Suvestinė redakcija nuo 2021-03-30 iki 2021-04-30
Nutarimas paskelbtas: TAR 2018-10-26, i. k. 2018-16831
Nauja redakcija nuo 2021-03-30:
Nr. 180, 2021-03-24, paskelbta TAR 2021-03-29, i. k. 2021-06231
LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ
NUTARIMAS
DĖL Lietuvos Respublikos vyriausybės 2002 m. RUGPJŪČIO 13 d. nutarimo nr. 1283 „Dėl KASOS APARATŲ DIEGIMO IR NAUDOJIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO“ paKEITIMO
2018 m. spalio 24 d. Nr. 1056
Vilnius
1. Pakeisti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. rugpjūčio 13 d. nutarimą Nr. 1283 „Dėl Kasos aparatų diegimo ir naudojimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ ir jį išdėstyti nauja redakcija:
„LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ
NUTARIMAS
DĖL KASOS APARATŲ DIEGIMO IR NAUDOJIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos buhalterinės apskaitos įstatymo 6 straipsnio 5 dalimi ir Lietuvos Respublikos mokesčių administravimo įstatymo 11 straipsniu, Lietuvos Respublikos Vyriausybė n u t a r i a:
2. Įgalioti Valstybinę mokesčių inspekciją prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos iki 2022 m. balandžio 30 d. nustatyti kasos aparatais užfiksuotų duomenų nepakeičiamumo ir tokių duomenų prieinamumo Valstybinei mokesčių inspekcijai techninius reikalavimus.
3. Nustatyti, kad:
3.1. kasos aparatais užfiksuotų duomenų nepakeičiamumo ir tokių duomenų prieinamumo Valstybinei mokesčių inspekcijai techniniai reikalavimai pradedami taikyti:
3.1.1. ūkio subjektų, kurių 2021 metų pajamos, kaip tai suprantama pagal Lietuvos Respublikos pelno mokesčio įstatymą, viršijo 300 000 eurų, naudojamiems kompiuteriniams kasos aparatams (tiems kasos aparatams, kurių modelio kategorijos apibūdinime, nurodytame Lietuvos Respublikoje leidžiamų naudoti kasos aparatų ir prekybos (paslaugų teikimo) automatų modelių sąraše, patvirtintame Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko (toliau – Lietuvos Respublikoje leidžiamų naudoti kasos aparatų ir prekybos (paslaugų teikimo) automatų modelių sąrašas), nurodytas žodis „kompiuterinis“) – 2023 m. gegužės 1 d.;
3.1.2. pridėtinės vertės mokesčio mokėtojų, kurių 2021 metų pajamos, kaip tai suprantama pagal Pelno mokesčio įstatymą, viršijo 300 000 eurų, naudojamiems kasos aparatams (išskyrus šio nutarimo 3.1.1 papunktyje nurodytus kasos aparatus) – 2023 m. lapkričio 1 d.;
3.1.3. ūkio subjektų naudojamiems iki šio nutarimo įsigaliojimo išbrauktų iš Lietuvos Respublikoje leidžiamų naudoti kasos aparatų ir prekybos (paslaugų teikimo) automatų modelių sąrašo modelių kasos aparatams (išskyrus šio nutarimo 3.1.1 ir 3.1.2 papunkčiuose nurodytus kasos aparatus) – 2024 m. gegužės 1 d.;
4. Šis nutarimas, išskyrus šiuo nutarimu keičiamo Kasos aparatų diegimo ir naudojimo tvarkos aprašo 23.14 papunktį, įsigalioja 2019 m. gegužės 1 d.
5. Šiuo nutarimu keičiamo Kasos aparatų diegimo ir naudojimo tvarkos aprašo 23.14 papunktis įsigalioja 2022 m. lapkričio 1 d.
6. 2023 m. gegužės 1 d. įsigalioja tokia šiuo nutarimu keičiamo Kasos aparatų diegimo ir naudojimo tvarkos aprašo 28 punkto redakcija:
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2002 m. rugpjūčio 13 d. nutarimu Nr. 1283
(Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2018 m. spalio 24 d. nutarimo Nr. 1056
redakcija)
Kasos aparatų DIEGIMO IR naudojimo TVARKOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Kasos aparatų diegimo ir naudojimo tvarkos aprašas (toliau – aprašas) reglamentuoja kasos aparatų naudojimo tvarką, taip pat atvejus ir sąlygas, kai kasos aparatų nereikalaujama naudoti.
2. Aprašas taikomas ūkio subjektams – juridiniams asmenims ir kitoms organizacijoms, juridinių asmenų ir kitų organizacijų filialams, atstovybėms ir individualia veikla besiverčiantiems gyventojams, kuriems už parduodamas prekes ir (arba) suteikiamas paslaugas sumokama grynaisiais ir (arba) negrynaisiais pinigais, kai yra naudojamasi mokėjimo priemone, arba kurie už superkamas prekes sumoka grynaisiais pinigais ir nepateikia pinigų išmokėjimo kvito, mokėjimo operacijos patvirtinimo dokumento, pinigų apskaitos ar kito apskaitos dokumento (ne kasos aparato kvito). Aprašas taikomas:
2.1. kai ūkio subjektui už parduodamas prekes ir (arba) suteikiamas paslaugas sumokama, ūkio subjektui arba asmeniui, veikiančiam ūkio subjekto vardu ar jo naudai, ir asmeniui, perkančiam prekes ir (arba) gaunančiam paslaugas, fiziškai esant kartu vienoje vietoje;
2.2. kai ūkio subjektas sumoka už superkamas prekes, ūkio subjektui arba asmeniui, veikiančiam ūkio subjekto vardu ar jo naudai, ir asmeniui, iš kurio superkamos prekės, fiziškai esant kartu vienoje vietoje;
II SKYRIUS
Kasos aparatų naudojimas
4. Ūkio subjektai privalo Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau – Valstybinė mokesčių inspekcija prie Finansų ministerijos) nustatyta tvarka naudoti Lietuvos Respublikoje leidžiamų naudoti kasos aparatų ir prekybos (paslaugų teikimo) automatų modelių sąraše, patvirtintame Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Finansų ministerijos viršininko (toliau – Lietuvos Respublikoje leidžiamų naudoti kasos aparatų ir prekybos (paslaugų teikimo) automatų modelių sąrašas), nurodytų modelių kasos aparatus, išskyrus aprašo IV skyriuje nurodytus atvejus, kai nereikalaujama naudoti kasos aparatų. Kasos aparatų modeliai įtraukiami į Lietuvos Respublikoje leidžiamų naudoti kasos aparatų ir prekybos (paslaugų teikimo) automatų modelių sąrašą ir išbraukiami iš šio sąrašo Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Finansų ministerijos nustatyta tvarka.
5. Kasos aparatai turi atitikti techninius reikalavimus (tarp jų ir kasos aparatais užfiksuotų duomenų nepakeičiamumo ir tokių duomenų prieinamumo Valstybinei mokesčių inspekcijai techninius reikalavimus), nustatytus Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Finansų ministerijos.
6. Išbrauktų iš Lietuvos Respublikoje leidžiamų naudoti kasos aparatų ir prekybos (paslaugų teikimo) automatų modelių sąrašo modelių kasos aparatus ir prekybos (paslaugų teikimo) automatus laikinai (ne ilgiau kaip 5 metus) leidžiama naudoti Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Finansų ministerijos nustatytais terminais ir sąlygomis, išskyrus kasos aparatus, kurie neatitinka aprašo 5 punkte nurodytų kasos aparatais užfiksuotų duomenų nepakeičiamumo ir tokių duomenų prieinamumo Valstybinei mokesčių inspekcijai techninių reikalavimų.
7. Naudojami kasos aparatai turi būti įrengti tose vietose, kuriose asmenys už jiems parduodamas prekes arba suteikiamas paslaugas sumoka grynaisiais ir (arba) negrynaisiais pinigais, kai yra naudojamasi mokėjimo priemone, arba kuriose asmenims už superkamas iš jų prekes sumokama grynaisiais pinigais.
8. Kiekvienas naudojamas kasos aparatas turi būti įregistruotas Valstybinėje mokesčių inspekcijoje. Kasos aparatų įregistravimo ir išregistravimo tvarką nustato Valstybinė mokesčių inspekcija prie Finansų ministerijos.
9. Pildomas kiekvieno kasos aparato techninis pasas – kasos aparato registravimo dokumentas. Kasos aparato techninio paso formą, jo pildymo ir saugojimo tvarką nustato Valstybinė mokesčių inspekcija prie Finansų ministerijos.
10. Valstybinė mokesčių inspekcija prie Finansų ministerijos savo iniciatyva ir sprendimu išregistruoja kasos aparatą vienu iš šių atvejų:
10.1. kai ūkio subjektas išregistruotas iš Juridinių asmenų registro arba Mokesčių mokėtojo registro;
10.2. kai ūkio subjektas daugiau kaip 2 metus neteikia mokesčių deklaracijų ir Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Finansų ministerijos nustatyta tvarka nėra laikinai atleistas nuo mokesčių deklaracijų pateikimo;
11. Kasos aparatu užfiksuotų duomenų apsauga nuo neteisėto jų pakeitimo ar sunaikinimo užtikrinama Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Finansų ministerijos nustatyta tvarka.
12. Kiekvieno kasos aparato kasos operacijų žurnalas pildomas atskirai. Kasos aparato kasos operacijų žurnalo formą, jo pildymo ir saugojimo tvarką nustato Valstybinė mokesčių inspekcija prie Finansų ministerijos.
13. Kasos aparatus naudojantys ūkio subjektai, priėmę grynuosius ir (arba) negrynuosius pinigus, kai yra naudojamasi mokėjimo priemone, arba išmokėję grynuosius pinigus, aprašo 7 punkte nurodytiems asmenims popieriniu arba elektroniniu būdu pateikia apskaitos dokumentą – kasos aparato kvitą. Kasos aparato kvito formą, jo pildymo ir saugojimo tvarką nustato Valstybinė mokesčių inspekcija prie Finansų ministerijos.
14. Kasos aparato kasoje – kasos aparato stalčiuje (jeigu naudojamas kasos aparato stalčiaus neturintis kasos aparatas – prekystalio stalčiuje, rankinėje arba dėžutėje) ir kasos aparatu atliekamų operacijų atlikimo vietoje, kurios ribas turi nustatyti ūkio subjektas, draudžiama laikyti kasos aparatu į apskaitą neįtrauktus (taip pat asmeninius) grynuosius pinigus.
Ši nuostata netaikoma individualia veikla besiverčiantiems gyventojams.
15. Kasos aparatu į apskaitą įtrauktų grynųjų pinigų suma (kasos aparato duomenys) turi sutapti su kasos aparato kasoje ir kasos aparatu atliekamų operacijų atlikimo vietoje laikomų grynųjų pinigų suma.
Ši nuostata netaikoma individualia veikla besiverčiantiems gyventojams.
16. Kasos aparatai techniškai prižiūrimi ar remontuojami Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Finansų ministerijos nustatyta tvarka.
III SKYRIUS
KASOS APARATO KVITO REKVIZITAI
18. Pateikiamame kasos aparato kvite turi būti:
18.1. kvito antraštė:
18.1.1. ūkio subjekto (išskyrus individualia veikla besiverčiantį gyventoją) pavadinimas, kasos aparato įrengimo adresas ir pridėtinės vertės mokesčio mokėtojo kodas arba ūkio subjekto kodas, jeigu jis nėra šio mokesčio mokėtojas;
18.7. prekės (paslaugos) kainai taikomas pridėtinės vertės mokesčio tarifas arba jo kodas, jeigu ūkio subjektas yra pridėtinės vertės mokesčio mokėtojas;
19. Be aprašo 18 punkte nurodytų rekvizitų, kasos aparato kvite turi būti:
19.1. išvykimo ir atvykimo stotelių pavadinimai (išskyrus vietinio (miesto) susisiekimo maršrutus) ir nuolaidos dydis procentais – tais atvejais, kai keleiviniame kelių transporte naudojami kasos aparatai, pagal kurių duomenis iš Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto ar savivaldybių biudžetų vežėjams kompensuojamos už keleivių, kuriems taikomos vežimo lengvatos, vežimą negautos pajamos;
19.2. valstybė, į kurią vyksta keleivis, ir keleivio bilieto (arba reiso) numeris – tais atvejais, kai tarptautiniuose oro ir jūrų uostuose esančiose specialiose prekybos vietose parduodamos prekės, kurios neapmokestinamos muitais ir (arba) kurioms taikomos Lietuvos Respublikos akcizų įstatymo 19 straipsnio 1 dalies 1 punkte ir (arba) Lietuvos Respublikos pridėtinės vertės mokesčio įstatymo 53 straipsnio 4 dalyje nustatytos mokesčių lengvatos, taip pat kai minėtos prekės parduodamos reiso metu keleiviams, vykstantiems oro ar jūrų transportu į paskirties tašką už Europos Sąjungos teritorijos.
20. Valstybinė mokesčių inspekcija prie Finansų ministerijos, siekdama atlikti jai pavestas funkcijas, gali nustatyti papildomus privalomus kasos aparatų kvituose spausdinamus techninio pobūdžio, su kasos aparatais susijusius rekvizitus. Ministrai, kai būtina užtikrinti teisės aktuose nustatyto teisinio reguliavimo įgyvendinimą jiems pavestose valdymo srityse, suderinę su Valstybine mokesčių inspekcija prie Finansų ministerijos, gali nustatyti papildomus privalomus kasos aparatų kvituose spausdinamus rekvizitus.
Ūkio subjektai kasos aparatų kvituose gali nurodyti ir kitus papildomus rekvizitus.
21. Jeigu kasos aparatų kvituose prie mokėtinos sumos nenurodomas valiutos pavadinimas, santrumpa arba ženklas, mokėtina suma laikoma išreikšta eurais. Jeigu kasos aparatų neįmanoma perprogramuoti taip, kad kasos aparatų kvituose nebūtų nurodomas valiutos pavadinimas „litas“ arba jo santrumpa, kasininkas arba kitas ūkio subjekto įgaliotas asmuo privalo išbraukti valiutos pavadinimą „litas“ arba jo santrumpą, nurodytą prie mokėtinos sumos, įrašyti Europos Sąjungos bendrosios valiutos pavadinimą, jo santrumpą arba ženklą ir pasirašyti, o viešojo transporto priemonės vairuotojas – nurodyti Europos Sąjungos bendrosios valiutos pavadinimą, jo santrumpą arba ženklą.
22. Valstybinė mokesčių inspekcija prie Finansų ministerijos, atsižvelgdama į išbrauktų iš Lietuvos Respublikoje leidžiamų naudoti kasos aparatų ir prekybos (paslaugų teikimo) automatų modelių sąrašo modelių kasos aparatų, kuriuos leidžiama naudoti laikinai, technines galimybes, nustato, kokie aprašo 18 punkte nustatyti rekvizitai nenurodomi tokių kasos aparatų kvituose.
IV SKYRIUS
ATVEJAI, KAI NEREIKALAUJAMA NAUDOTI KASOS APARATŲ
23. Kasos aparatų nereikalaujama naudoti:
23.1. gyvenamosiose, darbo ar kitose pirkėjų nurodytose prekių pristatymo (paslaugų suteikimo) vietose;
23.2. kaimo gyvenamųjų vietovių pirminės sveikatos priežiūros, slaugos ir palaikomojo gydymo (slaugos) įstaigose (medicinos punktuose), išskyrus aprašo 23.24 papunktyje nurodytą atvejį;
23.4. kai grynieji arba negrynieji pinigai, kai naudojamasi mokėjimo priemone, priimami kaip avansas, užstatas arba už anksčiau kreditan parduotas prekes;
23.5. teatrų, muziejų, savivaldybių kultūros centrų, kino teatrų ir kitų filmo pateikimui žiūrovams pritaikytų viešųjų erdvių, sporto, pramogų ir koncertinių įmonių bilietų kasose, kuriose parduodami tik bilietai ir tokiems renginiams skirti informaciniai ar reklaminiai leidiniai;
23.6. kai ūkio subjektai priima pinigus išrašydami kasos pajamų orderį Kasos darbo organizavimo ir kasos operacijų atlikimo taisyklėse, patvirtintose Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2000 m. vasario 17 d. nutarimu Nr. 179 „Dėl Kasos darbo organizavimo ir kasos operacijų atlikimo taisyklių patvirtinimo“, nustatyta tvarka;
23.7. prekybos vietose, kuriose parduodami spaustuvėje numeruoti loterijos ir reguliarių reisų vietinio (miesto) susisiekimo maršrutų keleivinio transporto bilietai, kai įplaukos už šių bilietų pardavimą traukiamos į apskaitą Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Finansų ministerijos nustatyta tvarka;
23.8. reguliariais reisais vietinio (miesto) susisiekimo maršrutais keleivius vežančiose keleivinėse transporto priemonėse, kuriose naudojami savivaldybių tarybų patvirtinto pavyzdžio bilietai;
23.9. reguliariais reisais tarptautinio susisiekimo maršrutais keleivius vežančiose keleivinio transporto priemonėse, kai išduodami tarptautinėse sutartyse nustatytos formos bilietai;
23.10. lengvuosiuose automobiliuose taksi, kuriuose įrengti Valstybinėje mokesčių inspekcijoje užregistruoti taksometrai ir pildomas kiekvieno taksometro kasos operacijų žurnalas. Jeigu pinigų priėmimo kvitas išspausdinamas spausdintuvu, toks spausdintuvas turi atitikti techninius reikalavimus, nustatytus Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Finansų ministerijos. Taksometrų registravimo tvarką ir taksometro kasos operacijų žurnalo formą, pildymo ir saugojimo tvarką nustato Valstybinė mokesčių inspekcija prie Finansų ministerijos;
23.11. lengvuosiuose automobiliuose, kuriais vežami keleiviai už atlygį. Jeigu pinigų priėmimo kvitas išspausdinamas spausdintuvu, toks spausdintuvas turi atitikti techninius reikalavimus, nustatytus Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Finansų ministerijos;
23.12. Lietuvos bankui, bankams, valiutos keityklos operatoriams, kitoms finansų įstaigoms, draudikams, vykdantiems jų veiklą reglamentuojančiuose teisės aktuose nustatytą veiklą;
23.13. jeigu kasos aparatas sugenda ir yra pradėta kasos aparato remonto procedūra arba kasos aparatu laikinai neįmanoma naudotis dėl priežasčių, nepriklausančių nuo ūkio subjekto valios. Šiame papunktyje nurodytos aplinkybės užfiksuojamos Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Finansų ministerijos nustatyta tvarka;
23.14. kai prekių pardavimo ir (arba) paslaugų suteikimo (kai ūkio subjektas superka prekes, – prekių supirkimo) ūkinės operacijos fiksuojamos Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Finansų ministerijos valdomoje išmaniojoje mokesčių administravimo informacinėje sistemoje Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Finansų ministerijos nustatyta tvarka;
23.15. kioskuose, kuriuose periodinės spaudos pardavimo įplaukos sudaro 60 procentų ir daugiau paskutinių trijų mėnesių bendrųjų įplaukų. Kiekviename kioske turi būti atskirai tvarkoma įplaukų už parduotą periodinę spaudą ir bendrųjų įplaukų apskaita. Kasos aparatai šiuose kioskuose turi būti įrengti per 3 mėnesius po to mėnesio, kuriam pasibaigus periodinės spaudos pardavimo įplaukų dalis nesudarė 60 procentų. Įrengti kasos aparatai naudojami nuolat, neatsižvelgiant į vėliau (po kasos aparato įrengimo dienos) gautą periodinės spaudos pardavimo įplaukų dalį;
23.16. ūkio subjektams, teikiantiems viešojo maitinimo paslaugas, teikiamas privalomosios karo tarnybos kariams uždaruose jų maitinimo objektuose;
23.17. kai ūkio subjektai parduoda prekes ar suteikia paslaugas vykstančių pramogų, sporto, kultūros renginių metu;
23.18. tarptautinėse, nacionalinėse ir kitokiose Lietuvos Respublikoje organizuojamose iki 10 dienų trukmės parodose-mugėse, kuriose ūkio subjektai parduoda savo gamybos produkciją;
23.19. asmenims, prekiaujantiems savo (nuosavybės teise priklausančiame ar kitais teisėtais pagrindais naudojamame) namų valdos žemės sklype, mėgėjų sodo sklype arba kitoje žemės ūkio valdoje (ūkyje), kurių ekonominis dydis neviršija 1 ekonominio dydžio vieneto, kaip tai suprantama pagal Lietuvos Respublikos sveikatos draudimo įstatymą, išaugintais žemės ūkio produktais ir iš jų pagamintais maisto produktais, jeigu prekiautojas prekybos vietoje turi žemės valdymo arba naudojimo teisės patvirtinimo dokumentus ir asmens dokumentą;
23.20. bibliotekoms, parduodančioms prekes ar suteikiančioms paslaugas, susijusias su bibliotekų veikla;
23.21. prekiaujant Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Finansų ministerijos nustatyta tvarka registruotų tiesioginio ryšio kompiuterių tinklo terminalų spausdintais loterijos bilietais, šių terminalų į apskaitą traukiamais momentinės loterijos, transporto ar kultūros, meno, sporto, pramogų, švietimo, mokslo, mokymo renginių bilietais, papildant viešojo judriojo (mobiliojo) telefono ryšio pokalbių sąskaitas, taip pat kai per šiuos terminalus mokamos ir į apskaitą traukiamos pinigų sumos už trečiųjų asmenų tiekiamas prekes ir teikiamas paslaugas. Šių terminalų kasos operacijų žurnalai pildomi Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Finansų ministerijos nustatyta tvarka;
23.22. švietimo teikėjams, vykdantiems Lietuvos Respublikos švietimo įstatymo 7–11 straipsniuose nurodytą ugdymo veiklą, profesinio mokymo teikėjams, vykdantiems jų veiklą reglamentuojančiuose teisės aktuose nustatytą veiklą;
23.23. prekiaujant lauko sąlygomis, t. y. ne pastatuose ar patalpose, taip pat ne kioskuose, vagonėliuose, kilnojamuosiuose nameliuose, automobilinėse parduotuvėse;
23.24. aprūpinant gyventojus vaistiniais preparatais Gyventojų aprūpinimo vaistiniais preparatais per kaimo vietovėse esančias pirminės sveikatos priežiūros įstaigas taisyklėse, patvirtintose Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2007 m. rugpjūčio 8 d. nutarimu Nr. 805 „Dėl Gyventojų aprūpinimo vaistiniais preparatais per kaimo vietovėse esančias pirminės sveikatos priežiūros įstaigas taisyklių patvirtinimo“, nustatyta tvarka;
23.25. kai kasos aparato naudoti neįmanoma dėl objektyvių priežasčių arba kasos aparato naudojimas sukeltų akivaizdžiai neproporcingą administracinę naštą – Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Finansų ministerijos patvirtintame pavyzdiniame kasos aparatų nenaudojimo atvejų sąraše nurodytais atvejais arba konkrečiais atvejais apskrities valstybinei mokesčių inspekcijai priėmus individualų sprendimą. Šiame papunktyje nurodyto individualaus sprendimo nenaudoti kasos aparatų priėmimo tvarką nustato Valstybinė mokesčių inspekcija prie Finansų ministerijos;
23.26. gyventojams, kurie verčiasi individualia veikla ir teikia paslaugas, išskyrus keleivių vežimo paslaugas, arba parduoda savo gamybos ne maisto prekes arba savo pačių surinktas, neperdirbtas miško gėrybes;
23.28. organizuojant azartinius lošimus B kategorijos lošimo automatais arba žaidimus žaidimo automatais, kai į lošimo arba žaidimo automatą įmetami metaliniai pinigai;
23.30. kai Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Finansų ministerijos nustatyta tvarka naudojami Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Finansų ministerijos nustatyta tvarka įtrauktų į Lietuvos Respublikoje leidžiamų naudoti kasos aparatų ir prekybos (paslaugų teikimo) automatų modelių sąrašą modelių prekybos (paslaugų teikimo) automatai ir įplaukos, gautos iš tokių automatų, traukiamos į apskaitą Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Finansų ministerijos nustatyta tvarka.
24. Jeigu aprašo 23.1–23.13 papunkčiuose nustatytais atvejais kasos aparatas nenaudojamas, aprašo 7 punkte nurodytiems asmenims pateikiamas bilietas, pinigų priėmimo kvitas (pinigų išmokėjimo kvitas), naudojami Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Finansų ministerijos nustatyta tvarka, arba mokėjimo operacijos patvirtinimo dokumentas, pinigų apskaitos ar kitas apskaitos dokumentas.
25. Jeigu aprašo 23.14–23.24 papunkčiuose nustatytais atvejais kasos aparatas nenaudojamas, aprašo 24 punkte nurodyti dokumentai aprašo 7 punkte nurodytiems asmenims pateikiami šiems asmenims pareikalavus.
26. Aprašo 23.25 papunktyje nustatytais atvejais Valstybinė mokesčių inspekcija prie Finansų ministerijos, atsižvelgdama į ūkinių operacijų mastą ir pobūdį, nustato aprašo 24 punkte nurodytų dokumentų pateikimo aprašo 7 punkte nurodytiems asmenims tvarką.
27. Pinigų priėmimo kvito (pinigų išmokėjimo kvito) rekvizitus ir formą nustato Valstybinė mokesčių inspekcija prie Finansų ministerijos. Ministrai, kai būtina užtikrinti teisės aktuose nustatyto teisinio reguliavimo įgyvendinimą jiems pavestose valdymo srityse, gali nustatyti pinigų apskaitos ar kito apskaitos dokumento, naudojamo vietoj pinigų priėmimo (pinigų išmokėjimo) kvito, formą. Toks pinigų apskaitos ar kitas apskaitos dokumentas privalo turėti visus Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Finansų ministerijos nustatytus pinigų priėmimo (pinigų išmokėjimo) kvito rekvizitus.
28. Aprašo 23.15–23.18 ir 23.23 papunkčiuose nurodytais atvejais turi būti naudojami kasos aparatai, kai prekiaujama alkoholiniais gėrimais (išskyrus 23.17 papunktyje nurodytą atvejį, kai prekiaujama tik alumi, ir 23.18 papunktyje nurodytą atvejį, kai prekiaujama tik alumi ir (arba) natūralios fermentacijos sidru, kurio tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 6 procentų), tabako gaminiais arba variklių degalais.
29. Aprašo 23.14 papunktyje nurodytu atveju pateiktas pinigų apskaitos ar kitas apskaitos dokumentas, turintis visus kasos aparato kvito rekvizitus, išskyrus rekvizitus, apibūdinančius kasos aparatus (kasos aparato įrengimo adresas ir kiti kasos aparatą apibūdinantys rekvizitai), laikomas kasos aparato kvitu.
V SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
30. Jeigu kasos aparatus naudoja ūkio subjektai, kuriems neprivaloma naudoti kasos aparatų, jiems mutatis mutandis taikomos aprašo nuostatos.
Pakeitimai:
1.
Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Nutarimas
Nr. 1297, 2019-12-18, paskelbta TAR 2019-12-20, i. k. 2019-20779
Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2018 m. spalio 24 d. nutarimo Nr. 1056 „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. rugpjūčio 13 d. nutarimo Nr. 1283 „Dėl Kasos aparatų diegimo ir naudojimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo“ pakeitimo
2.
Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Nutarimas
Nr. 180, 2021-03-24, paskelbta TAR 2021-03-29, i. k. 2021-06231
Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2018 m. spalio 24 d. nutarimo Nr. 1056 „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. rugpjūčio 13 d. nutarimo Nr. 1283 „Dėl Kasos aparatų diegimo ir naudojimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo“ pakeitimo