apraše, Jaunimo reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos direktoriaus 2014 m. spalio 1 d. įsakymu Nr. 2V-135-(1.4) patvirtintas sąvokas, vartojamas Jaunimui teikiamų paslaugų tvarkos apraše.

 

II. ĮGYVENDINANTYS ASMENYS, ĮSTAIGOS IR ORGANIZACIJOS

 

5. JGI veiklas, skirtas neaktyvių jaunų asmenų ankstyvajai intervencijai, aktyvumo skatinimui ir integracijai į darbo rinką įgyvendina:

5.1. Lietuvos darbo birža prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Lietuvos darbo birža),

5.2. Departamentas,

5.3. Savivaldybių jaunimo reikalų koordinatoriai,

5.4. Paslaugų teikėjai, kaip tai yra numatyta šio aprašo 3.1 punkte.

6. JGI įgyvendinančių asmenų, įstaigų bei organizacijų funkcijos:

6.1. Lietuvos darbo birža administruoja projektą, skirtą neaktyvių jaunų žmonių ankstyvajai intervencijai, aktyvumo skatinimui ir integracijai į darbo rinką. Įgyvendindama šį projektą, ji bendradarbiauja su Departamentu, teritorinėmis darbo biržomis, darbdavių organizacijomis ir profesinėmis sąjungomis, su viešojo ir privataus sektoriaus organizacijomis, savivaldybėmis ir nacionalinio, regioninio ir vietinio lygmens jaunimo organizacijomis. Lietuvos darbo birža padeda Departamentui identifikuoti neaktyvius jaunus asmenis, galinčius dalyvauti JGI, sutikrindama duomenis su kitų registrų ir / ar duomenų bazių informacija.

6.2. Savivaldybių jaunimo reikalų koordinatoriai bendradarbiauja su įvairiais savivaldybių  administracijos struktūriniais padaliniais, filialais ir savivaldybės biudžetinėmis įstaigomis dėl neaktyvių jaunų žmonių identifikavimo, nustatyta tvarka renka, kaupia ir persiunčia informaciją Departamentui apie potencialiai neaktyvius jaunus asmenis, kurie galėtų būti JGI dalyviais.

6.3. Departamentas, gavęs duomenis iš savivaldybių jaunimo reikalų koordinatorių apie potencialius JGI dalyvius, atlieka duomenų analizę, identifikuoja neaktyvius jaunus asmenis, perduoda duomenis apie šiuos asmenis paslaugų teikėjams, organizuoja, koordinuoja ir kontroliuoja paslaugų teikėjų, veiklų, įgyvendinant JGI, vykdymą, užtikrina metodinės pagalbos teikimą paslaugų teikėjams, su jaunimu dirbantiems darbuotojams, įgyvendina Nacionalinę jaunimo savanoriškos veiklos programą, patvirtintą Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2013 m. vasario 25 d. įsakymu Nr. A1-73 „Dėl Nacionalinės jaunimo savanoriškos veiklos programos patvirtinimo“, renka ir analizuoja duomenis iš partnerių ir paslaugų teikėjų bei nustatyta tvarka teikia ataskaitas Lietuvos darbo biržai ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai apie JGI įgyvendinimo rodiklius.

6.4. JO, AJC, AJE ir kitos SJDO, atsižvelgdamos į kiekvieno neaktyvaus jauno žmogaus nuo 15 iki 29 metų individualius poreikius, organizuoja ir / ar įgyvendina ankstyvos intervencijos ir aktyvumo skatinimo priemones, atsižvelgdamos į tai, kokį pasiūlymą jaunas žmogus pageidauja gauti - dirbti, mokytis ar atlikti praktiką, teikia motyvavimo, įtraukimo į visuomenei naudingą veiklą, socialinių ir gyvenimo įgūdžių ugdymo, pagalbos pažinti save, nukreipimo, tarpininkavimo ir kitas paslaugas, numatytas JGI įgyvendinimo tvarkos apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2014 m. rugpjūčio 19 d. įsakymu Nr. A1-416, siekiant neaktyviam jaunam asmeniui sudaryti individualų veiklų planą ir padėti (re)integruotis į švietimo sistemą ir / ar darbo rinką, o taip pat renka, kaupia ir teikia Departamentui duomenis, reikalingus vykdyti stebėseną apie kiekvieną JGI dalyvį, teikia pasiūlymus Departamentui dėl JGI priemonių ir JGI priemonių plano tobulinimui.

 

IIIJGI ĮGYVENDINIMO ETAPAI

 

7. JGI įgyvendinama šiais etapais:

7.1. asmenų, galinčių dalyvauti JGI, identifikavimas,

7.2. neaktyvaus jauno asmens sutikimas dalyvauti JGI,

7.3. individualaus veiklos plano (toliau – IVP) neaktyviam jaunam asmeniui, sutikusiam dalyvauti JGI, sudarymas,

7.4. pirminė intervencija – ankstyvos intervencijos ir aktyvumo skatinimo priemonės. Pirminės intervencijos priemonės teikiamos neaktyviam jaunam žmogui per 4 mėnesius nuo jo identifikavimo Departamente,

7.5. antrinė intervencija – integracijos į darbo rinką priemonės (subsidijuojami pasiūlymai).

 

IV. NEAKTYVIŲ JAUNŲ ŽMONIŲ IDENTIFIKAVIMAS IR JŲ DALYVAVIMAS JGI

 

8. Neaktyvūs jauni žmonės identifikuojami:

8.1. informaciją apie neaktyvius jaunus žmones savivaldybės jaunimo reikalų koordinatorius renka iš savivaldybės administracijos vaiko teisių apsaugos skyriaus, JO, AJC, AJE ir kitų SJDO, teritorinių policijos komisariatų, seniūnijų, teritorinės darbo biržos, švietimo įstaigų, socialinės paramos, globos ir paramos organizacijų, kitų šaltinių ir pateikia Departamentui Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro nustatyta tvarka.

8.2. Departamentas, ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo informacijos apie neaktyvius jaunus asmenis gavimo dienos, organizuoja informacijos apie neaktyvius jaunus asmenis sutikrinimą LDB informacinės sistemos duomenų bazėje ir kituose registruose, identifikuoja neaktyvius jaunus žmones, galinčius dalyvauti JGI.

8.3. Identifikavęs neaktyvius jaunus asmenis, galinčius dalyvauti JGI, Departamentas ne vėliau kaip per 5 darbo dienas persiunčia informaciją apie juos paslaugų teikėjams pagal asmens gyvenamąją vietą.

8.4. Iš Departamento gavę informaciją paslaugų teikėjai ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo informacijos gavimo dienos kreipiasi į šiuos neaktyvius jaunus žmones, informuodami apie galimybę įsitraukti į JGI veiklas ir nurodydami įstaigos arba organizacijos, į kurią jaunas asmuo gali kreiptis dėl dalyvavimo JGI, bei savo kontaktinius duomenis ir darbo laiką. Informacija teikiama el. paštu, telefonu ar kitais būdais, atsižvelgiant į neaktyvaus jauno žmogaus situaciją. Kreipiantis raštu arba el. paštu, dalyviui išsiunčiama kreipimosi forma (priedas Nr. 1).

8.5. Paslaugų teikėjai pakartotinai raštu arba el. paštu kreipiasi į tuos neaktyvius jaunus žmones, kurie per 5 darbo dienas nuo informacijos apie galimybę įsitraukti į JGI veiklas gavimo dienos nesikreipė į nurodytus paslaugų teikėjus.

8.6. Jei per 5 darbo dienas nuo pakartotinio pasiūlymo pateikimo dienos neaktyvus jaunas žmogus nesikreipia į JGI priemones neaktyviems jauniems žmonėms įgyvendinančias institucijas ir organizacijas, paslaugų teikėjai su juo organizuoja susitikimą ir pokalbį, dalyvaujant socialiniam darbuotojui, išsiaiškinant jauno žmogaus situaciją ir poreikius.

8.7 Neaktyviam jaunam asmeniui kreipiantis į JGI priemones neaktyviems jauniems žmonėms įgyvendinančias institucijas ir organizacijas arba susitikimo su juo metu neaktyviam jaunam žmogui siūloma pasirašyti sutikimo dalyvauti JGI formą (priedas Nr. 2), kuriame jis prašomas pateikti savo vardą, pavardę, asmens kodą, gimimo datą, kontaktinius duomenis (gyvenamoji vietovė, el. paštas, telefono numeris), lytį, statusą darbo rinkoje (bedarbis, ekonomiškai neaktyvus), išsilavinimą, o taip pat sutikimą, kad jo asmens duomenys būtų naudojami JGI įgyvendinimo tikslais.

8.8. Jei jaunas asmuo atsisako dalyvauti JGI, jam siūloma užpildyti atsisakymo dalyvauti JGI formą (priedas Nr. 3). Šioje formoje jis pažymi, kad atsisako dalyvauti JGI iniciatyvoje ir pasirašo formą. Šią formą taip pat pasirašo ir pasiūlymą jam pateikęs su jaunimu dirbantis darbuotojas.

8.9. Su jaunimu dirbantys darbuotojai, ne anksčiau kaip po 3 mėnesių tiems neaktyviems jauniems žmonėms, kurie atsisakė dalyvauti JGI priemonėse, įvertinę neaktyvaus jauno žmogaus statusą, pakartotinai pateikia pasiūlymą dalyvauti JGI priemonėse, kaip tai nurodyta šio Aprašo 8.4 – 8.6 papunkčiuose.

8.10. Neaktyvus jaunas žmogus, sutikęs ar atsisakęs dalyvauti JGI vykdomose priemonėse, registruojamas Departamento Neaktyvių jaunų asmenų duomenų bazėje ir JGI įgyvendinimo stebėsenos sistemos modulyje, suvedant apie jį Socialinės apsaugos ir darbo ministro įsakymu patvirtintame JGI įgyvendinimo stebėsenos sistemos apraše nurodytus duomenis.

 

V. IVP SUDARYMAS

 

9. Individualios veiklos planavimas – IVP sudarymas, kurio metu procesas, kuriame nurodami neaktyvaus jauno asmens, norinčio dalyvauti JGI ir paslaugų teikėjo įsipareigojimai dėl paslaugų jaunimui taikymo siekiant užimtumo. IVP numatomos neaktyviam jaunam žmogui suteikiamos paslaugos, veiklos ir jų įgyvendinimo terminai.

10. IVP, kurio forma yra Departamento direktoriaus įsakymu patvirtinto Paslaugų aprašo priedas Nr. 1, kartu su neaktyviu jaunu asmeniu, sudaro su jaunimu dirbantis darbuotojas paslaugų teikėjo organizacijoje, į kurią šis neaktyvus jaunas asmuo buvo nukreiptas, siūlant jam dalyvauti JGI.

11. IVP yra sudaromas per 1 mėnesį nuo neaktyvaus jauno asmens registracijos dienos Departamento Neaktyvių jaunų asmenų duomenų bazėje.

12. IVP sudaromas ne ilgesniam kaip 4 mėnesių laikotarpiui.

13. IVP sudaromas atsižvelgiant į neaktyvaus jauno asmens motyvaciją dalyvauti švietimo sistemoje ir / ar darbo rinkoje, kompetencijas, išsilavinimo lygį ir kvalifikaciją ir profesinių žinių lygį darbo patirties paklausą, jo galimybes konkuruoti darbo rinkoje, asmeninius jo poreikius, gebėjimus, darbo rinkos poreikius ir kitą aktualią susijusią informaciją.

14. Neaktyviam jaunam asmeniui laikinai tapus nedarbingu dėl ligos arba traumos ilgiau nei vieną mėnesį, IVP sudarymo terminas yra pratęsiamas tiek kalendorinių dienų, kiek asmuo sirgo.

15. IVP gali būti keičiamas, tikslinamas arba parengiamas naujas:

15.1. įvertinus neaktyvaus jauno asmens pasiektą pažangą arba nevykdymo priežastis,

15.2. pasikeitus aplinkybėms darbo rinkoje ar neaktyvaus jauno žmogaus motyvacijai mokytis, atlikti praktiką ar stažuotę ir / arba dirbti,

15.3. savo iniciatyva pradėjus dalyvauti kito JGI įgyvendintojo arba JGI veiklų vykdytojo veiklose,

15.4 neaktyviam jaunam žmogui nutraukus dalyvavimą jo IVP numatytose ankstyvosios intervencijos ir aktyvumo skatinimo priemonėse ir vėliau – sugrįžus dalyvauti jose, arba kitose priemonėse pagal IVP,

15.5. atstačius bedarbio statusą, kaip numatyta Darbo rinkos stebėsenos sąlygų ir tvarkos apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2009 m. rugpjūčio 4 d. įsakymu Nr. A1-473.

16. Sudarius IVP jaunam neaktyviam asmeniui, dalyvaujančiam JGI, duomenys apie jį suvedami ir teikiami Departamentui ne vėliau kaip kitą darbo dieną nuo naujos informacijos apie jį gavimo.

 

VI. ANKSTYVOSIOS INTERVENCIJOS IR AKTYVUMO SKATINIMO PRIEMONĖS

 

17. Atsižvelgdami į kiekvieno neaktyvaus jauno žmogaus individualius poreikius bei tikslinę grupę, kuriai jis priskirtas, paslaugų teikėjai organizuoja ir / ar įgyvendina ankstyvos intervencijos priemones, atsižvelgdami į tai, kokį pasiūlymą jaunas žmogus pageidauja gauti: dirbti, mokytis ar atlikti praktiką ir į jauno žmogaus amžių. Įgyvendinant šias priemones, teikiamos paslaugos kaip tai nurodyta Socialinės apsaugos ir darbo ministro 2014 m. rugpjūčio 19 d. įsakymu Nr. A1-416 patvirtintame JGI įgyvendinimo tvarkos aprašo 12.1 – 12.4 papunkčiuose.

18. Ankstyvos intervencijos priemonėmis yra siekiama, kad neaktyvus jaunas žmogus arba jaunas nemotyvuotas bedarbis gautų nesubsidijuojamą pasiūlymą dirbti, mokytis, dalyvauti stažuotėje arba mokyme per pameistrystę. Nesubsidijuojamą pasiūlymą gali pateikti JGI veiklas įgyvendinančios įstaigos, organizacijos arba jų partneriai.

19. Paslaugų, teikiamų neaktyviam jaunam asmeniui skaičius ir trukmė yra numatomi IVP ir priklauso nuo individualios neaktyvaus jauno asmens situacijos ir poreikių.

20. Paslaugos gali būti teikiamos individualiai ar grupėmis, tiesioginiu ar nuotoliniu būdu (telefonu, el. paštu, internetu ir kt.).

21. Paslaugų teikimas vykdomas paslaugų teikėjų patalpose. Atviro informavimo vietose sudaromos sąlygos savarankiškai naudotis interneto prieiga, Lietuvos darbo biržos sistema, elektroninėmis laikmenomis, spaudiniais ir t.t.

22. Paslaugas neaktyviems jauniems asmenims paslaugų teikėjų organizacijose, remiantis IVP, teikia su jaunimu dirbantys darbuotojai. Teikdami šias paslaugas, jie ugdo asmens gebėjimus pažinti save ir savo galimybes, racionaliai priimti sprendimus, susijusius su savo ugdymu, tobulėjimu, integracija į švietimo sistemą ar darbo rinką, spręsti emocinio, asmeninio ir tarpasmeninio pobūdžio problemas.

23. Teikdami paslaugas, su jaunimu dirbantys asmenys, atsakingi už intervencijos priemonių taikymą pildo IVP, suveda, papildo, koreguoja duomenis apie kiekvieną JGI dalyvį, jam taikomas paslaugas ir priemones bei teikia informaciją Departamentui ne vėliau kaip kitą darbo dieną nuo teikiamų paslaugų teikimo pradžios ar jų pabaigimo dienos. Kiti JGI įgyvendintojai dalyvio duomenis gali tik peržiūrėti. Pasikeitus JGI priemonės vykdytojui, jis tęsia duomenų tvarkymą.

24. Dalyvių anketos, priemonių ir veiklų įgyvendinimo sutartys, ir kiti dokumentai, patvirtinantys dalyvavimą intervencijos priemonėse saugomi Departamente Lietuvos Respublikos dokumentų ir archyvų įstatymo ir Lietuvos vyriausiojo archyvaro patvirtintuose teisės aktuose, reglamentuojančiuose dokumentų valdymą, nustatyta tvarka.

25. Informacija apie Dalyvius apibendrinama kas mėnesį, ketvirtį, pusmetį ir metus. Departamentas užtikrina, kad duomenys apie dalyvius būtų tvarkomi vadovaujantis Lietuvos Respublikos asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymo nuostatomis.

 

VII. ANTRINĖS INTERVENCIJOS PRIEMONĖS

 

26. Asmenims, kurie dalyvaudami pirminėje intervencijoje negavo nesubsidijuojamo pasiūlymo, per 1 mėnesį pabaigus dalyvauti pirminėje intervencijoje yra siūloma dalyvauti antrinėje intervencijoje (gauti subsidijuojamą pasiūlymą). Antrinės intervencijos priemonės taikomos neaktyviems jauniems žmonėms, nusprendusiems įsiregistruoti teritorinėje darbo biržoje.

27. Tokiu atveju, kai neaktyvus jaunas žmogus po dalyvavimo pirminėje intervencijoje, organizuotoje paslaugų teikėjų, įsiregistruoja teritorinėje darbo biržoje ir jam yra suteikiamas bedarbio statusas, jam siūloma gauti subsidijuojamą pasiūlymą, tačiau jis nėra siunčiamas į teritorinės darbo biržos organizuojamą pirminę intervenciją.

 

VIII. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

28. Departamentas iš kitų JGI, skirtą neaktyvių jaunų žmonių ankstyvajai intervencijai, aktyvumo skatinimui ir integracijai į švietimo sistemą ir / arba darbo rinką, įgyvendinančių įstaigų ir organizacijų turi teisę gauti visą informaciją, reikalingą veiksmingam JGI įgyvendinimui užtikrinti.

29. Departamentas JGI įgyvendinantiems asmenims, įstaigoms ir organizacijoms teikia informaciją ir metodinę pagalbą, analizuoja informaciją apie stebėsenos rodiklių pasiekimą. Nustatęs riziką laiku nepasiekti suplanuotų rodiklių ir (arba) jų nepasiekus, gali siūlyti JGI įgyvendinančioms įstaigoms ir organizacijoms imtis prevencinių ir (arba) koregavimo veiksmų.

30. Jaunimo garantijų iniciatyva įgyvendinama 2015–2020 metais.

________________