VALSTYBINĖS VARTOTOJŲ TEISIŲ APSAUGOS TARNYBOS

DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL GIDO PROFESINĖS KVALIFIKACIJOS PRIPAŽINIMO KOMISIJOS SUDARYMO, JOS DARBO REGLAMENTO IR NUOSTATŲ PATVIRTINIMO

 

2022 m. balandžio 27 d. Nr. 1-108

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos turizmo įstatymo 28 straipsnio 2 dalimi, Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2011 m. lapkričio 16 d. nutarimu Nr. 1342 „Dėl įgaliojimų suteikimo įgyvendinant Lietuvos Respublikos turizmo įstatymą“, Gido profesinės kvalifikacijos pripažinimo norint dirbti pagal gido profesiją ar laikinai ir kartais teikti gido paslaugas Lietuvos Respublikoje tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministro 2019 m. kovo 7 d. įsakymu Nr. 4-149 „Dėl Gido profesinės kvalifikacijos pripažinimo norint dirbti pagal gido profesiją ar laikinai ir kartais teikti gido paslaugas Lietuvos Respublikoje tvarkos aprašo patvirtinimo“ 11 punktu:

1.    S u d a r a u šios sudėties Gido profesinės kvalifikacijos pripažinimo komisiją:

1.1. Valdemaras Stempkauskas – Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos Turizmo rinkos priežiūros skyriaus vedėjas (jam nesant – Ramunė Tamošaitienė, Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos Turizmo rinkos priežiūros skyriaus vyresnioji patarėja) (komisijos pirmininkas);

1.2. Dovilė Dulkienė – Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos Teisės skyriaus patarėja (jai nesant – Patricija Černiavskaja, Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos Teisės skyriaus vyriausioji specialistė);

1.3. Živilė Vyšniauskienė – Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos Rekreacinių paslaugų skyriaus patarėja (jai nesant – Greta Jočienė, Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos Rekreacinių paslaugų skyriaus vyresnioji patarėja).

2.    S k i r i u Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos Turizmo rinkos priežiūros skyriaus patarėją Ievą Lankelienę (jai nesant – Ireną Leleivienę, Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos Turizmo rinkos priežiūros skyriaus vyriausiąją specialistę) Gido profesinės kvalifikacijos pripažinimo komisijos sekretore.

3.    T v i r t i n u pridedamus:

3.1. Gido profesinės kvalifikacijos pripažinimo komisijos darbo reglamentą;

3.2. Gido profesinės kvalifikacijos pripažinimo komisijos nuostatus.

4.    P a v e d u:

4.1. Vidaus administravimo skyriaus vedėjui organizuoti šio įsakymo paskelbimą Teisės aktų registre;

4.2. Tarptautinių ir viešųjų ryšių skyriaus vedėjui organizuoti šio įsakymo paskelbimą Tarnybos interneto svetainėje.

 

 

 

Direktorė                                                                                                                            Neringa Ulbaitė

 

PATVIRTINTA

Valstybinės vartotojų teisių

apsaugos tarnybos direktoriaus

2022 m. balandžio 27 d. įsakymu Nr. 1-108

 

Gido profesinės kvalifikacijos pripažinimo komisijos darbo reglamentas

 

i SKYRIUS

bendrosios nuostatos

 

1.    Gido profesinės kvalifikacijos pripažinimo komisijos darbo reglamentas (toliau – Darbo reglamentas) nustato Gido profesinės kvalifikacijos pripažinimo komisijos (toliau – Komisija) sudarymo ir keitimo tvarką bei darbo organizavimo tvarką.

 

II SKYRIUS

KOMISIJOS SUDARYMO TVARKA

 

2.    Komisija sudaroma Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos (toliau – Tarnyba) direktoriaus įsakymu iš 3 (trijų) asmenų – Tarnyboje dirbančių valstybės tarnautojų ir (ar) darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis, iš kurių vienas skiriamas Komisijos pirmininku.  

3.    Komisijos nariai skiriami trejiems metams.

4.    Komisijos nariu asmuo gali būti ne daugiau kaip dvi kadencijas iš eilės, nebent yra objektyvių priežasčių, dėl kurių nėra galimybės skirti kito asmens.

5.    Komisijos sekretoriumi skiriamas Tarnybos valstybės tarnautojas arba darbuotojas, dirbantis pagal darbo sutartį. Komisijos sekretorius nėra Komisijos narys.

 

III SKYRIUS

Komisijos darbo ORGANIZAVIMO TVARKA

 

6.    Komisijos darbą organizuoja ir jai vadovauja Komisijos pirmininkas.

7.    Komisijos sekretorius:

7.1.    techniškai aptarnauja Komisiją, rengia posėdžių medžiagą, protokoluoja Komisijos posėdžius, vykdo susirašinėjimą ir informacijos teikimą;

7.2.    elektroniniu būdu siunčia derinti Komisijos posėdžio protokolą Komisijos nariams;

7.3.    renka Komisijos narių raštu pateiktą informaciją apie jų pasirašytas nešališkumo deklaracijas bei konfidencialumo pasižadėjimus.

8.    Pagrindinė Komisijos darbo organizavimo forma – posėdžiai. Komisijos posėdžiai gali vykti fiziškai dalyvaujant paskirtoje susitikimo vietoje, pasitelkiant elektroninių ryšių technologijas (vaizdo konferencijos, telekonferencijos ir kita), svarstant klausimus elektroniniu paštu ir pan. Posėdžiai vyksta Komisijos pirmininko nustatytu laiku. Komisijos sekretorius elektroniniu paštu informuoja Komisijos narius apie posėdžio datą, laiką ir vietą, taip pat siūlomus svarstyti klausimus ne vėliau kaip prieš 3 darbo dienas iki posėdžio dienos. Kartu su pranešimu Komisijos nariams teikiamos pareiškėjų pateiktų dokumentų kopijos ir kita su nagrinėjamu klausimu susijusi informacija.

9.    Pareiškėjas turi teisę dalyvauti Komisijos posėdžiuose, apie tai raštu ar elektroniniu paštu informavęs Komisiją ne vėliau kaip prieš 1 darbo dieną. Komisija, esant poreikiui, turi teisę kviesti pareiškėją dalyvauti Komisijos posėdyje. Apie Komisijos posėdžio datą, laiką ir vietą pareiškėjas informuojamas ne anksčiau kaip prieš 5 darbo dienas raštu ar elektroniniu paštu. Pareiškėjas negali dalyvauti Komisijos posėdžio metu, kai vyksta Komisijos balsavimas, taip pat kai svarstomi klausimai, nesusiję su pareiškėju.

10.  Komisijos posėdžiai laikomi teisėtais, jei posėdžiuose dalyvauja daugiau kaip ½  Komisijos narių. Komisijos sprendimas laikomas priimtu, jeigu už jį balsavo daugiau nei ½  posėdyje dalyvavusių Komisijos narių. Balsams pasiskirsčius po lygiai, lemiamas yra Komisijos pirmininko balsas.

11Iki Komisijos posėdžio paskelbimo arba Komisijos posėdžio metu Komisijos nariai privalo nusišalinti nuo pareiškimo nagrinėjimo, jei Komisijos nario dalyvavimas posėdyje gali sukelti interesų konfliktą (pavyzdžiui, Komisijos narys ir pareiškėjas yra artimi asmenys), taip pat jeigu yra kitų aplinkybių, kurios gali kelti abejonių dėl Komisijos nario objektyvumo. Nušalinimą Komisijos nariui (nariams) gali pareikšti ir pareiškėjas. Nušalinimas pareiškiamas Komisijos posėdyje, iki pradedant nagrinėti pareiškimą. Vėliau nušalinimo pareiškimas leidžiamas tik tuo atveju, jeigu nušalinimo pagrindas tapo žinomas po to, kai pareiškimas buvo pradėtas nagrinėti.

12.  Komisijos posėdžiai protokoluojami. Protokole turi būti nurodyta: posėdžio (susirinkimo) vieta ir laikas, numeris, posėdyje dalyvaujantys asmenys, kvorumo buvimas, svarstyti klausimai, balsavimo rezultatai, Komisijos priimti sprendimai (išvados), gali būti nurodoma ir kita informacija. Prie protokolo turi būti pridedamas dalyvių sąrašas. Posėdyje (susirinkime) dalyvaujančių asmenų reikalavimu į protokolą turi būti įrašoma jų pareikalauta informacija. Visi protokolo pakeitimai ir (ar) papildymai protokole turi būti aptarti. Komisijos narys turi teisę pareikšti atskirąją nuomonę, kuri pridedama prie protokolo.

13Komisijos sekretorius parengia Komisijos posėdžio protokolą per ne vėliau kaip 2 darbo dienas nuo įvykusio Komisijos posėdžio dienos ir elektroniniu paštu išsiunčia protokolą derinti Komisijos nariams. Suderintą su Komisijos nariais protokolą pasirašo Komisijos pirmininkas ir Komisijos sekretorius. Komisijos protokolas pasirašytas Komisijos pirmininko ir sekretoriaus, registruojamas Tarnybos dokumentų valdymo sistemoje. Pasirašyti ir užregistruoti Komisijos protokolai siunčiami Komisijos nariams susipažinti.

14Komisija protokolą su Gido profesinės kvalifikacijos pripažinimo norint dirbti pagal gido profesiją ar laikinai ir kartais teikti gido paslaugas Lietuvos Respublikoje tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministro 2019 m. kovo 7 d. įsakymu Nr. 4-149 „Dėl Gido profesinės kvalifikacijos pripažinimo norint dirbti pagal gido profesiją ar laikinai ir kartais teikti gido paslaugas Lietuvos Respublikoje tvarkos aprašo patvirtinimo“ 13 punkte nurodyta išvada pateikia Tarnybos direktoriui nedelsiant, bet ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo Komisijos posėdžio dienos.

 

IV SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

15Komisijos posėdžių protokolai ir dokumentai, kuriais vadovaujantis buvo priimti Komisijos sprendimai, saugomi teisės aktų nustatyta tvarka.

16.  Darbo reglamentą tvirtina, keičia, pildo, panaikina Tarnybos direktorius teisės aktų nustatyta tvarka.

 

_________________

 

PATVIRTINTA

Valstybinės vartotojų teisių

apsaugos tarnybos direktoriaus

2022 m. balandžio 27 d. įsakymu Nr. 1-108

 

GIDO PROFESINĖS KVALIFIKACIJOS PRIPAŽINIMO KOMISIJOS nuostatai

 

I SKYRIUS

Bendrosios nuostatos

 

1.    Gido profesinės kvalifikacijos pripažinimo komisijos nuostatai (toliau – Nuostatai) nustato šios Gido profesinės kvalifikacijos pripažinimo komisijos (toliau – Komisija) sudarymą ir jos keitimo tvarką, funkcijas, teises ir pareigas.

2.    Komisija savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos turizmo įstatymu (toliau – Turizmo įstatymas), Lietuvos Respublikos reglamentuojamų profesinių kvalifikacijų pripažinimo įstatymu (toliau – Reglamentuojamų profesinių kvalifikacijų pripažinimo įstatymas), Gido profesinės kvalifikacijos pripažinimo norint dirbti pagal gido profesiją ar laikinai ir kartais teikti gido paslaugas Lietuvos Respublikoje tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministro 2019 m. kovo 7 d. įsakymu Nr. 4-149 „Dėl Gido profesinės kvalifikacijos pripažinimo norint dirbti pagal gido profesiją ar laikinai ir kartais teikti gido paslaugas Lietuvos Respublikoje tvarkos aprašo patvirtinimo“ (toliau – Aprašas), Nuostatais ir kitais teisės aktais.

3.    Komisijos veikla grindžiama viešojo administravimo principais, įtvirtintais Lietuvos Respublikos viešojo administravimo įstatyme.

4.    Nuostatuose vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Turizmo įstatyme, Reglamentuojamų profesinių kvalifikacijų pripažinimo įstatyme, Apraše ir kituose teisės aktuose.

 

II SKYRIUS

Komisijos funkcijOS

 

5.    Komisija jai pavestas funkcijas įgyvendina vadovaudamasi Turizmo įstatymo 28 straipsnio 2 dalyje ir Apraše nustatyta tvarka.

6.    Komisijos funkcijos:

6.1.    nagrinėti valstybės narės piliečių, siekiančių gido profesinės kvalifikacijos pripažinimo, kad galėtų dirbti pagal gido profesiją ar laikinai ir kartais teikti gido paslaugas Lietuvos Respublikoje (toliau – pareiškėjai), paraiškas ir dokumentus dėl gido profesinės kvalifikacijos pripažinimo;

6.2.    informuoti pareiškėjus apie trūkstamus dokumentus;

6.3.    vertinti pareiškėjų gautus dokumentus;

6.4.    priimti išvadas, nurodytas Aprašo 13 punkte dėl pareiškėjų pateiktų dokumentų.

7.    Komisijos priimtos išvados teikiamos Tarnybos direktoriui.

 

III SKYRIUS

KOMISIJOS TEISĖS IR PAREIGOS

 

8.    Komisija, vykdydama funkcijas, turi šias teises:

8.1.    reikalauti iš pareiškėjo pateikti dokumentus, nurodytus Aprašo 6-8 punktuose, Aprašo 20 punkte, taip pat kitus gido profesinės kvalifikacijos pripažinimui reikalingus dokumentus.

8.1.1.   kreiptis į atitinkamas institucijas dėl gavimo informacijos ir (ar) dokumentų), būtinų pareiškėjo profesinei kvalifikacijai vertinti ir (ar) pripažinti;

8.1.2.   esant poreikiui, kviesti į Komisijos posėdžius pareiškėją;

8.1.3.   spręsti kitus su gido profesinės kvalifikacijos pripažinimu susijusius klausimus.

8.2.    Komisija, vykdydama funkcijas, turi šias pareigas:

8.2.1.   vertinti, ar pateikti visi dokumentai, reikalingi gido profesinei kvalifikacijai pripažinti;

8.2.2.   informuoti paraiškėją apie jo pateiktų dokumentų gavimą arba trūkstamo dokumento pateikimą Aprašo 12 punkte nustatyta tvarka;

8.2.3.   nagrinėti pareiškėjo pateiktus dokumentus, siekiant nustatyti, ar pareiškėjo įgyta kvalifikacija (ne)gali būti pripažinta Lietuvos Respublikoje;

8.2.4.   išnagrinėjus pareiškėjo pateiktus dokumentus, Tarnybos direktoriui pateikti vieną iš Aprašo 13 punkte nurodytų išvadų;

8.2.5.   parengti pasiūlymus dėl profesinės adaptacijos laikotarpio trukmės (kai siūloma kompensacinė priemonė – profesinės adaptacijos laikotarpis);

8.2.6.   parengti pasiūlymus dėl profesinio tinkamumo testui dalykų sąrašo, kuris parengiamas lyginant gido rengimo programos dalykus Lietuvos Respublikoje su tais, kurie nurodyti pareiškėjo formalios kvalifikacijos įrodyme ir (ar) jo priede su išklausytų disciplinų pavadinimais bei valandų (kreditų) skaičiumi (jeigu jie yra), ir dėl profesinio tinkamumo testo vykdymo formos ir jo vertinimo. Profesinio tinkamumo testas sudaromas iš gidų rengimo programos dalykų, kurie pasirenkami iš Turizmo įstatymo 28 straipsnio 3 dalyje nurodytų gidų rengimo kursų dalykų ir kurių žinios būtinos siekiant užsiimti gido profesine veikla Lietuvos Respublikoje.

 

IV SKYRIUS

KOMISIJOS IŠVADŲ TEIKIMAS

 

9.    Komisija, išnagrinėjusi pareiškėjo ar jo įgalioto asmens pateiktą paraišką ir dokumentus, gali siūlyti Tarnybos direktoriui:

9.1.    priimti Aprašo 13.1 papunktyje nurodytą išvadą – pripažinti pareiškėjo profesinę kvalifikaciją, jeigu:

9.1.1.   nėra Reglamentuojamų profesinių kvalifikacijų pripažinimo įstatymo 16 straipsnio 1 dalies 1 ir 2 punktuose nurodytų aplinkybių;

9.1.2.   yra Reglamentuojamų profesinių kvalifikacijų pripažinimo įstatymo 16 straipsnio 1 dalies 1 ir (ar) 2 punkte nurodyta aplinkybė, tačiau nurodyta aplinkybė gali būti kompensuota, kaip tai numatyta Reglamentuojamų profesinių kvalifikacijų pripažinimo įstatymo 16 straipsnio 11 dalyje;

9.1.3.   nėra Nuostatų 9.2 papunktyje nurodytų aplinkybių.

9.2.    priimti Aprašo 13.2 papunktyje nurodytą išvadą – nepripažinti pareiškėjo profesinės kvalifikacijos, jeigu:

9.2.1.   paaiškėja, kad pareiškėjo pateiktas formalios kvalifikacijos įrodymas neatitinka Reglamentuojamų profesinių kvalifikacijų pripažinimo įstatymo 15 straipsnio 2 dalies reikalavimų;

9.2.2.   paaiškėja, jog pareiškėjas nėra įgijęs gido profesinės kvalifikacijos valstybėje narėje, t. y. pareiškėjas neatitinka reikalavimų, būtinų įgyti gido profesinę kvalifikaciją valstybėje narėje.

9.2.3.   pareiškėjas pateikia ne visus reikiamus dokumentus ir (arba) per Komisijos nustatytą protingą terminą nepašalina trūkumų, t. y. nepateikia trūkstamų ir (arba) papildomų profesinei kvalifikacijai vertinti ir pripažinti būtinų dokumentų ar jų vertimo. Terminas, per kurį pareiškėjas pateikia prašomą informaciją, neįskaitomas į paraiškos ir dokumentų nagrinėjimo laiką;

9.2.4.   Institucija per nurodytą terminą nepateikia atsakymo į Komisijos ir (ar) Tarnybos užklausą dėl informacijos, susijusios su pareiškėjo formalios kvalifikacijos įrodymais ar kitais dokumentais, būtinos profesinei kvalifikacijai vertinti ir (ar) pripažinti, arba pateikia netikslų ir neišsamų atsakymą;

9.2.5.   kitos objektyvios aplinkybės, dėl kurių pareiškėjui negali būti pripažinta gido kvalifikacija.

9.3.    priimti Aprašo 13.3 papunktyje nurodytą išvadą – siūlyti leisti pareiškėjui pasirinkti kompensacinę priemonę – profesinio tinkamumo testą ar profesinės adaptacijos laikotarpį, jeigu egzistuoja Reglamentuojamų profesinių kvalifikacijų pripažinimo įstatymo 16 straipsnio 1 dalies 1 ir (ar) 2 punkte nurodyta aplinkybė, tačiau nurodyta aplinkybė negali būti kompensuota, kaip tai numatyta Reglamentuojamų profesinių kvalifikacijų pripažinimo įstatymo 16 straipsnio 11 dalyje

10.  Komisija, priimdama Nuostatų 9.3 papunktyje nurodytą išvadą:

10.1.  atsižvelgia į tai, ar pareiškėjas savo kilmės šalyje, iš kurios jis atvyko, yra gidas;

10.2.  išvadoje nurodo Reglamentuojamų profesinių kvalifikacijų pripažinimo įstatymo 16 straipsnio 16 dalyje esančią informaciją;

10.3.  pateikia siūlymą dėl leidimo pareiškėjui pasirinkti kompensacinę priemonę – profesinės adaptacijos laikotarpį – ir dėl profesinės adaptacijos laikotarpio trukmės;

10.4.  pateikia siūlymą dėl leidimo pareiškėjui pasirinkti kompensacinę priemonę – profesinio tinkamumo testą – kartu nurodo pasiūlymus dėl profesinio tinkamumo testui dalykų sąrašo.

 

V SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

11.  Nuostatus tvirtina, keičia, pildo, panaikina Tarnybos direktorius teisės aktų nustatyta tvarka.

_________________