Įsakymas netenka galios 2023-06-01:

Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija, Įsakymas

Nr. V-441, 2023-05-31, paskelbta TAR 2023-05-31, i. k. 2023-10650

Dėl Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministro 2019 m. lapkričio 18 d. įsakymo Nr. V-962 „Dėl Valstybinių duomenų centrų sąrašo ir valstybinių duomenų centrų techninių reikalavimų aprašo patvirtinimo“ pripažinimo netekusiu galios

 

Suvestinė redakcija nuo 2020-02-05 iki 2023-05-31

 

Įsakymas paskelbtas: TAR 2019-11-19, i. k. 2019-18474

 

Nauja redakcija nuo 2020-02-05:

Nr. V-90, 2020-02-03, paskelbta TAR 2020-02-04, i. k. 2020-02499

 

HERBAS2

lietuvos respublikos krašto apsaugos

ministras

 

ĮSAKYMAS

Dėl Valstybinių duomenų centrų SĄRAŠO IR Valstybinių duomenų centrų techninių reikalavimų aprašo patvirtinimo

 

2019 m. lapkričio 18 d. Nr. V-962

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos valstybės informacinių išteklių valdymo įstatymo 433 straipsnio 2 dalimi ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2018 m. sausio 3 d. nutarimo Nr. 27 „Dėl Lietuvos Respublikos valstybės informacinių išteklių valdymo įstatymo įgyvendinimo saugiojo valstybinio duomenų perdavimo tinklo valdymo srityje“ 2.1.3 ir 2.1.4 papunkčiais:

1.  T v i r t i n u  pridedamus:

1.1.  Valstybinių duomenų centrų sąrašą;

1.2.  Valstybinių duomenų centrų techninių reikalavimų aprašą.

 

 

Krašto apsaugos ministras                                                                          Raimundas Karoblis

 


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministro

2019 m. lapkričio 18 d. įsakymu Nr. V-962

(Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministro

2020 m. vasario 3 d. įsakymo Nr. V-90

redakcija)

 

VALSTYBINIŲ DUOMENŲ CENTRŲ SĄRAŠAS

 

Eil.

Nr.

Valstybinio duomenų centro pavadinimas

Valstybinio duomenų centro valdytojas

Valstybinio duomenų centro adresas

Valstybinio duomenų centro patalpų unikalus numeris

Statinio, kuriame įrengtas valstybinis duomenų centras, pažymėjimas plane

Bendras statinio, kuriame įrengtas valstybinis duomenų centras, plotas m2

Valstybinio duomenų centro patalpų plotas m2

Valstybinio duomenų centro patalpų indeksai

1.                  

VDC-KVTC-G11

Biudžetinė įstaiga Kertinis valstybės telekomunikacijų centras

Vilnius,

Gedimino pr. 11

1399-1011-0017

1B5p

14 750,56

267,79

17, 18, 19 (1/2 patalpos dalis), 20 (1/2 patalpos dalis)

2.                  

VDC-LRTC-DC2

Akcinė bendrovė Lietuvos radijo ir televizijos centras

Vilnius,

Sausio 13-osios g. 10

1097-8018-1026

1C22b

7 541,98

73,85

R-18

 

_____________________________

part_bd0fcb7f3914430f845cf100a69d0e33_end


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos

krašto apsaugos ministro

2019 m. lapkričio 18 d.

įsakymu Nr. V-962

 

 

VALSTYBINIŲ DUOMENŲ CENTRŲ TECHNINIŲ REIKALAVIMŲ

APRAŠAS

 

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1.  Valstybinių duomenų centrų techninių reikalavimų aprašas (toliau – Aprašas) taikomas projektuojant, statant, rekonstruojant, remontuojant ir eksploatuojant valstybinius duomenų centrus.

2.  Aprašą sudaro valstybinių duomenų centrų patalpų vietovės pasirinkimo, įrengimo, fizinės apsaugos, elektros energijos tiekimo užtikrinimo, vėdinimo ir klimato kontrolės, gaisro gesinimo ir gaisrinės saugos, telekomunikacijos ir ryšių įrengimo, įrangos spintų ir lentynų įrengimo bei patalpų valdymo ir priežiūros reikalavimai.

3.    Apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos valstybės informacinių išteklių valdymo įstatyme ir šio įstatymo įgyvendinamuosiuose teisės aktuose.

 

II SKYRIUS

VALSTYBINIŲ DUOMENŲ CENTRŲ TECHNINIAI REIKALAVIMAI

 

PIRMASIS SKIRSNIS

VIETOVĖS PASIRINKIMAS

 

4.    Valstybinių duomenų centrų patalpų vietovės pasirinkimo reikalavimai:

4.1. Patalpos negali būti užsienio valstybės teritorijoje, tiesioginėse transporto priemonių, elektromagnetinių trukdžių, aukštų ir nestabilių įrenginių pavojaus zonose, vietovėse, kuriose tikėtinas potvynis, aktyvios seisminės zonos arba turi būti įrengtos papildomos apsaugos priemonės, mažinančios riziką, kad patalpos gali būti išoriškai paveiktos, sugadintos ir (arba) sugriautos.

4.2. Patalpos turi būti įrengtos vietovėse, kuriose ir nuo kurių 200 metrų spinduliu nėra gaisro atžvilgiu pavojingų objektų, kurie apibrėžti Lietuvos Respublikos priešgaisrinės saugos įstatyme, arba kitų pavojingų veiksnių, kurie apibrėžti Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2002 m. liepos 16 d. įsakyme Nr. 367 „Dėl Planuojamos ūkinės veiklos galimų avarijų rizikos vertinimo rekomendacijų
R 41-02 patvirtinimo“.

4.3. Patalpos turi būti projektuojamos, statomos, rekonstruojamos, remontuojamos pagal Lietuvos Respublikos teritorijų planavimo ir Lietuvos Respublikos statybos įstatymuose nustatytus reikalavimus, pagal parengtą ir patvirtintą statinio projektą ir gautą statybos leidimą.

4.4. Patalpos turi būti eksploatuojamos ir prižiūrimos pagal Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2016 m. gruodžio 30 d. įsakymu Nr. D1-971 „Dėl statybos techninio reglamento STR 1.07.03:2017 „Statinių techninės ir naudojimo priežiūros tvarka. Naujų nekilnojamojo turto kadastro objektų formavimo tvarka“ patvirtinimo“ nustatytus reikalavimus.

 

ANTRASIS SKIRSNIS

FIZINĖ APSAUGA

 

5.    Valstybinių duomenų centrų patalpų fizinės apsaugos reikalavimai:

5.1.    Visa teritorija turi būti aptverta arba patekimas į patalpas turi būti kitaip apribotas, o teritorijos prieigos ir perimetras turi būti apšviestas.

5.2.    Teritorijoje turi būti įrengtas bent vienas apsaugos arba budėjimo postas, kuriame 24 valandas per parą 7 dienas per savaitę budi ginkluota apsauga, kuri turi užtikrinti patalpų fizinę apsaugą ir iš apsaugos arba budėjimo posto saugoti patekimą į patalpas, įvažiavimo į teritoriją vartus, kontroliuoti patalpas nuo neteisėto asmenų patekimo į jas ir užtikrinti fizinę automatiškai pradedančio veikti nepriklausomo elektros energijos šaltinio apsaugą.

5.3.    Patalpose turi būti įrengti įsilaužimo jutikliai ir apsaugos nuo nesankcionuoto patekimo į patalpas signalizacija, kurios stebėsena ir kontrolė turi būti užtikrinta apsaugos arba budėjimo poste 24 valandas per parą 7 dienas per savaitę. Apsauginė įsilaužimo signalizacija turi turėti garso ir šviesos signalizatorius ir būti prijungta prie nepertraukiamų elektros energijos tiekimo šaltinių, nepriklausomo elektros energijos šaltinio.

5.4.    Teritorijos prieigos ir teritorija, per kurią patenkama į patalpas, taip pat visi įėjimai ir prieiga prie serverių ir (arba) kitos registrų ir valstybės bei kitos informacinių sistemų, elektros energijos tiekimo, vėdinimo ir klimato kontrolės, gaisro gesinimo ir gaisrinės saugos, telekomunikacijos ir ryšių įrangos turi būti valdoma kompiuterizuota ar kita įeigos kontrolės sistema ir stebima apsaugos arba budėjimo poste įrengta vaizdo stebėjimo sistema 24 valandas per parą 7 dienas per savaitę. Stebimas vaizdas turi būti įrašomas ne mažesniu kaip 20 kadrų per sekundę režimu, o sukurti vaizdo įrašai turi būti apsaugoti nuo galimo jų ištrynimo arba pakeitimo ar sunaikinimo ir saugomi ne trumpiau nei 30 dienų.

5.5.    Patalpose įrengta patekimo į patalpas ir judėjimo kontrolės sistema turi užtikrinti, kad visi asmenys, norintys patekti į patalpas, prieiti prie serverių ir (arba) kitos registrų ir valstybės bei kitos informacinių sistemų, elektros energijos tiekimo, vėdinimo ir klimato kontrolės, gaisro gesinimo ir gaisrinės saugos, telekomunikacijos ir ryšių įrangos, turi pateikti leidimą ir turi būti identifikuojami, registruojami ir įleidžiami po vieną apsaugos arba budėjimo poste. Į patalpų vidų įleisti asmenys gali judėti tik lydimi kitų atsakingų asmenų.


 

 

TREČIASIS SKIRSNIS

PATALPŲ ĮRENGIMAS

 

6.    Valstybinių duomenų centrų patalpų įrengimo reikalavimai:

6.1.    Patalpos turi būti įrengtos taip, kad patalpose, kuriose laikoma serverių ir (arba) kita registrų ir valstybės bei kitų informacinių sistemų įranga, negali būti išorinių pastato sienų ir bendrų su kitomis patalpomis sienų arba turi būti įrengtos papildomos apsaugos priemonės, mažinančios nesankcionuoto patekimo į patalpas riziką ir negali būti vykdoma jokia kita veikla, nesusijusi su valstybinio duomenų centro veikla.

6.2.    Patalpos, kuriose laikoma serverių ir (arba) kita registrų ir valstybės bei kitų informacinių sistemų įranga, aukštis, matuojant nuo grindų iki žemiausio lubų taško, turi būti ne mažesnis kaip 2,5 metro, patalpoje esanti įranga turi būti pakelta nuo grindų ne mažiau kaip 0,3 metro.

6.3.    Patalpose, kuriose laikoma serverių ir (arba) kita registrų ir valstybės bei kitų informacinių sistemų įranga, ar tiesiogiai virš jų negali būti vandentiekio, kanalizacijos, šildymo sistemos vamzdynų ar aušinimo sistemos vamzdynų su skystu užpildu. Patalpos turi būti apsaugotos nuo vandens užliejimo ir jose turi būti įrengti vandens, kondensato nutekėjimo latakai ir (arba) vandens šalinimo siurbliai, ir (arba) vandens nuotėkio jutikliai.

6.4.    Patalpose, kuriose laikoma serverių ir (arba) kita registrų ir valstybės bei kitų informacinių sistemų įranga, elektros energijos tiekimo įranga, nepertraukiamo elektros energijos tiekimo šaltiniai, vėdinimo ir klimato kontrolės įrenginiai, gaisro gesinimo sistemos, telekomunikacijos ir ryšių įranga, turi būti įrengtas avarinis apšvietimas ir negali būti išorinių pastato langų ir durų arba langai turi būti su rakinamomis varčiomis ir smūgiams atspariu stiklu, o lauko durys turi apsaugoti nuo pašalinių asmenų nesankcionuoto patekimo.

6.5.    Patalpų grindys ir perdangos turi išlaikyti ne mažesnes kaip 1000 kg/m2 apkrovas. Jei patalpose įrengtas liftas, į jį turi tilpti ne mažesnė nei 2,1 metro aukščio, 0,8 metro pločio ir 1,2 metro ilgio įranga, o lifto keliamoji galia turi būti ne mažesnė kaip 1000 kg.

6.6.    Patalpose turi būti įrengtos durys, iškrovimo vietos, suteikiančios galimybę gabenti ir laikyti ne mažesnę nei 2,1 metro aukščio, 0,8 metro pločio ir 1,2 metro ilgio įrangą. Patalpų, kuriose laikoma serverių ir (arba) kita registrų ir valstybės bei kitų informacinių sistemų įranga, įėjimai turi būti kontroliuojami elektronine įeigos kontrolės sistema, įėjimo durys turi būti apsaugotos nuo įsilaužimo pagal Lietuvos standarte LST EN 1627:2011 nurodytus reikalavimus, atsidarančios į išorę ar stumdomos, ar išimamos ir jose turi būti įmontuotas mechaninis apsauginis užraktas.

 

KETVIRTASIS SKIRSNIS

ELEKTROS ENERGIJOS TIEKIMAS

 

7.    Valstybinių duomenų centrų patalpų elektros energijos tiekimo užtikrinimo reikalavimai:

7.1.    Patalpose turi būti mažiausiai du nepriklausomi elektros energijos kabelių įvadai iš skirtingų elektros energijos tiekimo linijų, užtikrinantys nepertraukiamą elektros energijos tiekimą pagal ne mažesnę nei pirma elektros energijos patikimumo kategoriją, nustatytą remiantis Elektros energijos tiekimo ir naudojimo taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos energetikos ministro 2010 m. vasario 11 d. įsakymu Nr. 1-38 „Dėl Elektros energijos tiekimo ir naudojimo taisyklių patvirtinimo“.

7.2.    Patalpose, kuriose laikoma serverių ir (arba) kita registrų ir valstybės bei kitų informacinių sistemų įranga, turi būti įrengtas įžeminimas, įtampos filtras, apsauga nuo žaibo iškrovos.

7.3.    Elektros energijos tiekimo grandinės patalpose, kuriose laikoma serverių ir (arba) kita registrų ir valstybės bei kitų informacinių sistemų, elektros energijos tiekimo, vėdinimo ir klimato kontrolės, gaisro gesinimo ir gaisrinės saugos, telekomunikacijos ir ryšių įranga, turi dubliuoti viena kitą, o kiekvienos iš jų galia turi būti pakankama, kad būtų užtikrintas esamos įrangos veikimas visu pajėgumu.

7.4.    Patalpose turi būti įrengti elektros lizdai, skirti patalpų taisymo, valymo ar kitai įrangai eksploatuoti. Jie turi būti atskirti nuo serverių ir (arba) kitos registrų ir valstybės bei kitų informacinių sistemų, elektros energijos tiekimo, vėdinimo ir klimato kontrolės, gaisro gesinimo ir gaisrinės saugos, telekomunikacijos ir ryšių įrangos elektros grandinės.

7.5.    Apsaugos arba budėjimo poste ir patalpose, kuriose laikoma serverių ir (arba) kita registrų ir valstybės bei kitų informacinių sistemų, elektros energijos tiekimo, vėdinimo ir klimato kontrolės, gaisro gesinimo ir gaisrinės saugos, telekomunikacijos ir ryšių įranga, turi būti automatinio elektros energijos tiekimo perjungimo tarp elektros energijos įvadų, automatiškai pradedančių veikti nepertraukiamų elektros energijos tiekimo šaltinių ir nepriklausomo elektros energijos šaltinio įranga, įsijungianti sutrikus elektros energijos tiekimui.

7.6.    Nepertraukiamų elektros energijos tiekimo šaltinių galia turi būti pakankama, kad būtų užtikrintas apsaugos arba budėjimo posto ir patalpų, kuriose laikoma serverių ir (arba) kita registrų ir valstybės bei kitų informacinių sistemų, elektros energijos tiekimo, vėdinimo ir klimato kontrolės, gaisro gesinimo ir gaisrinės saugos, telekomunikacijos ir ryšių įranga, aprūpinimas reikiama elektros energija tokį laiką, per kurį galėtų pradėti veikti nepriklausomas elektros energijos šaltinis.

7.7.    Nepertraukiami elektros energijos tiekimo šaltiniai neturi būti tose pat patalpose, kuriose laikoma serverių ir (arba) kita registrų ir valstybės bei kitų informacinių sistemų, įvadinė elektros energijos tiekimo, vėdinimo ir klimato kontrolės, gaisro gesinimo ir gaisrinės saugos, telekomunikacijos ir ryšių įranga.

7.8.    Nepertraukiami elektros energijos tiekimo šaltiniai turi turėti rezervą ir gedimo atveju turi automatiškai pradėti veikti rezervinis nepertraukiamas elektros energijos tiekimo šaltinis, kuris turi būti ne mažesnės galios nei tas, vietoj kurio jis pradeda veikti, ir užtikrinti, kad apsaugos arba budėjimo poste ir patalpose esanti serverių ir (arba) kita registrų ir valstybės bei kitų informacinių sistemų, elektros energijos tiekimo, vėdinimo ir klimato kontrolės, gaisro gesinimo ir gaisrinės saugos, telekomunikacijos ir ryšių įranga veiktų visu pajėgumu.

7.9.    Automatiškai pradedantis veikti nepriklausomas elektros energijos šaltinis turi būti įrengtas tam pritaikytame statinyje ar konteineryje ne mažesniu kaip 15 metrų atstumu nuo patalpų, kurioms jis tiekia elektros energiją, ir taip, kad avarijos, gaisro ar kito incidento atveju patalpos, kuriose laikoma serverių ir (arba) kita registrų ir valstybės bei kitų informacinių sistemų, elektros energijos tiekimo, vėdinimo ir klimato kontrolės, gaisro gesinimo ir gaisrinės saugos, telekomunikacijos ir ryšių įranga, nebūtų sugadintos. Pastato išorėje turi būti numatyta jungtis kilnojamajam autonominiam elektros energijos šaltiniui.

7.10.  Nepriklausomo elektros energijos tiekimo šaltinio kuro ar energijos atsargos turi būti pakankamos, kad užtikrintų nepertraukiamą elektros energijos tiekimą apsaugos arba budėjimo postui ir patalpoms, kuriose laikoma serverių ir (arba) kita registrų ir valstybės bei kitų informacinių sistemų, elektros energijos tiekimo, vėdinimo ir klimato kontrolės, gaisro gesinimo ir gaisrinės saugos, telekomunikacijos ir ryšių įranga, visu pajėgumu ne trumpiau nei 24 valandas.

7.11.  Patalpų, kuriose laikoma serverių ir (arba) kita registrų ir valstybės bei kitų informacinių sistemų, elektros energijos tiekimo, vėdinimo ir klimato kontrolės, gaisro gesinimo ir gaisrinės saugos, telekomunikacijos ir ryšių įranga, energijos naudojimo efektyvumo koeficientas (PUE), apibrėžtas tarptautiniame standarte ISO/IEC 30134-2:2016, turi būti ne didesnis nei 2 PUE.

 

PENKTASIS SKIRSNIS

ŠILDYMAS, VĖDINIMAS IR KLIMATO KONTROLĖ

 

8.    Valstybinių duomenų centrų patalpų šildymo, vėdinimo ir klimato kontrolės reikalavimai:

8.1.    Patalpose, kuriose laikoma serverių ir (arba) kita registrų ir valstybės bei kitų informacinių sistemų įranga, turi būti įrengta automatinė klimato kontrolės sistema, kuri kontroliuoja patalpos šildymą, ventiliaciją ir kondicionavimą 24 valandas per parą 7 dienas per savaitę. Automatinė klimato kontrolės sistema turi turėti temperatūros, drėgmės, vandens atsiradimo ir stebėjimo sistemą ir turi būti prijungta prie nepertraukiamų elektros energijos tiekimo šaltinių, nepriklausomo elektros energijos šaltinio ir patalpų priešgaisrinės saugos sistemos.

8.2.    Automatinė klimato kontrolės sistema turi būti atskirta nuo bendros pastato vėdinimo sistemos ir gaisro atveju turi būti apsaugota automatinėmis sklendėmis ir neturi būti montuojama virš spintų ir lentynų patalpose, kuriose laikoma serverių ir (arba) kita registrų ir valstybės bei kitų informacinių sistemų įranga.

8.3.    Automatinė klimato kontrolės sistema turi turėti rezervą ir gedimo atveju turi automatiškai pradėti veikti rezervinis patalpų, kuriose laikoma serverių ir (arba) kita registrų ir valstybės bei kitų informacinių sistemų įranga, klimato kontrolės įrenginys, kuris turi būti ne mažesnės galios nei tas, vietoj kurio jis pradeda veikti, ir užtikrinti, kad patalpose esanti serverių ir (arba) kita registrų ir valstybės bei kitų informacinių sistemų įranga veiktų visu pajėgumu.

8.4.    Patalpose, kuriose laikoma serverių ir (arba) kita registrų ir valstybės bei kitų informacinių sistemų įranga, turi būti palaikoma 18–27 °C oro temperatūra ir 40–60 procentų santykinis oro drėgnumas. Apie pasikeitusią patalpos temperatūrą, drėgmės lygį, galimą įrangos perkaitimą automatinė klimato kontrolės sistema turi informuoti apsaugos arba budėjimo postą.

8.5.    Į patalpas, kuriose laikoma serverių ir (arba) kita registrų ir valstybės bei kitų informacinių sistemų įranga, patenkantis oras, jei jis patenka iš išorės, turi būti filtruojamas, užtikrinant, kad šių patalpų oro tarša kietosiomis dalelėmis atitiktų ne žemesnę kaip 8 klasę pagal Lietuvos LST EN ISO 14644-1:2016 standartu apibrėžiamą oro švarumo klasifikaciją pagal dalelių koncentraciją, ir turi būti įrengti davikliai, fiksuojantys į patalpą patenkančio išorinio oro taršą.

 

ŠEŠTASIS SKIRSNIS

GAISRO GESINIMAS IR GAISRINĖ SAUGA

 

9.    Valstybinių duomenų centrų patalpų gaisro gesinimo ir gaisrinės saugos reikalavimai:

9.1. Patalpose, kuriose laikoma serverių ir (arba) kita registrų ir valstybės bei kitų informacinių sistemų, elektros energijos tiekimo, vėdinimo ir klimato kontrolės, gaisro gesinimo ir gaisrinės saugos, telekomunikacijos ir ryšių įranga, turi būti įrengta gaisro aptikimo ir signalizavimo sistema ir stacionarioji gaisrų gesinimo sistema, kuri užtikrina patalpos gaisro gesinimą ir kontroliuoja priešgaisrinę saugą 24 valandas per parą 7 dienas per savaitę. Patalpose įrengiama gaisro aptikimo ir signalizavimo sistema turi būti įrengta vadovaujantis Gaisro aptikimo ir signalizavimo sistemų projektavimo ir įrengimo taisyklėmis, patvirtintomis Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos direktoriaus 2007 m. vasario 22 d. įsakymu Nr. 1-66 „Dėl normatyvinių statinio saugos dokumentų patvirtinimo“, o stacionarioji gaisrų gesinimo sistema turi būti įrengiama vadovaujantis Stacionariųjų gaisrų gesinimo sistemų projektavimo ir įrengimo taisyklėmis, patvirtintomis Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos direktoriaus
2016 m. sausio 6 d. įsakymu Nr. 1-1 „Dėl Stacionariųjų gaisrų gesinimo sistemų projektavimo ir įrengimo taisyklių patvirtinimo“.

9.2. Įrengtos gaisro gesinimo priemonės turi nekenkti serverių ir (arba) kitai registrų ir valstybės bei kitų informacinių sistemų įrangai.

9.3. Gaisro aptikimo ir signalizavimo sistemai ir stacionariajai gaisrų gesinimo sistemai turi būti užtikrintas nepertraukiamas elektros energijos tiekimas.

9.4. Pastatai, kuriuose laikoma serverių ir (arba) kita registrų ir valstybės bei kitų informacinių sistemų, elektros energijos tiekimo, vėdinimo ir klimato kontrolės, gaisro gesinimo ir gaisrinės saugos, telekomunikacijos ir ryšių įranga, turi būti ne žemesnio kaip I atsparumo ugniai laipsnio ir pirmos gaisro apkrovos kategorijos, nustatytos pagal Gaisrinės saugos pagrindinius reikalavimus, patvirtintus Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos direktoriaus 2010 m. gruodžio 7 d. įsakymu Nr. 1-338 „Dėl Gaisrinės saugos pagrindinių reikalavimų patvirtinimo“.

9.5. Gaisro aptikimo ir signalizavimo sistema arba stacionarioji gaisrų gesinimo sistema signalą apie kilusį gaisrą turi perduoti į apsaugos arba budėjimo postą, kuris turi informuoti valstybinę priešgaisrinę gelbėjimo tarnybą.

 

SEPTINTASIS SKIRSNIS

TELEKOMUNIKACIJOS IR RYŠIAI

 

10.  Valstybinių duomenų centrų patalpų telekomunikacijos ir ryšių įrengimo reikalavimai:

10.1.  Į pastatą turi būti atvesti mažiausiai du atskiri turintys rezervą fiziniai optiniai ne mažiau kaip dviejų skaidulų elektroninio ryšio įvadai, einantys į patalpą skirtingais maršrutais ir kanalais.

10.2.  Įvadiniai elektroninio ryšio kabeliai patalpų viduje turi būti klojami skirtingais maršrutais ir kanalais, būti apsaugoti nuo įtampos perviršių, neteisėto prisijungimo, duomenų perėmimo ir turi būti atskirti nuo elektros paskirstymo kabelių ne mažesniu nei 0,3 metro atstumu, užtikrinant jų ekranavimą, išskyrus atvejus, kai kabeliui nėra grėsmės patirti elektromagnetinės spinduliuotės poveikį. Kabeliai, skirti patalpų vidaus ryšio ir duomenų perdavimo instaliacijai įrengti, turi būti optiniai arba atitikti ne mažesnės nei 5 kategorijos (CAT5e) reikalavimus.

10.3.  Patalpos komutatoriai ir kita aktyvi elektroninio ryšio įranga turi turėti rezervą ir gedimo atveju turi automatiškai pradėti veikti rezervinė patalpos elektroninio ryšio įranga, kurios greitaveika turi būti ne mažesnė nei tos, vietoj kurios ji pradeda veikti, ir užtikrinti, kad patalpose esanti serverių ir (arba) kita registrų ir valstybės bei kitų informacinių sistemų įranga veiktų visu pajėgumu.

10.4.  Patalpose, kuriose laikoma serverių ir (arba) kita registrų ir valstybės bei kitų informacinių sistemų įranga, turi būti įrengta ne mažiau kaip viena komutacinė spinta su automatine ryšio sutrikimo kontrolės sistema, kuri turi veikti 24 valandas per parą 7 dienas per savaitę.

10.5.  Automatinei ryšio sutrikimo kontrolės sistemai turi būti užtikrintas nepertraukiamas elektros energijos tiekimas ir apie galimą ryšio praradimą sistema turi informuoti apsaugos arba budėjimo postą.

 

AŠTUNTASIS SKIRSNIS

ĮRANGOS SPINTOS IR LENTYNOS

 

11.  Valstybinių duomenų centrų patalpų įrangos spintų ir lentynų įrengimo reikalavimai:

11.1.  Patalpose, kuriose laikoma serverių ir (arba) kita registrų ir valstybės bei kitų informacinių sistemų įranga, spintos turi būti statomos į eilę formuojant „karštus ir šaltus“ koridorius, eilėje statoma ne daugiau nei 20 įrangos spintų.

11.2.  Patalpose, kuriose laikoma serverių ir (arba) kita registrų ir valstybės bei kitų informacinių sistemų įranga, turi būti dubliuotos kiekvienos įrangos spintos tinklo jungtys ir maitinimo šaltiniai ir kiekviena įrangos spinta turi būti prijungta prie nepertraukiamo elektros energijos tiekimo šaltinio, o patalpų apšvietimas turi būti įrengtas virš koridorių, esančių tarp įrangos spintų.

11.3Įrangos spintos turi būti uždarais šonais, spintų durys turi būti perforuotos ir rakinamos, o į įrangos spintų vidų turi būti įmontuoti atidarymo–uždarymo detektoriai, smūgio, vibracijos ir seisminiai davikliai; prieiga prie įrangos, sumontuotos spintose, turi būti numatyta iš priekio ir iš galo.

11.4.  Įrangos spintos apačioje turi būti dedama sunkiausia ir didžiausio galingumo įranga, tuščios įrangos spintų ertmės turi būti užpildomos tuščiomis plokštėmis, o įrangos remonto darbai turi būti atliekami už patalpų, kuriose laikoma serverių ir (arba) kita registrų ir valstybės bei kitų informacinių sistemų įranga, ribų.

11.5.  Įrangos spintoje elektros energijos tiekimo kabeliai turi būti atskirti nuo elektroninio ryšio kabelių, visi kabeliai turi būti pažymėti informacinėmis užklijomis, kad būtų išvengta netinkamo įrangos sujungimo, ir išvedžioti tvarkingai, kad nebūtų trikdoma oro cirkuliacija.

11.6.  Patalpose, kuriose laikoma serverių ir (arba) kita registrų ir valstybės bei kitų informacinių sistemų įranga, turi būti naudojamos ne mažiau nei penkios įrangos spintos, o maksimali elektros galia, skirta serverių ir (arba) kita registrų ir valstybės bei kitų informacinių sistemų įrangai, vienoje spintoje turi būti ne mažesnė nei 6 kW.

 

DEVINTASIS SKIRSNIS

VALDYMAS IR PRIEŽIŪRA

 

12.  Valstybinių duomenų centrų patalpų valdymo ir priežiūros reikalavimai:

12.1.  Valdytojas, eksploatuojantis patalpas, kuriose laikoma serverių ir (arba) kita registrų ir valstybės bei kitų informacinių sistemų įranga, suderinęs su Krašto apsaugos ministerija, tvirtina patalpų saugumo politikos ir jos įgyvendinimo dokumentus, kuriuose turi būti nustatyta:

12.1.1. patalpų, kuriose laikoma serverių ir (arba) kita registrų ir valstybės bei kitų informacinių sistemų, elektros energijos tiekimo, vėdinimo ir klimato kontrolės, gaisro gesinimo ir gaisrinės saugos, telekomunikacijos ir ryšių įranga, sąrašas, patalpų brėžiniai ir už patalpų fizinę apsaugą atsakingi asmenys, jų funkcijos;

12.1.2. asmenų įeigos į patalpas, kuriose laikoma serverių ir (arba) kita registrų ir valstybės bei kitų informacinių sistemų, elektros energijos tiekimo, vėdinimo ir klimato kontrolės, gaisro gesinimo ir gaisrinės saugos, telekomunikacijos ir ryšių įranga, registravimo, buvimo patalpose ir neteisėto patekimo į patalpas kontrolės bei įeigos kontrolės sistemos naudojimo tvarka ir už įeigos kontrolę atsakingi asmenys, jų funkcijos;

12.1.3. elektros energijos tiekimo, vėdinimo ir klimato kontrolės, gaisro gesinimo ir gaisrinės saugos, telekomunikacijos ir ryšių įrangos sąrašas, įrangos valdymo ir eksploatavimo nustatymų, gedimų, taisymo, prijungimo, atjungimo, keitimo ir išgabenimo registracijos tvarka ir už įrangos gedimų, taisymo, prijungimo, atjungimo, keitimo ir išgabenimo kontrolę atsakingi asmenys, jų funkcijos;

12.1.4. reagavimo į elektros energijos tiekimo, vėdinimo ir klimato kontrolės, gaisro gesinimo ir gaisrinės saugos, telekomunikacijos ir ryšių įrangos pranešimus tvarka ir įrangos neveikimo nustatymo tvarka, reaguojantys asmenys, jų funkcijos;

12.1.5. taikomų apsaugos priemonių, grėsmių ir pažeidžiamumų, galinčių turėti įtakos patalpų, kuriose laikoma serverių ir (arba) kita registrų ir valstybės bei kitų informacinių sistemų, elektros energijos tiekimo, vėdinimo ir klimato kontrolės, gaisro gesinimo ir gaisrinės saugos, telekomunikacijos ir ryšių įranga, rizikos vertinimas ir pasirinktos rizikos mažinimo priemonės, užtikrinančios veiklos patikimumą, nepertraukiamumą ir tęstinumą;

12.1.6. Apraše nustatytų reikalavimų įgyvendinimo kontrolės ir atitikties vertinimas.

12.2.  Patalpų saugumo politikos ir jos įgyvendinimo dokumentai turi būti peržiūrimi ne rečiau kaip kartą per metus patalpų valdytojui organizuojant patalpų atitikties Apraše nustatytiems reikalavimams vertinimą. Vertinimo išvadą turi pateikti duomenų centrų vertinimo kvalifikaciją turintys specialistai vadovaudamiesi visuotinai pripažintų tarptautinių organizacijų duomenų centrų vertinimo reikalavimais.

12.3.  Patalpų valdytojas ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo minėtų dokumentų peržiūros ir patvirtinimo Krašto apsaugos ministerijai turi pateikti jų kopijas kartu su atitikties Aprašo nustatytiems reikalavimams vertinimo išvada.

12.4.  Patalpose esanti elektros energijos tiekimo, vėdinimo ir klimato kontrolės, gaisro gesinimo ir gaisrinės saugos, telekomunikacijos ir ryšių įranga turi būti prižiūrima laikantis gamintojo rekomendacijų. Įrangos techniniai patikrinimai turi būti atliekami ne rečiau kaip kartą per metus.

12.5.  Elektros energijos tiekimo, vėdinimo ir klimato kontrolės, gaisro gesinimo ir gaisrinės saugos, telekomunikacijos ir ryšių įrangos priežiūrą ir gedimų šalinimą turi atlikti kvalifikuoti specialistai, gavę už įrangos gedimų, taisymo, prijungimo, atjungimo, keitimo ir išgabenimo kontrolę atsakingų asmenų leidimą. Atlikti darbai pažymimi įrangos priežiūros žurnale.

12.6.  Įrangos priežiūros žurnale turi būti nurodyti eksploatuojamos įrangos priežiūrą ir gedimų šalinimą atliekantys specialistai, įvykio data, laikas, reakcijos į gedimą laikas, informacija apie eksploatuojamos įrangos gamintoją, modelį, pagaminimo datą, specifikaciją, eksploatacijos pradžios datą, garantinį priežiūros laikotarpį.

12.7.  Turi būti paskirtas bent vienas kvalifikuotas specialistas, kuris 24 valandas per parą 7 dienas per savaitę budėtų ir galėtų reaguoti į elektros energijos tiekimo, vėdinimo ir klimato kontrolės, gaisro gesinimo ir gaisrinės saugos, telekomunikacijos ir ryšių įrangos pranešimus ar gedimus.

12.8.  Į patalpas, kuriose laikoma serverių ir (arba) kita registrų ir valstybės bei kitų informacinių sistemų įranga, draudžiama įsinešti mobiliuosius įrenginius ir kitus prietaisus, skleidžiančius elektromagnetines bangas, išskyrus tuos atvejus, jeigu mobilusis įrenginys ar kitas prietaisas yra skirtas papildomam autentikavimui ir tiesiogiai naudojamas prisijungti prie įrangos.

12.9.  Patalpos, kuriose laikoma serverių ir (arba) kita registrų ir valstybės bei kitų informacinių sistemų, elektros energijos tiekimo, vėdinimo ir klimato kontrolės, gaisro gesinimo ir gaisrinės saugos, telekomunikacijos ir ryšių įranga, turi būti švarios ir tvarkingos. Patalpų valymo darbų žurnale turi būti registruojami patalpų valymo darbai ir stebimas jų atlikimas.

 

III SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

13.  Valdytojas, eksploatuojantis patalpas, kuriose laikoma serverių ir (arba) kita registrų ir valstybės bei kitų informacinių sistemų, elektros energijos tiekimo, vėdinimo ir klimato kontrolės, gaisro gesinimo ir gaisrinės saugos, telekomunikacijos ir ryšių įranga, turi teisę nustatyti ir taikyti papildomas tarptautiniuose standartuose ISO/IEC TS 22237 arba TIA-942 nurodytas priemones. Jeigu papildomos priemonės yra lygiavertės ir apima Apraše nustatytus reikalavimus, patalpos valdytojas turi teisę taikyti tik tarptautiniuose standartuose nurodytas priemones, kai yra išduoti sertifikatai, patvirtinantys įrangos, patalpų ar jų komponentų atitiktį tarptautinių standartų reikalavimams.

14.  Eksploatuojami tik Apraše nustatytus reikalavimus atitinkantys valstybiniai duomenų centrai. Valstybiniai duomenų centrai laikomi atitinkančiais Apraše nustatytus reikalavimus nuo atitikties Apraše nustatytiems reikalavimams vertinimo išvados patvirtinimo ir jos pateikimo Krašto apsaugos ministerijai.

_____________________________

 

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija, Įsakymas

Nr. V-90, 2020-02-03, paskelbta TAR 2020-02-04, i. k. 2020-02499

Dėl Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministro 2019 m. lapkričio 18 d. įsakymo Nr. V-962 „Dėl Valstybinių duomenų centrų techninių reikalavimų aprašo patvirtinimo“ pakeitimo

 

 

part_c51b6611faa94287aec7c38e45e67171_end