Suvestinė redakcija nuo 2024-04-30
Įsakymas paskelbtas: TAR 2017-08-31, i. k. 2017-13952
Nauja redakcija nuo 2024-04-30:
Nr. EV-73, 2024-04-29, paskelbta TAR 2024-04-29, i. k. 2024-07885
LIETUVOS RESPUBLIKOS
VYRIAUSIASIS VALSTYBINIS DARBO INSPEKTORIUS
ĮSAKYMAS
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBINĖS DARBO INSPEKCIJOS PRIE SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTERIJOS KONTROLINIŲ KLAUSIMYNŲ RENGIMO IR ATNAUJINIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
2017 m. rugpjūčio 30 d. Nr. EV-158
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos valstybinės darbo inspekcijos įstatymo 8 straipsnio 2 dalies 1 ir 6 punktais bei įgyvendindamas Institucijų atliekamų priežiūros funkcijų optimizavimo gairių aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2010 m. gegužės 4 d. nutarimu Nr. 511 „Dėl institucijų atliekamų priežiūros funkcijų optimizavimo“, 7.4 papunktį:
1. T v i r t i n u Lietuvos Respublikos valstybinės darbo inspekcijos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos kontrolinių klausimynų rengimo ir atnaujinimo tvarkos aprašą (pridedama).
2. Į p a r e i g o j u:
2.1. Lietuvos Respublikos valstybinės darbo inspekcijos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – VDI) administracijos ir teritorinių skyrių vedėjus su šiuo įsakymu supažindinti vadovaujamo skyriaus darbuotojus;
2.2. VDI administracijos skyrių darbuotojus vadovautis šio įsakymo 1 punkte nurodytu aprašu organizuojant ir atliekant VDI kontrolinių klausimynų rengimą ir atnaujinimą;
3. P a v e d u įsakymo vykdymo kontrolę Lietuvos Respublikos vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus pavaduotojui ir VDI kancleriui pagal jų administravimo sritį.
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos vyriausiojo
valstybinio darbo inspektoriaus
2017 m. rugpjūčio 30 d. įsakymu Nr. EV-158
(Lietuvos Respublikos vyriausiojo
valstybinio darbo inspektoriaus
2024 m. balandžio 29 d. įsakymo Nr. EV-73
redakcija)
LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBINĖS DARBO INSPEKCIJOS PRIE SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTERIJOS KONTROLINIŲ KLAUSIMYNŲ RENGIMO IR ATNAUJINIMO TVARKOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Lietuvos Respublikos valstybinės darbo inspekcijos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos kontrolinių klausimynų rengimo ir atnaujinimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato kontrolinių klausimynų naudojimo tikslus, principus, kontrolinių klausimynų struktūrą ir turinį, skelbimo, tvirtinimo ir sklaidos reikalavimus.
2. Kontrolinis klausimynas – Lietuvos Respublikos vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus patvirtintas ir viešai paskelbtas dokumentas, apimantis kontrolinius klausimus, atspindinčius esminius darbuotojų saugos ir sveikatos bei darbo teisės aktų (toliau – teisės aktai) reikalavimus, kurių nesilaikymas gali padaryti reikšmingos žalos ar sukelti realų pavojų visuomenei, darbuotojams, kitų asmenų interesams ar (ir) aplinkai.
3. Kontroliniai klausimynai sudaromi remiantis Lietuvos Respublikos valstybinės darbo inspekcijos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – VDI) vykdomos priežiūros veikloje taikomų teisės aktų analize.
4. Kontroliniai klausimynai skirstomi į Lietuvos Respublikos vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus įsakymais patvirtintą Ūkio subjekto patikrinimo bendrinį kontrolinį klausimyną ir teminius kontrolinius klausimynus.
5. Kontroliniai klausimynai Lietuvos Respublikos vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus nustatyta tvarka naudojami planinių ir neplaninių patikrinimų bei kitų inspekcinių veiksmų metu.
6. Atliekant neplaninį patikrinimą pagal pranešimą, prašymą, skundą, įskaitant ir anoniminį, visuomenės informavimo priemonėse publikuotą ar kitaip paviešintą arba kitais būdais gautą informaciją dėl teisės aktų pažeidimų, naudojama tik ta kontrolinio klausimyno dalis ar atskiri jo klausimai, kurie yra susiję su skundžiamais galimais teisės aktų pažeidimais.
II SKYRIUS
KONTROLINIŲ KLAUSIMYNŲ NAUDOJIMO PAGRĮSTUMAS
7. Taikant kontrolinius klausimynus, kuriuose pateikiamas teisės aktų svarbiausių reikalavimų sąrašas, siekiama:
7.1. suteikti ūkio subjektams daugiau aiškumo ir apibrėžtumo. Susipažinę su viešai paskelbtais kontroliniais klausimynais, ūkio subjektai žinos, kurie teisės aktų reikalavimai yra svarbiausi ir ką konkrečiai tikrins VDI inspektorius, turės galimybę savarankiškai įvertinti vykdomos ūkinės veiklos atitiktį teisės aktų reikalavimams ir laiku ištaisyti galimos veiklos trūkumus;
7.2. suteikti daugiau užtikrintumo VDI inspektoriams. Kontrolinis klausimynas yra pagalbinis dokumentas, kuris padeda užtikrinti, kad bus patikrinti visi svarbiausi konkrečios srities teisės aktų reikalavimai;
7.3. užtikrinti vienodą teisės aktų supratimą. Tikrintinų aspektų (kontrolinių klausimų) formulavimas padeda aiškiau suprasti teisės aktų reikalavimus, teisingai ir tinkamai juos interpretuoti, kadangi kontroliniai klausimai formuluojami ne atkartojant sudėtingas teisės aktuose nustatytas formuluotes, bet kuo paprasčiau ir suprantamiau, kad ūkio subjektui būtų aišku, kaip pagal teisės aktus jis turi elgtis, kad nepažeistų jų reikalavimų;
7.4. mažinti korupcijos prielaidas, didinti patikrinimo skaidrumą, pasitikėjimą VDI. Ūkio subjektui žinomas patikrinimo proceso vykdymas pagal iš anksto nustatytą bendrą standartą mažina korupcinio pobūdžio nusikalstamų veikų atsiradimo galimybę ūkio subjekto patikrinimo metu;
7.5. gerinti teisinį reguliavimą. Rengdama kontrolinius klausimynus, derindama juos su verslo atstovais, VDI atlieka ir vykdomos priežiūros veiklos, ir šioje veikloje taikomų teisės aktų analizę ir ja remdamasi sudaro kontrolinius klausimynus. Teisės aktų, kuriuose įtvirtinami reikalavimai, peržiūra taip pat sudaro prielaidas VDI teikti siūlymus Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijai bei kitoms valstybės institucijoms ir įstaigoms atsisakyti neproporcingą naštą VDI inspektoriams arba ūkio subjektams sukeliančių ir nepakankamai pagrįstų teisės aktų reikalavimų.
III SKYRIUS
KONTROLINIO KLAUSIMYNO STRUKTŪRA IR TURINYS
8. Įžanginėje kontrolinio klausimyno dalyje nurodomi šie duomenys:
8.3. patikrinimą atlikusio (-ių) VDI inspektoriaus (-ių) pareigos, vardas, pavardė, el. paštas, telefono numeris;
8.4. patikrinime dalyvavusio (-ių) įmonės atstovo (-ų) ar įrenginio savininko pareigos, vardas, pavardė;
8.6. bendra informacija apie tikrinamą ūkio subjektą:
8.7. gali būti nurodoma kita tikslinė informacija, kaip:
8.7.3. tikrinamas įrenginys (pvz., lifto tipas, lifto gamyklinis numeris (-iai), gamintojo ar importuotojo pavadinimas ir adresas, bei surinkėjo (montuotojo) pavadinimas, kodas ir adresas);
9. Kontroliniai klausimai, kuriuos užduodami VDI inspektoriai tikrina ūkio subjekto darbuotojų saugos ir sveikatos būklės bei darbo teisės vykdymo atitiktį esminiams teisės aktų reikalavimams, yra dėstomi lentelėje, sudarytoje iš 3 skilčių, kurios suformuoja kontrolinio klausimyno struktūrą:
9.2. klausimas (reikalavimas) dėl konkrečios teisės normos. Šioje skiltyje nurodomas šią normą reglamentuojantis teisės aktas, konkretus (-ūs) straipsnis (-iai), dalis (-ys), punktas (-ai);
10. Atsakymas „Taip“ reiškia, kad teisės aktų pažeidimų nerasta arba pastebėtas tam tikro aspekto (kelių aspektų) neatitikimas, tačiau tai nėra pakankamas pagrindas daryti išvadą, jog reikalavimo nesilaikyta iš esmės. Atsakymas „Ne“ reiškia, kad nesilaikyta esminio reikalavimo aspekto arba kelių reikalavimo aspektų, todėl konstatuotas pažeidimas. „N/N“ reiškia, kad klausimas yra neaktualus tikrinamajam ūkio subjektui.
11. Siekiant supaprastinti kontrolinio klausimyno naudojimą, kontroliniai klausimai gali būti grupuojami pagal panašias sritis, pvz., Darbo sutartis, Darbo laikas, Poilsio laikas, Profesinės rizikos vertinimas, Įgūdžiai ir mokymas, Darbuotojų aprūpinimas saugos ir sveikatos priemonėmis ir pan.
12. Kontrolinio klausimyno pabaigoje, po kontroliniais klausimais VDI inspektoriui suformuojama vieta pateikti ūkio subjektui rekomendacijas ir pasiūlymus.
IV SKYRIUS
KONTROLINIŲ KLAUSIMŲ FORMULAVIMAS
14. Kontrolinis klausimynas sudaromas tikslu patikrinti ar ūkio subjektas laikosi esminių teisės aktų reikalavimų. Atsisakant įtraukti į kontrolinį klausimyną visus teisės aktų reikalavimus, siekiama ūkio subjektui akcentuoti, kurių reikalavimų laikytis yra itin svarbu, kad jo vykdoma veikla būtų teisėta ir nekeltų realaus pavojaus visuomenei, darbuotojams, kitų asmenų interesams ar (ir) aplinkai.
15. Kontroliniams klausimams keliami du pagrindiniai reikalavimai: aiškumo – ūkio subjektui turi būti aišku, ko iš jo yra reikalaujama, ir svarbos – įtraukiami klausimai tik apie esminius teisės aktų reikalavimus šią veiklą vykdantiems ūkio subjektams, nesiekiant aprėpti visų teisės aktų nuostatų. Teisės aktų reikalavimai, kurių pažeidimai gali būti vertinami kaip mažareikšmiai konkrečiose ūkio subjektų veiklos srityse, į kontrolinį klausimyną neįtraukiami.
16. Kontroliniai klausimai formuluojami vengiant abstraktaus pobūdžio ir dviprasmių formuluočių, prireikus, galiojančiuose teisės aktuose vartojamos formuluotės, nekeičiant turinio, gali būti performuluojamos aiškiau, atskleidžiant konkrečią juose įtvirtintą taisyklę.
17. Formuluojant kontrolinius klausimus, vengiama juose nuorodų į teisės aktus ir teisės aktų citatų. Šalia suformuluoto klausimo dėl konkrečios teisės normos įrašomas šią normą reglamentuojančio teisės akto pavadinimas arba kontrolinio klausimyno pabaigoje nurodytas šio teisės akto eilės numeris, pateikiant interaktyviąją nuorodą į šį teisės aktą, taip pat nurodomas teisės akto konkretus (-ūs) straipsnis (-iai), jo dalis (-ys), punktas (-ai).
V SKYRIUS
KONTROLINIŲ KLAUSIMYNŲ PERŽIŪRA IR DERINIMAS
18. Kontroliniai klausimynai atnaujinami pagal poreikį, tada, kai įsigalioja teisės aktų pakeitimai, patikrinimų ir tyrimų metu išryškėja nauji aspektai, į kuriuos prieš tai formuojant kontrolinius klausimus nebuvo atkreiptas dėmesys.
19. Poreikio peržiūrėti ar (ir) atnaujinti kontrolinius klausimynus vertinimas atliekamas ne rečiau kaip du kartus per metus, nuo vasario 1 d. iki gegužės 1 d. ir nuo rugpjūčio 1 d. iki lapkričio 1 d.
20. Parengtus kontrolinių klausimynų projektus VDI skyrius, atsakingas už ūkio subjektų priežiūros organizavimą ir planavimą, derina su Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministerijos specialistais, VDI administracijos skyriai, atsakingi už priežiūrą darbo teisės, darbuotojų saugos ir sveikatos, neteisėtos veiklos bei psichologinio smurto darbe prevencijos klausimais, – su kitomis suinteresuotomis institucijomis bei ūkio subjektais ir (ar) asocijuotomis verslo organizacijomis, kai:
20.2. patvirtintas kontrolinis klausimynas keičiamas išdėstant jį nauja redakcija, atsižvelgiant į įsigaliojusius reikšmingus pokyčius reguliuojamoje srityje. Kontrolinių klausimynų projektai nėra derinami, kai pakeitimai atliekami dėl nežymių (techninio, redakcinio pobūdžio) teisės aktų reikalavimų pakeitimo, pavyzdžiui, naujos teisės akto redakcijos atitinkamas reikalavimas įtvirtinamas kitame straipsnyje ir (arba) punkte nei prieš tai, esant minimaliems teisės akto formuluotės pasikeitimams, nekeičiant reikalavimo esmės, teisės akte įtvirtinto reikalavimo panaikinimas;
20.3. VDI atliekant sisteminę kontrolinių klausimynų peržiūrą ir (arba) įvertinus susitikimų, renginių, seminarų, patikrinimų ir tyrimų, apklausų metu ar kitu būdu pateiktus ūkio subjektų ar kitų suinteresuotų šalių pasiūlymus, pastabas, prašymus, tikslinamos dviprasmiškos ir (ar) neaiškios patvirtintų kontrolinių klausimynų klausimų formuluotės;
21. Pagal poreikį kontrolinių klausimynų projektai derinami šiais būdais:
21.1. skelbiant kontrolinio klausimyno projektą VDI interneto svetainėje ir nurodant elektroninio pašto adresą, kuriuo suinteresuotos šalys gali rašyti komentarus;
22. Priėmus naujus teisės aktus ir pasikeitus galiojantiems teisės aktams, atitinkamų pagal kompetenciją VDI administracijos skyrių, atsakingų už priežiūrą darbo teisės, darbuotojų saugos ir sveikatos, neteisėtos veiklos bei psichologinio smurto darbe prevencijos klausimais, vedėjai per 5 darbo dienas po naujų teisės aktų ar galiojančių teisės aktų pakeitimų paskelbimo įvertina, ar dėl naujojo teisės akto arba teisės akto pakeitimo būtina keisti kontrolinius klausimynus. Apie šio įvertinimo rezultatus jie praneša VDI administracijos skyriaus, atsakingo už ūkio subjektų priežiūros organizavimą ir planavimą, vedėjui.
23. Aprašo 22 punkte nurodytais atvejais kontroliniai klausimynai keičiami nuo naujojo teisės akto arba teisės akto pakeitimo įsigaliojimo dienos.
24. VDI inspektorius ar VDI administracijos skyriaus specialistas, pastebėjęs (nustatęs) esminius teisės aktų reikalavimų pažeidimus, kurių nesilaikymas kelia realią reikšmingos žalos ar pavojaus atsiradimo grėsmę, tačiau tokių reikalavimų vykdymo kontrolė nėra įtraukta į kontrolinį klausimyną, ar pastebėjęs, kad į kontrolinius klausimynus yra įtraukti klausimai, kurių tikrinimas susietas su mažareikšmiais teisės aktų reikalavimų pažeidimais, teikia skyriaus vedėjui pasiūlymus atitinkamiems klausimynus papildyti ar taisyti.
25. Ūkio subjektai savo pasiūlymus ir pastebėjimus dėl kontrolinių klausimynų teikia VDI interneto svetainės (https://vdi.lrv.lt/lt/ ) rubrikoje „Apklausos“ (apklausa – „Anketa apie Valstybinės darbo inspekcijos kontrolinius klausimynus“).
26. Ūkio subjektų pasiūlymų ir pastebėjimų dėl kontrolinių klausimynų, pateiktų VDI interneto svetainės (https://vdi.lrv.lt/lt/ ) rubrikoje „Apklausos“, taip pat VDI inspektorių ir VDI administracijos skyrių specialistų pasiūlymų vertinimą organizuoja pagal kompetenciją VDI administracijos skyrių, atsakingų už priežiūrą darbo teisės, darbuotojų saugos ir sveikatos, neteisėtos veiklos bei psichologinio smurto darbe prevencijos klausimais, vedėjai.
27. Šių skyrių vedėjams pritarus ūkio subjektų bei VDI inspektorių ir VDI administracijos skyrių specialistų pasiūlymams, VDI administracijos skyriai pagal kompetenciją parengia konkrečius pasiūlymus dėl kontrolinių klausimynų atskirų klausimų pakeitimo ir išdėstymo arba naujų kontrolinių klausimynų parengimo ar jų išdėstymo nauja redakcija. Šie pasiūlymai pateikiami VDI skyriaus, atsakingo už ūkio subjektų priežiūros organizavimą ir planavimą, vedėjui atitinkamiems Lietuvos Respublikos vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus įsakymams parengti.
28. Aprašo 27 punkte numatytais atvejais kontroliniai klausimynai keičiami nuo einamųjų kalendorinių metų gegužės 1 d. ir lapkričio 1 d.
29. VDI administracijos skyriai, atsakingi už priežiūrą darbo teisės, darbuotojų saugos ir sveikatos, neteisėtos veiklos bei psichologinio smurto darbe prevencijos klausimais, Lietuvos Respublikos vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus įsakymų dėl kontrolinių klausimynų patys nerengia ir tvirtinti neteikia.
VI SKYRIUS
KONTROLINIŲ KLAUSIMYNŲ SKLAIDA
30. Taikomi šie kontrolinių klausimynų sklaidos metodai:
30.1. kontroliniai klausimynai skelbiami VDI interneto svetainės (https://vdi.lrv.lt/lt/ ) rubrikoje „Ūkio subjektų priežiūra“. Už šį sklaidos metodą atsako VDI administracijos skyriaus, atsakingo už ūkio subjektų priežiūros organizavimą ir planavimą, vedėjas;
30.2. apie naujus ir (arba) atnaujintus kontrolinius klausimynus informuojama įvairiose žiniasklaidos priemonėse, socialiniuose tinkluose, ūkio subjektams ir (arba) verslo asociacijoms adresuotuose naujienlaiškiuose, pranešimuose VDI interneto svetainėje ir pan. Už šį sklaidos metodą atsako VDI administracijos skyrių, atsakingų už priežiūrą darbo teisės, darbuotojų saugos ir sveikatos, neteisėtos veiklos bei psichologinio smurto darbe prevencijos klausimais, vedėjai bei VDI komunikacijos specialistai;
30.3. pranešime apie būsimą patikrinimą pateikiama nuoroda į VDI interneto svetainės (https://vdi.lrv.lt/lt/ ) rubriką „Ūkio subjektų priežiūra“, kurioje paskelbti kontroliniai klausimynai. Už šį sklaidos metodą atsako VDI inspektoriai, kurie planuoja patikrinimą;
30.4. informacija apie kontrolinius klausimynus skleidžiama per Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministeriją bei VšĮ „Inovacijų agentūra“, kurios nuolat bendrauja su ūkio subjektais, verslo asociacijomis ir kitomis nevyriausybinėmis organizacijomis. Už šį sklaidos metodą atsako VDI administracijos skyriaus, atsakingo už VDI interneto išorės svetainės priežiūrą, vedėjas.
VII SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
31. VDI administracijos skyriaus, atsakingo už VDI interneto išorės svetainės priežiūrą, vedėjas organizuoja naujai parengtų ar atitinkamai pakoreguotų ir Lietuvos Respublikos vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus patvirtintų kontrolinių klausimynų paskelbimą VDI interneto išorės svetainės rubrikoje „Ūkio subjektų priežiūra“ bei VšĮ „Inovacijų agentūra“ interneto svetainėje.
32. Patvirtinus kontrolinį klausimyną, visi VDI inspektoriai įgyja pareigą taikyti teisės aktų reikalavimus taip, kaip nurodyta kontroliniame klausimyne. Atliekant patikrinimą užpildytas kontrolinis klausimynas yra įrodymas, kad VDI inspektorius patikrino visus esminius konkrečios srities teisės aktų reikalavimus ir tinkamai atliko nustatytas savo pareigas.
Pakeitimai:
1.
Lietuvos Respublikos valstybinė darbo inspekcija prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, Įsakymas
Nr. EV-218, 2019-07-19, paskelbta TAR 2019-07-19, i. k. 2019-11947
Dėl Lietuvos Respublikos vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus 2017 m. rugpjūčio 30 d. įsakymo Nr. EV- 158 „Dėl Valstybinės darbo inspekcijos kontrolinių klausimynų rengimo ir atnaujinimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo
2.
Lietuvos Respublikos valstybinė darbo inspekcija prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, Įsakymas
Nr. EV-73, 2024-04-29, paskelbta TAR 2024-04-29, i. k. 2024-07885
Dėl Lietuvos Respublikos vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus 2017 m. rugpjūčio 30 d. įsakymo Nr. EV- 158 „Dėl Valstybinės darbo inspekcijos kontrolinių klausimynų rengimo ir atnaujinimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo