Suvestinė redakcija nuo 2023-03-31

 

Įsakymas paskelbtas: TAR 2021-08-19, i. k. 2021-17714

 

 

VILNIAUS MIESTO SAVIVALDYBĖS

ADMINISTRACIJOS DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL ASMENINĖS PAGALBOS TEIKIMO ORGANIZAVIMO VILNIAUS MIESTO SAVIVALDYBĖJE

 

2021 m. rugpjūčio 19 d. Nr. 30-2227/21

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 18 straipsnio 1 dalimi, 29 straipsnio 8 dalies 2 punktu, Lietuvos Respublikos neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymo 251 straipsniu ir Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2021 m. liepos 1 d. įsakymu Nr. A1-478 „Dėl Lietuvos Respublikos neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymo 251 straipsnio įgyvendinimo“:

1Tvirtinu pridedamus:

1.1.    Mokėjimo už asmeninę pagalbą tvarkos aprašą;

1.2.    Asmeninės pagalbos teikimo ir mokėjimo už ją sutarties formą.

2Nustatau asmeninės pagalbos valandinį įkainį asmeniui – 11,31 (vienuolika Eur 31 ct) Eur.

3. Nustatau, kad biudžetinės įstaigos Vilniaus miesto socialinių paslaugų centro direktorius skiria socialinius darbuotojus:

3.1. vertinti ir nustatyti asmeninės pagalbos poreikį asmeniui su negalia;

3.2. rengti Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Socialinių paslaugų skyriaus vedėjo (jo nesant jį pavaduojančio valstybės tarnautojo) įsakymų dėl asmeninės pagalbos skyrimo tikslingumo (netikslingumo), sustabdymo, atnaujinimo, pratęsimo ir nutraukimo projektus;

3.3. vertinti asmens finansines galimybes mokėti už asmeninę pagalbą.

Punkto pakeitimai:

Nr. 30-657/23, 2023-03-21, paskelbta TAR 2023-03-21, i. k. 2023-04955

 

4Skiriu biudžetinę įstaigą Vilniaus miesto socialinės paramos centrą teikti asmeninę pagalbą.

5. Įgalioju Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Socialinių paslaugų skyriaus vedėją (jo nesant jį pavaduojantį valstybės tarnautoją) leisti įsakymus dėl asmeninės pagalbos skyrimo tikslingumo (netikslingumo), teikimo sustabdymo, atnaujinimo, pratęsimo ir nutraukimo, dėl mokėjimo už asmeninę pagalbą dydžio nustatymo, dėl asmens atleidimo nuo mokesčio už asmeninę pagalbą, pasirašyti asmeninės pagalbos teikimo ir mokėjimo už ją sutartis bei priimti sprendimus dėl šių sutarčių sustabdymo, nutraukimo ar atnaujinimo.

Punkto pakeitimai:

Nr. 30-657/23, 2023-03-21, paskelbta TAR 2023-03-21, i. k. 2023-04955

 

6. P a s i l i e k u  šio įsakymo vykdymo kontrolę sau.

Punkto pakeitimai:

Nr. 30-657/23, 2023-03-21, paskelbta TAR 2023-03-21, i. k. 2023-04955

 

7Pripažįstu netekusiu galios Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktoriaus 2021 m. liepos 14 d. įsakymą Nr. 30-1843/21 „Dėl asmeninės pagalbos teikimo organizavimo Vilniaus miesto savivaldybėje“.

 

 

 

Administracijos direktoriaus pavaduotojas,

pavaduojantis Administracijos direktorių                                                       Adomas Bužinskas


 

PATVIRTINTA

Vilniaus miesto savivaldybės

administracijos direktoriaus

2021 m. rugpjūčio 19 d.

įsakymu Nr. 30-2227/21

(Vilniaus miesto savivaldybės

administracijos direktoriaus

2023 m. kovo 21 d.

įsakymo Nr. 30-657/23 redakcija)

 

 

 

MOKĖJIMO UŽ ASMENINĘ PAGALBĄ TVARKOS APRAŠAS

 

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1.  Mokėjimo už asmeninę pagalbą tvarkos aprašas (toliau – Tvarkos aprašas) reglamentuoja asmeninės pagalbos valandinio įkainio dydžio nustatymo tvarką, Vilniaus miesto savivaldybės (toliau Savivaldybė) gyventojų, gaunančių asmeninę pagalbą, mokėjimo už asmeninę pagalbą dydį, asmens mokėjimo už asmeninę pagalbą pagrindus ir sąlygas.

2Tvarkos aprašas parengtas vadovaujantis Lietuvos Respublikos neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymu bei Asmeninės pagalbos poreikio nustatymo ir asmeninės pagalbos teikimo tvarkos aprašu, Neįgaliojo mokėjimo už asmeninę pagalbą dydžio nustatymo tvarkos aprašu ir Valstybės biudžeto lėšų asmeninei pagalbai teikti paskirstymo, pervedimo, naudojimo, atsiskaitymo ir kontrolės tvarkos aprašu, patvirtintais Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2021 m. liepos 1 d. įsakymu Nr. A1-478 „Dėl Lietuvos Respublikos neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymo 251 straipsnio įgyvendinimo“. Tvarkos apraše vartojamos sąvokos atitinka šiame punkte nurodytuose teisės aktuose apibrėžtas sąvokas.

3Tvarkos aprašu privalo vadovautis Vilniaus miesto savivaldybės (toliau – Savivaldybė) administracijos Socialinių paslaugų skyrius (toliau – Socialinių paslaugų skyrius), biudžetinė įstaiga Vilniaus miesto socialinių paslaugų centras (toliau – Socialinių paslaugų centras) ir socialinių paslaugų įstaigos, kurių teikiama asmeninė pagalba finansuojama valstybės ir (ar) Savivaldybės biudžeto lėšomis.

 

II. ASMENINĖS PAGALBOS VALANDINIO ĮKAINIO

DYDŽIO NUSTATYMAS

 

4.       Finansuojamos asmeninės pagalbos valandinis įkainis yra nustatomas atsižvelgiant į asmeninės pagalbos teikimo ir organizavimo išlaidas, šios pagalbos teikimo ypatumus Savivaldybės teritorijoje ir minėtų išlaidų panaudojimo efektyvumą. Finansuojamos asmeninės pagalbos valandinį įkainį sudaro:

4.1. asmeninę pagalbą teikiančių darbuotojų darbo užmokestis (įskaitant ir valstybinio socialinio draudimo įmokas, darbdavių socialinę paramą pinigais) – ne mažiau nei 75 proc. valandinio įkainio;

4.2. asmeninę pagalbą organizuojančių darbuotojų darbo užmokestis (įskaitant ir valstybinio socialinio draudimo įmokas, darbdavių socialinę paramą pinigais), asmeninę pagalbą teikiančių darbuotojų kvalifikacijos kėlimo ir komandiruočių išlaidos bei ryšių įrangos ir ryšių paslaugų įsigijimo išlaidos, transporto išlaidos, susijusios su asmeninės pagalbos teikimu, ir kitų prekių bei paslaugų, susijusių su asmeninės pagalbos teikimu, įsigijimo išlaidos – ne daugiau kaip 25 proc. valandinio įkainio.

5. Asmeninės pagalbos valandinį įkainį įsakymu tvirtina Savivaldybės administracijos direktorius.

 

III. ASMENS MOKĖJIMO UŽ ASMENINĘ PAGALBĄ

DYDIS IR MOKĖJIMO TVARKA

 

6. Asmens mokėjimo už asmeninę pagalbą dydis nustatomas pinigine išraiška. Asmuo moka tik už valandas, kuriomis asmeninė pagalba jam buvo teikiama, išskyrus atvejį, kai asmuo ar asmens atstovas atsisako asmeninės pagalbos teikimo, sutartyje nustatyta tvarka informuodamas apie tai asmeninį asistentą ar asmeninės pagalbos teikėją, likus mažiau kaip 12 valandų iki jos teikimo pradžios. Tokiu atveju asmuo moka už vienos dienos valandas, tarsi asmeninė pagalba jam būtų teikta.

7. Asmens mokėjimo už asmeninę pagalbą dydis kiekvienam asmeniui nustatomas Socialinių paslaugų skyriaus vedėjo (jo nesant jį pavaduojančio valstybės tarnautojo) įsakymu individualiai, įvertinus jo finansines galimybes mokėti už asmeninę pagalbą ir (ar) asmeniui (šeimai) teikiamas socialines paslaugas. Socialinių paslaugų rūšys nustatytos Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatyme, o jų turinys pagal rūšis ir socialinių paslaugų įstaigų tipus apibrėžtas Socialinių paslaugų kataloge, patvirtintame Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro įsakymu.

8. Asmens mokėjimo už asmeninę pagalbą dydis nustatomas atsižvelgiant į asmens pajamas.

9. Asmens mokėjimo už asmeninę pagalbą dydis negali viršyti 20 procentų asmeninės pagalbos teikimo išlaidų dydžio ir negali būti didesnis negu 20 procentų asmens pajamų, nustatytų ir apskaičiuojamų vadovaujantis Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatymo 30 straipsniu.

10. Asmeniui, kurio pajamos yra mažesnės negu 2 valstybės remiamų pajamų (toliau – VRP) dydžiai, asmeninė pagalba teikiama nemokamai.

11. Kai asmeniui neteikiamos socialinės priežiūros paslaugos ar dienos socialinė globa, Socialinių paslaugų centras asmens mokėjimo už asmeninę pagalbą dydį apskaičiuoja vertindamas tik to asmens, kuriam numatoma teikti asmeninę pagalbą, pajamas, vadovaudamasis šiomis nuostatomis:

11.1. asmens, kurio pajamos yra 2 VRP dydžiai arba didesnės už 2 VRP dydžius, bet mažesnės už 3 VRP dydžius, mokėjimo už asmeninę pagalbą dydis neturi viršyti 5 proc. asmens pajamų;

11.2. asmens, kurio pajamos yra 3 VRP dydžiai arba didesnės už 3 VRP dydžius, bet mažesnės už 4 VRP dydžius, mokėjimo už asmeninę pagalbą dydis neturi viršyti 10 proc. asmens pajamų;

11.3. asmens, kurio pajamos yra 4 VRP dydžiai arba didesnės už 4 VRP dydžius, bet mažesnės už 5 VRP dydžius, mokėjimo už asmeninę pagalbą dydis neturi viršyti 15 proc. asmens pajamų;

11.4. asmens, kurio pajamos yra 5 VRP dydžiai arba didesnės už 5 VRP dydžius, mokėjimo už asmeninę pagalbą dydis neturi viršyti 20 proc. asmens pajamų.

12. Asmuo, turintis teisę gauti asmeninę pagalbą, turi teisę tuo pat metu gauti ir socialinės priežiūros paslaugas arba dienos socialinę globą.

13. Jei asmeniui nustatomas poreikis gauti asmeninę pagalbą ir socialinės priežiūros paslaugas arba dienos socialinę globą, asmens mokėjimo už asmeninę pagalbą dydis apskaičiuojamas vadovaujantis Tvarkos aprašo 11 punktu, atskaičius Savivaldybės nustatyta tvarka apskaičiuotą mokėjimo už socialinės priežiūros paslaugas arba dienos socialinę globą dydį.

14. Mokestis už praėjusį mėnesį gautą asmeninę pagalbą turi būti sumokėtas iki kito mėnesio dešimtos dienos. Mokestis asmeninės pagalbos teikėjui mokamas pagal asmeniui pateiktą asmeninės pagalbos teikimo kvitą arba pavedimu į asmeninės pagalbos teikėjo sąskaitą pagal pateiktą sąskaitą faktūrą.

15. Asmens finansinių galimybių mokėti už asmeninę pagalbą vertinimas atliekamas vadovaujantis Neįgaliojo mokėjimo už asmeninę pagalbą dydžio nustatymo tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2021 m. liepos 1 d. įsakymu Nr. A1-478 „Dėl Lietuvos Respublikos neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymo 251 straipsnio įgyvendinimo“, V ir VI skyriais.

16. Asmens ir Savivaldybės administracijos teisės ir pareigos, susijusios su asmens mokėjimu už asmeninę pagalbą, nustatomos rašytine asmens ar jo tėvų, įtėvių ar globėjų (rūpintojų), ar vaikų (įvaikių), ar asmens įgalioto atstovo (toliau – asmens atstovas) ir Savivaldybės administracijos sutartimi (toliau – sutartis). Sutartyje nustatomas konkretus asmens mokėjimo už asmeninę pagalbą dydis pinigine išraiška, mokėjimo už asmeninę pagalbą tvarka ir terminai, asmens finansinių galimybių pakartotino vertinimo dėl pasikeitusių asmens pajamų asmeninės pagalbos gavimo laikotarpiu sąlygos ir tvarka.

 

IV. ATLEIDIMAS NUO MOKESČIO UŽ ASMENINĘ PAGALBĄ

 

17. Socialinių paslaugų skyriaus vedėjas (jo nesant jį pavaduojantis valstybės tarnautojas), gavęs asmens ar asmens atstovo Savivaldybės vykdomosios institucijos ar jos įgalioto asmens nustatyta tvarka pateiktą prašymą atleisti asmenį nuo mokėjimo už asmeninę pagalbą ir Tvarkos aprašo 17.1– 17.2 papunkčiuose nurodytus faktus patvirtinančias pažymas ar kitus dokumentus, patvirtinančius papildomas išlaidas, patirtus nuostolius ar aplinkybes (pavyzdžiui: draudimo bendrovės nuostolių ar žalos aktas, patvirtinantis, kad įvykis nėra draudžiamasis, priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pažyma apie gaisrą ar kitos pažymos apie ištikusias nelaimes, pažyma iš policijos apie vagystės atvejį ar kiti dokumentai, patvirtinantys papildomas išlaidas ar patirtus nuostolius), turi teisę priimti sprendimą atleisti asmenį nuo mokėjimo už asmeninę pagalbą dėl:

17.1. asmens turto praradimo dėl stichinės nelaimės, gaisro ar vagystės;

17.2. asmens šeimos nario mirties.

18. Socialinių paslaugų skyriaus vedėjo (jo nesant jį pavaduojančio valstybės tarnautojo) priimtas sprendimas atleisti asmenį nuo mokėjimo už asmeninę pagalbą tvarkos aprašo 17.1–17.2 papunkčiuose nurodytais pagrindais galioja 6 mėnesius nuo šio sprendimo priėmimo dienos. Asmeninės pagalbos teikimo išlaidos šiuo laikotarpiu finansuojamos iš Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšų, skirtų savivaldybei asmeninei pagalbai teikti. 

19.     Sprendimas dėl atleidimo nuo mokesčio už asmeninę pagalbą Socialinių paslaugų skyriaus vedėjo (jo nesant jį pavaduojančio valstybės tarnautojo) sprendimu gali būti panaikintas šiais atvejais:

19.1 paaiškėjus, kad asmuo pateikė melagingą informaciją dėl asmeninės pagalbos gavimo;

19.2 jei asmuo nesilaiko sutarties nuostatų;

19.3pasikeitus aplinkybėms, dėl kurių asmuo buvo atleistas nuo mokesčio už asmeninę pagalbą.

 

V. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

20.  Valstybės tarnautojai ir darbuotojai, dirbantys pagal darbo sutartis, už šio Tvarkos aprašo nuostatų nesilaikymą atsako Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka.

21.  Asmens duomenys tvarkomi vadovaujantis 2016 m. balandžio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2016/679 dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo ir kuriuo panaikinama Direktyva 95/46/EB (Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas) nuostatomis.

22.  Duomenų subjektų teisės įgyvendinamos Reglamento (ES) 2016/679 ir duomenų valdytojo, į kurį kreipiamasi dėl duomenų subjektų teisių įgyvendinimo, nustatyta tvarka.

23.  Dokumentai saugomi ir tvarkomi Lietuvos Respublikos dokumentų ir archyvų įstatymo nustatyta tvarka.

______________________

 

 

 

Priedų pakeitimai:

 

AP sutartis (pagal 30-737)/23

Priedo pakeitimai:

Nr. 30-657/23, 2023-03-21, paskelbta TAR 2023-03-21, i. k. 2023-04955

Nr. 30-737/23, 2023-03-30, paskelbta TAR 2023-03-30, i. k. 2023-05788

 

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Vilniaus miesto savivaldybės administracija, Įsakymas

Nr. 30-657/23, 2023-03-21, paskelbta TAR 2023-03-21, i. k. 2023-04955

Dėl administracijos direktoriaus 2021-08-19 įsakymo Nr. 30-2227/21 „Dėl asmeninės pagalbos teikimo organizavimo Vilniaus miesto savivaldybėje“ pakeitimo

 

2.

Vilniaus miesto savivaldybės administracija, Įsakymas

Nr. 30-737/23, 2023-03-30, paskelbta TAR 2023-03-30, i. k. 2023-05788

Dėl administracijos direktoriaus 2021-08-19 įsakymo Nr. 30-2227/21 „Dėl Asmeninės pagalbos teikimo organizavimo Vilniaus miesto savivaldybėje“ pakeitimo

 

 

part_f0385927927540f687e6dfefda60b927_end