Suvestinė redakcija nuo 2024-01-01

 

Sprendimas paskelbtas: TAR 2018-12-29, i. k. 2018-21935

 

UKMERGĖS  RAJONO savivaldybės

TARYBA

 

SPRENDIMAS

DĖL MOKINIŲ NEMOKAMO MAITINIMO UKMERGĖS RAJONO SAVIVALDYBĖS UGDYMO ĮSTAIGOSE  TVARKOS APRAŠO IR PARAMOS MOKINIO REIKMENIMS ĮSIGYTI TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2018 m. gruodžio 19 d. Nr. 7-299

Ukmergė

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 18 straipsnio 1 dalimi ir 7 straipsnio 8 punktu, Lietuvos Respublikos socialinės paramos mokiniams įstatymo Nr. X-686 pakeitimo įstatymu, Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo 20 straipsniu, Ukmergės rajono savivaldybės taryba  nusprendžia:

1. Patvirtinti Mokinių nemokamo maitinimo Ukmergės rajono savivaldybės ugdymo įstaigose tvarkos aprašą (pridedama).

2. Patvirtinti Paramos mokinio reikmenims įsigyti tvarkos aprašą (pridedama).

3. Pripažinti netekusiais galios Ukmergės rajono savivaldybės tarybos 2010 m. sausio 28 d. sprendimą Nr.7-5 „Dėl Mokinių nemokamo maitinimo Ukmergės rajono savivaldybės ugdymo įstaigose tvarkos aprašo patvirtinimo“ ir Ukmergės rajono savivaldybės tarybos 2008 m. birželio 26 d. sprendimą Nr. 7-125 „Dėl Paramos mokinio reikmenims įsigyti tvarkos aprašo patvirtinimo“.

4. Nustatyti, kad šis sprendimas įsigalioja 2019 m. sausio 1 d.

 

 

 

Savivaldybės meras                                                                                     Rolandas Janickas


 

PATVIRTINTA

Ukmergės rajono savivaldybės tarybos

2018 m. gruodžio 19 d. sprendimu Nr. 7-299

 

 

MOKINIŲ NEMOKAMO MAITINIMO UKMERGĖS RAJONO SAVIVALDYBĖS UGDYMO ĮSTAIGOSE TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Šis Mokinių nemokamo maitinimo Ukmergės rajono savivaldybės ugdymo įstaigose  tvarkos aprašas (toliau – Tvarkos aprašas) reglamentuoja mokinių nemokamo maitinimo rūšis, dydžius, teisę į nemokamą maitinimą, kreipimosi ir skyrimo sąlygas, administravimą bei finansavimą.

2. Šis Tvarkos aprašas taikomas mokiniams, kurie mokosi Ukmergės rajono  bendrojo ir ikimokyklinio ugdymo mokyklose, profesinėse mokyklose (toliau – ugdymo įstaiga) pagal bendrojo ugdymo (pradinio, pagrindinio, vidurinio, specialiojo ugdymo) ar priešmokyklinio ugdymo programas.

3. Tvarkos aprašas netaikomas mokiniams, kurie:

3.1. mokosi pagal suaugusiųjų ugdymo programas;

3.2. mokosi ir pagal bendrojo ugdymo, ir pagal profesinio ugdymo programas;

3.3. yra išlaikomi (nemokamai gauna nakvynę ir maistą) valstybės arba savivaldybės finansuojamose įstaigose;

3.4. kuriems Lietuvos Respublikos civilinio kodekso nustatyta tvarka yra skiriama vaiko laikinoji ar nuolatinė globa (rūpyba).

4. Šiame Tvarkos apraše vartojamos sąvokos:

4.1. Pareiškėjas – vienas iš mokinio tėvų ar kitų bendrai gyvenančių pilnamečių asmenų, pilnametis mokinys ar nepilnametis mokinys, kuris yra susituokęs arba emancipuotas, mokinys nuo keturiolikos iki aštuoniolikos metų, turintis tėvų sutikimą.

4.2. Mokinys – asmuo, kuris mokosi mokykloje pagal priešmokyklinio ugdymo ar pagal bendrojo ugdymo (pradinio, pagrindinio, vidurinio ar specialiojo ugdymo) programas, išskyrus suaugusiųjų ugdymo programas. Mokiniu nelaikomas asmuo, kuris mokosi ir pagal bendrojo ugdymo, ir pagal profesinio mokymo programą.

4.3. Produktas – maisto produktas, naudojamas pusryčių, pietų ar pavakarių gamybai.

4.4. Bendrai gyvenantys asmenys – sutuoktiniai ir jų vaikai (įvaikiai) iki 18 metų; susituokęs asmuo, su kuriuo teismo sprendimu dėl sutuoktinių gyvenimo skyrium yra likę gyventi jų nepilnamečiai vaikai (įvaikiai), arba vienas iš tėvų ir jo vaikai (įvaikiai) iki 18 metų; neįregistravę santuokos ir bendrą ūkį tvarkantys pilnamečiai ar veiksniais pripažinti nepilnamečiai vyras ir moteris ir jų vaikai (įvaikiai) iki 18 metų. Į bendrai gyvenančių asmenų sudėtį taip pat įskaitomi dirbantys (taip pat savarankiškai dirbantys), jeigu per mėnesį jų gaunamos pajamos yra mažesnės kaip 1 valstybės remiamų pajamų dydis, arba nedirbantys (taip pat savarankiškai nedirbantys) nesusituokę ir savo vaikų (įvaikių) neauginantys pilnamečiai vaikai (įvaikiai) iki 24 metų, kurie mokosi pagal bendrojo ugdymo programą ar pagal formaliojo profesinio mokymo programą arba studijuoja aukštojoje mokykloje (studentai), įskaitant akademinių atostogų dėl ligos ar nėštumo laikotarpį, taip pat pilnamečiai vaikai (įvaikiai) nuo bendrojo ugdymo programos baigimo dienos iki tų pačių metų rugsėjo 1 dienos.

4.5. Socialinė rizika – veiksniai ir aplinkybės, dėl kurių asmenys patiria ar yra pavojus patirti jiems socialinę atskirtį: suaugusiųjų socialinių įgūdžių tinkamai prižiūrėti ir ugdyti vaikus (įvaikius) stoka ar nebuvimas; vaikų (įvaikių) visapusiško fizinio, protinio, dvasinio, dorovinio vystymosi ir saugumo sąlygų neužtikrinimas; psichologinė, fizinė ar seksualinė prievarta; smurtas; įsitraukimas ar polinkis įsitraukti į nusikalstamą veiklą; piktnaudžiavimas narkotinėmis, psichotropinėmis medžiagomis, alkoholiu, priklausomybė nuo narkotinių, psichotropinių medžiagų, alkoholio, azartinių lošimų; elgetavimas, valkatavimas, skurdas ir benamystė; motyvacijos dalyvauti darbo rinkoje stoka ar nebuvimas.

5. Nustatomos šios nemokamo maitinimo rūšys:

5.1. pietūs;

5.2. maitinimas organizuojamose dieninėse vasaros poilsio stovyklose;

5.3. pusryčiai.

6. Nemokamas maitinimas mokiniams finansuojamas iš valstybės biudžeto tikslinės dotacijos savivaldybės biudžetui, Ukmergės rajono savivaldybės biudžeto lėšų ir įstatymų nustatyta tvarka gautų kitų lėšų;

7. Nemokamo maitinimo mokiniams išlaidų rūšys:

7.1. išlaidos produktams (įskaitant prekių pirkimo pridėtinės vertės mokestį);

7.2. patiekalų gamybos išlaidos;

7.3. išlaidos mokinių nemokamam maitinimui administruoti.

8. Išlaidos, numatytos 7.1 ir 7.3 papunkčiuose, finansuojamos iš valstybės biudžeto specialiosios tikslinės dotacijos savivaldybės biudžetui ir įstatymų nustatyta tvarka gautų lėšų;

9. Išlaidoms, numatytoms 7.2 papunktyje, per kalendorinius metus panaudojama ne didesnė lėšų suma negu 4 procentai nuo panaudotų lėšų išlaidoms produktams (įskaitant pridėtinės vertės mokestį ) finansuoti.

10. Einamaisiais metais nepanaudotoms 7.1 ir 7.3 papunkčiuose nurodytoms išlaidoms padengti valstybės biudžeto specialiosios tikslinės dotacijos savivaldybės biudžetui gali būti skiriamos papildomai mokinio reikmenų įsigijimo išlaidoms padengti. 

11. Nemokamo maitinimo mokiniams administravimą įgyvendina savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyrius, Švietimo ir sporto skyrius, Strateginio planavimo ir biudžeto skyrius, seniūnijos, rajono ugdymo įstaigos.

 

II SKYRIUS

NEMOKAMO MAITINIMO SKYRIMAS

 

12. Mokiniai turi teisę į nemokamus pietus ir maitinimą dieninėse vasaros poilsio stovyklose, jeigu vidutinės pajamos vienam šeimos nariui per mėnesį yra mažesnės kaip 1,5 valstybės remiamų pajamų (toliau VRP) dydžio.

13. Mokiniai turi teisę į nemokamus pietus ir maitinimą dieninėse vasaros poilsio stovyklose, atsižvelgiant į šeimos gyvenimo sąlygas, jeigu vidutinės pajamos 1 šeimos nariui yra mažesnės kaip 2 VRP dydžiai, jei mokinys:

13.1. gyvena šeimoje, kai motina ar tėvas vieni augina vaiką (vaikus);

13.2. yra iš šeimos, auginančios tris ir daugiau vaikų;

13.3. bent vienas iš bendrai gyvenančių asmenų ar vienas gyvenantis asmuo yra asmuo su negalia;

Papunkčio pakeitimai:

Nr. 7-60, 2023-06-29, paskelbta TAR 2023-07-03, i. k. 2023-13637

 

13.4. atsiradus šeimoje papildomų išlaidų, sunkios ligos, nelaimingo atsitikimo, maitintojo netekimo atvejais ir kt.

14. Nemokami pietūs skiriami  išimties atvejais, atsižvelgiant į šeimos gyvenimo sąlygas, jeigu vidutinės pajamos vienam šeimos nariui per mėnesį yra mažesnės kaip 2,5 VRP dydžio, jei mokinys:

14.1. yra iš šeimos, auginančios tris ir daugiau vaikų;

14.2. mokinys gyvena šeimoje, kai motina ar tėvas vieni augina vaiką (vaikus);

14.3. mokinys patiria socialinę riziką arba mokinį augina bendrai gyvenantys asmenys, patiriantys socialinę riziką;

14.4. bent vienas iš bendrai gyvenančių asmenų ar vienas gyvenantis asmuo yra asmuo su negalia;

Papunkčio pakeitimai:

Nr. 7-60, 2023-06-29, paskelbta TAR 2023-07-03, i. k. 2023-13637

 

14.5. atsiradus šeimoje papildomų išlaidų, sunkios ligos, nelaimingo atsitikimo, netekus maitintojo ir kt.

15. 5–12 klasių mokiniai turi teisę į nemokamus pusryčius, atsižvelgiant į šeimos gyvenimo sąlygas, surašius buities ir gyvenimo sąlygų patikrinimo aktą (skiriama pagal ugdymo įstaigų pateiktus mokinių sąrašus).

16. Savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyrius skiria nemokamus pusryčius pagal ugdymo įstaigų pateiktus mokinių sąrašus, sudarytus patikrinus šeimos gyvenimo sąlygas ir surašius buities ir gyvenimo sąlygų patikrinimo aktą. Aktas turi būti surašytas ugdymo įstaigos socialinio pedagogo ar atsakingo darbuotojo už nemokamą maitinimą.

17. Nemokamiems pusryčiams ir pietums išimties tvarka gali būti panaudojama iki 6 procentų šio Tvarkos aprašo 7.1 ir 7.3 papunkčiuose numatytoms išlaidoms finansuoti skirtų valstybės biudžeto lėšų.

18. 0–4 klasių mokiniams nemokami pusryčiai neteikiami, kadangi jiems skiriamas maitinimas pagal kitų institucijų vykdomas vaikų maitinimo programas („Pienas vaikams“, „Vaisiai vaikams“).

19. Sprendimas dėl mokinių nemokamo maitinimo skyrimo ar nutraukimo priimamas Savivaldybės mero nustatyta tvarka.

Punkto pakeitimai:

Nr. 7-60, 2023-06-29, paskelbta TAR 2023-07-03, i. k. 2023-13637

 

20. Šeimos vidutinės pajamos nemokamam maitinimui gauti apskaičiuojamos Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo 17 straipsnyje nustatyta tvarka:

20.1. vidutinės šeimos pajamos apskaičiuojamos pagal 3 kalendorinių mėnesių iki kreipimosi dėl nemokamo maitinimo mokiniams pajamas;

20.2. pagal kreipimosi dėl nemokamo maitinimo mokiniams mėnesio pajamas, jei bent vieno šeimos narių pajamų šaltinis ar šeimos sudėtis, lyginant su 3 praėjusiais kalendoriniais mėnesiais, pasikeitė.

21. Šio Tvarkos aprašo 20.1 papunktyje nustatyta tvarka netaikoma, jei per 3 kalendorinius mėnesius, praėjusius iki kreipimosi dėl socialinės paramos mokiniams mėnesio, buvo gauta vienkartinė išmoka (premija, vienkartinė netekto darbingumo kompensacija, išeitinė išmoka, išmokėta nutraukus darbo sutartį, išeitinė išmoka atleidžiant iš pareigų valstybės tarnautojui ir kitos faktiškai gautos vienkartinės pajamos, išskyrus kompensaciją už nepanaudotas atostogas) ar iš karto už 2 ir daugiau kalendorinių mėnesių išmokėtos kas mėnesį gaunamos išmokos.

22. Jei kreipimosi dėl nemokamo maitinimo mėnesį bent vieno šeimos nario pajamų šaltinis ar šeimos sudėtis, lyginant su 3 praėjusiais kalendoriniais mėnesiais, pasikeitė, mokiniams, iki kalendorinių metų ar mokslo metų pabaigos ar vasaros atostogų metu mokyklose organizuojamose dieninėse vasaros poilsio stovyklose gavusiems nemokamą maitinimą, jis teikiamas, kol bus pateikta informacija apie pasikeitusias pajamas ir priimtus naujus sprendimus dėl nemokamo maitinimo skyrimo, bet ne ilgiau kaip 2 mėnesius nuo prašymo-paraiškos pateikimo dienos.

23. Jei šeima gauna piniginę socialinę paramą pagal Lietuvos Respublikos socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymą (toliau – Įstatymas), šeimos pajamos socialinei paramai mokiniams gauti apskaičiuojamos pagal pajamas, kurios paskutinį kartą buvo nurodytos skiriant piniginę socialinę paramą, įskaitant paskirtos socialinės pašalpos dydį, išskyrus papildomai paskirtos socialinės pašalpos dydį,  ir neįskaitant būsto šildymo išlaidų, išlaidų šaltam vandeniui ir karštam vandeniui kompensacijos dydžio.

24. Mokinių nemokamam maitinimui skirtiems produktams įsigyti skiriamų lėšų dydis vienai dienai vienam mokiniui nustatomas vadovaujantis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro patvirtintu pusryčių, pietų ir pavakarių patiekalų gamybai reikalingų produktų rinkinių sąrašu pagal mokinių amžiaus grupes.

25. Mokinių nemokamam maitinimui skirtiems produktams įsigyti vienai dienai vienam mokiniui (įskaitant prekių pirkimo pridėtinės vertės mokestį) skiriama:

25.1. nuo 3,5 iki 5 procentų bazinės socialinės išmokos (toliau – BSI) dydžio suma pietums;

25.2. nuo 1,6 iki 2,8 procento BSI dydžio suma pusryčiams;

25.3. nuo 8,3 iki 9,7 procento BSI dydžio suma maitinimui (pusryčiams, pietums, pavakariams) mokyklose organizuojamose dieninėse vasaros poilsio stovyklose.

26. Tikslios nemokamo maitinimo dienos produktų kainos (įskaitant produktų pirkimo pridėtinės vertės mokestį) patvirtinamos atskiru Savivaldybės tarybos sprendimu.

27. Mokiniams nemokamas maitinimas skiriamas nuo mokslo metų pradžios iki mokslo metų pabaigos, o pateikus  prašymą mokslo metais – nuo informacijos apie priimtą sprendimą gavimo mokykloje kitos dienos iki mokslo metų pabaigos. Vasaros atostogų metu mokyklose organizuojamose dieninėse vasaros poilsio stovyklose, jei paskutinį mokslo metų mėnesį mokinys turėjo teisę gauti nemokamą maitinimą, be atskiro prašymo nuo mokykloje organizuojamos dieninės vasaros poilsio stovyklos pradžios.

 

III SKYRIUS

KREIPIMASIS DĖL NEMOKAMO MAITINIMO SKYRIMO

 

28. Dėl nemokamo maitinimo vienas iš mokinio tėvų (įtėvių), pilnametis mokinys (toliau – pareiškėjas) skyrimo kreipiasi į deklaruotos gyvenamosios savivaldybės administracijos institucijas: kaimo seniūnijų gyventojai į seniūnijas (toliau – seniūnija), miesto gyventojai į Socialinės paramos skyrių). Jei gyvenamoji vieta nedeklaruota, kreipiasi į savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyrių.

29. Kai pareiškėjas deklaruoja gyvenamąją vietą kitame rajone, o faktiškai gyvena Ukmergės rajone, dėl nemokamo maitinimo kreipiasi į faktinės gyvenamosios vietos savivaldybės administraciją.

30. Kai pareiškėjo  gyvenamoji vieta nesutampa su faktine gyvenamąja vieta Ukmergės rajone, nedeklaravusieji gyvenamosios vietos ir neįtraukti į gyvenamosios vietos nedeklaravusių asmenų apskaitą, bet faktiškai gyvenantys Ukmergės rajono savivaldybėje, bei asmenys, kurie Ukmergės rajono savivaldybės teritorijoje nuomojasi būstą, dėl nemokamo maitinimo kreipiasi pagal faktinę gyvenamąją vietą.

31. Pareiškėjas užpildo socialinės apsaugos ir darbo ministro patvirtintą prašymą-paraišką (toliau – prašymas) ir pateikia dokumentus (išskyrus informaciją, kurią Socialinės paramos skyriaus, seniūnijų socialiniai darbuotojai gauna iš valstybės ir žinybinių registrų bei valstybės informacinių sistemų):

31.1. asmens tapatybę patvirtinančius dokumentus;

31.2. pažymas apie darbingų šeimos narių (neatsižvelgiant į tai, kur jie deklaruoja gyvenamąją vietą) paskutinių 3 mėnesių iki kreipimosi pajamas;

31.3. pažymas apie priteistas ar mokamas (nemokamas) lėšas vaiko (vaikų) išlaikymui (alimentus);

31.4. esant poreikiui, kitus dokumentus.

32. Dėl nemokamo maitinimo prašymą pareiškėjas gali pateikti ir ugdymo įstaigos, kurioje mokinys mokosi ar kuri organizuoja dienines vasaros poilsio stovyklas, administracijai. Šiuo atveju ugdymo įstaiga prašymą su visais reikalingais dokumentais, nurodytais šio Tvarkos aprašo 30 punkte, perduoda Ukmergės rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriui.

33. Pareiškėjai privalo sudaryti galimybę ugdymo įstaigų socialiniams pedagogams ar asmenims, atsakingiems už ugdymo įstaigų nemokamą maitinimą, o esant socialinės rizikos veiksniams šeimose – Ukmergės socialinių paslaugų centro darbuotojams, tikrinti buities ir gyvenimo sąlygas.

Punkto pakeitimai:

Nr. 7-60, 2023-06-29, paskelbta TAR 2023-07-03, i. k. 2023-13637

 

34. Jei mokinio tėvai (įtėviai) nesikreipia dėl nemokamo maitinimo, ugdymo įstaiga apie tai raštu informuoja mokinio gyvenamosios vietos savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyrių arba seniūniją ir pateikia informaciją, reikalingą nemokamam maitinimui mokiniui skirti. Tokiu atveju paramos prašo ugdymo įstaiga.

35. Jei kreipimosi dėl nemokamo maitinimo mokiniams metu šeima gauna piniginę socialinę paramą pagal Įstatymą, pareiškėjas pateikia savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriui ar seniūnijai tik  prašymą nemokamam maitinimui gauti.

36. Kad mokinys gautų nemokamą maitinimą nuo mokslo metų pradžios, pareiškėjas gali kreiptis nuo einamųjų metų liepos 1 dienos.

37. Pareiškėjas trūkstamus dokumentus nemokamam mokinių maitinimui gauti turi pateikti ne vėliau kaip per mėnesį nuo prašymo pateikimo dienos, išskyrus, kai pajamos nemokamam mokinių maitinimui gauti skaičiuojamos pagal šio Tvarkos aprašo 23 punktą. Kai pajamos nemokamam mokinių maitinimui gauti skaičiuojamos pagal minėtą Tvarkos aprašo punktą, trūkstami dokumentai pateikiami ne vėliau kaip per du mėnesius nuo prašymo pateikimo dienos. Jei pareiškėjas pagal nustatytą terminą nepateikia trūkstamų dokumentų, savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyrius priima sprendimą neskirti nemokamo mokinių maitinimo.

38. Prašymas gali būti pateiktas asmeniškai arba elektroniniu būdu per Socialinės paramos šeimai informacinę sistemą (SPIS svetainėje www.spis.lt).

 

IV SKYRIUS

NEMOKAMO MAITINIMO TEIKIMAS

 

39. Mokinių nemokamas maitinimas teikiamas toje ugdymo įstaigoje, kurioje mokiniai mokosi, neatsižvelgiant į jų gyvenamąją vietą.

40. Mokiniams nemokamas maitinimas teikiamas ugdymo įstaigų organizuojamose vasaros poilsio stovyklose.

41. Nemokamas maitinimas poilsio, švenčių ir atostogų dienomis per mokslo metus mokiniams neteikiamas, išskyrus vasaros atostogų metu ugdymo įstaigų organizuojamose dieninėse vasaros poilsio stovyklose.

42. Mokiniams vietoj nemokamo maitinimo negali būti išmokami pinigai.

43. Mokiniams nemokamas maitinimas neteikiamas, jei jų tėvai yra atleisti nuo mokėjimo už vaikų maitinimą ugdymo įstaigų bendrabučiuose.

44. Mokiniui pakeitus ugdymo įstaigą, ankstesnės ugdymo įstaigos administracija naujos ugdymo įstaigos administracijai ne vėliau kaip kitą darbo dieną po ugdymo įstaigos pakeitimo dienos pateikia elektroninėmis ryšio priemonėmis laisvos formos pažymą apie mokinio teisę gauti nemokamą maitinimą ir informuoja elektroninėmis ryšio priemonėmis pareiškėjo gyvenamosios vietos Socialinės paramos skyrių apie tai, kad mokinys pakeitė ugdymo įstaigą. Pakeitus ugdymo įstaigą, nemokamas maitinimas naujoje ugdymo įstaigoje pradedamas teikti nuo kitos darbo dienos, kai sprendimas buvo gautas ugdymo įstaigoje.

45. Nemokamas maitinimas mokiniams neteikiamas:

45.1. esant aplinkybėms, nurodytoms šio Tvarkos aprašo 3 punkte;

45.2. nesant aplinkybėms, nurodytoms šio Tvarkos aprašo 2,12,13 ir 14 punktuose;

45.3. pareiškėjas nevykdo šio Tvarkos aprašo 47 punkte nustatytų pareigų;

45.4. esant šio Tvarkos aprašo 43 punkte nurodytai aplinkybei dėl socialinės paramos mokiniams nutraukimo priėmimo dienos.

 

V SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

46. Nemokamas maitinimas rajono ugdymo įstaigose organizuojamas savivaldybės administracijos direktoriaus nustatyta tvarka.

47. Pareiškėjas privalo prašyme pateikti visą teisingą informaciją, reikalingą teisei į nemokamą maitinimą mokiniams nustatyti, informuoti savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyrių arba seniūnijas apie pasikeitusias aplinkybes, turinčias įtakos teisei į nemokamą maitinimą mokiniams, ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo šių aplinkybių atsiradimo dienos bei sudaryti ugdymo įstaigų, seniūnijų, Ukmergės nestacionarių socialinių paslaugų centro darbuotojams galimybę tikrinti šeimos gyvenimo ir buities sąlygas ir surašyti buities ir gyvenimo sąlygų patikrinimo aktą.

48. Pareiškėjas, nuslėpęs ar pateikęs neteisingus duomenis, reikalingus nemokamam maitinimui skirti ir dėl to neteisėtai jį gavęs, privalo šią paramą suteikusiai institucijai grąžinti neteisėtai gauto nemokamo maitinimo dydžio pinigines lėšas. Neteisėtai gautos ir negrąžintos nemokamam maitinimui skirtos lėšos išieškomos teisės aktų nustatyta tvarka. 

49. Sprendimas dėl nemokamo maitinimo mokiniams skyrimo gali būti apskundžiamas Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka

50. Socialinės paramos mokiniams skyrimo tikslu renkami asmens duomenys yra saugomi Asmens duomenų teisinės apsaugos įstatyme nustatytais terminais.

part_a5b63f7828544f4b98dc3698341d37f4_end


 

PATVIRTINTA

Ukmergės rajono savivaldybės tarybos

2018 m. gruodžio 19 d. sprendimu Nr. 7-299

 

PARAMOS MOKINIO REIKMENIMS ĮSIGYTI

TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Šis Paramos mokinio reikmenims įsigyti tvarkos aprašas (toliau – Tvarkos aprašas) reglamentuoja paramos mokinio reikmenims įsigyti (toliau – parama) dydį, kreipimosi ir skyrimo sąlygas, administravimą ir finansavimą.

2. Tvarkos aprašas taikomas mokiniams, kurie mokosi Ukmergės rajono bendrojo ugdymo mokyklose, profesinėse mokyklose, ikimokyklinio ugdymo mokyklose (toliau – ugdymo įstaiga) pagal bendrojo ugdymo (pradinio, pagrindinio, vidurinio, specialiojo ugdymo) ar priešmokyklinio ugdymo programas.

3. Parama neskiriama mokiniams, kurie:

3.1. mokosi pagal suaugusiųjų ugdymo programas;

3.2. mokosi ir pagal bendrojo ugdymo, ir pagal profesinio ugdymo programas;

3.3. yra išlaikomi (nemokamai gauna nakvynę ir maistą) valstybės arba savivaldybės finansuojamose įstaigose;

3.4. kuriems Lietuvos Respublikos civilinio kodekso nustatyta tvarka yra skiriama vaiko laikinoji ar nuolatinė globa (rūpyba).

4. Šiame Tvarkos apraše vartojamos sąvokos:

4.1. Mokinio reikmenys – individualios mokymosi priemonės (pratybų sąsiuviniai, skaičiuotuvai, rašymo, braižymo, piešimo ir kitos mokinio individualiai naudojamos mokymosi priemonės), sportinė apranga, avalynė, drabužiai ir kiti mokiniui ugdyti būtini reikmenys, kuriais mokiniai neaprūpinami Lietuvos Respublikos švietimo įstatymo nustatyta tvarka.

4.2. Mokinys – asmuo, kuris mokosi mokykloje pagal priešmokyklinio ugdymo ar pagal bendrojo ugdymo (pradinio, pagrindinio, vidurinio ar specialiojo ugdymo) programas, išskyrus suaugusiųjų ugdymo programas. Mokiniu nelaikomas asmuo, kuris mokosi ir pagal bendrojo ugdymo ir pagal profesinio mokymo programą.

4.3. Pareiškėjas – vienas iš mokinio tėvų ar kitų bendrai gyvenančių pilnamečių asmenų, pilnametis mokinys ar nepilnametis mokinys, kuris yra susituokęs arba emancipuotas, mokinys nuo keturiolikos iki aštuoniolikos metų, turintis tėvų sutikimą.

4.4. Bendrai gyvenantys asmenys – sutuoktiniai ir jų vaikai (įvaikiai) iki 18 metų; susituokęs asmuo, su kuriuo teismo sprendimu dėl sutuoktinių gyvenimo skyrium yra likę gyventi jų nepilnamečiai vaikai (įvaikiai), arba vienas iš tėvų ir jo vaikai (įvaikiai) iki 18 metų; neįregistravę santuokos ir bendrą ūkį tvarkantys pilnamečiai ar veiksniais pripažinti nepilnamečiai vyras ir moteris ir jų vaikai (įvaikiai) iki 18 metų. Į bendrai gyvenančių asmenų sudėtį taip pat įskaitomi dirbantys (taip pat savarankiškai dirbantys), jeigu per mėnesį jų gaunamos pajamos yra mažesnės kaip 1 valstybės remiamų pajamų dydis, arba nedirbantys (taip pat savarankiškai nedirbantys) nesusituokę ir savo vaikų (įvaikių) neauginantys pilnamečiai vaikai (įvaikiai) iki 24 metų, kurie mokosi pagal bendrojo ugdymo programą ar pagal formaliojo profesinio mokymo programą arba studijuoja aukštojoje mokykloje (studentai), įskaitant akademinių atostogų dėl ligos ar nėštumo laikotarpį, taip pat pilnamečiai vaikai (įvaikiai) nuo bendrojo ugdymo programos baigimo dienos iki tų pačių metų rugsėjo 1 dienos.

4.5. Socialinė rizika – veiksniai ir aplinkybės, dėl kurių asmenys patiria ar yra pavojus patirti jiems socialinę atskirtį: suaugusiųjų socialinių įgūdžių tinkamai prižiūrėti ir ugdyti vaikus (įvaikius) stoka ar nebuvimas; vaikų (įvaikių) visapusiško fizinio, protinio, dvasinio, dorovinio vystymosi ir saugumo sąlygų neužtikrinimas; psichologinė, fizinė ar seksualinė prievarta; smurtas; įsitraukimas ar polinkis įsitraukti į nusikalstamą veiklą; piktnaudžiavimas narkotinėmis, psichotropinėmis medžiagomis, alkoholiu, priklausomybė nuo narkotinių, psichotropinių medžiagų, alkoholio, azartinių lošimų; elgetavimas, valkatavimas, skurdas ir benamystė; motyvacijos dalyvauti darbo rinkoje stoka ar nebuvimas.

5. Parama mokinio reikmenims įsigyti finansuojama iš valstybės biudžeto tikslinės dotacijos Ukmergės rajono savivaldybės biudžetui, savivaldybės biudžeto lėšų ir įstatymų nustatyta tvarka gautų kitų lėšų;

6. Mokinio reikmenims įsigyti išlaidų rūšys yra išlaidos mokinio reikmenims (įskaitant prekių pirkimo pridėtinės vertės mokestį) ir administravimo išlaidos.

7. Einamaisiais metais nepanaudotos lėšos, skirtos mokinių nemokamam maitinimui, gali būti skiriamos papildomai paramai mokinio reikmenų įsigijimo išlaidoms padengti. 

8. Paramai gali būti panaudojama iki 6 procentų nurodytoms išlaidoms finansuoti skirtų valstybės biudžeto lėšų.

 

II SKYRIUS

PARAMOS MOKINIO REIKMENIMS ĮSIGYTI SKYRIMAS

 

9. Mokiniai turi teisę į paramą, jeigu vidutinės pajamos vienam šeimos nariui per mėnesį yra mažesnės kaip 1,5 valstybės remiamų pajamų (toliau – VRP) dydžio.

10. Atsižvelgiant į šeimos gyvenimo sąlygas, jeigu vidutinės pajamos 1 šeimos nariui yra mažesnės kaip 2 VRP dydžiai, gali kreiptis jei mokinys:

10.1. gyvena šeimoje, kai motina ar tėvas vieni augina vaiką (vaikus);

10.2. yra iš šeimos, auginančios tris ir daugiau vaikų;

10.3. bent vienas iš bendrai gyvenančių asmenų ar vienas gyvenantis asmuo yra asmuo su negalia;

Papunkčio pakeitimai:

Nr. 7-60, 2023-06-29, paskelbta TAR 2023-07-03, i. k. 2023-13637

 

10.4. atsiradus šeimoje papildomų išlaidų, sunkios ligos ar mirties, nelaimingo atsitikimo, maitintojo netekimo atvejais ir kt.

11. Parama skiriama išimties atvejais, atsižvelgiant į šeimos gyvenimo sąlygas, jeigu vidutinės pajamos 1 šeimos nariui per mėnesį yra mažesnės kaip 2,5 VRP dydžio, jei mokinys:

11.1. yra iš šeimos, auginančios tris ir daugiau vaikų;

11.2. gyvena  šeimoje, kai motina ar tėvas vieni augina vaiką (vaikus);

11.3. patiria socialinę riziką arba mokinį augina bendrai gyvenantys asmenys, patiriantys socialinę riziką;

11.4. bent vienas iš bendrai gyvenančių asmenų ar vienas gyvenantis asmuo yra asmuo su negalia;

Papunkčio pakeitimai:

Nr. 7-60, 2023-06-29, paskelbta TAR 2023-07-03, i. k. 2023-13637

 

11.5. atsiradus šeimoje papildomų išlaidų sunkios ligos, nelaimingo atsitikimo, netekus maitintojo ir kt.

12. Sprendimas dėl paramos mokinio reikmenims įsigyti išimties atvejais priimamas Savivaldybės mero nustatyta tvarka.

Punkto pakeitimai:

Nr. 7-60, 2023-06-29, paskelbta TAR 2023-07-03, i. k. 2023-13637

 

13. Šeimos vidutinės pajamos apskaičiuojamos Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo (toliau – Įstatymas) 17 straipsnyje nustatyta tvarka:

13.1. Vidutinės šeimos pajamos apskaičiuojamos pagal 3 kalendorinių mėnesių iki kreipimosi dėl paramos mokinio reikmenims įsigyti.

13.2. Pagal kreipimosi dėl paramos mokinio reikmenims įsigyti mėnesio pajamas, jei bent vieno šeimos narių pajamų šaltinis ar šeimos sudėtis, lyginant su 3 praėjusiais kalendoriniais mėnesiais, pasikeitė.

14. Parama netaikoma, jei per 3 kalendorinius mėnesius, praėjusius iki kreipimosi dėl paramos mokinio reikmenims įsigyti buvo gauta vienkartinė išmoka (premija, vienkartinė netekto darbingumo kompensacija, išeitinė išmoka, išmokėta nutraukus darbo sutartį, išeitinė išmoka atleidžiamam iš pareigų valstybės tarnautojui ir kitos faktiškai gautos vienkartinės pajamos, išskyrus kompensaciją už nepanaudotas atostogas) ar iš karto už 2 ir daugiau kalendorinių mėnesių išmokėtos kas mėnesį gaunamos išmokos.

15. Jei šeima gauna piniginę socialinę paramą pagal Įstatymą, šeimos pajamos socialinei paramai mokinio reikmenims įsigyti apskaičiuojamos pagal pajamas, kurios paskutinį kartą buvo nurodytos skiriant piniginę socialinę paramą, įskaitant paskirtos socialinės pašalpos dydį, bet neįskaitant papildomai paskirtos socialinės pašalpos ir būsto šildymo išlaidų, išlaidų šaltam vandeniui ir karštam vandeniui kompensacijos dydžių.

16. Mokinio reikmenims įsigyti (įskaitant prekių pirkimo pridėtinės vertės mokestį) per kalendorinius metus vienam vaikui skiriama 2 valstybės remiamų pajamų (toliau – VRP) dydžio suma.

17. Parama teikiama:

17.1. pinigais, kurie yra pervedami į pareiškėjo sąskaitą banke;

17.2. nepinigine forma, jeigu mokinys auga socialinę riziką patiriančioje šeimoje.

18. Jeigu mokinys patiria socialinę riziką arba mokinį augina bendrai gyvenantys asmenys, patiriantys socialinę riziką (paramą skiriant nepinigine forma), mokinio reikmenų rinkiniai sudaromi individualiai kiekvienam mokiniui pagal individualius jų poreikius, atsižvelgiant į mokinių skaičių šeimoje ir jau turimus mokinio reikmenis, vadovaujantis Švietimo ir mokslo ministro patvirtintu Individualiųjų mokymosi priemonių sąrašu.

19. Šeimų, patiriančių socialinę riziką ir auginančių mokyklinio amžiaus vaikus, kuriems mokinio reikmenų rinkiniai sudaromi individualiai, sąrašą savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriui pateikia Ukmergės socialinių paslaugų centras.

Punkto pakeitimai:

Nr. 7-60, 2023-06-29, paskelbta TAR 2023-07-03, i. k. 2023-13637

 

III SKYRIUS

KREIPIMASIS DĖL PARAMOS MOKINIO REIKMENIMS ĮSIGYTI

 

20. Dėl paramos mokinio reikmenims įsigyti vienas iš mokinio tėvų (įtėvių), pilnametis mokinys, kuris yra susituokęs arba emancipuotas (toliau – pareiškėjas) skyrimo kreipiasi į deklaruotos gyvenamosios savivaldybės administracijos institucijas (kaimo vietovėje – seniūniją, mieste – Socialinės paramos skyrių). Jei gyvenamoji vieta nedeklaruota – kreipiasi į Socialinės paramos skyrių.

21. Kai pareiškėjas deklaruoja gyvenamąją vietą kitame rajone, o faktiškai gyvena Ukmergės rajone, dėl paramos kreipiasi į faktinės gyvenamosios vietos savivaldybės administraciją.

22. Kai pareiškėjo  gyvenamoji vieta nesutampa su faktine gyvenamąja vieta Ukmergės rajone, nedeklaravusieji gyvenamosios vietos ir neįtraukti į gyvenamosios vietos nedeklaravusių asmenų apskaitą, bet faktiškai gyvenantys Ukmergės rajono savivaldybėje, bei asmenys, kurie Ukmergės rajono savivaldybės teritorijoje nuomojasi būstą, kreipiasi pagal faktinę gyvenamąją vietą.

23. Pareiškėjas užpildo socialinės apsaugos ir darbo ministro patvirtintą prašymą-paraišką (toliau – prašymas) ir pateikia šiuos dokumentus (išskyrus informaciją, kurią Socialinės paramos skyriaus specialistai, seniūnijų socialiniai darbuotojai gauna iš valstybės ir žinybinių registrų bei valstybės informacinių sistemų):

23.1. asmens tapatybę patvirtinančius dokumentus;

23.2. pažymas apie darbingų šeimos narių (neatsižvelgiant į tai, kur jie deklaruoja gyvenamąją vietą) paskutinių 3 mėnesių iki kreipimosi pajamas;

23.3. pažymas apie priteistas ar mokamas (nemokamas) lėšas vaiko (vaikų) išlaikymui (alimentus);

23.4. esant poreikiui, kitus dokumentus.

24. Jei mokinio tėvai (įtėviai) nesikreipia dėl paramos mokinio reikmenims įsigyti skyrimo, ugdymo įstaiga apie tai raštu informuoja mokinio gyvenamosios vietos Socialinės paramos skyrių arba seniūniją ir pateikia turimą informaciją, reikalingą paramos mokinio reikmenims įsigyti  skyrimui. Tokiu atveju paramos prašo ugdymo įstaiga.

25. Jei kreipimosi dėl paramos mokinio reikmenims įsigyti metu šeima gauna piniginę socialinę paramą pagal Įstatymą, pareiškėjas pateikia savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriui ar seniūnijai tik patvirtintą prašymą-paraišką dėl paramos mokinio reikmenims įsigyti skyrimo.

26. Kad mokinys gautų paramą prasidedant mokslo metams, pareiškėjas kreipiasi nuo liepos 1 dienos, bet ne vėliau kaip iki einamųjų metų gruodžio 1 dienos.

27. Pareiškėjas trūkstamus dokumentus paramai mokinio reikmenims gauti  turi pateikti ne vėliau kaip per mėnesį nuo patvirtinto prašymo-paraiškos pateikimo dienos, išskyrus, kai pajamos paramai mokinio reikmenims gauti skaičiuojamos pagal šio Tvarkos aprašo 15 punktą. Kai pajamos paramai mokinio reikmenims gauti skaičiuojamos pagal šio Tvarkos aprašo 15 punktą, trūkstami dokumentai pateikiami ne vėliau kaip per du mėnesius nuo patvirtinto  prašymo-paraiškos pateikimo dienos. Jei pareiškėjas pagal nustatytą terminą nepateikia trūkstamų dokumentų, Socialinės paramos skyrius priima sprendimą neskirti paramos mokinio reikmenims įsigyti.

28. Patvirtintas prašymas-paraiška gali būti pateiktas asmeniškai arba elektroniniu būdu  per socialinės paramos šeimai informacinę sistemą (SPIS svetainėje www.spis.lt).

 

IV SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

29. Sprendimas dėl paramos mokinio reikmenims įsigijimo ar nutraukimo priimamas Savivaldybės mero nustatyta tvarka.

Punkto pakeitimai:

Nr. 7-60, 2023-06-29, paskelbta TAR 2023-07-03, i. k. 2023-13637

 

30. Mokinio reikmenų naudojimą pagal paskirtį užtikrina mokinio tėvai (įtėviai).

31. Šio Tvarkos aprašo įgyvendinimo kontrolę vykdo Ukmergės rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyrius.

32. Pareiškėjas, nuslėpęs ar pateikęs neteisingus duomenis, reikalingus socialinei paramai mokiniams gauti, ir dėl to neteisėtai ją gavęs, privalo šią paramą grąžinti. Neteisėtai gautos ir negrąžintos socialinės paramos mokiniams dydžio piniginės lėšos išieškomos teisės aktų nustatyta tvarka. 

33. Pareiškėjas privalo informuoti Socialinės paramos skyrių arba seniūnijas apie pasikeitusias aplinkybes, turinčias įtakos paramai gauti bei sudaryti galimybę ugdymo įstaigų, seniūnijų, Ukmergės nestacionarių socialinių paslaugų centro darbuotojams  tikrinti šeimos gyvenimo  sąlygas ir surašyti buities ir gyvenimo sąlygų patikrinimo aktą.

34. Sprendimas dėl paramos mokinio reikmenims įsigyti skyrimo gali būti skundžiamas Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.

35. Socialinės paramos mokiniams skyrimo tikslu renkami asmens duomenys yra saugomi Asmens duomenų teisinės apsaugos įstatyme nustatytais terminais.

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Ukmergės rajono savivaldybės taryba, Sprendimas

Nr. 7-138, 2021-05-27, paskelbta TAR 2021-05-31, i. k. 2021-12199

Dėl Ukmergės rajono savivaldybės tarybos 2018 m. gruodžio 19 d. sprendimo Nr. 7-299 „Dėl Mokinių nemokamo maitinimo Ukmergės rajono savivaldybės ugdymo įstaigose tvarkos aprašo ir Paramos mokinio reikmenims įsigyti tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo

 

2.

Ukmergės rajono savivaldybės taryba, Sprendimas

Nr. 7-60, 2023-06-29, paskelbta TAR 2023-07-03, i. k. 2023-13637

Dėl Ukmergės rajono savivaldybės tarybos 2018 m. gruodžio 19 d. sprendimo Nr. 7-299 „Dėl Mokinių nemokamo maitinimo Ukmergės rajono savivaldybės ugdymo įstaigose tvarkos aprašo ir Paramos mokinio reikmenims įsigyti tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo

 

 

part_7b07f90505e444e1bf1734c8bc81d150_end