Įsakymas netenka galios 2021-01-26:

Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Įsakymas

Nr. A1-76, 2021-01-25, paskelbta TAR 2021-01-25, i. k. 2021-01269

Dėl Įvaikinimo organizavimo Lietuvos Respublikoje tvarkos aprašo patvirtinimo

 

Suvestinė redakcija nuo 2016-04-01 iki 2021-01-25

 

Įsakymas paskelbtas: TAR 2016-01-07, i. k. 2016-00410

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRO

2004 M. BIRŽELIO 18 D. ĮSAKYMO NR. A1-154 „DĖL ĮVAIKINTOJŲ PASIRENGIMO ĮVAIKINTI VAIKĄ PATIKRINIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2016 m. sausio 6 d. Nr. A1-6

Vilnius

 

 

1. P a k e i č i u Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2004 m. birželio 18 d. įsakymą Nr. A1-154 „Dėl Įvaikintojų pasirengimo įvaikinti vaiką patikrinimo tvarkos aprašo patvirtinimo“:

1.1. Pakeičiu preambulę ir ją išdėstau taip:

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 3.217 straipsniu, Įvaikinimo apskaitos Lietuvos Respublikoje tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. rugsėjo 10 d. nutarimu Nr. 1422 „Dėl Įvaikinimo apskaitos Lietuvos Respublikoje tvarkos aprašo patvirtinimo“, 16 punktu ir vykdydama Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2000 m. gruodžio 27 d. nutarimo Nr. 1506 „Dėl Lietuvos Respublikos civilinio kodekso įgyvendinimo priemonių plano patvirtinimo“ 3.7.1 papunktį,“.

1.2. Pakeičiu nurodytu įsakymu patvirtintą Įvaikintojų pasirengimo įvaikinti vaiką patikrinimo tvarkos aprašą:

1.2.1. Pakeičiu I skyriaus pavadinimą ir jį išdėstau taip:

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS“.

1.2.2. Pakeičiu 2 punktą ir jį išdėstau taip:

2. Įvaikintojų pasirengimo įvaikinti vaiką patikrinimas vykdomas vadovaujantis Lietuvos Respublikos Konstitucija, 1993 metų Hagos konvencija dėl vaikų apsaugos ir bendradarbiavimo tarptautinio įvaikinimo srityje (toliau vadinama – Hagos konvencija), Lietuvos Respublikos civiliniu kodeksu, Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodeksu, Įvaikinimo apskaitos Lietuvos Respublikoje tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. rugsėjo 10 d. nutarimu Nr. 1422 „Dėl Įvaikinimo apskaitos Lietuvos Respublikoje tvarkos aprašo patvirtinimo“ (toliau vadinama – Įvaikinimo apskaitos tvarkos aprašas), Medicininių kontraindikacijų, kurioms esant asmenys negali būti įvaikintojai, sąrašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro ir Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2001 m. liepos 24 d. įsakymu Nr. 404/96 „Dėl Medicininių kontraindikacijų, kurioms esant asmenys negali būti įvaikintojai, sąrašo patvirtinimo“ (toliau vadinama – Kontraindikacijų sąrašas), ir šiuo Aprašu.“

1.2.3. Pakeičiu 3 punktą ir jį išdėstau taip:

3. Šiame Apraše vartojamos sąvokos:

3.1. Atestuoti socialiniai darbuotojai – asmenys, įgiję teisę vykdyti asmenų, siekiančių globoti (rūpintis) ar įvaikinti vaiką, patikrinimą.

3.2. Įstaiga – juridinis asmuo, dalyvavęs projektų dėl globėjų (rūpintojų) ir įtėvių paieškos, rengimo, atrankos, konsultavimo ir pagalbos jiems teikimo paslaugų atrankos konkurse ir gavęs valstybės finansavimą, kuriame dirba atestuoti socialiniai darbuotojai.

3.3. Įvaikintojai – Lietuvos Respublikos piliečiai (toliau vadinami – piliečiai) ir užsieniečiai, taip pat ir sutuoktiniai, kurių vienas yra Lietuvos Respublikos pilietis, o kitas – užsienietis, nuolat gyvenantys Lietuvos Respublikoje, ar asmenys be pilietybės, nuolat gyvenantys Lietuvos Respublikoje (toliau vadinami – užsieniečiai), pateikę prašymą dėl įvaikinimo deklaruotos gyvenamosios vietos savivaldybės Vaiko teisių apsaugos tarnybai (skyriui) (toliau vadinama – Vaiko teisių apsaugos tarnyba).

3.4. Įvaikintojų pasirengimo įvaikinti vaiką patikrinimas – ne ilgiau kaip 7 mėnesius nuo dokumentų Vaiko teisių apsaugos tarnybai pateikimo dienos trunkantis atestuotų socialinių darbuotojų atliekamas įvaikintojų pasirengimo įvaikinti vaiką pradinis įvertinimas, jų mokymo organizavimas bei išvados dėl įvaikintojų pasirengimo įvaikinti vaiką parengimas.“

1.2.4. Pakeičiu II skyriaus pavadinimą ir jį išdėstau taip:

II SKYRIUS

ĮVAIKINTOJŲ PASIRENGIMO ĮVAIKINTI VAIKĄ PRADINIS ĮVERTINIMAS“.

 

1.2.5. Pakeičiu 4 punktą ir jį išdėstau taip:

4. Vaiko teisių apsaugos tarnyba, gavusi Įvaikinimo apskaitos tvarkos aprašo 14 ir 22 punktuose nurodytus įvaikintojų dokumentus, išskyrus nurodytus Įvaikinimo apskaitos tvarkos aprašo 22.2 ir 22.9 papunkčiuose, ne ilgiau kaip per 1 mėnesį:

4.1. patikrina, ar įvaikintojai nėra teismo pripažinti neveiksniais šioje srityje ar ribotai veiksniais šioje srityje, ar jiems nebuvo ar nėra apribota tėvų valdžia, ar jie nebuvo vaiko globėjais (rūpintojais) ir globa (rūpyba) nebuvo panaikinta dėl jų kaltės, ar jie neserga Kontraindikacijų sąraše nurodytomis ligomis, kurioms esant jie negalėtų įvaikinti vaiko;

4.2. kreipiasi į Informatikos ir ryšių departamentą prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos su prašymu išduoti pažymas apie įvaikintojų ir faktiškai kartu su jais gyvenančių asmenų teistumą, taip pat į teritorinę policijos įstaigą pagal įvaikintojų gyvenamąją vietą dėl informacijos apie jų padarytus administracinius teisės pažeidimus.“

1.2.6. Pakeičiu 4 punktą ir jį išdėstau taip:

4. Vaiko teisių apsaugos tarnyba, gavusi Įvaikinimo apskaitos tvarkos aprašo 14 ir 22 punktuose nurodytus įvaikintojų dokumentus, išskyrus nurodytus Įvaikinimo apskaitos tvarkos aprašo 22.2 ir 22.9 papunkčiuose, ne ilgiau kaip per 1 mėnesį:

4.1. patikrina, ar įvaikintojai nėra teismo pripažinti neveiksniais šioje srityje ar ribotai veiksniais šioje srityje, ar jiems nebuvo ar nėra apribota tėvų valdžia, ar jie nebuvo vaiko globėjais (rūpintojais), ir globa (rūpyba) nebuvo panaikinta dėl jų kaltės, ar jie neserga Kontraindikacijų sąraše nurodytomis ligomis, kurioms esant jie negalėtų įvaikinti vaiko;

4.2. kreipiasi į Informatikos ir ryšių departamentą prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos su prašymu išduoti pažymas apie įvaikintojų ir faktiškai kartu su jais gyvenančių asmenų teistumą, taip pat į teritorinę policijos įstaigą pagal įvaikintojų gyvenamąją vietą dėl informacijos apie jų padarytus administracinius nusižengimus.“

1.2.7. Pakeičiu 5 punktą ir jį išdėstau taip:

5. Jei Vaiko teisių apsaugos tarnyba nustato, kad yra šio Aprašo 4.1 papunktyje numatytos aplinkybės, per 3 darbo dienas raštu informuoja įvaikintojus, kad jų pasirengimo įvaikinti vaiką patikrinimas negali būti tęsiamas.“

1.2.8. Pakeičiu 6 punktą ir jį išdėstau taip:

6. Jei Vaiko teisių apsaugos tarnyba nustato, kad nėra šio Aprašo 4.1 papunktyje numatytų aplinkybių, per 3 darbo dienas raštu kreipiasi į įstaigą dėl įvaikintojų pasirengimo įvaikinti vaiką patikrinimo bei persiunčia šio Aprašo 4 punkte nurodytus įvaikintojų dokumentus ir pažymas dėl įvaikintojų teistumo ir administracinių nusižengimų.“

1.2.9. Pakeičiu III skyriaus pavadinimą ir jį išdėstau taip:

III SKYRIUS

ĮVAIKINTOJŲ MOKYMŲ ORGANIZAVIMAS“.

1.2.10. Pakeičiu IV skyriaus pavadinimą ir jį išdėstau taip:

IV skyrius

IŠVADOS DĖL ĮVAIKINTOJŲ PASIRENGIMO ĮVAIKINTI PARengIMAS IR JOS APSKUNDIMAS“.

1.2.11. Pakeičiu 19 punktą ir jį išdėstau taip:

19. Atestuoti socialiniai darbuotojai išvadą dėl įvaikintojų pasirengimo įvaikinti vaiką bei šio Aprašo 4 punkte nurodytus įvaikintojų dokumentus ir pažymas dėl įvaikintojų teistumo ir administracinių nusižengimų pateikia Vaiko teisių apsaugos tarnybai, o išvados kopiją – įvaikintojams.“

1.2.12. Pakeičiu 20 punktą ir jį išdėstau taip:

20. Vaiko teisių apsaugos tarnyba, gavusi teigiamą išvadą dėl įvaikintojų pasirengimo įvaikinti vaiką, per 3 darbo dienas pateikia išvados bei įvaikintojų Vaiko teisių apsaugos tarnybai pateiktų dokumentų ir pažymų dėl įvaikintojų teistumo ir administracinių nusižengimų kopijas Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybai prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau vadinama – Tarnyba) kartu su prašymu įrašyti įvaikintojus į atitinkamą sąrašą.“

1.2.13. Pakeičiu 21 punktą ir jį išdėstau taip:

21. Pasibaigus mokymams atestuoti socialiniai darbuotojai gali nuspręsti, kad įvaikintojai yra netinkamai pasirengę įvaikinti vaiką, ir priimti neigiamą išvadą dėl įvaikintojų pasirengimo įvaikinti vaiką. Atestuoti socialiniai darbuotojai neigiamą išvadą dėl įvaikintojų pasirengimo įvaikinti vaiką bei šio Aprašo 4 punkte nurodytus įvaikintojų dokumentus ir pažymas dėl įvaikintojų teistumo ir administracinių nusižengimų pateikia Vaiko teisių apsaugos tarnybai, o neigiamos išvados kopiją – įvaikintojams.“

1.2.14. Pakeičiu 22 punktą ir jį išdėstau taip:

22. Įvaikintojai, nesutinkantys su atestuotų socialinių darbuotojų išvada dėl jų pasirengimo įvaikinti vaiką, gali ją apskųsti Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso nustatyta tvarka.“

1.2.15. Pakeičiu V skyriaus pavadinimą ir jį išdėstau taip:

V SKYRIUS

PAKARTOTINIS ASMENŲ, NORINČIŲ ĮVAIKINTI VAIKĄ, PASIRENGIMO ĮVAIKINTI VAIKĄ PATIKRINIMAS“.

1.2.16. Pakeičiu 1 priedą ir jį išdėstau nauja redakcija (pridedama).

2. N u s t a t a u, kad šio įsakymo 1.2.6, 1.2.8, 1.2.11, 1.2.12 ir 1.2.13 papunkčiai įsigalioja 2017 m. sausio 1 d.

Punkto pakeitimai:

Nr. A1-163, 2016-03-31, paskelbta TAR 2016-03-31, i. k. 2016-06728

 

 

 

 

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė                                                 Algimanta Pabedinskienė


 

Įvaikintojų pasirengimo įvaikinti vaiką

patikrinimo tvarkos aprašo

1 priedas

 

(Pažymėjimo formos pavyzdys)

 

____________________________________________________________________

(įstaigos, organizuojančios globėjų (rūpintojų) ir įtėvių rengimo pagal bendrą globėjų (rūpintojų)

ir įtėvių rengimo programą, pavadinimas)

 

PAŽYMĖJIMAS

 

____________________________________________________

(įvaikintojo vardas ir pavardė)

 

dalyvavo mokymuose pagal bendrą globėjų (rūpintojų) ir įtėvių rengimo programą bei išklausė

šias temas: _____________________________________________________________________

_______________________________________________________________________________

_______________________________________________________________________________

_______________________________________________________________________________

_______________________________________________________________________________

_______________________________________________________________________________

_______________________________________________________________________________

_______________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________.

 

Atestuotas socialinis darbuotojas, vykdęs mokymą pagal bendrą globėjų (rūpintojų) ir įtėvių rengimo programą

 

____________________

(parašas)

__________________________________________

(vardas ir pavardė)

 

A. V.

 

Atestuotas socialinis darbuotojas, vykdęs mokymą pagal bendrą globėjų (rūpintojų) ir įtėvių rengimo programą  

 

 

_____________________           __________________________________________

(parašas)

(vardas ir pavardė)

 

A. V.

 

Išdavimo data ________________

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Įsakymas

Nr. A1-163, 2016-03-31, paskelbta TAR 2016-03-31, i. k. 2016-06728

Dėl Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2016 m. sausio 6 d. įsakymo Nr. A1-6 „Dėl Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2004 m. birželio 18 d. įsakymo Nr. A1-154 „Dėl įvaikintojų pasirengimo įvaikinti vaiką patikrinimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo“ pakeitimo