Sprendimas netenka galios 2018-09-05:
Kelmės rajono savivaldybės taryba, Sprendimas
Nr. T-272, 2018-08-30, paskelbta TAR 2018-09-04, i. k. 2018-13928
Dėl Vienkartinių, tikslinių ir periodinių pašalpų skyrimo ir mokėjimo tvarkos aprašo patvirtinimo
Suvestinė redakcija nuo 2017-10-28 iki 2018-09-04
Sprendimas paskelbtas: TAR 2015-12-23, i. k. 2015-20342
KELMĖS RAJONO SAVIVALDYBĖS
TARYBA
SPRENDIMAS
DĖL VIENKARTINIŲ PAŠALPŲ SKYRIMO IR MOKĖJIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
2015 m. gruodžio 22 d. Nr. T-325(E)
Kelmė
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 16 straipsnio 2 dalies 38 punktu, 18 straipsnio 1 dalimi, Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo 4 straipsnio 2 dalimi, Kelmės rajono savivaldybės taryba nusprendžia:
2. Laikyti netekusiu galios Kelmės rajono savivaldybės tarybos 2014 m. vasario 17 d. sprendimą Nr. T-46 „Dėl Vienkartinės piniginės socialinės paramos nepasiturintiems Kelmės rajono gyventojams skyrimo ir mokėjimo tvarkos aprašo patvirtinimo“.
Šis sprendimas gali būti skundžiamas Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.
PATVIRTINTA
Kelmės rajono
savivaldybės tarybos
2015 m. gruodžio 22 d.
sprendimu Nr. T-325(E)
VIENKARTINIŲ PAŠALPŲ SKYRIMO IR MOKĖJIMO TVARKOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Vienkartinių pašalpų skyrimo ir mokėjimo tvarkos aprašas (toliau – Tvarkos aprašas) nustato vienkartinių pašalpų skyrimo sąlygas ir dydžius, prašymų ir dokumentų pateikimo, pašalpų išmokėjimo tvarką.
2. Vienkartinė pašalpa skiriama siekiant padėti bendrai gyvenantiems asmenims arba vienam gyvenančiam asmeniui, atsidūrusiems sunkioje materialinėje padėtyje, susidariusioje dėl įvykusios nelaimės, asmens sveikatos sutrikimų, kada nepakanka valstybės teikiamos socialinės paramos ir yra išnaudotos visos kitų pajamų gavimo galimybės bei artimųjų ar bendruomenės parama.
3. Vienkartinė pašalpa gali būti skiriama nuolatiniams Lietuvos Respublikos gyventojams, kurie yra deklaravę gyvenamąją vietą Kelmės rajono savivaldybėje arba įtraukti į savivaldybės gyvenamosios vietos neturinčių asmenų apskaitą.
5. Šiame Tvarkos apraše vartojamos sąvokos:
Bendrai gyvenantys asmenys – sutuoktiniai ir jų vaikai (įvaikiai) iki 18 metų; susituokęs asmuo, su kuriuo teismo sprendimu dėl sutuoktinių gyvenimo skyrium yra likę gyventi jų nepilnamečiai vaikai (įvaikiai), arba vienas iš tėvų ir jo vaikai (įvaikiai) iki 18 metų; neįregistravę santuokos ir bendrą ūkį tvarkantys pilnamečiai ar veiksniais pripažinti nepilnamečiai vyras ir moteris ir jų vaikai (įvaikiai) iki 18 metų. Į bendrai gyvenančių asmenų sudėtį taip pat įskaitomi dirbantys (taip pat savarankiškai dirbantys), jeigu per mėnesį jų gaunamos pajamos yra mažesnės kaip 1 valstybės remiamų pajamų dydis, arba nedirbantys (taip pat savarankiškai nedirbantys), nesusituokę ir savo vaikų (įvaikių) neauginantys pilnamečiai vaikai (įvaikiai) iki 24 metų, kurie mokosi pagal bendrojo ugdymo programą ar pagal formaliojo profesinio mokymo programą arba studijuoja aukštojoje mokykloje (studentai), įskaitant akademinių atostogų dėl ligos ar nėštumo laikotarpį, taip pat pilnamečiai vaikai (įvaikiai) nuo bendrojo ugdymo programos baigimo dienos iki tų pačių metų rugsėjo 1 dienos.
Vienas gyvenantis asmuo – vienas gyvenantis vyresnis kaip 18 metų asmuo arba veiksniu pripažintas nepilnametis, kuris yra nesusituokęs (įskaitant santuoką nutraukusius asmenis), taip pat susituokęs, tačiau teismo sprendimu gyvenantis skyrium, neturintis vaikų (įvaikių) arba jų turintis, tačiau teismo sprendimu dėl sutuoktinių gyvenimo skyrium ar dėl santuokos nutraukimo vaikai (įvaikiai) yra likę gyventi su kitu sutuoktiniu.
Socialinė rizika – veiksniai ir aplinkybės, dėl kurių asmenys patiria ar yra pavojus jiems patirti socialinę atskirtį: suaugusiųjų socialinių įgūdžių tinkamai prižiūrėti ir ugdyti vaikus (įvaikius) stoka ar nebuvimas; vaikų (įvaikių) visapusiško fizinio, protinio, dvasinio, dorovinio vystymosi ir saugumo sąlygų neužtikrinimas; psichologinė, fizinė ar seksualinė prievarta; smurtas; įsitraukimas ar polinkis įsitraukti į nusikalstamą veiklą; piktnaudžiavimas narkotinėmis, psichotropinėmis medžiagomis, alkoholiu, priklausomybė nuo narkotinių, psichotropinių medžiagų, alkoholio, azartinių lošimų; elgetavimas, valkatavimas, skurdas ir benamystė; motyvacijos dalyvauti darbo rinkoje stoka ar nebuvimas.
Bazinė socialinė išmoka (toliau – BSI) – nustatyta tvarka Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtintas bazinės socialinės išmokos dydis.
Globėjas – įstatymų nustatyta tvarka paskirtas vaiko globėjas (rūpintojas);
Neįgalusis – asmuo, kuriam Lietuvos Respublikos neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymo nustatyta tvarka nustatytas neįgalumo lygis arba 55 procentų ir mažesnis darbingumo lygis, arba specialiųjų poreikių lygis.
Punkto pakeitimai:
Nr. T-327, 2017-10-26, paskelbta TAR 2017-10-27, i. k. 2017-16931
II SKYRIUS
VIENKARTINIŲ PAŠALPŲ SKYRIMO SĄLYGOS IR DYDŽIAI
7. Vienkartinė pašalpa gali būti skiriama bendrai gyvenantiems asmenims ar vienam gyvenančiam asmeniui, įvertinus buities sąlygas, gaunamas pajamas, turimą turtą ir kitas turinčias reikšmės aplinkybes, šiais atvejais:
7.2. gydymosi išlaidoms iš dalies kompensuoti sunkios ligos, nurodytos Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymu patvirtintame sunkių ligų sąraše, traumos ar sudėtingos operacijos atvejais – iki 7 bazinių socialinių išmokų dydžio;
7.3. ortopedijos techninių priemonių įsigijimo išlaidoms iš dalies kompensuoti – iki 20 bazinių socialinių išmokų dydžio;
7.4. akinių ir kitų nekompensuojamų techninės pagalbos priemonių išlaidoms iš dalies kompensuoti – iki 5 bazinių socialinių išmokų dydžio;
7.5. sumokėti už sveikatos draudimą, kai jo neturinčiam asmeniui reikalingas gydymas (lėšos pervedamos valstybinėms ligonių kasoms) – iki 2 bazinių socialinių išmokų dydžio;
7.6. įsiskolinimams už būsto nuomą, elektrą, komunalines ir kitas būsto išlaikymo paslaugas sumokėti šias paslaugas teikiančioms įstaigoms, kai skolos susidarė dėl objektyvių, pateisinamų priežasčių – iki 10 bazinių socialinių išmokų dydžio;
7.7. įsigyti kietajam kurui, kai bendrai gyvenantys asmenys ar vienas gyvenantis asmuo dėl objektyvių priežasčių negali gauti kompensacijos kietajam kurui įsigyti Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatyme nustatyta tvarka – iki 5 bazinių socialinių išmokų dydžio;
7.8. šeimoms, kurių vaikai serga onkologine liga arba vaikams reikalingi klausos aparatai ar insulino pompos – iki 20 bazinių socialinių išmokų dydžio;
7.9. priklausomybės ligomis sergantiems asmenims gydymo išlaidoms iš dalies kompensuoti – iki 5 bazinių socialinių išmokų dydžio;
7.10. užsienyje mirusių (žuvusių) asmenų palaikų parvežimo išlaidoms į Lietuvos Respubliką iš dalies kompensuoti – iki 25 bazinių socialinių išmokų dydžio;
7.11. neįgaliems asmenims būsto pritaikymo, techninių pagalbos priemonių įsigijimo ir įrengimo išlaidoms iš dalies kompensuoti, jeigu asmuo pats savarankiškai atliko pritaikymo darbus – iki 20 bazinių socialinių išmokų dydžio;
7.12. kitais šiame Tvarkos apraše nenumatytais atvejais, tačiau Kelmės rajono savivaldybės socialinės paramos klausimams spręsti komisijos motyvuotais siūlymais – iki 3 bazinių socialinių išmokų dydžio.
7.13. neįgaliems asmenims, piniginę socialinę paramą gaunančioms šeimoms (vieniems gyvenantiems asmenims) būsto pritaikymo, sanitarinių įrenginių, buitinių biologinių valymo įrenginių, vandentiekio įrenginių ir jo įvado, nuotekų įrenginių ir įvado prijungimo prie buitinių nuotekų tinklo išlaidoms iš dalies dalies kompensuoti bei kitoms reikmėms – iki 50 bazinių socialinių išmokų dydžio
Papildyta papunkčiu:
Nr. T-327, 2017-10-26, paskelbta TAR 2017-10-27, i. k. 2017-16931
7.14. vaikus globojančioms (rūpinančioms) šeimoms, šeimynoms socialinių paslaugų veiklai užtikrinti bei kitoms reikmėms – 60 iki bazinių socialinių išmokų dydžio.
Papildyta papunkčiu:
Nr. T-327, 2017-10-26, paskelbta TAR 2017-10-27, i. k. 2017-16931
III SKYRIUS
PRAŠYMŲ IR DOKUMENTŲ PATEIKIMAS
10. Kelmės rajono gyventojai prašymus dėl vienkartinės pašalpos skyrimo pateikia seniūnijose ar Socialinės paramos skyriuje pagal faktinę gyvenamąją vietą.
11. Kreipiantis dėl vienkartinės pašalpos, būtina pateikti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą ir prašymą skirti vienkartinę pašalpą. Prie prašymo, priklausomai nuo aplinkybių, pateikiami šie dokumentai:
11.2. bendrai gyvenančių asmenų ar vieno gyvenančio asmens pažyma apie paskutinių 3 mėnesių pajamas iki kreipimosi arba kreipimosi mėnesio pajamas, jeigu, lyginant su praėjusiais 3 mėnesiais, pasikeitė pajamų šaltinis;
11.4. išrašai iš asmens sveikatos istorijos (ne senesni nei paskutinių 12-os mėnesių iki kreipimosi) bei patirtų išlaidų pateisinamieji dokumentai.
IV SKYRIUS
VIENKARTINIŲ PAŠALPŲ SKYRIMAS IR IŠMOKĖJIMAS
12. Prašymą vienkartinei pašalpai skirti priėmęs seniūnijos specialistas socialiniam darbui, seniūnijos specialistas ar Socialinės paramos skyriaus vyriausiasis specialistas išmokoms jį užregistruoja informacinėje sistemoje „Parama“ prašymo pateikimo dieną. Nuo prašymo pateikimo per 15 darbo dienų yra surašomas buities ir gyvenimo sąlygų patikrinimo aktas.
13. Prašymai su pridėtais dokumentais pateikiami Kelmės rajono savivaldybės Socialinės paramos klausimams spręsti komisijai, kuri, juos apsvarsčius, teikia pasiūlymus dėl vienkartinių pašalpų skyrimo (neskyrimo) Socialinės paramos skyriaus vedėjui.
14. Socialinės paramos skyriaus vedėjas priima sprendimą dėl vienkartinės pašalpos skyrimo (neskyrimo).
15. Duomenys apie vienkartinių pašalpų skyrimą (neskyrimą) įvedami į socialinės paramos informacinę sistemą „Parama“.
16. Pareiškėjas per 5 darbo dienas po sprendimo dėl paramos skyrimo (neskyrimo) priėmimo informuojamas jam patogiu prašyme nurodytu būdu (paštu, el. paštu, telefonu). Pranešime nurodomas skirtos paramos dydis. Prašymo netenkinimo atveju nurodoma neskyrimo priežastis, taip pat nurodoma sprendimo apskundimo tvarka.
17. Skirta vienkartinė pašalpa po sprendimo skirti paramą per 10 darbo dienų pervedama į prašyme nurodytą pareiškėjo banko sąskaitą. Socialinės rizikos asmenims ir socialinės rizikos šeimoms vienkartinė pašalpa išmokama dalyvaujant socialiniam darbuotojui darbui su socialinės rizikos grupės šeimomis ir vaikais ar kitu būdu.
V SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
19. Asmuo, pateikęs prašymą skirti vienkartinę pašalpą, privalo sudaryti galimybę patikrinti jo gyvenimo sąlygas, užimtumą ir atsako už pateiktos informacijos apie bendrai gyvenančius asmenis, gaunamas pajamas, turimą turtą ir kitų duomenų teisingumą.
20. Pareiškėjui, gyvenamoje vietoje nesudariusiam sąlygų patikrinti buities ir gyvenimo sąlygų bei surašyti patikrinimo akto, vienkartinė pašalpa neskiriama.
21. Už vienkartinių pašalpų prašymų priėmimą, tvarkingą ir teisingą dokumentų pateikimą Kelmės rajono savivaldybės socialinės paramos klausimams spręsti komisijai atsako seniūnijų specialistai socialiniam darbui, seniūnijų specialistai ar Socialinės paramos skyriaus vyriausieji specialistai išmokoms.
Pakeitimai:
1.
Kelmės rajono savivaldybės taryba, Sprendimas
Nr. T-327, 2017-10-26, paskelbta TAR 2017-10-27, i. k. 2017-16931
Dėl Kelmės rajono savivaldybės tarybos 2015 m. gruodžio 22 d. sprendimo Nr. T-325 (E) „Dėl Vienkartinių pašalpų skyrimo ir mokėjimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ papildymo