Lietuvos Respublikos Vyriausybė
nutarimas
DĖL Lietuvos RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 2022 M. GRUODŽIO 29 D. NUTARIMO NR. 1317 „DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS KRIZIŲ VALDYMO IR CIVILINĖS SAUGOS ĮSTATYMO ĮGYVENDINIMO“ PAKEITIMO
2023 m. gruodžio 13 d. Nr. 971
Vilnius
1. Pakeisti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2022 m. gruodžio 29 d. nutarimą Nr. 1317 „Dėl Lietuvos Respublikos krizių valdymo ir civilinės saugos įstatymo įgyvendinimo“:
1.1. Pakeisti preambulę ir ją išdėstyti taip:
„Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos krizių valdymo ir civilinės saugos įstatymo 7 straipsnio 11–15, 17, 20–23 punktais, 8 straipsniu, 9 straipsnio 3 dalimi, 15 straipsnio 2 ir 4 dalimis, 17 straipsnio 6 ir 7 dalimis, 20 straipsnio 5 dalimi, 23 straipsnio 3 ir 5 dalimis, 25 straipsnio 1 ir 2 dalimis, 27 straipsnio 2 dalimi, 28 straipsnio 7 ir 8 dalimis, 38 straipsnio 1 dalimi, 39 straipsnio 1 ir 8 dalimis, 46 straipsnio 3 dalimi, 48 straipsnio 2 dalimi, 49 straipsniu, Lietuvos Respublikos nacionalinio saugumo pagrindų įstatymo priedėlio III dalies 14 skyriaus antruoju skirsniu, Lietuvos Respublikos Vyriausybės įstatymo 22 straipsnio 15 punktu ir 27 straipsnio 1, 4 ir 5 dalimis, Lietuvos Respublikos visuomenės sveikatos priežiūros įstatymo 15 straipsnio 14 punktu, Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatymo 23 straipsnio 1 dalies 1 punktu ir Lietuvos Respublikos biudžeto sandaros įstatymo 8 straipsnio 1 dalimi, Lietuvos Respublikos Vyriausybė n u t a r i a:“.
2. Pripažinti netekusiu galios Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2010 m. birželio 7 d. nutarimą Nr. 718 „Dėl Civilinės saugos mokymo tvarkos aprašo patvirtinimo“ su visais pakeitimais ir papildymais.
3. Nustatyti, kad:
3.1. 2024 m. sausio 1 d. įsigalioja tokia šio nutarimo 1.2 papunktyje išdėstytu 6.18 papunkčiu patvirtinto Krizių valdymo ir civilinės saugos mokymo tvarkos aprašo 3 punkto redakcija:
„3. Apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Krizių valdymo ir civilinės saugos įstatyme, Lietuvos Respublikos asmens su negalia teisių apsaugos pagrindų įstatyme, Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų įstatyme, Lietuvos Respublikos nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos įstatyme, Lietuvos Respublikos neformaliojo suaugusiųjų švietimo ir tęstinio mokymosi įstatyme, Lietuvos Respublikos profesinio mokymo įstatyme, Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatyme, Lietuvos Respublikos švietimo įstatyme ir Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatyme.“
3.2. 2024 m. sausio 1 d. įsigalioja tokia šio nutarimo 1.2 papunktyje išdėstytu 6.18 papunkčiu patvirtinto Krizių valdymo ir civilinės saugos mokymo tvarkos aprašo 1 priedo 13 punkto redakcija:
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2022 m. gruodžio 29 d.
nutarimu Nr. 1317
(Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2023 m. gruodžio 13 d.
nutarimo Nr. 971
redakcija)
KRIZIŲ VALDYMO IR civilinės saugos mokymo tvarkOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Krizių valdymo ir civilinės saugos mokymo tvarkos aprašas (toliau – aprašas) reglamentuoja krizių valdymo ir civilinės saugos mokymo organizavimą ir vykdymą, civilinės saugos mokymą ir kvalifikacijos civilinės saugos srityje tobulinimą.
2. Aprašas parengtas vadovaujantis Lietuvos Respublikos krizių valdymo ir civilinės saugos įstatymo 7 straipsnio 15 punktu, 17 straipsnio 6 dalimi, 25 straipsnio 1 ir 2 dalimis.
3. Apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Krizių valdymo ir civilinės saugos įstatyme, Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų įstatyme, Lietuvos Respublikos nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos įstatyme, Lietuvos Respublikos neformaliojo suaugusiųjų švietimo ir tęstinio mokymosi įstatyme, Lietuvos Respublikos neįgaliųjų socialinės integracijos įstatyme, Lietuvos Respublikos profesinio mokymo įstatyme, Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatyme, Lietuvos Respublikos švietimo įstatyme ir Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatyme.
II SKYRIUS
KRIZIŲ VALDYMO IR CIVILINĖS SAUGOS MOKYMO ORGANIZAVIMAS IR VYKDYMAS
4. Nacionalinis krizių valdymo centras:
4.1. organizuoja ir vykdo krizių valdymo mokymus parengties pareigūnams, kitiems valstybės tarnautojams ir (ar) darbuotojams, dirbantiems pagal darbo sutartis (toliau – darbuotojai), atsakingiems už krizių valdymą strateginiu, operaciniu ir (ar) taktiniu lygiu, taip pat tarptautinių humanitarinių organizacijų ir nevyriausybinių organizacijų, su kuriomis sudarytos pagalbos sutartys, vadovams; šie mokymai organizuojami ir vykdomi pagal poreikį, bet ne rečiau kaip vieną kartą per kalendorinius metus;
5. Ugniagesių gelbėtojų mokykla (toliau – Mokykla):
5.1. rengia aprašo 1 ir 2 prieduose nustatytų kategorijų asmenų civilinės saugos mokymo programas ir teikia jas tvirtinti Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos (toliau – Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas) direktoriui;
5.2. rengia civilinės saugos mokymo programas, į kurias yra integruotas pasirengimo karinėms ir hibridinėms grėsmėms mokymo turinys ir pagal kurias yra organizuojamas ir vykdomas aprašo 8 punkte nurodytas krizių valdymo ir civilinės saugos mokymas darbo vietose, ir teikia jas tvirtinti Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento direktoriui;
5.3. turi teisę pasitelkti krašto apsaugos sistemos ir Lietuvos šaulių sąjungos atstovus aprašo 5.1 ir 5.2 papunkčiuose nurodytoms programoms parengti ir į aprašo 5.2 papunktyje nurodytas programas integruotam pasirengimo karinėms ir hibridinėms grėsmėms mokymo turiniui įgyvendinti – paskaitoms, seminarams ir kitiems renginiams vykdyti;
6. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas organizuoja ir vykdo aprašo 2 priede nustatytų kategorijų asmenų civilinės saugos mokymą.
7. Valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų, kitų įstaigų, ūkio subjektų ir veiklos vykdytojų vadovai, atsižvelgdami į valstybės tarnautojų ir (ar) darbuotojų einamas pareigas ir kvalifikacijos civilinės saugos srityje tobulinimo poreikį, siunčia aprašo 1 ir 2 prieduose nustatytų kategorijų asmenis išklausyti aprašo 5.1 papunktyje nurodytų programų kursą.
Aprašo 2 priede nurodytus civilinės saugos pajėgoms priskiriamų tarptautinių humanitarinių organizacijų ir nevyriausybinių organizacijų, su kuriomis sudarytos pagalbos sutartys, narius išklausyti aprašo 5.1 papunktyje nurodytos programos kursą siunčia šių organizacijų vadovai ar jų įgalioti asmenys.
8. Įgyvendindami Krizių valdymo ir civilinės saugos įstatymo 25 straipsnio 1 dalies nuostatas:
8.1. valstybės institucijų ir įstaigų vadovai ar jų įgalioti asmenys organizuoja savo vadovaujamų valstybės institucijų ir įstaigų valstybės tarnautojų ir (ar) darbuotojų krizių valdymo ir civilinės saugos mokymą šių valstybės tarnautojų ir (ar) darbuotojų darbo vietose;
8.2. savivaldybių administracijų direktoriai organizuoja savo vadovaujamų savivaldybių administracijų valstybės tarnautojų ir (ar) darbuotojų civilinės saugos mokymą šių valstybės tarnautojų ir (ar) darbuotojų darbo vietose;
9. Aprašo 8 punkte nurodytą krizių valdymo ir civilinės saugos mokymą darbo vietose gali vykdyti:
9.1. valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų, kitų įstaigų, ūkio subjektų ir veiklos vykdytojų valstybės tarnautojai ir (ar) darbuotojai – tik valstybės ir savivaldybių institucijose ir įstaigose, kitose įstaigose, ūkio subjektuose ir veiklos vykdytojuose, kuriuose jie eina pareigas;
9.2. Mokyklos ir Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento atstovai, vykdantys aprašo 1 ir 2 priede nustatytų kategorijų asmenų civilinės saugos mokymą;
III SKYRIUS
CIVILINĖS SAUGOS MOKYMAS IR KVALIFIKACIJOS CIVILINĖS SAUGOS SRITYJE TOBULINIMAS
11. Asmenys, atitinkantys aprašo 1 arba 2 priede nustatytas mokomų asmenų kategorijas, privalo per vienus metus nuo atitikties šioms kategorijoms atsiradimo dienos išklausyti aprašo 1 arba 2 priede nustatytos trukmės aprašo 5.1 papunktyje nurodytų programų kursą (toliau – Mokymo programos kursas). Aprašo 9.1 papunktyje nurodyti asmenys Mokymo programos kursą išklauso iki aprašo 9.1 papunktyje nurodyto krizių valdymo ir civilinės saugos mokymo darbo vietose vykdymo pradžios.
12. Asmenys, aprašo 11 punkte nustatyta tvarka išklausę Mokymo programos kursą, privalo nuolat tobulinti kvalifikaciją civilinės saugos srityje aprašo 1 ir 2 prieduose nustatytu periodiškumu išklausydami šiuose prieduose nustatytos trukmės Mokymo programos kursą.
13. Jeigu asmuo atitinka daugiau nei vieną aprašo 1 arba 2 priede nustatytą mokomų asmenų kategoriją, jis privalo išklausyti kiekvienai šiai mokomų asmenų kategorijai skirtą Mokymo programos kursą ir tobulinti kvalifikaciją civilinės saugos srityje. Šiuo atveju pirmiausia privaloma išklausyti Mokymo programos kursą ir tobulinti kvalifikaciją civilinės saugos srityje, skirtą pagrindinei pareigybei, kurią užima šiame punkte nurodytas asmuo.
14. Civilinės saugos mokymas ir kvalifikacijos civilinės saugos srityje tobulinimas Mokykloje organizuojamas ir vykdomas pagal metinį Mokykloje vykdomo mokymo ir kvalifikacijos tobulinimo renginių grafiką, kurį tvirtina Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento direktorius.
15. Civilinės saugos mokymas ir kvalifikacijos civilinės saugos srityje tobulinimas Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamente organizuojamas ir vykdomas pagal metinį Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamente vykdomo mokymo ir kvalifikacijos tobulinimo renginių grafiką, kurį tvirtina Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento direktorius arba jo įgaliotas asmuo.
16. Informacija apie asmenų priėmimą į Mokykloje ir Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamente organizuojamus ir vykdomus civilinės saugos mokymo renginius ir kvalifikacijos civilinės saugos srityje tobulinimo renginius skelbiama Mokyklos ir Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento interneto svetainėse.
IV SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
17. Mokykloje ir Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamente pagal aprašo 1 ir 2 priedus organizuojamas ir vykdomas civilinės saugos mokymas ir kvalifikacijos civilinės saugos srityje tobulinimas finansuojami iš Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentui skirtų valstybės biudžeto lėšų.
Krizių valdymo ir civilinės saugos
mokymo
tvarkos aprašo
1 priedas
UGNIAGESIŲ GELBĖTOJŲ MOKYKLOS MOKOMŲ ASMENŲ KATEGORIJOS, CIVILINĖS SAUGOS MOKYMO TRUKMĖ IR KVALIFIKACIJOS CIVILINĖS SAUGOS SRITYJE TOBULINIMO TRUKMĖ IR PERIODIŠKUMAS
Eil. Nr. |
Mokomų asmenų kategorijos |
Civilinės saugos mokymo ir kvalifikacijos civilinės saugos srityje tobulinimo trukmė (akademinės valandos) |
Kvalifikacijos civilinės saugos srityje tobulinimo periodiškumas |
1. |
Parengties pareigūnai |
35 |
kas 3 metai |
2. |
Savivaldybių merai ir savivaldybių administracijų direktoriai |
18 |
kas 4 metai |
3. |
Valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų, kitų įstaigų, ūkio subjektų ir veiklos vykdytojų valstybės tarnautojai ir (ar) darbuotojai, dirbantys pagal darbo sutartis, kuriems priskirtos krizių valdymo ir (ar) civilinės saugos funkcijos |
18 |
kas 3 metai |
4. |
Valstybės institucijų ir įstaigų, savivaldybių, ūkio subjektų ir veiklos vykdytojų ekstremaliųjų situacijų operacijų centrų vadovai |
18 |
kas 3 metai |
5. |
Valstybės institucijų ir įstaigų ekstremaliųjų situacijų operacijų centrų nariai |
18 |
kas 3 metai |
6. |
Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių įmonių ekstremaliųjų situacijų operacijų centrų nariai |
18 |
kas 3 metai |
7. |
Civilinės saugos pajėgoms priskiriamų institucijų ir įstaigų vadovai arba jų įgalioti asmenys, civilinės saugos pajėgoms priskiriamų tarptautinių humanitarinių organizacijų ir nevyriausybinių organizacijų, su kuriomis sudarytos pagalbos sutartys, vadovai arba jų įgalioti asmenys |
18 |
kas 3 metai |
8. |
Valstybės institucijų ir įstaigų, kurios rengia krizių ir ekstremaliųjų situacijų valdymo planą, vadovai arba jų įgalioti asmenys |
18 |
kas 3 metai |
9. |
Dėstytojai, vykdantys krizių valdymo ir civilinės saugos mokymą Lietuvos aukštosiose mokyklose |
18 |
kas 5 metai |
10. |
Pedagogai, vykdantys krizių valdymo ir civilinės saugos mokymą bendrojo ugdymo ir profesinio mokymo įstaigose |
18 |
kas 5 metai |
11. |
Asmenys, dėstantys civilinę saugą įgyvendinant akredituotų institucijų teikiamas pedagoginių darbuotojų kvalifikacijos tobulinimo programas arba nacionalines kvalifikacijos tobulinimo programas |
18 |
kas 5 metai |
12. |
Krizių valdymo ir civilinės saugos mokymą darbo vietose vykdantys asmenys, išskyrus Ugniagesių gelbėtojų mokyklos atstovus, vykdančius krizių valdymo ir civilinės saugos mokymą darbo vietose |
18 |
kas 3 metai |
13. |
Socialines paslaugas neįgaliesiems teikiančių socialinių paslaugų įstaigų ir neįgaliųjų interesams atstovaujančių organizacijų vadovai ir (ar) jų įgalioti asmenys |
18 |
kas 3 metai |
14. |
Veiklos vykdytojų vadovai arba jų įgalioti asmenys |
18 |
kas 3 metai |
Krizių valdymo ir civilinės saugos
mokymo
tvarkos aprašo
2 priedas
PRIEŠGAISRINĖS APSAUGOS IR GELBĖJIMO DEPARTAMENTO PRIE VIDAUS REIKALŲ MINISTERIJOS MOKOMŲ ASMENŲ KATEGORIJOS, CIVILINĖS SAUGOS MOKYMO TRUKMĖ IR KVALIFIKACIJOS CIVILINĖS SAUGOS SRITYJE TOBULINIMO TRUKMĖ IR PERIODIŠKUMAS
Eil. Nr. |
Mokomų asmenų kategorijos |
Civilinės saugos mokymo ir kvalifikacijos civilinės saugos srityje tobulinimo trukmė (akademinės valandos) |
Kvalifikacijos civilinės saugos srityje tobulinimo periodiškumas |
1. |
Savivaldybių, ūkio subjektų, išskyrus nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbias įmones, ir veiklos vykdytojų ekstremaliųjų situacijų operacijų centrų nariai, išskyrus šių centrų vadovus |
4 |
kas 3 metai |
2. |
Materialinių išteklių teikimo sutartį sudariusios kitos įstaigos ir ūkio subjekto darbuotojai, dirbantys pagal darbo sutartis, atsakingi už šios sutarties vykdymą |
4 |
kas 3 metai |
3. |
Kitų įstaigų ir ūkio subjektų vadovai, kurie privalo organizuoti ekstremaliųjų situacijų valdymo plano rengimą, arba jų įgalioti asmenys |
4 |
kas 3 metai |
4. |
Seniūnijų seniūnai ir (ar) jų pavaduotojai |
4 |
kas 3 metai |
5. |
Valstybės tarnautojai ir (ar) darbuotojai, dirbantys pagal darbo sutartis, atsakingi už savivaldybės gyventojų evakavimą, kolektyvinės apsaugos statinių ir priedangų valdytojai arba jų įgalioti asmenys |
4 |
kas 3 metai |
6. |
Civilinės saugos pajėgoms priskiriami savanoriai, su kuriais sudarytos pagalbos sutartys, ir civilinės saugos pajėgoms priskiriamų tarptautinių humanitarinių organizacijų ir nevyriausybinių organizacijų, su kuriomis sudarytos pagalbos sutartys, nariai, išskyrus šių organizacijų vadovus arba jų įgaliotus asmenis |
4 |
kas 3 metai |
7. |
Seniūnaičiai |
4 |
kas 3 metai |