Suvestinė redakcija nuo 2024-01-09 iki 2024-09-06
Įsakymas paskelbtas: TAR 2023-12-13, i. k. 2023-24054
LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTRAS
ĮSAKYMAS
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS INDĖLIŲ IR ĮSIPAREIGOJIMŲ INVESTUOTOJAMS DRAUDIMO ĮSTATYMO ĮGYVENDINIMO
2023 m. gruodžio 12 d. Nr. 1K-400
Vilnius
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos indėlių ir įsipareigojimų investuotojams draudimo įstatymo 6 straipsnio 9 dalimi, 7 straipsnio 5 ir 15 dalimis, 10 straipsnio 10 dalimi, 11 straipsnio 9 dalimi, 12 straipsnio 9 dalimi, 13 straipsnio 5 dalimi, 14 straipsnio 6 dalimi, 16 straipsnio 10 dalimi, 17 straipsniu, 22 straipsnio 4 dalimi, 23 straipsnio 13 ir 16 dalimis, 25 straipsnio 6 dalimi, 27 straipsnio 3 dalimi, 29 straipsniu, 35 straipsnio 3 dalimi, 39 straipsnio 3 dalimi, 40 straipsnio 1 dalies 7 ir 8 punktais, 43 straipsnio 1 dalimi, Lietuvos Respublikos viešųjų įstaigų įstatymo 10 straipsnio 1 dalies 7 ir 13 punktais, Viešosios įstaigos „Indėlių ir investicijų draudimas“ įstatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos finansų ministro 2023 m. rugsėjo 18 d. įsakymu Nr. 1K-320 „Dėl valstybės įmonės „Indėlių ir investicijų draudimas“ pertvarkymo į viešąją įstaigą“, 23.21 ir 23.22 papunkčiais, 37 punktu:
Preambulės pakeitimai:
Nr. 1K-6, 2024-01-08, paskelbta TAR 2024-01-08, i. k. 2024-00226
1. T v i r t i n u pridedamus:
1.1. Indėlių ir įsipareigojimų investuotojams draudimo išmokų apskaičiavimo ir išmokėjimo taisykles;
1.5. Indėlių ir įsipareigojimų investuotojams draudimo įmokų apskaičiavimo ir mokėjimo tvarkos aprašą;
1.7. Viešosios įstaigos „Indėlių ir investicijų draudimas“ administruojamų fondų ir nuosavo kapitalo lėšų investavimo taisykles;
1.11. Informavimo apie atstovavimą viešajai įstaigai „Indėlių ir investicijų draudimas“ bankrutuojančiose kredito įstaigose tvarkos aprašą;
1.12. Viešosios įstaigos „Indėlių ir investicijų draudimas“ komunikacijos tvarkos aprašą;
Papildyta papunkčiu:
Nr. 1K-6, 2024-01-08, paskelbta TAR 2024-01-08, i. k. 2024-00226
1.13. Viešosios įstaigos „Indėlių ir investicijų draudimas“ veiklos vertinimo tvarkos aprašą.
Papildyta papunkčiu:
Nr. 1K-6, 2024-01-08, paskelbta TAR 2024-01-08, i. k. 2024-00226
2. N u s t a t a u, kad vidaus kontrolė viešojoje įstaigoje „Indėlių ir investicijų draudimas“ įgyvendinama vykdant viešosios įstaigos „Indėlių ir investicijų draudimas“ vidaus kontrolės politiką, kurią nustato įstaigos vadovas, atsižvelgdamas į įstaigos veiklos ypatumus ir veiklą reglamentuojančius teisės aktus.
3. P r i p a ž į s t u netekusiais galios:
3.1. Lietuvos Respublikos finansų ministro 2016 m. birželio 23 d. įsakymą Nr. 1K-257 „Dėl Valstybės įmonės „Indėlių ir investicijų draudimas“ nuosavo kapitalo lėšų investavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ su visais pakeitimais ir papildymais;
3.2. Lietuvos Respublikos finansų ministro 2017 m. rugpjūčio 3 d. įsakymą Nr. 1K-297 „Dėl Pertvarkymo fondo metinių administravimo įmokų apskaičiavimo metodikos patvirtinimo“;
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos finansų ministro
2023 m. gruodžio 12 d. įsakymu Nr. 1K-400
INDĖLIŲ IR ĮSIPAREIGOJIMŲ INVESTUOTOJAMS DRAUDIMO IŠMOKŲ APSKAIČIAVIMO IR IŠMOKĖJIMO TAISYKLĖS
i SKYRIUS
BendroSIOS NUOSTATOS
1. Indėlių ir įsipareigojimų investuotojams draudimo išmokų apskaičiavimo ir išmokėjimo taisyklėse (toliau – Taisyklės) nustatoma indėlių draudimo išmokų, įsipareigojimų investuotojams draudimo išmokų (toliau kartu – draudimo išmokos) apskaičiavimo ir išmokėjimo tvarka, draudimo išmokoms apskaičiuoti reikalingų duomenų pateikimo draudimo įmonei – viešajai įstaigai „Indėlių ir investicijų draudimas“ – forma, turinys ir tvarka bei draudimo išmokos išmokėjimo būdų taikymo atvejai.
2. Taisyklėse vartojamos sąvokos:
2.1. Buvęs indėlių draudimo sistemos dalyvis – indėlių draudimo sistemos dalyvis, kuriam įvyko indėlių draudžiamasis įvykis ir dėl to nutrūko jo dalyvavimas indėlių draudimo sistemoje.
2.2. Buvęs įsipareigojimų investuotojams draudimo sistemos dalyvis – įsipareigojimų investuotojams draudimo sistemos dalyvis, kuriam įvyko įsipareigojimų investuotojams draudžiamasis įvykis ir dėl to nutrūko jo dalyvavimas įsipareigojimų investuotojams draudimo sistemoje.
2.3. Neaktyvi banko sąskaita – banko sąskaita, kurioje per pastaruosius 24 mėnesius iki indėlių draudžiamojo įvykio dienos neatlikta jokių su indėliu susijusių operacijų ir laikomo indėlio suma yra mažesnė kaip 10 eurų.
3. Taisyklių nuostatos mutatis mutandis taikomos, kai draudimo įmonė išmoka indėlių draudimo išmokas valstybės narės jurisdikcijai priklausančio banko Lietuvos Respublikoje įsteigto filialo indėlininkams valstybės narės, kurioje įsteigtas bankas, indėlių draudimo sistemos administratoriaus vardu.
4. Indėlių draudimo išmokos ir įsipareigojimų investuotojams draudimo išmokos apskaičiuojamos ir išmokamos atskirai.
ii SKYRIUS
DRAUDIMO IŠMOKOMS APSKAIČIUOTI REIKALINGŲ DUOMENŲ PATEIKIMAS
6. Įvykus indėlių draudžiamajam įvykiui, draudimo įmonė buvusiam indėlių draudimo sistemos dalyviui išsiunčia prašymą pateikti duomenis, reikalingus indėlių draudimo išmokoms apskaičiuoti – draudimo įmonei pateikti:
7. Taisyklių 6 punkte nustatytus duomenis buvęs indėlių draudimo sistemos dalyvis privalo draudimo įmonei pateikti per Įstatymo 6 straipsnio 8 dalyje nustatytą terminą.
8. Jeigu iki Įstatymo 6 straipsnio 8 dalyje nustatyto termino nėra galimybės identifikuoti bendroje sąskaitoje esančių lėšų savininkų ar jų lėšų dalių, sudaromas ir kartu su indėlininkų sąrašu draudimo įmonei perduodamas bendrų sąskaitų sąrašas. Tokiu atveju draudimo įmonė atideda indėlių draudimo išmokos išmokėjimą už bendroje sąskaitoje esančias lėšas, iki buvęs indėlių draudimo sistemos dalyvis pateikia duomenis apie bendroje sąskaitoje esančių lėšų savininkus ir jiems priklausančias lėšų dalis.
9. Jeigu yra Taisyklių 8 punkte nustatytas pagrindas, buvęs indėlių draudimo sistemos dalyvis privalo be atskiro pareikalavimo nedelsdamas, ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo indėlių draudžiamojo įvykio dienos, iš savo kliento (klientų), kurio (kurių) vardu atidaryta bendra sąskaita, pareikalauti pateikti duomenis apie indėlininkus, kuriems priklauso bendroje sąskaitoje esančios lėšos, ir jiems priklausančias lėšų dalis. Prašomus duomenis klientas (klientai), kurio (kurių) vardu atidaryta bendra sąskaita, privalo buvusiam indėlių draudimo sistemos dalyviui pateikti ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo prašymo pateikti duomenis apie indėlininkus, kuriems priklauso bendroje sąskaitoje esančios lėšos, ir jiems priklausančias lėšų dalis gavimo dienos.
10. Buvęs indėlių draudimo sistemos dalyvis iš savo kliento (klientų), kurio (kurių) vardu atidaryta bendra sąskaita, gavęs prašomus duomenis privalo sudaryti papildomą indėlininkų sąrašą ir jį nedelsdamas, ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo duomenų iš savo kliento (klientų) gavimo dienos, pateikti draudimo įmonei.
11. Jeigu iki Įstatymo 6 straipsnio 8 dalyje nurodyto termino nėra galimybės identifikuoti depozitinėje sąskaitoje esančių lėšų savininkų ar jiems priklausančių lėšų dalių, sudaromas ir kartu su indėlininkų sąrašu draudimo įmonei perduodamas depozitinių sąskaitų sąrašas, kuriame nurodoma visa depozitinėje sąskaitoje indėlių draudžiamojo įvykio dieną buvusi suma su indėlių draudžiamojo įvykio dieną priskaičiuotomis, tačiau į sąskaitą neįskaitytomis palūkanomis.
12. Esant Taisyklių 11 punkte nustatytam pagrindui, buvęs indėlių draudimo sistemos dalyvis privalo be atskiro pareikalavimo nedelsdamas, ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo indėlių draudžiamojo įvykio dienos, iš savo kliento, kurio vardu atidaryta depozitinė sąskaita, pareikalauti pateikti duomenis apie fizinius asmenis, juridinius asmenis ar kitas organizacijas, kuriems priklauso depozitinėje sąskaitoje esančios lėšos, ir jiems priklausančias lėšų dalis. Prašomus duomenis klientas, kurio vardu atidaryta depozitinė sąskaita, privalo pateikti ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo prašymo gavimo dienos.
13. Buvęs indėlių draudimo sistemos dalyvis iš savo kliento, kurio vardu atidaryta depozitinė sąskaita, gavęs prašomus duomenis privalo suformuoti papildomą indėlininkų sąrašą ir jį nedelsdamas, ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo duomenų iš savo kliento (klientų) gavimo dienos, pateikti draudimo įmonei.
14. Indėlininkų, bendrų sąskaitų ir depozitinių sąskaitų sąrašai turi atitikti Taisyklių 1 priede pateiktame Indėlių draudimo išmokoms apskaičiuoti reikalingų duomenų reikalavimų sąraše nustatytus reikalavimus.
15. Jei sudarant indėlininkų sąrašą nustatoma (yra žinoma), kad indėlininkas pas buvusį indėlių draudimo sistemos dalyvį turi sąskaitą (sąskaitų), atidarytą (atidarytų) pagal banko indėlio ar banko sąskaitos sutartis, ir sąskaitoje (sąskaitose) tinkamų drausti indėlių ir palūkanų už tinkamus drausti indėlius, kurios indėlių draudžiamojo įvykio dieną buvo priskaičiuotos, tačiau į indėlininko sąskaitą neįskaitytos, suma yra 0 eurų, tokio indėlininko duomenys į indėlininkų sąrašą neįtraukiami.
16. Jei sudarant indėlininkų sąrašą nustatoma (yra žinoma), kad indėlininkas turi tik vieną sąskaitą, atidarytą kredito įstaigoje pagal banko indėlio ar banko sąskaitos sutartį, ir ji yra neaktyvi banko sąskaita, tokio indėlininko duomenys į indėlininkų sąrašą neįtraukiami.
17. Įvykus įsipareigojimų investuotojams draudžiamajam įvykiui, draudimo įmonė buvusiam įsipareigojimų investuotojams draudimo sistemos dalyviui išsiunčia prašymą pateikti duomenis, reikalingus įsipareigojimų investuotojams draudimo išmokoms apskaičiuoti – draudimo įmonei pateikti:
17.1. investuotojų, kuriems priklauso įsipareigojimų investuotojams draudimo išmoka, sąrašą (toliau – investuotojų sąrašas);
18. Taisyklių 17 punkte nustatytus duomenis buvęs įsipareigojimų investuotojams draudimo sistemos dalyvis privalo draudimo įmonei pateikti per vieną mėnesį nuo Taisyklių 17 punkte nurodyto prašymo pateikti duomenis gavimo dienos.
19. Jeigu iki Taisyklių 18 punkte nurodyto termino nėra galimybės identifikuoti bendros investicijos pinigų ir (ar) finansinių priemonių savininkų ar jų įsipareigojimų investuotojui dalių, sudaromas ir kartu su investuotojų sąrašu draudimo įmonei perduodamas bendrų investicijų sąrašas.
20. Jeigu yra Taisyklių 19 punkte nustatytas pagrindas, buvęs įsipareigojimų investuotojams draudimo sistemos dalyvis privalo be atskiro draudimo įmonės pareikalavimo nedelsdamas, ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo įsipareigojimų investuotojams draudžiamojo įvykio dienos, iš savo kliento (klientų), kurio (kurių) vardu sudaryta bendra investicija, pareikalauti pateikti duomenis apie bendros investicijos pinigų ir (ar) finansinių priemonių savininkus ir jiems priklausančias dalis. Prašomus duomenis klientas, kurio vardu sudaryta bendra investicija, privalo pateikti ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo prašymo gavimo dienos.
21. Buvęs įsipareigojimų investuotojams draudimo sistemos dalyvis iš savo kliento (klientų), kurio (kurių) vardu sudaryta bendra investicija, gavęs prašomus duomenis, privalo suformuoti papildomą investuotojų sąrašą ir jį nedelsdamas, ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo duomenų iš savo kliento (klientų) gavimo dienos, pateikti draudimo įmonei.
22. Investuotojų ir bendrų investicijų sąrašai turi atitikti Taisyklių 2 priede pateiktame Įsipareigojimų investuotojams draudimo išmokoms apskaičiuoti reikalingų duomenų reikalavimų sąraše nustatytus reikalavimus.
23. Taisyklių 6, 10, 13, 17 ir 21 punktuose nurodyti duomenys draudimo įmonei pateikiami per draudimo įmonės elektroninę draudimo įmokų ir išmokų valdymo sistemą. Jei yra sistemos sutrikimų, duomenys turi būti pristatyti draudimo įmonei laikmenoje – atmintinėje duomenims įrašyti, tvarkyti, laikyti ar saugoti. Laikmenos yra optiniai diskai (CD-R, DVD-R) ar USB atmintinės.
24. Taisyklių 6, 10, 13, 17 ir 21 nurodyti duomenys perduodami parengiant Taisyklių 3 priede nustatytos formos duomenų perdavimo–priėmimo aktą, kurį pasirašo duomenis perdavęs asmuo ir draudimo įmonės vadovas arba draudimo įmonės vadovo įgaliotas draudimo įmonės darbuotojas. Draudimo įmonė gali buvusio draudimo sistemos dalyvio prašyti per jos nurodytą terminą (ne trumpesnį kaip 2 dienos nuo draudimo įmonės prašymo pateikimo dienos) pateikti papildomus duomenis jau gautų duomenų teisingumui pagrįsti.
iii SKYRIUS
DRAUDIMO IŠMOKų apskaičiavimas ir mokėjimas
25. Draudimo įmonė:
25.1. indėlių draudimo išmokos sumą apskaičiuoja pagal buvusio indėlių draudimo sistemos dalyvio draudimo įmonei pateiktus indėlininkų sąraše esančius duomenis;
26. Indėlių draudimo išmokos išmokamos per Įstatymo 7 straipsnio 2 dalyje nustatytą terminą, o įsipareigojimų investuotojams – per Įstatymo 23 straipsnio 11 dalyje nustatytą terminą.
27. Draudimo išmokos Indėlių draudimo fondo ar Įsipareigojimų investuotojams fondo vardu Taisyklių IV skyriuje nustatyta tvarka išmokamos per buvusį indėlių draudimo sistemos dalyvį ar buvusį įsipareigojimų investuotojams draudimo sistemos dalyvį (toliau kartu – buvęs draudimo sistemos dalyvis), draudimo įmonės atrinktą mokėjimo paslaugų teikėją arba draudimo įmonę.
28. Įvykus indėlių draudžiamajam įvykiui indėlių draudimo išmokos pirmiausia mokamos iš Įstatymo 161 straipsnyje nurodyto alternatyvaus draudimo išmokų mokėjimo šaltinio. Jeigu indėlių draudimo išmokoms mokėti nepakanka alternatyvaus draudimo išmokų mokėjimo šaltinio ar alternatyvaus draudimo išmokų šaltinio lėšos nenaudojamos ir (ar) Indėlių draudimo fonde trūksta finansinių išteklių, indėlių draudimo išmokos gali būti mokamos iš bet kurio vieno arba kelių šių lėšų šaltinių, nurodytų Įstatymo 16 straipsnio 6 dalies 1–3 punktuose.
29. Draudimo įmonė, gavusi Įstatymo 161 straipsnio 3 dalyje nurodytą informaciją, nedelsdama, ne vėliau kaip per vieną darbo dieną nuo informacijos gavimo dienos, kreipiasi į draudimo įmonės tarybą dėl išvados, ar buvusio indėlių draudimo sistemos dalyvio turimo likvidaus turto pakanka indėlių draudimo išmokoms išmokėti.
30. Draudimo įmonė, gavusi draudimo įmonės tarybos išvadą, tą pačią dieną šią išvadą kartu su priežiūros institucijos draudimo įmonei pagal Lietuvos Respublikos Lietuvos banko įstatymo 43 straipsnio 7 dalies 4 punktą pateikta informacija pateikia draudimo įmonės savininko teises ir pareigas įgyvendinančiai institucijai.
31. Jeigu savininko teises ir pareigas įgyvendinanti institucija priima sprendimą indėlių draudimo išmokas mokėti iš alternatyvaus draudimo išmokų mokėjimo šaltinio, draudimo įmonė apie tai nedelsdama, ne vėliau kaip per vieną darbo dieną, informuoja buvusį indėlių draudimo sistemos dalyvį. Buvęs indėlių draudimo sistemos dalyvis privalo nedelsdamas, ne vėliau kaip per 2 darbo dienas:
31.2. lėšas, gautas realizavus likvidų turtą, ir pinigus laikyti (sukaupti) atskiroje sąskaitoje, kurioje būtų saugomos lėšos indėlių draudimo išmokoms mokėti, ir jų nenaudoti kitiems tikslams;
31.3. draudimo įmonę informuoti apie sukauptą bendrą lėšų sumą, gautą realizavus likvidų turtą. Jei indėlių draudimo išmokos mokamos per draudimo įmonę, buvęs indėlių draudimo sistemos dalyvis lėšas už realizuotą turtą perveda į draudimo įmonės nurodytą sąskaitą per draudimo įmonės nurodytą terminą.
32. Jei draudimo išmokos mokamos per buvusį draudimo sistemos dalyvį:
32.1. Draudimo įmonė ne vėliau kaip per vieną darbo dieną nuo draudžiamojo įvykio dienos buvusį draudimo sistemos dalyvį informuoja apie tai, kad draudimo išmokos bus mokamos per buvusį draudimo sistemos dalyvį.
32.2. Draudimo įmonė, gavusi iš buvusio draudimo sistemos dalyvio draudimo išmokoms išmokėti reikalingus duomenis, apskaičiuoja draudimo išmokas ir išmokų duomenis perduoda buvusiam draudimo sistemos dalyviui ne vėliau kaip per 6 darbo dienas nuo draudžiamojo įvykio dienos.
32.3. Buvęs draudimo sistemos dalyvis draudimo išmokas moka pagal Taisyklių 32.2 papunktyje nurodytus duomenis.
32.4. Buvęs draudimo sistemos dalyvis, gavęs Taisyklių 32.1 papunktyje nurodytą informaciją, informaciją apie draudimo išmokų išmokėjimą skelbia savo interneto svetainėje (jei ją turi) ir draudimo išmokų gavėjus (indėlininkus ar investuotojus) informuoja apie draudimo išmokų mokėjimą buvusio draudimo sistemos dalyvio ir indėlininko ar investuotojo sutartu informavimo būdu, nurodydamas draudimo išmokų gavėjams pateikti finansų įstaigos sąskaitą draudimo išmokoms pervesti.
32.5. Buvęs draudimo sistemos dalyvis surenka draudimo išmokų gavėjų (indėlininkų ar investuotojų) sąskaitų, į kurias turi būti pervestos draudimo išmokos, duomenis. Buvęs draudimo sistemos dalyvis privalo sudaryti draudimo išmokų gavėjams (indėlininkams ar investuotojams) galimybę teikti sąskaitos, į kurią turi būti pervestos draudimo išmokos, duomenis pasirinktinai vienu iš šių būdų:
32.6. Buvęs draudimo sistemos dalyvis, gavęs iš draudimo išmokos gavėjo (indėlininko ar investuotojo) informaciją apie finansų įstaigos sąskaitą, į kurią turi būti pervestos draudimo išmokos, perveda draudimo išmokos gavėjui (indėlininkui ar investuotojui) priklausančią draudimo išmoką Įstatyme nustatytais terminais.
32.7. Buvęs draudimo sistemos dalyvis kiekvieną mėnesį iki einamojo mėnesio 10 dienos su draudimo įmone sutartu būdu turi draudimo įmonei teikti duomenis ir ataskaitą apie per praėjusį mėnesį draudimo išmokų gavėjams (indėlininkams ar investuotojams) išmokėtas draudimo išmokas (Taisyklių 4 priedas).
33. Lietuvos Respublikoje įsteigto banko, valstybėje narėje įsteigusio filialą, indėlininkams indėlių draudimo išmokos išmokamos vadovaujantis Įstatymo 7 straipsnio 7 dalimi ir bendradarbiavimo sutartimis su valstybių narių indėlių draudimo sistemų administratoriais.
IV SKYRIUS
DRAUDIMO IŠMOKŲ MOKĖJIMO BŪDAI
35. Draudimo įmonė draudimo išmokas išmoka šiais būdais: per buvusį draudimo sistemos dalyvį, per draudimo įmonės atrinktą mokėjimo paslaugų teikėją arba per draudimo įmonę.
36. Pirmenybė išmokėti draudimo išmokas taikoma draudimo išmokų mokėjimui per buvusį draudimo sistemos dalyvį, išskyrus Taisyklių 38.1 papunktyje nustatytą atvejį.
37. Jeigu nėra galimybės išmokėti draudimo išmokų per buvusį draudimo sistemos dalyvį, draudimo išmokos išmokamos per draudimo įmonės atrinktą mokėjimo paslaugų teikėją, išskyrus Taisyklių 38.1 papunktyje nustatytą atvejį.
38. Draudimo išmokos mokamos per draudimo įmonę:
v SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
39. Draudimo išmokos išmokėjimui prilyginamas lėšų pervedimas vykdant teismų ar arbitražų sprendimus, nutartis, nutarimus ar įsakymus, teismo patvirtintas taikos sutartis, antstolių patvarkymus ar kitus teisės aktų nustatyta tvarka privalomai vykdytinus dokumentus.
40. Taisyklėse nurodytus asmens duomenis draudimo įmonė Indėlių draudimo fondo ir Įsipareigojimų investuotojams draudimo fondo administravimo tikslais gauna ir tvarko vadovaudamasi 2016 m. balandžio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) 2016/679 dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo ir kuriuo panaikinama Direktyva 95/46/EB (Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas), Lietuvos Respublikos asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymu ir Įstatymu.
Indėlių ir įsipareigojimų investuotojams draudimo išmokų apskaičiavimo ir išmokėjimo taisyklių
1 priedas
indėlių draudimo išmokoms apskaičiuoti REIKALINGŲ DUOMENŲ Reikalavimų sąrašas
1. Sudarant indėlininkų, kuriems priklauso indėlių draudimo išmoka, sąrašą (toliau – indėlininkų sąrašas), bendrų sąskaitų sąrašą ir depozitinių sąskaitų sąrašą, kiekvienam indėlininkui suformuojama viena duomenų eilutė, išskyrus Indėlių draudimo išmokoms apskaičiuoti reikalingų duomenų reikalavimų sąrašo (toliau – Reikalavimų sąrašas) 3 punkte nustatytą išimtį. Duomenų eilutę sudaro šie laukai: ID;IN_KODAS;PAVADINIMAS;PAVADINIMAS2;DOK_NR;ADRESAS;SUMAEUR;SASKSK;EURAI;VALIUTA;LAUKAS;POZYMIS;DRISMOKA;APRIBOJIMAI;NEREZ;TELEF;APS_FIL;OFSORAS;EL_PASTAS. Duomenų koduotė – Baltic (Windows). Duomenų įrašo pabaigos skyriklis – chr(13)chr(10). Duomenų lauko skyriklis – ; (kabliataškis).
2. Pateikiant indėlininkų sąrašą duomenų pavadinimas – IS.txt, pateikiant bendrų sąskaitų sąrašą – BSS.txt, o pateikiant depozitinių sąskaitų sąrašą – DSS.txt.
3. Jei sudarant indėlininkų sąrašą nustatoma (yra žinoma), kad indėlininkas turi 2 ar daugiau sąskaitų, atidarytų kredito įstaigoje pagal banko indėlio ar banko sąskaitos sutartis, ir vienoje ar keliose sąskaitose esančioms lėšoms yra nustatyta apribojimų (apribojimai aprašyti indėlininkų sąrašo lauke „APRIBOJIMAI“), vienam indėlininkui suformuojamos 2 duomenų eilutės. Šiuo atveju indėlininko eilučių reikšmė „neapribotas indėlis“ su reikšme „apribotas indėlis“ nesudedama. Jei yra keli apribojimai, formuojant vieną eilutę su reikšme „apribotas indėlis“ nurodomi visi apribojimai pagal jų atsiradimo eiliškumą.
4. Kai privalomi užpildyti laukai „ID“, „IN_KODAS“, „PAVADINIMAS“, „PAVADINIMAS2“ neužpildomi, nes dėl objektyvių (teisėtų) priežasčių nėra galimybės gauti duomenų ir dėl to nėra galimybės tinkamai identifikuoti indėlininko, lauke „APRIBOJIMAI“ pažymima simboliu „1“.
5. Jeigu dėl objektyvių (teisėtų) priežasčių nežinomas indėlininko (fizinio asmens) rezidento asmens kodas, indėlininko duomenų eilutės lauke „IN_KODAS“ nurodoma fizinio asmens indėlininko rezidento gimimo data.
6. Indėlių draudimo išmokoms apskaičiuoti reikalingų duomenų turinio reikalavimai nustatyti lentelėje.
Lentelė. Indėlių draudimo išmokoms apskaičiuoti reikalingų duomenų turinys
Duomenų eilutės lauko pavadinimas |
Forma |
Aprašymas |
Patikrinimo taisyklės |
Pildymo paaiškinimai |
ID |
tekstas |
Unikalus įrašo identifikatorius. |
1. Šiame lauke nurodomas unikalus indėlininką identifikuojantis įrašas. 2. Šis laukas privalo būti pildomas, išskyrus Reikalavimų sąrašo 4 punkte nustatytą išimtį. 3. Kai indėlininkas (fizinis arba juridinis asmuo) yra rezidentas, lauko „ID“ įrašas sutampa su lauko „IN_KODAS“ įrašu. 4. Kai indėlininkas (fizinis asmuo) yra nerezidentas, lauko „ID“ įrašas turi sutapti su laukų „PAVADINIMAS“, „PAVADINIMAS2“, „IN_KODAS“ įrašais. Šie laukai turi būti atskirti tarpais. 5. Jei indėlininkas (juridinis asmuo arba kita organizacija) yra nerezidentas, lauko „ID“ įrašas turi sutapti su lauko „PAVADINIMAS“ įrašu. |
|
IN_KODAS |
tekstas |
Indėlininko kodas: 1. fizinio asmens kodas arba 2. gimimo data (YYYYMMDD), jei fizinis asmuo nerezidentas neturi asmens kodo, arba 3. juridinio asmens ar kitos organizacijos kodas, arba 4. jei buvęs indėlių draudimo sistemos dalyvis turi filialų užsienyje ir indėlininkas fizinis asmuo, gimimo data (YYYYMMDD) ir fizinio asmens nacionalinis identifikacinis kodas (nacionalinis ID kodas), atskirti simboliu „|“. Jei fizinis asmuo neturi nacionalinio identifikacinio kodo, – tik gimimo data (YYYYMMDD). |
1. Šis laukas privalo būti pildomas, išskyrus Reikalavimų sąrašo 4 punkte nustatytą išimtį. 2. Kai indėlininkas fizinis asmuo yra rezidentas, lauke „IN_KODAS“ turi būti 11 skaitmenų ir seka turi atitikti asmens kodo validaciją, išskyrus Reikalavimų sąrašo 5 punkte nustatytą išimtį. |
Jei dėl objektyvių (teisėtų) priežasčių nežinomas fizinio asmens indėlininko rezidento asmens kodas ir jo gimimo data, lauke „IN_KODAS“ nurodomas simbolis „K“, o lauke „APRIBOJIMAI“ nurodoma žyma „1“. |
PAVADINIMAS |
tekstas |
Indėlininko pavadinimas: 1. fizinio asmens pavardė; 2. juridinio asmens arba kitos organizacijos pavadinimas. |
Šis laukas privalo būti pildomas, kai indėlininkas yra fizinis asmuo (rezidentas arba nerezidentas), išskyrus Reikalavimų sąrašo 4 punkte nustatytą išimtį. |
|
PAVADINIMAS2 |
tekstas |
Indėlininko pavadinimas yra fizinio asmens vardas. |
Šis laukas privalo būti pildomas, kai indėlininkas yra fizinis asmuo (rezidentas arba nerezidentas), išskyrus Reikalavimų sąrašo 4 punkte nustatytą išimtį.
|
|
DOK_NR |
tekstas |
Indėlininko dokumento numeris yra fizinio asmens tapatybę patvirtinančio dokumento numeris arba juridinio asmens, kitos organizacijos registracijos pažymėjimo numeris ir kito atitinkamo dokumento numeris. |
Šis laukas gali būti tuščias. |
|
ADRESAS |
tekstas |
1. Indėlininko adresas korespondencijai. 2. Jei indėlių draudimo sistemos dalyvis turi įsteigęs filialų kitose valstybėse narėse, adreso laukas turi atitikti šiuos struktūros reikalavimus (laukų eilės tvarkos keisti negalima, laukai turi būti atskiriami simboliu „|“): 2.1. šalies kodas pagal ISO formatą (2 simboliai), laukas privalomas; 2.2. provincija, valstija arba regionas (nuo 0 iki 100 simbolių), laukas neprivalomas; 2.3. miestas (nuo 1 iki 250 simbolių), laukas privalomas; 2.4. pašto kodas (nuo 1 iki 30 simbolių), laukas privalomas; 2.5. pirmas adreso laukas (nuo 1 iki 250 simbolių), laukas privalomas; 2.6. antras adreso laukas (nuo 0 iki 250 simbolių), laukas neprivalomas; 2.7. trečias adreso laukas (nuo 0 iki 250 simbolių), laukas neprivalomas. |
Šis laukas privalo būti pildomas tik tuo atveju, kai indėlininkas indėlių draudimo sistemos dalyviui yra pateikęs duomenis. Jei rašomi keli adresai, jie atskiriami kableliu be tarpų. Kai indėlių draudimo sistemos dalyvis turi įsteigęs filialų kitose valstybėse narėse, šiame lauke turi būti įrašomas tik vienas adresas.
|
Jeigu indėlių draudimo sistemos dalyvis turi įsteigęs filialų kitose valstybėse narėse, adreso laukas privalo būti pildomas, kaip nurodyta skilties „Aprašymas“ 2 punkte, o jeigu filialų neturi, šio punkto reikalavimai netaikomi. |
SUMAEUR |
skaičius 9999999999.99 |
Bendra indėlininko reikalavimo suma eurais. |
Šiame lauke nurodytos sumos dydis turi būti lygus laukuose „EURAI“ ir „VALIUTA“ nurodytiems dydžiams. |
1. Sudarant indėlininkų sąrašą ir kiekvienam indėlininkui formuojant vieną duomenų eilutę, jos lauke „SUMAEUR“ nurodoma vienam indėlininkui priklausančių bendra tinkamų drausti indėlių ir palūkanų už tinkamus drausti indėlius, kurios indėlių draudžiamojo įvykio dieną buvo priskaičiuotos, tačiau į indėlininko sąskaitą neįskaitytos, suma (išskyrus Reikalavimų sąrašo 3 punkte nustatytą išimtį): 1.1. jei nustatoma (yra žinoma), kad indėlininkas turi sąskaitų, atidarytų kredito įstaigoje pagal banko indėlio ar banko sąskaitos sutartis, ir tarp tų sąskaitų yra neaktyvi banko sąskaita (ar kelios neaktyvios banko sąskaitos), lauke „SUMAEUR“ nurodoma bendra vienam indėlininkui priklausančių visų lėšų, esančių visose, taip pat ir neaktyvioje, jo banko sąskaitose, suma – tokiu atveju neaktyvioje banko sąskaitoje (ar keliose neaktyviose banko sąskaitose) esančios lėšos pridedamos prie indėlininko turimų tinkamų drausti indėlių sumos; 1.2. jei sudarant indėlininkų sąrašą nustatoma (yra žinoma), kad indėlininkas turi vieną ar daugiau sąskaitų, atidarytų kredito įstaigoje pagal banko indėlio ar banko sąskaitos sutartis, ir tarp tų sąskaitų yra bendra sąskaita, kurioje laikomas tinkamas drausti indėlis, toks indėlis padalijamas kiekvienam indėlio bendraturčiui lygiomis dalimis, jeigu sutartyse, iš kurių atsiranda reikalavimo teisės, ar teismų sprendimuose nenustatyta kitaip, ir lauke „SUMAEUR“ nurodoma bendra visų vienam indėlininkui priklausančių lėšų, esančių visose, taip pat ir bendroje, jo sąskaitose, suma. Šios nuostatos mutatis mutandis taikomos ir tada, kai yra žinoma depozitinėje sąskaitoje indėlininkui priklausančio tinkamo drausti indėlio dalis. |
SASKSK |
999 |
Bendras indėlininko sąskaitų skaičius. |
Šis laukas privalo būti pildomas. |
|
EURAI |
skaičius 9999999999.99 |
Indėlių eurais suma. |
Šis laukas privalo būti pildomas. |
|
VALIUTA |
skaičius 9999999999.99 |
Indėlių užsienio valiuta suma eurais. |
Šis laukas privalo būti pildomas. |
|
LAUKAS |
skaičius 9 |
Techninis laukas, kurio reikšmė yra lygi 0. |
Šis laukas privalo būti pildomas – visada rašomas vienas skaičius 0. |
|
POZYMIS |
skaičius 9 |
Indėlininko požymis, kuris yra lygus 0, jei indėlininkas yra fizinis asmuo, arba yra lygus 1, jei indėlininkas yra juridinis asmuo, organizacija ar pan. |
Šis laukas privalo būti pildomas – visada rašomas vienas skaičius – arba 0, arba 1. |
Sudarant indėlininkų sąrašą lauke „POZYMIS“ nurodoma žyma „1“, jei indėlininkas yra juridinis asmuo arba kita organizacija. Žyma „Kita organizacija“ apima tam tikrus fizinių asmenų junginius (susivienijimus), kai jie, pagal jų įsteigimo vietos teisę, neturi juridinio asmens teisinio statuso (Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 1.19–1.23 straipsniai). Lietuvos Respublikos notarai, antstoliai, advokatai ir ūkininkai, veikiantys pagal Lietuvos Respublikos ūkininko ūkio įstatymą, nelaikytini juridiniais asmenimis arba kita organizacija.
|
DRISMOKA |
skaičius 999999.99 |
Apskaičiuota draudimo išmokos suma. |
1. Šis laukas privalo būti pildomas – rašoma faktinė draudimo išmoka nuo 0 iki 100 000 eurų. Lauke „DRISMOKA“ nurodyta suma turi būti lygi lauke „SUMAEUR“ nurodytam sumos dydžiui, bet negali viršyti 100 000 (išimtis nustatyta stulpelyje „Pildymo paaiškinimai“). 2. Kai lauke „APRIBOJIMAI“ nurodyti skaičiai 1, 2 ar 3, lauke „DRISMOKA“ turi būti 0. |
1. Jei sudarant indėlininkų sąrašą nustatoma (yra žinoma), kad indėlių draudimo išmokos suma vienam indėlininkui fiziniam asmeniui yra didesnė kaip 100 000 eurų dėl Lietuvos Respublikos indėlių ir įsipareigojimų investuotojams draudimo įstatymo (toliau – Įstatymas) 4 straipsnio 2 dalyje nurodytų priežasčių, duomenų lauke „DRISMOKA“ nurodoma didesnė kaip 100 000 eurų, bet ne didesnė kaip Įstatymo 4 straipsnio 3 dalyje nurodyta galima maksimali indėlių draudimo išmokos suma. 2. Sudarant bendrų sąskaitų sąrašą, lauke „DRISMOKA“ nurodoma visa bendroje sąskaitoje indėlių draudžiamojo įvykio dieną buvusi suma su indėlių draudžiamojo įvykio dieną priskaičiuotomis, tačiau į sąskaitą neįskaitytomis palūkanomis. 3. Sudarant depozitinių sąskaitų sąrašą, lauke „DRISMOKA“ nurodoma visa depozitinėje sąskaitoje indėlių draudžiamojo įvykio dieną buvusi suma su indėlių draudžiamojo įvykio dieną priskaičiuotomis, tačiau į sąskaitą neįskaitytomis palūkanomis. |
APRIBOJIMAI |
skaičius 9 |
0 – apribojimų nėra; 1 – trūksta duomenų, kuriais pagrindžiama besikreipiančio asmens teisė į indėlių draudimo išmoką. Apribojimas taikomas, iki pateikiami duomenys, kuriais pagrindžiama teisė gauti indėlių draudimo išmoką; 2 – indėlininkui apribota teisė disponuoti indėliu – iki apribojimų panaikinimo arba dėl indėlio vyksta teisminis ginčas – iki įsiteisėja galutinis teismo sprendimas, kuriuo išsprendžiamas ginčas dėl indėlio; 3 – indėlininkui ar kitam asmeniui, turinčiam reikalavimo teisę į indėlių draudimo išmoką, pareikštas kaltinimas dėl pinigų plovimo ar veiklos, susijusios su pinigų plovimu ir (ar) teroristų finansavimu – iki priimamas galutinis teismo sprendimas. |
Šis laukas privalo būti pildomas. Kai nurodoma keletas skaičių (Reikalavimų sąrašo 3 punktas), jie šiame lauke rašomi be tarpų. |
2 požymis „indėlininkui apribota teisė disponuoti indėliu“ apima apribojimus, nustatytus per Piniginių lėšų apribojimų informacinę sistemą (PLAIS), ar panašius atvejus.
|
NEREZ |
skaičius 9 |
0 – rezidentas, 1 – nerezidentas, 2 – filialo kitoje valstybėje narėje indėlininkas. |
Šis laukas privalo būti pildomas. |
|
TELEF |
tekstas |
Indėlininko telefono numeris. |
Šis laukas privalo būti pildomas tik tuo atveju, kai indėlininkas indėlių draudimo sistemos dalyviui yra pateikęs duomenis. Nurodžius kelis telefono numerius, jie rašomi be tarpų, atskiriami kableliu. |
|
APS_FIL |
tekstas |
Vietovės, kurioje investuotojas buvo atsidaręs sąskaitą, pašto kodas. |
Šis laukas gali būti nepildomas, jei indėlių draudimo sistemos dalyvis tokių duomenų nėra gavęs. |
|
OFSORAS |
skaičius 9 |
Pildoma tik juridiniams asmenims nerezidentams, kai įmonė registruota lengvatinių mokesčių zonoje: 0 – taip, 1 – ne. |
Šis laukas privalo būti pildomas tik tuo atveju, jei indėlininkas (juridinis asmuo arba kita organizacija) yra nerezidentas.
|
|
EL_PASTAS |
tekstas |
Indėlininko elektroninio pašto adresas. |
Šis laukas privalo būti pildomas tik tuo atveju, kai indėlininkas indėlių draudimo sistemos dalyviui yra pateikęs duomenis. Nurodžius kelis elektroninio pašto adresus, jie rašomi be tarpų, atskiriami kableliu. |
|
_____________________________
Indėlių ir įsipareigojimų investuotojams draudimo išmokų apskaičiavimo ir išmokėjimo taisyklių
2 priedas
ĮSIPAREIGOJIMŲ INVESTUOTOJAMS draudimo išmokoms apskaičiuoti reikalingų duomenų reikalavimų SĄRAŠAS
1. Sudarant investuotojų, kuriems priklauso įsipareigojimų investuotojams draudimo išmoka, sąrašą (toliau – investuotojų sąrašas) ir bendrų investicijų sąrašą, kiekvienam investuotojui suformuojama viena duomenų eilutė, išskyrus Įsipareigojimų investuotojams draudimo išmokoms apskaičiuoti reikalingų duomenų reikalavimų sąrašo (toliau – Reikalavimų sąrašas) 3 punkte nustatytą išimtį. Duomenų eilutę sudaro šie laukai: ID;IN_KODAS;PAVADINIMAS;PAVADINIMAS2;DOK_NR;ADRESAS;SUMAEUR;SASKSK;EURAI;VALIUTA;LAUKAS;POZYMIS;DRISMOKA;APRIBOJIMAI;NEREZ;TELEF;APS_FIL;OFSORAS; EL_PAŠTAS. Duomenų koduotė – Baltic (Windows). Duomenų įrašo pabaigos skyriklis – chr(13)chr(10). Duomenų lauko skyriklis – ; (kabliataškis).
2. Pateikiant investuotojų sąrašą duomenų failo pavadinimas – INS.txt, bendrų investicijų sąrašo duomenų failo pavadinimas – BIS.txt.
3. Jei buvęs įsipareigojimų investuotojams draudimo sistemos dalyvis turi kelis įsipareigojimus investuotojui ir daliai jų nustatyta apribojimų, investuotojų sąraše vienam investuotojui turi būti formuojamos 2 duomenų eilutės, kuriose atitinkamai pateikiami įrašai nurodant duomenis atskirai be apribojimų ir su apribojimais.
4. Kai privalomi užpildyti laukai „ID“, „IN_KODAS“, „PAVADINIMAS“, „PAVADINIMAS2“ neužpildomi, nes dėl objektyvių (teisėtų) priežasčių nėra galimybės gauti duomenų ir dėl to nėra galimybės tinkamai identifikuoti indėlininko, lauke „APRIBOJIMAI“ pažymima simboliu „1“.
5. Jeigu dėl objektyvių (teisėtų) priežasčių nežinomas investuotojo (fizinio asmens) rezidento asmens kodas, investuotojo duomenų eilutės lauke „IN_KODAS“ nurodoma fizinio asmens investuotojo rezidento gimimo data.
6. Įsipareigojimų investuotojams draudimo išmokoms apskaičiuoti reikalingų duomenų turinio reikalavimai nustatyti lentelėje.
Lentelė. Įsipareigojimų investuotojams draudimo išmokoms apskaičiuoti reikalingų duomenų turinys
Duomenų eilutės lauko pavadinimas |
Forma |
Aprašymas |
Duomenų laukų sudarymo patikrinimo taisyklės |
Pildymo paaiškinimai |
ID |
tekstas |
Unikalus įrašo identifikatorius. |
1. Šiame lauke nurodomas unikalus investuotoją identifikuojantis įrašas. 2. Šis laukas privalo būti pildomas, išskyrus Reikalavimų sąrašo 4 punkte nustatytą išimtį. 3. Kai investuotojas (fizinis arba juridinis asmuo) yra rezidentas, lauko „ID“ įrašas sutampa su lauko „IN_KODAS“ įrašu. 4. Kai investuotojas (fizinis asmuo) yra nerezidentas, lauko „ID“ įrašas turi sutapti su laukų „PAVADINIMAS“, „PAVADINIMAS2“, „IN_KODAS“ įrašais. Šie laukai turi būti atskirti tarpais. 5. Jei investuotojas (juridinis asmuo arba kita organizacija) yra nerezidentas, lauko „ID“ įrašas turi sutapti su lauko „PAVADINIMAS“ įrašu. |
|
IN_KODAS |
tekstas |
Investuotojo kodas: 1. fizinio asmens kodas arba 2. gimimo data (YYYYMMDD), jei fizinis asmuo nerezidentas neturi asmens kodo, arba 3. juridinio asmens ar kitos organizacijos kodas, arba 4. jei įsipareigojimų investuotojams draudimo sistemos dalyvis turi filialų užsienyje ir investuotojas fizinis asmuo, gimimo data (YYYYMMDD) ir fizinio asmens nacionalinis identifikacinis kodas (nacionalinis ID kodas), atskirti simboliu „|“. Jei fizinis asmuo neturi nacionalinio identifikacinio kodo, – tik gimimo data (YYYYMMDD). |
1. Šis laukas privalo būti pildomas, išskyrus Reikalavimų sąrašo 4 punkte nustatytą išimtį. 2. Kai investuotojas fizinis asmuo yra rezidentas, lauke „IN_KODAS“ turi būti nurodyta 11 skaitmenų, o skaitmenų seka turi atitikti asmens kodo validaciją, išskyrus Reikalavimų sąrašo 5 punkte nustatytą išimtį. |
|
PAVADINIMAS |
tekstas |
Investuotojo pavadinimas: 1. fizinio asmens pavardė; 2. juridinio asmens, kitos organizacijos pavadinimas. |
Šis laukas privalo būti pildomas, kai investuotojas yra fizinis asmuo (rezidentas arba nerezidentas), išskyrus Reikalavimų sąrašo 4 punkte nustatytą išimtį. |
|
PAVADINIMAS2 |
tekstas |
Investuotojo pavadinimas yra fizinio asmens vardas. |
Šis laukas privalo būti pildomas, kai investuotojas yra fizinis asmuo (rezidentas arba nerezidentas), išskyrus Reikalavimų sąrašo 4 punkte nustatytą išimtį. |
|
DOK_NR |
tekstas |
Investuotojo dokumento numeris yra fizinio asmens tapatybę patvirtinančio dokumento numeris arba juridinio asmens, kitos organizacijos registracijos pažymėjimo numeris at kito atitinkamo dokumento numeris. |
Šis laukas gali būti tuščias.
|
|
ADRESAS |
tekstas |
1. Investuotojo adresas korespondencijai. 2. Jei įsipareigojimų investuotojams draudimo sistemos dalyvis turi įsteigęs filialų kitose valstybėse narėse, adreso laukas turi atitikti šiuos struktūros reikalavimus (laukų eilės tvarkos keisti negalima, laukai turi būti atskiriami simboliu „|“): 2.1. šalies kodas pagal ISO formatą (2 simboliai), laukas privalomas; 2.2. provincija, valstija arba regionas (nuo 0 iki 100 simbolių), laukas neprivalomas; 2.3. miestas (nuo 1 iki 250 simbolių), laukas privalomas; 2.4. pašto kodas (nuo 1 iki 30 simbolių), laukas privalomas; 2.5. pirmas adreso laukas (nuo 1 iki 250 simbolių), laukas privalomas; 2.6. antras adreso laukas (nuo 0 iki 250 simbolių), laukas neprivalomas; 2.7. trečias adreso laukas (nuo 0 iki 250 simbolių), laukas neprivalomas. |
Šis laukas privalo būti pildomas tik tuo atveju, kai investuotojas buvusiam įsipareigojimų investuotojams draudimo sistemos dalyviui yra pateikęs duomenis. Jei rašomi keli adresai, jie atskiriami kableliu be tarpų. Kai įsipareigojimų investuotojams draudimo sistemos dalyvis turi įsteigęs filialų kitose valstybėse narėse, šiame lauke turi būti įrašomas tik vienas adresas. |
Jeigu įsipareigojimų investuotojams draudimo sistemos dalyvis turi įsteigęs filialų kitose valstybėse narėse, adreso laukas privalo būti pildomas, kaip nurodyta skilties „Aprašymas‘ 2 punkte, o jeigu filialų neturi, šio punkto reikalavimai netaikomi. |
SUMAEUR |
skaičius 9999999999.99 |
Bendra įsipareigojimų investuotojui suma eurais. |
Šiame lauke nurodytos sumos dydis turi būti lygus laukuose „EURAI“ ir „VALIUTA“ nurodytiems dydžiams. |
Lauke „SUMAEUR“ nurodoma bendra įsipareigojimų investuotojui suma: sudedami investuotojui priklausantys ir grąžintini pinigai bei finansinių priemonių rinkos vertė, išskyrus Reikalavimų sąrašo 3 punkte nustatytą išimtį. |
SASKSK |
999 |
Bendras įsipareigojimų investuotojui sąskaitų skaičius. |
Šis laukas privalo būti pildomas. |
|
EURAI |
skaičius 9999999999.99 |
Įsipareigojimų investuotojui suma eurais. |
Šis laukas privalo būti pildomas. |
|
VALIUTA |
skaičius 9999999999.99 |
Įsipareigojimų investuotojui užsienio valiuta suma eurais. |
Šis laukas privalo būti pildomas.
|
|
LAUKAS |
skaičius 9 |
Techninis laukas, kurio reikšmė yra lygi 0. |
Šis laukas privalo būti pildomas – visada rašomas vienas skaičius 0. |
|
POZYMIS |
skaičius 9 |
Investuotojo požymis, kuris yra lygus 0, jei investuotojas yra fizinis asmuo, arba yra lygus 1, jei investuotojas yra juridinis asmuo, kita organizacija. |
Šis laukas privalo būti pildomas – visada rašomas vienas skaičius – arba 0, arba 1. |
Sudarant investuotojų sąrašą lauke „POZYMIS“ nurodoma žyma „1“, jei investuotojas yra juridinis asmuo, kita organizacija. Žyma „Kita organizacija“ apima tam tikrus fizinių asmenų junginius (susivienijimus), kai jie, pagal jų įsisteigimo vietos teisę, neturi juridinio asmens teisinio statuso (Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 1.19–1.23 straipsniai). Lietuvos Respublikos notarai, antstoliai, advokatai ir ūkininkai, veikiantys pagal Lietuvos Respublikos ūkininko ūkio įstatymą, nelaikytini juridiniais asmenimis arba kita organizacija.
|
DRISMOKA |
skaičius 999999.99 |
Apskaičiuota draudimo išmokos suma. |
1. Šis laukas privalo būti pildomas – rašoma faktinė draudimo išmoka nuo 0 iki 22 000 eurų. Lauke „DRISMOKA“ nurodyta suma turi būti lygi lauke „SUMAEUR“ nurodytam sumos dydžiui, bet negali viršyti 22 000 eurų (išimtis nustatyta stulpelyje „Pildymo paaiškinimai“). 2. Kai lauke „APRIBOJIMAI“ nurodyti skaičiai 1, 2 ar 3, lauke „DRISMOKA“ turi būti 0. |
Sudarant bendrų investicijų sąrašą, lauke „DRISMOKA“ nurodoma bendra įsipareigojimų investuotojams suma (lauke „DRISMOKA“ nurodytas dydis lygus lauke „SUMAEUR“ nurodytam dydžiui). |
APRIBOJIMAI |
skaičius 9 |
0 – apribojimų nėra; 1 – trūksta duomenų, kuriais pagrindžiama asmens, kuris kreipiasi dėl draudimo išmokos išmokėjimo, teisė į įsipareigojimų investuotojams draudimo išmoką. Apribojimas taikomas, kol pateikiami duomenys, kuriais pagrindžiama teisė gauti įsipareigojimų investuotojams draudimo išmoką; 2 – investuotojui apribota teisė disponuoti investicijomis (lėšomis) – iki apribojimų panaikinimo arba dėl šių lėšų vyksta teisminis ginčas – iki įsiteisėja galutinis teismo sprendimas, kuriuo išsprendžiamas ginčas dėl investicijos (lėšų); 3 – reikalavimo į įsipareigojimų investuotojams draudimo išmoką teisę turintiems asmenims, kuriems dėl jiems priklausančių ir (ar) jų vardu laikomų pinigų ir (ar) finansinių priemonių įsigijimo teisėtumo pareikštas kaltinimas dėl pinigų plovimo ir (ar) teroristų finansavimo, draudimo išmokos išmokėjimas atidedamas, kol priimamas galutinis teismo sprendimas. |
Šis laukas privalo būti pildomas. Kai nurodoma keletas skaičių (Reikalavimų sąrašo 3 punktas), jie šiame lauke rašomi be tarpų.
|
2 požymis „investuotojui apribota teisė disponuoti lėšomis“ apima apribojimus, nustatytus Piniginių lėšų apribojimų informacinėje sistemoje (PLAIS), ar panašius atvejus. |
NEREZ |
skaičius 9 |
0 – rezidentas, 1 – nerezidentas, 2 – filialo kitoje valstybėje narėje investuotojas. |
Šis laukas privalo būti pildomas. |
|
TELEF |
tekstas |
Investuotojo telefono numeris. |
Šis laukas privalo būti pildomas tik tuo atveju, kai investuotojas įsipareigojimų investuotojams draudimo sistemos dalyviui yra pateikęs duomenis. Nurodžius kelis telefono numerius, jie nurodomi be tarpų, atskiriami kableliu. |
|
APS_FIL |
tekstas |
Vietovės, kurioje investuotojas buvo atsidaręs sąskaitą, pašto kodas. |
Šis laukas gali būti nepildomas, jei įsipareigojimų investuotojams draudimo sistemos dalyvis tokių duomenų nėra gavęs. |
|
OFSORAS |
skaičius 9 |
Pildoma tik juridiniams asmenims nerezidentams, kai įmonė registruota lengvatinių mokesčių zonoje: 0 – taip, 1 – ne. |
Šis laukas privalo būti pildomas tik tuo atveju, jei investuotojas (juridinis asmuo, kita organizacija) yra nerezidentas.
|
|
El_PASTAS |
tekstas |
Investuotojo elektroninio pašto adresas. |
Šis laukas privalo būti pildomas tik tuo atveju, kai investuotojas įsipareigojimų investuotojams draudimo sistemos dalyviui yra pateikęs duomenis. Nurodžius kelis elektroninio pašto adresus, jie rašomi be tarpų, atskiriami kableliu. |
|
________________________
Indėlių ir įsipareigojimų investuotojams draudimo išmokų
apskaičiavimo ir išmokėjimo taisyklių
3 priedas
(Indėlių ar įsipareigojimų investuotojams draudimo išmokoms apskaičiuoti reikalingų duomenų perdavimo–priėmimo akto forma)
_______________________________________________
(dokumento sudarytojo pavadinimas)
INDĖLIŲ AR ĮSIPAREIGOJIMŲ investuotojams draudimo išmokoms apskaičiuoti reikalingų DUOMENŲ PERDAVIMO–PRIĖMIMO AKTAS
20___ m. _______ d. Nr. ____________
Vilnius
Mes, toliau pasirašę (-iusios) šį perdavimo–priėmimo aktą ____________________ (buvusio indėlių arba įsipareigojimų investuotojams draudimo sistemos dalyvio, kuriam įvyko draudžiamasis įvykis, ir jo įgalioto asmens vardas ir pavardė) ir ________________________(viešosios įstaigos „Indėlių ir investicijų draudimas“ įgaliotas asmuo), patvirtiname, kad _________________________ (indėlių arba įsipareigojimų investuotojams draudimo sistemos dalyvio, kuriam įvyko draudžiamasis įvykis, pavadinimas) perdavė ir viešoji įstaiga „Indėlių ir investicijų draudimas“ priėmė _________________________(indėlių arba įsipareigojimų investuotojams draudimo sistemos dalyvio, kuriam įvyko draudžiamasis įvykis, pavadinimas) indėlių arba įsipareigojimų investuotojams draudimo išmokoms apskaičiuoti ir išmokėti reikalingus duomenis:
Pavadinimas |
Duomenų pavadinimas |
Duomenų formatas |
Skaičius (nurodyti bendrą indėlininkų arba investuotojų sąskaitų skaičių) |
Draudimo išmokų suma (nurodyti bendrą visų laukų „DRISMOKA“ sumą) |
Indėlininkų arba investuotojų, kuriems priklauso draudimo išmokos, sąrašas |
|
TXT |
|
|
Bendrų sąskaitų arba bendrų investicijų sąrašas |
|
TXT |
|
|
Depozitinių sąskaitų sąrašas |
|
TXT |
|
|
Kiti duomenys |
|
|
|
|
PRIDEDAMA. (Nurodyti duomenų pateikimo būdą: duomenys pateikti per viešosios įstaigos „Indėlių ir investicijų draudimas“ elektroninę draudimo įmokų ir išmokų sistemą (nurodyti įkelto failo pavadinimą) arba duomenys pateikti laikmenoje.)
Duomenis perdavė:
_____________________________ (pareigų pavadinimas) _____________________________ (parašas) _____________________________ (vardas ir pavardė)
|
Duomenis priėmė:
_____________________________ (pareigų pavadinimas) _____________________________ (parašas) _____________________________ (vardas ir pavardė)
|
________________________
Indėlių ir įsipareigojimų investuotojams draudimo išmokų apskaičiavimo ir išmokėjimo taisyklių 4 priedas
(Ataskaitos apie per praėjusį mėnesį draudimo išmokų gavėjams (indėlininkams ar investuotojams) išmokėtas draudimo išmokas forma)
_______________________________________________
(dokumento sudarytojo pavadinimas)
ATASKAITA APIE PER PRAĖJUSĮ MĖNESĮ DRAUDIMO IŠMOKŲ GAVĖJAMS (INDĖLININKAMS AR INVESTUOTOJAMS) IŠMOKĖTAS DRAUDIMO IŠMOKAS
20___ m. _______ d. Nr. ____________
____________
(sudarymo vieta)
Bendra apskaičiuota draudimo išmokų suma, Eur |
|
Indėlininkų ar investuotojų skaičius |
|
Indėlininkų ar investuotojų atsiimtos draudimo išmokos per (nurodyti laikotarpį): |
|
Bendra atsiimtų draudimo išmokų suma per laikotarpį, Eur |
|
Indėlininkų ar investuotojų skaičius |
|
Indėlininkų ar investuotojų neatsiimtos draudimo išmokos: |
|
Bendra suma, Eur |
|
Indėlininkų ar investuotojų skaičius |
|
Patvirtinu, kad duomenys, perduoti per viešosios įstaigos „Indėlių ir investicijų draudimas“ elektroninę draudimo įmokų ir išmokų valdymo sistemą (arba duomenys, pateikti laikmenoje), sutampa su šios ataskaitos duomenimis.
Buvusio dalyvio, kuriam įvyko draudžiamasis ____________ ____________ įvykis, įgaliotas asmuo (parašas) (vardas ir pavardė)
Kontaktinis asmuo (vardas ir pavardė, el. paštas, telefonas)
–––––––––––––––––––––––––
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos finansų ministro
2023 m. gruodžio 12 d. įsakymu Nr. 1K-400
MOKĖJIMO PASLAUGŲ TEIKĖJŲ ATRANKOS TVARKOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Mokėjimo paslaugų teikėjų atrankos tvarkos apraše (toliau – Aprašas) nustatoma kredito įstaigų, pretenduojančių būti mokėjimo paslaugų teikėju, per kurį draudimo įmonė – viešoji įstaiga „Indėlių ir investicijų draudimas“ mokės indėlių draudimo arba įsipareigojimų investuotojams draudimo išmokas (toliau kartu – draudimo išmokos) (toliau – pretenduojančios įstaigos), atrankos (toliau – atranka) tvarka.
II SKYRIUS
ATRANKOS KRITERIJAI
4. Atrankos kriterijai:
4.1. pretenduojančios įstaigos klientų aptarnavimo tinklo teritorinė atitiktis lyginant su indėlių draudimo sistemos arba įsipareigojimų investuotojams draudimo sistemos dalyvio, kuriam įvyko draudžiamasis įvykis, ir jo klientų aptarnavimo padalinių teritoriniu išsidėstymu Lietuvos Respublikoje;
4.2. trumpiausias terminas, per kurį, skaičiuojant nuo duomenų gavimo iš draudimo įmonės dienos, pretenduojanti įstaiga būtų pasirengusi sudaryti galimybę indėlininkams ar investuotojams atsiimti draudimo išmokas (terminas turi būti ne ilgesnis negu draudimo įmonės nurodytas draudimo išmokų išmokėjimo terminas pagal Įstatymą);
5. Kiekviena pretenduojanti įstaiga vertinama pagal kiekvieną atrankos kriterijų tokiu eiliškumu:
5.1. Pirmiausia pretenduojanti įstaiga vertinama pagal Aprašo 4.1 papunktyje nurodytą kriterijų. Jeigu ji neatitinka Aprašo 4.1 papunktyje nurodyto atrankos kriterijaus, toliau atrankoje nebedalyvauja.
5.2. Pretenduojanti įstaiga, kuri atitinka Aprašo 4.1 papunktyje nurodytą atrankos kriterijų, toliau vertinama pagal Aprašo 4.2 ir 4.3 papunkčiuose nurodytus kriterijus. Mokėjimo paslaugų teikėju pasirenkama ta įstaiga, kuri siūlo trumpiausią terminą, per kurį būtų pasirengusi sudaryti galimybę indėlininkams ar investuotojams atsiimti draudimo išmokas, ir mažiausią mokėjimo paslaugų kainą.
5.3. Jeigu trumpiausią terminą, per kurį būtų pasirengusi sudaryti galimybę indėlininkams ar investuotojams atsiimti draudimo išmokas, siūlančios pretenduojančios įstaigos siūloma mokėjimo paslaugų kaina nėra mažiausia, mokėjimo paslaugų teikėju pasirenkama ta įstaiga, kuri siūlo mažiausią mokėjimo paslaugų kainą, o jos siūlomas išmokų išmokėjimo terminas yra ne ilgesnis negu Įstatyme nustatytas maksimalus draudimo išmokų išmokėjimo terminas.
III SKYRIUS
ATRANKOS ORGANIZAVIMAS IR VYKDYMAS
6. Draudimo įmonė, vykdydama atranką, išsiunčia kvietimus galimoms pretenduojančioms įstaigoms pateikti savo pasiūlymus.
7. Draudimo įmonės kvietime turi būti nurodyta:
7.1. atrankos organizavimo ir vykdymo objektas, t. y. tik indėlių draudimo išmokų ar tik įsipareigojimų investuotojams draudimo išmokų arba abiejų tipų išmokų išmokėjimas;
7.5. kokią informaciją galimas mokėjimo paslaugų teikėjas turi pateikti draudimo įmonei pagal Apraše nurodytus atrankos kriterijus;
7.6. terminas, per kurį galimas mokėjimo paslaugų teikėjas turi pateikti savo pasiūlymą draudimo įmonei. Šis terminas negali būti trumpesnis kaip viena darbo diena;
7.7. draudimo įmonės darbuotojo kontaktiniai duomenys, kuriais, kilus klausimų, galimas mokėjimo paslaugų teikėjas galėtų kreiptis;
7.8. prašymas nurodyti galimo mokėjimo paslaugų teikėjo kontaktinį asmenį, į kurį, kilus klausimų, draudimo įmonė galėtų kreiptis;
7.9. pasiūlymo pateikimo forma (pasiūlymus prašoma teikti tik elektroniniu paštu, pateikiant skenuotus pasirašytus dokumentus arba elektroninį dokumentą, pasirašytą saugiu elektroniniu parašu, patvirtintu kvalifikuotu sertifikatu);
7.11. Mokėjimo paslaugų teikėjas privalo indėlininko ar investuotojo pasirinkimu atlikti draudimo išmokos išmokėjimą vienu iš šių būdų, už tai nereikalaudamas iš indėlininko ar investuotojo jokio atlyginimo ar kitų mokesčių:
7.11.1. įskaityti draudimo išmokos sumą į indėlininko arba investuotojo sąskaitą toje pačioje kredito įstaigoje, kuri teikia mokėjimo paslaugą;
8. Draudimo įmonė kvietimus galimiems mokėjimo paslaugų teikėjams pateikti savo pasiūlymus siunčia Aprašo 7.9 papunktyje nurodyta forma.
9. Draudimo įmonė, gavusi iš pretenduojančių įstaigų pasiūlymus pagal savo pateiktą kvietimą, atlieka šių pasiūlymų vertinimą, vadovaudamasi Apraše nustatytais atrankos kriterijais.
10. Draudimo įmonė, įvertinusi pretenduojančių įstaigų pateiktus pasiūlymus, mokėjimo paslaugų teikėju pasirenka vieną arba kelias pretenduojančias įstaigas. Pasirinktai pretenduojančiai įstaigai (įstaigoms) išsiunčiamas pranešimas apie atrankos rezultatus ir pasiūlymas sudaryti mokėjimo paslaugų sutartį Aprašo 7.9 papunktyje nurodyta forma.
11. Atranką organizuoja ir vykdo draudimo įmonės vadovo sudaryta ne mažiau kaip 3 narių komisija. Komisijos nariu negali būti asmuo, kuris buvo kredito įstaigos, kuriai įvyko indėlių draudžiamasis įvykis, klientas ar kuris gali turėti kitų interesų konfliktų su šia įstaiga.
IV SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
13. Draudimo išmokų išmokėjimo paslaugų įsigijimui taikomas specialus informacijos apsaugos reikalavimas, nustatytas Įstatymo 7 straipsnio 15 dalyje.
14. Visi dokumentai ir informacija, susiję su atranka ir mokėjimo paslaugų teikimo sutartimis, yra konfidencialūs.
15. Apraše nurodytus asmens duomenis draudimo įmonė Indėlių draudimo fondo ir Įsipareigojimų investuotojams draudimo fondo administravimo tikslais gauna ir tvarko vadovaudamasi 2016 m. balandžio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) 2016/679 dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo ir kuriuo panaikinama Direktyva 95/46/EB (Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas) ir Lietuvos Respublikos asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymu.
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos finansų ministro
2023 m. gruodžio 12 d. įsakymu Nr. 1K-400
INFORMACIJOS APIE INDĖLIŲ IR ĮSIPAREIGOJIMŲ INVESTUOTOJAMS DRAUDIMĄ TEIKIMO TAISYKLĖS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Informacijos apie indėlių ir įsipareigojimų investuotojams draudimą teikimo taisyklėse (toliau – Taisyklės) reglamentuojama, kaip teikiama:
1.1. Lietuvos Respublikos indėlių ir įsipareigojimų investuotojams draudimo įstatymo (toliau – Įstatymas) 1 priede ir Taisyklių 1 priede nustatyta informacija apie indėlių draudimą (toliau – informacija apie indėlių draudimą);
2. Taisyklės taikomos indėlių draudimo sistemos dalyviams ir įsipareigojimų investuotojams draudimo sistemos dalyviams.
3. Taisyklių II skyriaus nuostatų mutatis mutandis privalo laikytis Įstatymo 10 straipsnio 9 dalyje nurodyti subjektai.
4. Taisyklių III skyriaus nuostatų mutatis mutandis privalo laikytis Įstatymo 25 straipsnio 5 dalyje nurodyti subjektai.
II SKYRIUS
INFORMACIJOS APIE INDĖLIŲ DRAUDIMĄ TEIKIMAS
pirmasis skirsnis
BENDROSIOS NUOSTATOS
6. Informacijos apie indėlių draudimą tekstas turi būti tokio paties šrifto, šrifto dydžio ir spalvos, kokie naudojami teikiant kitą indėlių draudimo sistemos dalyvio informaciją, skelbiamą interneto svetainėje, sutartyse ir sąskaitų išrašuose.
7. Indėlių draudimo sistemos dalyvio interneto svetainėje, sutartyse ir sąskaitų išrašuose, taip pat vietose, kuriose teikiamos finansinės paslaugos, finansinių paslaugų reklamoje negali būti tokių nuorodų kaip „indėliai apdrausti viešosios įstaigos „Indėlių ir investicijų draudimas“ pagal Lietuvos Respublikos indėlių ir įsipareigojimų investuotojams draudimo įstatymą“ arba „visi fizinių ir juridinių asmenų indėliai apdrausti pagal Lietuvos Respublikos indėlių ir įsipareigojimų investuotojams draudimo įstatymą“ ir panašaus turinio, reiškiančio neribotą indėlių draudimą. Reklamoje nurodant draudimo įmonę – viešąją įstaigą „Indėlių ir investicijų draudimas“ – gali būti teikiamas draudimo įmonės oficialus logotipas ar visas draudimo įmonės pavadinimas.
ANTRASIS SKIRSNIS
INFORMACIJOS APIE INDĖLIŲ DRAUDIMĄ TEIKIMAS VIETOSE, KURIOSE INDĖLIŲ DRAUDIMO SISTEMOS DALYVIS TEIKIA FINANSINES PASLAUGAS
8. Informacija apie indėlių draudimą turi būti pateikta visose indėlių draudimo sistemos dalyvio patalpose, kuriose tiesiogiai aptarnaujami klientai, o jeigu patalpose yra daugiau nei viena visiškai ar iš dalies izoliuota klientų aptarnavimo vieta, – pagrindinėje klientų aptarnavimo salėje ar kitoje visiems klientams prieinamoje vietoje, raštu popieriuje arba klientų aptarnavimo vietoje naudojamuose elektroniniuose įrenginiuose.
TREČIASIS SKIRSNIS
INFORMACIJOS APIE INDĖLIŲ DRAUDIMĄ TEIKIMAS INDĖLIŲ DRAUDIMO SISTEMOS DALYVIO INTERNETO SVETAINĖJE
9. Indėlių draudimo sistemos dalyvis savo interneto svetainėje paskelbia informaciją apie indėlių draudimą arba pateikia aktyvią nuorodą į konkrečią indėlių draudimo sistemos dalyvio interneto svetainės skiltį, kurioje galima rasti informaciją apie indėlių draudimą (informacijos apie indėlių draudimą tekste turi būti pateikta aktyvi nuoroda į draudimo įmonės interneto svetainę iidraudimas.lt).
KETVIRTASIS SKIRSNIS
INFORMACIJOS APIE INDĖLIŲ DRAUDIMĄ TEIKIMAS PRIEŠ SUDARANT SUTARTĮ SU KLIENTU
10. Informacija apie indėlių draudimą prieš sudarant sutartį su klientu turi būti teikiama taip:
10.1. Indėlių draudimo sistemos dalyvis, prieš sudarydamas sutartį dėl indėlio priėmimo (sąskaitos sutartį, indėlio sutartį, terminuotojo indėlio sutartį ar kitą sutartį dėl indėlio priėmimo), kiekvienam sutartį pasirašančiam klientui privalo pateikti informaciją apie indėlių draudimą.
PENKTASIS SKIRSNIS
INFORMACIJOS APIE INDĖLIŲ DRAUDIMĄ TEIKIMAS SĄSKAITŲ IŠRAŠUOSE
11. Informacija apie indėlių draudimą sąskaitų išrašuose turi būti teikiama taip:
11.1. Jeigu indėlininko indėlis yra tinkamas drausti, indėlių draudimo sistemos dalyvis privalo indėlininkui tai patvirtinti sąskaitų išrašuose.
11.2. Jeigu indėlininkas sąskaitos išrašą gauna elektronine forma, be Taisyklių 11.1 papunktyje nurodyto patvirtinimo, turi būti pateikta informacija apie indėlių draudimą arba pateikiama aktyvi nuoroda į konkrečią indėlių draudimo sistemos dalyvio interneto svetainės skiltį, kurioje galima rasti informaciją apie indėlių draudimą (informacijos apie indėlių draudimą tekste turi būti pateikta aktyvi nuoroda į draudimo įmonės interneto svetainę iidraudimas.lt).
11.3. Jeigu indėlininkas sąskaitos išrašą gauna popierine forma, sąskaitos išraše, be Taisyklių 11.1 papunktyje nurodyto patvirtinimo, turi būti pateikta informacija, kur indėlininkas gali rasti informaciją apie indėlių draudimą. Indėlininko prašymu, informacija apie indėlių draudimą pateikiama indėlininkui asmeniškai raštu popieriuje kartu su popierinės formos sąskaitos išrašu.
ŠEŠTASIS SKIRSNIS
INFORMACIJOS APIE INDĖLIŲ DRAUDIMĄ TEIKIMAS KASMET
12. Informacija apie indėlių draudimą turi būti teikiama indėlininkui bent kartą per metus taip:
12.1. Jeigu indėlininkui per metus nebuvo teikta informacijos apie indėlių draudimą, kaip nustatyta Taisyklių 10 ar 11 punkte, informaciją apie indėlių draudimą indėlių draudimo sistemos dalyvis indėlininkui perduoda su indėlininku sutartu būdu (indėlių draudimo sistemos dalyvis privalo turėti indėlių draudimo sistemos dalyvio ir indėlininko susitarimo dėl informacijos pateikimo būdo įrodymus).
12.2. Jeigu indėlių draudimo sistemos dalyvis ir indėlininkas nėra sutarę dėl informacijos apie indėlių draudimą pateikimo būdo ir indėlininkas nesinaudoja internetinės bankininkystės paslaugomis, informacija apie indėlių draudimą indėlininkui pateikiama:
12.2.1. indėlininko nurodytu elektroninio pašto adresu, indėlininko nurodytu mobiliojo telefono numeriu trumpąja žinute (SMS) ar panašiomis elektroninių ryšių priemonėmis;
III SKYRIUS
INFORMACIJOS APIE ĮSIPAREIGOJIMŲ INVESTUOTOJAMS DRAUDIMĄ TEIKIMAS
PIRMASIS SKIRSNIS
BENDROSIOS NUOSTATOS
13. Informacijos apie įsipareigojimų investuotojams draudimą tekstas turi būti tokio paties šrifto, šrifto dydžio ir spalvos, kokie naudojami teikiant kitą įsipareigojimų investuotojams draudimo sistemos dalyvio informaciją, skelbiamą interneto svetainėse ar sutartyse.
14. Įsipareigojimų investuotojams draudimo sistemos dalyvio interneto svetainėje, sutartyse, taip pat vietose, kuriose teikiamos finansinės paslaugos, finansinių paslaugų reklamoje negali būti tokių nuorodų kaip „įsipareigojimai investuotojams apdrausti viešosios įstaigos „Indėlių ir investicijų draudimas“ pagal Lietuvos Respublikos indėlių ir įsipareigojimų investuotojams draudimo įstatymą“ arba „įsipareigojimai visiems investuotojams fiziniams ir juridiniams asmenims draudžiami pagal Lietuvos Respublikos indėlių ir įsipareigojimų investuotojams draudimo įstatymą“ ir panašaus turinio, reiškiančio neribotą įsipareigojimų investuotojams draudimą. Reklamoje nurodant draudimo įmonę – viešąją įstaigą „Indėlių ir investicijų draudimas“ – gali būti teikiamas draudimo įmonės oficialus logotipas ar visas draudimo įmonės pavadinimas.
ANTRASIS SKIRSNIS
INFORMACIJOS APIE ĮSIPAREIGOJIMŲ INVESTUOTOJAMS DRAUDIMĄ TEIKIMAS VIETOSE, KURIOSE ĮSIPAREIGOJIMŲ INVESTUOTOJAMS SISTEMOS DALYVIS TEIKIA FINANSINES PASLAUGAS
16. Informacija apie įsipareigojimų investuotojams draudimą turi būti pateikta visose įsipareigojimų investuotojams draudimo sistemos dalyvio patalpose, kuriose tiesiogiai aptarnaujami klientai, o jeigu patalpose yra daugiau nei viena visiškai ar iš dalies izoliuota klientų aptarnavimo vieta, – pagrindinėje klientų aptarnavimo salėje ar kitoje visiems klientams prieinamoje vietoje, raštu popieriuje arba klientų aptarnavimo vietoje naudojamuose elektroniniuose įrenginiuose.
TREČIASIS SKIRSNIS
INFORMACIJOS APIE ĮSIPAREIGOJIMŲ INVESTUOTOJAMS DRAUDIMĄ TEIKIMAS ĮSIPAREIGOJIMŲ INVESTUOTOJAMS DRAUDIMO SISTEMOS DALYVIO INTERNETO SVETAINĖJE
17. Įsipareigojimų investuotojams draudimo sistemos dalyvis interneto svetainėje paskelbia informaciją apie įsipareigojimų investuotojams draudimą arba pateikia aktyvią nuorodą į konkrečią įsipareigojimų investuotojams draudimo sistemos dalyvio interneto svetainės skiltį, kurioje galima rasti informaciją apie įsipareigojimų investuotojams draudimą (informacijos apie įsipareigojimų investuotojams draudimą tekste turi būti pateikta aktyvi nuoroda į draudimo įmonės interneto svetainę iidraudimas.lt).
KETVIRTASIS SKIRSNIS
INFORMACIJOS APIE ĮSIPAREIGOJIMŲ INVESTUOTOJAMS DRAUDIMĄ TEIKIMAS PRIEŠ SUDARANT SUTARTĮ SU KLIENTU
18. Informacija apie įsipareigojimų investuotojams draudimą prieš sudarant sutartį su klientu teikiama taip:
18.1. Įsipareigojimų investuotojams draudimo sistemos dalyvis, prieš sudarydamas sutartį dėl investavimo, kiekvienam sutartį pasirašančiam klientui turi pateikti informaciją apie įsipareigojimų investuotojams draudimą.
18.2. Įsipareigojimų investuotojams draudimo sistemos dalyvio klientas turi patvirtinti, kad gavo informaciją apie įsipareigojimų investuotojams draudimą. Įsipareigojimų investuotojams draudimo sistemos dalyvis gali priimti lėšas, skirtas investuoti, tik gavęs kliento patvirtinimą apie informacijos apie įsipareigojimų investuotojams draudimą gavimą.
PENKTASIS SKIRSNIS
INFORMACIJOS APIE ĮSIPAREIGOJIMŲ INVESTUOTOJAMS DRAUDIMĄ TEIKIMAS KASMET
19. Informaciją apie įsipareigojimų investuotojams draudimą įsipareigojimų investuotojams draudimo sistemos dalyvis turi pateikti investuotojui bent kartą per metus sutartu būdu: elektroniniu paštu, internetinės bankininkystės sistemoje, trumpąja žinute (SMS) ir panašiomis elektroninių ryšių priemonėmis. Elektroninėmis priemonėmis pateikiamame informacijos apie įsipareigojimų investuotojams draudimą tekste turi būti pateikta aktyvi nuoroda į draudimo įmonės interneto svetainę iidraudimas.lt.
Informacijos apie indėlių ir įsipareigojimų investuotojams draudimą teikimo taisyklių
1 priedas
(Informacijos apie indėlių draudimą forma)
INFORMACIJA APIE INDĖLIŲ DRAUDIMĄ
PAGRINDINĖ INFORMACIJA APIE ATVEJUS, KAI INDĖLIAI NEDRAUDŽIAMI IR KAI TAIKOMI INDĖLIŲ DRAUDIMO IŠMOKŲ MOKĖJIMO APRIBOJIMAI |
|
(Įrašyti kredito įstaigos pavadinimą) laikomi indėliai draudžiami |
viešojoje įstaigoje „Indėlių ir investicijų draudimas“ |
Atvejai, kai indėliai nedraudžiami |
Informuojama, kad pagal Lietuvos Respublikos indėlių ir įsipareigojimų investuotojams draudimo įstatymo 3 straipsnio 2 dalį indėlių draudimo objektas nėra (nurodytų subjektų indėliai nėra indėlių draudimo objektas, neatsižvelgiant į tai, pagal kurios valstybės teisės aktus šie subjektai yra įsteigti): 1.1. kitų kredito įstaigų indėliai, laikomi savo sąskaita ir savo vardu; 1.2. nuosavos lėšos; 1.3. indėliai, dėl kurių priimtas apkaltinamasis nuosprendis baudžiamojoje byloje dėl pinigų plovimo; 1.4. finansų įstaigų indėliai; 1.5. valdymo įmonių indėliai; 1.6. finansų maklerio įmonių indėliai; 1.7. indėliai, kurių savininkų tapatybė nenustatyta (anoniminėse ir koduotose sąskaitose laikomi indėliai); 1.8. draudimo įmonių ir perdraudimo įmonių, kitose valstybėse narėse ir trečiosiose valstybėse įsteigtų draudimo įmonių ir perdraudimo įmonių indėliai; 1.9. kolektyvinio investavimo subjektų indėliai; 1.10. pensijų fondų indėliai; 1.11. valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos valstybės tarnybos įstatyme, indėliai, išskyrus tokių institucijų ir įstaigų depozitinėse sąskaitose laikomas kitiems asmenims priklausančias lėšas; 1.12. Lietuvos banko indėliai; 1.13. paties indėlių draudimo sistemos dalyvio išleisti skolos vertybiniai popieriai ir įsipareigojimai, susiję su jo akceptais ir paprastaisiais vekseliais; 1.14. elektroniniai pinigai ir iš elektroninių pinigų turėtojų mainams į elektroninius pinigus gautos lėšos. |
Atvejai, kai taikomi indėlių draudimo išmokų mokėjimo apribojimai |
Informuojama, kad pagal Indėlių ir įsipareigojimų investuotojams draudimo įstatymo 8 straipsnį indėlių draudimo išmokos nemokamos: 2.1. už indėlius, lėšas, pinigus, vertybinius popierius ir įsipareigojimus, kurie pagal Indėlių ir įsipareigojimų investuotojams draudimo įstatymo 3 straipsnio 2 dalį nėra indėlių draudimo objektas; 2.2. indėlininkams už indėlius sąskaitoje, kurioje per pastaruosius 24 mėnesius iki indėlių draudžiamojo įvykio dienos nėra atlikta jokių su indėliu susijusių operacijų ir laikomo indėlio suma yra mažesnė kaip 10 eurų; 2.3. indėlininkams ar kitiems asmenims, kurie turi reikalavimo teisę į indėlių draudimo išmoką ir kuriems dėl jų laikomų kaip indėlių pinigų įsigijimo teisėtumo priimtas apkaltinamasis nuosprendis baudžiamojoje byloje dėl pinigų plovimo ir (ar) teroristų finansavimo. |
Atvejai, kai indėlių draudimo išmokos išmokėjimas atidedamas |
Informuojama, kad pagal Indėlių ir įsipareigojimų investuotojams draudimo įstatymo 7 straipsnio 4 dalį indėlių draudimo išmokos išmokėjimas atidedamas, kai: 3.1. trūksta duomenų, kuriais pagrindžiama besikreipiančio asmens teisė į indėlių draudimo išmoką, arba dėl indėlio vyksta teisminis ginčas, – iki bus pateikti duomenys, kuriais pagrindžiama teisė gauti indėlių draudimo išmoką, arba įsiteisės galutinis teismo sprendimas, kuriuo išsprendžiamas ginčas dėl indėlio; 3.2. įstatymų nustatytais atvejais ir tvarka indėlininkui apribota teisė disponuoti indėliu, – iki apribojimų panaikinimo; 3.3. per pastaruosius 24 mėnesius iki indėlių draudžiamojo įvykio dienos nėra atlikta jokių su indėliu susijusių operacijų, – iki 3 mėnesių nuo indėlių draudžiamojo įvykio dienos; 3.4. draudimo įmonė iš indėlių draudimo sistemos dalyvio gauna duomenis apie indėlių draudimo išmokos sumą, kuri bus didesnė kaip 100 000 eurų dėl Indėlių ir įsipareigojimų investuotojams draudimo įstatymo 4 straipsnio 2 dalyje nurodytų priežasčių, sumai, viršijančiai 100 000 eurų, – iki bus išsiaiškintos Indėlių ir įsipareigojimų investuotojams draudimo įstatymo 4 straipsnio 2 dalyje nurodytos sumos, bet ne ilgiau kaip 3 mėnesiams nuo indėlių draudžiamojo įvykio dienos; 3.5. tinkamas drausti indėlis laikomas bendroje ar depozitinėje sąskaitoje, – iki bus išsiaiškintos konkrečiam asmeniui bendroje ar depozitinėje sąskaitoje priklausančios sumos, bet ne ilgiau kaip 3 mėnesiams nuo indėlių draudžiamojo įvykio dienos; 3.6. indėlių draudimo išmokos mokamos Lietuvos Respublikoje įsteigtos kredito įstaigos priimančiojoje valstybėje narėje įsteigto filialo indėlininkams pagal Indėlių ir įsipareigojimų investuotojams draudimo įstatymo 7 straipsnio 7 dalį, – iki priimančiosios valstybės narės indėlių draudimo sistemos administratorius patvirtins, kad jis yra pasiruošęs mokėti indėlių draudimo išmokas; 3.7. indėlių draudimo išmokos mokamos kitoje valstybėje narėje buveinę turinčios kredito įstaigos Lietuvos Respublikoje įsteigto filialo indėlininkams pagal Indėlių ir įsipareigojimų investuotojams draudimo įstatymo 7 straipsnio 8 dalį, – iki buveinės valstybės narės indėlių draudimo sistemos, kurios dalyvė yra kredito įstaiga, įsteigusi filialą Lietuvos Respublikoje, administratorius pateiks draudimo įmonei duomenis, reikalingus draudimo išmokoms išmokėti, ir perves draudimo išmokoms išmokėti reikiamą lėšų sumą; 3.8. indėlininkui ar kitam asmeniui, kurie turi reikalavimo teisę į indėlių draudimo išmoką, dėl jų laikomų kaip indėlių pinigų įsigijimo teisėtumo pareikštas kaltinimas dėl pinigų plovimo ir (ar) teroristų finansavimo, – iki galutinio teismo sprendimo įsiteisėjimo dienos. |
Kontaktiniai duomenys |
(Įrašyti viešosios įstaigos „Indėlių ir investicijų draudimas“ adresą, telefoną, el. pašto adresą) |
Daugiau informacijos |
iidraudimas.lt |
Indėlininko patvirtinimas, kad gavo informaciją |
_____________________________
Informacijos apie indėlių ir įsipareigojimų investuotojams draudimą teikimo taisyklių
2 priedas
(Pagrindinės informacijos apie įsipareigojimų investuotojams draudimą forma)
PAGRINDINĖ INFORMACIJA APIE ĮSIPAREIGOJIMŲ INVESTUOTOJAMS DRAUDIMĄ |
|
(Įrašyti įstaigos pavadinimą) įsipareigojimai investuotojams yra draudžiami |
(Įrašyti įstaigos pavadinimą) yra Lietuvos Respublikos įsipareigojimų investuotojams draudimo sistemos dalyvis (-ė). Draudimo įmonė – viešoji įstaiga „Indėlių ir investicijų draudimas“ Lietuvos Respublikos indėlių ir įsipareigojimų investuotojams draudimo įstatymo nustatyta tvarka ir sąlygomis draudžia įsipareigojimus investuotojams. |
Įsipareigojimų investuotojui draudimo suma (apsaugos riba) |
Iki 22 000 eurų |
Įsipareigojimų investuotojams draudimo išmokos išmokėjimo valiuta |
Eurai (euro centų tikslumu – 2 skaitmenų po kablelio tikslumu ir apvalinama pagal matematines skaičių apvalinimo taisykles). |
Įsipareigojimų investuotojams draudimo objektas |
Įsipareigojimų investuotojams draudimo objektas yra investuotojo finansinės priemonės, nesvarbu, kokia valiuta jos yra išreikštos, ir (arba) pinigai visomis valiutomis. |
Įsipareigojimų investuotojams draudimo išmokos terminas |
Per 3 mėnesius nuo įsipareigojimų investuotojui draudžiamojo įvykio dienos. Draudimo įmonės taryba išskirtinėmis aplinkybėmis, suderinusi su priežiūros institucija, gali pratęsti šį terminą ne ilgiau kaip 3 mėnesiams. |
Atvejai, kai įsipareigojimai investuotojams nedraudžiami |
Įsipareigojimų investuotojams draudimo objektas nėra investavimo rizika (investavimo rizika – tikimybė patirti nuostolių dėl to, kad investicija neduos pelno arba praras vertę). Įsipareigojimų investuotojams draudimo objektas nėra įsipareigojimai šiems investuotojams: 1) Lietuvos bankui; 2) kredito įstaigoms; 3) finansų maklerio įmonėms; 4) finansų įstaigoms; 5) draudimo įmonėms ir perdraudimo įmonėms, kitose valstybėse narėse ir trečiosiose valstybėse įsteigtoms draudimo įmonėms ir perdraudimo įmonėms; 6) pensijų fondams; 7) kolektyvinio investavimo subjektams. |
Atvejai, kai taikomi įsipareigojimų investuotojams draudimo išmokų apribojimai |
Įsipareigojimų investuotojams draudimo išmokos išmokėjimas gali būti atidedamas investuotojams ar kitiems Indėlių ir įsipareigojimų investuotojams draudimo įstatymo 23 straipsnio 6 dalyje nurodytiems reikalavimo į įsipareigojimų investuotojams draudimo išmoką teisę turintiems asmenims, kuriems dėl jiems priklausančių ir (ar) jų vardu laikomų pinigų ir (arba) finansinių priemonių įsigijimo teisėtumo pareikštas kaltinimas dėl pinigų plovimo ir (ar) teroristų finansavimo, – iki galutinio teismo sprendimo priėmimo. Įsipareigojimų investuotojams draudimo išmokos nemokamos: 1) Lietuvos bankui, kredito įstaigoms, finansų maklerio įmonėms, finansų įstaigoms, draudimo įmonėms ir perdraudimo įmonėms, kitose valstybėse narėse ir trečiosiose valstybėse įsteigtoms draudimo įmonėms ir perdraudimo įmonėms, pensijų fondams, kolektyvinio investavimo subjektams; 2) investuotojams, kuriems dėl jiems priklausančių ir (ar) jų vardu laikomų finansinių priemonių ir (arba) pinigų įsigijimo teisėtumo priimtas apkaltinamasis nuosprendis baudžiamojoje byloje dėl pinigų plovimo ir (ar) teroristų finansavimo; 3) įsipareigojimų investuotojams draudimo sistemos dalyvio administracijos vadovams, tarybos (stebėtojų tarybos) ir valdybos nariams, asmenims, turintiems ne mažesnę kaip 5 procentų įsipareigojimų investuotojams draudimo sistemos dalyvio akcinio kapitalo dalį, asmenims, atliekantiems nepriklausomą įsipareigojimų investuotojams draudimo sistemos dalyvio auditą (atlikusiems auditą ne daugiau kaip prieš vienus metus iki įsipareigojimų investuotojams draudžiamojo įvykio dienos); 4) artimiesiems giminaičiams ir tretiesiems asmenims, veikiantiems 3 punkte nurodytų asmenų vardu. |
Paaiškinimas, kokiomis aplinkybėmis ir kokiems reikalavimams taikomos atitinkamos indėlių ir įsipareigojimų investuotojams draudimo sistemos |
Reikalavimams, išreikštiems finansinėmis priemonėmis, visada taikoma tik įsipareigojimų investuotojams draudimo sistemos apsauga. Finansų maklerio klientų (investuotojų) pinigai, kuriuos finansų maklerio įmonė yra skolinga investuotojui ir kurie laikomi kliento (investuotojo) naudai jam naudojantis finansų maklerio įmonės teikiamomis investicinėmis paslaugomis, ir klientų (investuotojų) pinigai, gauti pardavus klientui (investuotojui) priklausančias finansines priemones, kurias klientas (investuotojas) perdavė (patikėjo) finansų maklerio įmonei naudodamasis jos teikiamomis investicinėmis paslaugomis, laikytini įsipareigojimais investuotojams ir tokioms lėšoms taikoma ne indėlių draudimo, o įsipareigojimų investuotojams draudimo sistemos apsauga. |
Aplinkybių ir reikalavimų, kuriems įsipareigojimų investuotojams draudimo sistema netaikoma, pavyzdžiai |
(Nurodo įsipareigojimų investuotojui draudimo sistemos dalyvis) |
Kita informacija apie įsipareigojimų investuotojams draudimo sąlygas, draudimo išmokų išmokėjimo sąlygas ir tvarką |
Įsipareigojimų investuotojams draudimo išmoką apskaičiuoja ir moka draudimo įmonė, remdamasi įsipareigojimų investuotojams draudimo sistemos dalyvio įsipareigojimų investuotojui draudžiamojo įvykio dienos duomenimis apie investuotojus, jų įsipareigojimus investuotojams ir apie papildomai draudžiamas įsipareigojimų investuotojams sumas bei įsipareigojimų investuotojams draudimo sistemos dalyvio perduotais duomenimis apie investuotojo vertybinių popierių rinkos vertę, buvusią įsipareigojimų investuotojams draudžiamojo įvykio dieną. Apskaičiuojant įsipareigojimų investuotojams draudimo išmokos sumą, susumuojamos visos vieno investuotojo (įskaitant investuotojo juridinio asmens ar kitos organizacijos filialus, atstovybes, kitus struktūrinius padalinius) finansinės priemonės ir pinigai, kurių įsipareigojimų investuotojams draudimo sistemos dalyvis nesugeba grąžinti investuotojui, tačiau bendra vienam investuotojui įsipareigojimų investuotojams draudimo išmokos suma yra ne didesnė negu 22 000 eurų. Jeigu reikalavimo teises į pinigus ir (arba) finansines priemones pagal sutartis turėjo asmenų grupė (bendra investicija), kiekvienas jos asmuo laikomas investuotoju ir finansinės priemonės ir pinigai padalijami kiekvienam iš jų lygiomis dalimis, jeigu sutartyse, iš kurių atsiranda reikalavimo teisės, ar teismų sprendimuose nenustatyta kitaip. Jeigu investuotojas pagal sutartį tvarko kitiems asmenims priklausančius pinigus ir (arba) finansines priemones, tai reikalavimo teisę į draudimo išmoką įgyja tas asmuo, kuriam nuosavybės, patikėjimo teise ar kitais pagrindais priklauso pinigai ir (arba) finansinės priemonės ir kuris yra žinomas arba gali būti nustatytas iki įsipareigojimų investuotojams draudžiamojo įvykio dienos. Jeigu pinigai ir (arba) finansinės priemonės priklauso keliems asmenims, finansinės priemonės ir pinigai padalijami kiekvienam iš jų pagal sutartyse, iš kurių atsiranda reikalavimo teisės, nustatytą dalį. Ši nuostata netaikoma valdymo įmonei, kai ji valdo kolektyvinio investavimo subjektus ir pensijų fondus. Įsipareigojimų investuotojams draudimo išmokos dydis skaičiuojamas pagal investuotojo finansinių priemonių rinkos vertę, buvusią įsipareigojimų investuotojams draudžiamojo įvykio dieną. Už įsipareigojimus investuotojams užsienio valiuta įsipareigojimų investuotojams draudimo išmokos suma apskaičiuojama pagal įsipareigojimų investuotojams draudžiamojo įvykio dieną Europos Centrinio Banko paskutinį paskelbtą orientacinį euro ir užsienio valiutos santykį, o kai euro ir užsienio valiutos santykio Europos Centrinis Bankas neskelbia, – pagal Lietuvos banko paskutinį paskelbtą orientacinį euro ir užsienio valiutos santykį. Investuotojo teisė gauti įsipareigojimų investuotojams draudimo išmoką galioja 5 metus nuo įsipareigojimų investuotojui draudžiamojo įvykio dienos. Ginčus dėl investuotojo teisės į įsipareigojimų investuotojams draudimo išmoką sprendžia bendrosios kompetencijos teismai įstatymų nustatyta tvarka. Asmuo, kuriam įsipareigojimų investuotojams draudimo išmoka išmokėta neteisėtai arba per klaidą, privalo ją grąžinti Įsipareigojimų investuotojams draudimo fondui. Įsipareigojimų investuotojams draudimo fondo teisė reikalauti grąžinti neteisėtai arba per klaidą išmokėtą įsipareigojimų investuotojams draudimo išmoką galioja 5 metus nuo įsipareigojimų investuotojams draudimo išmokos išmokėjimo dienos. Grąžintos arba priteistos sumos įskaitomos į Įsipareigojimų investuotojams draudimo fondą. Įsipareigojimų investuotojams draudimo išmokos išmokamos nereikalaujant iš investuotojo pateikti prašymą draudimo įmonei. Draudimo įmonė per įsipareigojimų investuotojams draudimo išmokos terminus investuotojus viešai informuoja apie įvykusį įsipareigojimų investuotojams draudžiamąjį įvykį ir įsipareigojimų investuotojams draudimo išmokų išmokėjimo tvarką, taip pat šią informaciją pateikia savo interneto svetainėje. |
Daugiau informacijos |
iidraudimas.lt (Įrašyti viešosios įstaigos „Indėlių ir investicijų draudimas“ adresą, telefoną, el. pašto adresą) |
Investuotojo patvirtinimas, kad gavo informaciją |
|
Pastabos:
1. Papildomai draudžiamų įsipareigojimų investuotojui draudimo suma lygi įsipareigojimų investuotojui sumos ir sumos, kuri išmokama investuotojui pagal valstybės narės ar trečiosios valstybės teisės aktus, skirtumui, tačiau įsipareigojimų investuotojui draudimo suma negali viršyti 22 000 eurų.
2. Lietuvos Respublikoje įsteigtų trečiosios valstybės banko filialų, trečiosios valstybės finansų maklerio įmonių filialų ir trečiosios valstybės valdymo įmonių filialų prisiimti įsipareigojimai investuotojams, kurie nedraudžiami (nekompensuojami) arba kitaip neužtikrinamas jų saugumas pagal trečiosios valstybės teisės aktus, turi būti draudžiami pagal Indėlių ir įsipareigojimų investuotojams draudimo įstatymą.
3. Investuotojas įgyja teisę į įsipareigojimų investuotojams draudimo išmoką nuo įsipareigojimų investuotojams draudžiamojo įvykio dienos.
4. Investuotojas įgyja teisę į įsipareigojimų investuotojams draudimo išmoką tokiu atveju, kai įsipareigojimų investuotojams draudimo sistemos dalyvis negali įvykdyti pagal teisės aktus ar sutartis prisiimtų šių įsipareigojimų investuotojui:
1) grąžinti investuotojui pinigus, kuriuos įsipareigojimų investuotojams draudimo sistemos dalyvis yra skolingas investuotojui ir kurie laikomi investuotojo naudai jam naudojantis įsipareigojimų investuotojams draudimo sistemos dalyvio teikiamomis investicinėmis paslaugomis;
2) grąžinti investuotojui priklausančias ir jo vardu laikomas, tvarkomas ar valdomas finansines priemones, perduotas (patikėtas) įsipareigojimų investuotojams draudimo sistemos dalyviui naudojantis jo teikiamomis investicinėmis paslaugomis.
________________________
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos finansų ministro
2023 m. gruodžio 12 d. įsakymu Nr. 1K-400
PRIĖMIMO Į lietuvos respublikos INDĖLIŲ DRAUDIMO SISTEMĄ IR pasitraukimo IŠ JOS TAISYKLĖS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Priėmimo į Lietuvos Respublikos indėlių draudimo sistemą ir pasitraukimo iš jos taisyklėse (toliau – Taisyklės) nustatoma:
1.1. Lietuvos Respublikos indėlių draudimo sistemos (toliau – indėlių draudimo sistema) dalyvių priėmimo į indėlių draudimo sistemą tvarka;
2. Taisyklėse vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos indėlių ir įsipareigojimų investuotojams draudimo įstatyme (toliau – Įstatymas).
II SKYRIUS
INDĖLIŲ DRAUDIMO SISTEMOS DALYVIŲ PRIĖMIMAS į INDĖLIŲ DRAUDIMO SISTEMĄ
5. Kitos valstybės narės indėlių draudimo sistemos dalyvio prašyme dėl dalyvavimo indėlių draudimo sistemoje (toliau – prašymas) turi būti nurodyta:
5.3. planuojamų perkelti indėlininkų (išskyrus subjektus, kurių indėliai pagal Įstatymą nėra indėlių draudimo objektai) skaičius;
5.4. dokumentai, kuriais patvirtinama, kad kitos valstybės narės indėlių draudimo sistemos dalyvis turi teisę verstis indėlių ar kitų grąžintinų lėšų priėmimu iš neprofesionaliųjų rinkos dalyvių ir atitinka jo veiklos priežiūrą atliekančios institucijos nustatytus reikalavimus;
5.5. duomenys apie tai, kokią sumą įmokų (išskyrus specialiąsias (ex post) indėlių draudimo įmokas) kitos valstybės narės indėlių draudimo sistemos dalyvis yra sumokėjęs (bus sumokėjęs) kitos valstybės narės indėlių draudimo sistemai už paskutinius 12 mėnesių iki perėjimo į indėlių draudimo sistemą dienos.
6. Draudimo įmonė per 7 darbo dienas nuo kitos valstybės narės indėlių draudimo sistemos dalyvio prašymo gavimo dienos priežiūros instituciją raštu informuoja apie gautą kitos valstybės narės indėlių draudimo sistemos dalyvio prašymą ir priežiūros institucijai pateikia gauto prašymo kopiją.
7. Draudimo įmonė per 10 darbo dienų nuo kitos valstybės narės indėlių draudimo sistemos dalyvio prašymo gavimo dienos išsiunčia kitos valstybės narės indėlių draudimo sistemos, kurioje dalyvauja prašymą pateikęs dalyvis, administratoriui pranešimą apie gautą prašymą ir nurodo kitos valstybės narės indėlių draudimo sistemos administratoriui pervesti draudimo įmonei visas įmokas, kurias dalyvis buvo sumokėjęs kitos valstybės narės indėlių draudimo sistemai už paskutinius 12 mėnesių iki perėjimo į indėlių draudimo sistemą dienos, išskyrus sumokėtas specialiąsias (ex post) indėlių draudimo įmokas, taip pat nurodo Indėlių draudimo fondo sąskaitą, į kurią turi būti pervestos įmokos, bei įmokų pervedimo terminą.
III SKYRIUS
INDĖLIŲ DRAUDIMO SISTEMOS DALYVIŲ PASITRAUKIMAS IŠ INDĖLIŲ DRAUDIMO SISTEMOS
9. Indėlių draudimo sistemos dalyvis, ketinantis pasitraukti iš indėlių draudimo sistemos ir pereiti į kitos valstybės narės indėlių draudimo sistemą, pranešime draudimo įmonei nurodo tikslią planuojamo pasitraukimo datą ir valstybės narės, į kurios indėlių draudimo sistemą ketina pereiti, indėlių draudimo sistemos administratoriaus pavadinimą, adresą, telefono numerį ir elektroninio pašto adresą. Pranešimo turiniui mutatis mutandis taikomos Taisyklių 5 punkto nuostatos.
10. Draudimo įmonė per 10 darbo dienų nuo Taisyklių 9 punkte nurodyto pranešimo gavimo dienos kitos valstybės narės indėlių draudimo sistemos administratorių informuoja apie gautą pranešimą ir apie tai, kad indėlių draudimo sistemos dalyvis galės pasitraukti iš indėlių draudimo sistemos tik sumokėjęs į Indėlių draudimo fondą visas priklausančias sumokėti įmokas.
11. Draudimo įmonė perveda kitos valstybės narės indėlių draudimo sistemos administratoriui iš indėlių draudimo sistemos pasitraukusio dalyvio į Indėlių draudimo fondą per 12 mėnesių sumokėtas periodines (ex ante) indėlių draudimo įmokas (arba jų sumą, proporcingą perkeltų tinkamų drausti indėlių sumai) per vieną mėnesį nuo buvusio indėlių draudimo sistemos dalyvio tapimo kitos valstybės narės indėlių draudimo sistemos dalyviu dienos.
12. Draudimo įmonė informaciją apie indėlių draudimo sistemos dalyvio pasitraukimą (ne vėliau kaip prieš 3 mėnesius iki dalyvio pasitraukimo ir ne trumpiau kaip 3 mėnesius po dalyvio pasitraukimo dienos) skelbia savo interneto svetainėje.
13. Nuo tos dienos, kai buvęs indėlių draudimo sistemos dalyvis tampa kitos valstybės narės indėlių draudimo sistemos dalyviu, draudimo įmonė pašalina tokį subjektą iš draudimo įmonės interneto svetainėje skelbiamo Indėlių draudimo sistemos dalyvių sąrašo.
IV SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
15. Visas Taisyklėse nurodytas susirašinėjimas vykdomas registruotuoju paštu, pristatant raštus asmeniškai ar per kurjerį ar siunčiant elektroniniu paštu (siunčiant skenuotą pasirašytą dokumentą arba elektroninį dokumentą, pasirašytą saugiu elektroniniu parašu, patvirtintu kvalifikuotu sertifikatu).
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos finansų ministro
2023 m. gruodžio 12 d. įsakymu Nr. 1K-400
INDĖLIŲ IR ĮSIPAREIGOJIMŲ INVESTUOTOJAMS DRAUDIMO ĮMOKŲ APSKAIČIAVIMO IR MOKĖJIMO TVARKOS APRAŠAS
i SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Indėlių ir įsipareigojimų investuotojams draudimo įmokų apskaičiavimo ir mokėjimo tvarkos apraše (toliau – Aprašas) nustatoma:
1.2. periodinių (ex ante) indėlių draudimo įmokų indėlių apskaičiavimo ir mokėjimo tvarka ir terminai;
2. Apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos indėlių ir įsipareigojimų investuotojams draudimo įstatyme (toliau – Įstatymas) ir Europos bankininkystės institucijos 2015 m. rugsėjo 22 d. gairėse EBA/GL/2015/10 dėl įnašų į indėlių garantijų sistemas apskaičiavimo metodų (toliau – Europos bankininkystės institucijos gairės EBA/GL/2015/10).
II SKYRIUS
PIRMŲJŲ (AVANSINIŲ) INDĖLIŲ DRAUDIMO ĮMOKŲ APSKAIČIAVIMO IR MOKĖJIMO TVARKA IR TERMINAI
3. Įstatymo 11 straipsnio 1 dalyje nurodyti subjektai, įgiję teisę priimti indėlius, prieš pradėdami priimti indėlius, privalo draudimo įmonei – viešajai įstaigai „Indėlių ir investicijų draudimas“ – pateikti prašymą drausti indėlius.
4. Prašyme drausti indėlius turi būti pateiktas už indėlių draudimą atsakingų asmenų sąrašas, kuriame nurodomi už indėlių draudimą atsakingų asmenų vardai, pavardės, pareigos, telefono numeriai ir elektroninio pašto adresai. Pateikdamas prašymą drausti indėlius, prašymą pateikiantis subjektas patvirtina, kad prašyme nurodyti už indėlių draudimą atsakingi asmenys yra įgalioti pateikti draudimo įmonei duomenis ir įsipareigoja nedelsdami informuoti draudimo įmonę apie duomenų pasikeitimus.
5. Draudimo įmonė, gavusi prašymą drausti indėlius, per 5 darbo dienas jį išnagrinėja ir prašymą pateikusiam subjektui pateikia nurodymą dėl pirmosios (avansinės) indėlių draudimo įmokos sumokėjimo, kuriame nurodoma Indėlių draudimo fondo sąskaita, į kurią prašymą pateikęs subjektas privalo sumokėti Įstatymo 12 straipsnio 7 dalyje nustatyto dydžio pirmąją (avansinę) indėlių draudimo įmoką.
6. Prašymą drausti indėlius pateikęs subjektas privalo sumokėti pirmąją (avansinę) indėlių draudimo įmoką Įstatymo 12 straipsnio 7 dalyje nustatytais terminais.
7. Prašymą drausti indėlius pateikusiam subjektui sumokėjus Įstatymo 12 straipsnio 7 dalyje nustatyto dydžio pirmąją (avansinę) indėlių draudimo įmoką, jis tampa indėlių draudimo sistemos dalyviu. Draudimo įmonė per 3 darbo dienas nuo pirmosios (avansinės) indėlių draudimo įmokos sumokėjimo dienos prašyme drausti indėlius nurodytiems subjektams suteikia prisijungimo prie draudimo įmonės elektroninės draudimo įmokų valdymo sistemos duomenis.
8. Aprašo nuostatos dėl pirmosios (avansinės) indėlių draudimo įmokos sumokėjimo netaikomos subjektams, prisijungiantiems prie indėlių draudimo sistemos pagal Įstatymo 11 straipsnio 3, 4 ir 7 dalių nuostatas.
9. Pasikeitus prašyme drausti indėlius nurodytiems už indėlių draudimą atsakingų asmenų sąrašo duomenims, indėlių draudimo sistemos dalyviai per 5 darbo dienas nuo duomenų pasikeitimo dienos draudimo įmonei privalo pranešti apie šių duomenų pasikeitimą – draudimo įmonei pateikti atnaujintą už indėlių draudimą atsakingų asmenų sąrašą.
10. Indėlių draudimo sistemos dalyviai, kuriems laikinai buvo nutrauktas draudimas, per 5 darbo dienas nuo draudimo atnaujinimo dienos draudimo įmonei turi pranešti apie prašyme drausti indėlius nurodytų duomenų pasikeitimą (jei duomenys pasikeitė, draudimo įmonei turi pateikti atnaujintą už indėlių draudimą atsakingų asmenų sąrašą) arba raštu patvirtinti, kad anksčiau pateikti duomenys nepasikeitė.
III SKYRIUS
periodinių (EX aNTE) indėlių DRAUDIMO ĮMOKŲ APSKAIČIAVIMO IR MOKĖJIMO TVARKA IR TERMINAI
11. Indėlių draudimo sistemos dalyviai kiekvieną mėnesį privalo teikti draudimo įmonei duomenis apie pagrindinių apdraustųjų indėlių sumą ir pagrindinių apdraustųjų indėlių indėlininkų skaičių, buvusius praėjusio mėnesio paskutinę dieną.
12. Indėlių draudimo sistemos dalyviai Aprašo 11 punkte nurodytus duomenis teikia prisijungę prie draudimo įmonės elektroninės draudimo įmokų valdymo sistemos. Šie duomenys turi būti pateikti iki einamojo mėnesio 10 dienos.
13. Jeigu indėlių draudimo sistemos dalyvis turi įsteigęs filialų kitose valstybėse narėse, kiekvieno filialo duomenys apie pagrindinių apdraustųjų indėlių sumą ir pagrindinių apdraustųjų indėlių indėlininkų skaičių filialuose teikiami atskirai.
14. Jeigu indėlių draudimo sistemos dalyvis vykdo veiklą kitose valstybėse narėse neįsteigęs filialo, duomenys apie pagrindinių apdraustųjų indėlių sumą ir pagrindinių apdraustųjų indėlių indėlininkų skaičių kiekvienoje valstybėje, kurioje vykdoma veikla, teikiami atskirai draudimo įmonės prašymu.
15. Jeigu draudimo įmonė, atlikdama indėlių draudimo sistemos dalyvio stebėseną arba indėlių draudimo sistemos testavimą nepalankiausiomis sąlygomis, nustato neteisingų duomenų arba indėlių draudimo sistemos dalyvis pats nustato klaidingai pateiktus Aprašo 11 punkte nurodytus duomenis, indėlių draudimo sistemos dalyvis ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo duomenų neatitikimų nustatymo dienos privalo draudimo įmonei pateikti atnaujintus duomenis.
16. Informaciją apie kiekvieno indėlių draudimo sistemos dalyvio ir kiekvienos centrinės kredito unijos grupės veiklos rizikos koeficientą draudimo įmonė gauna iš priežiūros institucijos vieną kartą per metus, iki kiekvienų metų birželio 1 dienos. Priežiūros institucija, gavusi draudimo įmonės prašymą, naujam indėlių draudimo sistemos dalyviui pateikia informaciją apie laikinąjį atskirąjį veiklos rizikos koeficientą kalendoriniam ketvirčiui pasibaigus, ne vėliau kaip iki 15 einamojo mėnesio dienos, priežiūros institucijos ir draudimo įmonės suderinta tvarka. Naujam indėlių draudimo sistemos dalyviui einamojo kalendorinio ketvirčio įmoka apskaičiuojama tada, kai jis deklaruoja praėjusio kalendorinio ketvirčio paskutinio mėnesio paskutinės dienos pagrindinius apdraustuosius indėlius ir iš priežiūros institucijos draudimo įmonė yra gavusi informaciją apie naujo dalyvio laikinąjį veiklos rizikos koeficientą.
17. Metinė periodinių (ex ante) indėlių draudimo įmokų norma nustatoma tokia tvarka:
17.1. Draudimo įmonė ne vėliau kaip iki kiekvienų metų gegužės 1 dienos parengia ir draudimo įmonės tarybai pateikia informaciją su pasiūlymais dėl metinės periodinių (ex ante) indėlių draudimo įmokų normos, kuri yra lygi visų indėlių draudimo sistemos dalyvių tam tikrais metais į Indėlių draudimo fondą mokėtinos metinės periodinių (ex ante) indėlių draudimo įmokų sumos ir visų indėlių draudimo sistemos dalyvių pagrindinių apraustųjų indėlių sumos santykiui, išreikštam procentais, vadovaudamasi Įstatymo 12 straipsnyje nustatytais metinės periodinių (ex ante) indėlių draudimo įmokų normos nustatymo principais ir atsižvelgdama į Europos bankininkystės institucijos gaires EBA/GL/2015/10.
17.2. Draudimo įmonės taryba ne vėliau kaip iki kiekvienų metų gegužės 15 dienos pateikia draudimo įmonės savininko teises ir pareigas įgyvendinančiai institucijai išvadą dėl metinės periodinių (ex ante) indėlių draudimo įmokų normos.
18. Draudimo įmonė kiekvieną kalendorinį ketvirtį pagal praėjusio kalendorinio ketvirčio paskutinio mėnesio paskutinės dienos duomenis apskaičiuoja einamojo kalendorinio ketvirčio visų indėlių draudimo sistemos dalyvių mokėtiną periodinės (ex ante) indėlių draudimo įmokos sumą ir iki einamojo kalendorinio ketvirčio pirmo mėnesio 20 dienos apskaičiuoja kiekvieno indėlių draudimo sistemos dalyvio mokėtiną periodinę (ex ante) indėlių draudimo įmoką.
19. Periodinė kiekvieno kalendorinio ketvirčio (ex ante) indėlių draudimo įmoka kiekvienam indėlių draudimo sistemos dalyviui apskaičiuojama pagal formulę:
Ci = CDi × CR × ARWi × μ / TY × TQ, kur:
Ci – konkretaus indėlių draudimo sistemos dalyvio „i“ kalendorinio ketvirčio periodinės (ex ante) indėlių draudimo įmokos suma, išreikšta eurais, suapvalinta iki 2 skaičių po kablelio;
CDi – pas konkretų indėlių draudimo sistemos dalyvį „i“ indėlininkų laikomų pagrindinių apdraustųjų indėlių suma, išreikšta eurais, suapvalinta iki sveiko skaičiaus;
CR – indėlių draudimo įmokos norma (vienoda visiems indėlių draudimo sistemos dalyviams), kuri yra lygi visų indėlių draudimo sistemos dalyvių tam tikrais metais į Indėlių draudimo fondą mokėtinos metinės periodinių (ex ante) indėlių draudimo įmokų sumos, kurią nustato draudimo įmonės savininko teises ir pareigas įgyvendinanti institucija, ir pas visus indėlių draudimo sistemos dalyvius indėlininkų laikomų pagrindinių apdraustųjų indėlių sumos santykiui, išreikštam procentais, suapvalintam iki 3 skaičių po kablelio;
ARWi – konkretaus indėlių draudimo sistemos dalyvio „i“ rizikos koeficientas, kurį kartą per metus nustato priežiūros institucija;
μ – koregavimo koeficientas (vienodas visiems indėlių draudimo sistemos dalyviams), kuris yra lygus visų indėlių draudimo sistemos dalyvių kalendorinio ketvirčio periodinių (ex ante) indėlių draudimo įmokų sumos ir pagal indėlių draudimo sistemos dalyvių riziką pakoreguotos visų indėlių draudimo sistemos dalyvių kalendorinio ketvirčio periodinių (ex ante) indėlių draudimo įmokų sumos santykiui, suapvalintam iki 10 skaičių po kablelio;
TY – metų dienų skaičius;
TQ – atitinkamo kalendorinio ketvirčio dienų skaičius.
20. Jeigu apskaičiavus Ci dydį reikėtų ištaisyti apskaitos klaidas ar patikslinti tam tikrų indėlių draudimo sistemos dalyvių deklaruotus duomenis, draudimo įmokos koreguojamos nustatant kito ketvirčio Ci dydį. Perskaičiuojant Ci dydį už praėjusį laikotarpį, įvertinami praėjusio laikotarpio atnaujinti ar pasikeitę duomenys. Ci dydis visiems indėlių draudimo sistemos dalyviams už praėjusį laikotarpį perskaičiuojamas pagal Aprašo 19 punkte nurodytą formulę. Indėlių draudimo sistemos dalyviai apie perskaičiuotą Ci dydį informuojami kartu su pranešimu apie ateinančio laikotarpio Ci dydį. Apskaičiuota Ci permoka ar nepriemoka pridedama prie apskaičiuoto Ci dydžio už ateinantį laikotarpį.
21. Apskaičiuodama Ci dydį, draudimo įmonė vadovaujasi informacija apie pas konkretų indėlių draudimo sistemos dalyvį indėlininkų laikomų pagrindinių apdraustųjų indėlių sumą CDi, kuri buvo praėjusio kalendorinio ketvirčio paskutinio mėnesio paskutinę dieną ir kurią indėlių draudimo sistemos dalyvis draudimo įmonei pateikia iki kito kalendorinio ketvirčio pirmo mėnesio 10 dienos.
22. Metinės periodinių (ex ante) indėlių draudimo įmokų normos pakeitimui, numatytam Įstatymo 12 straipsnio 5 dalyje, mutatis mutandis taikomos šio skyriaus nuostatos.
23. Sumokėtų periodinių (ex ante) indėlių draudimo įmokų dalis, proporcinga laikotarpiui, kurį nebebus vykdoma licencijuojama veikla, grąžinama indėlių draudimo sistemos dalyviui tik tais atvejais, kai paties indėlių draudimo sistemos dalyvio prašymu jam panaikinama licencija ir jis netenka indėlių draudimo sistemos dalyvio statuso.
24. Jeigu indėlių draudimo sistemos dalyviui indėlių draudimas buvo laikinai nutrauktas, atnaujinus draudimą, indėlių draudimo sistemos dalyvis pirmąją periodinės (ex ante) indėlių draudimo įmokos dalį turi sumokėti per 10 darbo dienų nuo draudimo įmonės pranešimo gavimo dienos.
25. Draudimo įmonės savininko teises ir pareigas įgyvendinančiai institucijai nustačius metinę periodinių (ex ante) indėlių draudimo įmokų normą, draudimo įmonė apskaičiuoja ir iki kiekvieno kalendorinio ketvirčio pirmo mėnesio 20 dienos kiekvieną indėlių draudimo sistemos dalyvį informuoja apie to dalyvio mokėtiną kalendorinio ketvirčio periodinę (ex ante) indėlių draudimo įmoką, kuri turi būti sumokėta per 10 darbo dienų nuo draudimo įmonės siųsto nurodymo apie mokėtinas įmokas gavimo dienos.
26. Jeigu draudimo įmonė, atlikdama indėlių draudimo sistemos dalyvio stebėseną arba indėlių draudimo sistemos testavimą nepalankiausiomis sąlygomis, nustato neteisingo indėlių draudimo įmokos mokėjimo atvejų, indėlių draudimo sistemos dalyvis privalo trūkstamą indėlių draudimo įmokos sumą sumokėti su artimiausia kalendorinio ketvirčio periodine (ex ante) indėlių draudimo įmoka.
IV SKYRIUS
sPECIALIŲJŲ (EX POST) INDĖLIŲ DRAUDIMO ĮMOKŲ APSKAIČIAVIMO TVARKA
27. Jeigu Indėlių draudimo fondo finansinių išteklių nepakanka ir alternatyvus draudimo išmokų šaltinis, nurodytas Įstatymo 161 straipsnyje, nebus naudojamas, draudimo įmonė raštu kreipiasi į priežiūros instituciją dėl specialiųjų (ex post) indėlių draudimo įmokų nustatymo. Nustatant trūkstamą lėšų sumą indėlių draudimo išmokoms išmokėti, įvertinamos Indėlių draudimo fondo artimiausių 12 mėnesių gautinos įplaukos ir išlaidos.
28. Draudimo įmonės savininko teises ir pareigas įgyvendinančiai institucijai nustačius bendrą visų indėlių draudimo sistemos dalyvių (išskyrus dalyvį, kuriam įvyko indėlių draudžiamasis įvykis) mokėtiną specialiosios (ex post) indėlių draudimo įmokos sumą, draudimo įmonė ne vėliau kaip kitą darbo dieną kiekvieną indėlių draudimo sistemos dalyvį informuoja apie jo mokėtinos specialiosios (ex post) indėlių draudimo įmokos dydį.
29. Draudimo įmonė pagal praėjusio kalendorinio ketvirčio paskutinio mėnesio paskutinės dienos duomenis apskaičiuoja kiekvieno indėlių draudimo sistemos dalyvio (išskyrus dalyvį, kuriam įvyko indėlių draudžiamasis įvykis) mokėtinos specialiosios (ex post) indėlių draudimo įmokos dydį.
30. Specialioji (ex post) indėlių draudimo įmoka kiekvienam indėlių draudimo sistemos dalyviui apskaičiuojama pagal formulę:
Ci ex post = CDiex post × CR ex post × ARWi × μ, kur:
Ci ex post – konkretaus indėlių draudimo sistemos dalyvio „i“ specialiosios (ex post) indėlių draudimo įmokos suma, išreikšta eurais, suapvalinta iki 2 skaičių po kablelio;
CDiex post – pas konkretų indėlių draudimo sistemos dalyvį „i“ indėlininkų laikomų pagrindinių apdraustųjų indėlių suma, pagal praėjusio kalendorinio ketvirčio paskutinio mėnesio paskutinės dienos duomenis, išreikšta eurais, suapvalinta iki sveiko skaičiaus;
CR ex post – indėlių draudimo įmokos norma (vienoda visiems indėlių draudimo sistemos dalyviams), kuri yra lygi bendros visų indėlių draudimo sistemos dalyvių mokėtinos specialiosios (ex post) indėlių draudimo įmokos sumos, kurią nustato draudimo įmonės savininko teises ir pareigas įgyvendinanti institucija, ir pas visus indėlių draudimo sistemos dalyvius indėlininkų laikomų pagrindinių apdraustųjų indėlių sumos, deklaruotos už praėjusį kalendorinį ketvirtį, santykiui, išreikštam procentais, suapvalintam iki 3 skaičių po kablelio;
ARWi – konkretaus indėlių draudimo sistemos dalyvio „i“ rizikos koeficientas, kurį nustato priežiūros institucija;
μ – koregavimo koeficientas (vienodas visiems indėlių draudimo sistemos dalyviams), kuris yra lygus visų indėlių draudimo sistemos dalyvių specialiosios (ex post) indėlių draudimo įmokos sumos ir pagal indėlių draudimo sistemos dalyvių riziką pakoreguotos visų indėlių draudimo sistemos dalyvių specialiosios (ex post) indėlių draudimo įmokos sumos santykiui, suapvalintam iki 10 skaičių po kablelio.
31. Jeigu priežiūros institucija esant Įstatyme numatytiems pagrindams priima sprendimą dėl specialiosios (ex post) indėlių draudimo įmokos mokėjimo atidėjimo konkrečiam indėlių draudimo sistemos dalyviui, ji apie tokį sprendimą nedelsdama informuoja draudimo įmonę ir nurodo terminą, iki kada turi būti sumokėta atidėta specialioji (ex post) indėlių draudimo įmoka.
V SKYRIUS
įsipareigojimų investuotojams draudimo įmokŲ apskaičiavimo ir sumokėjimo TVARKA
32. Įstatymo 26 straipsnio 1 dalyje nurodyti subjektai, įgiję teisę teikti investicines paslaugas, prieš pradėdami teikti investicines paslaugas, privalo draudimo įmonei pateikti prašymą drausti įsipareigojimus investuotojams. Prašymas drausti įsipareigojimus investuotojams draudimo įmonei pateikiamas valstybine kalba. Jeigu prašymas surašytas ne valstybine kalba, kartu pateikiamas prašymo vertimas į valstybinę kalbą.
33. Prašyme drausti įsipareigojimus investuotojams turi būti nurodytas už įsipareigojimų investuotojams draudimą atsakingų asmenų sąrašas, kuriame nurodomi už įsipareigojimų investuotojams draudimą atsakingų asmenų vardai, pavardės, pareigos, telefono numeriai ir elektroninio pašto adresai. Pateikdamas prašymą drausti įsipareigojimus investuotojams subjektas patvirtina, kad prašyme nurodyti už įsipareigojimų investuotojams draudimą atsakingi asmenys yra įgalioti pateikti draudimo įmonei duomenis ir įsipareigoja apie duomenų pasikeitimus nedelsdami informuoti draudimo įmonę.
34. Draudimo įmonė, gavusi prašymą drausti įsipareigojimus investuotojams, per 5 darbo dienas jį išnagrinėja ir prašymą drausti įsipareigojimus investuotojams pateikusiam subjektui pateikia nurodymą dėl pirmosios metinės įsipareigojimų investuotojams draudimo įmokos sumokėjimo bei nurodo Įsipareigojimų investuotojams draudimo fondo sąskaitą, į kurią subjektas privalo sumokėti įmoką.
35. Prašymą drausti įsipareigojimus investuotojams pateikęs subjektas Įstatymo 27 straipsnio 3 dalyje nustatytais terminais privalo sumokėti pirmąją metinę įsipareigojimų investuotojams draudimo įmoką.
36. Prašymą drausti įsipareigojimus investuotojams pateikusiam subjektui sumokėjus pirmąją metinę įsipareigojimų investuotojams draudimo įmoką, jis tampa įsipareigojimų investuotojams draudimo sistemos dalyviu. Draudimo įmonė per 3 darbo dienas nuo pirmosios metinės įsipareigojimų investuotojams draudimo įmokos sumokėjimo dienos prašyme drausti įsipareigojimus investuotojams nurodytiems asmenims suteikia prisijungimo prie draudimo įmonės elektroninės draudimo įmokų valdymo sistemos duomenis.
37. Naujai įsteigti įsipareigojimų investuotojams draudimo sistemos dalyviai pirmąją metinę draudimo įmoką, taip pat įsipareigojimų investuotojams draudimo sistemos dalyviai, kuriems buvo laikinai ar visam laikui nutrauktas draudimas, draudimo įmoką apskaičiuoja taip:
Sm = d, kur:
Sm – draudimo įmoka (suapvalinta iki 2 skaičių po kablelio);
S1 – Įstatyme nustatyto dydžio metinė įsipareigojimų investuotojams draudimo įmokos suma;
d – dienų skaičius nuo įsteigtų naujų įsipareigojimų investuotojams draudimo sistemos dalyvių arba įsipareigojimų investuotojams draudimo sistemos dalyvių, kuriems atsiranda prievolė mokėti įmoką pagal Įstatymą, veiklos licencijos, registracijos pažymėjimo išdavimo ar Įstatymo įsigaliojimo dienos iki kalendorinių metų pabaigos įskaitytinai; dienų skaičius nuo metų pradžios ar nuo įsipareigojimų investuotojams draudimo sistemos dalyvių, kuriems buvo laikinai ar visam laikui nutrauktas draudimas, veiklos licencijos arba registracijos pažymėjimo išdavimo dienos iki draudimo nutraukimo dienos įskaitytinai; dienų skaičius nuo įsipareigojimų investuotojams draudimo sistemos dalyvių, kuriems buvo laikinai nutrauktas draudimas, draudimo atnaujinimo dienos iki kalendorinių metų pabaigos įskaitytinai.
38. Sumokėtų įsipareigojimų investuotojams draudimo įmokų dalis, proporcinga laikotarpiui, kurį nebebus vykdoma licencijuojama veikla, grąžinama draudėjui tik tais atvejais, kai draudėjui jo paties prašymu panaikinama licencija ir draudėjas netenka įsipareigojimų investuotojams draudimo sistemos dalyvio statuso.
39. Įsipareigojimų investuotojams draudimo sistemos dalyviai privalo pateikti draudimo įmonei duomenis, kuriuose turi būti nurodyta, ar jie turi teisę saugoti klientams priklausančius vertybinius popierius ir lėšas, vykdo pavedimus klientų sąskaita, ir nurodyta per praėjusius kalendorinius metus įvykdytų pavedimų klientų sąskaita vertė ir apskaičiuotų draudimo įmokų suma.
40. Įsipareigojimų investuotojams draudimo sistemos dalyviai Aprašo 39 punkte nurodytus duomenis teikia prisijungę prie draudimo įmonės elektroninės draudimo įmokų valdymo sistemos. Šie duomenys turi būti pateikti iki kiekvienų metų sausio 10 dienos.
41. Jeigu draudimo įmonė, atlikdama įsipareigojimų investuotojams draudimo sistemos dalyvio stebėseną, nustato neteisingų duomenų arba įsipareigojimų investuotojams draudimo sistemos dalyvis pats nustato klaidingai pateiktus Aprašo 39 punkte nurodytus duomenis, įsipareigojimų investuotojams draudimo sistemos dalyvis ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo neatitikimų nustatymo dienos privalo draudimo įmonei pateikti atnaujintus duomenis.
42. Jeigu draudimo įmonė, atlikdama įsipareigojimų investuotojams draudimo sistemos dalyvio stebėseną, nustato neteisingo įsipareigojimų investuotojams draudimo įmokos apskaičiavimo ir (arba) mokėjimo atvejus, įsipareigojimų investuotojams draudimo sistemos dalyvis trūkstamą įsipareigojimų investuotojams draudimo įmokos sumą sumoka per 10 darbo dienų nuo draudimo įmonės nurodymo apie mokėtinas įmokas dienos.
43. Jeigu įsipareigojimų investuotojams draudimo sistemos dalyviui įsipareigojimų investuotojams draudimas buvo laikinai nutrauktas, atnaujinus draudimą, įsipareigojimų investuotojams draudimo sistemos dalyvis – įsipareigojimų investuotojams draudimo įmoką turi sumokėti per 10 darbo dienų nuo draudimo įmonės pranešimo gavimo dienos.
44. Įsipareigojimų investuotojams draudimo sistemos dalyviai, kuriems įsipareigojimų investuotojams draudimas laikinai nutrauktas, per 5 darbo dienas nuo draudimo atnaujinimo dienos draudimo įmonei turi pranešti apie prašyme drausti įsipareigojimus investuotojams pateiktų duomenų pasikeitimą (jei duomenys pasikeitė, draudimo įmonei turi pateikti atnaujintą už įsipareigojimų investuotojams draudimą atsakingų asmenų sąrašą) arba raštu patvirtinti, kad anksčiau pateikti duomenys nepasikeitė.
45. Pasikeitus už įsipareigojimų investuotojams draudimą atsakingų asmenų sąrašo duomenims, įsipareigojimų investuotojams draudimo sistemos dalyviai per 5 darbo dienas nuo duomenų pasikeitimo dienos draudimo įmonei privalo pranešti apie šių duomenų pasikeitimą – draudimo įmonei pateikti atnaujintą už įsipareigojimų investuotojams draudimą atsakingų asmenų sąrašą.
VI SKYRIUS
delspinigių už laiku nesumokėtą indėlių AR ĮSIPAREIGOJIMŲ INVESTUOTOJAMS DRAUDIMO įmoką skaičiavimo ir mokėjimo TVARKA
46. Jeigu indėlių ar įsipareigojimų investuotojams draudimo sistemos dalyvis Apraše nurodytais terminais nesumoka periodinės (ex ante) indėlių draudimo įmokos, specialiosios (ex post) indėlių draudimo įmokos ar įsipareigojimų investuotojams draudimo įmokos arba jos dalies, už kiekvieną pradelstą dieną nuo nesumokėtos sumos skaičiuojami ir mokami delspinigiai, nustatyti Įstatymo 13 straipsnio 5 dalyje ir 27 straipsnio 4 dalyje.
47. Delspinigiai pradedami skaičiuoti kitą kalendorinę dieną pasibaigus draudimo įmokos sumokėjimo terminui ir baigiami skaičiuoti pradelstos draudimo įmokos ir delspinigių sumokėjimo dieną įskaitytinai.
48. Delspinigiai turi būti sumokėti kartu su pradelsta draudimo įmokos suma. Indėlių draudimo sistemos dalyvio ir įsipareigojimų investuotojams draudimo sistemos dalyvio sumokėtos sumos pirmiausia įskaitomos delspinigiams sumokėti. Delspinigių sumą apskaičiuoja pats indėlių draudimo sistemos dalyvis, turintis sumokėti delspinigius.
VII SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
49. Apraše nurodytus asmens duomenis draudimo įmonė gauna ir tvarko vidaus administravimo tikslais vadovaudamasi 2016 m. balandžio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) 2016/679 dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo ir kuriuo panaikinama Direktyva 95/46/EB (Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas) ir Lietuvos Respublikos asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymu.
50. Jeigu indėlių draudimo sistemos ar įsipareigojimų investuotojams draudimo sistemos dalyviai draudimo įmonei per draudimo įmonės elektroninę draudimo įmokų valdymo sistemą pateikia netikslius duomenis, duomenys koreguojami šioje sistemoje.
51. Draudimo įmonės nurodymai apie mokėtinas įmokas indėlių draudimo sistemos dalyviui ar įsipareigojimų investuotojams draudimo sistemos dalyviui siunčiami jų nurodytam už indėlių draudimą ar įsipareigojimų investuotojams draudimą atsakingam asmeniui (asmenims) jo (jų) elektroninio pašto adresu. Pranešimas laikomas tinkamai įteiktu nuo jo išsiuntimo už indėlių draudimą ar įsipareigojimų investuotojams draudimą atsakingam asmeniui (asmenims) jo (jų) elektroninio pašto adresu momento.
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos finansų ministro
2023 m. gruodžio 12 d. įsakymu Nr. 1K-400
Skolinimosi ir paskolų kitŲ valstybių narių INDĖLIŲ draudimo sistemoms suteikimo TAISYKLĖS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Skolinimosi ir paskolų kitų valstybių narių indėlių draudimo sistemoms suteikimo taisyklėse (toliau – Taisyklės) nustatoma:
1.1. draudimo įmonės – viešosios įstaigos „Indėlių ir investicijų draudimas“ – skolinimosi administruojamų fondų įsipareigojimams vykdyti tvarka;
II SKYRIUS
SKOLINIMASIS ADMINISTRUOJAMŲ FONDŲ ĮSIPAREIGOJIMAMS VYKDYTI
3. Įvykus Lietuvos Respublikos indėlių draudimo sistemos dalyvio ir (ar) įsipareigojimų investuotojams draudimo sistemos dalyvio draudžiamajam įvykiui, draudimo įmonė nedelsdama, ne vėliau kaip per vieną darbo dieną, turi įvertinti lėšų draudimo išmokoms išmokėti poreikį ir atlikti galimų finansavimo šaltinių analizę.
4. Jeigu draudimo išmokoms išmokėti Indėlių draudimo fonde ir (ar) Įsipareigojimų investuotojams draudimo fonde trūksta lėšų, draudimo įmonė turi teisę skolintis iš šių šaltinių:
4.2. iš kitos valstybės narės indėlių draudimo sistemos (taikoma tik Indėlių draudimo fondo įsipareigojimams vykdyti), ir (ar)
5. Skolindamasi iš finansų įstaigų, draudimo įmonė turi gauti draudimo įmonės tarybos ir draudimo įmonės savininko teises ir pareigas įgyvendinančios institucijos pritarimą sandoriui. Atrenkant finansų įstaigą atsižvelgiama į Įstatymo 16 straipsnio 7 dalyje nurodytą prioritetą.
6. Skolinamasi iš kitos valstybės narės indėlių draudimo sistemos tik tokiu atveju, jeigu tenkinamos Įstatymo 16 straipsnio 12 dalyje nurodytos sąlygos. Sandoriui turi pritarti draudimo įmonės taryba ir draudimo įmonės savininko teises ir pareigas įgyvendinanti institucija.
7. Jei nepavyksta pasiskolinti iš finansų įstaigų ir kitų valstybių narių indėlių draudimo sistemų arba tų lėšų nepakanka, skolinamasi iš valstybės.
8. Skolinantis iš valstybės, taikoma Valstybės perskolinamų paskolų ir valstybės garantijų teikimo, suteiktų perskolinamų paskolų grąžinimo ir valstybės garantijų administravimo taisyklėse, patvirtintose Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. birželio 4 d. nutarimu Nr. 667 „Dėl Valstybės perskolinamų paskolų ir valstybės garantijų teikimo, suteiktų perskolinamų paskolų grąžinimo ir valstybės garantijų administravimo taisyklių patvirtinimo“, nustatyta tvarka.
III SKYRIUS
INDĖLIŲ DRAUDIMO FONDO LĖŠŲ SKOLINIMAS KITŲ VALSTYBIŲ NARIŲ INDĖLIŲ DRAUDIMO SISTEMOMS
9. Draudimo įmonė, gavusi kitos valstybės narės indėlių draudimo sistemos administratoriaus prašymą dėl paskolos suteikimo, atitinkantį Įstatymo 16 straipsnio 10 ir 11 dalyse nurodytas sąlygas, šį prašymą persiunčia draudimo įmonės savininko teises ir pareigas įgyvendinančiai institucijai, kartu pateikdama draudimo įmonės tarybos rašytinę išvadą, joje nurodydama, ar prašymas tenkina Įstatymo 16 straipsnio 10 ir 11 dalyse nurodytas sąlygas, taip pat pasiūlymus dėl paskolos suteikimo.
10. Draudimo įmonės savininko teises ir pareigas įgyvendinanti institucija gali leisti draudimo įmonei Indėlių draudimo fondo lėšų paskolinti kitos valstybės narės indėlių draudimo sistemai, jeigu gautas draudimo įmonės tarybos pritarimas ir yra pagrindimas, kad Indėlių draudimo fondo lėšų neprireiks indėlių draudimo išmokoms mokėti arba Indėlių draudimo fonde bus pakankamai lėšų indėlių draudimo išmokoms mokėti kitos valstybės narės indėlių draudimo sistemai suteikus paskolą.
11. Draudimo įmonė ne vėliau kaip per 2 darbo dienas nuo draudimo įmonės savininko teises ir pareigas įgyvendinančios institucijos sprendimo dėl leidimo draudimo įmonei paskolinti Indėlių draudimo fondo lėšų kitos valstybės narės indėlių draudimo sistemai priėmimo dienos prašymą pateikusiam kitos valstybės narės indėlių draudimo sistemos administratoriui praneša apie priimtą sprendimą ir pasirašoma paskolos suteikimo kitos valstybės narės indėlių draudimo sistemai sutartis.
IV SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
13. Draudimo įmonė, įsivertinusi ateinančių kalendorinių metų skolinimosi prielaidas, pateikia draudimo įmonės teises ir pareigas įgyvendinančiai institucijai tvirtinti skolinimosi planą ateinantiems kalendoriniams metams kartu su veiklos strategijos projektu.
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos finansų ministro
2023 m. gruodžio 12 d. įsakymu Nr. 1K-400
VIEŠOSIOS ĮSTAIGOS „INDĖLIŲ IR INVESTICIJŲ DRAUDIMAS“ ADMINISTRUOJAMŲ FONDŲ IR NUOSAVO KAPITALO LĖŠŲ INVESTAVIMO TAISYKLĖS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Viešosios įstaigos „Indėlių ir investicijų draudimas“ administruojamų fondų ir nuosavo kapitalo lėšų investavimo taisyklėse (toliau – Taisyklės) nustatomi draudimo įmonės – viešosios įstaigos „Indėlių ir investicijų draudimas“ – administruojamų Indėlių draudimo fondo ir Įsipareigojimų investuotojams draudimo fondo (toliau kartu – Fondai, o kiekvienas atskirai – Fondas) lėšų bei draudimo įmonės nuosavo kapitalo (toliau – kapitalas) lėšų investavimo principai, kriterijai, investicijų rizikos valdymo ir sprendimų dėl investicijų priėmimo tvarka, atskaitomybė.
2. Taisyklėse vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos indėlių ir įsipareigojimų investuotojams draudimo įstatyme (toliau – Įstatymas).
II SKYRIUS
INVESTAVIMO PRINCIPAI
4. Draudimo įmonė, priimdama sprendimus dėl Fondų ir kapitalo lėšų valdymo, vadovaujasi šiais principais, nurodomais pagal svarbą (principų svarba suprantama pagal šio punkto papunkčiuose nurodomų principų dėstymo eilę, pradedant nuo svarbiausio principo):
4.1. saugumo – Fondų ir kapitalo lėšos valdomos siekiant sumažinti neigiamą investicijų vertės pokytį ir investuojama į tokio patikimumo finansines priemones, kurių įsipareigojimų nevykdymo tikimybė yra maža;
4.2. likvidumo – Fondų ir kapitalo lėšos investuojamos į mažos rizikos turtą, kurį galima parduoti už pinigus per ne ilgesnį nei indėlių draudimo išmokų ar įsipareigojimų investuotojams draudimo išmokų išmokėjimo terminą, nustatytą Įstatyme;
5. Draudimo įmonė Fondų ir kapitalo lėšų investavimo į vertybinius popierius paslaugoms, pavyzdžiui, finansinių priemonių ir lėšų saugojimo ir apskaitos, pavedimų priėmimo ir vykdymo, pirkti Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatymo nustatyta tvarka pasirenka banką arba finansų maklerio įmonę, turinčią teisę dalyvauti Lietuvos Respublikos Vyriausybės vertybinių popierių (toliau – Lietuvos Respublikos VVP) aukcionuose.
III SKYRIUS
INVESTAVIMO KRITERIJAI
6. Fondų lėšos investuojamos tik atskaičius atlyginimą už Fondų administravimą teisės aktų nustatyta tvarka. Fondų finansiniai ištekliai (išskyrus mokėjimo įsipareigojimus Indėlių draudimo fondui) ir kapitalo lėšos gali būti investuojami į:
6.1. lėšas eurais bankų sąskaitose arba indėlius, įskaitant lėšas sąskaitose ir (arba) indėlius Lietuvos banke;
7. Lėšų ir indėlių valdymo kriterijai:
7.1. Fondų ir kapitalo lėšos gali būti saugomos kaip lėšos bankų sąskaitose ir (arba) terminuotieji indėliai Europos Sąjungos valstybių narių, Šveicarijos ir Europos ekonominės erdvės valstybių bankuose ar jų filialuose, kuriems tarptautinių kredito reitingų agentūrų „Moody’s“, „Standard & Poor’s“ ar „Fitch Ratings“ suteiktas galiojantis ilgalaikis investicinis reitingas yra ne žemesnis kaip Baa1 („Moody’s“) ar BBB+ („Fitch Ratings“ ir „Standard & Poor’s“). Jeigu bankui reitingas nesuteiktas, atsižvelgiama į patronuojančiajam bankui suteiktą reitingą:
7.1.1. kai bankui ar užsienio banko filialą Lietuvoje įsteigusiam bankui suteiktas ne žemesnis kaip A3 („Moody’s“) ar A– („Fitch Ratings“ ir „Standard & Poor’s“) reitingas, šiame banke gali būti saugoma ne daugiau kaip 30 procentų visų Fondo ir kapitalo lėšų;
7.1.2. kai bankui ar užsienio banko filialą Lietuvoje įsteigusiam komerciniam bankui suteiktas Baa1 („Moody’s“) ar BBB+ („Fitch Ratings“ ir „Standard & Poor’s“) reitingas, šiame banke gali būti saugoma ne daugiau kaip 30 procentų visų Fondo ir kapitalo lėšų, laikantis tokių sąlygų:
7.1.2.2. už lėšų laikymą bankų ar jų filialų sąskaitose netaikomos neigiamos palūkanos arba, jei taikomos neigiamos palūkanos, jos yra 20 bazinių punktų didesnės negu Taisyklių 7.1.1 papunktyje nurodytų bankų ar jų filialų arba Lietuvos banko palūkanos;
8. Investavimo į Vyriausybių VP kriterijai:
8.1. investuojama tik į fiksuoto pajamingumo Vyriausybių VP:
8.1.2. Europos Sąjungos valstybių narių, Šveicarijos ir Europos ekonominės erdvės valstybių, kurioms tarptautinių kredito reitingų agentūrų „Fitch Ratings“, „Standard & Poor’s“ ar „Moody’s“ suteiktas galiojantis reitingas yra ne žemesnis kaip A– („Fitch Ratings“ ir „Standard & Poor’s“) ar A3 („Moody’s“), Vyriausybių VP;
8.2. investavimo į Vyriausybių VP apribojimai pagal subjektus ir išpirkimo terminus:
8.2.1. vertybiniai popieriai, kurių išpirkimo terminas vėliau nei po vienų metų, gali sudaryti ne daugiau kaip 70 procentų visų Fondo finansinių išteklių ir ne daugiau kaip 90 procentų kapitalo lėšų;
8.2.2. investicijos į ne Europos Sąjungos valstybių narių, Šveicarijos ir Europos ekonominės erdvės valstybių vyriausybių vieno emitento skolos vertybinius popierius gali sudaryti ne daugiau negu 10 procentų visų Fondo vertybinių popierių, o investicijos į Europos Sąjungos valstybių narių, Šveicarijos ir Europos ekonominės erdvės valstybių vyriausybių vieno emitento skolos vertybinius popierius gali sudaryti ne daugiau kaip 30 procentų visų Fondo vertybinių popierių ir ne daugiau kaip 30 procentų kapitalo lėšų;
9. Jeigu skirtingos kredito reitingų agentūros tam pačiam subjektui suteikė nevienodus reitingus arba yra informacijos apie galimą žemesnį reitingą, vertinamas žemesnis reitingas.
IV SKYRIUS
INVESTICIJŲ RIZIKOS VALDYMAS
11. Investicijų rizikos valdymas apima:
11.1. palūkanų normos riziką, kuri reiškia, kad modifikuotos trukmės rodiklis, kurio reikšmė neviršija 6, yra priimtino rizikos lygio. Fondų turimų Vyriausybių VP portfelių modifikuotos trukmės rodikliai skaičiuojami atskirai;
11.2. kredito riziką, kuri tiesiogiai siejama su emitentu ir laikoma, kad pritaikius Taisyklių 7.1, 8.1 papunkčiuose nustatytus investavimo kriterijus bus užtikrintas priimtinas investicijų saugumas;
12. Jeigu investicijos ar jų dalis atitinka Taisyklėse nustatytus kriterijus ir jų vertė vienu metu ne didesnė negu 10 mln. eurų, sprendimą dėl šių investicijų priima draudimo įmonės vadovas, jeigu investicijų ar jų dalies vertė vienu metu didesnė negu 10 mln. eurų, gavęs draudimo įmonės tarybos išvadą, sprendimą priima draudimo įmonės savininko teises ir pareigas įgyvendinančios institucijos vadovas – finansų ministras.
13. Jeigu subjektai, į kurių Vyriausybių VP arba indėlius investuotos Fondų ir kapitalo lėšos, netenkina Taisyklių 7 ir 8 punktuose nustatytų kriterijų, draudimo įmonė ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo oficialios informacijos apie reitingų pasikeitimą viešo paskelbimo dienos, įvertinusi investicijos likutinę trukmę, investuotų lėšų susigrąžinimo kaštus ir kitą turimą informaciją, turi parengti ekonomiškai pagrįstą siūlymą dėl tolesnių veiksmų, susijusių su investuotomis lėšomis, ir jį pateikti draudimo įmonės tarybai. Gavęs draudimo įmonės tarybos išvadą, sprendimą dėl minėtų investicijų priima finansų ministras.
14. Jeigu kyla pareiga išmokėti indėlių draudimo išmokas ir (arba) įsipareigojimų investuotojams draudimo išmokas, o atitinkamo Fondo lėšų, investuotų teisės aktų nustatyta tvarka, panaudojimas prieš terminą būtų ekonomiškai nenaudingas, savininko teises ir pareigas įgyvendinanti institucija, gavusi draudimo įmonės tarybos išvadą, gali leisti, nepažeidžiant Įstatymo nuostatų, nerealizuoti atitinkamų draudimo įmonės ir (ar) Fondų investicijų iki jų išpirkimo termino bei pasinaudoti alternatyviais finansavimo šaltiniais.
V SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
15. Draudimo įmonė teikia draudimo įmonės tarybai ir savininko teises ir pareigas įgyvendinančiai institucijai informaciją apie Fondų ir kapitalo investicijas atskirai 2 kartus per metus: informaciją apie investicijas už metų pirmąjį pusmetį – iki tų metų liepos 31 dienos; informaciją apie investicijas už vienų metų laikotarpį – iki kitų metų sausio 31 dienos. Draudimo įmonės tarybos arba savininko teises ir pareigas įgyvendinančios institucijos prašymu draudimo įmonė teikia jiems informaciją apie investicijas dažniau. Teikiamoje informacijoje turi būti nurodoma investicijų sudėtis, balansinė vertė, duomenys apie investicijų atitiktį nustatytiems kriterijams ir apribojimams.
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos finansų ministro
2023 m. gruodžio 12 d. įsakymu Nr. 1K-400
papildomo Įsipareigojimų investuotojams draudimo TAISYKLĖS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Papildomo įsipareigojimų investuotojams draudimo taisyklėse (toliau – Taisyklės) nustatoma:
II SKYRIUS
ĮSIPAREIGOJIMŲ INVESTUOTOJAMS DRAUDIMO SĄLYGŲ ĮVERTINIMAS
3. Trečiosios valstybės bankas, finansų maklerio ar valdymo įmonė, prieš pradėdami teikti investicines paslaugas Lietuvos Respublikoje, ne vėliau kaip prieš 2 mėnesius iki investicinių paslaugų teikimo pradžios turi pateikti draudimo įmonei – viešajai įstaigai „Indėlių ir investicijų draudimas“ – teisės aktus, kuriuose nustatytos įsipareigojimų investuotojams draudimo sąlygos toje trečiojoje valstybėje, ir patvirtintus jų vertimus į lietuvių kalbą.
4. Draudimo įmonė per vieną mėnesį nuo Taisyklių 3 punkte nurodytų dokumentų gavimo draudimo įmonėje dienos įvertina įsipareigojimų investuotojams draudimo sąlygas trečiojoje valstybėje ir nusprendžia, ar trečiosios valstybės įsipareigojimų investuotojams draudimo sąlygos, nustatytos trečiosios valstybės teisės aktuose, yra ar nėra blogesnės negu Įstatyme nustatytos sąlygos.
5. Draudimo įmonė turi teisę išimtiniais atvejais spręsti, ar trečiosios valstybės subjekto įsipareigojimai investuotojams turi būti papildomai draudžiami. Šie įsipareigojimai papildomai nedraudžiami, jeigu skirtumas tarp draudimo išmokų (kompensacijų), kurias investuotojai gautų pagal trečiosios valstybės teisės aktus, yra toks nedidelis, kad papildomo įsipareigojimų investuotojams draudimo išmokų surinkimo administravimas būtų ekonomiškai neefektyvus, palyginti su papildomo draudimo suma.
6. Apie prisiimtų įsipareigojimų investuotojams sąlygų trečiojoje valstybėje pasikeitimus trečiosios valstybės bankas, finansų maklerio ir valdymo įmonės privalo nedelsdami, ne vėliau kaip per vieną mėnesį nuo teisės aktų, nustatančių draudimo sąlygų pakeitimus, priėmimo dienos, informuoti draudimo įmonę.
7. Draudimo įmonė per 5 darbo dienas nuo Taisyklių 4 punkte nurodyto sprendimo priėmimo dienos raštu praneša prašymą pateikusiam trečiosios valstybės subjektui Įsipareigojimų investuotojams draudimo fondo sąskaitos, į kurią turi būti mokamos draudimo įmokos, numerį.
8. Draudimo įmonė turi teisę trečiosios valstybės subjekto, papildomai draudžiančio įsipareigojimus investuotojams, atžvilgiu analogiškas teises kaip Lietuvos Respublikoje registruoto įsipareigojimų investuotojams sistemos dalyvio atžvilgiu (įskaitant teisę gauti informaciją, reikalingą draudimo išmokoms apskaičiuoti ir išmokėti, taip pat teisę atlikti patikrinimus, bet tuo neapsiribojant).
9. Valstybės narės bankas, finansų maklerio ar valdymo įmonė turi teisę papildomai drausti filiale, veikiančiame Lietuvos Respublikoje, prisiimtus įsipareigojimus investuotojams. Jeigu valstybės narės bankas, finansų maklerio ar valdymo įmonė pageidauja papildomai drausti filiale prisiimtus įsipareigojimus investuotojams, draudimo įmonei turi pateikti prašymą papildomai drausti filiale prisiimtus įsipareigojimus investuotojams ir teisės aktus, kuriuose nustatytos įsipareigojimų investuotojams draudimo sąlygos toje valstybėje narėje, ir patvirtintus jų vertimus į lietuvių kalbą.
10. Draudimo įmonė per vieną mėnesį nuo Taisyklių 9 punkte nurodytų dokumentų gavimo draudimo įmonėje dienos įvertina įsipareigojimų investuotojams draudimo sąlygas valstybėje narėje ir priima sprendimą, ar valstybės narės įsipareigojimų investuotojams draudimo sąlygos, nustatytos valstybės narės teisės aktuose, yra ar nėra blogesnės negu Įstatyme nustatytos sąlygos. Jeigu draudimo įmonė nustato, kad įsipareigojimų investuotojams draudimo sąlygos yra blogesnės negu Įstatyme nustatytos sąlygos, valstybės narės bankui, finansų maklerio ar valdymo įmonei suteikiama teisė dalyvauti Lietuvos Respublikos įsipareigojimų investuotojams draudimo sistemoje ir papildomai apdrausti įsipareigojimus investuotojams. Draudimo įmonė apie priimtą sprendimą per 5 darbo dienas informuoja prašymą pateikusį subjektą.
11. Draudimo įmonė turi teisę išimtiniais atvejais spręsti, ar įsipareigojimai investuotojams turi būti papildomai draudžiami. Šie įsipareigojimai papildomai nedraudžiami, jeigu skirtumas tarp draudimo išmokų (kompensacijų), kurias investuotojai gautų pagal valstybės narės teisės aktus, yra nedidelis, kad papildomo įsipareigojimų investuotojams draudimo išmokų surinkimo administravimas būtų ekonomiškai neefektyvus, palyginti su papildomo draudimo suma.
12. Jeigu valstybės narės bankas, finansų maklerio ar valdymo įmonė pasinaudoja Taisyklių 9 punkte nurodyta teise ir papildomai draudžia įsipareigojimus investuotojams:
12.1. Draudimo įmonė imasi priemonių su valstybės narės, kurioje įregistruotas atitinkamas bankas, finansų maklerio ar valdymo įmonė, įsipareigojimų investuotojams draudimo sistemos administratoriumi sudaryti rašytinę bendradarbiavimo sutartį, kurioje nustatomos papildomo įsipareigojimų investuotojams draudimo išmokų išmokėjimo taisyklės ir tvarka. Draudimo įmonė bendradarbiauja su valstybės narės, kurioje įregistruotas atitinkamas bankas, finansų maklerio ar valdymo įmonė, įsipareigojimų investuotojams draudimo sistemos administratoriumi, siekdama užtikrinti, kad investuotojai iš karto gautų teisingai apskaičiuotą papildomo įsipareigojimų investuotojams draudimo išmoką. Bendradarbiavimo sutartyje, sudarytoje su valstybės narės, kurioje įregistruotas atitinkamas bankas, finansų maklerio ar valdymo įmonė, įsipareigojimų investuotojams draudimo sistemos administratoriumi, be kita ko, nustatoma, kaip draudimo išmokų išmokėjimą abiejų sistemų investuotojams paveiks priešieškiniai, kurie pagal vienos ar kitos sistemos taisykles gali sudaryti prielaidas tarpusavio reikalavimų užskaitai.
12.2. Draudimo įmonė turi teisę valstybės narės subjekto, papildomai draudžiančio įsipareigojimus investuotojams, atžvilgiu analogiškas teises kaip Lietuvos Respublikoje registruoto įsipareigojimų investuotojams sistemos dalyvio atžvilgiu (įskaitant teisę gauti informaciją, reikalingą draudimo išmokoms apskaičiuoti ir išmokėti, taip pat teisę atlikti patikrinimus, bet tuo neapsiribojant).
13. Draudimo įmonė siekia sudaryti bendradarbiavimo sutartis su trečiųjų šalių įsipareigojimų investuotojams draudimo sistemos administratoriais, jeigu atitinkamos valstybės bankas, finansų maklerio ar valdymo įmonė papildomai draudžia įsipareigojimus investuotojams Lietuvos Respublikoje.
14. Taisyklių nuostatos, reglamentuojančios bendradarbiavimą su kitų įsipareigojimų investuotojams draudimo sistemų administratoriais, taikomos, jeigu draudimo įmonės ir kitų įsipareigojimų investuotojams draudimo sistemų administratorių sudarytose dvišalėse ar daugiašalėse sutartyse nenustatyta kitaip.
III SKYRIUS
PAPILDOMO įsipareigojimų investuotojams DRAUDIMO ĮMOKŲ APSKAIČIAVIMAS
15. Kai maksimali draudimo išmoka ar kita užtikrinimo suma, mokėtina investuotojams pagal valstybės narės ar trečiosios valstybės teisės aktus, yra mažesnė negu maksimali draudimo išmoka, apskaičiuota pagal Įstatymo 21 straipsnio nuostatas, įsipareigojimų investuotojams papildomo draudimo įmoka S apskaičiuojama taip:
S = I × k, kur
k – koeficientas, kuris yra apskaičiuojamas taip:
k = 1 – Du / Dn, kur
Du – maksimali draudimo išmoka ar kita užtikrinimo suma, mokėtina investuotojams pagal užsienio valstybės teisės aktus;
Dn – maksimali draudimo išmoka, nustatyta pagal Įstatymo 21 straipsnio nuostatas;
I – įsipareigojimų investuotojams draudimo įmoka, kuri apskaičiuojama remiantis Įstatymu ir Indėlių ir įsipareigojimų investuotojams draudimo įmokų apskaičiavimo ir išmokėjimo taisyklėmis, patvirtintomis šiuo įsakymu.
IV SKYRIUS
PAPILDOMO ĮSIPAREIGOJIMŲ INVESTUOTOJAMS DRAUDIMO ĮMOKų MOKĖJIMO TVARKA IR TERMINAI
V SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
17. Visas Taisyklėse nurodytas susirašinėjimas vykdomas registruotais laiškais arba pristatant raštus asmeniškai ar per kurjerį ar siunčiant elektroniniu paštu (siunčiant skenuotą pasirašytą dokumentą arba elektroninį dokumentą, pasirašytą saugiu elektroniniu parašu, patvirtintu kvalifikuotu sertifikatu).
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos finansų ministro
2023 m. gruodžio 12 d. įsakymu Nr. 1K-400
Pertvarkymo fondo METINIŲ administravimo įmokų apskaičiavimo metodika
I skyrius
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Pertvarkymo fondo metinių administravimo įmokų apskaičiavimo metodikoje (toliau – Metodika) nustatoma Lietuvos Respublikos indėlių ir įsipareigojimų investuotojams draudimo įstatymo 33 straipsnio 2 dalyje nurodytų Pertvarkymo fondo dalyvių (toliau – Pertvarkymo fondo dalyviai) mokamų Pertvarkymo fondo metinių administravimo įmokų (toliau – administravimo įmoka) apskaičiavimo ir konsultavimosi su Pertvarkymo fondo dalyviais dėl atitinkamų metų administravimo įmokos tvarka.
II skyrius
ADMINISTRAVIMO ĮMOKŲ APSKAIČIAVIMAS
3. Kiekvienais einamaisiais metais iki liepos 15 dienos draudimo įmonė viešoji įstaiga „Indėlių ir investicijų draudimas“ (toliau – draudimo įmonė) apskaičiuoja praėjusių kalendorinių metų Pertvarkymo fondo administravimo išlaidas (toliau – PFI) pagal formulę:
PFI = BI × PFK + SI, kur
BI – praėjusių kalendorinių metų draudimo įmonės faktiškai patirtos bendrosios išlaidos, kurios tiesiogiai ir vienareikšmiškai negali būti priskiriamos vienam draudimo įmonės administruojamam fondui (Pertvarkymo fondui, Indėlių draudimo fondui arba Įsipareigojimų investuotojams draudimo fondui);
SI – praėjusių kalendorinių metų draudimo įmonės faktiškai patirtos specialiosios išlaidos, kurios tiesiogiai susijusios tik su Pertvarkymo fondo administravimu;
PFK – praėjusių kalendorinių metų Pertvarkymo fondo gautų įplaukų sumos ir praėjusių kalendorinių metų bendros Indėlių draudimo fondo, Įsipareigojimų investuotojams draudimo fondo ir Pertvarkymo fondo gautų įplaukų sumos santykis.
4. PFK apskaičiuojama pagal formulę:
PFK = PFĮ / Į, kur
PFĮ – praėjusių kalendorinių metų Pertvarkymo fondo gautų įplaukų suma;
Į – praėjusių kalendorinių metų Indėlių draudimo fondo įplaukų sumos, Įsipareigojimų investuotojams draudimo fondo įplaukų sumos ir Pertvarkymo fondo gautų įplaukų sumos bendra suma.
5. Į apskaičiuojama pagal formulę:
Į = PFĮ + IDFĮ + ĮIDFĮ, kur
PFĮ – praėjusių kalendorinių metų Pertvarkymo fondo gautų įplaukų suma;
IDFĮ – praėjusių kalendorinių metų Indėlių draudimo fondo gautų įplaukų suma;
ĮIDFĮ – praėjusių kalendorinių metų Įsipareigojimų investuotojams draudimo fondo gautų įplaukų suma.
6. Jei PFI mažesnės arba lygios 1 000 eurų, kiekvieno Pertvarkymo fondo dalyvio metinė administravimo įmoka yra 1 000 eurų.
7. Jei PFI didesnės nei 1 000 eurų, draudimo įmonė iki einamųjų metų spalio 15 dienos, Metodikos III skyriuje nustatyta tvarka pasikonsultavusi su Pertvarkymo fondo dalyviais, pateikia draudimo įmonės savininko teises ir pareigas įgyvendinančiai institucijai pagrįstus pasiūlymus dėl visų Pertvarkymo fondo dalyvių administravimo įmokos.
8. Visų Pertvarkymo fondo dalyvių kitais metais mokėtina metinė administravimo įmokos suma (toliau – MĮ) apskaičiuojama pagal formulę:
MĮ = (PFI – PFAĮ) + (1 000 × N), kur
PFAĮ – praėjusių kalendorinių metų bendrai visų Pertvarkymo fondo dalyvių sumokėtų mažiausių administravimo įmokų suma, t. y. kiekvieno Pertvarkymo fondo dalyvio – po 1 000 eurų;
N – Pertvarkymo fondo dalyvių skaičius.
10. Draudimo įmonės savininko teises ir pareigas įgyvendinančiai institucijai patvirtinus MĮ, draudimo įmonė einamaisiais kalendoriniais metais apskaičiuoja konkretaus Pertvarkymo fondo dalyvio kitų kalendorinių metų administravimo įmoką (toliau – AĮD) pagal formulę:
AĮD = (MĮ × DĮK), kur
DĮK – praėjusių kalendorinių metų konkretaus Pertvarkymo fondo dalyvio sumokėtos administravimo įmokų sumos ir praėjusių kalendorinių metų bendrai visų Pertvarkymo fondo dalyvių sumokėtų administravimo įmokų sumos santykis.
11. DĮK apskaičiuojamas pagal formulę:
DĮK = DĮD / PFAĮ, kur
DĮD – praėjusių kalendorinių metų konkretaus Pertvarkymo fondo dalyvio sumokėtos administravimo įmokos suma.
12. Subjektų, kurie įgijo Pertvarkymo fondo dalyvio statusą einamaisiais metais, administravimo įmoka apskaičiuojama pagal šią formulę:
AĮS = 1 000 / 365 × d, kur
AĮS – konkretaus subjekto, einamaisiais metais įgijusio Pertvarkymo fondo dalyvio statusą, administravimo įmoka už einamuosius metus;
d – dienų skaičius nuo Pertvarkymo fondo dalyvio statuso įgijimo dienos iki metų pabaigos įskaitytinai.
III SKYRIUS
KONSULTAVIMASIS su Pertvarkymo fondo dalyviais DĖL ADMINISTRAVIMO ĮMOKOS
15. Draudimo įmonė ne vėliau kaip iki einamųjų metų rugpjūčio 15 dienos Pertvarkymo fondo dalyviams pateikia raštą, kuriame informuoja apie galimą MĮ dydį ir nurodo terminą, per kurį galima pateikti pastabas ir (arba) pasiūlymus. Jeigu iš Pertvarkymo fondo dalyvių gauta esminių pastabų ir (arba) pasiūlymų arba kai, draudimo įmonės nuomone, to reikia, draudimo įmonė gali organizuoti papildomą gautų pastabų ir (arba) pasiūlymų aptarimą su Pertvarkymo fondo dalyviais. Apie planuojamą pastabų ir (arba) pasiūlymų aptarimo laiką, vietą ir planuojamus aptarti klausimus draudimo įmonė raštu informuoja Pertvarkymo fondo dalyvius.
IV SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos finansų ministro
2023 m. gruodžio 12 d. įsakymu Nr. 1K-400
INDĖLIŲ DRAUDIMO SISTEMOS TESTAVIMO NEPALANKIAUSIOMIS SĄLYGOMIS TVARKOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Indėlių draudimo sistemos testavimo nepalankiausiomis sąlygomis tvarkos apraše (toliau – Aprašas) nustatoma indėlių draudimo sistemos testavimo nepalankiausiomis sąlygomis (toliau – testavimas) atlikimo tvarka ir duomenų, reikalingų testavimui atlikti, forma ir pateikimo terminai.
2. Visuose testavimo etapuose vadovaujamasi Europos bankininkystės institucijos 2021 m. rugsėjo 15 d. gairėmis EBA/GL/2021/10 dėl indėlių garantijų sistemų testavimo nepalankiausiomis sąlygomis pagal Direktyvą 2014/49/EB (IGS testavimo nepalankiausiomis sąlygomis gairės) (toliau – Testavimo gairės).
II SKYRIUS
TESTAVIMO PROGRAMA
4. Testavimas atliekamas pagal draudimo įmonės – viešosios įstaigos „Indėlių ir investicijų draudimas“ – savininko teises ir pareigas įgyvendinančios institucijos sprendimu patvirtintą testavimo programą.
6. Testavimo programoje turi būti nustatytas numatomas suplanuotų testavimo pratimų laikas ir numatoma kiekvieno testavimo pratimo apimtis, atsižvelgiant į testavimo formatus ir prielaidas. Testavimo programa turi būti parengta taip, kad per vieną testavimo ciklą būtų atlikti visi Testavimo gairėse nurodyti pagrindiniai testai (Testavimo gairių 3 gairė) ir įvertinti visi Testavimo gairėse nurodyti testavimo rodikliai (Testavimo gairių 4 gairė).
7. Jeigu per testavimo ciklą įvyksta indėlių draudžiamasis įvykis, testavimo programa gali būti keičiama ir vietoj planuoto testo joje numatomas testas, paremtas indėlių draudžiamuoju įvykiu. Tokiu atveju vykdomas testavimo ataskaitų teikimo ir taisomųjų veiksmų etapas.
8. Testavimo programa peržiūrima ir, jei yra poreikis ją keisti, draudimo įmonė, atsižvelgdama į ankstesnio testavimo rezultatus, indėlių draudžiamąjį įvykį arba indėlių draudimo reglamentavimo pokyčius, ne vėliau kaip per vieną mėnesį nuo poreikio keisti testavimo programą atsiradimo dienos draudimo įmonės savininko teises ir pareigas įgyvendinančiai institucijai pateikia pasiūlymus keisti patvirtintą testavimo programą.
III SKYRIUS
TESTAVIMO PLANAVIMAS
12. Testavimo valdymo darbo grupė kiekvienam testavimo programoje nustatytam testavimui parengia testavimo plano projektą, kuriame, atsižvelgiant į testavimo programą, nustatomas testavimo tvarkaraštis, tikslas, formatas, duomenų, reikalingų testavimui atlikti, pateikimo terminai, vertinami testavimo rodikliai ir testavimo pratimų prielaidos, nurodomi testavimo vidaus ir (arba) išorės dalyviai (toliau kartu – testavimo dalyviai) ir, esant poreikiui, testavimo vidaus ir išorės stebėtojai (toliau kartu – testavimo stebėtojai).
13. Draudimo įmonė testavimo plano projektą pateikia jame nurodytiems testavimo dalyviams (išskyrus atliekant testavimą dalyvaujantį (dalyvaujančius) indėlių draudimo sistemos dalyvį (dalyvius)) susipažinti ir pateikti dėl jo nuomones (pastabas ir pasiūlymus) ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo testavimo plano projekto gavimo dienos. Testavimo dalyviai taip pat turi paskirti savo atstovus, kurie dalyvaus atliekant testavimą, ir apie jų paskyrimą informuoti draudimo įmonę per 10 darbo dienų nuo testavimo plano projekto gavimo dienos.
14. Testavimo valdymo darbo grupė įvertina testavimo dalyvių nuomones (pastabas ir pasiūlymus) ir, pagal jas patikslinusi, jeigu reikia, testavimo plano projektą, jį pateikia tvirtinti draudimo įmonės vadovui.
15. Draudimo įmonė, nedelsdama, ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo testavimo plano patvirtinimo dienos, apie jį informuoja Lietuvos banką, draudimo įmonės savininko teises ir pareigas įgyvendinančią instituciją, testavimo dalyvius ir (ar) testavimo stebėtojus (išskyrus atliekant testavimą dalyvaujantį (dalyvaujančius) indėlių draudimo sistemos dalyvį (dalyvius). Testavimo išorės stebėtojai turi paskirti savo atstovus, kurie dalyvaus atliekant testavimą, ir apie jų paskyrimą informuoti draudimo įmonę per 5 darbo dienas nuo testavimo plano gavimo dienos.
16. Patvirtinus testavimo planą, testavimo valdymo darbo grupė turi susisiekti (likus ne mažiau kaip 5 darbo dienoms iki testavimo pradžios) su testavimo dalyviais ir (ar) testavimo stebėtojais ir užtikrinti, kad jie suprastų, kokią funkciją kiekvienas turėtų atlikti vykdant testavimą.
17. Testavimo valdymo darbo grupė, atlikdama savo funkcijas, yra nepriklausoma nuo indėlių draudimo sistemos dalyvių, kitų valstybės institucijų, draudimo įmonės darbuotojų ar bet kokių kitų subjektų. Testavimo valdymo darbo grupei turi būti suteikta visa jos funkcijoms atlikti reikalinga informacija, o likę draudimo įmonės darbuotojai turi suteikti testavimo valdymo darbo grupės funkcijoms atlikti reikalingą pagalbą.
IV SKYRIUS
TESTAVIMAS
19. Realaus indėlių draudžiamojo įvykio imitavimo atveju testavimo dalyviai modeliuoja, kokių veiksmų imtųsi ir kokius sprendimus priimtų pagal testavimo programoje ir testavimo plane nustatytas prielaidas – testavimo dalyviai atlieka veiksmus, kiek įmanoma artimiausius realiam indėlių draudžiamajam įvykiui. Testavimo dalyvių veiksmai turi būti fiksuojami (dokumentuojami) ir informacija apie juos pateikiama testavimo valdymo darbo grupei jos prašymu.
20. Testavimo valdymo darbo grupė iš testavimo dalyvių ir (ar) testavimo stebėtojų surenka informaciją, reikalingą Testavimo gairių 3 ir 4 gairėse aprašytoms testavimo sritims ir rodikliams įvertinti. Testavimo valdymo darbo grupė gali atlikti testavimo plane nustatytus testavimo pratimus, reikalingus Testavimo gairių 3 ir 4 gairėse aprašytoms testavimo sritims ir rodikliams įvertinti.
V SKYRIUS
TESTAVIMO ATASKAITA IR TAISOMIEJI VEIKSMAI
21. Testavimo valdymo darbo grupė per 20 darbo dienų nuo visų testavimo plane suplanuotų testavimo pratimų atlikimo pabaigos parengia testavimo rezultatų išvados projektą, o draudimo įmonė pateikia jį testavimo dalyviams (išskyrus atliekant testavimą dalyvavusį (dalyvavusius) indėlių draudimo sistemos dalyvį (dalyvius)) ir (ar) testavimo stebėtojams susipažinti ir pateikti dėl jo nuomones (pastabas ir pasiūlymus) ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo testavimo rezultatų išvados projekto gavimo dienos.
22. Testavimo valdymo darbo grupė įvertina testavimo dalyvių bei testavimo stebėtojų nuomones (pastabas ir pasiūlymus) ir, pagal jas patikslinusi, jeigu reikia, testavimo rezultatų išvados projektą, jį per 40 darbo dienų nuo testavimo atlikimo pabaigos pateikia tvirtinti draudimo įmonės vadovui.
23. Testavimo rezultatų išvadoje turi būti:
24. Jei testavimo metu nustatyta trūkumų, testavimo valdymo darbo grupė parengia Trūkumų šalinimo plano projektą ir jį, suderinusi su Lietuvos banku ir draudimo įmonės savininko teises ir pareigas įgyvendinančia institucija, pateikia tvirtinti draudimo įmonės vadovui.
25. Draudimo įmonė nedelsdama, ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo Trūkumų šalinimo plano patvirtinimo dienos, apie jį informuoja Lietuvos banką, draudimo įmonės savininko teises ir pareigas įgyvendinančią instituciją ir Trūkumų šalinimo plane nurodytus subjektus.
26. Trūkumų šalinimo plane nurodyti subjektai privalo Trūkumų šalinimo plane nurodytais terminais pašalinti testavimo metu nustatytus trūkumus.
27. Pasibaigus vienam testavimo ciklui, testavimo valdymo darbo grupė, atsižvelgusi į testavimo rezultatų išvadą, parengia Testavimo gairių 1 priede nustatytos formos testavimo ataskaitą ir Testavimo gairių nustatyta tvarka ir terminais ataskaitą pateikia Europos bankininkystės institucijai. Draudimo įmonė testavimo ataskaitą pateikia Lietuvos bankui ir draudimo įmonės savininko teises ir pareigas įgyvendinančiai institucijai. Testavimo ataskaitos teikiamos Europos bankininkystės institucijos ir draudimo įmonės tarpusavio vertinimų ataskaitose arba kitose priemonėse Europos bankininkystės institucijos nustatytais terminais.
VI SKYRIUS
TESTAVIMUI ATLIKTI REIKALINGI DUOMENYS
28. Testavimo plane privalo būti nurodyta, kurie testavimui atlikti teikiami duomenys yra anoniminiai ir kurie koduoti. Anoniminiai duomenys – duomenys, iš kurių pašalinta duomenų subjektą identifikuojanti informacija ir iš kurių negalima nustatyti asmens tapatybės. Koduoti duomenys – duomenys, kuriuose yra duomenų subjektą identifikuojanti informacija, kurie yra užšifruoti (nematomi) ir kurie dešifruojamai (matomi) tik tada, kai yra žinomas dešifravimo raktas.
29. Testavimui atlikti pateikti duomenys saugomi iki Trūkumų šalinimo plano patvirtinimo dienos. Patvirtinus Trūkumų šalinimo planą, testavimui atlikti pateikti duomenys sunaikinami per 5 darbo dienas nuo Trūkumų šalinimo plano patvirtinimo dienos. Jei testavimo metu trūkumų nenustatoma, testavimui atlikti pateikti duomenys sunaikinami per 5 darbo dienas nuo testavimo rezultatų išvados patvirtinimo dienos.
30. Atliekant testavimą dalyvaujantys subjektai privalo užtikrinti testavimo metu gautų duomenų konfidencialumą ir apsaugą. Testavimo rezultatų išvada ir Trūkumų šalinimo planas viešai neskelbiami.
31. Atliekant testavimą, jei tai būtina pagal testavimo planą, testavimo metu naudojami finansų ministro tvirtinamose Indėlių ir įsipareigojimų investuotojams draudimo išmokų apskaičiavimo ir išmokėjimo taisyklėse nurodyti duomenys, reikalingi indėlių draudimo išmokoms apskaičiuoti.
VII SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
33. Visi testavimo valdymo darbo grupės nariai, konkretaus testavimo dalyviai ir testavimo stebėtojai, prieš pradėdami veiklą ir (arba) norėdami susipažinti su testavimo duomenimis, pasirašo konfidencialumo pasižadėjimus (Aprašo priedas).
34. Jeigu testavimas atliekamas bendradarbiaujant su kitų valstybių narių indėlių draudimo sistemų administratoriais, Aprašo nuostatos taikomos, jeigu dvišalėse ar daugiašalėse sutartyse, sudarytose tarp draudimo įmonės ir kitų valstybių narių indėlių draudimo sistemų administratorių, nenustatyta kitų taisyklių.
35. Apraše nurodytus asmens duomenis draudimo įmonė Indėlių draudimo fondo administravimo tikslais gauna ir tvarko vadovaudamasi 2016 m. balandžio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) 2016/679 dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo ir kuriuo panaikinama Direktyva 95/46/EB (Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas) ir Lietuvos Respublikos asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymu.
Indėlių draudimo sistemos testavimo nepalankiausiomis sąlygomis tvarkos aprašo priedas
(Konfidencialumo pasižadėjimo forma)
____________________________________
(institucijos pavadinimas)
KONFIDENCIALUMO PASIŽADĖJIMAS
_________
(data)
_______________
(sudarymo vieta)
Aš, _______________________________________________________ ______________
(vardas, pavardė)
patvirtinu, kad esu susipažinęs (susipažinusi) su 2016 m. balandžio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) 2016/679 dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo ir kuriuo panaikinama Direktyva 95/46/EB (Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas), kitais teisės aktais, reglamentuojančiais asmens duomenų apsaugą, ir pasižadu:
1. saugoti asmens duomenų paslaptį visą darbo laiką ir pasibaigus darbo santykiams, jeigu šie asmens duomenys neskirti skelbti viešai;
2. asmens duomenis tvarkyti tiksliai ir, jeigu reikia, nuolat atnaujinti, ištaisyti ar papildyti netikslius ar neišsamius duomenis ir (ar) sustabdyti tokių asmens duomenų tvarkymą;
3. asmens duomenis tvarkyti tik tokios apimties, kokia būtina jiems tvarkyti ir mano funkcijoms atlikti;
4. asmens duomenis tvarkyti taip, kad duomenų subjektų tapatybę būtų galima nustatyti ne ilgiau, negu to reikia tiems tikslams, dėl kurių šie duomenys buvo tvarkomi, pasiekti, vėliau šiuos duomenis sunaikinti;
5. įgyvendinti teisės aktų, reglamentuojančių asmens duomenų apsaugą, nuostatas dėl asmens duomenų apsaugos nuo neteisėto tvarkymo ar atskleidimo;
6. laikytis kitų teisės aktų, reglamentuojančių asmens duomenų tvarkymą ir apsaugą, nuostatų.
______________________________ __________________ ___________________________
(pareigų pavadinimas) (parašas) (vardas ir pavardė)
––––––––––––––
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos finansų ministro
2023 m. gruodžio 12 d. įsakymu Nr. 1K-400
INFORMAVIMO APIE ATSTOVAVIMĄ VIEŠAJAI ĮSTAIGAI „INDĖLIŲ IR INVESTICIJŲ DRAUDIMAS“ BANKRUTUOJANČIOSE KREDITO ĮSTAIGOSE TVARKOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Informavimo apie atstovavimą viešajai įstaigai „Indėlių ir investicijų draudimas“ bankrutuojančiose kredito įstaigose tvarkos apraše (toliau – Aprašas) reglamentuojama, kokiais klausimais ir kokia tvarka draudimo įmonė – viešoji įstaiga „Indėlių ir investicijų draudimas“ – informuoja:
1.1. draudimo įmonės tarybą – apie bankrutuojančių arba likviduojamų dėl bankroto kredito įstaigų (toliau – bankrutuojančios kredito įstaigos) kreditorių susirinkimuose ir (arba) kreditorių komitetų posėdžiuose draudimo įmonės siūlomus priimti sprendimus;
II SKYRIUS
INFORMAVIMO TVARKA
3. Draudimo įmonė, prieš balsuodama bankrutuojančių kredito įstaigų kreditorių susirinkimuose ir (arba) kreditorių komitetuose, draudimo įmonės tarybai pateikia informaciją kartu su draudimo įmonės siūloma pozicija šiais kreditorių susirinkimo ir (arba) kreditorių komiteto darbotvarkės klausimais:
3.3. dėl kredito įstaigos bankroto proceso administravimo išlaidų, įskaitant nemokumo administratoriaus atlygį, sąmatos tvirtinimo;
3.4. dėl kredito įstaigai priklausančio juridinio asmens kvalifikuotosios įstatinio kapitalo ir (arba) balsavimo teisių dalies, kaip ji apibrėžta Lietuvos Respublikos finansų įstaigų įstatyme, perleidimo;
3.5. dėl kredito įstaigos turto, kurio vieneto balansinė vertė yra didesnė negu 300 000 eurų, pradinės (minimalios) pardavimo kainos ir (ar) pardavimo tvarkos nustatymo;
4. Dėl Aprašo 3 punkte nurodytų klausimų bankrutuojančių kredito įstaigų kreditorių susirinkimuose ir (arba) kreditorių komitetuose draudimo įmonė balsuoja atsižvelgdama į draudimo įmonės tarybos pastabas ir pasiūlymus.
5. Draudimo įmonės tarybai teikiant informaciją apie siūlomus draudimo įmonės sprendimų Aprašo 3 punkte nurodytais klausimais projektus, dėl kurių būtų balsuojama bankrutuojančių kredito įstaigų kreditorių susirinkimuose ir (arba) kreditorių komitetuose, nurodoma:
6. Informaciją draudimo įmonės tarybai teikia ir Aprašo 3 punkte nurodytus klausimus draudimo įmonės tarybai pristato draudimo įmonės vadovas arba jo pavedimu kitas draudimo įmonės darbuotojas.
7. Draudimo įmonės tarybai sutikus, informaciją Aprašo 3 punkte nurodytais klausimais pristatyti gali būti kviečiami bankrutuojančių kredito įstaigų nemokumo administratoriai.
8. Draudimo įmonės vadovas pasibaigus kalendorinių metų ketvirčiui per vieną mėnesį draudimo įmonės savininko teises ir pareigas įgyvendinančiai institucijai ir draudimo įmonės tarybai pateikia atstovavimo draudimo įmonei kiekvienoje bankrutuojančioje kredito įstaigoje ataskaitas, kurių kiekvienoje nurodoma bankrutuojančios kredito įstaigos:
Informavimo apie atstovavimą viešajai įstaigai „Indėlių ir investicijų draudimas“ bankrutuojančiose kredito įstaigose tvarkos aprašo
priedas
(Turto, pajamų ir išlaidų pokyčio ataskaitos forma)
_______________________________________
(kredito įstaigos pavadinimas)
TURTO, PAJAMŲ IR IŠLAIDŲ POKYČIO ATASKAITA
_________________ Nr. ________
(sudarymo data)
_______________________________
(sudarymo vieta)
Eil. Nr. |
Turto rūšis |
Suma, tūkst. eurų |
||||
Indėlių draudžiamojo įvykio dieną |
Ataskaitiniu laikotarpiu (kalendorinių metų ketvirčiai) |
|||||
(konkretaus kalendorinių metų ketvirčio pabaigoje) |
... |
... |
... |
|||
1. |
Turtas, iš viso: |
|
|
|
|
|
1.1. |
pinigai sąskaitose |
|
|
|
|
|
1.2. |
suteiktos paskolos |
|
|
|
|
|
1.3. |
investicijos į patronuojamąsias įmones |
|
|
|
|
|
1.4. |
vertybiniai popieriai (toliau – VP) |
|
|
|
|
|
1.5. |
kitas finansinis turtas, išskyrus VP (debitorių skolos, reikalavimo teisės ir pan.) |
|
|
|
|
|
1.6. |
kredito įstaigos turtas: |
|
|
|
|
|
1.6.1. |
nekilnojamasis turtas |
|
|
|
|
|
1.6.2. |
kitas ilgalaikis materialusis turtas |
|
|
|
|
|
1.7. |
nematerialusis turtas |
|
|
|
|
|
1.8. |
kitas turtas (nurodyti) |
|
|
|
|
|
|
Pajamų, išlaidų rūšis |
Suma, tūkst. eurų |
||||
Iš viso nuo indėlių draudžiamojo įvykio dienos |
Per konkretų kalendorinių metų ketvirtį |
... |
... |
... |
||
2. |
Pajamos, iš viso: |
|
|
|
|
|
2.1. |
iš suteiktų paskolų: |
|
|
|
|
|
2.1.1. |
grąžintos ir parduotos paskolos |
|
|
|
|
|
2.1.2. |
palūkanos ir delspinigiai |
|
|
|
|
|
2.2. |
iš turto pardavimo: |
|
|
|
|
|
2.2.1. |
patronuojamųjų įmonių pardavimo pajamos |
|
|
|
|
|
2.2.2. |
VP pardavimo, išpirkimo pajamos, atkarpos, palūkanos |
|
|
|
|
|
2.2.3. |
kito finansinio turto pardavimo pajamos |
|
|
|
|
|
2.2.4. |
nekilnojamojo turto pardavimo pajamos |
|
|
|
|
|
2.2.5. |
kito ilgalaikio materialiojo turto pardavimo pajamos |
|
|
|
|
|
2.2.6. |
nematerialiojo turto pardavimo pajamos |
|
|
|
|
|
2.3. |
pajamos už nuomojamą turtą |
|
|
|
|
|
2.4. |
kitos pajamos (nurodyti) |
|
|
|
|
|
3. |
Išlaidos, iš viso: |
|
|
|
|
|
3.1. |
kredito įstaigos išlaikymo (veiklos) išlaidos: |
|
|
|
|
|
3.1.1. |
kredito įstaigos personalo išlaikymo išlaidos |
|
|
|
|
|
3.1.2. |
kitos kredito įstaigos veiklos išlaidos (komunalinių paslaugų, mokesčių) |
|
|
|
|
|
3.2. |
išlaidos konsultantams: |
|
|
|
|
|
3.2.1. |
išlaidos dėl teisinių klausimų |
|
|
|
|
|
3.2.2. |
išlaidos kitiems konsultantams |
|
|
|
|
|
3.3. |
patronuojamųjų įmonių valdymo išlaidos |
|
|
|
|
|
3.4. |
kitos išlaidos (nurodyti) |
|
|
|
|
|
3.5. |
kredito įstaigos nemokumo administratoriaus atlygis |
|
|
|
|
|
____________________________ __________________ ________________________
(pareigų pavadinimas) (parašas) (vardas, pavardė)
–––––––––––––––––––––
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos finansų ministro
2024 m. sausio 8 d. įsakymu Nr. 1K-6
VIEŠOSIOS ĮSTAIGOS „INDĖLIŲ IR INVESTICIJŲ DRAUDIMAS“ KOMUNIKACIJOS TVARKOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Viešosios įstaigos „Indėlių ir investicijų draudimas“ komunikacijos tvarkos apraše (toliau – Aprašas) nustatoma, kokios komunikacijos politikos (toliau – komunikacija) laikosi draudimo įmonė – viešoji įstaiga „Indėlių ir investicijų draudimas“ – informuodama apie savo veiklą visuomenę.
2. Draudimo įmonės komunikacijos tikslas – suprantama ir prieinama forma viešai skelbti informaciją apie draudimo įmonę, kad ši informacija taptų patikimu pagrindu visuomenei vertinti draudimo įmonės veiklą ir pasiektus veiklos rezultatus, kurtų gerą draudimo įmonės reputaciją, ekspertinį įvaizdį, užtikrintų visuomenės žinomumo apie draudimo įmonę ir jos veiklą didinimą, atspindėtų draudimo įmonės veiklos naujienas, vykdomą edukaciją ar kitus veiksmus.
II SKYRIUS
DRAUDIMO ĮMONĖS KOMUNIKACIJOS PRINCIPAI IR TIKSLAI
4. Draudimo įmonės komunikacija grindžiama šiais principais:
4.3. pasiekiamumo – informacija turi būti perteikiama aiškiai, operatyviai ir būti lengvai pasiekiama, išskyrus informaciją, kurios viešas skelbimas ribojamas teisės aktais;
5. Draudimo įmonės komunikacija planuojama ir įgyvendinama siekiant šių tikslų:
5.1. didinti visuomenės žinias apie indėlių ir įsipareigojimų investuotojams draudimo sistemą ir jos veikimą, draudimo įmonės veiklą, jos reikšmę, taip pat didinti ir išlaikyti visuomenės pasitikėjimą finansų sistema bei indėlių ir įsipareigojimų investuotojams draudimo sistemos žinomumo lygį;
III SKYRIUS
DRAUDIMO ĮMONĖS KOMUNIKACIJOS ĮGYVENDINIMO BŪDAI
7. Komunikacija draudimo įmonėje įgyvendinama 3 pagrindiniais būdais:
7.1. korporatyviniu – draudimo įmonės vertybių, strateginių tikslų, organizacinių procesų, finansinių rezultatų viešinimas, tiesioginė draudimo įmonės direktoriaus ir kitokia organizacinė komunikacija;
7.2. proaktyviu – pačios draudimo įmonės inicijuojama naujienų sklaida, kryptingai pagal iš anksto parengtą planą viešinamos strateginės draudimo įmonės naujienos;
IV SKYRIUS
DRAUDIMO ĮMONĖS KOMUNIKACIJOS KANALAI IR JUOSE SKELBIAMA INFORMACIJA
8. Siekiant užtikrinti informacijos apie draudimo įmonę sklaidą, numatomi šie draudimo įmonės komunikacijos kanalai:
8.2. skaitmeninės komunikacijos kanalai – paskyros socialiniuose tinkluose „Facebook“, „LinkedIn“, „YouTube“ ir kituose;
8.4. elektroniniai ir spausdintiniai leidiniai, kuriuose pristatoma pagrindinė informacija apie draudimo įmonę, jos veiklą, metinius veiklos rezultatus ir kita aktuali informacija;
9. Draudimo įmonės komunikacijos kanalai ar jų derinys parenkami pagal konkrečius komunikacijos tikslus ir atsižvelgiant į norimos pasiekti visuomenės informacinius lūkesčius.
10. Draudimo įmonės interneto svetainėje, socialiniuose tinkluose ir visuomenės informavimo priemonių atstovams skelbiama informacija – bendra kontaktinė informacija, informacija apie draudimo įmonės veiklos sritis, teikiamas paslaugas, draudimo įmonės naujienas, keičiamus ar įsigaliojusius teisės aktus, reglamentuojančius draudimo įmonės veiklą, indėlių ir įsipareigojimų investuotojams draudimo sąlygas, indėlių ir įsipareigojimų investuotojams draudimo išmokų išmokėjimo tvarką. Ši informacija yra reguliariai peržiūrima ir atnaujinama.
V SKYRIUS
DRAUDIMO ĮMONĖS KOMUNIKACIJA SU VISUOMENE
11. Draudimo įmonė komunikacijos priemonėmis ir naudojamais komunikacijos kanalais su visuomene palaiko glaudžius, dalykiškus ir abipusiu pasitikėjimu grindžiamus santykius.
VI SKYRIUS
DRAUDIMO ĮMONĖS VYKDOMOS APKLAUSOS
13. Siekdama sužinoti visuomenės ir indėlių ir įsipareigojimų investuotojams draudimo sistemos dalyvių žinomumo apie draudimo įmonę ir jos veiklą lygį, nustatyti jų suvokimo apie draudimo įmonės reikšmę finansų sektoriuje lygį, taip pat nustatyti, kokiais kanalais pasiekti visuomenę, kad Apraše nustatytų draudimo įmonės komunikacijos tikslų siekimas būtų efektyvus, o rezultatai pamatuoti, draudimo įmonė periodiškai vykdo:
14. Visuomenės ir indėlių ir įsipareigojimų investuotojams draudimo sistemos dalyvių apklausos (toliau kartu – apklausos) vykdomos pagal poreikį ir (arba) kaip numatyta draudimo įmonės veiklos strategijoje, tačiau siektina, kad būtų vykdomos ne rečiau kaip vieną kartą per kalendorinius metus.
Papildyta priedu:
Nr. 1K-6, 2024-01-08, paskelbta TAR 2024-01-08, i. k. 2024-00226
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos finansų ministro
2024 m. sausio 8 d. įsakymu Nr. 1K-6
VIEŠOSIOS ĮSTAIGOS „INDĖLIŲ IR INVESTICIJŲ DRAUDIMAS“ VEIKLOS VERTINIMO TVARKOS APRAŠAS
1. Viešosios įstaigos „Indėlių ir investicijų draudimas“ veiklos vertinimo tvarkos apraše (toliau – Aprašas) nustatoma draudimo įmonės – viešosios įstaigos „Indėlių ir investicijų draudimas“ – veiklos (draudimo įmonės veiklos strategijoje nustatytų veiklos tikslų (toliau – nustatyti veiklos tikslai) pasiekimo) vertinimo tvarka.
2. Draudimo įmonės nustatytų veiklos tikslų pasiekimo rezultatų atitiktį nustatytiems veiklos tikslams vertina Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau – ministerija) Finansų rinkų politikos departamentas (toliau – FRPD).
3. Likus ne mažiau kaip 4 mėnesiams iki draudimo įmonės vadovo kadencijos pabaigos jis parengia draudimo įmonės veiklos strategijos įgyvendinimo ataskaitą už praėjusios kadencijos laikotarpį (toliau – ataskaita), kurioje pateikiami nustatytų veiklos tikslų pasiekimo rezultatai ir veiklos vykdymo aprašymas, taip pat pateikiamos turimos audituotos finansinės ataskaitos.
5. Draudimo įmonės tarybai patvirtinus pateiktą ataskaitą, draudimo įmonės vadovas ataskaitą teikia ministerijai.
6. FRPD pagal ataskaitoje pateiktą informaciją įvertina, ar draudimo įmonė pasiekė nustatytus veiklos tikslus, ir parengia veiklos tikslų pasiekimo vertinimo išvadą (toliau – vertinimo išvada). Vertinimo išvadoje turi būti atsižvelgta į šiuos kriterijus:
6.1. veiklos rezultatas yra teigiamas, kai nustatyti veiklos tikslai buvo pasiekti ir tai pagrįsta duomenimis, informacija;
6.2. veiklos rezultatas yra patenkinamas, kai ne visi veiklos tikslai buvo pasiekti ir yra paaiškintos priežastys, pateikti duomenys, informacija;
7. Finansų ministras, gavęs vertinimo išvadą, sprendžia, ar draudimo įmonės vadovą skirti kitai kadencijai.
Papildyta priedu:
Nr. 1K-6, 2024-01-08, paskelbta TAR 2024-01-08, i. k. 2024-00226
Pakeitimai:
1.
Lietuvos Respublikos finansų ministerija, Įsakymas
Nr. 1K-6, 2024-01-08, paskelbta TAR 2024-01-08, i. k. 2024-00226
Dėl finansų ministro 2023 m. gruodžio 12 d. įsakymo Nr. 1K-400 „Dėl Lietuvos Respublikos indėlių ir įsipareigojimų investuotojams draudimo įstatymo įgyvendinimo“ pakeitimo