Suvestinė redakcija nuo 2024-06-01 iki 2024-10-17

 

Įsakymas paskelbtas: TAR 2023-10-20, i. k. 2023-20581

 

LIETUVOS POLICIJOS GENERALINIS KOMISARAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL paimto, konfiskuotino turto, turto, į kurį nuosavybės teisės laikinai apribotos, daiktinių įrodymų IR RADINIŲ priėmimo, apskaitos, saugojimo, perdavimo, grąžinimo ir naikinimo tvarkos aprašo patvirtinimo

 

2023 m. spalio 18 d. Nr. 5-V-820

Vilnius

 

Vykdydamas Paimto, konfiskuoto turto, turto, į kurį nuosavybės teisės laikinai apribotos, ir daiktinių įrodymų valdymo tobulinimo koncepcijos, patvirtintos Lietuvos policijos generalinio komisaro 2019 m. spalio 30 d. įsakymu Nr. 5-V-811 „Dėl Paimto, konfiskuoto turto, turto, į kurį nuosavybės teisės laikinai apribotos, ir daiktinių įrodymų valdymo tobulinimo koncepcijos ir Paimto, konfiskuoto turto, turto, į kurį nuosavybės teisės laikinai apribotos, ir daiktinių įrodymo valdymo tobulinimo priemonių plano patvirtinimo“, nuostatas ir Paimto, konfiskuoto turto, turto, į kurį nuosavybės teisės laikinai apribotos, ir daiktinių įrodymų valdymo tobulinimo priemonių plano, patvirtinto nurodytu įsakymu, 19 ir 44 priemones, siekdamas reglamentuoti paimto, konfiskuotino turto, turto, į kurį nuosavybės teisės laikinai apribotos, daiktinių įrodymų priėmimo iš policijos įstaigų, apskaitos, saugojimo, perdavimo, grąžinimo ir naikinimo tvarką:

1. Tvirtinu Paimto, konfiskuotino turto, turto, į kurį nuosavybės teisės laikinai apribotos, daiktinių įrodymų ir radinių priėmimo, apskaitos, saugojimo, perdavimo, grąžinimo ir naikinimo tvarkos aprašą (toliau – Tvarkos aprašas) (pridedama).

2. Nurodau Policijos departamento prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos Turto valdymo valdybai kontroliuoti šio įsakymo vykdymą.

3. Pavedu policijos įstaigų vadovams su šio įsakymo 1 punktu patvirtintu Tvarkos aprašu supažindinti pavaldžius pareigūnus.

4. Pripažįstu netekusiu galios Lietuvos policijos generalinio komisaro 2023 m. kovo 21 d. įsakymą Nr. 5-V-250 „Dėl Paimto, konfiskuotino turto, turto, į kurį nuosavybės teisės laikinai apribotos, daiktinių įrodymų ir radinių priėmimo, apskaitos, saugojimo, perdavimo, grąžinimo ir naikinimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ su visais pakeitimais ir papildymais.

5. Skelbiu šį įsakymą Policijos departamento prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos interneto svetainėje.

 

 

 

Policijos generalinis komisaras                                                                                       Renatas Požėla

 

 

PATVIRTINTA

Lietuvos policijos generalinio komisaro

2023 m. spalio 18 d. įsakymu Nr. 5-V-820

 

 

Paimto, konfiskuotino turto, turto, į kurį nuosavybės teisės laikinai apribotos, daiktinių įrodymų IR RADINIŲ priėmimo, apskaitos, saugojimo, perdavimo, grąžinimo ir naikinimo

tvarkos aprašas

 

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Paimto, konfiskuotino turto, turto, į kurį nuosavybės teisės laikinai apribotos, daiktinių įrodymų ir radinių priėmimo, apskaitos, saugojimo, perdavimo, grąžinimo ir naikinimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato paimto, konfiskuotino turto, turto, į kurį nuosavybės teisės laikinai apribotos, daiktinių įrodymų ir radinių priėmimo, apskaitos, saugojimo, perdavimo, grąžinimo ir naikinimo Policijos departamente prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos (toliau – Policijos departamentas) ir jam pavaldžiose policijos įstaigose tvarką.

2. Šiame Apraše vartojamos sąvokos:

2.1. Brangakmeniai – prie brangakmenių priskiriami natūralios neorganinės ir organinės kilmės akmenys, taip pat jų atliekos ir laužas (pagal Juvelyrinių akmenų, sidabro dirbinių, deimantų ir perlų tarptautinės konfederacijos (CIBJO) patvirtintą klasifikaciją).

2.2. Daiktiniai įrodymai – administracinių nusižengimų teisenos ar baudžiamojo proceso tvarka paimti materialūs objektai, turintys reikšmės teisės pažeidimui tirti ir nagrinėti, kurie buvo teisės pažeidimo padarymo įrankiai ar priemonės arba ant kurių išliko teisės pažeidimo pėdsakų, arba kurie buvo teisės pažeidimo objektai, taip pat visi kiti daiktai, kurie gali būti priemonės teisės pažeidimui atskleisti ir kaltininkams nustatyti, kaltinimui paneigti ar atsakomybei palengvinti.

2.3. Daiktų saugyklapaimto, konfiskuotino turto, turto, į kurį nuosavybės teisės laikinai apribotos, daiktinių įrodymų ir radinių, išskyrus ginklus ir jų dalis (priedėlius), šaudmenis ir jų dalis bei pirotechnikos priemones, saugojimo vieta, kurią naudoja, atrakina, užrakina, plombuoja ir joje minėtus daiktus saugo Policijos departamento Turto valdymo valdybos Paimtų daiktų valdymo ir sandėlių skyriaus darbuotojai.

2.4. Ginklų saugykla specialiuosius reikalavimus atitinkanti patalpa ar patalpos dalis, kurioje saugomi konfiskuotini ginklai, ginklų priedėliai, šaudmenys, jų dalys, parakas ir civilinės pirotechnikos priemonės, paimti įtarus, kad jie galėjo būti administracinio nusižengimo, nusikalstamos veikos įrankis ar objektas, bei Lietuvos Respublikos ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo tvarka paimti civilinėje apyvartoje esantys ginklai, ginklų priedėliai, šaudmenys, jų dalys.

2.5. Greitai vertę prarandantis turtas – daiktai, kurių galiojimo laikas yra trumpas, trumpalaikio poreikio ar specializuoti daiktai (švenčių atributika, prekės, gamintojo supakuotos į specialią teminę pakuotę, ir kt.).

2.6. Konfiskuotinas turtas – nusikalstamos veikos ar administracinio nusižengimo įrankis, priemonė, dalykas ar įstatymų uždraustos veikos rezultatas, kuris gali ar turi būti priverstinai ir neatlygintinai paimtas valstybės nuosavybėn.

2.7. Paimtas turtas – Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso, Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso ir kitų įstatymų nustatyta tvarka iš fizinių ar juridinių asmenų paimti daiktai, dokumentai, pinigai, vertybiniai popieriai ir kitos turtinės vertybės.

2.8. Paimti daiktaipaimtas, konfiskuotinas turtas, turtas, į kurį nuosavybės teisės laikinai apribotos, daiktiniai įrodymai, išskyrus bet kokius ginklus ir jų dalis (priedėlius), šaudmenis ir jų dalis bei pirotechniką.

2.9. Pinigai nacionalinė ir užsienio valiuta.

2.10. Policijos departamento Turto valdymo valdybos Paimtų daiktų valdymo ir sandėlių skyriaus darbuotojas (toliau – Policijos departamento TVV PDVSS darbuotojas) – Policijos departamento Turto valdymo valdybos Paimtų daiktų valdymo ir sandėlių skyriaus darbuotojas, atsakingas už paimto, konfiskuotino turto, turto, į kurį nuosavybės teisės laikinai apribotos, daiktinių įrodymų ir radinių priėmimą saugoti, įtraukimą į apskaitą, saugojimą, išdavimą laikinai naudoti, procesinių sprendimų perduoti, konfiskuoti, grąžinti ar sunaikinti vykdymą, pripažinimo atliekomis ar bešeimininkiu proceso inicijavimą.

2.11. Saugojimo išlaidos – policijos įstaigų patirtos su paimto turto administravimu susijusios išlaidos.

2.12. Taurieji metalai – platina, auksas, sidabras, iridis, osmis, paladis, rodis, rutenis, jų lydiniai, žaliava, gaminiai, pusgaminiai, jų laužas ir atliekos.

2.13. Turto administravimas – policijos pareigūno, Policijos departamento Turto valdymo valdybos Paimtų daiktų valdymo ir sandėlių skyriaus darbuotojo ir už ginkluotę atsakingo asmens atliekami veiksmai, susiję su paimto, konfiskuotino turto, turto, į kurį nuosavybės teisės laikinai apribotos, daiktinių įrodymų, ginklų, ginklų priedėlių, šaudmenų ir jų dalių bei radinių perdavimu, perėmimu, įtraukimu į apskaitą, vertinimo organizavimu, saugojimu, realizavimu ir lėšų, pardavus turtą, paskirstymu, taip pat turto grąžinimu, pripažinimu atliekomis, pripažinto atliekomis turto naikinimu ir kitomis policijos įstaigose vykdomomis veiklomis, būtinomis atlikti pagal teisės aktus, kuriais nustatomas tokio turto perdavimas, valdymas, naudojimas ir disponavimas juo.

2.14. Turtas, į kurį nuosavybės teisės laikinai apribotos – turtas, į kurį įstatymais nustatytomis sąlygomis ir tvarka apribotos fizinio ar juridinio asmens visos arba atskiros nuosavybės teisės turinį sudarančios teisės (valdymas, naudojimas ar disponavimas turtu).

2.15. ginkluotę atsakingas asmuo – Policijos departamento Turto valdymo valdybos Uniforminės aprangos ir ginkluotės skyriaus darbuotojas, atsakingas už ginkluotę ir paimtų ginklų, ginklų priedėlių, šaudmenų, jų dalių priėmimą saugoti, įtraukimą į apskaitą, saugojimą, perdavimą, grąžinimą, priimtų procesinių sprendimų vykdymą ir gabenimo į kitas ginklų saugyklas ar naikinti organizavimą.

2.16. Kitos šiame Apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos baudžiamajame kodekse, Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekse (toliau – BPK), Lietuvos Respublikos civiliniame kodekse, Lietuvos Respublikos ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatyme, Lietuvos Respublikos teismo ekspertizės įstatyme, Bešeimininkio, konfiskuoto, valstybės paveldėto, valstybei perduoto turto, daiktinių įrodymų, lobių ir radinių perdavimo, apskaitymo, saugojimo, realizavimo, grąžinimo ir pripažinimo atliekomis taisyklėse, patvirtintose Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. gegužės 26 d. nutarimu Nr. 634 „Dėl Bešeimininkio, konfiskuoto, valstybės paveldėto, valstybei perduoto turto, daiktinių įrodymų, lobių ir radinių perdavimo, apskaitymo, saugojimo, realizavimo, grąžinimo ir pripažinimo atliekomis taisyklių patvirtinimo“ (toliau – Taisyklės), ir Policijos ginkluotės apyvartos policijos įstaigose tvarkos apraše, patvirtintame Lietuvos policijos generalinio komisaro 2011 m. lapkričio 7 d. įsakymu Nr. 5-V-972 „Dėl Policijos ginkluotės apyvartos policijos įstaigose tvarkos aprašo patvirtinimo“.

3. Paimtų daiktų, ginklų, ginklų priedėlių, šaudmenų ir jų dalių (toliau – ginklai ir šaudmenys) bei radinių apskaita, saugojimas, grąžinimas ir naikinimas organizuojamas ir vykdomas vadovaujantis BPK, Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodeksu (toliau – ANK), Taisyklėmis, Aprašu ir kitais teisės aktais.

4. Daiktų saugyklose gali būti saugomi Paimto, konfiskuotino turto, turto, į kurį nuosavybės teisės laikinai apribotos, daiktinių įrodymų rūšių sąraše (1 priedas) nurodyti paimti daiktai, o kiti paimti daiktai – tik darbo tvarka (el. paštu ar telefonu) suderinus su Policijos departamento Turto valdymo valdybos Paimtų daiktų valdymo ir sandėlių skyriumi (toliau – Policijos departamento TVV PDVSS).

 

II SKYRIUS

Paimtų daiktų, GINKLŲ IR ŠAUDMENŲ BEI RADINIŲ SAUGOJIMO IR APSKAITOS BENDRIEJI REIKALAVIMAI

 

5. Paimtų daiktų, ginklų ir šaudmenų bei radinių apskaita tvarkoma naudojantis Paimto, konfiskuotino turto, turto, į kurį nuosavybės teisės laikinai apribotos, daiktinių įrodymų apskaitos sistema (toliau – PADIS). Saugomų paimtų daiktų, ginklų ir šaudmenų bei radinių apskaita tvarkoma kiekine išraiška.

6. Policijos departamento TVV PDVSS darbuotojas ir už ginkluotę atsakingas asmuo, be paimtų daiktų, ginklų ir šaudmenų bei radinių apskaitos, PADIS tvarko skaitmeninę paimtų daiktų, ginklų ir šaudmenų bei radinių dokumentų bylą, formuojamą iš policijos įstaigų raštų, kuriais paimtas daiktas, ginklai ir šaudmenys ar radinys atiduodami saugoti ar paimami laikinai naudoti, jų priėmimą saugoti patvirtinančių dokumentų, galutinių procesinių sprendimų ir kitų teisės aktų nustatytų sprendimų (toliau – kiti sprendimai) dėl paimtų daiktų bei ginklų ir šaudmenų (perduoti, konfiskuoti, grąžinti ar sunaikinti) ir su šių sprendimų vykdymu susijusių dokumentų. Dokumentai (arba jų skaitmeninės kopijos) PADIS saugomi vadovaujantis policijos įstaigos vadovo patvirtintu dokumentacijos planu. Bylos saugojimo terminai nustatomi vadovaujantis Policijos įstaigų veiklos dokumentų saugojimo terminų rodykle, patvirtinta Lietuvos policijos generalinio komisaro 2017 m. lapkričio 3 d. įsakymu Nr. 5-V-923 „Dėl Policijos įstaigų veiklos dokumentų saugojimo terminų rodyklės patvirtinimo“.

7. Paimti daiktai bei ginklai ir šaudmenys, kol byloje bus išspręstas paimto turto klausimas ir įvykdytas atitinkamas sprendimas, gali būti saugomi:

7.1. pas administracinį nusižengimą tiriantį ar ikiteisminį tyrimą atliekantį pareigūną: paimtus daiktus, prireikus atlikti procesinius veiksmus, susijusius su paimtais daiktais,  rekomenduojama saugoti ne ilgiau kaip 3 darbo dienas nuo paskutinio procesinio veiksmo, susijusio su paimtu daiktu, pabaigos, o nesant tolesnių procesinių veiksmų poreikio – ne ilgiau kaip 5 darbo dienas nuo paimto daikto gavimo ikiteisminiame tyrime ar administracinio nusižengimo byloje. Asmens dokumentai, transporto priemonių registravimo dokumentai saugomi pas ikiteisminį tyrimą atliekantį ar administracinį nusižengimą tiriantį pareigūną iki galutinio procesinio sprendimo byloje įvykdymo;

7.2. daiktų saugyklose – paimti daiktai saugomi iki galutinio procesinio sprendimo byloje įvykdymo;

7.3. policijos įstaigos sąskaitas tvarkančioje banko įstaigoje – pinigai, paimti kaip galima civilinio ieškinio užtikrinimo priemonė ar teisėtomis pajamomis nepagrįstos lėšos, saugomi, kol priimamas galutinis procesinis sprendimas byloje;

7.4. policijos įstaigos transporto priemonių saugomoje aikštelėje (toliau – policijos TP saugojimo aikštelė) – iki galutinio procesinio sprendimo byloje įvykdymo, iki tol, kai byloje transporto priemonę leidžiama atsiimti, išduotas leidimas atsiimti transporto priemonę savininkui (valdytojui), ar tais atvejais, kai transporto priemonės saugojimo, priežiūros ir laikymo išlaidos viršija jos vertę, priimamas sprendimas transporto priemonę realizuoti ar pripažinti atliekomis;

7.5. ūkio subjekto, teikiančio saugojimo paslaugas, nustatytose vietose – iki galutinio procesinio sprendimo byloje įvykdymo arba iki tol, kai byloje transporto priemonę leidžiama atsiimti ar išduotas leidimas atsiimti transporto priemonę savininkui (valdytojui);

7.6. ginklų saugyklose – ginklai ir šaudmenys saugomi iki galutinio procesinio sprendimo byloje ar kito sprendimo įvykdymo. Jei policijos įstaiga neturi atskiros ginklų saugyklos, ginklai ir šaudmenys gali būti saugomi policijos pareigūnams skirtose ginkluotės saugyklose. Civilinių pirotechnikos priemonių ginklų saugykloje galima saugoti ne daugiau kaip 60 kg bendro pirotechninio mišinio kiekio.

8. Iš civilinės apyvartos laikinai paimti ginklai ir šaudmenys priimami saugoti į policijos įstaigos ginklų saugyklą pagal deklaruotą paimtų ginklų ir šaudmenų laikymo vietą Policijos licencijuojamos veiklos informacinėje sistemoje (PLVIS). Paimti ginklai ir šaudmenys, kurie konfiskuotini, į kuriuos nuosavybės teisės laikinai apribotos arba kurie pripažinti daiktiniais įrodymais, priimami saugoti į ginklų saugyklą pagal įvykio vietą.

9. Jeigu daiktų saugyklų ne darbo valandomis paimama daug paimtų daiktų, kurių neįmanoma laikyti pas pareigūną, kol bus perduoti saugoti, prireikus jie laikomi iš anksto policijos įstaigos vadovo nustatytoje vietoje.

10. Radiniai, nepavykus nustatyti jų savininko ar teisėto valdytojo, saugomi daiktų saugyklose, kol atsiranda radinio savininkas ar teisėtas valdytojas arba kol radinys perduodamas pamestą daiktą radusiam asmeniui ar Valstybinei mokesčių inspekcijai prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau – VMI).

11. Iš policijos areštinėje laikomų asmenų paimti draudžiami turėti daiktai, kurie nėra daiktiniai įrodymai, laikomi policijos įstaigos ar policijos areštinės, kurioje laikomi minėti asmenys, patalpose įrengtoje daiktų saugojimo spintoje ir į daiktų saugyklas neperduodami.

12. Kai ginčas, susijęs su daiktinėmis teisėmis į paimtus daiktus ar ginklus ir šaudmenis, yra spręstinas civilinio proceso tvarka, paimti daiktai bei ginklai ir šaudmenys saugomi atitinkamai daiktų ar ginklų saugykloje iki sprendimo, priimto toje byloje civilinio proceso tvarka, įsiteisėjimo.

13. Paimtas greitai gendantis turtas, nurodytas Greitai gendančio turto sąraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2005 m. sausio 27 d. įsakymu Nr. B1-62 „Dėl Greitai gendančio turto sąrašo patvirtinimo“, ar greitai vertę prarandantis turtas arba paimti daiktai, kurių saugojimo, priežiūros ir laikymo išlaidos būtų aiškiai per didelės ir kurie negali būti grąžinami savininkui, administracinį nusižengimą tiriančio pareigūno nutarimu ar prokuroro sprendimu nedelsiant parduodami (perduodami) Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso nustatyta areštuoto turto realizavimo tvarka arba sunaikinami. 

14. Pavojingosios cheminės medžiagos ir cheminiai mišiniai paimami ir saugomi laikantis Lietuvos Respublikos darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymo reikalavimų, o paimti daiktai bei ginklai ir šaudmenys saugomi laikantis minėto įstatymo ir Bendrųjų gaisrinės saugos taisyklių, patvirtintų Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos direktoriaus 2005 m. vasario 18 d. įsakymu Nr. 64 „Dėl Bendrųjų gaisrinės saugos taisyklių patvirtinimo“, reikalavimų.

15. Daiktų saugyklos turi atitikti Tipinių policijos pastatų, statinių ir patalpų reikalavimų aprašo, patvirtinto Lietuvos policijos generalinio komisaro 2022 m. vasario 8 d. įsakymu Nr. 5-V-165 „Dėl Tipinių policijos pastatų, statinių ir patalpų reikalavimų aprašo patvirtinimo“, 5 priede (Policijos įstaigų paimto, konfiskuoto turto, turto, į kurį nuosavybės teisės laikinai apribotos, ir daiktinių įrodymų saugojimo patalpų techninių reikalavimų aprašas), o ginklų saugyklos – 1 priede (Policijos įstaigų ginkluotės saugojimo patalpų įrengimo reikalavimų aprašas) nustatytus techninius reikalavimus.

16. Daiktų saugyklų, esančių Vilniaus r., Nemenčinės II km., Vilniaus g. 69, teritorijos apsaugos tvarka, darbuotojų ir kitų asmenų įėjimo (išėjimo) į teritoriją ir pastatus, transporto priemonių įvažiavimo (išvažiavimo) į teritoriją tvarka, leidimų išdavimo ir patalpų ir kitų objektų plombavimo ir perdavimo apsaugai bei priėmimo iš apsaugos tvarka nustatyta Policijos departamento prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos sandėlių ir jų teritorijos Nemenčinės II kaime, Vilniaus rajone, fizinės apsaugos bei patekimo į juos kontrolės instrukcijoje, patvirtintoje Lietuvos Respublikos generalinio komisaro 2009 m. gruodžio 31 d. įsakymu Nr. 5-V-1003 „Dėl Policijos departamento prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos sandėlių ir jų teritorijos Nemenčinės II kaime, Vilniaus rajone, fizinės apsaugos bei patekimo į juos kontrolės instrukcijos patvirtinimo“.

17. Daiktų saugyklos ne darbo metu turi būti užplombuotos. Baigęs darbą, Policijos departamento TVV PDVSS darbuotojas, Lietuvos policijos generalinio komisaro 2022 m. vasario 28 d. įsakymu Nr. 5-V-237 „Dėl Policijos departamento prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos darbuotojų, atsakingų už ilgalaikio turto ir atsargų valdymą, paskyrimo“ paskirtas atsakingu už ilgalaikio turto ir atsargų valdymą (toliau – atsakingas už turtą darbuotojas), užrakina duris, užplombuoja jas numerine plomba ir įrašo Saugyklų durų plombavimo žurnale (2 priedas). Prieš pradėdamas darbą, atsakingas už turtą darbuotojas sutikrina įrašą žurnale su faktine plomba ir jame pasirašo. Apie pastebėtą neatitikimą atsakingas už turtą darbuotojas nedelsdamas informuoja tiesioginį vadovą ir policijos įstaigos, atsakingos už daiktų saugyklos apsaugą, budintį pareigūną.

18. Šio Aprašo 7.3 papunktyje nurodytiems pinigams nuvežti į policijos įstaigos sąskaitas tvarkančią banko įstaigą gali būti centralizuotai perkamos inkasavimo paslaugos.

19. Transporto priemonių priverstinio nuvežimo, pervežimo, perkėlimo ir saugojimo paslaugų sutartis su ūkio subjektu sudaroma vadovaujantis Tipine transporto priemonių priverstinio nuvežimo, pervežimo, perkėlimo ir saugojimo paslaugų teikimo sutartimi, patvirtinta Lietuvos policijos generalinio komisaro 2021 m. gegužės 18 d. įsakymu Nr. 5-V-386 „Dėl Tipinių transporto priemonių priverstinio nuvežimo, pervežimo, perkėlimo ir saugojimo paslaugų teikimo sutarties ir šių paslaugų techninės specifikacijos patvirtinimo“.

20. Atskirų rūšių paimtų daiktų saugojimas ir apskaita policijos įstaigose reglamentuojami:

20.1. Iš neteisėtos apyvartos išimtų narkotinių ir psichotropinių medžiagų ir jų pirmtakų (prekursorių) priėmimo, apskaitos, saugojimo ir išdavimo Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos Aptarnavimo skyriaus Sandėlių poskyrio sandėlyje-saugykloje tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos policijos generalinio komisaro 2011 m. balandžio 11 d. įsakymu Nr. 5-V-319 „Dėl Iš neteisėtos apyvartos išimtų narkotinių ir psichotropinių medžiagų ir jų pirmtakų (prekursorių) priėmimo, apskaitos, saugojimo ir išdavimo Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos Aptarnavimo skyriaus Sandėlių poskyrio sandėlyje-saugykloje tvarkos aprašo patvirtinimo“;

20.2. Civilinių pirotechnikos priemonių paėmimo, sprendimo dėl civilinių pirotechnikos priemonių grąžinimo ar sunaikinimo priėmimo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro 2011 m. vasario 3 d. įsakymu Nr. 1V-95 „Dėl Civilinių pirotechnikos priemonių paėmimo, sprendimo dėl civilinių pirotechnikos priemonių grąžinimo ar sunaikinimo priėmimo tvarkos aprašo patvirtinimo“;

20.3. Paliktųjų radioaktyviųjų šaltinių, paliktųjų branduolinio kuro ciklo medžiagų, paliktųjų branduolinių ir daliųjų medžiagų ir radioaktyviosiomis medžiagomis užterštų objektų tvarkymo taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2018 m. rugsėjo 12 d. nutarimu Nr. 918 „Dėl Lietuvos Respublikos radiacinės saugos įstatymo įgyvendinimo“;

20.4. Konfiskuotų ar kitaip valstybei perduotinų naftos produktų priėmimo, panaudojimo, saugojimo ir apskaitos policijos įstaigose tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos policijos generalinio komisaro 2011 m. liepos 26 d. įsakymu Nr. 5-V-693 „Dėl Konfiskuotų ar kitaip valstybei perduotinų naftos produktų priėmimo, panaudojimo, saugojimo ir apskaitos policijos įstaigose tvarkos aprašo patvirtinimo“;

20.5. Sprogmenų paėmimo ir paimtų sprogmenų saugojimo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos policijos generalinio komisaro 2016 m. lapkričio 23 d. įsakymu Nr. 5-V-968 „Dėl Sprogmenų paėmimo ir paimtų sprogmenų saugojimo tvarkos aprašo patvirtinimo“.

21. Šio Aprašo nuostatos Aprašo 20 punkte nurodytų rūšių paimtų daiktų saugojimui ir apskaitai taikomos tiek, kiek to nereglamentuoja šio Aprašo 20 punkte nurodyti teisės aktai. Parako ir civilinių pirotechnikos priemonių administravimui mutatis mutandis taikomos šio Aprašo nuostatos, reglamentuojančios ginklų ir šaudmenų, išskyrus ginklų ir šaudmenų perdavimą Turto valdymo ir ūkio departamentui prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos (toliau – TVŪD), administravimą.

22. Paimtų daiktų, ginklų ir šaudmenų bei radinių saugojimo ir laikymo išlaidos padengiamos BPK, ANK, Lietuvos Respublikos saugaus eismo automobilių keliais įstatyme, Lietuvos Respublikos civiliniame kodekse, kituose įstatymuose, Taisyklėse, Aprašo X skyriuje ir kituose teisės aktuose nustatyta tvarka.

23. Kilę ginčai dėl paimtų daiktų, ginklų ir šaudmenų bei radinių saugojimo išlaidų apmokėjimo sprendžiami civiline tvarka.

24. Paimti daiktai, ginklai ir šaudmenys bei radiniai daiktų ir ginklų saugyklose saugomi su ant jų užklijuotu PADIS sugeneruotu kodu.

25. Policijos departamento TVV PDVSS darbuotojas ir už ginkluotę atsakingas asmuo informaciją apie bet kokį su paimtu daiktu, ginklais ir šaudmenimis bei radiniais atliktą veiksmą (priėmimą saugoti, savininko informavimą ir gautą jo atsakymą, grąžinimą, perdavimą, išdavimą, sunaikinimą ir kt.) pažymi PADIS, o atlikus visus su paimtu daiktu, ginklais ir šaudmenimis bei radiniais susijusius veiksmus, užbaigia jų saugojimo procedūras PADIS.

 

III SKYRIUS

POLICIJOS PAREIGŪNŲ VEIKSMAI ADMINISTRUOJANT PAIMTUS DAIKTUS, GINKLUS IR ŠAUDMENIS

 

26. Policijos pareigūnas, administruodamas turtą:

26.1. atsako už sprendimo perduoti saugoti paimtus daiktus bei ginklus ir šaudmenis pagrįstumą ir kuo skubesnį šio sprendimo priėmimą;

26.2. atsako už laiku atliktą ir tinkamą Policijos departamento TVV PDVSS darbuotojo ar už ginkluotę atsakingo asmens informavimą apie su paimtais daiktais bei ginklais ir šaudmenimis susijusius priimtus sprendimus;

26.3. atsako už Aprašo 33 punkte nurodytoje saugojimo paslaugų užklausoje ir Aprašo 37 ir  40 punktuose nurodytuose dokumentuose, kuriais perduodami saugoti paimti daiktai ar ginklai ir šaudmenys, pateikiamų duomenų teisingumą;

26.4. užtikrina pagrįstą paimtų daiktų laikymą prie bylos (ne ilgiau, nei reikia procesiniams veiksmams, susijusiems su paimtu daiktu, atlikti) ir atsako už jo žinioje esančių paimtų daiktų bei ginklų ir šaudmenų, kurie neperduoti saugoti arba yra laikinai paimti procesiniams veiksmams atlikti, išsaugojimą;

26.5. užtikrina tinkamą paimtų daiktų bei ginklų ir šaudmenų perdavimą saugoti;

26.6. tais atvejais, kai Policijos departamento TVV PDVSS darbuotojas surašo Aprašo 105 punkte nurodytą pažymą apie numatomas saugojimo išlaidas, periodiškai (ne rečiau kaip kas 3 mėnesius) įvertina, ar jo žinioje ikiteisminio tyrimo ar administracinio nusižengimo tyrimo ir (ar) bylos nagrinėjimo laikotarpiu esančių paimtų daiktų saugojimo išlaidos neviršija paimtų daiktų vertės, ir, kai paimtų daiktų saugojimo išlaidos pasiekia 80–90 proc. paimto daikto vertės, sprendžia klausimą dėl paimtų daiktų sunaikinimo ar realizavimo arba kreipiasi į prokurorą dėl tokio sprendimo priėmimo.

27. Ikiteisminį tyrimą atliekantis ar administracinį nusižengimą tiriantis pareigūnas įvykio (teisės pažeidimo) vietoje ar atlikdamas procesinius veiksmus paimtus daiktus (išskyrus priverstinai nuvežamas transporto priemones) perduoda saugoti Aprašo 3336 punktuose nustatyta tvarka (rekomenduojama ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo paimtų daiktų gavimo ikiteisminiame tyrime ar administracinio nusižengimo byloje dienos), jeigu jų nereikia tirti BPK ar ANK nustatyta tvarka.

28. Apie Aprašo 13 punkte nurodytą turtą, dėl kurio priimtas administracinį nusižengimą tiriančio pareigūno nutarimas ar prokuroro sprendimas nedelsiant šį turtą parduoti (perduoti), pareigūnas nedelsdamas, bet ne vėliau kaip kitą darbo dieną nuo šio turto sulaikymo (sužinojimo apie jį) momento, Taisyklių nustatyta tvarka informuoja VMI. Jeigu VMI tokio turto savo žinion neperima, pareigūnas kreipiasi į policijos įstaigos, kurioje dirba, pripažinimo atliekomis ir naikinimo komisiją dėl tokio turto sunaikinimo.

29. Jeigu sulaikytas greitai gendantis turtas netinkamas naudoti arba greitai gendantis turtas yra mažavertis ir jo nereikia atiduoti tirti, jį atliekomis pripažįsta policijos pareigūnas, sulaikęs turtą, savo (turtą sulaikiusios institucijos vadovo ar jo įgalioto asmens) sprendimu (3 priedas), apie tai neinformavęs VMI. Atliekomis pripažintą netinkamą naudoti ar mažavertį greitai gendantį turtą pareigūnas nedelsdamas, bet ne vėliau kaip kitą darbo dieną perduoda policijos įstaigos, kurioje dirba, pripažinimo atliekomis ir naikinimo komisijai kartu su sprendimo dėl greitai gendančio turto pripažinimo atliekomis kopija.  

30. Jeigu nustačius žiauraus elgesio su gyvūnais ir gyvūnų kankinimo atvejį, užtikrinant viešąją tvarką, vadovaujantis Lietuvos Respublikos gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo 4 straipsnio 5 dalimi, būtina paimti tokį gyvūną ir perduoti jį gyvūnų globėjui ar kitam paimtą gyvūną galinčiam laikinai laikyti gyvūnų laikytojui arba kitaip užtikrinti tinkamą gyvūno laikymą, policijos pareigūnas apie paimtą gyvūną informuoja Policijos departamento TVV PDVSS pateikdamas Aprašo 33 punkte nurodytą saugojimo paslaugų užklausą ir nurodydamas, kam šis gyvūnas perduotas: vardas, pavardė (arba juridinio asmens pavadinimas, kodas, kontaktinio asmens pareigos, vardas ir pavardė), adresas, kontaktiniai duomenys (telefono numeris, el. pašto adresas).

31. Jei paimtus daiktus ar ginklus ir šaudmenis reikia tirti, iš Lietuvos policijos kriminalistinių tyrimo centro (toliau – LPKTC) ar kitų teismo ekspertizės įstaigų grąžintus paimtus daiktus ar ginklus ir šaudmenis policijos pareigūnas perduoda saugoti šio Aprašo 33–36 punktuose nustatyta tvarka.

32. Perduodamas saugoti paimtus daiktus bei ginklus ir šaudmenis (išskyrus Lietuvos Respublikos ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo nustatytais atvejais paimtus civilinėje apyvartoje esančius ginklus, ginklų priedėlius, šaudmenis, jų dalis), policijos pareigūnas turi juos supakuoti, užplombuoti (užantspauduoti) vadovaudamasis LPKTC parengtomis Metodinėmis rekomendacijomis ikiteisminio tyrimo pareigūnams: tyrimo objektų pakavimas, klausimų formulavimas, pateiktomis policijos įstaigoms LPKTC 2020 m. gruodžio 11 d. raštu Nr. 140-S-2906 „Dėl metodinių rekomendacijų“. Perduodant saugoti daug vienos rūšies daiktų, siekiant išvengti didelių administravimo procedūrų, rekomenduojama juos perduoti plombuotoje (-ose) pakuotėje (-ėse) ir apie tai įrašyti šio Aprašo 33 punkte nurodytoje saugojimo paslaugų užklausoje. Aprūpinimą pakavimo priemonėmis užtikrina policijos įstaigos Aptarnavimo skyrius.

33. Prieš perduodamas saugoti paimtus daiktus, policijos pareigūnas Paslaugų valdymo sistemos (toliau – Marval) Paimtų daiktų administravimo skiltyje pateikia Policijos departamento TVV PDVSS darbuotojui saugojimo paslaugų užklausą, kurios aprašyme turi būti nurodyta:

33.1. pareigūno, atliekančio ikiteisminį ar administracinio nusižengimo tyrimą ir perduodančio paimtus daiktus saugoti, pareigos, vardas ir pavardė (jeigu pildoma už kitą asmenį);

33.2. ikiteisminio tyrimo ar administracinio nusižengimo bylos numeris (registro objekto identifikacinis kodas (ROIK));

33.3. perduodamų saugoti paimtų daiktų rūšis, pavadinimas ir (ar) modelis, matavimo vienetai ir kiekiai. Jeigu saugoti perduodami pinigai, nurodomas valiutos pavadinimas, bendra suma, taip pat nurodoma, ar jie laikomi daiktiniais įrodymais atliekamame tyrime;

33.4. paimto daikto individualus (identifikacinis) numeris (jei toks yra);

33.5. paimto daikto savininko (valdytojo) duomenys (vardas, pavardė ar pavadinimas, asmens kodas (jeigu jis nežinomas – gimimo data) arba juridinio asmens kodas, adresas, telefono numeris, elektroninio pašto adresas) arba informacija apie tai, kad paimto daikto savininkas nenustatytas.

34. Aprašo 33.133.5 papunkčiuose nurodyta informacija gali būti pateikta atskirame dokumente (pavyzdžiui, suformuotame Integruotoje baudžiamojo proceso informacinėje sistemoje) ir pateikiama kartu susaugojimo paslaugų užklausa. Tokiu atveju minėtame dokumente pateikiamos informacijos saugojimo paslaugų užklausos aprašyme kartoti nereikia.

35. Policijos pareigūnas, prieš perduodamas saugoti narkotines ir psichotropines medžiagas Aprašo 36 punkte nustatyta tvarka, Policijos dokumentų valdymo sistemoje (toliau – DVS) parengia tarnybinį pranešimą Policijos departamento TVV PDVSS ir prideda gautos specialisto tyrimo išvados kopiją.

36. Policijos pareigūnas paimtus pinigus, vertybinius popierius ir brangenybes perduoda saugoti tiesiogiai Policijos departamento TVV PDVSS darbuotojui, kitus paimtus daiktus, atsižvelgiant į policijos įstaigą, kurioje jis dirba, – Policijos departamento TVV PDVSS darbuotojui tiesiogiai, per kurjerį arba per policijos komisariato administratorių, jei tokia pareigybė įsteigta, o ginklus ir šaudmenis – už ginkluotę atsakingam asmeniui. Jeigu paimto daikto dar gali reikėti procesiniams veiksmams atlikti, policijos pareigūnas, perduodamas daiktą saugoti, turi nurodyti, kad dėl šios priežasties daiktas turėtų būti saugomas artimiausioje tinkamoje daiktų saugykloje.

37. Ikiteisminį tyrimą atliekantis arba administracinį nusižengimą tiriantis pareigūnas priverstinio transporto priemonės nuvežimo (paėmimo) aktą, užpildytą policijos pareigūnui priėmus sprendimą priverstinai nuvežti transporto priemonę esant ANK, BPK, Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo ar kitų įstatymų nustatytiems pagrindams, vadovaujantis Policijos pareigūnų veiksmų priimant sprendimus priverstinai nuvežti transporto priemonę ir uždrausti ja toliau važiuoti tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos policijos generalinio komisaro 2009 m. kovo 19 d. įsakymu Nr. 5-V-200 „Dėl Policijos pareigūnų veiksmų priimant sprendimus priverstinai nuvežti transporto priemonę ir uždrausti ja toliau važiuoti tvarkos aprašo patvirtinimo“ (toliau – Policijos veiksmų priverstinai nuvežant transporto priemonę aprašas), tais atvejais, kai transporto priemonę nuspręsta saugoti ūkio subjekto transporto priemonių stovėjimo aikštelėje, ne vėliau kaip kitą darbo dieną nuo priverstinio transporto priemonės nuvežimo (paėmimo) akto gavimo dienos jo kopiją per Marval pateikia Policijos departamento TVV PDVSS darbuotojui.

38. Išrašęs Policijos veiksmų priverstinai nuvežant transporto priemonę apraše nustatytos formos leidimą atsiimti priverstinai nuvežtą (paimtą) transporto priemonę, policijos pareigūnas tą pačią darbo dieną jo kopiją per Marval pateikia Policijos departamento TVV PDVSS darbuotojui.

39. Ginklus ir šaudmenis policijos pareigūnas tą pačią dieną, o nesant galimybės – ne vėliau kaip per 3 darbo dienas, tiesiogiai perduoda saugoti už ginkluotę atsakingam asmeniui. Nesant galimybės perduoti tiesiogiai – juos perduoda šio Aprašo 33 punkte nustatyta tvarka.

40. Policijos pareigūnas ginklus ir šaudmenis, kurie yra daiktiniai įrodymai administracinio nusižengimo byloje ar ikiteisminiame tyrime, saugoti už ginkluotę atsakingam asmeniui perduoda pridėdamas: dokumentą (tarnybinį pranešimą ar dokumentą, suformuotą Integruotoje baudžiamojo proceso informacinėje sistemoje) dėl administracinio nusižengimo teisenos ar ikiteisminio tyrimo pradėjimo ir aplinkybių kvalifikavimo, kuriame būtų nurodytas perduodamų ginklų ir šaudmenų kiekis, gamintojas, modelis, identifikavimo numeriai, ANK ar BK straipsnis (-iai), kita su ikiteisminiu tyrimu ar administraciniu nusižengimu susijusi informacija; specialisto išvados ar kito dokumento, patvirtinančio, jog perduodami ginklai ir šaudmenys yra ribotos civilinės apyvartos, kopiją. Perduodant civilinėje apyvartoje esančius ginklus ir šaudmenis, pateikiama dokumento, pagrindžiančio ginklų ir šaudmenų paėmimą, kopija.

41. Nesant galimybės tą pačią dieną ginklus ir šaudmenis perduoti saugoti už ginkluotę atsakingam asmeniui (ginkluotę atsakingo asmens nedarbo metu ar jo nesant), pareigūnas ginklus ir šaudmenis iki tol, kol jie bus perduoti už ginkluotę atsakingam asmeniui, saugo ginklų saugykloje įrengtoje atskiroje bendro naudojimo metalinėje spintoje (seife) ar asmeninėje konkrečiam policijos pareigūnui, vykdančiam licencijavimo funkciją, priskirtoje laikino ginklų saugojimo metalinėje spintoje (seife).

42. Bendro naudojimo metalinės spintos (seifo) raktas ginklų ir šaudmenų laikino saugojimo laikotarpiu laikomas nustatytoje vietoje. Raktai nuo asmeninės ginklų saugojimo metalinės spintos saugomi pas policijos pareigūną, kuriam priskirta metalinė spinta (seifas).  

43. Policijos pareigūnas, priėmęs sprendimą dėl Lietuvos Respublikos ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo nustatytais atvejais paimtų civilinėje apyvartoje esančių ginklų ir šaudmenų grąžinimo savininkui, informuoja jį apie priimtą sprendimą, kartu nurodydamas atsakingo už ginkluotę asmens kontaktinius duomenis (vardą, pavardę, telefono numerį bei elektroninio pašto adresą) ir vietą, kurioje saugomi paimti ginklai ir šaudmenys, o priėmęs sprendimą dėl minėtų ginklų ir šaudmenų perdavimo sunaikinti TVŪD – informuoja savininką apie priimtą sprendimą dėl ginklų ir šaudmenų perdavimo sunaikinti.

44. Policijos pareigūnas, o jo nesant – tiesioginis pareigūno vadovas privalo ne vėliau kaip kitą darbo dieną nuo priimto procesinio sprendimo įsiteisėjimo ar informacijos apie tokį sprendimą gavimo dienos DVS parengtu tarnybiniu pranešimu informuoti Policijos departamento TVV PDVSS ar Policijos departamento TVV Uniforminės aprangos ir ginkluotės skyrių (toliau – Policijos departamento TVV UAGS) apie priimtus įsiteisėjusius procesinius sprendimus dėl paimtų daiktų ar ginklų ir šaudmenų jo žinioje esančiame ikiteisminiame tyrime ar administracinio nusižengimo byloje. Priėmęs sprendimą dėl Lietuvos Respublikos ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo nustatytais atvejais paimtų civilinėje apyvartoje esančių ginklų ir šaudmenų grąžinimo (perdavimo), licencijavimo padalinio policijos pareigūnas DVS suformuoja užduotį atsakingam už ginkluotę asmeniui, pridėdamas priimto sprendimo (prašymo) kopiją ir nurodydamas, ar būtinas ginklo išbandymas policijos kriminalistinių tyrimų padalinyje. Atsakingas už ginkluotę asmuo, grąžinęs (perdavęs) ginklus ir šaudmenis savininkui, ginklų prekiautojui ar TVŪD, DVS pažymi užduotį kaip įvykdytą, pridėdamas užduoties įvykdymą patvirtinančius dokumentus.

45. Paimtus civilinėje apyvartoje esančius ginklus, su kuriais reikia atlikti Aprašo 44 punkte nurodytą išbandymą, atsakingas už ginkluotę asmuo, prieš grąžindamas juos savininkui ar perduodamas ginklų prekiautojui, perduoda išbandyti policijos kriminalistinių tyrimų padaliniui.

 

IV SKYRIUS

POLICIJOS DEPARTAMENTO TVV PDVSS DARBUOTOJŲ IR UŽ GINKLUOTĘ ATSAKINGŲ ASMENŲ VEIKSMAI, ADMINISTRUOJANT PAIMTUS DAIKTUS BEI GINKLUS IR ŠAUDMENIS

 

46. Policijos departamento TVV PDVSS darbuotojas ir už ginkluotę atsakingas asmuo, administruodami turtą:

46.1. laiku atlieka paimtų daiktų bei ginklų ir šaudmenų registraciją PADIS;

46.2. atsako už duomenų apie paimtus daiktus bei ginklus ir šaudmenis įvedimo PADIS patikimumą;

46.3. užtikrina tinkamą paimtų daiktų bei ginklų ir šaudmenų priėmimą, saugojimą ir išdavimą;

46.4. užtikrina tinkamą jam žinomų galutinių procesinių sprendimų dėl paimtų daiktų bei ginklų ir šaudmenų vykdymą;

46.5. atsako už informacijos apie paimtus daiktus ar ginklus ir šaudmenis kaupimą ir jos teikimą policijos įstaigoms ir kitoms ikiteisminio tyrimo institucijoms;

46.6. teismui ar ne teismo tvarka bylą nagrinėjančiai institucijai neišsprendus paimto turto klausimo, atsako už kreipimąsi į teismą ar ne teismo tvarka bylą nagrinėjančią instituciją su prašymu priimti trūkstamą sprendimą.

47. Policijos departamento TVV PDVSS darbuotojas ar už ginkluotę atsakingas asmuo priima saugoti paimtus daiktus ar ginklus ir šaudmenis pagal šio Aprašo 33 punkte nurodytą saugojimo paslaugų užklausą ir Aprašo 37 ar 40 punktuose nurodytus dokumentus ir ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo saugojimo paslaugų užklausos gavimo dienos per Marval įtraukia juos į PADIS.

48. Priimdamas paimtus daiktus ar ginklus ir šaudmenis saugoti Policijos departamento TVV PDVSS darbuotojas ar už ginkluotę atsakingas asmuo privalo patikrinti, ar jie atitinka šio Aprašo 33 punkte nurodytoje saugojimo paslaugų užklausoje ir Aprašo 37 ar 40 punktuose nurodytuose dokumentuose apie juos pateiktą informaciją. Jei yra neatitikimų, paimti daiktai ar ginklai ir šaudmenys grąžinami juos pateikusiam policijos pareigūnui, kad būtų pašalinti nustatyti neatitikimai. Paimti daiktai ar ginklai ir šaudmenys priimami saugoti tik pašalinus neatitikimus.

49. Priimdamas saugoti pinigus nacionaline ir užsienio valiuta, Policijos departamento TVV PDVSS darbuotojas išrašo kvitą A (4 priedas), Lietuvos Respublikos ir kitų šalių vertybinius popierius (obligacijas, vekselius, akcijas ir kt.), tauriuosius metalus, brangakmenius, kitus juvelyrinius ir puošniuosius akmenis bei dirbinius iš jų, taip pat radinius – kvitą B (5 priedas), o paimtus daiktus (išskyrus ginklus ir šaudmenis) – Paimto, konfiskuotino turto, turto, į kurį nuosavybės teisės laikinai apribotos, daiktinių įrodymų perdavimo ir priėmimo aktą (6 priedas).

50. Priimdamas saugoti ginklus ir šaudmenis, už ginkluotę atsakingas asmuo išrašo kvitą B.

51. Kvitai A ir B bei Paimto, konfiskuotino turto, turto, į kurį nuosavybės teisės laikinai apribotos, daiktinių įrodymų perdavimo ir priėmimo aktas (toliau – priėmimo dokumentai) yra numeruoti apskaitos dokumentai, generuojami PADIS. Išrašomi 2, o priėmus saugoti ginklus ir šaudmenis – 3 priėmimo dokumentų egzemplioriai:

51.1. pirmas priėmimo dokumento egzempliorius saugomas pas Policijos departamento TVV PDVSS darbuotoją ar atsakingą už ginkluotę asmenį. Pirmųjų priėmimo dokumentų egzempliorių byla privalo būti įtraukta į Policijos departamento dokumentacijos planą;

51.2. antras priėmimo dokumento egzempliorius pridedamas prie administracinio nusižengimo ar ikiteisminio tyrimo bylos;

51.3. trečias priėmimo dokumento egzempliorius pridedamas prie ginklo ar šaudmenų.

52. Policijos departamento TVV PDVSS darbuotojas, gavęs iš policijos pareigūno saugoti paimtus pinigus, aprašytus Aprašo 7.3 papunktyje, kurie nėra daiktiniai įrodymai:

52.1. įmoka juos į atitinkamą policijos įstaigos depozitinę sąskaitą, juos įmokėjęs arba perdavęs inkasavimo paslaugos teikėjui, nedelsdamas apie tai surašo tarnybinį pranešimą ir DVS priemonėmis perduoda įrašyti rezoliuciją Policijos departamento Finansų valdybos Finansinių operacijų skyriaus patarėjui. Tarnybiniame pranešime nurodoma:

52.1.1. asmens, iš kurio buvo paimti pinigai, vardas ir pavardė, gimimo data arba juridinio asmens pavadinimas ir juridinio asmens kodas;

52.1.2. valiutos pavadinimas;

52.1.3. inkasuotų pinigų suma;

52.2. gavęs informaciją apie priimtą ir įsigaliojusį procesinį sprendimą dėl pinigų, įmokėtų į policijos įstaigos depozitinę sąskaitą, grąžinimo, perdavimo ar konfiskavimo:

52.2.1. DVS parengia tarnybinį pranešimą, jį suderina su Policijos departamento TVV PDVSS vedėju ir policijos įstaigos vadovu ar jo įgaliotu asmeniu ir perduoda įrašyti rezoliuciją Policijos departamento Finansų valdybos Finansinių operacijų skyriaus patarėjui. Tarnybiniame pranešime nurodoma:

52.2.1.1. institucijos, priėmusios procesinį sprendimą dėl pinigų grąžinimo, perdavimo ar konfiskavimo, pavadinimas, sprendimo numeris ir data;

52.2.1.2. asmens, kuriam grąžinami ar perduodami pinigai, vardas ir pavardė, gimimo data arba juridinio asmens pavadinimas, kodas, banko sąskaitos numeris, DVS registruoto dokumento (asmens prašymo, tyrėjo nutarimo ar kito dokumento), kuriame nurodytas banko sąskaitos, į kurią grąžintinos lėšos, numeris (šis dokumentas DVS priemonėmis susiejamas su tarnybiniu pranešimu) arba institucijos, vykdysiančios konfiskavimą, pavadinimas ir asmens, iš kurio konfiskuojama, vardas, pavardė, gimimo data arba juridinio asmens pavadinimas ir juridinio asmens kodas bei konfiskavimo įmokos kodas;

52.2.1.3. grąžinamos, perduodamos arba konfiskuojamos valiutos pavadinimas;

52.2.1.4. grąžinama, perduodama arba konfiskuojama pinigų suma;

52.2.1.5. kita su procesinio sprendimo vykdymu susijusi informacija, nurodyta gautame sprendime;

52.2.2. jeigu sprendime nenurodytas asmens, kuriam grąžinamos lėšos, banko sąskaitos numeris, nurodo lėšas pervesti į banko sąskaitą, pateiktą asmens prašyme;

52.2.3. jeigu asmuo pateikia galiojančia tvarka patvirtintą įgaliojimą, nurodo pinigines lėšas pervesti kitam asmeniui, įrašydamas policijos įstaigoje gauto ir DVS registruoto įgaliojimo numerį;

53. Aprašo 52.2 papunktyje minimos piniginės lėšos grąžinamos paimtų pinigų savininkams tik pervedant jas į banko sąskaitą.

54. Policijos departamento TVV PDVSS darbuotojai kaupia ir prireikus teikia informaciją apie daiktų saugyklose saugomus paimtus daiktus policijos įstaigoms ir kitoms ikiteisminio tyrimo institucijoms.

55. Už ginkluotę atsakingi asmenys kaupia ir prireikus teikia informaciją apie ginklų saugyklose saugomus ginklus ir šaudmenis bei civilinės pirotechnikos priemones policijos įstaigoms ir kitoms ikiteisminio tyrimo institucijoms.

56. Policijos ar kitų įstaigų (antstolių ar advokatų kontorų, draudimo bendrovių ir kt.) atstovai apžiūrėti daiktų saugyklose saugomus paimtus daiktus gali tik turėdami pareigūno, kuris atlieka ikiteisminį tyrimą ar nagrinėja administracinio nusižengimo bylą, leidimą ir iš anksto raštu suderinę su Policijos departamento TVV PDVSS darbuotoju, o apžiūrėti ginklų saugyklose saugomus ginklus ir šaudmenis – tik iš anksto suderinę su Policijos departamento TVV UAGS. Jei per apžiūrą numatoma nuimti plombas, apžiūroje turi dalyvauti administracinį nusižengimą tiriantis ar ikiteisminį tyrimą atliekantis pareigūnas, kuris po apžiūros uždeda naujas plombas, o Policijos departamento TVV PDVSS darbuotojas arba už ginkluotę atsakingas asmuo apie tai įrašo PADIS.

57. Paimtų daiktų ir ginklų ir šaudmenų grąžinimą ar perdavimą organizuoja ir vykdo atitinkamai Policijos departamento TVV PDVSS darbuotojas ar už ginkluotę atsakingas asmuo.

58. Paimti daiktai ir ginklai ir šaudmenys asmenims grąžinami, kai įsiteisėja ikiteisminiame tyrime, administracinėje ar baudžiamojoje byloje priimtas atitinkamas sprendimas, kuris yra pagrindas grąžinti savininkui paimtus daiktus, ir kitais atvejais teisės aktų nustatyta tvarka.

59. Policijos departamento TVV PDVSS darbuotojas, gavęs dokumentus dėl paimtų daiktų grąžinimo savininkui, informuoja jį žinomais kontaktais. Laikoma, kad asmuo yra tinkamai informuotas ir jam tinkamai pranešta, jei pranešimas šiam asmeniui:

59.1. siunčiamas per Nacionalinę elektroninių siuntų pristatymo, naudojant pašto tinklą, informacinę sistemą (E. pristatymo sistema);

59.2. siunčiamas registruotąja pašto siunta Juridinių asmenų registre nurodytu juridinio asmens buveinės adresu, Lietuvos Respublikos gyventojų registre nurodytu juridinio asmens vadovo gyvenamosios vietos adresu arba fizinio asmens gyvenamosios vietos adresu;

59.3. įteikiamas asmeniui atvykus į policiją;

59.4. siunčiamas kitais asmens raštu nurodytais kontaktiniais duomenimis;

59.5. siunčiamas valstybės informacinėse sistemose ar registruose, kurie naudojami elektroniniu būdu teikiamoms paslaugoms gauti ar prievolėms vykdyti, nurodytais elektroninio pašto adresais.

60. Gavęs savininko atsisakymą atsiimti grąžinamą daiktą ir nurodymą jį sunaikinti, Policijos departamento TVV PDVSS darbuotojas inicijuoja jo pripažinimą atliekomis ir sunaikinimą.

61. Jei per 40 kalendorinių dienų savininkas neatsako ar neatsiima grąžintino daikto, Policijos departamento TVV PDVSS darbuotojas jį pakartotinai informuoja Aprašo 59 punkte nustatyta tvarka.

62. Jei per 6 mėnesius nuo pirmos informacijos išsiuntimo dienos grąžintino daikto savininkas neatsako arba neatsiima grąžintino daikto, laikoma, kad jis grąžintino daikto atsisako. Tokiu atveju Policijos departamento TVV PDVSS darbuotojas, suėjus ne mažiau nei vieniems metams nuo tos dienos, kurią grąžintinas daiktas buvo įtrauktas į PADIS kaip paimtas daiktas, rašo tarnybinį pranešimą Policijos departamento Teisės skyriui dėl kreipimosi į teismą dėl šio daikto pripažinimo bešeimininkiu ir jo perdavimo valstybei.

63. Jei teismas ar ne teismo tvarka bylą nagrinėjanti institucija neišsprendžia paimto turto klausimo, Policijos departamento TVV PDVSS darbuotojas ar už ginkluotę atsakingas asmuo raštu kreipiasi į teismą ar ne teismo tvarka bylą nagrinėjančią instituciją su prašymu priimti reikiamą sprendimą ne vėliau kaip per vieną mėnesį nuo priimto procesinio sprendimo gavimo dienos.

64. Policijos departamento TVV PDVSS darbuotojas ar už ginkluotę atsakingas asmuo sutikrina, ar grąžintini paimti daiktai ar ginklai ir šaudmenys atitinka apie juos PADIS registruotą informaciją, ir paimtų daiktų bei ginklų ir šaudmenų grąžinimą įformina pakvitavimu (7 priedas). Išrašomi 2 pakvitavimo egzemplioriai:

64.1. pirmas egzempliorius lieka pas išdavusį paimtus daiktus PDVSS darbuotoją ar atsakingą už ginkluotę asmenį;

64.2. antras egzempliorius atiduodamas paimtus daiktus ar ginklus ir šaudmenis gavusiam asmeniui.

65. Ginklus ir šaudmenis už ginkluotę atsakingas asmuo grąžina ar perduoda ginklo savininkui ar prekiautojui ginklais tam tikslui skirtoje patalpoje, kurioje vykdomas vaizdo stebėjimas. Paimti daiktai grąžinami tik patikrinus atvykusio atsiimti savininko, prekiautojo ginklais asmens tapatybės duomenis.

66. Policijos departamento TVV PDVSS darbuotojas, gavęs informaciją apie nutarimą (sprendimą) konfiskuoti paimtus daiktus (išskyrus transporto priemones), per 10 darbo dienų nuo šio nutarimo (sprendimo) įsiteisėjimo dienos apie tai raštu informuoja VMI. Paimti daiktai perduodami gavus VMI viršininko ar jo įgalioto asmens pasirašytą raštą, kuriame nurodomas paimtų daiktų pavadinimas, kiekis, nuoroda į sprendimą, nutarimą ar kitą teisės aktą (arba jų kopijas), kuriuo vadovaujantis perduodami paimti daiktai. Jei VMI atsisako į apskaitą įtraukti paimtus daiktus, Policijos departamento TVV PDVSS darbuotojas inicijuoja jų sunaikinimą pagal Taisyklių reikalavimus.

67. Paimti daiktai kitoms ikiteisminio tyrimo įstaigoms ar kitoms įstaigoms perduodami teismui priėmus nutartį arba prokuratūrai priėmus sprendimą pavesti atlikti ikiteisminį tyrimą kitai ikiteisminio tyrimo įstaigai ar surašius kitą pavedimą, o administracinio nusižengimo byloje – įstaigos vadovui persiunčiant medžiagą pagal kompetenciją ar kitais teisės aktuose numatytais atvejais, Policijos departamento TVV PDVSS DVS priemonėmis gavus atitinkamo turinio raštą, kuriame nurodyta:

67.1. ikiteisminio tyrimo ar administracinio nusižengimo bylos numeris (ROIK);

67.2. ikiteisminį tyrimą ar administracinio nusižengimo bylą perimančios įstaigos pavadinimas, perimančio pareigūno pareigos, vardas, pavardė, tarnybinio pažymėjimo numeris;

67.3. perduodamų paimtų daiktų pavadinimas, kiekis.

68. Paimti daiktai kitoms ikiteisminio tyrimo įstaigoms ar kitoms įstaigoms perduodami pagal pakvitavimą. Paimtų daiktų saugojimą nuo jų perdavimo momento užtikrina juos perėmusi įstaiga.

69. Kai transporto priemonė iš ūkio subjekto transporto priemonių stovėjimo aikštelės pervežama į policijos TP saugojimo aikštelę, Policijos departamento TVV PDVSS darbuotojas surašo Paimto, konfiskuoto turto, turto, į kurį nuosavybės teisės laikinai apribotos, daiktinių įrodymų perdavimo ir priėmimo aktą ir Transporto priemonės apžiūros aprašą, kurio forma nustatyta Rekomendacijose dėl transporto priemonių, kurios, įtariama, yra pagrobtos, paėmimo, saugojimo, tikrinimo ir grąžinimo atliekant ikiteisminį tyrimą ir vykdant tarptautinius įsipareigojimus, patvirtintose Lietuvos Respublikos generalinio prokuroro 2020 m. vasario 20 d. įsakymu Nr. I-55 „Dėl Rekomendacijų dėl transporto priemonių, kurios, įtariama, yra pagrobtos, paėmimo, saugojimo, tikrinimo ir grąžinimo atliekant ikiteisminį tyrimą ir vykdant tarptautinius įsipareigojimus patvirtinimo“. Pasirašomi 2 minėto perdavimo ir priėmimo akto ir 2 Transporto priemonės apžiūros aprašo egzemplioriai:

69.1. pirmieji minėtų dokumentų egzemplioriai saugomi pas Policijos departamento TVV PDVSS darbuotoją;

69.2. antrieji dokumentų egzemplioriai pridedami prie administracinio nusižengimo ar ikiteisminio tyrimo bylos.

70. Iš policijos TP saugojimo aikštelės transporto priemonė grąžinama savininkui (valdytojui) ar jo įgaliotam asmeniui, kai Policijos departamento TVV PDVSS darbuotojas DVS priemonėmis gauna informaciją apie priimtą sprendimą grąžinti transporto priemonę savininkui (valdytojui), pateikus galiojantį asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą ir transporto priemonės registracijos liudijimą arba kitą dokumentą (informaciją), patvirtinantį, kad asmuo nuosavybės, patikėjimo, nuomos, panaudos ar kitokiu teisėtu pagrindu valdo ir (ar) naudoja transporto priemonę (įgaliotas asmuo taip pat pateikia įgaliojimą). Grąžindamas transporto priemonę, Policijos departamento TVV PDVSS darbuotojas išrašo pakvitavimą, kuris pasirašomas 2 egzemplioriais:

70.1. pirmas pakvitavimo egzempliorius saugomas pas Policijos departamento TVV PDVSS darbuotoją;

70.2. antras pakvitavimo egzempliorius atiduodamas transporto priemonę atsiėmusiam asmeniui.

71. Kai išnagrinėjus bylą priimamas sprendimas konfiskuoti priverstinai nuvežtą transporto priemonę, Policijos departamento TVV PDVSS darbuotojas informaciją VMI perduoda Policijos veiksmų priverstinai nuvežant transporto priemonę apraše nustatyta tvarka.

 

V SKYRIUS

Paimtų daiktų, GINKLŲ IR ŠAUDMENŲ išdavimo ikiteisminį tyrimą atliekančiam ar administracinį nusižengimą tiriančiam pareigūnui PROCESINIAMS VEIKSMAMS ATLIKTI tvarka

 

72. Paimti daiktai, ginklai ir šaudmenys gali būti perduoti ikiteisminį tyrimą atliekančiam ar administracinį nusižengimą tiriančiam pareigūnui procesiniams veiksmams atlikti, Policijos departamento TVV PDVSS ar Policijos departamento TVV UAGS DVS priemonėmis pateikus tarnybinį pranešimą, kuriame nurodoma:

72.1. ikiteisminį tyrimą vykdančio ar administracinio nusižengimo bylą tiriančio pareigūno pareigos, vardas, pavardė;

72.2. ikiteisminio tyrimo ar administracinio nusižengimo bylos numeris (ROIK);

72.3. procesiniams veiksmams atlikti perduodamų paimtų daiktų, ginklų ir šaudmenų pavadinimas, kiekis, identifikacinis numeris (jei toks yra);

72.4. pareigūno, paimsiančio procesiniams veiksmams atlikti perduodamus paimtus daiktus, ginklus ir šaudmenis pareigos, vardas, pavardė, tarnybinio pažymėjimo numeris.

73. Perduodamas paimtus daiktus, Policijos departamento TVV PDVSS darbuotojas surašo Paimto, konfiskuoto turto, turto, į kurį nuosavybės teisės laikinai apribotos, daiktinių įrodymų pakvitavimą, o už ginkluotę atsakingas asmuo surašo Paimto, konfiskuoto turto, turto, į kurį nuosavybės teisės laikinai apribotos, daiktinių įrodymų perdavimo ir priėmimo aktą. Pasirašomi 2 minėtų dokumentų egzemplioriai:

73.1. pirmas egzempliorius saugomas Policijos departamento TVV PDVSS ar Policijos departamento TVV UAGS;

73.2. antras egzempliorius kartu su paimtais daiktais atiduodamas juos paėmusiam policijos pareigūnui.

74. Atlikęs procesinius veiksmus, policijos pareigūnas paimtus daiktus ar ginklus ir šaudmenis grąžina Aprašo 33 ir 36 punktuose nustatyta tvarka.

 

VI SKYRIUS

PAIMTŲ DAIKTŲ PRIPAŽINIMAS ATLIEKOMIS IR JŲ NAIKINIMAS. GINKLŲ IR ŠAUDMENŲ PERDAVIMAS NAIKINTI

 

75. Paimti daiktai pripažįstami atliekomis ir sunaikinami, vadovaujantis Taisyklėmis.

76. Įsiteisėjus ikiteisminiame tyrime, administracinėje ar baudžiamojoje byloje priimtiems sprendimams sunaikinti saugomus paimtus daiktus, jų sunaikinimas vykdomas pagal šią tvarką:

76.1. jeigu saugomi paimti daiktai naikinami nesinaudojant utilizavimo įmonės paslaugomis:

76.1.1. Policijos departamento TVV PDVSS darbuotojas, gavęs sprendimą dėl paimtų daiktų sunaikinimo, parengia sunaikinimo akto projektą (8 priedas) ir DVS priemonėmis teikia jį pasirašyti policijos įstaigos pripažinimo atliekomis ir naikinimo komisijai;

76.1.2. policijos įstaigos pripažinimo atliekomis ir naikinimo komisijos nariai patikrina, ar gauti naikintini paimti daiktai atitinka nurodytuosius sunaikinimo akto projekte. Policijos įstaigos pripažinimo atliekomis ir naikinimo komisijos nariai, nustatę neatitiktį tarp sunaikinimo akto projekte nurodytųjų naikintinų ir gautų paimtų daiktų, DVS sunaikinimo akto projekto nepasirašo nurodydami priežastį. Policijos departamento TVV PDVSS darbuotojas, ištaisęs nurodytus trūkumus, pakartotinai DVS priemonėmis teikia sunaikinimo akto projektą policijos įstaigos pripažinimo atliekomis ir naikinimo komisijai pasirašyti;

76.1.3. policijos įstaigos pripažinimo atliekomis ir naikinimo komisijai pasirašius sunaikinimo aktą ir sunaikinus į aktą įtrauktus paimtus daiktus, Policijos departamento TVV PDVSS darbuotojas, inicijavęs paimtų daiktų sunaikinimą, suveda informaciją apie paimto daikto sunaikinimą į PADIS;

76.2. jeigu saugomi paimti daiktai naikinami naudojantis utilizavimo įmonės paslaugomis:

76.2.1. Policijos departamento TVV PDVSS darbuotojas, gavęs sprendimą dėl paimtų daiktų sunaikinimo, parengia sunaikinimo akto projektą ir teikia DVS priemonėmis jį pasirašyti policijos įstaigos pripažinimo atliekomis ir naikinimo komisijai;

76.2.2. policijos įstaigos pripažinimo atliekomis ir naikinimo komisijos nariai patikrina, ar gauti naikintini paimti daiktai atitinka nurodytuosius sunaikinimo akto projekte. Policijos įstaigos pripažinimo atliekomis ir naikinimo komisijos nariai, nustatę neatitiktį tarp sunaikinimo akto projekte nurodytųjų naikintinų ir gautų paimtų daiktų, DVS projekto nepasirašo nurodydami priežastį. Policijos departamento TVV PDVSS darbuotojas, ištaisęs nurodytus trūkumus, pakartotinai DVS priemonėmis teikia sunaikinimo akto projektą policijos įstaigos pripažinimo atliekomis ir naikinimo komisijai pasirašyti;

76.2.3. policijos įstaigos pripažinimo atliekomis ir naikinimo komisijos nariai, kurie nedalyvauja utilizuojant paimtus daiktus, pasirašo DVS sunaikinimo aktą, tada suformuojamas ir atspausdinamas sunaikinimo akto nuorašas. Perdavus paimtus daiktus utilizavimo paslaugą teikiančiai įmonei, paimtų daiktų utilizavimo faktą pasirašydami ant sunaikinimo akto nuorašo patvirtina ir kiti policijos įstaigos pripažinimo atliekomis ir naikinimo komisijos nariai bei utilizavimo paslaugą teikiančios įmonės atstovas, pasirašytas sunaikinimo aktas skaitmeninamas, įkeliamas į DVS sunaikinimo akto metaduomenų kortelės papildomų priedų skirtuką, registruojamas DVS ir perduodamas susipažinti Policijos departamento TVV PDVSS darbuotojui, inicijavusiam paimto daikto sunaikinimą, informacijai apie paimtų daiktų sunaikinimą į PADIS suvesti.

77. Tais atvejais, kai paimti daiktai buvo saugomi prie bylos ir nebuvo perduoti į daiktų saugyklą ir kai yra priimtas sprendimas juos sunaikinti, tokių paimtų daiktų sunaikinimas vykdomas pagal šią tvarką:

77.1. pareigūnas surašo perdavimo ir priėmimo naikinti aktą (9 priedas), jį įkelia į DVS, pasirašo pats ir teikia pasirašyti policijos įstaigos pripažinimo atliekomis ir naikinimo komisijos nariams;

77.2. policijos įstaigos pripažinimo atliekomis ir naikinimo komisija priima naikintinus paimtus daiktus, pasirašo perdavimo ir priėmimo naikinti aktą bei vykdo paimto daikto sunaikinimą;

77.3. sunaikinusi paimtus daiktus, policijos įstaigos pripažinimo atliekomis ir naikinimo komisija surašo sunaikinimo aktą, registruoja jį DVS ir perduoda susipažinti:

77.3.1. perdavusiam paimtus daiktus sunaikinti pareigūnui;

77.3.2. Policijos departamento TVV PDVSS apskaitai PADIS atlikti.

78. Transporto priemonių utilizavimas vykdomas pagal šią tvarką:

78.1. Policijos departamento TVV PDVSS darbuotojas, gavęs VMI sprendimą dėl transporto priemonės neįtraukimo į apskaitą, parengia pripažinimo atliekomis akto projektą (10 priedas) ir DVS priemonėmis teikia jį pasirašyti policijos įstaigos pripažinimo atliekomis ir naikinimo komisijai;

78.2. policijos įstaigos pripažinimo atliekomis ir naikinimo komisija pasirašo pripažinimo atliekomis aktą;

78.3. Policijos departamento TVV PDVSS darbuotojas, policijos įstaigos pripažinimo atliekomis ir naikinimo komisijai pasirašius pripažinimo atliekomis aktą, suveda informaciją apie transporto priemonės pripažinimą atliekomis į PADIS ir kreipiasi į utilizavimo paslaugą teikiančią įmonę dėl transporto priemonės paėmimo bei parengia pakvitavimą utilizavimo paslaugą teikiančiai įmonei;

78.4. Policijos departamento TVV PDVSS darbuotojas pasirašytą transporto priemonės pakvitavimą registruoja DVS ir perduoda vykdyti Policijos departamento Finansų valdybos Finansinių operacijų skyriui.

79. VMI sprendimu pripažinti nerealizuotinais arba mažaverčiais paimti daiktai naikinami pagal šią tvarką:

79.1. Policijos departamento TVV PDVSS darbuotojas, gavęs sprendimą, kad paimti daiktai pripažinti mažaverčiais arba nerealizuotinais, parengia pripažinimo atliekomis akto ir sunaikinimo akto projektus ir DVS priemonėmis teikia juos pasirašyti policijos įstaigos pripažinimo atliekomis ir naikinimo komisijai;

79.2. policijos įstaigos pripažinimo atliekomis ir naikinimo komisijos nariai patikrina, ar gauti naikintini paimti daiktai atitinka nurodytuosius pripažinimo atliekomis akto ir sunaikinimo akto projektuose. Policijos įstaigos pripažinimo atliekomis ir naikinimo komisijos nariai, nustatę neatitiktį tarp pripažinimo atliekomis akto ar sunaikinimo akto projekte nurodytųjų pripažintinų atliekomis ir sunaikintinų ir gautų paimtų daiktų, DVS aktų projektų nepasirašo nurodydami priežastį. Policijos departamento TVV PDVSS darbuotojas, ištaisęs nurodytus trūkumus, pakartotinai DVS priemonėmis teikia sunaikinimo akto projektą policijos įstaigos pripažinimo atliekomis ir naikinimo komisijai pasirašyti;

79.3. policijos įstaigos pripažinimo atliekomis ir naikinimo komisija pripažįsta šiuos paimtus daiktus atliekomis bei organizuoja jų sunaikinimą Aprašo 76.1.3 arba 76.2.3 papunktyje nustatyta tvarka.

80. Tais atvejais, kai grąžintinas paimtas daiktas yra mažavertis ar bevertis, o jo savininkas, informavus jį Aprašo 59 punkte nustatyta tvarka, neatsako arba neatsiima grąžintino paimto daikto ir šio Paimto daikto tolesnio saugojimo išlaidos viršija jo vertę, Policijos departamento TVV PDVSS darbuotojas kreipiasi į policijos įstaigos turto vertinimo komisiją dėl jo pripažinimo atliekomis ir sunaikinimo Aprašo 79 punkte nustatyta tvarka.

81. Policijos departamento TVV PDVSS darbuotojai, kaip paimtų daiktų saugotojai, negali dalyvauti paimtų daiktų pripažinimo atliekomis ir sunaikinimo komisijų darbe.

82. Atskirų rūšių paimtų daiktų naikinimas:

82.1. konfiskuoti alkoholiniai gėrimai ir etilo alkoholis sunaikinami vadovaujantis Areštuoto (paimto), konfiskuoto ar kitaip valstybei perduoto etilo alkoholio bei alkoholinių gėrimų sunaikinimo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1998 m. vasario 12 d. nutarimu Nr. 178 „Dėl Areštuoto (paimto), konfiskuoto ar kitaip valstybei perduoto etilo alkoholio ir alkoholinių gėrimų sunaikinimo tvarkos aprašo patvirtinimo“;

82.2. konfiskuoti tabako gaminiai sunaikinami vadovaujantis Konfiskuotų ir valstybės naudai perduotų tabako gaminių sunaikinimo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. spalio 5 d. nutarimu Nr. 1116 „Dėl Konfiskuotų ir valstybės naudai perduotų tabako gaminių sunaikinimo tvarkos aprašo patvirtinimo“;

82.3. paimtų iš neteisėtos apyvartos narkotinių ir psichotropinių medžiagų ir jų pirmtakų naikinimas organizuojamas vadovaujantis Neteisėtos apyvartos narkotinių ir psichotropinių medžiagų ir jų pirmtakų (prekursorių) bei į oficialų sąrašą neįtrauktų medžiagų sunaikinimo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2010 m. rugpjūčio 25 d. nutarimu Nr. 1219 „Dėl Neteisėtos apyvartos narkotinių ir psichotropinių medžiagų ir jų pirmtakų (prekursorių) bei į oficialų sąrašą neįtrauktų medžiagų sunaikinimo tvarkos aprašo patvirtinimo ir įgaliojimų suteikimo įgyvendinant Lietuvos Respublikos narkotinių ir psichotropinių medžiagų kontrolės įstatymą“, ir Iš neteisėtos apyvartos išimtų narkotinių ir psichotropinių medžiagų ir jų pirmtakų (prekursorių) sunaikinimo komisijos darbo reglamentu, patvirtintu Lietuvos policijos generalinio komisaro 2011 m. kovo 31 d. įsakymu Nr. 5-V-279 „Dėl Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos nuolatinės iš neteisėtos apyvartos išimtų narkotinių ir psichotropinių medžiagų ir jų pirmtakų (prekursorių) sunaikinimo komisijos sudarymo ir jos darbo reglamento patvirtinimo“;

82.4. kitų atliekų, kuriomis pripažinti paimti daiktai, tvarkymas organizuojamas vadovaujantis Atliekų tvarkymo taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 1999 m. liepos 14 d. įsakymu Nr. 217 „Dėl Atliekų tvarkymo taisyklių patvirtinimo“, ir juose nurodytais teisės aktais, nustatančiais papildomus reikalavimus atliekoms tvarkyti;

82.5. civilinių pirotechnikos priemonių sunaikinimo tvarką reglamentuoja Civilinių pirotechnikos priemonių sunaikinimo tvarka, patvirtinta Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. balandžio 29 d. nutarimu Nr. 553 „Dėl Civilinių pirotechnikos priemonių sunaikinimo tvarkos patvirtinimo“.

83. Šio Aprašo 76.1.1 papunktyje nurodytų komisijų paimtų daiktų sunaikinimo aktų kopijos saugomos šio Aprašo 6 punkte nurodytoje paimtų daiktų bei radinių dokumentų byloje.

84. Ginklai ir šaudmenys teisės aktų nustatyta tvarka ir terminais perduodami naikinti TVŪD. Atsakingas už ginkluotę asmuo, perduodamas naikinti ginklus ir šaudmenis, privalo:

84.1. ginklų saugykloje atrinkti naikinti tik tuos ginklus ir šaudmenis, dėl kurių gauti jų savininkų prašymai, procesiniai sprendimai iš institucijų ar įstaigų, sprendimai iš policijos įstaigų dėl jų perdavimo TVŪD sunaikinti, ir, vadovaudamasis šiais sprendimais, PADIS perkelti juos į naikintinų ginklų ir šaudmenų kategoriją;

84.2. parengti TVŪD raštą dėl perduodamų daiktų sąrašo pateikimo, kuriame nurodomas turto pavadinimas, jis apibūdinimas, nurodomas turto numeris, kiekis, turto perdavimo pagrindas, ir jį DVS priemonėmis (suderinus su Policijos departamento TVV UAGS vedėju) perduoti TVŪD;

84.3. gavęs iš TVŪD patvirtinimą dėl pateikto daiktų sąrašo, suderinti su TVŪD pristatomų naikinti ginklų ir šaudmenų laiką;

84.4. parengti 2 ginklų ir šaudmenų perdavimo ir priėmimo akto (11 priedas) egzempliorius;

84.5. perdavęs ginklus ir šaudmenis ir pasirašius ginklų ir šaudmenų perdavimo ir priėmimo aktus TVŪD (perdavimo skiltyje pasirašo už ginkluotę atsakingas asmuo, priėmimo skiltyje – TVŪD turtą priėmęs asmuo), vieną pasirašytą ginklų ir šaudmenų perdavimo ir priėmimo aktą atiduoti TVŪD, kitą – pasilikti sau;

84.6. pasirašytus ginklų ir šaudmenų priėmimo perdavimo aktus ne vėliau kaip per 1 darbo dieną įkelti į PADIS, taip užbaigti ginklų ir šaudmenų saugojimo ginklų saugykloje procedūrą;

ne vėliau kaip per 5 darbo dienas DVS priemonėmis informuoti atsakingas institucijas ar įstaigas dėl sprendimo perduoti ginklus ar šaudmenis naikinti įvykdymo.

 

VII SKYRIUS

PAIMTŲ DAIKTŲ, GINKLŲ IR ŠAUDMENŲ PERVEŽIMO ORGANIZAVIMAS

 

85. Ginklų ir šaudmenų gabenimą į kitas ginklų saugyklas ir TVŪD organizuoja atsakingas už ginkluotę asmuo. Transportą ginklams ir šaudmenims gabenti organizuoja policijos įstaigos Aptarnavimo skyrius.

86. Paimtų daiktų pervežimai iš policijos įstaigų į daiktų saugyklas ir atgal vykdomi, atsižvelgiant į siunčiamų daiktų dydį, policijos įstaigų transportu, per policijos kurjerius arba perkant paslaugą iš ūkio subjektų. Policijos įstaigų transportą paimtiems daiktams gabenti organizuoja policijos įstaigos Aptarnavimo skyrius.

87. Paimtus daiktus pervežant iš vienos daiktų saugyklos į kitą policijos įstaigų transportu arba per policijos kurjerius:

87.1. paimtus daiktus perdavęs Policijos departamento TVV PDVSS darbuotojas PADIS įrašo apie paimtų daiktų perdavimą;

87.2. gavęs paimtus daiktus priimantis Policijos departamento TVV PDVSS darbuotojas sutikrina įrašų atitiktį faktiškai perduodamiems daiktams, nesant neatitikimų, PADIS įrašo apie paimtų daiktų gavimą;

87.3. jei yra neatitikimų tarp įrašų apie paimtus daiktus ir faktinės jų būklės, priėmimo įrašas nedaromas, priimantis daiktus asmuo kreipiasi į siuntėją dėl operatyvaus įrašų pataisymo.

88. Siunčiant paimtus daiktus iš vienos daiktų saugyklos į kitą per paslaugą teikiantį ūkio subjektą:

88.1. siunčiantis Policijos departamento TVV PDVSS darbuotojas įrašo PADIS apie atitinkamų paimtų daiktų išsiuntimą;

88.2. priimantis Policijos departamento TVV PDVSS darbuotojas, gavęs paimtus daiktus, sutikrina juos su krovinio važtaraščiu ir PADIS įrašo priėmimo įrašą;

88.3. pastebėjęs krovinio neatitikimą, Policijos departamento TVV PDVSS darbuotojas krovinio nepriima ir apie tai nedelsdamas informuoja siuntėją.

 

VIII SKYRIUS

RADINIŲ IR DAIKTŲ, KURIŲ SAVININKO NEPAVYKSTA IDENTIFIKUOTI

AR KURIŲ SAVININKAS ATSISAKO, ADMINISTRAVIMAS

 

89. Į policijos įstaigas atneštus radinius, išskyrus rastus ginklus ir šaudmenis, policijos įstaigos operatyvaus valdymo padalinio pareigūnas savo budėjimo metu, o nesant operatyvaus valdymo padalinio – kitas policijos įstaigos vadovo įsakymu įgaliotas pareigūnas, o gavus  elektroniniu paštu ar kitais būdais pranešimą apie radinį – tokį įvykį registruojantis darbuotojas:

89.1. apklausia radinį pristačiusį ar apie radinį pranešusį asmenį (jo sutikimu) apie radimo aplinkybes;

89.2. patikrina, ar Ieškomų ir rastų numeruotų bei individualius požymius turinčių daiktų ir dokumentų registre (toliau – INDR) nėra paskelbta radinio paieška ir ar Policijos registruojamų įvykių registre (toliau – PRĮR) nėra registruoto pranešimo apie pranešėjo rastą radinį;

89.3. jei INDR nėra paskelbta radinio paieška, tačiau jis yra įtrauktas į INDR objektų sąrašą, nustatytą Ieškomų ir rastų numeruotų bei individualius požymius turinčių daiktų ir dokumentų registro nuostatuose, patvirtintuose Lietuvos policijos generalinio komisaro 2006 m. rugpjūčio 3 d. įsakymu Nr. 5-V-484 „Dėl Ieškomų ir rastų numeruotų bei individualius požymius turinčių daiktų ir dokumentų registro įsteigimo ir jo nuostatų patvirtinimo“, paskelbia radinio paiešką INDR ir registruoja pranešimą apie radinį PRĮR, lange „Papildoma informacija apie patikrinimą“ pateikdamas informaciją apie šio Aprašo 89.1 ir 89.2 papunkčiuose nurodytų veiksmų rezultatus (jei pristatęs radinį asmuo atsisakė pateikti savo duomenis, radinio radimo aplinkybes, tai pažymima ir aprašoma šio asmens išvaizda);

89.4. paima daiktą iš radinį pristačiusio asmens arba organizuoja radinio paėmimą iš apie radinį pranešusio asmens, jeigu šis nesutinka radinio saugoti arba radinys yra ieškomas, pripažintas negaliojančiu ir yra rastas dokumentas;

89.5. imasi priemonių nustatyti radinio savininką ir jį informuoja apie pristatytą į policijos įstaigą radinį;

89.6. perduoda radinį atvykusiam savininkui ar teisėtam valdytojui (ar jo įgaliotam asmeniui), įrodžiusiam savo tapatybę, radinio priklausymą ir atlyginusiam radinio saugojimo ir kitas su tuo susijusias išlaidas (jei tokios buvo), grąžinimą įformindamas pakvitavimu, ir apie tai pažymi INDR ir PRĮR. Lietuvos Respublikoje išduoti dokumentai ar transporto priemonės valstybinio numerio ženklai perduodami tik įsitikinus, kad savininkui ar teisėtam valdytojui neišduotas dokumento ar valstybinio numerio ženklo dublikatas;

89.7. nepavykus nustatyti radinio savininko, organizuoja informacijos apie rastą radinį paskelbimą policijos įstaigos interneto svetainėje;

89.8. neatsiradus savininkui, jam neatsiėmus radinio ar atsisakius tą padaryti, priklausomai nuo policijos įstaigos, į kurią buvo atneštas radinys, perduoda radinį saugoti (rekomenduojama ne vėliau kaip per 10 dienų nuo radinio užregistravimo INDR arba PRĮR dienos) šio Aprašo 33 ir 36 punktuose nustatyta tvarka, pridėdamas PRĮR išrašą.

90. Asmeniui radus ginklą ir šaudmenų ir apie tai pranešus policijai, policijos pareigūnas paimtus ginklą ir šaudmenis nedelsdamas, tačiau ne vėliau kaip per tris darbo dienas atiduoda saugoti už ginkluotę atsakingam asmeniui šio Aprašo 40 punkte nustatyta tvarka.

91. Policijos departamento TVV PDVSS darbuotojas radinį užregistruoja PADIS, pritvirtina prie jo PADIS sugeneruotą kodą ir padeda saugoti.

92. Jei per 6 mėnesius nuo radinio užregistravimo PADIS dienos neatsiranda radinio savininkas, Policijos departamento TVV PDVSS darbuotojas apie tai informuoja radinį radusį asmenį ir, jei šis atlygina radinio saugojimo išlaidas pagal pateiktą apmokėti pažymą apie radinio saugojimo išlaidas (12 priedas), grąžina jam radinį. Jeigu pamestą daiktą radęs asmuo nesutinka kompensuoti tokių išlaidų, Policijos departamento TVV PDVSS darbuotojas apie radinį informuoja VMI, o šiai atsisakius į apskaitą įtraukti ir perimti radinį, inicijuoja jo sunaikinimą.

93. Policijos departamento TVV PDVSS darbuotojas, gavęs iš policijos pareigūno Aprašo 33.5 papunktyje nurodytą informaciją apie atsiradusį (ar nustatytą) radinio ar paimto daikto savininką, tokį radinį ar paimtą daiktą administruoja šio Aprašo 5962 punktuose nustatyta tvarka.

94. Ikiteisminį tyrimą dėl rastų ginklų ir šaudmenų atliekantis policijos pareigūnas apie ikiteisminiame tyrime priimtus procesinius sprendimus ar apie ginklus ir šaudmenis radusio asmens sprendimus, nurodytus Lietuvos Respublikos ginklų ir šaudmenų įstatymo 35 straipsnio 2 ir 3 dalyse, informuoja už ginkluotę atsakingą asmenį šiems sprendimams vykdyti.

 

IX SKYRIUS

PAIMTŲ DAIKTŲ APSKAITOS IR SAUGOJIMO KONTROLĖ

 

95. Paimtų daiktų apskaitos ir saugojimo kontrolė atliekama vykdant policijos įstaigos metinę inventorizaciją ir vidaus auditą.

96. Policijos įstaigos vadovas organizuoja paimtų daiktų metinę inventorizaciją.

97. Metinės inventorizacijos metu PADIS sudaromi atskiri skirtingose daiktų saugyklose saugomų paimtų daiktų sąrašai.

98. Paimtų daiktų inventorizacija atliekama ir ne policijos įstaigų saugojimo vietose.

99. Atliekant paimtų daiktų inventorizaciją vadovaujamasi Inventorizacijos taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2022 m. birželio 15 d. nutarimu Nr. 630 „Dėl Inventorizacijos taisyklių patvirtinimo“.

100. Inventorizacijos apraše nurodoma:

100.1. aprašo eilės numeris;

100.2. PADIS suteiktas kodas (numeris);

100.3. ikiteisminio tyrimo ar administracinio teisės pažeidimo bylos numeris (ROIK);

100.4. policijos įstaigos pavadinimas, padalinio pavadinimas, pareigūno, kuris pateikė saugoti paimtus daiktus, pareigos, vardas ir pavardė;

100.5. paimtų daiktų atidavimo saugoti data;

100.6. paimtų daiktų pavadinimas, matavimo vienetas, kiekis;

100.7. paimtų daiktų būsena pagal paskutinį turimą dokumentą (sprendimą, nutarimą, nuosprendį, patvarkymą ir kt.).

101. Atliekant inventorizaciją tikrinama:

101.1. pinigų, vertybinių popierių, tauriųjų metalų, brangakmenių, kitų juvelyrinių bei puošniųjų akmenų ir dirbinių iš jų apskaita ir saugojimas, taip pat kitų paimtų daiktų apskaita ir saugojimas;

101.2. faktiškas pinigų, vertybinių popierių, tauriųjų metalų, brangakmenių, kitų juvelyrinių bei puošniųjų akmenų ir dirbinių iš jų kiekis, ar jis atitinka apskaitos duomenis, taip pat kitų paimtų daiktų kiekis ir tai, ar jis atitinka apskaitos duomenis.

102. Atliekant inventorizaciją, pasirinktinai gali būti atidaromi vokai arba paketai su saugoti priimta užsienio valiuta, Lietuvos Respublikos ir kitų šalių vertybiniais popieriais (obligacijomis, vekseliais, akcijomis ir kt.), tauriaisiais metalais, brangakmeniais, kitais juvelyriniais bei puošniaisiais akmenimis ir dirbiniais iš jų ir jų turinys sutikrinamas su perdavimo ir priėmimo aktu ar kvitu, tada vokai arba paketai vėl užantspauduojami ir ant jų pasirašo visi inventorizacijos komisijos nariai.

103. Jeigu atliekant inventorizaciją (patikrinimą) nustatoma, kad saugomi paimti daiktai sugadinti ar sunaikinti, papildomai surašomas atskiras saugomų paimtų daiktų sugadinimo ar sunaikinimo aktas, kuriame nurodomas sunaikinimo ar sugadinimo pobūdis ir priežastis. Apie tai inventorizacijos komisija informuoja policijos įstaigos vadovą, Policijos departamento Imuniteto valdybą bei ikiteisminį tyrimą atliekantį ar administracinį nusižengimą tiriantį pareigūną.

 

X SKYRIUS

PAIMTŲ DAIKTŲ IR RADINIŲ SAUGOJIMO IR IŠLAIKYMO IŠLAIDOS

 

104. Saugomo paimto turto saugojimo ir išlaikymo išlaidos apskaičiuojamos pagal Paimto, konfiskuotino turto, turto, į kurį nuosavybės teisės laikinai apribotos, daiktinių įrodymų saugojimo išlaidų įkainių sąrašą, patvirtintą Lietuvos policijos generalinio komisaro 2024 m. gegužės 17 d. įsakymu Nr. 5-V-516 „Dėl Paimto, konfiskuotino turto, turto, į kurį nuosavybės teisės laikinai apribotos, daiktinių įrodymų saugojimo išlaidų įkainių sąrašo patvirtinimo.

Punkto pakeitimai:

Nr. 5-V-542, 2024-05-23, paskelbta TAR 2024-05-23, i. k. 2024-09267

 

105. Priėmus saugoti paimtus daiktus Policijos departamento TVV PDVSS darbuotojas surašo pažymą apie numatomas saugojimo išlaidas ir perduodaatitinkamą ikiteisminį tyrimą atliekančiam ar administracinį nusižengimą tiriančiam pareigūnui šiais atvejais:

105.1. jei paimti daiktai daiktų saugykloje užima 2 (arba daugiau) kvadratinius metrus ploto;

105.2. jei paimti daiktai yra saugomi išorinio paslaugos teikėjo specializuotoje saugykloje.

106. Paimto turto saugojimo ir išlaikymo išlaidų padengimo (išieškojimo) klausimus sprendžia Policijos departamento Teisės skyrius.

107. Jei dėl atlikto mokėjimo būtina sąskaita faktūra, mokėjimą atlikęs asmuo dėl jos išrašymo kreipiasi į Policijos departamento Finansų valdybą.

 

________________

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Policijos departamentas prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos, Įsakymas

Nr. 5-V-542, 2024-05-23, paskelbta TAR 2024-05-23, i. k. 2024-09267

Dėl Lietuvos policijos generalinio komisaro 2023 m. spalio 18 d. įsakymo Nr. 5-V-820 „Dėl Paimto, konfiskuotino turto, turto, į kurį nuosavybės teisės laikinai apribotos, daiktinių įrodymų ir radinių priėmimo, apskaitos, saugojimo, perdavimo, grąžinimo ir naikinimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo