VALSTYBINĖS MOKESČIŲ INSPEKCIJOS
PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTERIJOS
VIRŠININKAS
ĮSAKYMAS
Dėl pajamų, GAUTŲ UŽ turgavietėse ir PREKYBAI žemės ūkio ir maisto produktais SKIRTOSE viešosiose vietose parduodamą mėsą, mėsos produktus, paukštieną ir paukštienos produktus, suminės apskaitos taisyklių patvirtinimo
2024 m. balandžio 17 d. Nr. VA-36
Vilnius
Vadovaudamasi Prekybos žemės ūkio ir maisto produktais turgavietėse darbo taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos finansų ministro ir Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2024 m. sausio 5 d. įsakymu Nr. 1K-5/3D-9 „Dėl Prekybos žemės ūkio ir maisto produktais turgavietėse darbo taisyklių patvirtinimo“, 25 punktu, Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos finansų ministro 1997 m. liepos 29 d. įsakymu Nr. 110 „Dėl Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos nuostatų patvirtinimo“, 22.9 papunkčiu:
1. Tvirtinu Pajamų, gautų už turgavietėse ir prekybai žemės ūkio ir maisto produktais skirtose viešosiose vietose parduodamą mėsą, mėsos produktus, paukštieną ir paukštienos produktus, suminės apskaitos taisykles (pridedama).
PATVIRTINTA
Valstybinės mokesčių inspekcijos prie
Lietuvos Respublikos finansų ministerijos
viršininko
2024 m. balandžio 17 d. įsakymu Nr. VA-36
pajamų, gautų už turgavietėse ir PREKYBAI žemės ūkio ir maisto produktais SKIRTOSE viešosiose vietose parduodAMą MĖSą, MĖSOS PRODUKTus, PAUKŠTIENą IR PAUKŠTIENOS produktus, suminės apskaitos taisyklės
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Pajamų, gautų už turgavietėse ir prekybai žemės ūkio ir maisto produktais skirtose viešosiose vietose parduodamą mėsą, mėsos produktus, paukštieną ir paukštienos produktus, suminės apskaitos taisyklės (toliau – Taisyklės) reglamentuoja asmenų, prekiaujančių mėsa, mėsos produktais, paukštiena ir paukštienos produktais turgavietėse ir prekybai žemės ūkio ir maisto produktais skirtose viešosiose vietose (toliau – prekybai skirta viešoji vieta), už parduodamą mėsą, mėsos produktus, paukštieną ir paukštienos produktus gautų pajamų suminės apskaitos ypatumus bei kitus produktų apskaitymo reikalavimus.
2. Taisyklės parengtos, vadovaujantis Prekybos žemės ūkio ir maisto produktais turgavietėse darbo taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos finansų ministro ir Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2024 m. sausio 5 d. įsakymu Nr. 1K-5/3D-9 „Dėl Prekybos žemės ūkio ir maisto produktais turgavietėse darbo taisyklių patvirtinimo“ (toliau – Prekybos žemės ūkio produktais turgavietėse darbo taisyklės), nuostatomis.
3. Taisyklėse vartojamos sąvokos:
3.1. Suminė apskaita – tai parduodamų mėsos, mėsos produktų, paukštienos, paukštienos produktų įsigijimo ar atgabenimo į turgavietę ir prekybai žemės ūkio ir maisto produktais skirtą viešąją vietą dokumentų įtraukimas į apskaitą iki prekybos pradžios ir pardavimo pajamų, gautų už šiuos parduotus produktus, įtraukimas į apskaitą ne rečiau kaip kartą per mėnesį.
3.2. Kitos Taisyklėse vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos žemės ūkio, maisto ūkio ir kaimo plėtros įstatyme, Mažmeninės prekybos taisyklėse, patvirtintose Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. birželio 11 d. nutarimu Nr. 697 „Dėl Mažmeninės prekybos taisyklių patvirtinimo“, Prekybos žemės ūkio produktais turgavietėse darbo taisyklėse.
II SKYRIUS
TURGAVIETĖSE IR PREKYBAI SKIRTOSE VIEŠOSIOSE VIETOSE PARDUODAMOS MĖSOS, MĖSOS PRODUKTŲ, PAUKŠTIENOS IR PAUKŠTIENOS PRODUKTŲ APSKAITYMO BENDROSIOS NUOSTATOS
5. Juridiniai asmenys, turgavietėse ar prekybai skirtose viešosiose vietose prekiaujantys mėsa, mėsos produktais, paukštiena ir paukštienos produktais, šiuos produktus į savo prekybos vietą, esančią turgavietėje ar prekybai skirtoje viešojoje vietoje, turi atsivežti su lydimuoju dokumentu – važtaraščiu. Juridinių asmenų finansinė apskaita tvarkoma Lietuvos Respublikos finansinės apskaitos įstatyme nustatyta tvarka.
6. Fiziniai asmenys, savo ūkyje užauginę žemės ūkio produktų ir prekiaujantys turgavietėse ir prekybai skirtose viešosiose vietose mėsa (išskyrus paukštieną), šiuos produktus (mėsą) į savo prekybos vietą, esančią turgavietėje ar prekybai skirtoje viešojoje vietoje, turi atsivežti su žemės ūkio ir maisto produktų lydimuoju dokumentu – važtaraščiu, kaip tai nustatyta Prekybos žemės ūkio produktais turgavietėse darbo taisyklėse. Šių fizinių asmenų apskaita tvarkoma Ūkininkų ir gyventojų, kurie neįregistravę ūkininko ūkio verčiasi individualia žemės ūkio veikla, veiklos supaprastintos finansinės apskaitos tvarkos apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2022 m. balandžio 25 d. įsakymu Nr. 3D-280 „Dėl Ūkininkų ir gyventojų, kurie neįregistravę ūkininko ūkio verčiasi individualia žemės ūkio veikla, veiklos finansinės apskaitos tvarkos nustatymo“, nustatyta tvarka.
7. Taisyklių 5 ir 6 punktuose nurodytų asmenų už atsivežtus ir parduotus žemės ūkio produktus gautų pajamų suminė apskaita Išmaniosios mokesčių administravimo informacinės sistemos Nuotolinių apskaitos paslaugų smulkiajam verslui posistemyje (toliau – i.APS) netvarkoma.
8. Individualia veikla besiverčiantys asmenys (tiek įregistravę individualią veiklą pagal pažymą, tiek įsigiję verslo liudijimus), turgavietėse ir prekybai skirtose viešosiose vietose prekiaujantys mėsa, mėsos produktais, paukštiena ir paukštienos produktais, šiuos produktus į savo prekybos vietą, esančią turgavietėje ar prekybai skirtoje viešojoje vietoje, turi atsivežti su parduodamų produktų įsigijimo dokumentais bei privalo tvarkyti už tokius parduotus produktus gautų pajamų suminę apskaitą i.APS.
III SKYRIUS
TURGAVIETĖSE IR PREKYBAI SKIRTOSE VIEŠOSIOSE VIETOSE PARDUODAMOS MĖSOS, MĖSOS PRODUKTŲ, PAUKŠTIENOS IR PAUKŠTIENOS PRODUKTŲ SUMINĖS APSKAITOS DUOMENŲ SUVEDIMO Į I.APS TVARKA
9. Individualią veiklą vykdantys asmenys (tiek įregistravę individualią veiklą pagal pažymą, tiek įsigiję verslo liudijimus), pradedantys tvarkyti suminę apskaitą i.APS, registruojami i.APS naudotojais.
10. Pajamų, gautų už į turgavietę ar prekybai skirtą viešąją vietą atsivežtą (atvežtą) ir turgavietėje ar prekybai skirtoje viešojoje vietoje parduotą mėsą, mėsos produktus, paukštieną ir paukštienos produktus, suminė apskaita tvarkoma elektroniniu būdu i.APS, t. y. išlaidų bei pajamų duomenys suvedami tam skirtose i.APS dalyse:
10.1. i.APS išlaidų dalyje suvedami:
10.1.1. pirminių (pirmą kartą pradedant vesti elektroninę apskaitą) į turgavietę ar prekybai skirtą viešąją vietą atsivežtos (atvežtos) mėsos, mėsos produktų, paukštienos ir paukštienos produktų įsigijimo dokumentų (PVM sąskaitos faktūros, sąskaitos faktūros, prekių (paslaugų) pirkimo–pardavimo kvito ar kt.) duomenys (serija, numeris, data, pardavėjo pavadinimas / vardas pavardė, kodas / identifikacinis numeris, bendra suma),
10.1.2. kiekvieną prekybos turgavietėje ar prekybai skirtoje viešojoje vietoje dieną, prieš tą dieną pradedant prekybą, į turgavietę ar prekybai skirtą viešąją vietą naujai atsivežtos (atvežtos) mėsos, mėsos produktų, paukštienos ir paukštienos produktų įsigijimo dokumentų duomenys, nurodyti Taisyklių 10.1.1 papunktyje,
10.2. i.APS pajamų dalyje iki mėnesio pabaigos nurodoma per tą mėnesį gautų pajamų suma:
10.2.1. individualią veiklą pagal pažymą vykdantis asmuo, kuris privalo naudoti kasos aparatą, gautas pajamas (pagal suvestas sumines kasos aparato pajamas) įrašo pasirinktame dokumente „Suminės kasos aparato pajamos“ ir nurodo kalendorinį mėnesį bei bendrą per tą mėnesį gautų pajamų sumą eurais.
Jei individualią veiklą pagal pažymą vykdantis asmuo Lietuvos Respublikos Vyriausybės ar Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos nustatytais atvejais neprivalo naudoti kasos aparato, tai tokias per mėnesį gautas pajamas jis įrašo pasirinktame dokumente „Sąskaita faktūra“ ir nurodo bendrą produktų pavadinimą (pvz., „mėsa ir jos produktai“ ar „paukštiena ir jos produktai“), mato vienetą – 1 vnt., o laukeliuose „Kaina“ ir „Suma“ nurodo bendrą per mėnesį gautų pajamų sumą, tą pačią sumą nurodo abiejuose laukeliuose;
10.2.2. verslo liudijimą įsigijęs asmuo, tiek naudojantis kasos aparatą, tiek Lietuvos Respublikos Vyriausybės ar Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos nustatytais atvejais nenaudojantis kasos aparato, gautas pajamas įrašo pasirinktame dokumente „Suminės dienos / mėnesio pajamos“, kuriame nurodo paskutinę kalendorinio mėnesio dieną, kurią vykdė prekybą turgavietėje ar prekybai skirtoje viešojoje vietoje, bendrą per tą mėnesį gautų pajamų sumą.
IV SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS